Stad en Omgeving Van magnetiseurs en somnabules AGENDA FA. TH. KRAAKMAN ZOON D.A.W. dichter bij 't kampioenschap Warmenhuizen had een korte raadsvergadering Interessant filmpje over Gerard Croiset Ei, ei: geen kievitsei Jacht in aanbouw voor Belgisch industriëel Muzikale vondsi in Alkmaar De nieuwe verkeers regels Om het kampioenschap van de Alkm. Kegelbond Wie moet het slagjuk betalen? Alkmaar R.P. wint van Amsterdam met 2 1 Commandowisseling Heilooër Brandweer Stierenkeuringen en vóórkeuringen St. Pancras HEILOO rijwielmc Leerling gevordei volslagen Rijwielmc Verzeker portefeui Fabriek te doorontploffir Een zonderlii DONDERDAG 15 FEBRUARI 1951 De bekende Utrechtse psycholoog, dr. W. H. C. Tenhaeff, die gisteravond in het Landbouwhuis zijn boeiende serie voordrachten over „Magnetiseurs en somnambules" voor de contribuanten van de Volksuniversiteit voortzette, vertelde ditmaal, dat de Weense onder zoeker Mesmer bij zijn gemagnetiseerde proefpersonen dezelfde verschijnselen ontdekt had als die zich voordoen bij slaapwandelaars. De eigenaardige psy chische toestand, waarin deze mensen komen te verkeren, noemde Mesmer magnetisch somnambulisme (somnus - slaap, ambulare - wandelen) en is nu bekend als hypnose. Aan de hand van talrijke verbale illustraties voerde dr. Tenhaeff aan, dat zich bij de magneti seurs eveneens verschijnselen van tele pathie en helderziendheid in tijd en ruimte voordoen en dat zelfs verschil lende gevallen van zgn. interne auto- en heteroskopie, helderziendheid met betrekking tot de status van het eigen lichaam of dat van anderen, zijn waar genomen. Spreker poneerde evenwel, dat er zich ongetwijfeld talrijke charle- tans onder de magnetiseurs bevinden en dat velen hun bevindingen niet op de juiste wijze weten te interpreteren. Een objectief oordeel en het maken van onderscheid tussen kaf en koren is zeer moeilijk. Er ligt hier een zeer de licaat en uitgestrekt arbeidsveld braak, waarbij het zaak is om niet priori een afwijzende houding aan te nemen. Dr. Tenhaeff vestigde er tijdens zijn betoog nogmaals de aandacht op, dat 't geenszins in zijn bedoeling lag op deze wijze propaganda te maken voor 't gilde der magnetiseurs en zei nadrukkelijk dat hij 'n tegenstander is van de vrije uit oefening van dit beroep. Zijn onderhou dende voordracht werd besloten met het vertonen van een rolprent over het werk van de Nederlandse magnetiseur Gerard Croiset, een man, die vooral op het gebied van de behandeling van kin- derverlammingsgevallen zeer opvallen de resultaten heeft bereikt. De weten schap meent dat ook hier sprake is van een zij het zeer waardevolle vorm van suggestie-therapie, hoewel kinder verlamming toch een organische ziekte is zonder psychische oorzaken. Het is zeer moeilijk aan te nemen, dat hier andere machten dan suggestie in het spel zouden zijn. Experimenten met het magnetiseren van planten, waarbij dus de factor suggestie is geëlimineerd, zijn zonder enig resultaat gebleven. Ook Croiset bezit verschillende van de hierboven reeds genoemde telepathi sche eigenschappen en hiermede zijn zeer interessante proeven genomen. Het blijkt daarbij onder meer, dat zijn gave van helderziendheid zich des te intenser doet gelden naarmate het ver leden van zijn „slachtoffer" meer in as sociatief verband staat met zijn eigen verleden. Croiset beweert bovendien op een afstand te kunnen genezen, hetgeen volgens dr. Tenhaeff zou neerkomen op telepathische suggestie, waarvan hij di verse treffende gevallen vermeldde. Sommige magnetiseurs is het gelukt bij hun proefpersonen door middel van een post-hypnotisch bevel kunstmatige bloedingen of stigma's te verwekken en hen zelfs in figuurvorm plaatselijk te doen blozen. Hieruit blijkt welk een enorme macht het voorstellingsvermo gen op' het organisme heeft. Na het beantwoorden van enkele vragen be sloot dr. Tenhaeff zijn lezing. De volgende week zal hij voor de derde en laatste maal dit onderwerp voor de Volksuniversiteit bespreken. TE SNEL GEREDEN. Op de Alkmaarse weg in de gemeen te Wieringermeer had de heer A. B. P. uit Alkmaar met te grote snelheid ge reden, omdat hij naar hij zeide door een zeer snel rijdende tegenligger verblind was. Hij was tegen een voor hem rijdende auto gebotst. Het vonnis in Den Helder luidde conform de eis f 15 of 5 dagen. „ASFALTJEUGD". Het Nederlands Volks-Toneel onder artistieke leiding van Ben Groeneveld en Ferd. Sterneberg zal Zondagavond in het Gulden Vlies een opvoering ge ven van „Asfaltjeugd", spel van de straatjeugd door Robert Hossein. De regie is van Hans Tiemeyer. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Cinema Americain, 8 uur: Held op sokken (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De vrolijke vagebond (alle leeft.); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Schandaal in New Orleans (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Per raket naar de maan (alle leeftijden). Gulden Vlies, 8 uur: Toneelgroep Ne derlandse Comedie met „Leer om leer". VRIJDAG Victoria Theater, 8 uur: De wraak van een vrouw (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De onoverwinnelijken (14 j.); Harmonie Theater, 8 uur: Liebe '47 (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Het meisje van de zonde (18 jaar). Diefstal van 10.000 stenen De procureur-generaal bij het Am sterdamse Gerechtshof, mr. Hoeffel- man, eiste Woensdag in hoger beroep f 175 boete of 50 dagen hechtenis tegen A. V. uit Barsingerhorn, die in de zo mer van 1946 een 10.000 van de sloop afkomstige stenen uit de Wieringer meer had meegenomen. De Alkmaarse politierechter had verdachte tot een zelfde straf veroordeeld. Verdachte stelde het voor, alsof hij toestemming had gekregen de stenen mee te nemen. Dit werd weersproken door Ir. Keesman uit Alkmaar, die ver klaarde dat verdachte slechts verlof had gehad een kleine hoeveelheid puin mee te nemen om enkele manga ten op zijn land te dichten. De uit spraak volgt over veertien dagen. De afd. Alkmaar van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie, schrijft ons betreffende het eerste kievitsei, dat helemaal geen kievitsei was: Het bewuste ei is van Paleis Soest- dijk opgestuurd naar het Zoölogisch Museum te Amsterdam Het is daar ge determineerd door dr. K. H. Voous en het bleek het ei van een waterhoentje te zijn dus geen plevierenei! Geluk kig dat het niet opgegeten was, want waarschijnlijk was het het vorig jaar gelegd! Aangezien waterhoentjes neste len in de rietzoom en men de eieren nooit in het weiland vindt zou men zelfs gaan twijfelen aan de goede trouw van de vinder, te meer daar kleur en vorm van een kievitsei volkomen ver schillend zijn. Enkele dagen geleden berichtte u over het eerste zingen van de lijster. Het was echter de eerste niet meer! In de ochtend van 5 Januari zong de eerste merel in het park op de Vest, alhier. De eerste grote lijster, voor zover ons be kend, zong omstreeks 1 Februari in de omgeving van Utrecht, terwijl van de zanglijster al vele waarnemingen ge daan zijn in het laatst van Januari. In het duin bij Schoorl zong de eerste leeuwerik op Zondag 28 Januari, ter wijl in de duinplasjes reeds salaman ders en kikkers rondzwommen. Allerwege tekenen van het wisselend jaargetij! Eerst was ik een LAFAARD; sinds ik echter regelmatig (zij het niet als regel matig!) Kraakman's genever drink ben ik een echte OUDE WAAG- hals geworden!! Inz., hr. Th. A. J. K. te A. kreeg 'n kruikje Oude Waag. OUDE WAAG, de genever voor mannen! 5.65 p. liter, 2.95 p. liter. Platte Steenenbrug (Verdronkenoord 114), tel. 2604. Wanneer men over de Voormeer loopt en op de steiger van wijlen de Alkmaar Packet het drukke verkeer in het ka naal gadeslaat, klinkt van over het wa ter het ratelende geluid van pneumati sche hamers. Allereerst valt dan uw blik op een der statige jachten van de Alkmaar Packet, dat in de kleine mon ding van de Alkmaarse scheepswerf een voorlopige ligplaats heeft gekozen en rond welks toekomstige bestemming reeds allerlei geruchten en gissingen de ronde doen, doch waarover nog niets positiefs valt te berichten. Daar ziet men een groot luxe-jacht in aanbouw, dat nu nog als een brok oud roest op 't droge staat, doch een glorieu ze toekomst tegemoet gaat. Een Belgisch industrieel vond zijn privé-jacht te klein en doordrongen van Neerlands Scheeps- bouwkunde kwam hij naar ons land om een groot luxe-jacht te laten bouwen, waarop zeven man vast personeel zul len werken. Dat de Alkmaarse Scheeps werf zelfs in het buitenland een goede reputatie geniet blijkt uit het feit, dat deze industrieel naar onze stad kwam om hier de bestelling voor zijn zeewaar dig jacht te doen. Thans staat het schip op stapel en oorverdovende slagen klin ken door de ruimen, afgewisseld door het ratelende geluid van de pneumati sche hamers, die de stalen wandplaten met nagels aan elkaar klinken. Het be looft een prachtig schip te worden. Drie motoren geven het een maximum snel heid van 30 km. per uur. De dekken worden overtrokken met mahoniehout, terwijl de technische inrichting van het schip aan de modernste eisen zal vol doen. Wij hebben dit schip bekeken en genoten in onze fantasie al van een vor stelijke vacantie op het water. De plaat sen werden ons aangewezen waar de salon zal komen en de slaapkamers, als mede de slaapgelegenheden voor de be manning, de keuken, het toilet en de badkamer. Vele arbeiders zijn in touw om de diverse appartementen in de sta len scheepshuid te monteren, terwijl men op de werf hard aan de onderde len als pijp, schroeven enz. werkt. Waarschijnlijk zal de plechtige tewater lating omstreeks eind Maart plaats vin den. Burgerlijke Stand O eb o ren: Richard J., z. v. D. H. J. Eüas en Th. G. J. van Kuilenburg. Adriaan J. M., z. v. J. M. Zantkuijl en M. H. van der Kuip. Jacobus H. M., z. v. L. Verver en J. A. C. van teeuwen. Margaretha M., d. v. M. Visser en A. A. Kuiper. Gehuwd: Teunis M. Polak en Jacoba C. Duin. Overleden: Antonius W. Korver, oud 51 jaar, gehuwd met B. J, Duin. Livre Septieme" in oud archief gevonden Archieven van oude instellingen wor den soms bewaard als een massa waar deloze documenten. Of er misschien do cumenten tussen zitten, die de moeite waard zijn, weet vaak niemand en eerst wanneer het besluit wordt genomen alles te laten .ordenen door iemand die ter zake bevoegd is, komt aan de dag wat van jaar tot jaar, soms gedu rende eeuwen, is meegenomen. Zo ongeveer moet het ook gesteld zijn geweest met het archief van de classis Alkmaar der Ned. herv. kerk en, ge lukkig, werd ten slótte aan de archiva ris van de Ned. herv. kerk te Den Haag verzocht alles te ordenen. Daarbij werden enkele merkwaar dige vondsten gedaan. De belangrijkste is het vinden van het Livre Septieme, een muziekwerk in 4 delen, dat geheel compleet aanwezig bleek te zijn. De volledige titel van dit muziekwerk, waaraan de bekende Nederlandse com ponist Sweelinck zijn medewerking heeft verleend, luidde: „Livre Septieme dat is het boeck van de zangh-kunst, uyt verscheiden auteuren bij een ver- gaert om met 4 rtemmen te zingen". Het werd gedrukt te Amsterdam in het jaar 1644. In 1939 schreef B. v. d. Segtenhorst Meyer over dit werk in het Tijdschrift voor Nederlandse Muziek geschiedenis, dat van de 4 delen, waar uit het had bestaan, er een aanwezig was in de Kjninklijke Muziekbiblio theek te Brussel. Men kan zich de ver wondering voorstellen van de Neder landse muziekhistorici, toen bleek, dat de classis Alkmaar het werk geheel compleet bezat. Ons werd een correspondentie ge toond met dr. K. Ph. Bernet Kempers, professor in de musicologie, waarin deze toestemming verzocht om de 4 partijen van het werk (superius, conta- tenor, tenor en bassus) op de microfilm te mogen vastleggen. Daarnaast werd een ander belangrijk muziekwerk gevonden, de „Musica Di- vina", ook compleet en bestaande uit 5 delen voor 5 stemmen. Dit is gedagte kend uit 1614. Het behoeft geen betoog, dat deze merkwaardige muziekwerken op het ogenblik beter bewaard worden, dan wellicht ooit het geval is geweest: ze hebben een plaatsje gevonden in een kluis te midden van het waardevolle bezit van de kerk. Hoger beroep, dat geen hoger beroep was Voor het Amsterdamse Gerechtshof stond Woensdag in hoger beroep te recht H. J. te P.. een vijfentwintig jarige havenarbeider uit Alkmaar, die drie jaar geleden een door hem ge leende rugzak had verkocht. Verdachte verklaarde voor het Hof, dat hij geen hoger beroep had aange tekend tegen de zes weken gevange nisstraf, die hem door de Alkmaarse politierechter waren opgelegd. Klaar blijkelijk had verdachte zijn hand tekening onder een stuk gezet zonder dat hij had begrepen, dat hij daarmee in hoger beroep ging. Verdachte zeide, dat hij indertijd de rugzak had verkocht om zijn reis naar Amsterdam te kunnen betalen om zijn vader te zoeken, die in deze stad moest vertoeven. De procureur-generaal mr. Hoeffel- man eiste twee maanden voorwaarde lijk, drie jaar proeftijd, onder toezicht- stelüng en f40 boete of W dagen. MAXIMUM-SNELHEID Er geldt in beginsel geen maximum snelheid meer binnen de bebouwde kommen, noch buiten de bebouwde kommen. Wel kan een maximum-snel heid geldend gemaakt worden voor bepaalde binnen de bebouwde kom ge legen wegen, waarop in het algemeen een zeer grote verkeersdrukte heerst. Deze snelheid moet dan op 15 km per uur bepaald worden. Ook zijn er be paalde categorieën motorrijtuigen, die krachtens hun constructie of gewicht aan bepaalde maximum-snelheden ge bonden zijn. Deze snelheden zijn: 75 km per uur: Autobussen (druk van enig wiel groter dan 2400 kg). 60 km per uur: Vrachtauto's (druk van enig wiel groter dan 2400 kg). 50 km per uur: Indien door het mo torrijtuig een aanhangwagen wordt voortbewogen, waarvan de druk van enig wiel groter is dan 350 kg. 20 km per uur: Indien enig wiel van het motorrijtuig of van een daardoor voortbewogen aanhangwagen is voor zien van een z.g.n. cushionband. 12 km per uur: Indien enig wiel van een door het motorrijtuig voortbewogen aanhangwagen voorzien is van een massieve band. 6 km per uur: Indien het motorrijtuig wordt gebezigd voor het jagen van vaartuigen door een voor hen links van de weg gelegen water of indien het motorrijtuig werkzaamheden uitoefent ten behoeve van de weg en daarbij links houdt. De waterpolo wedstrijden, welke gis teravond in Den Helder werden ge speeld, waren van het grootste belang, Immers DAW en Nereus II moesten daar in Nieuwediep resp. wedstrijden spelen tegen Zwaardvissen en de Bruinvissen. Er bestond een kleine kans, dat DAW zich gisteren practisch kampioen van de wintercompetitie had kunnen noemen. Onze stadgenoten zouden dan de wedstrijd tegen Zwaard vissen hebben moeten winnen en Ne reus van Bruinvissen verliezen. De spanning is echter gebleven. De beide kampioenscandidaten gingen met de punten naar Alkmaar en Zaandam, hoewel het weinig had gescheeld of Nereus had minstens een verliespunt opgelopen. De Zaankanters scoorden namelijk eerst in de laatste minuut van de wedstrijd het winnende zesde doelpunt tegen de ploeg uit Den Hel der. die kranig weerstand bood. De overwinning van DAW kwam gemakkelijker tot stand. Weliswaar gingen de Waterratten met een ge havende ploeg naar de Marinestad, daar Boxem, Pesie en Bennekom zich door De Jong, Jansen en Van der Pol lieten vervangen. Niettemin konden Slikker en Bloothoofd hun club met de rust reeds een veilige 40 voor sprong verschaffen. Direct na de her vatting scoorde Bloothoofd het vijfde en laatste doelpunt van DAW. Een of fensief van de Zwaardvissen leverde twee doelpunten op, maar verder kon den de gastheren het niet brengen. Het werd ten slotte dus een gedecideerde DAW-overwinning. DAW staat thans drie punten voor op Nereus II. De Zaankanters zijn echter niet te onderschatten, zodat DAW nog niet op zijn lauweren kan gaan rusten, temeer daar nog een uit en een thuiswedstrijd tegen deze con currenten gespeeld moet worden. Nog enkele dagen scheiden ons van he1 moment dat gestreden zal worden om het kampioenschap van de Alkmaarse Kegel bond. Zondag a.s. zal de strijd na de of ficiële opening door de voorzitter van de Alkmaarse Kegelbond te ongeveer kwart over zes aanvangen. In de wedstrijd om het persoonlijk kam pioenschap zullen de dames Bosch en Van Spanje in klasse A om de titel kampen. In klasse B de dames Eickholt, Metselaar, Berkhout en G. Kokkes. De heren in klasse B en C gooien gelijk met de dames. De superklasse verschijnt ongeveer om half tien voor de baan. De wedstrijden om het clubkampioen schap zullen de gehele week duren, waar bij vrijwel elke club op z'n eigen club avond zal gooien. Een uitzondering is hierbij gemaakt in de super-klasse. Deze zal Zaterdagavond 24 Februari om onge veer half negen aanvangen. Voör deze wedstrijd zijn alle banen ingeschakeld. Hieraan nemen deel: Koe koek I. TOP 1, ZEKZ? 1, OKA 1 en Alles Om 1. Het gegooide hout in de kampioens wedstrijden geldt tevens voor de Johan Diepen wisselprijzen. De vrije baanwedstrijden worden ge houden op de banen 1, 2, 3 en 4. Het eigenaardige geval doet zich thans voor, dat de heren Super in de gelegenheid zijn vrije baan te gooien op bovengenoemde vier banen vóór zij in de korpswedstrijd uitkomen. De wedstrijdcommissie heeft zulks beslist in overleg met het bestuur van de Alkmaarse Kegelbond. Of deze be slissing juist is, blijft een open vraag Warmenhuizens raad was Woensdag middag snel gereed met een agenda van twaalf punten. In precies een half uur behoorde de vergadering tot het verleden. Min of meer als verrassing kwamen B. en W. met het voorstel een bedrag van achthonderd gulden be schikbaar te stellen als garantie voor de kosten van het doorlichten van de bevolking. De kruisverenigingen zullen dit werk in April of Mei uitvoeren, de kosten bedragen f 1.05 per persoon. In het algemeen zal het zo zjjn, dat de inwoners dit bedrag zelf moeten beta len. Dinsdagmiddag speelde Alkmaar R.P. een thuiswedstrijd op het terrein te Heiloo tegen het elftal van de ge meentepolitie Amsterdam. Amsterdam, dat aanvankelijk aan de kop van de ranglijst stond, moest na harde strijd in de Rijkspolitiemannen zijn meerdere erkennen. Het degradatiespook, dat Alkmaar R.P. de laatste weken be dreigde, is door deze overwinning weer een stapje naar de achtergrond gedrongen. Zoals de stand nu is. maakt Haarlem een ernstige kans het kind van de rekening te worden. Indien Alkmaar R.P. de resterende twee nog te spelen wedstrijden weet te winnen, zal het elftal in ieder geval niet behoeven te degraderen. Zelfs bestaat de mogelijkheid, dat de oranje hemden tot de middenmoot komen te behoren. De wedstrijd werd gehandicapt door een felle Noordoostenwind, die dwars over het veld stond. In het eerste kwartier scoorde Am sterdam uit een verrassende aanval (01). Kort hierna maakte een van de achterhoedespelers van Amsterdam hands. De Amsterdamse doelverdedi- ger kon de te zacht genomen penalty echter keren. Spoedig hierna bezon digde een achterhoede-speler van de Amsterdammers zich weer, door bil een felle aanval van de gastheren de bal in eigen doel te trappen. Even vóór de rust konden de Alk- maarders uit een goed opgezette aan val, die resulteerde in een prachtige voorzet, gevolgd door een kopbal, het winnende doelpunt door rechtsbinnen Van Luit scoren. Na de hervatting zagen de gastheren geen kans, ondanks windvoordeel, de Amsterdammers te overrompelen en wisten zij met de rug tegen de muur stand te houden. De eindstand was 21 in het voordeel van Alkmaar R P. liet personeel van de Heilooër Brandweer rond zijn nieuwe commandant, de heer C. Vennik, die Dinsdagavond door de burgemeester als zodanig werd benoemd. Op de eerste rij, knielend: p. Spaans, A. Klaasse en J. Groen land; staande: de nieuwe ondercommandant B. A. v. Dijk, Fr. Pesser, S. Ploeger, de nieuwbenoemde commandant C. Vennikde afgetreden com mandant Jac. v. d. Kommer Sr. (thans ere-commandant), J. Slooten, H. J. Natzijl; achterste rij: P. J. v. d. Kommer, J. A. Veenis, P. Keuris en J. Pranger. Op de achtergrond de brandweerkazerne. Partij van de Arbeid bestaat vijf jaar Aan het vijf-jarig bestaan van de Partij van de Arbeid zal ook in Alk maar de nodige aandacht worden ge schonken. Op uitnodiging van het afde lingsbestuur komen Woensdagavond 21 Februarileden van de raadsfractie, be stuurders en vertegenwoordigers van aanverwante organisaties en alle an dere vrienden van de Partij van de Ar beid bijeen in Valk's Lunchroom. Donderdag 22 Februari belegt het be stuur een grote feestelijke bijeenkomst in „Hef Wapen van Heemskerk". Aan het programma werken mede het be kende Vara-gezelschap „De Jonge Flie refluiters" onder leiding van Joh. Jong met zang van Peter de Boorder. Dat zal het eerste optreden van dit gezel- zelschap te Alkmaar zijn. De A.J.C. vertoont enkele volksdan sen. De voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, zal de feestrede uit spreken. ZILVEREN JUBILEUM. Donderdag 22 Februari zal het 25 jaar zijn geleden, dat de heer A. Kok in dienst trad bij de N.V. Noorder Bank alhier. Het zal hem op deze dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. VOOR INGENIEURSEXAMEN GESLAAGD. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieursexa men voor scheepsbouwkundig ingenieur d« heer J. A. Korteweg te Alkmaar. Het plan bestaat om de centrale stie renkeuring dit jaar te houden op Vrij dag 20 April in de Bergerhout te Alk maar, aanvang 9 uur v.m. Voor de voor keuringen, die daaraan plegen vooraf te gaan, is het volgende rooster opge maakt: Woensdag 14 Maart, 9 uur, Midden- Beemster, op de markt; Woensdag 14 Maart, 14.30 uur, Graft, bij het raadhuis; Donderdag, 15 Maart, 9 uur, Stompeto- ren, bij huize Wittenburg; Donderdag 15 Maart, 13.30 uur, Heer- Hugowaard, bij café de Hengstman; Woensdag 21 Maart, 9 uur, Spanbroek, bij het voorm. raadhuis; Donderdag 22 Maart, 8.30 uur, Castri- cum, terrein Klaverweide, aan de Ruyterweg; Donderdag 22 Maart, 11 uur, Schoorl, op het Sportterrein; Donderdag 22 Maart, 14 uur, Alkmaar, op de kaasmarkt. HOUDT UW HOND VAST Daar de tuinbouwers in onze gemeente her haaldelijk er over klagen, dat loslopende hon den de tuinen omwoelen, zal door de politie binnenkort een strenge contróle worden gehou den op de naleving van de plaatselijke ver ordening, die het laten los lopen van honden verbiedt. Dus dierenvrienden, houdt uw hond vast opdat u niet geverbaliseerd wordt of een be richt thuis krijgt, dat uw hond is doorgescho ten en er bovendien nog een proces-verbaal op u ligt te wachten. Enige discussie ontstond er rond he* geschil tussen B, en W. en het r. k. schoolbestuur over de vraag, wie het slagjuk ter voorkoming van het instor ten van de Noordelijke schoolmuur moet betalen. De standpunten van B. en W. en het schoolbestuur vermeld, den we reeds eerder. De heer Nannis merkte op, dat het eigenlijk niet moet gaan om het geld dan wel om de vraag of er van gevaar sprake is. Dat was naar zijn mening wél het geval. Als bovendien de muur in de sloot zakt, gaat het een paar duizend gulden kos ten; een slagjuk vergt slechts een tien de deel van dit bedrag. De heer Nan nis zou er aan de hand van de bouw verordening bij het schoolbestuur op willen aandringen, dat voorzieningen worden getroffen. Met deze suggestie was voorzitter, burgemeester Nolet, het eens. Wel kon hij. zo niet beoordelen of het gevaar van algehele instorting dreigt, maar daarnaar kan de opzich ter een onderzoek instellen. Overigen» zal deze kwestie vriendschappelijk op gelost worden met het schoolbe stuur is overeengekomen,, dat rustig uitgezocht zal worden wie moet be talen. Alkgemeen was men echter van mening, dat herstel moet plaatsvinden vóór er een antwoord op, deze princi piële vraag is. In sneltreinvaart De overige deels administratieve punten werden in ijltempo afge daan. Besloten werd medewerking te verlenen aan het bestuur van de „Ver eniging voor gereformeerd schoolon derwijs" te Krabbendam om de be staande gasverlichting te vervangen door electrische. De voorzitter kon niet zeggen wanneer met de aanleg van de kabel naar Krabbendam zal worden begonnen. Voor 1951 werd voor het openbaar lager onderwijs een bedrag van f 27.40 per leerling beschikbaar ge steld en enkele landerijen werden op nieuw verhuurd. Het perceel „Zuid ooster Heen" ter grootte van ruim een halve hectare was verhuurd aan de heer D. Zutt en komt nu aan de gebr. P. en Th. Zutt; een gedeelte van het „Zuider Rietweidje" ter grootte van bijna 65 are aan de gebr, K. en E. Blankman. Dit laatste perceel was tot nu toe verhuurd aan de heer J. Blark- man. In het burgerlijk armbestuur werd de periodiek aftreden de heer J. de Nijs Azn. met algemene stemmen herkozen. Het ontwerp tot eerste her ziening van het uitbreidingsplan had, na gedurende vier weken ter inzage te hebben gelegen, geen bezwaarschrif ten opgeleverd en werd vastgesteld. Straatverlichting Tijdens de rondvraag vroeg de heer Nannis of er bij de zuivelfabriek geen straatlantaarn wordt geplaatst. Hij had vernomen, dat er wel een lantaarn een meter of tien verder zal worden ge plaatst. De voorzitter zei, dat er sprake is van s t r a a t-verlichting. Men kan moeilijk met particuliere belangen rekening houden. De heer De Groot kreeg naar aanleiding van een opmer king over de slechte verlichting van het Krankhoorn te horen, dat het leed spoedig geleden zal zijn. De heer Ver gay wilde graag, dat het terrein, dat destijds van de heer Groot gekocht werd, vlak gemaakt zal worden. Dan zullen in De Fuik auto's elkander kun nen passeren. De voorzitter antwoord de. dat uitvoering van dit werk in overweging is. Grote plannen van de vereniging „Foresters" Het bestuur van „De Foresters" or ganiseert Vrijdagavond in de Rustende Jager een testavond van de vereniging van scheidsrechters, Donderdag 22 Febr. a.s., 's avonds om 8 uur volgt de met belangstelling tegemoetgeziene wandeltocht. De route gaat uitsluitend langs openbare, verharde wegen. De heren lopen met een gemiddelde van 5 km, de dames 4 km, terwijl het ge hele traject slechts 5 km is. Er zijn weer mooie prijzen beschikbaar ge steld. Dat ook de leden onderling nog wel wat anders presteren dan alleen voetbal of handbal bewijst de oud papier-actie, waarbij 2000 kg is inge zameld. Verder wachten de jeugd van „De Foresters" enkele prettige dagen. De uitwisseling met de Sportclub Em ma uit Limburg is officieel tot stand gekomen. De Foresters-jeugd gaat op 26, 27, 28 en 29 Juli naar Limburg, ter wijl de jeugd van deze bekende eerste klasser KNVB op 9, 10, II en 12 Aug. a,s. naar Heiloo komt. „DAMCLUB HEILOO" KAMPIOEN Door een 155 overwinning op Zaandam III is het eers'e tiental van de Damclub Heiloo ongeslagen kampioen van haar af deling geworden. Zij kwam uit in de 2e klasse. Gezien het feit, dat dit de eerste competitie was die zij in de Dambond speelde, mag het resultaat niet onver dienstelijk genoemd worden. De gedetail leerde uitslag tegen Zaandam III was: F. Rintjema—C. de Graaf 1—1; Busch— K. Tuinman 0—2; L. van Saane—A. Dek ker 02; J. BottewegH. Verver 11; A. Langver—J. Geuzebroek 0—2; A. Kaskman J. Sprenkeling 0—2; G. Kaas—J. de Geus 02; De VriesC. Adrichem 20; G. HuusvéeS. de Geus 1—1; De Groot—P. Beuken 02. Het tweede tiental verloor met 11—9 van DDD III uit Diemen. MEDEZEGGENSCHAP IN WEST-DUITSLAND. De Westduitse Bondsdag heeft in eerste lezing met grote meerderheid het wetsontwerp aangenomen, dat de arbeiders gelijke rechten geeft in het beheer der staal- en kolenindustrie. Kanselier Adenauer noemde de zeer omstreden regeling „een grote voor uitgang op de weg naar sociale vre de". Het ontwerp is thans naar com missies verwezen en zal waarschijnlijk volgende week definitief worden aan genomen. Getrouwd; B. BUIS en J. J. ZAAD De Heer en Me ZAADNOORDI mede namens Familie héél h voor de zeer ve! belangstelling o huwelijk mocht Alkmaar, 13 Fe Toekomstig adt 219, Haarlem. Voor de vele deelneming oi het overlijden liefde Man J. VAN BR' betuig ik miji dank. In het 1 J. Lourens en vereniging L.Z. Wed. M. VAN Alkmaar, Febr, Trompstraat De Heer en Me A. CORTHA zullen gaarne ontvangen Z( FEBR. tussen FLINK M gevraagd voor huishouding. K. M. GERRII logerie, Optiek, Bergen (N.H.) 2 Jongens d avonduren prodi maken zoeken BIJVERDH Onverschillg wa Brieven onder bureau van dit Gevraagd voor FLINK Ml vjoor dag en n standig kunner Hotel-pension MINA", Bergen NET MEI gevraagd van tot drie uur. V gehele dag. Adre Bottemannestraa Gevraagd een Rijwiel- en Mo ARY BOON, Alkmaar. Gevraagd per op landbouwbedr bouwerski Kennis van t tractorwerkzaaml eist. Beschikbaar Ion- en één kei -f flinke tuin. G. A. BREUR schermer C 9. Gevraagd: voor herensalon. F. KALKSMA, Telefoon 2990. RÏJW.-BEDR PIOEN vraagt d Kennis van moto tot aanbeveling. Zilverstraat 'o8, Ter overname ge\ ook losse posten. Aanbiedingen Bureau van dit b Een ernstige ontplo afgelopen nacht een 1 Rijwielen- en Motorei te Apeldoorn volkome; Het dak van het ge weggeslagen en alleer den nog overeind. He een grote ravage. De 50.000 wordt geraa verzekering gedekt. pand was de lakafdelii gevestigd. Omtrent de ontploffing, waarbij zi lijke ongelukken het staat nog niets vast. WESTDUITS P WIL HELGOLA Het Westduitse pari wel eenparig een moti in verzocht wordt Hi bewoners terug te ge' te maken aan de geal] menten. De voortdi bombardementen vorr slag voor het Europes grip en de solidaritei Reuter meldt uit L: tegenwoordigers van t den van de Veiligheid; zijn bijeengekomen o ontwapening van de 1 ken. Zonder een besli genomen omtrent de f kiezen van een voorz missie voor onbepaald; gaan.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2