mmmi DE SLEUTEL De kapitein handelde onverantwoordelijk Het ijs is slecht in Davos JIMMY BROWN ALS BOKSER 0 Texels No meter na n Arnhems Hof: „van geen waarde'' Ondergang van de Metamorphosis Lof voor loods en redders Kolengebrek bracht het schip in nood Hel geneest vlugger en beter Het Radioprogramma n Helft van Indonesische ambtenaren moet eruit Hogere prijs voor bacon Tegen dronken chauffeur zes maanden geëist Tjarda bij de formateurs De leugenontdekker fPim, Pam en Pom aan zee^l DE ZEE KI Van der Voort en Broekman hebben practisch niet getraind Motor-kampioenschap op de lange baan Kok doet het goed Strom-Arnold winnen Antwerpse Zesdaagse Laatste maanden ve Steil rijzen zandb* bij vloed uit het w VRIJDAG 9 FEBRUARI 1051 Voor een volle publieke tribune heeft de Raad voor de Scheepvaart, onder presidium van mr. A. Dirkzwager, de scheepsramp met het Griekse s.s. „Me tamorphosis" behandeld, de vracht vaarder, die in de barre ochtend van do tweede December 1950 op ongeveer honderd meter van de IJmuidense Noorderpier strandde en later in tweeën brak. De enige nog beschikbare getuige was de zeeloods eerste klasse, Mattheus Engels. Uit zijn mond heeft de raad gehoord, hoe de ramp zich precies heeft toegedragen. De Griek, die van Bruns- buttel onderweg was met een lading pyriet voor Nederland, kampte niet alleen met de hevige Zuidwester, maar ook met een dreigend kolengebrek, waardoor de kapitein in IJmuiden binnen wilde lopen om erger te voor komen. Hij vroeg om een loods en hoewel de loodsdiensten voor de kust wegens het zware weer allang gestaakt waren, ging de IJmuidense „Deneb" uit, om poolshoogte te nemen. Met de motorjol heeft Engels daarna gepro beerd aan boord te komen, wat ten slotte gelukte. De bunkers bleken voor niet meer dan vijf uur kolen te bevat ten. Sleepboot- assist ent ie was niet wanneer Gij er Akker's Kloosterbalsem op doet. Deze heerlijke, zuiverende wondbalsem reinigt en geneest wonden van allerlei aard, (speciaal ook brand wonden), voorkomt ontsteking (zwe ren) en bevordert de zo belangrijke groei van de nieuwe huid. Maar ook als wrijfmiddel bij rheumatiek, spierpijn en lendenpijn wordt Akkers Klooster- balsem al drie geslachten lang geprezen met de bekende woorden: „Geen goud zo goed". (Advertentie, Ing. Med.) ZATERDAG 10 FEBRUARI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00- 24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 8.18 „Onder ons gezegd". 8.23 Orgelspel. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Idem. (9.30 —9.35 Waterstanden.) 10.00 „Tijdelijk uitge schakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continue-bedrij ven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Gram. muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest en soliste. 13.50 Gram.muziek 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Amusementsmuziek 15.00 Boekbespreking. 15.15 Gram.muziek. 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.00 Kamerorkest. 16.35 Het eerste lustrum van de Partij van de Arbeid. 17.05 Gram. muziek. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Sport- reportag'e. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18 20 Gram.muziek. 18.30 Volksmuziek. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het oude Testament in deze tijd: Jozef in Dothan", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Giam.muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Instrumentaal sextet. 22.25 „Onder de pannen", hoorspel. 22.45 Accordeon-muziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Amusementsmuziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Gram.muziek. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luistert: Vasten, het oude gebruik in de nieuwe tijd", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. muziek. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmede- delingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 „Wij maken 'n Paasgroep". 14.10 Gram. muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurs uitzending. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.50 Gram.muziek. 16.20 „De Vlie gende Hollander", causerie. 16.30 „De schoon heid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jcug'd. 18.00 Filmmuziek. 18.15 Binnenlands overzicht. 18.25 Sportreportage. 18.40 Rege ringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse de fensie". 19.00 Nieuws. 19.15 „Dit is leven", causerie; Actualiteiten; Sport. 19.27 Orgel concert. 19.52 Journalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-Schaakwedstrijd Nederland—Noorwegen. 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gram.muziek. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 „Steek eens op, heren!". 21 00 ,,Uit het dagboek van een dorpspastoor", hoorspel. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Maastrichts Stedelijk Orkest, koren en solisten. /Vee/7? PLUIMVEE- EN EIERMARKT BARNEVELD Pluim veemarkt; kalme handel. Totale aanvoer circa 21.000 stuks. Vooral de aan voer van oude kippen was groot. Alle kippen, welke niet zo goed meer zijn voor de leg, worden opgeruimd nu de eierprij- zen laag zijn, terwijl de voerprijzen zo hoog gebleven zijn. Alleen de goede leg- sters leveren de pluimveehouders nog wins'. De 'prijzen liepen iets terug, wat geen wonder is daar de exportmogelijkhe den op het ogenblik niet groot zijn. De prijzen van NH Blauwe kuikens, waarvan een kleine aanvoer was, bleven op peil. Prijzen: oude kippen 26.50 (per kg 1,75 2,25): oude hanen 2,504; oude slacht- eenden 1,252,30: NH Blauwe kuikens 2,50 2,80 per kg; ganzen 4—7,50: kalkoenen 2,753,20 per kg; tamme konijnen 2,25 7,75; wilde konijnen 1,251,75; wilde dui ven 0.400,55. Eiermarkt: heden zeei kalme handel. Totale aanvoer steeg tot circa 2.000.000 stuks. Prijzen 10,2512 100 stuks. Gemiddelde kiloprijs circa 1,75 -1.8#. mogelijk. Om negen uur zou het pas hcog water worden, maar hierop wachten was niet verantwoord. Zware grondzeeën en een abnormaal hevige vloedsrrroom, die gewoonlijk eerst veel later komt opzetten zelfs bij storm grepen echter de „Metamorphosis" op ongeveer honderd meter van de pier en daar het schip te weinig snel heid kon opbrengen, bleek de strijd vergeefs te zijn: met een schok liep het aan de grond. „Die mensen moesten geholpen wor den en er had, bij grotere snelheid van het schip, een goede kans bestaan, dat we veilig binnen waren gekomen", aldus motiveerde Engels zijn uitvaren. De inspecteur voor de Scheepvaart, de heer C. Moolenburgh, gaf in zijn conclusie te kennen, dat hij het aan vaarden van de reis door de Griekse kapitein met slechts 50 ton kolen in de bunkers „onverantwoordelijk" achtte. Daardoor kon immers een gunstig tijd stip van binnenlopen niet worden af gewacht. Beter had deze kapitein er aan gedaan, wetende, dat er zware storm op komst was en onbekend zijnde met de Nederlandse kust, de rede van Nieuwediep op te zoeken of de haven van Delfzijl, vooral daar hij al bij Texel werd gewaarschuwd voor buitenge woon slecht weer. De grootste bewondering daarentegen uitte hij voor het werk van het loods wezen en van de K.N.Z.H.R.M. Duidelijk is volgens de inspecteur gebleken, dat zowel de overheids- als de particuliere veiligheidsdiensten langs de Nederland se kust „boven de eisen, die er redelij kerwijs aan te stellen zijn, uitschieten" De Raad zal later uitspraak doen. Teneinde het land te redden van een ongebreidelde inflatie heeft de Indo nesische minister van Financiën, mr. Prawiranegara bij de indiening van de begrotingen over 1950 en 1951 mede gedeeld, dat sterk bezuinigd zal moe ten worden en ongeveer de helft van het huidige ambtenarencorps zal moe ten afvloeien. Het tekort voor 1950 wordt geraamd op 1736 millioen roepiahs dat voor 1951 op 987 milioen. De minister ver klaarde verder, dat indien de arbeids- productie niet tot een zeer hoog peil wordt opgevoerd, elk begrotingsresui- taat en elke buitenlandse hulp ver geefs zal zijn. Met de Engelse autoriteiten is overeen stemming bereikt over de prijs van de dit jaar krachtens het vroeger gesloten Long term-contract aan Engeland te leveren hoeveelheid van 39.000 ton bacon. De prijs bedraagt 229 sh. per cwt f.o.b. over alle verschepingen na 1 Januari 1951 tot 30 September 1951. Deze prijs, welke 5% procent hoger dan de contractprijs voor 1950 is, stelt de over heid in staat, de nieiiwe, verhoogde basis prijs voor baconvarkens van 2,06 per kg geslacht gewicht te effectuéren. Voor de na 1 October 1951 te leveren hoeveelheid zal omstreeks Augustus opnieuw worden onderhandeld. Ingevolge deze overeen komst zal tot 1 October 1951 30.000 ton moeten worden geleverd. Naar het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening mededeelt, zaï met het bedrijfsleven overleg worden ge pleegd om tijdig de voor 30.000 ton beno digde plm. 600.000 baconvarkens voor de baconbereiding beschikbaar te krijgen. Zuinig met grondstoffen Het Tweede Kamerlid Koersen (KVP) heeft de minister van Economische Za ken vragen gesteld inzake de huidige grondstoffenpositie. Het Kamerlid drong er op aan te trachten door uiterste effi ciency de productie op peil te houden bij geringer grondstoffengebruik. Hij vroeg o! de minister bereid is stappen te onderne men, waardoor in gemeenschappelijk over leg tussen werkgevers en werknemers maatregelen worden geraamd om door doelmatiger en zuiniger gebruik van grondstoffen de volledige werkgelegenheid zo goed mogelijk in stand te houden. Tot slot vestigt de heer Koersen de aandacht op de mogelijkheid van inzameling of in leveringsplicht van oud materiaal bij aan schaffing van nieuwe artikelen. lil 31» De officier van de Amsterdamse rechtbank, mr. W. B. Aberson, eiste gister tegen de 25-jarige J. A. S., die op 14 September van het vorig jaar in beschonken toestand zijn auto had be stuurd en daarbij drie personen had aangereden, zes maanden gevangenis straf en de ontneming van het rijbe wijs voor de tijd van één jaar met verbeurdverklaring van de in beslag genomen auto. De verdachte beweerde niets van de aanrijdingen te weten, toen hij later op de Keizersgracht, waar hij met een stilstaande wagen in botsing was ge komen, werd gearresteerd. Hij wist ook niet of hij acht of zestien glazen bier had gedronken. De verdediger vroeg om een lich tere straf. Zijn cliënt is bereid de in beslag genomen auto te verkopen, ten einde van de opbrengst de veroor zaakte schade te kunnen betalen. De kabinetsformateurs hebben gis termiddag een bespreking gevoerd met jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer in verband met verschillende defensiekwesties, die de Deputaties in Londen behandelt. Een tuinemployé ontvoerd bij Semarang Woensdagmorgen is bij de stads grens van Semarang een vrachtauto van de onderneming „Klein Getas" door een bende aangehouden. Drie man sleurden de tuin-employé P. A Portier naar een gereedstaande jeep. Twee man klommen op de vrachtauto en dwongen de chauffeur, door te rij den naar Semarang, waar de chauf feur en de inzittende arbeiders wer den verjaagd. Zowel de heer Portier als de auto zijn sedertdien spoorloos verdwenen. De heer Portier verdween nagenoeg op dezelfde plaats, waar een week geleden de heer Doelitzch werd vermoord. De veelbesproken leugenontdekker stond Donderdag tijdens de behande ling van de zaak tegen de Groesbeekse wachtmeester G. A. R., verdacht van medeplichtigheid aan beroving van een bloemengrossier in een toilet van een Nijmeegs café van 3600 valse dollars, voor het Arnhemse Gerechtshof in het middelpunt der belangstelling. De beroving was geënsceneerd met behulp van de chauffeur L. en de Am sterdamse vertegenwoordiger L. De wachtmeester verklaarde dat hij de bende handelaars in valse bankbiljetten had willen ontmaskeren. Hij maakte zich meester van de dollarbiljetten toen de Amsterdammer ze overgaf aan de bloemengrossier. Daarmede had de po litieman dus zijn doel bereikt. Toen raakte hij echter de kluts kwijt, zo had hij voor de rechtbank verklaard. Hij liet allen ontsnappen. Ze kwamen toch op het politiebureau terecht waar R. aanvankelijk werd gefeliciteerd met zijn vangst. Later vertrouwde de Nij meegse politie de zaak niet en rees er twijfel over de juistheid van R.'s ver klaringen. Zijn verdediger, mr. Sassen, was wel overtuigd van R.'s onschuld en bood zelfs aan hem te onderwerpen aan proeven met de leugenontdekker. Met 'n dergelijk apparaat van de Nijmeegse universiteit werden onderzoekingen ge daan. Tengevolge daarvan legde R. een aanvullende verklaring af. waarbij hij bekende dat zijn bedoelingen tot het afnemen van de dollars steeds zuiver politioneel waren geweest, doch dat er daarna de gedachte hij hem was opge komen ze zelf te behouden. De procureur-generaal van het Hof wenste echter voor de aanvang van de verhoren te verklaren, dat de justitie volkomen buiten de zaak van de leu genontdekker staat. Ook de president deelde mede, dat het niet in de bedoe ling lag uitvoerig over de leugenont dekker te spreken. Hij wilde de resul taten niet als bewijs aanvaarden, ook al ging de desgeraadpleegde deskundige uit van een betrouwbaarheidsgraad van 97 pet. De deskundige verklaarde nog, dat men door de leugenreacties te weten kwam, dat van de gebeurtenis op het toilet af de ommekeer bij R. kwam. Ten slotte vroeg de procureur-gene raal bevestiging van het vonnis van de rechtbank. De verdediger bepleitte desondanks op diverse gronden vrij spraak. VERENIGING TER VEREDELING VAN HET AMBACHT De Vereniging ter Veredeling van het Ambacht zal ook dit jaar weer de ge legenheid geven tot het onder Rijkstoe- zicht afleggen van de examens ter ver krijging van de graden „gezel" en „meester" in de onderscheidene am bachten, en wel te Amsterdam, Utrecht, Assen, Sittard en Maastricht. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij het secretariaat dezer vereniging, Stadhuis, kamer 197, Amsterdam-C. 41. Pim, Pam en Pom hebben op een afstand het gevecht gevolgd. Een ge vecht was het eigenlijk niet. De woe dende beer heeft Zacharias een paar flinke opstoppers gegeven en hem toen laten gaan. En daarna knoopt de beer een praatje aan met de hondjes. „Een geluk, beste jongens, dat jullie zo bij je positieven waren, anders was de on verlaat ons nog ontsnapt. Pim, Pam en Pom voelen zich groot worden van trots. „Alleen, één ding snap ik niet", gaat de beer nadenkend voort. „Wat heeft die man er mee voor ons schrik aan te jagen? Eerst al dat verhaal vaa die zeeslang en nu dit weer". Hoofd schuddend gaat hij terug naar zijn tent. Ook Pim, Pam en Pom gaan weer sla pen. Maar Pim blijft op zijn hoede. „Vannacht houd ik één1 oog open", zegt hij. Maar of hem dat zal lukken? Wim van der Voort en Kees Broek man, die in gezelschap van Klaas Schenk reeds een week in Davos zijn, hebben niet veel op het ijs gestaan. Daar zijn verscheidene redenen voor op te geven. In de eerste plaats wilden beide rijders zo veel mogelijk rust hou den na de zware wedstrijden voor in tijdens de Europese kampioenschappen te Oslo. Verder was het gewenst, zo geleidelijk mogelijk te acclamatiseren, hetgeen een niet te onderschatten fac tor voor de vorm van een hardrijder is. Bovendien heeft het de laatste drie dagen hard gesneeuwd en het kostte de grootste moeite om de prachtige baan van de Internationale Schlitt- schuhklub Davos vrij van sneeuw te houden. Gisteren scheen de zon door de wolken, maar de temperatuur was zo hoog, dat het zwaar dooide op de baan. Intussen hebben Kees Broekman en Wim van der Voort wel enkele malen een half uurtje op de Noren gestaan, maar dan werd er uitsluitend op tech niek en stijl gelet. Alleen Donderdag morgen reed Kees Broekman een 500 meter op tijd tegen zijn leider, Klaas Schenk, waarbij Kees Broekman offi cieus beneden de 45 sec. kwam. Klaas Schenk zelf noteerde onge veer 48,5 sec., hetgeen een buitenge woon verdienstelijke prestatie mag worden genoemd. Broekman vertelde ons, dat hij zich veel beter in vorm voelt dan vlak voor de wedstrijden van Oslo. De training voor de andere deelnemers aan de wereldkampioen schappen is niet zo gunstig verlopen. Zo kwam Sverre Haugli, de beste Noor na Hjalmar Andersen, bij de training 69, Samen met inspecteur Dreumel en een paar andere agenten begaf com missaris Slimkees zich per politie-auto naar het Odeon-gebouw waar hij de porttier eens danig aan de tand voelde. „Je hebt gezien dat Jimmy Brown hier in de hall met twee heren heeft staan praten. Kende je die twee heren, por tier?" vroeg hij op strenge toon. „Ken nen niet, meneer de commissaris", ant woordde portier Sleutelmans, „maar ze kwamen me wel 'n beetje bekend voor. 't Was net of ik ze wel eens eerder had gezien". „Hadden zé soms platgeslagen neuzen en aan elkaar vast gegroeide wenkbrauwen?" vroeg de commissaris. „Ja, wel een beetje", antwoordde por tier Sleutelmans peinzend. De commis saris keek inspecteur Dreumel veel betekenend aan en daarna wendde hij zich tot meneer Goochem en vroeg hem of deze in staat was binnen een half uur de foto's op te zoeken van alle tegenstanders van Jimmy Brown, waarin hij in de loop van de tijd had gewonnen. Meneer Goochem knikte haastig van ja en rende weg. Patricia Wenthworth 23) Garth bracht haar naar het podium. Ze had zijn arm stevig vastgegrepen en zag er zo ongeveer uit alsof ze het scha vot moest bestijgen. Zeer tot haar op luchting werd ze eerst omtrent de sleu tel ondervraagd. Blijkbaar kon de „coro ner" haar antwoorden verstaan, want hij schreef ze op en Garth op de tweede rij, hoorde ze ook, dus vermoedelijk de jury eveneens, maar de rest van de zaal vernam slechts een zwak gefluister. De „coroner" had genoteerd, dat juf frouw Feil haar sleutel bewaarde in de niet-gesloten lade van het schrijfbureau in de zitkamer en dat juffrouw Brown die zo vriendelijk was geweest, als orga- niste te fungeren, hem daaruit nam als ze hem nodig had. „Weet u zeker, dat de sleutel in de lade was in de bewuste nacht?" Uit het antwoord van juffrouw Feil viel op te maken, dat hij daar altijd lag, tenzij juffrouw Brown er hem had uit genomen. „Wanneer hebt u de sleutel zelf het laatst gezien". Dat kon jufrouw Feil zich niet her inneren. Ze had het verzorgen van de blosmen ia de kerk sr aan moeten geven en gebruikte zeif de sleutel nooit meer Langzamerhand begon ze zich meer op haar gemak te voelen. Ze herinnerde zich dat ze de „coroner" vele jaren ge leden, toen hij nog een jong advocaat was, had ontmoet. Ingleside... ja, dat was de naam... Ingleside. Haar gelaats kleur werd weer normaal en haar stem werd veel beter verstaanbaar. „Nu juffrouw Fell, u heeft verklaard, dat u Dinsdagavond een schot heeft ge hoord. Staat uw huis naast de kerk? Is het eigenlijk de pastorie?" „Ja". „Waar was u teen u het schot hoorde?" „Wel, ik was in de zitkamer, maar ik had de glazen deur naar de tuin geopend en was de trapjes afgegaan. Er zijn drie treden... „Ik wilde de nachtelijke geur van de bloemen ruiken en horen of meneer Harsch nog op het orgel speelde". Er ging iets als een zwak geritsel door de zaal. 't Kwam Garth voor, dat iedereen, die de woorden had gehoord, zich even had bewogen. De „coroner" zette' zijn ondervraging voort. „U wist dus, dat meneer Harsch be zig was, het kerkorgel te bespelen?" „O, ja, het was een warme avond en achter de gordijnen stond het venster open. Als dat zo is, kan ik altijd het orgel horen- natuurlijk niet de zachte accoorden, maar wel wanneer iemand harder speelt". „Hoe wist u, dat het meneer Harsch was, die speelde?" Juffrouw Sophy keek verrast op. „Behalve meneer Harsch was juf frouw Brown de enige, die het orgel kon hebben bespeeld en zij was bij mij in de zitkamer". „Ook toen u het schot hoorde?" „Neendat geloof ik nietik denk, dat ze naar bed was gegaan. O, ja, nu herinner ik mij, dat ze inderdaad was gaan slapen, want ik heb het licht in de hall toen uitgedraaid". „Hoe laat heeft u het schot gehoord? Weet u dat nog?" „O, zeker, opperbest, 't Was 'n kwartier voor tienen. Toevallig had ik juist op mijn horloge gekeken en bedacht, dat het nogal vroeg was om naar bed te gaan, maar dat ik het toch moest doen nu juffrouw Brown al naar boven was". „Juffrouw Feil., toen u dat schot hoorde, dacht u toen, dat het uit de kerk kwam?" „O, nee, dat dacht ik niet!" „Wat dacht u dan?" Juffrouw Sophy boog haar hoofd wat opzij, zoals altijd wanneer ze over iets nadacht. Toen zei ze heel beslist: „Ik meende, dat het meneer Giles was. Zijn land loopt door tot de kerk aan de an dere zijde van het kerkpad. Ik wist, dat hij een van zijn kippen miste, de vossen zijn erg brutaal nu er niet ge jaagd wordt". Bij 't hoven van deze woorden knikte n.eneer Giles, een bejaarde boer met gebruinde wangen, die links op de vierde rij zat, geestdriftig en zei hard op: „Dat is zo!" Toen juffrouw Feil haar verklaringen had afgelegd, werd hij op zijn beurt voorgeroepen en hem gevraagd, of hij inderdaad die Dinsdagavond tot mid dernacht met een zieke koe was opge trokken en heus geen tijd had gehad, om aan vossenstreken te denken. Juffrouw Brown was de laatste ge tuige. Ze was bleek in haar dofzwart gewaad, dat ze wel de voornaamste rouwdraagster had kunnen zijn. Intus sen vroeg Garth zich af, of ze dat ook werkelijk was. Als hij ooit in zijn leven een tragische figuur had gezien, dan was het volgens hem zeker nu. En die brave tante Sophy had van „geluks- geschenk" gesproken en verteld, hoe zeer „mijn lieve vriendin juffrouw Brown" haar even had opgevrolijkt! Er moest ergens een fout in de redenering s huilen. Natuurlijk was het denkbaar, dat ze op Harsch verliefd was geweest ook mensen op middelbare leeftijd konden verliefd raken maar toch wilde die mogelijkheid bij hem er niet in. Hij hoorde de diepe stem de eed hees fluisterend afleggen. Daarop ondervroeg de „coroner" haar omtrent de sleutel van juffrouw Sophy. ,.U was gewoon, die te gebruiken, nietwaar?" (Wordt vervolgd). te vallen, toen een kind plotseling de baan overstak en Kornel Pajor de vroegere wereldkampioen, kon het kind en de Noor niet meer ontwijken bij de botsing, waardoor ook de Hon gaar op het ijs terecht kwam, hetgeen hem een ontwrichte schaats kostte. De belangstelling van Nederlandse suppor ters in Davos is buitengewoon groot; men schat het aantal supporters, da# Zaterdag en Zondag de Nederlandse rijders zal aanmoedigen, zeker op een paar honderd. Finale te Alkmaar Naar wy vernemen, heeft de K.N.M.V. besloten een officieel kampioenschap van Nederland voor de lange baan in te stellen, dat verreden zal worden in drie voorronden met enkele en een tingle met dubbele puntentelling. De voorronden van dit motor-evenement vinden plaats te Eindhoven, Hilversum en Geleen, waarna op 2 September in het Gemeentelijk Sportpark te Alkmaar de finale zal worden gehouden. Als datum voor de eerste motorraces in dit seizoen heeft Alkmaar de Twee de Paasdag toegewezen gekregen. Men is momenteel in onderhandeling met verschillende buitenlandse coureurs, teneinde hen te bewegen op die dag op de Alkmaarse sintelbaan te starten. Voorts zal men op 3 Juni in de Kaas stad van races kunnen genieten. Te Antwerpen werd Donderdagmid dag een aanvang gemaakt met het tour- nooi om het Europees kampioenschap driebanden. De uitslagen van de par tijen van deze eerste dag luideiw Domingo (Spanje) 50 63 4 0.793 Ventura (Spanje) 44 63 7 0.698 Lagache (Frankr.) 50 87 4 0.574 Lacroix (Frankr.) 37 87 5 0.425 Dessart (Belg.) 50 67 4 0.746 Domingo 48 67 6 0.716 Ventura 50 82 4 0.609 Lagache 50 82 4 0.609 Dr .Kok (Ned.) 50 52 6 0.961 Wevers (Ned.) 31 52 4 0.596 Vingerhoedt (Belg.) 50 60 8 0.833 Dessart 36 60 5 0.600 De eindstand van de Antwerpse Zes daagse is: 1 StromArnold (Austr.) 148 pnt. Op één ronde: Adriaenssens— Bruyland (Belgie) 49 pnt. Op twee ronden: 3 BruneelDe Beuckelaere (Belgie) 246 pnt; 4 Van VlietOckers (Ned.-Belgie) 160 pnt; 5 BuylNaeye (Belgie) 125 pnt; 6 AcouDe Pauw pnt; 7 Van SteenbergenJanssens (Bei gie) 52 pnt. Op drie ronden: 8 Van Est —Middelkamp (Ned.) 72 pnt; 9 Ryck- aert—Decorte (Belgie) 56 pnt. Op vier ronden: 10 De Feyter—Van Mierlo (Belgie) 132 pnt; 11 DerksenBoeyen (Ned.) Het Nederlands-Duitse koppel Peters Hörmann gaf enkele uren voor het einde on. De tweekamp Donner-Prins De eerste partij van de schaak tweekamp tussen Donner en Prins, welke Donderdagavond werd afgebro ken in gunstige stelling voor Donner, werd door Prins opgegeven. PEREZ AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. De verzorger van het koppel Seres- Le Nizerhy, de Fransman Perez, is Donderdagmorgen aan de verwon dingen, welke hij Woensdagavond tij dens de Antwerpse zesdaagse opliep, overleden. SCRtOLS GRltPPOEDER 6 cent per poeder Nweö6tv«ETetJ Dujfvew i (Van ons yUURTORENWACHTER W puntje van Texel gelegen 1 millioen kaars b«na twintig ir heeft maar een eenzame post. nabijgelegen De Cocksdorp, e: van het schone eiland ongemi wachters, die de school in De naar deze rithoek. Per benem eigen ogen wilden we aanscht Noordzee geknabbeld heeft a reclame Texel stellig niet ten J^NABBELEN mag men he; lijk niet meer noemen. De i aan die duinenrand gevrete: helm of ander duingewas is b te dit geniepige spel tegen Het strand is te smal om de lende vloedgolven uit te Jate Een gigantisch drama lijkt z In die Noordwesthoek van 1 voltrekken. Gigantisch voor i en goed veilig dachten ach aanvankelijk zo brede duinen; Vooral benauwend, zo sti Mis voor, wanneer de Noo aan komt gieren over het en bruisende watervlak en go) naar binnen slaat over een 1 deelte van het oude land. E mers al een plek in de duinen de beveiligende hoogten gé weggeslagen. „Soms staat h tot over de weg, die van de v leidt naar De Cocksdorp," ve de vuurtorenwachter. Vanaf een hoge standplaa' vuurtoren ruim vijftig mei de zeespiegel heeft men delijk gezicht op het land, d ogenblikken overspoeld wo zoute water heeft zijn spori karige flora van deze Noordwesthoek nagelaten. D zien zwart, en hier en daar men moerasvelden. Mensen, thuis horen, zeggen, dat zich tweede Texelse Slufter aan h< ie. Door de Af Y^AT Is de oorzaak van di gebeuren? En wat doet aan? Twee vragen, waarop reet een antwoord te geven ii gen menen, dat de Afsluit Wieringen naar Friesland de gen in de zeegaten tussen d< zodanige verandering geger d,at het dit desastreuse ge 't Is best mogelijk. Mensen, hoek van de zee met zijn aantal ondiepten en zandpl: kennen dan de inhoud van h zak, vertellen, dat de vaarge lijks een paar meter uit h< strand reeds oen diepte 1 twaalf meter. Er staat een uiterst felle in de zeegaten. Een brok men op het blauw-groene w wordt zo vlot meegesleept, flink moet doorstappen om houden. Niet voor niets wa; de autoriteiten zomerbadga: zichzelf met het nadrukkeli; op deze plek te zwemmen. Laat ons intussen het be< somber maken. Nuchter ve waakzaamheid worden ook geplaatst tegenover de lag men van moeder Natuur, gebeurt is geen nieuw elen roemruchte annalen van landse waterbouwkundigen, is niet voor niets veroverd En men weet, dat onze W! den al sinds jaar en dag Enerzijds kluift de zee er iets van af, aan de Wadd groeien ze weer. Kostbare kunnen zo nu en dan aar 'and worden toegevoegd.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6