mmmi De ouden van dagen en de verhoging der huishuren Kon. Mil. Kapel zal jubileren ""HTSr Stichiing van de Arbeid bepleit toeslag op uitkeringen krachtens Noodwet-Drees Alleen aan hen, die woninghuur betalen Drie ton zwarte winst verzwegen Kleuters namen gevaarlijke cylinder mee EEN WINTER ZONDER WINTERTENEN... Tuinbouwers komen bijeen Bos- en heidebranden vernielen natuurschoon jeugdige boefjes „leenden" auto's en motorfietsen "Mue Band overtrad de loterijwet niet Gunstig advies op subsidie Speelwagen Generaal Eisenhower's kaariiruc Oud papier Geen uitbreiding van de (goedaardige) griep NEGENTIEN EEUWEN EVANGELIE Scheepvaartberichten KERKELIJK NIEUWS Terechtstelling van zeven SS-ers uitgesteld Kees Siet VRIJDAG 16 FEBRUARI 1961 fVan onze parlementaire redacteur.) Wü VERREWEG het grootste ge deelte van de Nederlandse burgerij zich genoodzaakt ziet elk dubbeltje drie maal om te keren, alvorens het uit te geven, worden met slechts bit ter weinig enthousiasme de op 1 Ja nuari j.l. verhoogde woninghuren be taald. Voor de huiseigenaren betekent de huurverhoging een geringe ver lichting van hun zorgen, doch de huurders, die door de opslag getrof fen zjjn, voelen de meerdere uitgaven als een onaangename belasting van hun toch al zwaarbeproefde huishoud budget. Een lichtpunt is, dat door de ver laging van de inkómsten- en de loon belasting en door een geringe verho ging van de kinderbijslag een com pensatie verkregen is. Evenwel, ver schillende groepen vallen buiten deze huurcompensatie: personen, die een uitkering genieten krachtens de Nood wet Ouderdomsvoorziening; gezinnen, die tengevolge van een groot kinder tal geen loon- en inkomstenbelasting behoeven te betalen; een deel van de kleine zelfstandigen; personen, die van een laag pensioen moeten leven; kleine spaarders en anderen. Tijdens de behandeling van de Huur wet in ons parlement zijn daarover ver scheidene critische woorden gevallen. D& regering stond echter op het standpunt, dat het slechts toelaatbaar is één dezer ca tegorieën door een algemene maatregel te helpen, namelijk de grote gezinnen. Deze zullen van het vierde kind af een enigs zins verhoogde kinderbijslag ontvangen. Wat de overigen betreft, meende de re gering niet verder te kunnen gaan dan een individualiserende hulpverlening: de mensen, die de verhoging van de huren niet kunnen dragen, zijn gewezen naar de sociale diensten, die van geval tot geval een beslissing nemen. Het motief van de regering was duidelijk; zij wilde de schat kist niet verder belasten. Beroep op Drees Tegen dit regeringsstandnunt heeft de Stichting van de Arbeid zoals zij me dedeelt in haar orgaan „Sociale Voorlich ting" stelling genomen. Het bestuur van de Stichting heeft een beroep gedaan op de minister-president dr Drees, om de genomen beslissing te herzien. Zij is doordrongen van de moeilijke economische en financiële toestand, waar in ons land zich bevindt, doch meent an derzijds. dat de officiële gedragslijn moei lijk te rijmen is met de eisen van sociale rechtvaardigheid. Indien eenmaal voor de grootste groepen van ons land als uit gangspunt is aanvaard, dat zij voor de hogere woningkosten compensatie moeten genieten, waarbij voorts niet van geval tot geval wordt nagegaan of inderdaad huur wordt betaald en hoeveel deze be draagt, dan is het niet te rechtvaardigen aan de economisch-zwakste groepen, die compensatie het meest nodig hebben, een gelijkwaardige hulp te onthouden, althans voor zover het technisch mogelijk is deze te verschaffen. Een bezuiniging moet, in dien onvermijdelijk, niet beginnen bij de genen, de er financiëel het slechtste voor staan. Een groot gedeelte van de ouden van dagen, die krachtens de Noodwet-Drees een uitkering ontvangen, behoeft niet zelf huur te betalen, aangezien zij bij kinderen of familieleden inwonen of in tehuizen le ven. Volgens globale schattingen moet de helft van hen. die een zodanige uitkering ontvangen zijn eigen huisvesting bekosti gen. De meerderheid van het Stichtings bestuur heeft zich voor de oplossing uit gesproken. dat slechts wordt vastgesteld of er huur wordt betaald. Indien dit het geval blijkt te zijn, dient een hogere uit kering gegeven te worden, onafhankelijk van de vraag, hoeveel meer huur in dit individuele geval moet worden betaald. De verhoging zou gelijk dienen te zijn aan de (geschatte) kosten van de huurverhoging, die de desbetreffende categorie van ge rechtigden gemiddeld heeft te betalen. De sociale rentetrekkers JIEN VAN de in de Stichting van de Ar beid samenwerkende organisaties kon zich met deze oplossing niet verenigen Zij bepleitte de noodzakelijkheid van het treffen van voorzieningen, niet slechts voor de gerechtigden krachtens de Nood wet-Ouderdomsvoorziening, maar even eens voor trekkers van de ongevallen-, in- validiteits-, weduwen- en wezenrenten. Het inkomen van deze groep rentetrek kers is zodanig, dat zij een verhoging van uitgaven niet kunnen dragen. Daarbij mag niet uit het oog worden verloren, dat de jongste verhoging van 5 procent van be paalde uitkeringen krachtens de sociale t'erzekeringswetten niet wordt verleend aan de ongevallenrentetrekkers, aan wie een ongeval is overkomen na 1 Januari 1847 en vóór 1 September 1950 en dat evenmin de bijslagen op de ongevallen rente met een percentage van 5 procent zijn verhoogd. De uitkeringen der Nood wet-Drees zijn wel verhoogd, maar daar veelal geen verhoging van eigen inkom sten heeft plaats gehad kan in vele ge vallen van een achteruitgang van de re- eJe inkomens na 1 Januari 1950 worden gesproken. In September 1950 was het aantal ondersteunden ouden van dagen in gevolge de Armenwet dan ook ruim 9% hoger dan in Januari 1950, terwijl het ge middelde ondersteuningsbedrag van dc ouden van dagen steeg van f 4,67 per week in het derde kwartaal 1948 tot 6.8» per week in het derde kwartaal van 1950 Indien deze groepen rentetrekkers zich met het oog op de huurverhoging tot de Raden van Arbeid zullen moeten wenden, zal gegeven de uiteenlopende individuele situatie der betrokkenen grote verschei denheid van behandeling van de aanvra gen ontstaan. De alimentatie zal daarbij weer een grote rol gaan spelen. Dat vele personen, ouder dan 65 jaar, bij kinderen of andere familieleden inwonen en dat dus daarom geen compensatie voor de huurverhoging via de Noodwet-Drees be hoeft te worden gegeven, lijkt deze orga nisatie geen steekhoudend argument. In de eerste plaats zal stellig een groot deel niet bij de familieleden inwonen, maar in de tweede plaats wonen thans ook grote groepen van personen beneden 65 jaar bij anderen in. Ook voor deze groep heeft men een collectieve maatregel verkozen boven een individualiserende. Integrale verhoging j^EZE ENE organisatie is dan ook van mening, dat een andere dan door de meerderheid in het Stichtingsbestuur ge stelde oplossing dient te worden gekozen n.l. dat de uitkeringen der Noodwet-Drees van 1 Januari 1951 af integraal worden verhoogd met een bedrag gelijk aan 15% van een voor iedere gemeenteklasse ge fixeerd huurbedrag. Gemeenschappelijk in beide standpunten is de opvatting, dat zoveel mogelijk moet worden voorkomen, dat de ouden van da gen zich tot de sociale diensten moeten wenden. Het uitgangspunt van de Nood wet-Ouderdomsvoorziening is geweest, de ouden van dagen recht op een bepaalde uitkering te verschaffen, waardoor zij niet genoodzaakt zouden zijn een beroep te doen op een voorziening ingevolge de Armenwet 1912. Al is deze gedachte in de practijk niet geheel verwezenlijkt, zij zal toch zoveel mogelijk moeten worden vast gehouden. Het aanvankelijk ingenomen Regeringsstandpunt acht de Stichting van de Arbeid met dit uitgangspunt in strijd. EERSTE LUITENANT GEDOOD Bij een militaire avondoefening in de omgeving van Apeldoorn is Woens dagavond de eerste luitenant van het depot der Kon. Marechaussee W. S. Eschauzier uit Den Haag nabij de hal te Assel door een jeep overreden en op slag gedood. (Van onze Haagse redacteur) Voor de Koninklijke Militaire Kapel, die onder leiding van zijn directeur, de kapitein Rocus van Yperen, niet alleen vele militaire plechtigheden heeft op geluisterd, maar ook in talrijke plaat sen van ons land concerten heeft gege ven en daardoor voor velen geen on bekende is, is 1951 een bijzonder jaar. Vijf-en-zeventig jaar geleden werd na melijk aan de kapel het praedicaat „Koninkijke" verleend. Dit feit zal luisterrijk worden ge vierd. Reeds thans geeft de K.M.K. al lerwegen jubileumconcerten; op het ogenblik nog in zalen, doch van de zomer zal ook in de openlucht gemusi ceerd worden. Het is de bedoeing, dat de K.M.K. oo". afgelegen plaatsen zal bezoeken en zelfs staat voor de mid zomer een concert op Terschelling op het programma. Het hoogtepunt van de jubileumvie ring valt in de maanden Juli en Augus tus. Men denkt daarbij aan een mili tair muziekconcours, waarvoor men militaire kapellen uit Engeland, Frank rijk. Belgie en Luxemburg en zo moge lijk ook een Amerikaanse militaire ka pel uit de Amerikaanse bezettingszone in Duitsland wil uitnodigen. Voorts aan een groot concert van de buitenlandse muziekcorpsen in de Houtrusthallen tn Den Haag en aan een militaire show in het Olympisch Stadion in Amster dam, waaraan de buitenlandse kapellen met hun vaandels zullen deelnemen en de Nationale Reserve zal medewerken door het leveren van de troepen voor een défilé. Ook de Nederlandse Vereniging „Ons Leger" en de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers zullen hun steentje aan de jubileumviering bijdra gen. De opbrengst van de te geven con certen zal voor een gedeelte aan de laatstgenoemde bond worden afgedra gen. BINHLOE DOOR FRANSEN HER OVERD Franse troepen, bijgestaan door plaatselijke eenheden, hebben na ver bitterde strijd de post Binkhloe in de buurt van de Chinese grens opnieuw bezet. „In de jaren 19421946 heeft deze man een zwarte winst groot f 320.000 niet aan de belasting opgegeven", al dus de officier van justitie, mr. dr. M. S. van Oosten, in zijn requisitoir voor de Rotterdamse rechtbank in de zaak tegen de 46-jarige distillateur M. uit Schiedam, tegen wie hij wegens over treding van het buitengewoon navor- deringsbesluit een gevangenisstraf van zes maanden eiste. Verdachtes raadsman, mr. Nijsingh, merkte in zijn pleidooi op, dat zijn cliënt in de oorlog vele mensen met zijn producten tegen de officiële prijs had geholpen, zodat deze weer de al coholica als ruilobject konden gebrui ken. In die dagen kon M. de zwarte winst niet opgeven. Hij gaf het geld niet uit, aldus pleiter, zijn vermogen nam toe en dit gaf hij juist op, be halve wat hij niet op kon geven. Na de bevrijding, toen hij door het bui tengewoon navorderingsbesluit zijn fout kon herstellen, had hij dit moe ten doen, aldus mr. Nijsingh. Hij drong ten slotte aan op clementie. De diefstal van de cylinder met chloormethyl te Bussum, waarover wij dezer dagen een oproep van de politie doorgaven, is gelukkig tot klaarheid gebracht, zonder ernstige gevolgen. Twee kleuters van 4 en 5 jaar, die uit de bewaarschool kwamen, zagen de cy linder op het trottoir staan en vonden het aardig speelgoed, niet wetende welk gevaar hieraan verbonden was. Zij droe gen de cylinder om beurten en verstop ten hem in de omgeving van hun wo ning op een erf in een reeds jaren niet gebruikte handkar. Toen een buurvrouw het radio- en krantenbericht hoorde en las herinnerde zij zich de twee knaap jes bij de handkar. Zij stelde de politie op de hoogte en inderdaad werd de cylinder met het gevaarlijke gas gevon den. Gelukkig was de cylinder nog in ongeschonden staat. lijkt een onbereikbaar ideaal. Voor som migen behoeft het niet eens echt winter weer te zijn of de kwelling van „winter handen" of „wintervoeten" begint al. De kwaal bestrijden met Akker's Kloosterbal- sem betekent onmiddellijke verzachting van jeuk en pijn. Kloosterbalsem, het ide ale middel, ook bij schrale huid, kloven of gesprongen handen, ontsmet en geneest wonden van allerlei aard en is een uit stekend wrijf middel bij rheumatiek, spit en spierpijn. (Advertentie, Ing. Med.) Zaterdag 24 Februari komt de afde ling Tuinbouw van het district Noord- Holland van de Hollandse Maatschap pij van Landbouw in Alkmaar in ver gadering bijeen ter behandeling van de voorstellen der diverse afdelingen. De Nederlanders moeten zuinig zijn op hun bosbezit, niet alleen, omdat ons land slechts schaars met bossen is ge zegend gemiddeld is per Nederlander niet meer dan een stukje van ongeveer tien bij vijf en twintig meter beschik baar maar ook, omdat een roekeloze omgang met de bossen tot een schade leidt, die de duizenden loopt. Alleen al door branden bedroeg het gemiddelde schadebedrag in de laatste kwart eeuw ruim f 135.000 per jaar. Uit een rapport, opgemaakt door de direc ties van het Staatsbosbeheer en de Ne derlandse Heidemaatschappij, dat han delt over de bos- en heidebranden in Nederland in 1948 en 1949, blijkt, dat het aantal bos- en heidebranden in 1948 333 bedroeg, de verbrande oppervlakte 1.019 ha. en de schade f 56.652. In 1949 bedroeg het aantal branden 459, de verbrande oppervlakte 967 ha. en de schade f 101.745. In 1948 was ruim 2% en in 1949 bijna 1 der branden aan kwaadwilligheid te wijten. Naar schat ting was ongeveer 70% van alle bran den te wijten aan achteloosheid of on voorzichtigheid van volwassenen en kinderen. Het jaar 1947 was voor het Nederland se bosbezit en natuurschoon een jaar van grote vernielingen en schade, waar tegenover de beide volgende jaren 1948 en 1949 gunstige cijfers doen zien. In laatstgenoemd jaar was het aantal branden nog wel aanzienlijk, doch dank zij de bosbrandweerorganisaties konden veel bosbranden worden beperkt. Toen dezer dagen een bewoner van Bussum 's morgens naar de post ging kijken, vond hij in zijn brievenbus een briefje, waarin men hem mededeelde, dat men zijn bestelauto had „geleend" en dat hij hem op de Rijksweg naar Naarden kon terugvinden. Het briefje was ondertekend met een doodskop. De man ging naar de parkeerplaats, waar hij zijn auto had geplaatst en de wagen was inderdaad verdwenen. Op de Rijks weg werd hij onbeheerd teruggevon den. De politie heeft thans de daders aangehouden. Het was een 16-jarige Bussummer, die met 'n 14-jarig vriend je de auto had „geleend". Uit het onderzoek bleek dat de oud ste knaap ook twee motorrijwielen had weggenomen, met een ander vriendje en daarmede was, gaan toeren door Hil versum, Baarn en Laren, waarna de motoren onbeheerd werden achtergela ten. In Naarden hadden zij een perso nenauto „geleend". De 50-jarige directeur van de ver koopafdeling van de Unilever, P. J. M., is gistermorgen door de kantonrechter te Rotterdam vrijgesproken van de tenlastelegging dat de Blue-Band fabriek zich zou hebben schuldig ge maakt aan overtreding van de loterij- wet. Aan de hand van gepubliceerde afbeeldingen moesten de deelnemers van deze prijsvraag een slagzin beden ken, waarin de kwaliteit en eigen schappen van de Blue-Bandmargarine tot uiting moesten komen. De ambte naar O.M. had in dit proefproces zes gulden boete geëist, subs, een dag hechtenis. Niet minder dan tien koeien, die frauduleus over de NederlandsBelgi sche grens werden gebracht, zijn door Belgische douaniers in beslag geno men. Tegen het voorstel van Gedeputeerde Staten om desgevraagd een subsidie te verlenen in de kosten, verbonden aan het uitgeven van het maandblad „De Speelwagen" zijn in de commissie ver gaderingen aanvankelijk nog al wat bezwaren gerezen. De leden, die dit voorstel in behandeling namen meen den, dat er weinig moeite was gedaar om de oplaag te verhogen en achtten het mogelijk de advertentie-rubrieken te verbeteren door eigen activiteit van de verenigingen. Enkele van de leden waren er allerminst van overtuigd, dat in dit geval subsidie moest worden toe- gelfend. Namens de Gedeputeerde Staten daarentegen werd aangevoerd, dat het streven van het historisch genootschap „Oud West Friesland" om voor de folklore en gescheidenis in eigen ge west belangstelling te wekken, alle steun verdient. De meeAlerheid in de commissie adviseerde het voorstel aan te nemen. Na zijn bezoek aan West-Europa, waar hij de landen van het Atlan tisch Pact bezocht, richtte Generaal DD. Eisenhower zich via de radio en de televisie tot het Amerikaanse volk. De kijkers aan de ontvang toestellen zagen de Generaal zittend aan zijn schrijftafel en kregen de indruk, dat hij zijn rede öf van bui ten geleerd had, öf improviseerde. De werkelijkheid was echter an ders: onder de televisie- en film camera's stonden grote kaarten, waarop de gehele rede in duidelijke letters stond afgedrukt. „Ike" had niets anders te doen dan te lezen en, als de tekst op een blad ten einde was, een teken te geven aan de man, die voor het verwisselen van het blad moest zorgen. Foto boven toont Generaal Eisenhower zoals de kijkers aan de televisie toestellen hem zagen. De foto onde- toont wat Generaal Eisenhowe tijdens het uitspreken van zijn rede zag. Op het Britse ministerie van voedsel voorziening liggen enorme stapels brochures in vreemde talen, die aan vankelijk bestemd waren om buiten landse bezoekers in te lichten over de voedselrantsoenering in Engeland. Niet één van die boekjes zal echter worden uitgegeven, want de vertalingen we melen van de fouten, die de inhoud voor de vreemdelingen totaal onbe grijpelijk maken. De Nederlandse am bassade had het ministerie reeds ge wezen op de fouten in de Nederlandse vertaling en een Spanjaard zei, dat zijn landgenoten nooit in staat zouden zijn de Spaanse versie te ontcijferen. (Van onze Haagse redacteur) De griep in ons land breidt zich op het ogenblik niet verder uit. Van een epidemie kan men eigenlijk niet spre ken, aldus de Hoofdinspectie van da Volksgezondheid. In tegenstelling tot de verschijningsvorm in het buitenland toont de griep in Nederland geen epi demisch karakter en de kans lijkt mi nimaal, dat zij zich nog tot een werke lijke epidemie zal ontwikkelen. Ook is de ziekte uiterst mild van aard. Vrijwel in het gehele land komen kleine tijdelijke slagen van griep voor, maar van een algemene toeneming van het aantal grieppatiënten is op het ogenblik geen sprake. De enkele sterf gevallen worden veroorzaakt door bij zondere complicaties, waarvan vooral oudën van dagen het slachtoffer zijn. Er is op het ogenblik dan ook geen enkele reden om bijzondere maatrege len te nemen. Een aantal predikanten van de Her vormde, Doopsgezinde, Remonstrant se, Gereformeerde, Lutherse, Baptisten en Vrij Evangelische gemeenten als mede een pastoor van de Oud-Katho lieke kerk hebben te Utrecht een in terkerkelijk comité gevormd, dat het initiatief heeft genomen tot een Pau- lusherdenking in April. De historici hebben over het juiste jaartal geen overeenstemming kunnen krijgen maar aangenomen wordt, dat het ongeveer in het jaar 51 was, toen de apostel Paulus in Macedonië voet aan wal zette. Het zal du^ in het lo pende jaar negentien eeuwen geleden zijn, dat het evangelie naar Europa kwam en het is dit feit en niet de herdenking van een bepaald persoon dat met de Paulus-herdenking onder de aandacht wordt gebracht. Alhoewel de uiteenlopende activi teiten van de herdenking zich in Utrecht zullen ontwikkelen, bedoelen deze representatief te zijn voor het gehele land. ONTSLAG BIJ DE LANDMACHT Op het daartoe door hem gedaan verzoek is eervol ontslag uit de mili taire dienst verleend aan de generaal- majoor P. M. H. Tielens, van de gene rale staf, onder dankbetuiging voor de veeljarige en belangrijke diensten door hem aan den lande bewezen. Met ingang van 1 Maart is op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol out- slag uit de militaire dienst verleend aan de luitenant-kolonel K. van der Weerd, van het wapen der infanterie. Alcyone, R'dam—Calcutta, 14-2 te Genua Ariadne, 15-2 van Lissabon te A'dam Al- Aalsum, Z.-Afrika—A'dam, 15-2 te Suez Aagtekerk, R'dam—Japan, 15-2 van Hongkong Alamak, Basrah—R'dam, pass. 14-2 Ouessant Alchiba, A'dam—W.-Afrika, 15-2 te Lagos tair, Porto Alegre—R'dam, 15-2 te Las Palmas Averdijk, R'dam—New York, pass. 14-2 Lizardhead Amsteldiep, 14-2 van Cartha- gena, 15-2 te Barranquilla verwacht Arun- do, Galveston—Antwerpen, pass. 14-2 Straat Florida Beverwijk, 14-2 van Melilla naar Gibraltar Boschfontein, 14-2 van Beira naar Lorenzo Marquez Cistula (t), Suez—Abadan pass. 14-2 Aden Danae, 14-2 van Venetie te Trieste verwacht Delfland, A'dam—Buenos Aires, 15-2 te Bahia Delfshaven, Rosario— R'dam, pass. 14-2 Kaap Frio Elmina, 14-2 van A'dam naar Lobito Enggano, R'dam- Basrah, 14-2 van Koweit Etrema (t), Curagao -Algiers, pass. 14-2 Gibraltar Farmsum, 14-2 van R'dam te Savona Gouwe, R'dam Dakar pass. 14-2 Las Palmas Heemskerk, R'dam—Sydney, 14-2 te Cochin Hestia, 14-2 van A'dam naar W.-Indie Hoogkerk, Beira- A'dam, 15-2 van Le Havre naar Antwerpen Hera, A'dam—W.-Indie, 14-2 van Aruba naar Maracaibo Ittersum, 14-2 van New Orleans te R'dam Japara (KRL), New Orleans—Cal cutta, pass. 14-2 Perim Johan van Olden- barnevelt, Surabaja—A'dam, 14-2 350 mijl z.o. van Dondrahead Kedoe, R'dam—Singapore, 14-2 te Aden Keilehaven, 15-2 te Port Har court verwacht Kota Agoeng, R'dam—Ma kassar, pass. 14-2 Gibraltar Laurenskerk, Abadan—R'dam, 14-2 van Aden naar Suez - Lawak, Vancouver—Calcutta, 15-2 te Madras Leopoldskerk, Calcutta—R'dam, pass. 14-2 Mes sina Loosdrecht, R'dam—Calcutta, 14-2 van Colombo naar Madras Leerdam, New York- Ii'dam, 15-2 te Antwerpen Melampus, A' dam— Balik Papan, 12-2 te Port Swettenham Midas, A'dam—Haifa, 14-2 van Gibraltar naai Eleusis Maaskerk, 14-2 van Madeira naar Dakar Macuba (t), 14-2 te Abadan Mo- tula (t), 15-2 te Tripoli Molenkerk, R'dam— Basrah, 14-2 van Suez naar Aden Mar- pessa (t), Aruba—Gibraltar, pass. 14-2 Martini que Nieuw-Amsterdam, 15-2 van Laguaira, 15-2 te Curasao verwacht Nigerstroom, 15-2 van Le Havre te Antwerpen Oranjestad, 15-2 van Cristobal naar Aruba Orion, A' dam—Tripoli, 15-2 te R'dam Prins Frederik Hendrik, van Alicante te Barcelona Prins Maurits, 15-2 van Gandia naar Valencia Poelau Laut, Surabaja—A'dam, 14-1 van Lon den Riouw, Surabaja—A'dam, pass. 14-1 Colombo Rondo, Portland—Lorenzo Mar quez, pass. 14-2 Kaap Vela Rempang, 15-2 van Makassar te A'dam Salawati, New York —Calcutta, 14-2 van Madras naar Calcutta Saparoea, Beira—A'dam, pass. 14-2 Finisterre - Schiedijk, 15-2 van R'dam te Havanna ver wacht Sibajak, R'dam—Melbourne, 14-2 van Aden naar Colombo Slamat, Makassar—New York, 14-2 van Djakarta naar Singapore Soestdijk, Surabaja—New York, pass. 14y2 Kaap St Vincent Stad Vlaardingen, 14-2 van Vlaardingen te Narvik Talisse, A'dam—Balik Papan, 14-2 te Port Said Ternate, R'dam- Makassar, pass. 14-2 St Johns Eiland - Trom penberg, Bremen—Houston, pass. 14-2 Azoren - Tegelberg, Yokohama—Rio de Janeiro, 15-2 van Buenos Aires te Santos Tomini, Balik Papan—R'dam, pass. 14-2 Finisterre - Tosari 14-2 te Djakarta Venus, 14-2 van Gibraltai naar Tunis Volendam, R'dam—Halifax, pass 14-2 Wight Willem Ruys, Djakarta-R'dam, 14-2 van Colmbo naar Suez Woensdrechi (t), New York—Carthagena, pass. 14-1 Croo ked Eiland. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Eenrum (toezegging) D. T. Rutgers tie Diever; te Schiedam: D. Goudswaard te IJselmonde. Bedankt voor KlazinaveenH. Bossenbroek te Oosterhaule; voor Vriezenveen: W. E. Heyboer te Geldermalsen. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Tuindorp-Oostzaan: J. van Leeuwen, candidaat te Amsterdam. Gereformeerde Gemeenten. Beroepen te Kalamazoo (Amerika) A. Vergunst te Zeist. B e d an k t voor Giessendam: W. de Wit te Middelburg. De Amerikaanse autoriteiten hebben bericht, dat de terechtstelling van de zeven oorlogsmisdadigers in de gevan genis te Landsberg is uitgesteld, omdat de advocaat te Washington in beroep is gegaan. Zoals bekend verwierp de Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy Woensdag een beroep van Adenauer om de terechtstelling op te schorten. Bij een vooruitgeschoven kennis een slager van enig formaat hebben we Dinsdagavond geluisterd naar Kees Stet, die voor Avro's bonte Dinsdag avond-trein zijn belevenissen in Iers- woud en omgeving opdiste. Enig ge woon, Die slager tenminste, zoals die man genoot! Dat komt, hij ként Kees Stet. Want tot driemaal toe kocht hij in het winkeltje een ons worst. We moesten eerst luisteren naar een meneer uit de Achterhoek, die in de tongval van die streek iets vertelde. En toen kwam Kees, wiens sappig ge praat nog nimmer tot onze trommel vliezen was doorgedrongen. Nou, hij was gewéldig. We hoorden hem nadat de vreugde over het herkennen van Kees' stem wat was geluwd zeggen: „Je zitte op me zaien petje!" Kostelijk! Dat vond de slager ook. Tien malen liet de slager zijn knuist op de tafel nederdalen en bulkte op slachthuistoon: ,.Hai is 't persies? Zo- as ie dat zeit!" En zijn echtvriendin herhaalde veer tien maal het woordje ,.puur", dat we juist tussen twee vuistslagen door kon den opvangen. Toen signaleerden wij de uitdrukking „Harses", waarover eveneens een enorm tumult ontstond. De slager brulde met luider stemme: „Dat moet je 'm zién doen!" En weder om daverde de knuist, die nog geen uur geleden in lauw kalverenbloed had gewroet, op de bescheiden tafel neer. Toen zei de vrouw „Ssst", en ver stonden wij de naam „Langereis", zonder echt enig verband tussen deze naam en het hierboven genoemde woord te kunnen leggen. Want onmid dellijk betoogde de slager, dat die naam bestónd. Logisch! „Sssst", blies de vrouw weer. „Deer hew je...." zei Kees Stet „Geweldig, hè!" brulde de slager en greep ons geestdriftig met zijn wrede band aan een oor. „Sssst". de rederaikerskamer Wat is ie goed hè!" „Sssst" Ja, inderdaad, die Kees Stet is ge- eldig- Het applaus hebben we geheel nnnen horen. En ook die achterhoek- se meneer. THOM.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6