Een vliegtuig vol schrijnend mensenleed Ned. Herv. Kerk gedagvaard Overleg met Moskou over de Duitse bijdrage in het Europese leger In memoriam Li.Kol. Den Ouden Driekwart eeuw Chr. Nat. Onderwijs Gerbrandy roert de trom in Londen Tito verwacht nog geen oorlog Radio-uitzending ging door maar Crescendo was niet in de aether Zesiig verplaatste personen" op Schiphol - op weg naar Amerika Op zoek naar nieuwe levenskansen In een week 54 moorden in West-Java Wel een Europese lucht macht maar geen vloot? Een Rembrandt ontdekt Duifsers boden Putten hun excuses aan „Binnenkort zal net wei uit te blazen. Voor ons zal het binnen- uitblazen geblazen zijn lopig lopen we nog stevige patrouilles". MacArthur over Den Ouden Jongelui uit Bergen naar Engeland Nieuws uit De Langedijk LAATSTE NIEUWS Boer kwam om in een gierput WOENSDAG 14 FEBRUARI 1951 VEN VLIEGTUIG vol schrijnend mensenleed streek Woensdagavond op Schip- hol neer. Zestig passagiers uit Duitsland bevolkten even na de landing het passagiersrestaurant. Zelden was dit restaurant, waarin luchtreizigers met glanzende actetassen en onberispelijke nylons het laatste half uurtje voor de start plegen door te brengen, het toneel van enerzijds een aaneenschakeling van tragiek en anderzijds van zoveel vreugde over het ogenblik van een terug keken in de wereld, dat voor deze mensen aanbrak, toen ze het beton van Schiphols platvorm onder hun schoeisel voelden. Wederom was een groep „verplaatste personen" uit een Duits DP-kamp op weg naar een nieuw vader land: de Verenigde Staten. Zou ik dan naar Rusland teruggaan? Liever naar Amerika. Ik heb nog fa milie in Maryland. Een beroep heb ik weliswaar niet, maar wel twee handen En zo heeft elk dezer „verplaatste personen" zijn lijdensweg gevolgd. Een Tsjechische rabbijn, die een voor lopig contract in Amerika heeft ge kregen. Hij kwam in de oorlog in Oos tenrijk terecht, maar wist weer naar zijn land terug te komen. De oorlog kwam ten einde; hij leefde enige tijd TWAALF babies, vijftien kinderen, vier aanstaande moeders en nog 29 vrouwen en mannen verlieten Woens dag Duitsland, het land, waar velen hunner zes of zeven jaar hebben door gebracht. De vorige nacht hebben zij voor de laatste maal doorgebracht in een kamp te München. Thans zijn zij boven de oceaan op weg naar de V.S. om een nieuw leven te beginnen. Ze komen uit Polen, Hongarije, Roe menie, Rusland en de Baltische staten. Ze zijn door de Duitsers tot dwang arbeid verplicht, hebben Dachau ge zien en andere concentratiekampen. Sommigen hunner zijn na de oorlog weer naar hun oorspronkelijke vader land teruggekeerd, doch kwamen later vrijwillig (doch illegaal) terug naar het land, waar zij zulke verschrikke lijke jaren hadden doorgemaakt, om een ander regiem, dat zij ook niet be geerden, te ontvluchten. Ergens bij het raam zat een vroegere inwoner van Charkov met zijn Poolse vrouw en 7 maanden oude baby. Mijn nationaliteit? „Russisch". In 1943 naar Duitsland in het kader van de „Ar- beitseinsatz". Twee jaar later door de Amerikanen bevrijd. Waarom ik niet naar Rusland teruggegaan ben? „Mijn vader stierf in Siberie. Hij bezat vroe ger wat land. Het werd afgenomen. Het huis in brand gestoken. Twee van mijn broers werden weggevoerd. Ik heb nooit meer wat van hen gehoord. De Kerkorde ongeldig? Een groep ouderlingen, kerkvoogden en predikanten heeft de Nederlandse Hervormde Kerk op korte termijn doen dagvaarden voor de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage. Zij eisen op verschillende gronden, dat het be sluit tot invoering van de kerkorde, op 7 December 1950 door de Generale Sy node genomen, verklaard wordt in strijd te zijn met de reglementen van de Ned. Herv. Kerk en mitsdien on rechtmatig, ongeldig en onverbindend moet worden beschouwd. Tot hen, die de Ned. Herv. Kerk hebben doen dagvaarden, behoren o.m.: mr. H. Frima te Groningen, A. Beets te Haarlem, J. Weener te Utrecht, J. Joustra te Zeist, prof. dr. J. Severyn te Utrecht, ds. P. Zandt te Delft, ouder ling W. F. Mulckhuyse te Waarder, ds J. van Dijk te Gameren, ds. H. van Lunzen te Odoorn, ds. J. Cuperus te Doornspijk, L. F. Duymaer van Twist te 's-Gravenhage, ds. L. J. Bloems te Beest. Zij hebben geëist, dat de Ned Herv. Kerk zal worden veroordeeld zich te onthouden van iedere invoering of poging tot invoering van de kerk orde op straffe van verbeurte van een dwangsom van f 100.000,voor elke overtreding ten behoeve van eisers. gelukkig. Maar de dag kwam, dat hij andermaal naar Oostenrijk ging, thans uit eigen vrije wil. Ook voor hem doemde het kamp in München op. De grond-stewardessen kwamen han den tekort om deze voor elk gebaar dankbare reizigers het korte verblijf op Schiphol aangenaam te maken. Er werd gesjouwd met kinderstoelen, er werden maaltijden aangedragen, fruit, gebak, melk, kinderspenen. Babies werden gewiegd en buiten werd de Constellation bijgetankt. „Hier is het al het paradijs" zei een der mannen Om half twaalf in de nacht startte het vliegtuig met bestemming New York. Vier maanden voor verduistering van f 7.60 De arrondissementsrechtbank te Am sterdam veroordeelde de voormalige PTT-ambtenaar J. J. V., die op 31 Ja nuari wegens verduistering van een be drag van f 7.60 terecht stond, tot vier maanden gevangenisstraf. De eis was acht maanden. Frankrijk en Italië zullen samenwerken Conferentie te Santa Marghuerita geëindigd Woensdag zijn de besprekingen tussen de Franse en Italiaanse premiers te Salita Marghuerita geëindigd. In het na afloop uitgegeven gezamenlijke com muniqué wordt o.m. verklaard, dat Frankrijk en Italië zullen samen wer ken in het kader van een verenigd Europa en binnen de organisatie van het Noordatlantisch verdrag. Pleven verklaarde, dat tijdens de besprekingen veel was bereikt en dat de Frans-Ita liaanse betrekkingen thans zeer goed zijn. In het communiqué wordt verder verklaard, dat de eenwording van Europa met inbegrip van een democra tisch Duitsland een van de belangrijk ste doeleinden van de politiek der beide regeringen is, die in de verwezenlijking hiervan het zekerste middel zien om de vrede te waarborgen, de economische en maatschappelijke vooruitgang te ver zekeren en daardoor de levensstandaard hunner onderdanen te verhogen. De ministers zijn het volkomen eens, dat Italië zo spoedig mogelijk tot de Verenigde Naties moet worden toegela ten. Het streven naar een Frans-Ita liaanse douane-unie heeft reeds geleid tot een aanmerkelijke toeneming van het handelsverkeer tussen beide landen. Krachten^ een gesloten overeenkomst zullen de Italiaanse metaalbedrijven de beschikking houden over ijzererts uit Algiers. De nog hangende grensgeschil len zullen zo spoedig mogelijk uit de wereld geholpen worden. Voorts zul len deskundigen uit Frankrijk en Italië beraadslagen over een oplossing van het probleem der Italiaanse overbevol king. Volgens een officieel rapport zijn in de week van 28 Januari tot en met 3 Februari 54 personen gedood, tengevol ge van acties van gewapende benden in West-Java. In dezelfde periode wer den 10 mensen ontvoerd en 119 wonin gen door benden in brand gestoken. In de voorafgaande week werden 44 personen, door gewapende benden ge dood, 14 ontvoerd en 80 woningen in brand gestoken. Van bevoegde zijde vernam Aneta, dat de laatste weken de activiteiten van de Darul Islam, vooral in het Oos telijk deel van Priangan, toenemen, evenals die van andere gewapende groepen. De situatie in midden-Java, in het gebied om de Merapi en de Merbabu, werd door officiële kringen als ernstig gekenschetst. De ordeverstoringen door de daar opererende benden zijn de laat ste tijd erg toegenomen. De seismograaf van Bergen (Noor wegen) heeft een zware aardbeving geregistreerd, met een epicentrum mo gelijk in Oost-India of centraal-China. Engeland werkt remmend Het verluidt in kringen, die nauwe verbindingen onderhouden met bet Franse ministerie van landsverdediging, dat aan de vertegenwoordigers der twaalf staten, die vandaag te Parijs met hun beraadslagingen over de voor gestelde instelling van een verenigd Europees leger beginnen, een Frans plan zal worden voorgelegd, dat er on der meer in voorziet dat het Europees leger w 1 over een eigen luchtmacht, doch niet over een Europese vloot zal beschikken. Van gezaghebbende zijde wordt te Londen vernomen dat Duncan Sandy: rapporteur over het vraagstuk van het instellen van een Europees leger aan de Algemene Vergadering van de Raad van Europa, een compromis-plan heeft op gesteld, dat voorziet in het instellen van een Europees leger in twee stadia. De schilder Alejandro Canada, res taurateur van het Museo de Bellas Artes te Madrid, heeft een werk van Rembrandt ontdekt tussen verschil lende doeken die van Irun uit ter res tauratie naar dit museum waren gezonden. Het doek is 75 bij 50 cm groot en is waarschijnlijk tussen 1630 en 1635 geschilderd. De handtekening is duidelijk leesbaar. De kunstcritici van Zaragoza die bijeen gekomen zijn om het schilderij te besturen, zijn een parig van oordeel dat het een werk van Rembrandt is. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, verklaarde op een na de besprekingen gehouden persconferentie dat Duitsland „gelijke rechten" zal hebben bij deelneming aan een Europees leger. „Er zal naar ge streefd worden", aldus Schuman, „over de inlijving van Duitse contingenten bij een Europees leger overeenstem ming te bereiken met de Sowjetunie, daar zij een der vier mogendheden is, die het Duitse bezettingsstatuut heeft getekend. „De tijd staat echter niet stil", voegde hij hieraan toe. „Wij zul len pogen tot overeenstemming met de Sowjetunie te komen, doch zo nodig zullen wij zonder haar voortgaan". Schuman deelde verder nog mede dat de Italiaanse en Franse ministers ter conferentie hebben gesproken over de beraamde conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier". Enige tijd geleden maakte een aan tal inwoners van Putten een pel grimstocht naar Ladelund in Duits land, in welk plaatsje vele omge komen Puttenaren een laatste rust plaats hebben gevonden. Bij het passeren van de Duitse grens de tocht werd met een auto bus gemaakt werden d e reizigers door de Duitse douane onheus behan deld. Naar aanleiding van deze on prettige gebeurtenis hebben zich Dinsdag twee Duitse ambtenaren per auto naar Putten begeven om hun verontschuldiging aan te bieden. Zij deden dit uit eigen beweging, zonder hiertoe van hogerhand opdracht te hebben ontvangen. De beide Duitsers „Ministerialrat" Schuchart uit Bunde, hoofd van de passencontróle in de Britse zone en de heer Henn, inspec teur der douane, werden ten gemeen tehuize door de burgemeester van Putten, jhr. mr. W. F. Quarles van Ufford en de beide plaatselijke predi kanten ontvangen. i-,I L i I De Fransen zitten als divisie-reserve - I .j ii kort ook wel uitblazen zijn, maar voor- QE DOOD van de luitenant-kolonel jn eell brief van eeri week later van de garde grenadiers M. P. A. schrijft lt.-kol. Den Ouden: „We zitten den Ouden, commandant van het Ne- nog stcecis in dezelfde plaats en ken- derlandse detachement Verenigde Na- nen onze weeidniet. We zullen nu ties, die in de omgeving van Hoeng- echter wel gauw verplaatst worden, song gesneuveld is, heeft diepe indruk Qnze weelde is overigens maar heel be- op het Nederlandse volk gemaakt. Te trekkelijk. Korea is wat je noemt een zijner nagedachtenis publiceren wij een pokkenland. Je kunt het je niet te erg en ander uit twee brieven van hem uit voorstellen. Met de voeding is het ook de allerlaatste tijd, die in „Het Licht- weer mis \ye krijgen lang niet genoeg spoor", het blad voor de Nederlandse |e eten. £)e Amerikanen hebben zelf Strijdkrachten, van deze week post- 00^- R;et voldoende. Ook zij krijgen huum verschenen zijn. dikwijls maar twee maaltijden per dag. „We zijn nu weer gelegerd in een De divisie-commandant had bepaald, school en een paar grote huizen", zo dat we op warm eten moesten over schrijft hij, doelend op de betrekkelijke schakelen, maar daar komt niet veel rust, die gevolgd is op de terugtocht van terecht. We hebben geen bier, geen uit de stelingen van Wonjoe, „en ieder- jenever, geen postpapier, geen lectuur een is tevreden. Vanmorgen kon ieder- en geen benzine. Gelukkig lopen er een zich weer eens flink wassen, en nog al wat varkens rond. We zullen dat doet deugd. De Commandant heeft dan ook wel niet dood gaan van de de keukens terug naar de onderdelen honger. We zijn trouwens goed ge- gestuurd, zodat we nu tenminste weer traind, want tijdens de gevechten bij warm eten krijgen. Vandaag heeft Wonjoe hebben we eens drie dagen Warmerdam (dat is de kok) snert klaar lang zo goed als geen eten gehad, gemaakt. Heerlijk! Je ziet, dat we ons Het vechten is niet zo moeilijk. De beter. Maar we hebben het er goed af- gemakkelijk verblijden met kleine din- Noordkoreanen houden er dezelfde gebracht, getuige de tevredenheidsbe- gen. Gelukkig is het nu ook niet meer strijdmethoden op na als de peloppers tuiging van generaal Ridgway. Je moet zo koud. Het is lang 30 graden onder in Indonesië en met zo een stel oorlogs- er maar van maken, wat er van te ma- nul geweest. Ik had het zo koud, dat vrijwilligers als ik hier heb, gaat alles ken is en dat doen we dan ook. Van ik haast niet kon praten. (Lt.-kol. Den prachtig. Alleen is het niet zo mooi, onze jongens zal niemand later kunnen Ouden had vijf jaar lang geen winter dat we drie dagen en drie nachten had- zeggen, dat zij er niet het beste van meegemaakt!) maar nu is de tempera- den getrokken voor we het gevecht in- gemaakt hebben, wat in de gegeven tuur om en nabij het vriespunt en gingen. Daardoor wordt de gevechts- omstandigheden mogelijki was. Prima iedereen voelt zich bright and happy! waarde van de troep natuurlijk niet kerels zijn het. Daar heb' je wat aan". LT. KOL. DEN OUDEN dapper officier Generaal MacArthur heeft Donder dag een verklaring uitgegeven over dc dood van kolonel Den Ouden. „Met diep leedwezen heb ik het bericht over de dood op het slagveld van ko lonel Den Ouden vernomen. Deze dap pere officier hield de hoogste militaire tradities van zijn land hoog en zijn moed en werkkracht zullen node ge mist worden", aldus MacArthur. BELGIE KREEG 500 MILLIOEN DOLLAR MARSHALLHULP. Donderdagnamiddag heeft de minis ter van buitenlandse handel, Meurice, uit handen van het hoofd van de bij zondere ECA missie voor Belgie en Luxemburg, een nieuw dollarbiljet ont vangen, als symbool van de 500 mil- lioenste dollar, die als Marshall-hulp aan Belgie werd toegekend. Vlak bij de Engelse stad Bath, die kort na de oorlog Alkmaar adopteer de, ligt het dorpje Keynsham, dat spe ciaal vriendelijke gevoelens jegens Bergen koestert. Burgemeester Huy- gens ontving enige tijd geleden uit Keynsham een uitnodiging voor twin tig jeugdige ingezetenen uit zijn ge meente om in Keynsham een veertien daagse vacantie door te brengen. In het kader van het „Festival of Bri tain", dat deze zomer in Engeland zal worden gehouden, zijn er in vele En gelse gemeenten feestelijkheden. De twintig jongelui uit Bergen, die tus sen de vijftien en achttien jaar moeten zijn en door een speciaal door de bur gemeester ingesteld comité zullen worden uitgekozen, zullen in de twee. de helft van Juli getuigen kunnen zijn van de landelijke feesten aldaar. Zij zullen de gasten zijn van families in Keynsham. Het is de bedoeling het groepje jongelui uit alle lagen der be volking samen te stellen. Het ligt in de bedoeling, dat volgend jaar een groep jeugdige ingezetenen van Keynsi- ham een tegenbezoek aan Bergen zal brengen Grootse feestviering te Broek op Langendijk Gisteren is te Broek op Langendijk op grootse wijze het vijf-en-zeventigjarig bestaan herdacht van de J. D. van Arkel-school, welke school wordt geëxploiteerd door de hulpvereniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs. Uiter aard werd het feit in de school met de leer lingen gevierd. Gistermiddag had de officiële herdenking plaats. Tal van genodigden, het gemeentebestuur van Langendijk en personen uil onderwijskringen waren aanwezig. Gister avond werd in de geheel gevulde Gerefor meerde kerk het jubileum gevierd door de oud leerlingen der school. Beide bijeenkomsten stonden onder leiding van de voorzitter van het schoolbestuur, de heer G. Ven. De middagbijeenkomst. Na zang en lezing van Psalm 138 ving deze middagbijeenkomst aan met een openingsrede, waarbij hij in de eerste plaats dit jubileum een geschenk van God noemde. Hij verwelkomde de aanwezigen, waaronder het gemeentebestuur, vertegenwoordigers uit de kringen van het onderwijs, dr. D. Langedijk te 's-Gravenhag'e en vele anderen. Spreker noemde de school een gebedsverhoring. In 1876 was de school nog maar zeer eenvoudig. Ze kwam tot stand geheel buiten subsidie van de overheid. De secretaris, dé heer C. Oyevaar, gaf een terugblik op de geschiedenis der schooi. In 1873 kwamen de ouders voor het eerst bijeen om de oprichting te bespreken van de school, die, na de intrede van ds. J. D. van Arkel in 1876 tot stand kwam. Vervolgens g'af spreker een overzicht van degenen, die de school als hoofd hebben gediend. Hun bezoldiging was eerst zeer laag, maar ze vatten hun taak op m het geloof. Begonnen werd met 76 leerlin gen. In 1910 waren 154 leerlingen ingeschre ven. Thans 256. In 1908 werd een nieuwe school in gebruik genomen. De financiële ge lijkstelling bracht verlichting. Spreker roemde de goede verstandhouding met het gemeente bestuur. Hij noemde de school een zegen. Samenwerking. Vervolgens werd voorlezing gedaan van een Indonesië kan een tweede Korea worden Prof. Gerbrandy heeft op een pers conferentie te Londen een beroep ge daan op de Westerse landen, een ge meenschappelijke politiek en strategie in het Verre Oosten te voeren. Hij waar schuwde voor een tweede Korea in In donesië. „De rook is er reeds. Tenzij de brandweerman op tijd komt, zou het gehele gebied in de verzengende vlam- Economische toestand uiterst moeilijk De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken voor Europese aan gelegenheden heeft Woensdag op een persconferentie te Belgrado verklaard, dat de Joegoslavische leiders „geen on middellijk algemeen gevaar voor een oorlog" in Europa zien. Hij had gespro ken met maarschalk Tito en de minister van Buitenlandse Zaken, Edvard Kar- delj. Er is nog geen aanwijzing omtrent een aanval op enig land, maar dit be tekent niet, dat „de satellieten" niet tot een aanval bereid zijn op een of ander toekomstig tijdstip, aldus Per kins. Hij noemde de algemene econo mische toestand in Joegoslavië „uiterst moeilijk". De Joegoslavische leiders stonden grote moeilijkheden te wach ten, indien er geen verdere hulp van buitenaf zou werden verkregen. „Een zeer bemoedigend iets is de manier, waarop de Europese landen aan dit land hulp bieden", aldus Perkins, die er aan toevoegde, dat hij er van over tuigd was, dat Joegoslavië voldoende natuurlijke hulpbronnen heeft om ziin toekomstige economische onafhankelijk heid te verzekeren. Oude opname bracht uitkomst Het programma „Dat ons loflied vrolijk rijze", dat in de Langedijk onder de leden van de verschillende zangkoren reeds enige dagen het onderwerp van zware gesprekken is, werd gisteravond toch door de NCRV uitgezonden, zoals in de radio-gids was aangekondigd. Maar het was niet het gemengd koor Crescendo uit Noord-Scharwoude dat voor de microfoon stond, want de NCRV wil eerst eens haarfijn weten hoe deze kwestie nu eigenlijk in elkaar zit alvorens zij de stemmen van de Crescendo-leden door de aether laat klinken. Tot vier uur gistermiddag wist de programmalciding nog niet wat zij voor de aangekondigde uitzending in de plaats moest stellen, doch toen schoot het een der samenstellers te binnen, dat er nog een opname van hetzelfde programma, dat op 17 Novem ber van het vorige jaar voor de microfoon werd gebracht, ter beschikking was. Deze opname heeft men gisteravond kunnen beluisteren. Opname m Noorderkerk te Hilversum Intussen lieten de Crescendo-leden onder leiding: van de heer Jac. Kort in de Noorderkerk te Hilversum het lof lied vroljjk rtfzen. De NCRV had haar woord gestand gedaan en het koor gis teravond per bus naar Hilversum ge haald, waar het in de Noorderkerk de liederen betrekking hebbende op de Lijdenstijd ten gehore bracht. De opname van dit programma zal eerst op latere datum worden uitge zonden nadat de programmaleider de heer Gerard Hoek met de desbetref fende groepen in Broep op Langendijk heeft gesproken. Het verzoek om een onderhoud met een van de heren van de NCRV is uitgegaan van de dirigent van het Nederlands Hervormd kerk koor de heer Klaas Wagenaar, die van mening is, dat dit voorval onnodig veel stof heeft doen opwaaien. De heer Hoek vervult op 27 Februari een spreekbeurt in Broep op Langendijk en zal dan tevens een onderhoud hebbeh met de heer Wagenaar. Eveneens schijnt men van plan te zijn contact cp te nemen met de voorzitter en de se cretaris van Crescendo. Des te -eerder deze zaak uit de doeken wordt gedaan des te beter is het voor alle partijen en hun onderlinge verstandhouding. Geen Chr. Koor Naar ons door de heer Wagenaar werd medegedeeld had de NCRV de heer Kort gevraagd of hij in staat was met een van zijn koren het voor Woensdag aangekondigde programma te verzor- men van het communisme kunnen op gaan". Spreker verzocht de Australiërs te beseffen, dat het meer in hun voor deel geweest zou zjjn, als zjj de hand having van de stabiele Eurazische staat, het vroegere Nederlands-Indie, als een scherm tegen het communisme hadden gesteund. „Ik twijfel er heel sterk aan of de In donesische republiek op eigen benen kan staan en werkelijk bereid is samen te werken binnen de zogenaamde Ne derlands-Indonesische Unie, die feitelijk slechts een papieren regeling is. Al de honderdduizenden Chinezen in Indone sië zijn thans communist en vormen een gevaar. Als de jonge en ambitieuze In donesische regering er in slaagt het lei derschap van Nieuw-Guinea over te ne men, loopt de laatste verdedigingslinie van Australië gevaar. lange reeks van felicitaties, welke waren bin nen gekomen, waaronder die van de familie Groen en Koedijk uit Canada. Hierop bracht een dubbel mannenkwartet enige liederen ten gehore. De leiding van dit kwartet berustte bij de heer Paul Kok. De heer Venema, secretaris van het hoofd bestuur van het chr. nationaal onderwijs sprak er zijn vreugde over uit, dat de samenwerking der verschillende kerkgroepen zo goed is. Hij sprak de wens uit, dat de kwestie van de nieuwe psalmberijming ook tot' een gemeen schappelijke oplossing zal mogen worden ge bracht. De heer Buis, afgevaardigde van Gerefor meerd schoolverband, merkte op dat reeds in 1869 vanuit Broek op Langendijk financiële steun voor het christelijk onderwijs werd ont vangen. Burgemeester H. Schelhaas bracht zijn geluk wensen uit namens het gemeentebestuur. Hij gaf een overzicht van het schoolwezen in vroe ger eeuwen en het wedervaren van het bij zonder onderwijs in de vorig'e eeuw tot de gelijkstelling in 1917, en de daarop volgende lager onderwijs-wet 1920. Hij hoopte op een goede verstandhouding tussen openbaar en bij zonder onderwijs. Namens het gemeentebestuur bood hij voor de schoolbibliotheek een aantal boekwerken aan. Vele toespraken. Voorts werd nog het woord gevoerd door de schoolarts, dr. J. L. Sikkema; het hoofd der school, de heer J. Aartsen, namens het personeel; ds. D. Henstra, chr. geref. predi kant, namens de verschillende kerken; de heer R. Schuil, hoofd der school met de bijbel te Noord-Scharwoude, namens de verschillende chr. scholen in de omgeving; dr. D. Langedijk te 's-Gravenhage, die sterke nadruk legde op de waarde van het bijbels onderwijs; G. H. Hoytink, voorzitter van de scholenbond; C. Wit, secr.-penn. van de tuinbouwschool en de heer Jac. Slot, namens het locaal comité voor de unie van scholen met de bijbels. De avond-bijeenkomst. 's Avonds werd in de Geref. kerk een bij eenkomst gehouden van oud-leerlingen, welke eveneens door de heer Ven werd geopend. In een achttal schetsen werd een overzicht gege ven van de geschiedenis der school. Mede werking verleenden mevr. P. Vroegop—Wa genaar, sopraan; K. Otto, tenor en een ge mengd dubbel kwartet onder leiding van Jb. Koedijk. Door de 82-j*arige oud-leerling, de heer S. Wagenaar, werd namens de oud-leerlingen eea projectie-lantaarn aangeboden. Dr. D. Lange dijk, oud-kwekeling der school, gaf op geestige wijze een serie herinneringen ten beste. Voorts werd medewerking verleend door mevr. Leegwater—Meima, viool; de heer D. Ven, orgel en de heer J. Stins met een voor dracht. Hedenavond zal een dergelijke bijeenkomst worden gehouden. gen toen de daarvoor aanvankelijk aangezochte zangvereniging verstek moest laten gaan. De heer Kort noem de toen de naam van Crescendo, maar en dat is volgens de mensen te Broek op Langendijk het citerium antwoordde op het naar voren ge brachte bezwaar dat het hier geen christelijk koor betrof, dat het chr. mannenkoor uit Broek o.l.v. de heer Pauw Kok zijn medewerking aan net programma zou verlenen. Dit blijkt niet juist te zijn geweest en daarom is het rumoer ontstaan. Bestuursvergadering L.J.C. In ons verslag van de bestuursverga dering der Langedijker Groentencen- trale is de openingsrede van burgemees- Schelhaas door het wegvallen van en kele regels verminkt. Wij laten dit ge deelte van het verslag thans verbeterd volgen: De voorzitter, burgemeester Schel haas, wees er in zijn nogal pessimis tisch openingswoord op, dat de omzet in December 1950 en Januari 1951 ruim f 800.000 lager was dan In dezelfde maanden van de vorige jaren. In ver band met de ernstige toestand in de be drijven wees hij op de mogelijkheid die er bestaat voor zwaar getroffenen om zich tot de gemeente te wenden voor het verkrijgen voor export van witte kool naar de Verenigde Staten. (Ongecorrigeerd) Familie-drama bij' Raalte Zijn zuster vocht met duivels" Naar eerst thans bekend werd, heeft zich op een afgelegen boerderij in de buurtschap Broekland onder Raalte, in de nacht van 30 op 31 Januari een fa miliedrama afgespeeld, waarbij een der bewoners, de 34-jarige W. K„ in een gierput nabij het huis is verdronken. Op deze boerderij, het erve „Schutte" woonden een oude moeder tezamen met drie ongehuwde kinderen en een be jaarde oom, allen zeer welgestelde lie den. In de vroege morgen van 31 Ja nuari miste de oudste der kinderen, da 35-jarige zoon Grades, zijn 34-jarige broer Willem en zijn 32-jarige zuster Dina. Grades waarschuwde ten slotte de op enige afstand wonende boeren Mulder en Bronsvoort, die nog in het duister Dina vonden, weggedoken ia een tamelijk droge sloot. Zij was in nachtgewaad en gaf te kennen, naar de buren mededeelden, die nacht „met duivels te hebben gevochten". De buren zochten verder naar de vermiste Wil lem en vonden ten slotte in de gier- kelder zijn lijk. De put was afgedekt met twee houten deuren, waardoor men aannam dat hier geen zelfmoord in het spel was. De justitie heeft mede op grond van geruchten, die intussen in de omgeving over het geval de ronde doen, de zaak in onderzoek. De 32-jarige Dina K., dia eerder onder doktershanden was, ia thans opgenomen in de psychiatrische inrichting .Brinkgreven" te Deventer. 'N-

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5