Defensiedebat in het Lagerhuis begonnen besloten inden VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Behalve commandant sneuvelden Ds. Timens en kapitein Linzel nd Nepai keert :hap terug DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN LABOURREGERING OPNIEUW IN GEVAAR Churchill komi weer mei een motie van wantrouwen Zal Toscanini niet meer dirigeren? In April 900.000 man gereed Djakarta verbiedt stakingen Aanval op Joegoslavië Drengt vrede in gevaar' Verklaring van Dean Acheson Herhalingsoefeningen voor veteranen Gemiddeld vier weken voor wie reeds in Indonesië vochten Westelijke tak van Chinese aanval tot staan gebracht Communisten bestormden Nederlandse stellingen De Zuidelijken vallen Wonsan aan Korea-detachement bracht zware offers Acheson eert luitenant-kolonel Den Ouden Majoor Eekhout neemt commando waar De Middenstand zag zijn wensen bevredigd Weerbericht De Sowjetunie heeft 4 millioen man onder de wapenen Nekkramp in Egypte Kabinetsformateurs staan voor nieuwe moeilijkheden Kohi B-eAieJk Gestor venvoorons w land bereiii •lip van 280.000 a een delegatie beschikking te '.pste vreugde", te hebben, dat '.ragen voor het ■en aansporing energie, vuur strijden en dat afgevaardigden luwen hebben, '.im: „Uw man- Iroost voor ons, geven en heb- oe wij moeten •.mocratie. Wij land eeuwige w land, dat zo en civiele af- En wij hopen :e overwinning n ons, uw land ;ld van demo- Te inisters-presidenten i officieel geoperd. <le baridelsbetrek- er sprake. In krIn sprekingen worden eslotenheid om een ediging, het voor van de informele landag, kwam ook i ter sprake. Ple- n gewoonlijk wel- on, naar een soort dat Italië zou be- kertijd de Franse et tot verzet prik- De emigratie. otere emigratie van krijk, heeft Pleven. :erd dat Frankijk eft voor het pro- :e werklozen, doch ijke standpunt van het onder commu- anae Franse vak- in feite onmogelijk elijke verhoging van arbeiders, dat toe an krijgen, te over- e besloten Dinsdag- istitutionele activi- colonne" van mil- a in htm landen te ters kwamen over- en Italiaanse com- de vrijheid moest ;egarandeerd in de landen, maar dat üviteit, „welke in ocratische instellin- worden verhinderd. van Nepal heeft euring gehecht aan ?ring van tien man, .sis, die drie maan- een einde is geko- zijn eigen balling- heeft er in toege- Sjamsjer in functie irojecteerde consti- g volgend jaar een ng kiest. t keert Donderdag terug. iondagnacht door erloren en grote :orite de lawine, onderend geweld het plaatsje. In n het bergings- - isse, die op som- okkeerd wordt 1 BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BWLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur! A. KAPTEIN Donderdag 15 Febr. 1951 148e Jaargang No. 39 ALKMAABSC TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. ENGELAND ZAL ZIJN DIVISIES IN DUITSLAND van drie tot vier uitbreiden, zo heeft de Britse minister van defensie, Shinwell, in het Lagerhuis ver klaard. Hij opende hiermede een debat over de defensie, dat twee dagen zal duren. Volgens de voorgestelde maatregelen zal Engeland veel sneller dan voor heen reservisten kunnen oproepen. Er zullen twee nieuwe tankfabrieken geopend worden en ook zullen nieuwe productievoorschriften voor straalvliegtuigen wor den uitgevaardigd. De minister vroeg het Lagerhuis om 4.700.000.000 pond ten behoeve van de defensie in de komende drie jaar. Het aantal gevechtsvliegtuigen zal aanzienlijk uitgebreid worden. De ma rine zal zich vooral richten op de be strijding van onderzeeboten en mijnen gevaar. De totale sterkte der gewapen de strijdkrachten zal tegen April on geveer 900.000 man bedragen. In West- Duitsland en het Midden-Oosten zijn reeds verscheidene nieuwe escadrilles gevormd. Het oorlogsgevaar was, volgens de minister, in de laatste maanden meer Ir. de vit ale bedrijven van Indont a In Indonesië zijn met ingang van he den stakingen in vitale bedrijven, bij ordonnantie van het militaire gezag en met instemming van de minister raad, verboden. Onder „vitale bedrij ven" worden in de ordonnantie ge noemd de spoorwegen, luchtvaart- en scheepvaartondernemingen, oliebedrij- ven, havenondernemingen en haven diensten, waterleidingsbedrijven, elec- triciteits- en gasbedrijven, mijnonder nemingen die eigendom van de staat zijn en mijnondernemingen in gemengd bedrijf. acuut geworden. Indien het „commu nistische experiment" in Korea zou slagen, zou „Berlijn of West-Duitsland mogelijk de volgende stap zijn". Lan den als Denemarken en Noorwegen vormen ondanks hun geringe bevol king en industrialisatie dankbare doel witten. De nieuwe bewapeningsinspannin- gen, zo eindigde de minister, beteken de niet, dat de oorlog onvermijdelijk was. „Het doel is de oorlog te voor komen". De motie van Churchill Winston Churchill, de leider der op positie, diende een amendement op de bewapeningsmotie der regering in. Hij zegt hierin, dat de Conservatieven de herbewapeningsplannen der regering steunen doch haar niet vertrouwen wat de uitvoering betreft. Het amen dement is in feite een motie van wan trouwen. Als het vanavond wordt aangenomen zal dit bijna zeker het af treden van de Labour-regering met zich brengen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Acheson verklaarde op zijn wekelijkse persconferentie dat elke aanval der communisten op Joegoslavië de wereldvrede in gevaar zal brengen. Hij zeide verder dat de Ver. Staten niet voornemens zijn druk uit te oefe nen op West-Duitsland, om het te be wegen deel te nemen aan de verdedi ging van West-Europa. De minister weigerde zich uit te laten over de vraag, of de verbonden troepen al dan niet beogen de 38ste breedte graad in Korea te overschrijden. Een waarschuwing? Van gewoonlijk welingelichte Britse zijde wordt vernomen, dat tussen Lon den en Washington van gedachten ge wisseld wordt over een waarschuwing aan de Kominformlanden tegen even tueel militair optreden tegen Joego slavië. MIJNWERKERSSTAKING IN BELGIE De officieuze staking van de 26.U00 mijnwerkers in het Luikse heeft zich uitgebreid tot de gebieden van Bergen en Charleroi. In het Bergense, waar 35.000 mijnwerkers het werk neerlegden, is de staking bijna volledig. In de buurt van Charleroi legden in 8 van de 70 mijnen 8000 arbeiders het werk neer. De mijnwerkers .willen een loonsverho ging van vijf procent, doch de vak vereniging wil het aanbod van de werkgevers voor een verhoging van vier procent aanvaarden. Van officiële zijde worden thans onze berichten bevestigd, dat er in de loop van 1951 herhalingsoefeningen zullen worden gehouden voor een gedeelte van dienstplichtig- en reserve personeel van de Koninklijke Landmacht (de lucht macht inbegrepen), dat thans met groot verlof is. Voor het grootste deel zijn dit de oudere lichtingen, die verscheidene jaren in Indonesië hebben gediend. Zij zullen worden herschoold in de thans voor een Europese gevechtstaak ge vormde eenheden en geoefend in de sa menwerking tussen de verschillende wapens. Het wordt zeer betreurd, dat wederom een beroep moet worden gedaan op de ze mannen, die na enige jaren krijgs dienst m Indonesië, juist weer hun plaats in de burgermaatschappij hebben hervonden. Nederland heeft echter de plicht zich tot het uiterste in te spannen voor zijn bijdrage aan de gezamenlijke verdediging van West-Europa en kan niet nalaten daarvoor een nieuw offer te vragen van zijn geoefende en erva ren soldaten Alleen met hen zal op korte termijn de strijdkracht geleverd kunnen worden, welke wij behoeven. Afhankelijk van onderdeel en func tie, is de duur van de herhalingsoefe ningen voor de landmacht thans be paald op: a. voor de reserve-officieren en het kader (onderofficieren en een gedeelte der korporaals) afhankelijk van de in deling zes weken of vier weken. b. voor de overigen: vier weken of twee weken. De oefeningen zullen worden gehou den in elkaar opvolgende ploegen, te beginnen op 27 Maart (officieren en ka der) en 4 April (overigen). In Novem ber zullen de oefeningen voor de laat ste ploeg zijn beëindigd. De duur van de herhalingsoefeningen voor de luchtmacht-grootverlofgangers zal niet meer dan een week bedragen. Bij de herhalingsoefeningen zullen voor een groot gedeelte ook betrokken worden de grootverlofgangers, die in 1949 of 1950 voor enkele dagen opnieuw onder de wapenen zijn geweest. Te Praag is een lid van de Tsje- choslowaakse veiligheidspolitie door vier gewapende mannen en een vrouw vermoord. De bekende dirigent Arturo Tosca nini, die sinds vele jaren in Amerika woont, zal een reeks radioconcerten beperken en mogelijk een einde maken aan zijn dirigentenloopbaan in verband met een oude kwetsuur aan zijn knie, die hem thans last bezorgt. Iemand uit zijn nabije omgeving zeide dat Tos canini. die de leeftijd van 84 jaar heeft bereikt, Zaterdagavond zijn laatste concert van de symphonische reeks voor de NBC zou geven. Mogelijk zal dit tevens het laatste concert in Tos- canini's lange dirigentenloopbaan zijn. De verbonden legers hebben gisteren de westelijke tak van de tweeledige Chine se aanval op het centrale front in Korea tot staan gebracht. Dc andere tak van de aanval wordt nog steeds versterkt, waarvoor 80:00 communisten het gebied onmid dellijk ten noorden van Wonjoe zijn binnengetrokken. Zij bevinden zich op slechts vijf kilometer van dit belangrijke verbindingscentrum. Het garnizoen van de V.N. te Tsjipjongni houdt momenteel stand tegen hevige aanvallen der communisten, die eerst geprobeerd hadden het garnizoen te overmeesteren. macht der V.N. in de pan werd gehakt. De rivier is rood van het bloed en os sen en karren liggen in stukjes ver spreid over het veld. Duizend Ameri kaanse vliegtuigen werden Dinsdag in de strijd geworpen en de tegenstander zou meer dan 800 verliezen hebben geleden. De luchtmacht heeft in het Verre Oosten door het 'gebruik maken van een nieuwe methode om gecamou fleerde voertuigen op te sporen, 240 voertuigen vernield en 145 beschadigd. Volgens de laatste berichten hebben Zuidkoreaanse mariniers een onver wachte aanval gelanceerd tegen de ten noorden van de 39ste breedtegraad lig gende havenstad VVonsan, waarvan zij de buitenwijk reeds hebben bereikt. De operatie werd door kruisers, tor- pedobootjagers en het slagschip „Mis souri" gedekt. Twee voor de kust gele gen eilanden werden door de mariniers bezet. Naar schatting duizend man bestorm den Woensdag de Nederlandse stellin gen, 8 km. ten Noord-Westen van Wonjoe. het sleutelpunt, dat de Noor delijken ten koste van alles in handen willen krijgen. Aanval na aanval wordt in de richting van deze stad onderno men. Een communistische troepenmacht ter grootte van een divisie trok naar het Zuiden, nog geen twee kilometer van de Nederlandse strijdmacht verwij derd. Volgens een militaire woordvoer der in Tokio hebben de verbonden troe pen aan het hoofdfront in Korea alle belangrijke posities, waarin de commu nisten waren doorgedrongen, weer in handen. Patrouilles, die de Han waren overgestoken, werden door Turkse en Amerikaanse eenheden teruggedreven. Een woordvoerder van het tiende le gercorps deelde mede, dat een naar het Zuiden trekkende communistische co lonne door een aanval van de lucht- Het Nederlandse detachement Verenigde Naties heeft bij de gevechtsacties ta de omgeving van Hoengsong zware verliezen geleden. Twaalf uur na de mede deling, dat de commandant luitenant-kolonel M. P. A. Den Ouden gesneuveld was, moest de regering tot haar diep leedwezen bekend maken, dat bij Hoeng song voorts de dood vonden: kapt. J. Linzel uit Wassenaar, legerpredikant-kapt. ds. H. J. Timens uit Haarlem, korporaal A. Taiens uit Eindhoven en soldaat A. A. Schilders uit Rotterdam. De plaatsvervangend detachements-commandant, maj. Eekhout zal thans in Korea optreden als waarnemend commandant. Majoor Eekhout stond in Indonesië aan het hoofd van de compagnieën parachutisten, die door de opleidingsschool te Tjimahi werden afgeleverd en voerde het bevel van de luchtlanding bij Djokja tijdens de tweede politionele actie. Het detache ment krijgt in hem een waardig opvolger van de gesneuvelde commandant, die gisteren door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, een dapper officier genoemd werd, wiens dood door de Verenigde Staten zeer wordt betreurd. Kapitein Linzel, die Maandag in de slag bij Hoengsong gewond werd en overleed toen hij naar een veldhospi taal werd overgebracht, bereikte de leeftijd van 32 jaar. Hij was een veel belovend officier, die o.a. in de laatste wereldoorlog met de geallieerde troe pen in Birma heeft gevochten. In 1945 heeft hij dienst gedaan in Indonesië. Na zijn repatriëring meldde hij zich vrijwillig voor de strijd op Korea. In September 1949 ging hij als lid van de liaison-groep, die de komst van het detachement moest voorbereiden, naar Tokio. Ds. Timens. Ds. H. J. Timens, de veldprediker van de parachutisten in Indonesië, werd op 8 April 1920 te Apeldoorn ge boren. Op 1 Februari 1948 deed hij het candidaats-ex-'men en een dag latei- kwam hij in militaire dienst. Ds. Ti mens volgde de volledige parachutisten- opleiding en maakte dertig sprongen. Kort vóór zijn vertrek naar Korea werd hij in de Ned. Herv. kerk te Apeldoorn door de hofpredikant, ds. J. F. Berkel, als predikant bevestigd. De 25-jarige korporaal A. Taiens uit Eindhoven was opgeleid en ingedeeld bij het regiment Speciale Troepen en was vandaar overgegaan naar de para chutisten. Hij was ongehuwd. Hetzelfde was het geval met de dienstplichtige soldaat A. A. Schilders uit Rotterdam, die 24 jaar oud was en zijn opleiding en indeling verkreeg bij het Garderegi ment Jagers. De eialageverlichiing De besprekingen tussen de vertegen woordigers van de drie middenstands organisaties en de overheid inzake de étalageverlichting, hebben een voor de middenstand zeer bevredigend verloop gehad. Naar wij vernemen zal aan de ver langens van de middenstand voor wat betreft de verlichting tot 6 uur des avonds geheel worden tegemoet geko men.' Voor de tijd na 6 uur des avonds tot half negen is ook een voor de mid denstand bevredigende regeling getrof fen. Na half negen zal de étalagever lichting, zoals op het ogenblik, verbo den blijven. Amerika heeft reusachtig vlootprogram De Amerikaanse Senaatscommissie voor de strijdkrachten heeft met alge mene stemmen een reusachtig pro gram voor de bouw van marinesche pen, waaronder een nieuw type vlieg- dekschip, groot ge,noeg om door toe stellen voor atoombommen gebruikt te worden, goedgekeurd. Verwachting, geldig tot Vrijdag avond: In de nacht en ochtend blei en daar nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met plaatselijke op klaringen en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit zuidelijke rich tingen. Vannacht een kleine kans op nachtvorst, morgen overdag on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. De Sowjetunie heeft een gewapende macht van meer dan vier millioen man, georganiseerd in 175 divisies, zo wordt in een rapport te Washington verklaard. Met behulp van de Euro pese satellietstaten zou deze macht kunnen worden uitgebreid tot een le ger van vijf millioen Hierbij zijn niet begrepen de strijdkrachten van com munistisch China. Tegenover deze macht hadden de landen van het Atlantisch Pact, Ame rika en Canada inbegrepen, met in gang van December 1950 vier en een half millioen man onder de wapenen Hiertoe behoren echter niet de 2.700.000 man, die ondergebracht zijn in georga niseerde reserves. Aan het rapport wordt verder nog ontleend, dat in December de Verenig de Staten 15 van elke duizend inwo ners onder de wapenen hadden, Frank rijk 16, Engeland 14, Belgie 12 en Ne derland 11. Streven naar vrede met China wordt voortgezet De vertegenwoordigers der twaalf Aziatische en Arabische landen, die kortgeleden een beroep op de Verenig de Naties hebben gedaan om recht streekse onderhandelingen met het com munistische China aan te knopen ter regeling van het Koreaanse geschil, hebben bekend gemaakt hun pogingen, om een vreedzame oplossing van alle op het Verre Oosten betrekking heb bende vraagstukken te bereiken, te zullen voortzetten. LAWINES IN DE ALPEN In de Alpen zijn weer vele lawines omlaag gekomen. De Brennerpas en de St. Gotthardtunnel werden versperd. In Egypte is een nekkramp-epide mie uitgebroken. De regering heeft per radio aangeraden speciale voor zorgen te treffen. De epidemie heerst ooi- in Soedan. Uit Chartoem alleen worden reeds ongeveer 1000 gevallen gemeld. De kabinetsformateurs hebben gistermorgen minister Stikker ontvangen. Gis termiddag hadden de formateurs een onderhoud van ongeveer drie kwartier met prof. mr. W. F, de Gaay Fortman, hoogleraar in het privaat- en arbeidsrecht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Over het verloop van de kabinetsformatie vernemen wij voorts nog, dat een ministerschap van de heren Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en Staf niet meer te verwachten is. Ir. Staf schijnt, naar men mag aannemen, uiterst moeilijk gemist te kunnen worden als directeur-generaal van de landbouw, terwijl jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwers ministerschap zonder portefeuille wei moeilijk verenigbaar schijnt met zijn lidmaatschap van de raad van plaatsvervangende ministers in Londen. Immers in deze raad zou hij dan als enige minister zitting hebben. Het bovenstaande heeft, naar wij moeten constateren, de kans, dat het kabinet dezer dagen gereed zou zijn, aanmerkelijk verminderd, zodat ernstig rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat deze week nog geen nieuw kabinet zal worden gevormd. Qanberra's vroede vaderen streven naar gezelligheid. De plaatselijke politieverordening werd daar n.l. in zo danige zin gewijzigd, dat barmeisjes, de verkoop van alcoholica door kruide ders in werking stelde en zodoende het mei-s, en het schenken van sterke aaiiiiMiiiMiBBfiBitiiiiiiiiiwiiiiiiii drank op bals voortaan toegestaan zijn. „We proberen onze hoofdstad een beet je meer op Washington te laten lijken", aldus een der Australische autoriteiten. Dat de associatie „Washington-alco hol" overigens zo gek nog niet is moge blijken uit de advertentie, die Theodoor in de „Washington Post-' aantrof: „Se- secretaresse gevraagd. Cocktails om vijf uur". Werkgever garandeert na zes maanden passende echtgenoot". Q Die oude man, die onlangs een Stockholm? politiebureau binnenstormde heeft in z'n leven blijkbaar te véél cocktails of soortgelijke drankjes tot zich genomen: Hij smeekte de dienstdoende agenten hem te beschermen tegen een grote zwarte hond, die hem reeds uren lang achtervolgde. Laat er nu in de verste verte geen hond te bekennen zijn. De oude heer wordt nu in een inrichting voor drankzuchtigen verpleegd. Mog meer loos alarm: Imaldo R. Simo- ne, die in St. Louis twee brandmel- genoegen smaakte vier brandweerwa gens voor zijn in 't geheel niet door de „rode haan" belaagde woning te zien verschijnen, verklaarde dat hij tot deze snode daad was geko; len, omdat hij „moe en overwerkt" was. p Fritz Ram- vond daarentegen, dat hij te weinig te doen had. Weshalve hij verscheidene gebouwen in brand stak: „Kon ik ten minste eindelijk eens alarm blazen" zei hij. o Een hotelhouder in Balti more was veel bescheidener van aard Die verzocht de plaatselijke brandweer telefonisch slechts hem een handpompje te lenen. Twee minuten nadat dit ver zoek geweigerd was werd de brand weer voor een grote hotelbrand ge alarmeerd. „Ik dacht dat ik het zelf wel busch, hoornblazer bij de vrijwillige 'T* "iT"11' j"* Oostenrijk maken", meende de hotelier. brandweer Neustift Drees wacht tot Attlee een paar werkloze ministers heeft O In Cleveland moest de rechter er aan te pas komen om het „uit te ma ken". Daar verzocht de zestienjarige Bobbie Lee Robinson de kadi haar hu welijk te ontbinden; omdat het enige tehuis dat manlief haar bleek te kun nen verschaffen, zijn auto was. Mevrouw Mens uit Montana diende eveneens zo'n verzoek in, daar haar man haar „zeer onmenselijk" behan delde. What's in a name? p En die overpeinzing stelt Theodoor dan met een weer in de gelegenheid zijn geachte Miëntele tot besluit te melden dat de Bell Telephone Cy\' in het plaatsje Telephone in Texas begonnen is met de aanleg van de eerste plaatselijke tele fooneentrale. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin KRANT is een afspiegeling van het leven der mensen, met al zijn ellende en vreugde, zijn goed en zijn kwaad. Op de voorpagina van gisteren stonden twee berichten, die te maken hadden met de grootste vijand van ons aller be staan: de dood. Daar was allereerst het schokkende nieuws, dat luitenant-kolo nel Den Ouden, in dienst der Verenigde Naties, op Korea is gesneuveld toen hij met zijn mannen de achterhoede vorm de voor een terugtrekkende Ameri kaanse eenheid. Vlak daaronder stond het afgrijselijke bericht, dat een garage houder een gasleiding had aangelegd, teneinde zijn vrouw en bloedeigen kind van nog geen drie jaar te doen stikken in de uitlaatgassen van een auto En daarmee staan we dan weer voor het raadsel, dat de een Noodlot en de ander Voorzienigheid noemt. Hoe ge het ook noemt: ge staat altijd voor het onoplosbare: Waarom?, dat inhaerent i» aan de aardgebondenheid van ons den ken. Waarom viel een man als Den Ouden, die zich uit idealisme, voor het behoud van onze beschaving, ons recht en onze levensvormen, lijfelijk inzette in 't machtige spel der politieke krach ten. dat thans op deze verscheurde aar de wordt gespeeld? En waarom leeft de man nog, die zijn vrouw en zijn kind wilde vergassen als waren het schurf tige beesten? Het is niet aan de mens, te oordelen over het transcendente bedoelen, dat achter dit onlogische, schier wrede gebeuren verborgen kan zijn. Maar het is wel aan ons, te verstaan met ons verstand en ons gevoel dat het ster ven van luitenant-kolonel Den Ouden voor de gang der mensheid van groter betekenis is dan het leven van de ont spoorde gek, die zijn kind wilde vergas sen. Want Den Ouden heeft een doel ge kend en hij heeft dat beleden met woord en daad. En hij heeft daarvoor het hoogste offer gebracht, dat iemand brengen kan. Kan iemand zo vraagt ergens het Oude Boek hoger offer brengen dan te sterven voor zijn vrien den? De officier Den Ouden was een man, die wist wat oorlog betekent. Des niettemin heeft hij zich vrijwillig ge meld (als een der eersten) toen onze regering vrijwilligers opriep voor het leger der Verenigde Naties, dat een halt had toe te roepen aan het geweld van de wereldmacht, die bij de gratie van het geweld de wereld wil overheersen. In de vuurlinie, bij zijn mannen en om de levens van vele anderen te red den is hij gevallen. Met ere. Als de achtste van het Korea-detachement. Mèt hem zijn gevallen de veldprediker ds. Timens, kapitein Linzel, korporaal Taiens en soldaat Schilders. Enige dagen geleden hebben barbaar se dwazen, gek gemaakt door de „voor lichting" van de communisten, aan de ouders van de zeven tevoren gesneu velde Korea-strijders „felicitatie-brief kaarten" gestuurd, aldus zelfs bij de open graven hun politieke boevenmen- taliteit uitlevend. Misschien zullen zij het wagen, ook de treurende familie van de gesneuvel de aanvoerder, van de veldprediker en van de andere gevallenen, met hun vuil te bekogelen. Wat weten ondieren van fatsoen en eerbied? Maar allen die beseffen, dat in Korea gestreden en geleden wordt om de be waring van de beste en de heiligste goederen der mensheid, zullen in hun gedachten met droefenis verwijlen bij de nagelaten betrekkingen van luite nant-kolonel Den Ouden en de andere gesneuvelden, die gestorven zijn opdat dg vrije wereld in vrijheid zou kunnen leven. Op de vraag naar het doel van hun dood past ons geen: Waarom? Hun of fer is vol van zin en het zal rijk aan vruchten zijn, zo wij ons spiegelen aan hun voorbeeld en ons bereid tonen, te leven uit dezelfde geest die hen inspi reerde tot de daad, die het uiterste vroeg. Zij zijn gestorven voor ons allen. WESTERLING IN TANGER Volgens een bericht van het Belgische blad De Volksgazet leidt Westerling ta Tanger een plezierig leventje onder de naam Petrus Lambrecht Hij bekom mert zich niet om de internationale politie, die tracht hem zijn ware naam te doen bekennen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1