Oprichting N.V. Gasvoorziening Kop Noord-Holland een feit Raad Egmond aan Zee besloot gasprijs te verhogen van autoriteiten •vraren aanwezig Ontziet de postbussen Nieuwe aanwinsten Openbare Leeszaal Zware wedstrijd voor Jong Holland Nieuws uit De Langedijk Jan van Alphen overleden St. Pancras Noord-Scharwoude Weekoverzicht van de Langedijker veilingen Plan voor badhuis zal nader worden uitgewerkt VRIJDAG 16 FEBRUARI 1951 Meerdere gemeenten zullen nog toetreden ALS BEKRONING van een werk van ongeveer vier jaren, werd gistermiddag in de raadszaal van Alkmaars stadhuis de notariële acte verleden, waarbij de oprichting van de N.V. „Gasvoorziening Kop Noord-Holland" een feit werd. Dit betekent, dat de gemeenten Alkmaar, Den Helder, Langedijk en St. Pancras in het vervolg ten nauwste zullen samenwerken btf de productie, de inkoop en het transport van gas. Het passeren van de notariële acte van oprichting der N.V. ging gepaard met een korte plechtigheid in het stadhuis te Alkmaar, dat voor deze gelegenheid extra was verfraaid met enkele palmen. Jjl| „.U.itailan dat in de verre toekomst dit samen- QNDER de aanwezigen merkten wij op ir. J. J. Derksen. directeur voor de gasvoorziening in Nederland, prof. dr. J. F. ten Doesschate, lid van de directie der Hoogovens, de heer C. Gerber, directeur van het ingenieurs bureau Mabeg te Utrecht, de heer P. Hijdelaar. secretaris van de vakgroep voor gasbedrijven, dr. E. L. Kramer, directeur-generaal voor de energie voorziening, de heer C. K. Kroonen- burg, burgemeester van St. Pancras, mr. A. J. M. Leesberg, voorzitter van de commissie voor voorbereiding en wethouder van de gemeente Alkmaar, mr. G. D. Rehorst, burgemeester van Den Helder, de heren K. G. Reinders en H. Schelhaas, secretaris en voor zitter van de commissie van beheer van het gemeentelijk gasbedrijf te Langedijk en St. Pancras, mr. dr. H. J. Wytema, burgemeester van de ge meente Alkmaar, de heer P. J. Wes- dorp, directeur van de gemeentelijke lichtbedrijven te Alkmaar en directeur van de nieuwe N.V. en voorts nog tal van autoriteiten. In zijn openingsrede zeide burge meester H. J. Wytema, dat het ge meentebestuur van Alkmaar het als een zeldzaam voorrecht beschouwde gastheer te mogen zijn voor een uit gebreid gezelschap als dit. Spreker uitte de wens, dat het passeren van de notariële acte een gebeurtenis zou zijn, waarvoor men in lengte van jaren dankbaar zou blijven. Vervolgens las notaris mr. C. J. de Lange de uitgebreide oprichtingsacte voor, welke vervolgens werd bekrach tigd. Historisch overzicht Het woord was hierna aan mr. A. J. M. Leesberg, die in een uitvoerige rede een overzicht gaf van de totstand koming der N.V. ..Gasvoorziening Kop Noord-Holland". De heer Leesberg bracht in herinnering hoe in 1945 lan delijk het vraagstuk van de centrali satie op het gebied der gasvoorziening aan de orde kwam door de instelling der commissie-Iterson. Daarnaast waarschuwden de om standigheden de directeuren van de drie productiebedrijven, welke thans in de N.V. samengaan. Elk dier di recteuren was zich er van bewust, dat in de nabije toekomst ingrijpende maatregelen zouden moeten worden genomen teneinde de gasvoorziening te verzekeren. Het inmiddels duidelijk geworden bewustzijn, dat het niet mo gelijk zou zijn op de oude wijze voort te gaan met de productie van steen- kolengas, speelde een hoofdrol. Men kwam tot de conclusie dat het voorkeur verdiende gezamenlijk een gedeelte van de totale gasbehoefte zelf te produceren en een ander ge deelte, eveneens gezamenlijk, in te kopen van de Hoogovens. Voor de uitwerking der plannen bracht spreker speciaal hulde aan de heren Schelhaas, Van der Vaart, Wes- dorp en Smit. De heer Leesberg deelde mede, dat de besprekingen om andere gemeen ten (als Hoorn, Enkhuizen en Medem- blik) te bewegen ook tot de N.V. toe te treden, nog gaande zijn. Mogelijk zullen deze plaatsen binnen afzienbare tijd eveneens deel nemen aan de sa menwerking. Inmiddels, aldus spreker, is de transportleiding AlkmaarDen Hel der zo goed als gereed. De transport leiding ter voorziening van de Lange dijk. welke leiding wordt afgetakt van de bestaande verbinding van het Alkmaarse bedrijf ten behoeve van zijn buitengemeenten, zal even eens over enkele weken voor het ge bruik gereed zijn. Deze week wordt aanbesteed de koppelleiding Omval Alkmaar, welke wordt afgetakt van de bestaande transportleiding voor de gasvoorziening van Hoorn. Spreker prees de prachtige geest van samenwerking, die bij het opbou wen van het project kon worden ge constateerd en die er waarborg voor is gaan tot schone resultaten zal leiden. Toegeeflijkheid en een juist begrip voor eikaars belangen is hierbij nood zakelijk. Spreker bracht alle medewerkers afzonderlijk dank, waarbij hij zich speciaal richtte tot de heer Wesdorp. die het zwaarste gedeelte van de ge zamenlijke taak op zich heeft geno men. Wanneer men bedenkt, aldus mr. Leesberg, dat de electriciteits- voorziening waarvan wij genieten, zich thans reeds ver uitstrekt buiten onze landsgrenzen en wederkerig, dan is de oprichting van deze N.V. technisch en economisch bezien heel gewoon en de samenwerking onmisbaar. Men moet echter niet vergeten, dat de taak der vennootschap thans eerst aanvangt. Met de wens, dat de N.V. Gasvoorziening Kop Noord-Holland onder Gods zegen zou mogen groeien en bloeien, eindigde mr. Leesberg zijn toespraak. Mr. Wytema besloot hierna met enkele woorden het officiële ge deelte van deze plechtigheid. Het spijt ons te moeten mededelen, dat ook de Alkmaarse jeugd vandalis tische neigingen vertoont en wel spe ciaal ten opzichte van de brievenbussen der Nederlandse Posterijen. Iets wat er schoon en onbevlekt uitziet schijnt de opgeschoten jeugd altijd te prikkelen Er moeten krassen of vlekken opzitten en zo die er door de een of ander nog niet op aangebracht zijn zal een ander het wel even ter hand nemen. Tegen woordig vormen ook de postzegel-auto maten een prachtig speelobject voor de jongeren. De PTT neemt zo nu en dan de moeite om de bussen door een ha- rer beambten te laten schoon maken en komt dan telkens tot de hinderlijke ont dekking, dat deze bussen, die uiteraard in het belang der gemeenschap ge plaatst zijn, op een of andere wijze zijn beschadigd. Het is wel bedroevend, dat er niets in ons land in het belang van de gemeenschap gedaan kan wor den, zonder dat er door de een of ander misbruik van wordt gemaakt. Een spre kend voorbeeld van het standpunt, dat sommige landgenoten ten opzichte hier van innemen is de verbandkist, die in de buurt van Apeldeorn voor de weg gebruikers langs de kant van de open bare weg werd geplaatst en die ver schillende malen werd leeg gehaald, totdat men zich genoodzaakt zag deze weer te verwijderen. Hopelijk kunnen onze stadgenoten laten zien-dat het ook anders kan en is een beroep op de politie en op de ouderen, maar aller eerst op de jeugd zelf niet tevergeefs. En dan niet alleen voor de postbussen en automaten, maar ook voor de red- dinghaken en alle anders in 't belang der gemeenschap geplaatste gebruiks voorwerpen. WINTERFLORA 1951 Grote bloemenshow in Bovenkarspel ^yEST-FRIESLAND maakt zich op voor grote dagen! Op Woensdag 21 Februari des namiddags drie uur zullen de poorten van de 10de „Winterflora" in de grote veilinghallen te Bovenkarspel wagenwijd worden opengezet om de duizen den mensen, die van heinde en ver zullen toestromen, de gelegenheid te bieden om nogmaals te ervaren welke schoonheid en kwaliteit de geforceerde klei bollen van de Westfriese grond bezitten. „Winterflora 1951" wordt de grootste tentoonstelling welke in de brillante geschiedenis van deze onderneming ooit werd opgetekend. De oppervlakte van het tentoonstellingsterrein werd met duizend vierkante meter uitgebreid en omvat nu in totaal vierduizend vierkante meter, waarvan vijftienhonderd zal worden gereserveerd voor de getrokken kleibollen die in diverse kassen van West-Fiesland geforceerd werden. De laatste noviteiten op mechanisatiegebied zullen in een aparte afdeling, groot zeven-en- twintighonderd vierkante meter, worden ondergebracht en de resterende acht honderd meter zal door middenstand- en aanverwante land- en tuinbouwbedrij ven, o.m. voor de tuinbouwvoorlichtingsdienst, worden benut. Ir. Van der Plas- sche, directeur-generaal, zal Woensdagmiddag deze tentoonstelling openen. grote toeloop verschafte het bestuur veel vreugde, maar ook zorg, want er bleek, ondanks de grootte van de ten toonstellingshal, gebrek aan ruimte te zijn. Dit probleem is in de loop van 1950, met de medewerking van het be stuur van de Bloembollenvereniging „West-Friesland" prachtig opgelost. Duizend viërkante meter van de oudste veilinghal kreeg men er nog bij en zo doende kan dit jaar op royale wijze de 1800 kisten tulpen, die door tachtig in zenders werden aangevoerd, op artistie ke wijze worden geëtaleerd. Daar zorgt de heer F. van Woudenberg voor, de „Winterflora"-arrangeur, die al zovele jaren op knappe wijze het artistieke aanzien tot zijn volle recht deed komen. Chemische technologie: Geschiedenis, Korte, der Heineken's Bierbrouwerij Maatschapp, 1873 —1948, Geïll.Matzinger: Het stookboek, Geïll.; Klamer: Het zandblazen, Geïll.; Kap- pelmeier: Moderne lakverven, Geïll.; Klamer: Het kleuren van metalen, Geïll.; Zanden, van der en Klamer: De zware non-ferro-metalen en him legeringen, 1946, Geïll. Mechanische technologie: Mechanische tech nologie, 1948, Geïll.; Klamer: Het ponsen, knippen, trekken en stampen van metaalplaat, 1948, Geïll.; Hoek, van: Beitsen, kleuren en oppervlaktebehandeling vaii hout, 6e druk. 1946; Boek, Het: van de rayon, 1949, Geïll.; Kunstzijde allerlei (door J. C. Meijberg), Geïll.; Bokma en Kraaij: Rubber en latex, 1949, Geïll.; Derksen: Plastica, 1947; Gloag en Fraser: Plastic, 1947, Geïll. Bouwkunde: Beisterveld en Kok: Het mo numentale dak, Geïll. Tentoonstelling van getrokken kleibollen De „Winterflora" heeft een uitmun tende naam verworven. Niet alleen om de „Noord", maar ook om de „Zuid", de bakermat van de tulpenteelt. Dapr getuigde men onlangs zelfs dat de ex positie te Bovenkarspel in haar soort de belangrijkste van Europa is gewor den. Want op deze tentoonstelling wordt niet alleen het accent gelegd op de schoonheid van de bloem maar ook op de kwaliteit van het gewas. Geen wonder dat „Winterflora" dan ook in het centrum van de belangstelling staat bij vakgenoten en bewonderaars van deze bij uitstek Hollandse bloemen. Twintigduizend betalende bezoekers werden in 1950 geregistreerd en die Eén van de kampioenscandidaten, het Amsterdamse AMVJ-elftal, komt morgen middag bij Jong Holland op bezoek. De uitwedstrijd werd door onze plaatsgenoten met 4—2 verloren. Nadien is er veel ver anderd, zowel bij AMVJ als bij Jong Hol land. De krachten zijn toegenomen, maar vooral die van de Amsterdammers. De achterhoede, met aan 't hoofd de reserve keeper van 't Nederlands Zaterdagelftal Schouten, is een struikelblok voor iedere aanvalslinie en de voorhoede maakt mo menteel goals aan de lopende band, getui ge de 80-overwinning van Zaterdag op HCSV. Dat onze plaatsgenoten dus een zware wedstrijd wacht, is zeker. Jong Holland speelt in de volgende opstelling Jager; Kouwen en Van Westrienen; Rol, Hartog en Van Til; C. Goosens, Mienis, G. Jansen. K. Goosens en Tesselaar. Overige wedstrijden: Jong Holland 4— Reigerboys 1; Randers aJong Holland a en Alkm. Eoys e—Jong Holland b. Gezinsverzorgsters krijgen getuigschriften In de Landbouwhuishoudschool te Alkmaar zijn de examens afgenomen voor het getuigschrift gezinsverzorgster. De cursus is gehouden in samenwer king van de Landbouwhuishoudschool en de N. H. vereniging „Het Witte Kruis". De cursisten hebben twee maan den op de Volkshogeschool doorge bracht, waarna zij vier en een halve maand les hebben gehad aan de Alk maarse Landbouwhuishoudschool. Nu moeten zijn nog een jaar praetijk doen om in anmerking te komen voor het diploma Gezinsverzorgster. Voor het getuigschriften slaagden de dames: M. v. d. Akker, Heer-Hugo- waard; R. v. d. Berg, Zaandam; T. de Boer, Enkhuizen; N. Bruin, Heiloo, T. Gerssen, Koog aan de Zaan; M, Glas, Heer-Hugowaard; M. Hink, Oudkarspel, G. Kruiver, Zaandam; G. Marsman, Zuid-Scharwoude, H. Muizelaar, Enk huizen, A. Neelen, Westwoud; Y. Reits- ma, Amsterdam, J. Spit, Zaandam, A. Sterenberg, Zaandam; M. Taal, Zaan dam; T. Terpstra, Den Helder; J. To- lenaars, Vijfhuizen, M. Vahrenhorst, Den Helder. Eén leerlinge kreeg drie maanden uitstel, één werd afgewezen. Brandweerregeling Limmen met Er is nog steeds geen definitieve overeenkomst gesloten met de ge meente Limmen inzake de bestrijding van brand aldaar. Limmen kan zich namelijk niet verenigen met de ver goeding voor de jaren 1949 en 1950, aangezien toen van de eigenlijke ver zorging van de brandweertaal! door de gemeente Alkmaar nog geen sprake was en Alkmaar zich slechts bereid verklaard had tot hulpverlening in geval van brand. Limmen zag gaarne de vergoeding voor deze jaren in ver band met de bedoelde bereidheid tot hulpverlening gesteld op 10 cent per inwoner, uitmakende voor 1949, aan gezien de hulpverlening eerst 1 Octo ber van dat jaar een aanvang nam f 71,20 en voor 1950 een bedrag van f 284,90. B. en W, gaan hiermee accoord en stellen voor het besluit van 24 Novem ber 1949 in te trekken en met de ge meente Limmen een nieuwe regeling aan te gaan, waarbij een jaarlijkse ver goeding van f 0,50 per inwoner i6 be rekend. GOEDE VOORUITZICHTEN. Voorzitter SchaaperRood uit Groo tebroek heeft gisteren tijdens een pers conferentie met vreugde medegedeeld dat de kwaliteit van de inzendingen dit jaar bijzonder goed zijn. Dat is 'n voor naam ding, want, zo zeide hij, over de kwantiteit behoeven we nooit zorg te hebben. Met de kwaliteit is dat anders, omdat men daarvoor nu een maal niet alles in eigen hand heeft. Met liefde wordt door de Westfriese kwe kers gewerkt voor „Winterflora". Het kost hun stuk voor stuk geld. De vol doening die deze arbeid schenkt is de grote beloning, om nog maar te zwij gen van de prachtige reclame welke deze expositie oplevert. Het hoofddoel van de opzet is natuurlijk de tulp, maar narcissen en hyacinten zullen met prachtig heesterwerk de artistieke mar kering vormen. De vaart in de grote veilinghal biedt de ontwerper vele mogelijkheden voor het scheppen van een fraaie waterpartij. Grofe lijst van geslaagden Bij het laatst gehouden examen van het Centraal Bureau voor Stenografie „Groote" en Machineschrijven slaag den voor Stenografie Nederlands 130 de dames A. G. Th. Mooy; E. M. M. Schouten; A. Slikker-, C. W. Belt; P. G. Jacobs; G. A. Schut; W. Hemke; en de heer J. Maats. Voor Stenografie Nederlands 165 mej. A. C. Komen; voor Stenografie Frans 100: mej. A. M. H. Bonnet. Voor machineschrijven (blindtypen) de dames C. M. M. de Boer; A. van Diest; E. W. Kaal; G. H. Klaassen; A. C. Muntjewerf; A. Spruit; C. W. Werk man; D. A. Bakker; L. E. de Geus; M. E .de Graaff; I. Hopman; J. H. Loog- man- E. M. M. Schouten; W. Tasche; E. Wijker; en de heer C. G. Beers. Voor machineschrijven: de heren T. J. Commandeur en J. Kamermans. Met lof slaagden de dames L. E. de Geus en E .W. Kaal. Allen werden opgeleid door Instituut Burdorf. Verpachting gemeente viswater B. en W. hebben de beroepsvissers C. M. van der Stok Jy. en J. Hessing, beiden te Alkmaar, bereid gevonden het gemeente-viswater wederom voor de tijd van een jaar te pachten voor een van f 51,25 tot f 75 verhoogde pachtsom, met dien verstande, dat met betrekking tot de Geestersingel, de Kennemersingel en de Nieuwlander- singel de heer Van der Stok zijn vis tuig zal plaatsen aan de wegzijde en de heer Hessing aan de plantsoenzijde. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten. Burgerlijke Stand Geboren: Alida M., d- van G. A. Over- eem en 'M. Bakker. Johannes W. G., z. van G. van de Kuijt en C. W. Zandbergen. Jo hannes P., z. van R. A. Mosch en C. de Moei. Rudolf, 'z. van B. W. Boots en L..H- M. Die hl. Getrouwd: Pieter J. Rol en Magdalena C, Human. Ondertrouwd: Bernardus J. Corbran en Anna C. Leek. Willem C. Muller en Geertje Adolf. Antoon Kluck en Maria G. Bakker. Willem Wolzak en Gijsbertha G. den Hollander. Willem A. B. van Sloter- dijck en Anna K. Thode. Gerardus J. J. van Stein en Maria C. de Boer. Discussie over grondprijzen in herbouwplan In de Woensdagavond gehouden gemeenteraadsvergadering van Egmond aan Zee werd allereerst de begroting voor 1951 besproken. De heer J. Koe man bracht daarover als rapporteur der begrotingscommissie, verslag uit. Men kon zich in het algemeen met het beleid van B. en W. verenigen. Een lans werd echter gebroken voor de V.V.V. Men wilde het subsidie gaarne ver hoogd zien van 500.tot 1000.Overigens was men overtuigd van do noodzaak tot bezuiniging in deze moeilijke tijd. Veel wensen zullen voorals nog onvervuld moeten blijven. Na enige discussie weird de begroting met al gemene stemmen aanvaard, met een verhoogd subsidie van de V.V.V. tot 1000.—, Damclub WDO Op de gisteren gehouden clubavond van de damclub WDO werden in de onderlinge win tercompetitie de volgende resultaten behaald: Eerste Afdeling: D. J. Heyes—A. Burgert 0-2; P. Veer—C. Dammer 1—1; W. Piederiet— J. Kaal afgebroken. Tweede Afdeling: D. Kiewitt—C. Prins 2—0; P. Noom—W. v. d. Molen 0—2; J. v. Beekum H. J. Homma 0-2; D. Davelaar-C. Booy 0—2; Jb. Strijbis—C. Fok 2—0; J. Deichmann— J. Dik 0—2; M. J. Langras—M. v. d. Pavert 2-0. De rekening over 1945 werd z.h.st. voorlopig vastgesteld, sluitend op de gewone dienst met een inkomst van f 679.203,40 en 'n uitgaaf van f 672.115,25 alzo met een voordelig saldo van f7.088,15. De kapitaalsdienst sluit met een bedrag van f 1.094,940 aan inkom sten en f 1.075,701 aan uitgaven, alzo met een batig saldo van f 19,239. Hierna werd een suppletoire begro ting voor 1950 vastgesteld, terwijl het bedrag per leerling der openbare lagere school, met het oog op het bijzonder on derwijs, voor 1951 werd bepaald op f24,75. Tevens werd aan de besturen der bijzondere scholen op grond van dit bedrag per leerling voor 1951 een voorschot toegekend van 100%. Grondprijzen. Uitvoerig werd vervolgens gediscus sieerd over de grondprijzen in het her bouwplan. De heer J. Koeman kon er zich uit het oogpunt der gemeente wel met de voorgestelde prijzen verenigen. Voor de gedupeerden achtte hij echter de prij zen te hoog. Wethouder De Graaff bestreed dit, De onteigeningsprijzen zijn nu lager vastgesteld dan vroeger. De gedupeer de slachtoffers die herbouwen, betalen voor de toegewezen grond ongeveer 20% meer dan die prijzen. Dat ie billijk wegens de zg. klimaatverbetering. Het herbouwde dorpsdeel is veel mooier dan vroeger. Dat komt de badplaats ten goede, maar ook de herbouwende slachtoffers. Het is dus billijk, dat ze meer betalen. Hoe lager echter de ont- eigeningsprijzen zijn, des te minder be draagt ook de 20% die zij nu daar boven moeten betalen. Na uitvoerige discussie verenigde de raad zich ten slotte met algemene stemmen met de door B. en W. voor gestelde prijzen, mede omdat anders de afdoening op de lange baan gescho ven wordt en de slachtoffers daardoor ook weer worden gedupeerd, omdat de grond waarop zij gebouwd hebben, niet toegewezen kan worden. Hierdoor kun nen zij géén hypotheek op hun pand sluiten. Verhoging crediet, Besloten werd 't crediet in rekening- courant met de Bank voor Nederlandse gemeenten te verhogen van f50.000 tot f200.000, in verband met de moeilijk heden om kasgeldleningen te sluiten. Ziekengeldregeling. Overeenkomstig de bespreking in het georganiseerd overleg, stelde de raad met algemene stemmen een regeling vast voor de ambtenaren en arbeids contractanten, ingaande 1 Januari 1951, betreffende de vergoeding vap ziekte kostenverzekering, tot de helft der premie, met een maximum van f50, per jaar. Ook degenen, die geen ver zekering kunnen sluiten vallen hier onder, met dien verstande, dat zij eveneens tot f50,maximum, de helft van hun werkelijke uitgaven vergoed krijgen. Gistermiddag is te Broek op Langedijk op 52-jarige leeftijd overleden de heer R. Menkveld, die in West-Friesland een gro te populariteit genoot onder zijn pseudo niem Jan van Alphen. Onder deze naam schreef de heer Menkveld talrijke schet sen, gedichten, revues en operettes. Bij talrijke officiële gelegenheden werden geesteskinderen van Van Alphen ten to nele gevoerd, terwijl verschillende Noord hollandse aangers de teksten voor hun liedjes van hem ontvingen. De belangrijk ste successen van de heer Menkveld wa ren zijn operette „Florimont" met muziek van Herman Zaal. de revue „Oh Anna Paulowna". die ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de polder werd op gevoerd en waarvoor de tekstschrijver de gouden medaille van de gemeente ontving en de liedjes van de revue „Alkmaar in de Spaanse tijd". Toen onlangs het Lange- dijker Cabaretgezelschap met veel succes voor de AVRO-microfoon optrad, was het programma ontsproten aan het brein van de heer Menkveld. Niettegenstaande de vele moeilijkheden, welke de heer Menkveld in zijn leven te overwinnen had, bleef hij een onver woestbare optimist, die bij jong en oud. rijk en arm, bemind was. Het vertrouwen in de mensen is hem vaak te schade ge komen, doch dit belette hem niet, ieder, die hij ontmoette opnieuw zijn vertrouwen te aohankwi. to zién grote vriendenkring zal de heer Menkveld voortleven als een goed mens, wiens hart uitging naar de streek, waar hij sinds 1915 woonde en werkte. De overledene laat een vrouw en vier kinderen achter. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandagmidd*c te Broek op Langedijk. BURGERLIJKE STAND G e b o r e ix Rudolf Fr., z. van C'. Mid delburg en H. Waterdrinker. Vilhelm G. V., z. van W. Kloosterboer en C. Isaksson. Ondertrouwd: D. Hoogland (won. te Langedijk) en A. Groen. Getrouwd: D. Hoogland (won. te Lan gedijk) en A. Groen. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: L. Schoenmaker en gezin van Harenkaspel naar Bovenweg 38; R. M. Westerop en echtgenote van Koedijk naar Be- nedenweg 112* A. Kiewiet, echtgen. van J. Wiedijk van Alkmaar naar Benedenweg 64; C. Hart van Langedijk naar Bovenweg 39; R. Visser, echtgen. van C. Hart van Wieringer- meer naar Bovenweg 39; G. Vos van Naald wijk naar Benedenweg 47; G. Kloosterboer van Heiloo naar Bovenweg 61. Vertrokken: G. Eenkhoorn en gezin van Bovenweg 87 naar Weesp; J. Wagenaar van Bovenweg 283 naar Apeldoorn. GOEDGEKEURDE STATUTEN De Staatscourant meldt de goedkeuring van de statuten der Coöp. Boerenleenbank „Oudkarepel—Noordsoharwoude" w.a. De handel in rode kool was trager dan de vorige week, ofschoon de klei ne meest gewilde sortering niet of althans weinig goedkoper was. Noord- scharwoude noteerde de hoogste markt met 16.60. De grote mi middelbare kool was echter laag geprijsd. In kwaliteit 2 werden al verscheiden partijen door gedraaid. De aanvoeren waren niet groot. Witte kool was behalve in de grote soorten zeer gevraagd. Er wor den zeer omvangrijke partijen verla den voor de Verenigde Staten. Er is sprake van 500 ton in een schip. Mocht dit nog enkele weken aanhouden, dan veranderen de marktvooruitzichten van deze soort totaal. Hoorde men in Ja nuari niets dan sombere berichten over noodzakelijke teeltinkrimp enz., thans is de witte kool zelfs een artikel ge worden dat dollars in de la brengt Dag en nacht zijn de transportarbei ders in de weer om de kool in kost bare kratten te verpakken. Intussen liep de prijs vrij scherp omhoog tot bij de 9 cent. Gele kool is nog even laag als de vorige week, waarbij voor het mooiste goed tot f 7.30 betaald werd. Groene kooi begint op te raken, de aanvoeren nemen sterk af. Genoteerd werd naar gelang van kwaliteit van 7 tot 27 cent per kg. Witlof trok weer iets aan, lof I ging van de hand voor 25 tot 31 et. en lof 2 voor 20 tot 25 ct. De uienmarkt was weer uitermate flauw, voor middeluien werden prij zen genoteerd van f 2.T0 tot f 4.60. Grove »ien waven weinig duurder. Gezien de toenemende moeilijkheden, ook in verband met de kolenschaarste, stelden B. en W. voor, vanaf 1 Maart 1951 de gasprijs te verhogen voor de gewone verbruikers en wel voor 30 m# per maand van 16 tot 17 cent per m3 en daarboven van 12 tot 13 cent per m3. De heer J. Wijker (comm.) keerde zich hiertegen, als het bedrijf ten min ste nog geen verlies oplevert. De meter- huur was ook al verhoogd en nu komt er al weer een voorstel tot verhoging. Wethouder De Graaff verdedigde het voorstel, gezien de interne verhouding der drie gemeente-bedrijven. Voorts betoogde hij, dat aan prijsstijging niet te ontkomen is gezien de uitgaven voor defensie die het westen zich moet ge troosten. Grondverkoop. Besloten werd aan de heer H. Groen een stuk grond te verkopen aan de Wil- helminastraat tegen f 3,50 per m2. Voorts werd aan de woningbouwvereni ging een terrein verkocht aan de Ver lengde Plantsoenstraat van 2040 m2 tegen f3,— per m2. Naar aanleiding van deze laatste verkoop deelde de voorzitter mede, dat het B. en W. ge lukt was, nog ten laste van het bouw volume 1950 door de woningbouwver eniging twaalf woningen te mogen la ten bouwen op bedoelde grond. Ook is voor die bouw nog de zg. verminderde Rijksbijdrage van f120.— per woning toegekend, die eigenlijk voortaan niet meer wordt verleend. Op een vraag van de heer J. Krab kon de voorzitter mededelen, dat de huur voor deze wo ningen bepaald is op f6,05 per week. Nadat de voorzitter op een vraag van de heer Krab nog had bevestigd, dat de riolering in 1951 klaar komt, sloot hij de vergadering. Witte Kruis vergaderde De afdeling Egmond aan Zee van het Witte Kruis hield Dinsdagavond in het wijkgebouw haar jaarvergadering- onder voorzitterschap van pastoor D. N. de Rijk. Uit het jaarverslag bleek, dat naast het werk van de wijkverple ging, dat door zuster De Grood tot volle tevredenheid wordt verricht, in het verslagjaar ook de kraamverzor- ging ter hand is genomen. Hiervoor vond de afdeling in mej. Vis een uit stekende kracht, zodat dit werk het eerste jaar uitstekend verliep. De ge meente Egmond aan Zee verleende voor de kraamverpleging extra-subsi die, boven het normale subsidie van f 800, dat speciaal de wijkverplegings- kosten dekt. De zuster bracht in 1950 niet minder dan 4442 ziekenbezoeken. Aan contri buties werd ontvangen f 1447,50. Het jaarverslag maakte verder ge wag van de plannen tot de instelling van gezinsverzorging, maar in 1950 kwam dit instituut nog niet tot stand. Evenmin kwam er in 1950 iets van de plannen tot stichting van een Witte Kruis-badhuis. Naar aanleiding van dit verslag deelde de voorzitter de vergadering mede, dat juistdezer da gen burgemeester Niele hem had ver zocht de invoering van gezinsverzor ging in 1951 te bevorderen. Hiervoor zal dan een aparte instelling in het leven geroepen worden. Voorts maakte mr. Spit ten aanzien van het badhuis bekend, dat de plan nen van een particulier, die hiermede bezig was, definitief geen doorgang zullen vinden. De vergadering besloot daarna, op zijn voorstel, te trachten de plannen voor een Witte Kruis- badhuis in 1951 te verwezenlijken. Architect Rus te Heiloo, die de voorlo pige plannen maakte, zal worden ver zocht deze nader uit te werken, zodat als de riolering in Juli klaar is, direct met de bouw kan worden be gonnen. Namens de kascommissie-'bracht de heer C. Broek verslag uit. Het bleek, dat de afdeling Witte Kruis een voor delig saldo had van f 4984, terwijl de afdelingen Wijkverpleging en tbc- bestrijding een tekort opleveren van resp. f 4050 en f 1557. Per saldo daal de het tekort der vereniging in 1950 van f 896 tot f 623. Uitvoerig werd ten slotte van ge dachten gewisseld over een verzoek van de begrafenisvereniging „Memen to Mori" of de wijkverpleegster tegen een vergoeding van f 10 voor die ver eniging de overledenen zou mogen af leggen. Tot nu toe verleende de zuster aan Witte Kruis-leden deze dienst ge heel belangeloos, hoewel het eigenlijk niet tot haar werk behoorde. De ver gadering had tegen de nieuwe regeling geen bezwaar, maar wel vreesde men moeilijkheden in verband met de pre mie voor invaliditeitspensioen en de sociale verzekeringswetten. Een hogere premie ten laste der vereniging te doen komen zou niet juist zijn, terwijl het wellicht ook moeilijk zal zijn de begra fenisvereniging hierin te laten voor zien. Alvorens toestemming te verlenen besloot men daarom eerst deze kwestie te onderzoeken en aan de begrafenis- vereniging voor te leggen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7