Steenberghe heeft kans van slagen Plaatsvervangers 5 Maart te Parijs bijeen? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Front in Korea recht getrokken Gide overleden Geen herbewapening van Japan InEngelanddreigtspoorwegstaking DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN WESTELIJKE NOTA TE MOSKOU OVERHANDIGD De Sowjeiunie opnieuw verzocht alle geschillen te behandelen Assemblee der V.N. niet naar Den Haag Grote Vier zouden bijeen komen te Washington Het initiatief is hernomen Ridgway huldigt de niei- Amerikaanse eenheden Overval te Huibergen tot klaarheid gebracht Dader maakte I 4000op De Egyptische vrouwen eisen gelijkstelling Onweersbui in Februari Dulles: Vredesverdrag noodzakelijk voordat Rusland van misère gebruik maakt Fouten van Versailles dienen voorkomen Partij van de Arbeid houdt vast aan haar speciale verlangens Opnieuw streven naar brede basis Weerbericht wmsl KoJit BéAteJk Oud juicht opdracht aan Steenberghe toe Amerikaanse hulp voor Japanse industrie Chirurg verwijderde onontplotte granaat Toenemende onrust in Belgie BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Dinsdag 20 Febr. 1951 148e Jaargang No. 43 ALKMAARSCHICOU TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. De ministerraad heeft besloten, dat Nederland geen stappen zal onderne men om de algemene vergadering van de Verenigde Naties zo mogelijk in ons land te doen houden. Zoals bekend, zui len de V.N. op 10 Maart beslissen of de Assemblee in de Verenigde Staten, dan wel in Europa, zal bijeen komen. Het gemeentebestuur van Den Haag had het plan geopperd te trachten de algemene vergadering in de Residentie te doen plaats vinden. Naar de mening van de minister raad zou in de tweede helft van dit jaar onvoldoende accommodatie kunnen worden aangeboden voor een groot gezelschap als dit, terwijl indien dit niettemin zou worden geprobeerd, aan zienlijke kosten niet te vermijden zou zijn. Aan de burgemeester van Den Haag is daarom medegedeeld, dat het aantrekken van de algemene vergade ring van de V.N. onder de huidige om standigheden niet verantwoord kan worden geacht. De ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben de Russische minister van buitenlandse zaken, YVysjinsky, te Moskou het antwoord van hun regeringen overhandigd op het Russische voorstel tot het houden van een vieriandenconferentie. den bereiken, zou de conferentie, aldus werdt voorgesteld, op een nader door de plaatsvervangers te bepalen datum te Washington worden gehouden. In de Franse nota zou voorts nog o.m. worden voorgesteld, dat de agenda voor de conferentie van ministers zou moeten bevatten „de oorzaak van de spanning in Europa, met inbegrip van het huidige peil der bewapening, de problemen met betrekking tot Duits land en het Oostenrijks vredesverdrag" Het Westelijke antwoord is het zesde in een serie notawisselingen over de mogelijkheid van een dergelijke con ferentie. Uit welingelichte bron wordt verno men, dat in de nota welke vijf pun ten telt een conferentie te Parijs van de plaatsvervangers der vier ministers van Buitenlandse Zaken op 5 Maart wordt voorgesteld en aan de Sowjetume wordt gevraagd alle kwesties die span ning in de wereld en in het bijzonder in Oost-Europa veroorzaken, aan de orde te laten komen. Indien de plaatsvervangers een we derzijdse aanvaardbare basis voor een bijeenkomst van de vier ministers zou- De verbonden troepen hebben het initiatief hernomen na het tegenoffen sief in midden-Korea te hebben afgeslagen. De Engelse troepen bereikten .Maandag de zuidelijke oever van de bevroren Han, 38 km. ten oosten van Seoel. Een geallieerde gevechtsgroep slaagde erin de laatste diepe wig, die de communisten in de centrale frontsector, ten noorden van Tsjentsjon had den gemaakt, teniet te doen, waardoor het front hier is recht getrokken. In het westen rukten de troepen naar Kjongan op en bereikten een punt, vijf kilometer van het belangrijke centrum Hoengsong. De bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger, generaal Ridgway heeft op een persconferentie ver klaard: „Ik kan u niet zeggen, hoe trots.en dankbaar ik ben om het werk van de niet-Amerikaanse contingenten der verbonden legers, de Engelse, Franse,. Griekse, Turkse en Neder landse. Zij vertegenwoordigen het beste, wat een leider zich kan dromen. Hun aanwezigheid geeft ons een gro te voldoening. Wanneer men in berg achtig terrein strijdt en weet, dat de manschappen iinks en rechts niet zul len wijken, wordt alles gemakkelijk." (Zoals bekend hebben de Frans Amerikaanse eenheden te Tsjipjong en de NederlandsAmerikaanse een heden te Wonjoe de volle Chinese aan val te doorstaan gehad en tot stil stand gebracht zonder een duimbreed te wijken. Red.) Soldaten van de verbonden troepen hebben gisteren een aantal speren buit gemaakt. Zij vormden het enige wapen, waarmee zeker twintig procent van de door hen gevangen genomen Chinezen waren uitgerust. De speren zijn onge veer twee meter lang, met een twintig em. lang stalen blad. Tot commandant van de zeemacht éie in de Koreaanse wateren schepen escorteert en de blokkade voor de kust in tact houdt, is benoemd vice-admiraal De Rijkspolitie van het district Breda heeft de roofoverval, die op 19 Januari j.l. te Huibergen werd gepleegd, thans tot oplossing weten te brengen. Op die morgen werd de heer F. Nelen, direc teur van de Coöp. Zuivelfabriek „De Hoop" neergeslagen en beroofd van een koffertje inhoudende 21.000 aan salarissen, waarmee hij op dit vroege morgenuur, naar gewoonte op betaal dagen, op weg naar de fabriek was. Kort daarop arresteerde de Rijks politie Th. B. uit Welberg (gemeente Steenbergen). B. bleef aanvankelijk halsstarrig ontkennen. Men had hem Blechts kunnen arresteren wegens ver boden verblijf in de grensstreek. Uit eindelijk heeft men hem echter tot een bekentenis weten te bewegen. Bij fa milie van B. is een bedrag van 17.000 teruggevonden. Van het overige geld had de man na de overval goede sier gemaakt. Andrews, van de Britse marine. Onder zijn commando vallen schepen van acht landen, waaronder Nederland. Maandag werden de gehele dag ge vechten geleverd onmiddellijk ten Zui den van Hoengsong ten Noorden van Tsjetsjon. Een grote communistische concentra tie zou zich in de buurt van Hoeng song bevinden. Het verzet van de communisten aan het centrale front bij Tsjetsjon is ineen geschrompeld en naar verluidt trekken de Noordkoreanen zich van een zestien kilometer ten Noorden van deze stad gelegen, punt terug. Tijdens een bezoek aan het front bij Wonjoe heeft generaal MacArthur de „hervatting van het initiatief" door de strijdkrachten der Verenigde Naties be volen. „Ik zal niet willekeurig van mijn bevoegdheid, de 38ste breedtegraad te overschrijden, gebruik maken", zo voegde hij er aan toe. Een Lockheed F 80 straaljager, uitgerust met zes Napalmbom men, gereed om op te stijgen van een der vliegvelden op Korea. Elk der tanks bevat 400 liter gaso1ine-ge1°i. „Weg met polygamie" Voor de eerste maal in Egyptes ge schiedenis hebben Maandagavond onge veer 1500 Egyptische vrouwen voor het parlementsgebouw te Cairo gede monstreerd- Zij eisten dezelfde rechten als de mannen. Zij eisen o.m. het recht om te stemmen, afschaffing van de polygamie, gelijke kansen op werk. voorts wensen zij, dat de echtschei ding tot een wettelijk proces wordt gemaakt. In de parlementzaal werden pamflet ten, waarin gelijke rechten voor vrou wen werden geëist, over de hoofden van de afgevaardigden uitgestrooid Vrouwelijke advocaten, journalisten en studenten namen aan de demonstra tie deel. DE VEILIGHEIDSRAAD BESPREEKT WOENSDAG KWESTIE-KASJMIR De Veiligheidsraad der V.N. zal Woens dag om 21 uur Ned. tijd opnieuw begin nen met de bespreking van de kwestie- Kasjmir. De 81-jarige Franse schrijver Andrè Gide is hedennacht in zijn huis te Pa rijs overleden. Gide, die reeds ver scheidene jaren een zwakke gezond heid had en in de wintermaanden zel den naar Parijs kwam, moest de vo rige week tengevolge van een long aandoening het bed houden. Gide heeft een groot aantal werken geproduceerd: romans, toneelstukken AND Ré GIDE bloemlezingen, uitgebreide memoires en een dagboek, vertalingen van Shake speare, Poesjkin, William Blake, Joseph Conrad, Walt Whitman en Rabindra- nath Tagore, een biografie van Dosto- jefsky en reisverhalen over Afrika en Rusland. Gide was van protestantse huize. In zijn belangrijke werken ver zette hij zich tegen zinloze conventie, bekrompen dogmatiek en hypocrisie. Zijn eerste belangrijke boeken „Le Promethee mal enchainé", „L'Immora- liste" en „Les nouritures terrestres" geschreven rond de eeuwwisseling gaven de publieke opinie aanstoot en hadden weinig financieel succes. In 1925 en 1926 publiceerde hij zijn wellicht belangrijkste romans „Les fauS monnayeurs" en „Si Ie grain ne meurt", de laatste een autobiografische studie over zijn vriendschap met Os car Wilde. In 1947 verkreeg hij de Nobelprijs voor litteratuur. gen belangrijk deel van onze provincie heeft gisteravond omstreeks acht uur verwonderd opgekeken, toen zich een onweer ontlastte, dat met felle bliksem schichten en zware slagen, van de Noordzee landinwaarts trok. Daar er in Februari zelden on weer is, konden meerdere men sen moeilijk geloven, dat het dreunend geluid het gevolg was van een natuurverschijnsel. De bewoners van IJmuiden wisten echter wel beter. Boven hun hoofden had het centrum van de buien zich ontlast. Het was er bar weer. De bliksem schichten verlichtten de haven, terwijl hagel en regen bij stro men vielen. N.a een kwartiertje trok de bui naar noordelijke rich ting om daarna, vermoedelijk naar zee, weer te verdwijnen. De buien waren tevoren reeds door vliegtuigen boven de Noord zee gemeld. Hagelbuien deden zich omstreeks 8 uur op ver scheidene plaatsen langs de kust voor. Of deze bui een lentebui is? Op deze vraag kon zelfs het K.N.M.I. geen antwoord geven. Boven 's-Gravenhage en omge ving ontlastte zich omstreeks acht uur eveneens een onweersbui. Zij was van korte duur. John Foster Dulles, de persoonlijke vertegenwoordiger van president Truman, heeft te Sydney verklaard, dat het tot stand brengen van een vredesverdrag met Japan wordt overwogen in het licht van het gebrek van Japan aan „be scherming tegen infiltratie". De toestand van Japan is „zeer precair", aldus Dulles. Het heeft geen kustwacht en slechts een geringe politiemacht. Als een belangrijke schakel in de keten van eilanden tussen de Aleoeten en Nieuw- Zeeland verloren zou gaan, zou het militair onmogelijk zijn de andere schakels te houden. Er was echter geen sprake van e.en herbewapening van Japan. doen, maar hun verzet tegen het com munisme is niet zo sterk als hun ver zet tegen Rusland. Slechts het feit, dat het communisme zich van Rusland uit verspreidt, werkt belemmerend op de verspreiding van het communisme in Japan". „Het is van dringend belang, dat er een vredesregeling komt vóórdat Rus land in staat is van de huidige misère in Japan gebruik te maken. De Ver enigde Staten zijn bereid als voorlopige maatregel strijdkrachten in en rondom Japan te stationneren om Rusland van een aanval te weerhouden". Japan was „voor het Sowjet-commu- nisme" een der grootste prijzen ter we reld. „Een combinatie van Sowjet- China en Japan zou zo krachtig zijn, dat er in dit deel van de wereld geen weerstand aan zou kunnen worden ge boden", aldus Dulles. Bij het voorbereiden van een verdrag met Japan moesten de fouten van Ver sailles worden voorkomen. Vrede met Japan kwam niet tot stand door be perkende bepalingen in het verdrag te schrijven. „Gelukkig wantrouwen de Japanners de Russen zoals zij traditioneel vijanden (Van onze parlementaire redacteur) JJET is een voor de hand liggende bewering, dat wanneer bij een ziektegeval de juiste diagnose niet is gesteld, ook de goede geneesmiddelen niet gevonden worden om de mens van zijn lijden af te helpen. Het komt ons voor, dat de beide vorige kabinetsformateurs, dr. Drees en mr. Van Schaik, die aan de oplossing van de crisis gedokterd hebben zonder te slagen, inderdaad fouten hebben gemaakt wat de diagnose betreft. Zij hebben zich n.l. vergist in de bereidheid van een aantal door hen aangezochte personen om zich te mengen in het gezelschap van merendeels oud-ministers de formateurs heeft n.l. van het begin af een reconstructie van het demissionnaire kabinet voor ogen gezweefd bjj een program, dat door de afgetreden regering in elkaar is gezet. DE„. nieuwe formateur, mr. M. P. L. Steenberghe, zal, wil hij kans op sla gen hebben, deze fout dienen te ver mijden, d.w.z., dat hij èn wat het pro gram betreft èn wat de personen aan gaat. een andere weg dienst in te slaan clan zijD voorgangers. Uiteraard zal hij niet geheel zonder program van wal kunnen steken. In tegendeel: de komende tijd zal een zeer duidelijk uitgestippeld en positief be leid vereisen, waarvan de grondslag is: Verwachting tot Woensdagavond: Winden hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuidwest. Aanvankelijk nog krachtig, later tijdelijk matig tot zwak. Zwaar bewolkt met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw en verspreide opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG: zon op 7.45, onder lï.03; maan op 17.40, onder 7.51. ■ISiSIB%WililUilt81tiiiiÜülÜèiëSljU(8Kiji4illiliidË8t9miiitiiiti6^^tliisïlBÉIil raai MacArthur, aan Eisenhowers stat in West-Europa toegevoegd. len, dat de Luxemburgers even talrijk waren als de sprinkhanen in Perzie en Pakistan, welke beide landen de laatste weken door een grote sprinkhanen plaag geteisterd worden. Bij de bestrij ding maakt men in Perzie gebruik van gemotoriseerde eenheden, vliegtuigen, kamelen en vergif. Een geheel nieu we methode voor de bestrijding van Tneodoor vindt dat hij toch maai' een gevaarlijk beroep heeft: Dezer dagen moest een zijner Amerikaanse collegae op informatie naar het verloop van de mobilisatie. De autoriteit, die hij des wege intervieuwde maakte meteen maar van de gelegenheid gebruik om hem een oproep voor het leger te overhandigen. Al moet het leger dan nog op volle £anada- overwegende dat zon staf een geldelijke insecten komt van de Cana- sterkte komen, het Amerikaanse minis- m001 d.1"8, ls „ptf Si va" rf<*ese geleerde Dr. Patrick Pielou, die rw„-,=io is al vnlledie oD toe- ^enmg soldaten nodig heeft om haar m0menteel doende is cultures van te- terie van Defensie !S al volledig op oe bedoelingen uit te voeren, heeft Luxem- gen DDT bestand gemaakte insecten- ren: Daar werken momenteel 28.750 burg genoeg 25-ponders gestuurd om parasieten te kweken teneinde deze la- mensen (recordhoogte gedurende de een artillerie-divisie mee uit te rusten. ter ais een partisanenleger op de vijan- tweede wereldoorlog 27.000). f] Ondanks Rest dus thans nog slechts het probleem d0P van onze voedselvoorziening los te laten. Q Tegen de Australische konij- nenplaag schijnt men nu thans ook een afdoend middel gevonden te hebben. Het is een kunstmatige door mensen veroorzaakte epidemie van een voor ko nijnen dodelijke doch voor andere die ren en mensen onschadelijke ziekte, die Myxomatosis heet. Q De honden in het Canadese Montreal houden blijkbaar niet van ziekten met zulke dure namen. Die hebben van hun diverse bazen en bazinnen een doodgewone griep over genomen. Ze zijn er „honds beroerd" van. Nu dan kunnen die Engadiner kippen er heel wat beter tegen. Bij het opruimen van een lawine kwamen, na vier weken onder de sneeuw begraven geweest te zijn twee kakelende hennen te voorschijn. Uit alles Week dat ze z4eh kiplekker voelden. '■'"ft zouden al die generaals wel wil- die grote bezetting blijkt men daar de genoeg Luxemburgers te vinden om die overstelpende hoeveelheid werk toch 25-ponders te bedienen. Wat dat be- nog niet af te kunnen. Weshalve minis ter Marshall bepaald heeft, dat in drin gende gevallen 44 of 48 uur per week gewerkt moet worden i.p.v. de normale 40 uur. En na lang snuffelen in al lerlei papperassen die daar zijn opge borgen heeft een Amerikaans journa list den volke kond gedaan dat bovenge noemde collega niet moet denken dat hij. indien zijn papa generaal was ge weest de dans ontsprongen zou zijn. Vijftig zoons van generaals doen dienst bij de troepen in Korea. Omdat het echter zekere verhoudingen kan schep pen als een ondergeschikte zijn opper bevelhebber als „ome" kan betitelen, is op verzoek van generaal Eisenhower Douglas MacArthur, een neef van gene- Hoe Theodoor zich een nazate van Cleopatra bij haar ochtendtoilet voorstelt. Op een bijeenkomst van de afdeling Amsterdam van de VVD heeft mr. Oud, sprekende over de opdracht van de Ko ningin aan mr Steenberghe een nieuw kabinet te vormen, te kennen gegeven, dat hij deze opdracht zeer toejuicht. Hij acht het een voordeel, dat mr. Steen berghe in de laatste tijd geen actieve rol heeft gespeeld in de politiek. Mr. Oud is de mening toegedaan, dat juist dit een factor kan zijn, die een nieuw aangewezen formateur kans van slagen geeft. Hij herinnerde in dit verband aan de kahinetscrisis van 1913, toen minister Cort van der Linden, die toen 12 jaar buiten het actieve politieke leven had gestaan, er in slaagde een uitstekend kabinet te vormen, dat Nederland vele goede diensten heeft bewezen. Mr. Oud noemde mr. Steenberghe „een buiten gewoon bekwaam en reëel man" en sprak de hoop uit, dat hij spoedig zal slagen in de vorming van een kabinet. het in evenwicht brengen van onze defensieve inspanning met de financiële economische en sociale maatregelen, die de hoge kosten van de opbouw van ons militaire apparaat medebrengen. Hij zal zich dus wel ir hoofdzaak baseren op de richtlijnen, waarover de demis sionnaire regering overeenstemming heeft bereikt Blijkbaar waren de afge treden bewindslieden het te dien aan zien niet in alle opzichten met elkaar eens, hetgeen afgeleid kan worden uit de afwijzende houding, die mr. Stikker en met hem de minister van economi sche zaken, prof. v. d. Brink heeft aangenomen In grote trekken kan mr. Steenberghe echter voortbouwen op wat de oude ploeg in programmatisch opzicht heeft vastgesteld. (Zie vervolg pag 3) Na het vredesverdrag Na het sluiten van het vredesverdrag zullen de Verenigde Staten Japan alle financiële, materiele en technische hulp verlenen, die nodig is, om Japan in staat te stellen zijn industriële acti viteit te coördineren met de Ameri kaanse defensie-inspanningen. Met behulp van twee milliard dol lars zou Japan binnen twee jaar zijn industriële productie op vóóroorlogs peil kunnen brengen. In het kader van het grootscheepse coördinatieplan zou Japan kans zien de jaarproductie van kolen te verhogen van 40 tot 50 mil- lioen ton, van staal van 4 tot 10 mil- lioen ton, van ruw ijzer tot 6 millioen ton en van aluminium tot 110.000 ton. Te Bordeaux heeft een arts een onontplofte mortiergranaat uit het linker dijbeen van een jonge soldaat verwijderd. De granaat was bij gevechten in Indo-China diep in het vlees gedrongen, doch had het been en de slagader on beschadigd gelaten. Een militaire deskundige verklaarde, dat dit soort granaten bij de minste aan raking ontplofte. Men mocht haar slechts bij de punt aan raken en ook de uitstekende zij vlakken mochten niet aangeraakt worden. De ramen van het zie kenhuis werden geopend en de vertrekken in de nabijheid van de operatiekamer ontruimd. De chirurg slaagde er in de, granaat te verwijderen, bijgestaan door een assistente, die aangewezen was door het lot, want alle ver pleegsters hadden zich vrijwillig opgegeven. De granaat is later in een bos tot ontploffing gebracht. In Manchester zijn 3.500 spoorweg mannen in staking gegaan en 11.000 man uit Londen hebben gedreigd met een staking, welke vanavond zal be ginnen. In Liverpool voeren 3.000 spoor- mannen een langzaam-aanactie, even als 10.000 collega's in Sheffield. Jim Figgins. secretaris van de groot ste vakvereniging, heeft verklaard: „Tenzij ge met een behoorlijk loon- voorstel komt. voorspel ik u binner een paar uren een staking over het ge hele land van een half millioen spooi wegarbeiders". De opdracht van de Belgische vak verenigingsleiders om het werk te her vatten heeft bij de meer dan 70.000 mijnwerkers, die zes dagen geleden een wilde staking begonnen, slechts ge deeltelijk weerklank gevonden. De werkgevers zijn bereid om 4 procent loonsverhoging te geven met terug werkende kracht tot 1 Januari. De sta kers eisten 5 procent. De stakingsgolf heeft zich Maandag tot andere delen van de Belgische in dustrie uitgebreid. Meer dan 2.000 me taalbewerkers te Gent hebben het werk neergelegd. Zij willen 5 procent loonsverhoging. De staking zal zich op 26 Februari door het gehele land ver breiden als de werkgevers de gevraag de loonsverhoging niet toekennen. Ook het trampersoneel heeft met staking gedreigd.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1