Engeland wijst de Sowjet-nota af Chinezen op de terugtocht Kapitein Linzel: gewond op slagveld tussen schietende en schreeuwende Chinezen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Mr. Steenberghe krijgt opdracht tot vorming van een kabinet Japanse onderhandelaars voor vredesverdrag naar de V.S. Maandag 19 Febr. 1951 148e Jaargang No. 42 Rusland bedreigt vrije wereld Londen blijft bereid tot overleg Inschepingsbevel aan Ambonezen Antwoord Grote Drie op het Sowjet-voorstel Den Haag volhardt in gereserveerde houding Niet over 38ste breedtegraad Koksoeri en Jangpjong ingenomen Bisschop van Breda (85 jaar) overleden Tokio krijgt meerdere diplomatieke vrijheid Vijandelijke overmacht bestormde hoofdkwartier van kol. Den Ouden Ontzettende uren in het krijgsgewoel KoJit RelteA Amerikanen vlogen boven Praag Nieuwe regeling etalageverlichting BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSC DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. ii PNGELAND HEEFT EEN NIEUWE NOTA aan de Sowjetunie gezonden, waarin het de Sowjetrussische klacht, dat Engeland het EngelsSowjetrussisehe verdrag van 1942 had geschonden, van de hand wijst. Dit Is de vierde nota sedert de Sowjetunie in December protestnota's aan Frankrijk en Engeland zolid. waarin zij deze landen ervan beschuldigde door herbewapening van West- Duitsland en deelneming aan het Atlantisch Pact de met haar gesloten verdra gen te hebben geschonden. De NOTA geeft bijwijze van tegen- beschuldiging een opsomming van alles, wat te Londen beschouwd wordt als Sowjetrussische inbreuken op het genoemde verdrag zowel als op de overeenkomst van Potsdam. Genoemd worden o.a. Sowjetrussische steun voor communistische regiems in Oost-Euro pa, weigering van de Sowjetunie om Duitsland als een economische eenheid te behandelen, Sowjetrussische steun voor het communisme in het Verre Oosten en Zuid-Oost-Azie en weige ring van de Sowjetunie om mede te werken aan het sluiten van een vredes verdrag met Oostenrijk. De Sowjetunie, aldus zegt de nota voorts, heeft zijn vetorecht in de Vei ligheidsraad misbruikt, maakte geen Bij weigering volgf demobilisatie ter plaatse De Staat der Nederlanden heeft bij deurwaarders-exploit aan de Ambone- se militairen aangezegd, dat. indien zij niet vrijwillig afvloeien op Java of op de Zuid-Molukken, voorzover onder feitelijk gezag van de Republiek Indo nesia, hun wordt bevolen, zich in te schepen naar Nederland, zodat zij ver plicht zijn dit dienstbevel op te vol- gn. Indien dit bevel niet zou worden opgevolgd, dan zou het verband van de weigerachtige Ambonese militairen met de Kon Landmacht worden ver broken. zodat demobilisatie ter plaat se het gevolg zou zijn. Als gevolg van dit bevel hebben de Ambonese militairen te Surabaja Za terdag en bloc besloten voor een tij delijk verblijf naar Nederland te rei zen. Zij zullen zich alsnog inschepen op de „Kota Inten", die vandaag op nieuw zal vertrekken, waarna de „At lantis" zal volgen met voornamelijk vrouwen en kinderen. Wordt vandaag of Dinsdag te Moskou overhandigd Naar men te Moskou aanneemt heb ben de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en Amerika van hun rege ringen het antwoord ontvangen op het Sowjet-voorstel tot het houden van een Vier-mogendhedenconferentie. Het zal vandaag of morgen overhandigd worden. Naar men te Londen meent wordt tegen vijf Maart te Parijs een voorlopige conferentie voorgesteld. MANUS OLY WAS IN LANDSMEER Thans weer spoorloos Manus Oly, die enkele dagen gele den te Soestdijk door een politiecordon brak, Is Vrijdagnacht opgedoken in Landsmeer, waar hij achtereenvolgens een rijwiel en een auto met zuurstof apparaat stal. Tijdens zijn pogingen in een fabriek een brandkast te forceren, kwam de rijkspolitie hem op het spoor Ondanks een serie revolverschoten, wist Oly opnieuw te ontkomen. Hij vlufhtte de landerijen in. De politie kon, hoewel zij de gehele Zaterdag ochtend in actie was, nog geen spoor van hem vinden. Het Europes - leger De Nederlandse regering heeft Za terdag het Franse memorandum ont vangen over het plan tot oprichting van een Europees leger. Daar het do cument tijdens de kabinetscrisis is overhandigd, zullen de minister het niet voor heden kunnen bespreken. In kringen, die contact houden met de Nederlandse regering heeft men de indruk, aldus AFP, dat de argumenten, voorkomende in het Franse memoran dum, niet van dien aard zijn, dat zij Nederland zullen bewegen om de ge reserveerde houding, tot nu toe ten aanzien van dit probleem aangenomen, te laten varen. In dezelfde kringen is men getroffen door het weinige ent housiasme door de Duitse gedelegeer den te Parijs aan de dag gelegd en men meent dat ds houding van de Duitse regering die van Nederland zal beïnvloeden Voorts vraagt men zich in bovengenoemde kringen af of de re gering in Den Haag de opdracht van haar vertegenwoordigers te Parijs niet zal beperken tot die van waarnemers Weerbericht Verwachting, geldig tot Dinsdag avond: Matige tot krachtige en aan de kust nu en dan harde wind tussen West en Zuidwest. Wisse lende bewolking met enkele ver spreid optredende buien, voorna melijk in het Noorden van het land. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Dinsdag: Zon op 7.47, onder 18.02; Maan op 16.20; onder 7.36. voortgang ten aanzien van het werk van de militaire-stafcommissie van de V.N., houdt haar bevolking geïsoleerd van de Westerse wereld, houdt haar onkundig van de ware feiten en zet haar aan tot haat tegen de Westerse landen. „De Sowjetrussische regering", al dus gaat de nota verder, „poogt een coalitie op te bouwen tegen het Ver enigd Koninkrijk en andere vrede- en vrijheidlievende landen, met de be doeling de sociale orde en de onafhan kelijkheid van die landen te onder mijnen. Onder deze omstandigheden is Groot-Brittannie verplicht geweest zijn verdediging te versterken en deelneming van Duitse eenheden aan de verdediging van West35uitsland in overweging te nemen. „Groot-Brittannnie, aldus de nota, is nog steeds bereid in overleg met de Sowjetunie te trachten te komen tot een regeling van de voornaamste pro blemen teneinde een werkelijke en duurzame verbetering in de betrek kingen tussen beide landen mogelijk te maken". Franse instemming De Franse regering beschouwt de Britse nota in alle opzichten als uit stekend, aldus verklaarde een woord voerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken. De Franse regering heeft nog niet geantwoord op een gelijke Russische nota. Communistisch offensief verijdeld Noordelijken verloren 600.000man, V N. 50000 Zaterdagavond laat begonnen de communistische strijdkrachten, die op 11 Fe bruari een groot offensief inzetten, in de Westelijke sector van het centrale front met een overhaaste terugtocht. Naar schatting hebben zij hun verijdelde „sla-cn-ren-offensief" moeten bekopen met minstens vierduizend doden. Zij ver lieten de sector Intsjon-Jojoe dermate hals over kop, dat grote voorraden le vensmiddelen, wapens en munitie moesten worden achtergelaten. Volgens bri gade-generaal Robert Ginsburgh, speciaal medewerker van minister Marshall, hebben de communistische strijdkrachten sedert het begin van de vijandelijk heden in Korea omst 'eeks 600.000 man verloren, tegen de verbondenen 50.000. Zondagochtend zijn 600 man Turkse troepen uit Instanboel naar Korea ver trokken, als aanvulling van de daar reeds strijdende Turkse militairen. Berlijns jongetje zakte door de grond Zaterdag is een zes-jarig Ber lijns jongetje in een diepe put gevallen en verdronken. De jon gen stond op de speelplaats van zijn school te praten, toen hij plotseling door de grond zakte. Omstanders snelden toe en zagen een diep gat op welks bodem water borrelde. De randen van het gat brokkelden echter af, zo dat zij terug moesten. Het betreft hier een oude put, die reeds lang niet meer in gebruik is. Het was niet bekend, dat de put zich daar bevond. Duikers van de brand weer zijn afgedaald om het jon getje te zoeken. Zij konden ech ter niets vinden. Men vreest, dat hij in een onderaards Kanaal ge zogen is. De correspondent van de „News Chronicle" te New York schrijft uit zeer gezaghebbende bron te hebben vernomen, dat de V.S. en Engeland zijn overeengekomen, dat het leger van MacArthur de 38ste breedtegraad in Korea niet zal overschrijden. MacArthur heeft de bevoegdheid om dringende militaire redenen de oude grens uit tactisch oogpunt op kleine schaal te overschrijden, doch er is be sloten, dat de strijdkrachten der V. N. bij de breedtegraad zullen standhouden in de hoop, dat een vreedzame rege ling kan worden verkregen, aldus deze correspondent. Reuters correspondent concludeert, dat het Noordelijke tegenoffensief ver liep als de vorige offensieven: het was slechts kort. Blijkbaar doet zich hier het over wicht aan vliegtuigen en artillerie ge voelen en zijn de bevoorradingsmoei lijkheden te groot geworden. Men kon blijkbaar de vooruitgeschoven posten slechts een week aan een stuk bevoor raden. Gisteren heerste op alle fronten een betrekkelijke rust. Er was nagenoeg geen contact met de vijand. Zaterdag namen de Amerikaanse tankcolonnes, op weg naar het garnizoen, dat het ge bied van Tsjipjong verdedigt, Kok soeri in. Zondag werd de opmars van uit deze sector in Noord-Westelijke richting voortgezet. De tanks trokken daarbij Janpjong, een belangrijk be voorradingscentrum voor de Noordelij ken aan de Noordelijke oever van de Han, binnen. Turkse patrouilles zui verden het vliegveld Kimpo en trok ken op naar punten op 27 en 19 km ten N.-W. van Jongdongpo. Kleine communistische patrouilles ten Zuiden van de Han op 11 en 20 km ten Oosten van Seoel werden uiteengeslagen. Begin Maart zal een Columbiaans bataljon ter sterkte van 1080 met zorg gekozen officieren en manschappen naar Korea vertrekken. Columbia is verder bereid een divisie van zijn leger te oefenen, uit te rusten en ter be schikking van de Ver. Naties te stellen Zaterdagnacht is op 85-jarige leef tijd overleden mgr. P. A. Hopmans, bisschop van Breda. Mgr. Hopmans werd in 1865 geboren te Standaardbuiten. In 1890 werd hij tot priester gewijd. Daarna was hij kapelaan te Kruisland en professor i.an het seminarie te Ypelaar. In 1897 werd hij benoemd tot secretaris van het bisdom Breda. Op 8 September 1914 werd hij bisschop van Breda. H.M de Koningin heeft Zondag avond op hef Paleis Soestdijk Mr. M. P. L. Steenberghe ont vangen. De Koningin heeft aan de heer Steenberghe opdracht gegeven tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het Parlement te genieten. De heer Steenberghe heeft de opdracht in beraad ge houden Mr. Maximilien Paul Leon Steen berghe behoort tot de Katholieke Volkspartij. Hij was reeds tweemaal minister van Economische Zaken (van 19341935 en van 19371942); boven dien was hij in 1941 minister van Fi nanciën ad interim. Voorts vervulde hij tal van functies, o.a. in de Nijver- heidsraad, de Hoge Raad van Arbeid en de katholieke Werkgeversvereni ging. Hij is 52 jaar oud. Mr. M. P. L. STEENBERGHE zakenkabinet1 Besprekingen met Australië gunstig verlopen De Japanse premier zal een kabi netsmissie naar Washington zenden om de besprekingen over een vredesver drag voort te zetten. Deze besprekingen zijn te Tokio begonnen met Foster Dulles, Truman's speciale afgezant. Na afloop van besprekingen tussen Foster Dulles en de ministers van Bui tenlandse Zaken van Australië en Nw.- Zeeland is te Canberra een communi qué uitgegeven waarin wordt gezegd dat geen voorstellen tot herbewapening van Japan zijn besproken of overwo gen. De besprekingen betroffen een vredesregeling met Japan en algemene If APITEIN N. LINZEL van het Nederlandse Korea-detachement, van wie ge meld was dat hij gesneuveld zou zijn doch die (zoals wij nog in een deel van onze vorige editie konden melden) gewond in een ziekenhuis te Tokio verblijft, heeft aldaar een onderhoud gehad met een verslaggever. Hij zeide, zich over zijn doodsbericht niet verwonderd te hebben, want hij had zich op het slagveld van Hoengsong, terwijl Chinese troepen daar een verrassende overval deden, gedurende ruim een half uur dood moeten houden. Hij verklaarde voorts, dat luitenant-kolonel Den Ouden, toen de Chinezen zijn hoofdkwartier met een geweldige overmacht overvielen, gedood werd door een schot in het hoofd. schreenwden en stormden op ons in. Wij konden hen niet tegenhouden. Iedereen maakte iedereen af. •pE omstreeks tien uur op die Maan dagavond maakte een schildwacht bij het hoofdkwartier alarm. Hij riep: De Chinezen zijn er! Wij hoorden veel geschiet. Ik zag drie- a vijfhonderd Chinezen op misschien een zestig meter afstand. Zij bliezen op hoorns en Kapitein Linzel zag kolonel Den Ouden, die zijn hoofdkwartier-compag nie aanvoerde, enkele malen tijdens het gevecht. Er waren ongeveer hondera Nederlandse officieren en manschap- Pen op de post aanwezig, die het moes ten opnemen tegen omstreeks vijfmaal zoveel Chinezen. „Ik zag de kolonel Hllllii Meer dan 5000 ton vuil hebben de ge zamenlijke Britse stomerijen uit een dikke 100 millioen stuks kleding ver wijderd. Theodoor vermoedt dat zelfs de Britse Leeuw, die voor een beetje roet toch z'n neus niet ophaalt, niet ge weten heeft dat z'n pels zó stoffig was. De Engelse industriesteden mogen bewaard, dan (zoals hierboven blijkt, terecht) be rucht zijn om hun roetplaag, New York slaat in dit gezelschap ook lang geen gek figuur: Deskundigen hebben bere- teerd heeft blijkbaar een echtgenote in dezelfde stijl, want die stelde de agen ten voor: „Breng me maar gauw naai de cel, daar komt n.l. mijn vrouw aan" Dat een man zich overigens inzake plechtig (je kwaliteiten van zijn huwelijkspart- Éilllilllltllttli zijnde instrumenten werden verbrand, twee worden als curiositeit ner ^an vergissen, bleek in Turkije, waar een boer, die van de ECA een tractor had gekregen zijn dankbaarheid J_|et nadeel van dergelijke humane uitte door na Allah en Marshall gepre- maatregelen is echter vaak dat des zen te hebben hieraan toe te voegen dat m mensen wreedheid en boosheid dan een hij nooit geweten had dat zijn eega (die kend dat op New York en omgeving andere uitweg zoekt: Mevrouw Louise nu niet langer op het land behoeft te jaarlijks 389.000 ton vuil uit fabrieks- Bishop uit Birmingham kreeg 70 gul- werken) zó enorm lekker kon koken, schoorstenen neerslaat. Gelukkig den boete opgelegd daar zij zeventig q Hoewel hieruit blijken moge. dat de maar, dat de New Yorkers vol ijver aan geweerkogels had afgeschoten op een Marshall-hulp een goed ding is. zal pre- de schoonmaak gaan: Er valt dit jaar tegen de muur geprikt portret van haar sident Truman toch wel even blij ver geen water-tekort te verwachten-, alle men- De heer Alphonso Lagos, door rast hebben gekeken toen Nieuw Zee reservoirs in de bergen zijn vol tot aan de Hermandad in San Diego wegens lands eerste minister Sydney G. Holland de rand. In Californie staat daaren- waggelende gang en wartaal gearres- op weg van Londen naar huis even in tegen wèl zuinigheid met water op het programma. Nota bene omdat te véél regen gevallen is, zodat de voorgeno men uitbreiding van de waterreservoirs stagneerde. O Over „teveel van het goede" gesproken: radio-Moskou heelt wéér eens een Russische uitvinding ..herontdekt". Nu is het de heliocopter. die naar Sowjet-inzichten al in 1754 door de geleerde Lomonosoff werd ont worpen. o Hoe het ook zij, Theodoor is er van overtuigd, dat de knoet in ieder geval een Russische uitvinding is. De gouverneur van Alabama kennelijk ook, want die heeft het geselen van on gehoorzame gevangenen' verboden. Der tig bij de staatsgevangenissen in gebruik •;*v t It die Manus nu zo olieglad of politie to oliedom de het Witte Huis op bezoek kwam om te vertellen dat „hij" nu eens géén hulp kwam vragen, omdat Nieuw Zeeland alles wat het nodig heeft uit eigen mid delen kan betalen" O Be speelbanken en casino's in Buenos Aires voelen daar entegen niets voor dergelijke principes Nadat deze oorden van gokvermaak maandenlang zware verliezen hadden geleden als gevolg van het optreden van een door een ex-opvarende van de ,Graf Spee" geleide, groep spelers, die werkten volgens een (hoe bestaat 't) blijkbaar goed systeem, worden deze heren thans uit de speelzalen geweerd als zijnde „ongewenste elementen". 8!eoht« verliezers vindt Theodoor. niet getroffen worden, aldus vervolgde kapitein Linzel, doch anderen, die het wel zagen, zeiden dat hij door het hoofd werd geschoten. Hij viel neer naast een Jeep". Alles wat branden kon, brandde rondom. Op een verzoek om hulp van een Nederlander werd door Chinezen ge antwoord: „Okay". En toen schoten zij hem driemaal door het hoofd, aldus vertelde de kapitein. Drie schotwonden ■pOEN het gevecht was afgelopen, kon kapitein Linzel niet wegkomen door de drie schotwonden, die hij had opgelopen in een knie, de rug en een schouder. „Ik hield me dood. De Chi nezen tilden mijn hoofd op om te zien of ik dood was. Zij schopten me tegen mijn knie om te zien of ik reageerde. Zij gebruikten mij ook als barricade voor een machinegeweer. Er was veel verwarring toen de Chinezen er waren Zij doen erg druk" aldus zeide de ka pitein. Later gingen de Chinezen naar de linkerkant van het plateau en toen hoorde kapitein Linzel de stemmen van Nederlanders ter rechterzijde. Hij riep en een korporaal, een van zijn oudgedienden uit de laatste wereld oorlog, kwam naar hem toe en zeide: „We zuilen voor u zorgen". (Zie vervolg pag. 4) vraagstukken inzake de veiligheid in het gebied van de Stille Oceaan. Men was het er over eens, dat herstel van „het oude Japanse militarisme een ramp zou zijn". De middelen om een dergelijke ontwikkeling te voorkomen zijn besproken. Japan zou worden aan gemoedigd „samen te gaan met Je vrije democratieën" bij het uitvoeren van de doelstellingen en principes van het handvest der Verenigde Naties. Diplomatieke vrijheid Generaal MacArthur heeft de Ja panse regering gemachtigd regelrecht met buitenlandse diplomaten te onder handelen zonder tussenkomst van de bezettingsmogendheid. De Japanse rege ring moet echter afschriften van alle gevoerde onderhandelingen bij de be zettingsautoriteiten indienen en mag niet tot mondelinge besprekingen over een bepaald onderwerp overgaan, voor dat de zaak schriftelijk is behandeld. De accreditering van buitenlandse diplomaten in Japan blijft ongewijzigd „en valt uitsluitend onder de bevoegd heid van de opperbevelhebber der ge allieerde strijdkrachten", aldus nek memorandum. De Nationale herdenking weer op 4 Mei De ministerraad heeft bepaald, dat de nationale herdenking ook dit jaar op 4 Mei zal zijn. Washington: „Vergissing" De Amerikaanse regering heeft toe gegeven, dat twee Amerikaanse straal vliegtuigen 7 Februari j.i. over het ge bied van Praag hebben gevlogen. In een nota aan de Tsjechoslowaak- se regering wordt gezegd, dat de vliegtuigen „onopzettelijk de grens van de Amerikaanse zone van Duits land met Tsjeehoslowakije waren over gegaan, toen zij verdwaalden op een oefenmissie en, het baken van Praag aanziende voor het baken van Men- nersdorf, in de richting van Praag vlogen. Gezegd wordt dat de vergis sing betreurd wordt en onmiddellijk passende correctieve maatregelen wor den genomen". Naar aanleiding van Tsjechoslo waak se protesten, dat de grens verscheide ne malen op 5 Februari was geschon den door een DC4 en twee Dakota's, wordt in de nota verklaard, dat „geen Amerikaanse vliegtuigen van deze ty pen op de aangeduide tijd in de buurt van de Tsjechoslowaakse grens wa ren". Prinses Wilhelmina weer in Nederland Naar eerst thans bekend wordt is prinses Wilhelmina Donderdag per vliegtuig uit Zwitserland in ons land teruggekeerd. De prinses is van Schip hol naar Soestdijk gegaan. Zaterdag ochtend begaf zij zich naar het paleis Lange Voorhout te Den Haag, 's mid dags van daar naar de Ruigenhoek. Het ministerie van Economische Za ken deelt mede, dat met ingang van heden etalageverlichting is toegestaan van het tijdstip, waarop de inrichting, waartoe de etalage behoort, voor het publiek wordt geopend, tot 20.30 uur. Indien de inrichting later dan dit tijdstip voor het publiek geopend is. .mag tot sluitingstijd de etalage ver licht zijn. Met nadruk wordt er even wel op gewezen, dat voor deze etalage- verlichting hoogstens de helft van het voor verlichting geïnstalleerde vermo gen mag worden gebruikt. Ten aanzien van de verlichting van de verkoopruimten is bepaald, dat electrische energie buiten het tijdvak, waarin de inrichting voor het publiek geopend is, slechts mag worden ge bruikt voor net verrichten van werk zaamheden in deze ruimten. Ook in dit geval mag slechts de helft van het geïnstalleerde vermogen wor den benut. Het is derhalve verboden om voor reclame-doeleinden geduren de de tijd waarin de inrichting voor het publiek gesloten is. in de verkoop ruimte electrische energie te gebruiken. Ter vermijding van misverstand wordt voorts medegedeeld, dat onder etalageverlichting tevens kan worden verstaan de verlichting van de in bios coop- en amusementsbedrijven aanwe zige uitstalkasten met foto's en ver lichte programmaborden. De niet op het programma betrekking hebbende lichtreclame blijft verboden.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1