„Wereldvredesraad" kwam in Oost-Berlijn bijeen JIMMY BROWN ALS BOKSER still making friends Eg monds raad behandelde het uitbreidingsplan D rie Rotterdammers pleegden twaalf diefstallen met Zal de gemeenie elf raadsleden krijgen Voorsteilen inzake het wegenplan Egmond aan Zee Slecht rapport over rijwielhandelaar HEILOO Ursums Raad vergaderde in korte zitting Obdam Heer-Hugowaard Bergen Stenguns dwongen een dronken chauffeur te stoppen Garagehouder reed met wagen van een klant Witte das werd daders noodlottig Minister bepleit uiterste zuinigheid met schaarse grondstoffen Overleg met opkopers over inzamelingsactie Hollands thuis met Diep" voer droeve last Deurwaarders-exploit tegen overdracht „Tjerk Hiddes" INBRAAK BIJ JUWELIER Dader spoedig gerepen DONDERDAG 33 FEBRUARI Ï95I Rook Uw.,, handen De hand erop: King's Cross is góéd gestopt. Neem zelf zo'n gulden Virginia in Uw hand, ge voelt direct hoe prettig zij is gevuld niet te vast en niet te licht. Geen wonder, dat de fabrikant handen tekort komt, om aan de vraag te voldoen. - Wij hebben het uit de éérste hand: ztj ts meer waard dan ze kost. - Onder voorzitterschap van burge meester Niele vergaderde Maandag de raad van Egmond Binnen. In zijn ope ningswoord zei de voorzitter, dat het aantal raadsleden bij de volgende raadsverkiezing op elf zal moeten worden gebracht als de bevolking een hoger zielental dan 3000 zal blijven bedragen. Verder memoreerde hij de aanwinst van het z.g. plan-Belleman, waardoor de gemeente niet alleen als agrarisch gebied wordt bezien, doch tevens als toeristenplaats, die aantrek kingskracht bezit voor vestiging van vreemdelingen. De behandeling van het uitbreidings plan verliep vlot. Men stuitte niet op bijzondere moeilijkheden. De ingeko men bezwaarschriften waren alle nog met terzake dienende. Deze betreffen u» voorgenomen projectie van ver keerswegen buiten de dorpskommen. Deze wegen komen op het plan zelf nog niet voor. Een bezwaarschrift van G. van Loon moest worden afgewezen, omdat het plan voor 21 Februari bjj Ged. Staten moet zijn, wil de raad niet de bevoegheid verliezen zelf de vast stelling van het plan in handen te houden. Na vastsieiling en goedkeu ring van het plan, kan later eventueel een wijziging worden ingediend. Tot ambtenares van de Burgerlijke B'and werd per 1 Maart benoemd mej. C J. de Waard. Besloten werd van de heer Ruigewaard te Egmond aan Zee de grond, gelegen langs de Juliana- weg, aan te kopen voor de bouw van vier woningwet-woningen. B. en W. werden gemachtigd om de bevoegdheid van het wegenverkeers reglement uit te oefenen. In verband met de drankwet-wijziging werden nieuwe verordeningen vastgesteld be treffende het vergunnings- en verlofs- recht. Het huis, voorheen bewoond door de heer J. Dekker, werd onder hands verkocht aan de heer P. Hop man voor f 2000. De koop betreft het huis en ca. 560 m2 grond. De rondvraag leverde enkele voor stellen op betreffende het wegenplan. Een Vraag over de hondenbelasting, deed de heer Apeldoorn voorstellen deze belasting voor loslopende honden te verhogen. B. en W. zullen deze kwestie nader bezien. Verder verzocht spreker een betere straatverlichting des Zondagsmorgens gedurende de wintermaanden. Betreffende het wegenplan kwam de heer Simons met het voorstel door sloping van café Het Rode Hert (welk café elders weer kan worden her bouwd) een rnime kruising van wegen Voor het Amsterdamse Gerechtshof stond Woensdag In hoger beroep te recht de rijwielhandelaar H. E. uit Egmond aan Zee. Verdachte was ten laste gelegd het kopen van fietsframes. die van diefstal afkomstig waren. Deze zaak was al eerder voor geweest, maar was indertijd uitgesteld voor rapport. De president las passages uit dit rap port voor. Hierin werd o.m. gezegd, dat verdachte nonchalant was en niet tot de slimste behoorde. Voorts was vermeld, dat verdachte binnenkort te recht moest staan wegens mishandeling en belediging. Aanbevolen werd een onderzoek in te stellen naar de gees- tesvermogens van verdachte. In zijn verweer had verdachte in de vorige zitting gezegd, dat hij niet ge weten had dat de door hem gekocnte frames van diefstal afkomstig waren. De procureur-generaal, mr. Fabius, eiste, omdat hei rapport over verdach te zo sleeht was. bevestiging van het vonnis van de Alkmaarse politlereeh ter. Bij dit vonnis was hij tot een mud gevangenisstraf veroordeeld. op die plaats mogelijk te maken. Bjj aanleg van een nieuwe weg over de oude trambaan van het Naco-huisje naar de Hoeverweg zou in het dorp een gunstige éénverkcers-regeling ver kregen kunnen worden. Bij sloping van de smederij T. Kareis verkrijgt men op beide hoekpunten voldoende ruimte. De voorzitter vond het plan prach tig, doch het geeft geen oplossing. Van hogerhand eist men de omlegging van het hoofdverkeer buiten de dorpskom men om. De raad kan momenteel niets anders doen dan afwachten wat de Kroon en Ged. Staten beslissen. Aan de heer J. Valkering werd toe gestaan een collecte voor de kanker bestrijding te doen houden. Namens de woningbouwvereniging dankte wet houder Hopman voor de grondaan koop en het toegewezen bouwvolume. Er zullen acht woningen worden ge bouwd, voor Egmond aan 3Jee en voor Egmond aan de Hoef elk vier. Spre ker beloofde, dat de woningbouwver eniging alles zou doen om de wonin gen zo spoedig mogelijk gebouwd te krijgen. Dinsdagavond vergaderde de raad onder voorzitterschap van burgemeester Nolet. Bij de opening deelde de burgemeester mee, dat het volgens de overheid gewenst is de geldmiddelen zo zuinig mogelijk te beheren. De gemeente mag nog elf wonin gen bouwen over een tijdvak van drie ja ren. Een aanvraag voor een zuurstof-appa raat voor de U.K. E.H.B.O. en een subsi die-aanvrage voor het Kraamzorg-Cen trum West-Friesland, werd in handen ge steld van B. en W. om advies. Het toe kennen van presentiegelden aan de leden van de Vorderingscommissie werd goed gekeurd. De heren P. van Dam en C. Blom werden herbenoemd als leden van het al gemeen burgerlijk armbestuur. Een wijzi ging van diverse belastingverordeningen, werd in handen gesteld van B. en W., evenals de begrotingen 1950 en 1931, be treffende slangenmateriaal voor de brand spuit, onderhoudsposten, enz. Het van toepassing verklaren van het toelage-besluit 1951 voor het personeel op de gemeente-secretarie en voor de ge meentewerkman werd goedgevonden. Be sloten werd tot het verlenen van een voor schot op de vergoeding ingevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 aan de R.K school en van subsidie aan de R.K. biblio theek te Ursem. Goed geslaagde emigratie avond Dinsdagavond had in zaal Oudejans een bijeenkomst van de R.K.L.T.B. plaats, waarop de heer Bosman uit Haarlem, een lezing hield over het on derwerp emigratie. Hij besprak het voor en tegen van de landverhuizing en wees er op, dat zij, die wensen te emigreren, goed moeten weten wat ze doen. Voor hen, die aan de gestelde voorwaarden kunnen voldoen, is er, bij voldoende doorzettingsvermogen en harde arbeid, een goed stuk brood te verdienen. In de pauze was er gelegenheid vra gen te stellen. Vooral bezoekers met emigratie-plannen maakten hiervan ge bruik. Op vragen over de sociale voor zieningen in de emigratie-landen ant woordde de spreker, dat deze nog veel te wensen overlaten. Alleen Nieuw- Zeeland maakt een uitzondering. Dit land is echter alleen toegankelijk voor ongehuwden. Na de pauze werden er enkele films over dit onderwerp vertoond. Voor adspirant-emigranten was het een leer zame avond. ACHT EN TWINTIG GEGADIGDEN VOOR WATERMOLENAAR. Voor de op 1 Maart vacerende be trekking van molenaar van de polder „Weel en Braken" hebben zich niet minder dan 28 gegadigden aangemeld. Wellicht is het hier minder de baan dan de vrUa woning die trekpleister is Geboren: Wouterus Petrus Ma ria, z. van Th. Nuijens en G. M. Tui lenaar. Gerardus Maria, z. van G Franse en Th. B. Scholten. Rolf Cor nells, z. van H. C. Kirkenier en E. Rolf. Gezina Lambertha Maria, d. van M. Marchand en G. L. van Dijk. Catha- rina Theodora Margaretha, d. van B. Langedijk en A. Mul. Ina Anneke Cor nelia, d. van G. Nieuwenhuis en A. Blok. Getrouwd: Albert de Vlieger en Naatje van Dok. Jacob Zwart en Guur- tje Slooten. Overleden: Cornelis Mul, 72 jaar, gehuwd met Neeltje Hoogeboom, wonende te Heer-Hugowaard. Maria Johanna Steenvoorden, 76 jaar, onge huwd. HET KABELPAD WORDT VERBETERD Het ligt in de bedoeling van het pol derbestuur van Heer Hugowaard om het Kabelpad te verbeteren zodra de weersomstandigheden dit toelaten. Dit pad, dat ook als rijweg voor auto's wordt gebruikt, verkeert al en kele jaren in minder goede conditie, waaraan ongetwijfeld het autoverkeer geen goed gedaan heeft. Het is de bedoeling het middenpad, dat uit straatstenen bestaat te laten verdwijnen en een gesloten teerdek te leggen. Ook de driehoek aan het einde van de Kabel, nabij de Jan Glijnisweg, tot nu toe grasveld, zal worden vervangen door een rijbaan. UITSPRAAK IN HOGER BEROEP G. N. M. te Bergen N.H. (schuld- heling) werd door het Amsterdamse Gerechtshof veroordeeld tot f 75,— boete of 18 dagen en 1 maand voor waardelijk en 1 jaar proeftijd. Hei was Manus niet Stenguns spoten gisternacht vuur toen een autobestuurder bU Naarden geen acht sloeg op het stopsignaal, dat twee agenten hem gaven. Een van de kogels schoot de verdeelkop van de anto af, waardoor de wagen noodgedwongen tot stilstand kwam. De bestuurder, afkom stig uit Bnssum, was onder invloed van sterke drank, hetgeen door een bloed proef werd bevestigd. De man kon geen rijbewijs tonen. Hij was reeds op de rijksweg te Diemen gesommeerd te stoppen, maar met een vaart van negei.tig kilometer doorgera den. Een telefoontje naar Naarden was voldoende om twee agenten te alarme ren, die gewapend met een stengun en rode lampen op de weg post vatten. Misschien hebben zij wel gedacht de hand te kunnen leggen op Manus Oly. Een Amsterdamse garagehouder werd door agenten van de radio-auto- dienst aangehouden, toen hij rondreed in de auto van een van zijn klanten Vóór 1 Januari maakte de wetgeving het moeilijk deze mensen iets ten laste te leggen, zolang zij er voor zorg droegen, de benzinetank weer bij te vullen. De nieuwe wegenverkeerswet zegt evenwel, dat men in een derge Ujk geval wel schuldig is en met een gevangenisstraf van zes maanden of een geldboete van duizend gulden ge straft kan worden. Met deze nieuwe wet is het mogelijk iedere vorm van joyriding te straffen, waarvan de Amsterdamse garagehouder het eerste slachtoffer is. Nenni stelt vijfde colonne van twee millioen Italiaanse werklozen in het vooruitzicht De „wereldvredesraad", uitvoerend orgaan van het „wereldvredescongres", dat vorig jaar te Warschau werd gehouden en dat tot taak heeft de door het congres gegeven opdrachten door de duizenden „comité's ter bevordering van de wereld vrede" te doen uitvoeren, is in Oost-Beriün bijeen. Zoals bekend, zou de bijeen komst eerst te Genève gehouden worden, doch de Zwitserse regering gaf geen toestemming. De voorzitter, de Franse communistische atoomgeleerde prof. Joiiot-Curie, was niet aanwezig, daar de Westduitse regering op het laatste ogenblik de hem verleende vergunning, om door West-Duitsland te reizen, heeft ingetrokken. Geen doorreisvergunning voor Joliot Curie De bijeenkomst werd nu door de links-socialistische Italiaanse leider Pietro Nenni geopend, die het intrek ken van Curies doorreisvergunning „een barbaarse daad jegens een van de steunpilaren voor het behoud van de wereldvrede" noemde. Nenni noemde de Ver. Naties „een instrument van macht, geweld, provocatie en aggressie in handen van de Verenigde Staten" Ondanks de tegenwerking van de wes terse regeringen zal men over de ge- Een 19-jarige stoffeerder uit Rotter dam, die blijkbaar onder de indruk was gekomen van de avonturen van de Siciiiaanse Giuliano, besloot diens le venswijze te gaan navolgen. Hij voor zag zich van enige volgelingen, die reeds een paar inbraken in Tuindorp op hun naam hadden staan en liet zich Giuliano noemen. Hjj stelde een ere code op en schreef voor wat wel en wat niet mocht, b.v. nooit bekennen. Het drietal had zoals gezegd diver se inbraken gepleegd, doch toen zij met Giuliano in aanraking kwamen, begon het pas goed. Maar een witte das werd hen noodlottig. Uit verkla ringen van getuigen kwam vast te staan, dat een van de jongens, die niet ouder waren dan 16 of 17 jaar, een dergelijke opvallende das droeg. Toen enige agenten drie jongens ontmoet ten, van wie er een een witte das droeg, werden zij aangehouden. Bij Voerman op verjaardag door eigen wagen overreden De 47-jarige voerman Van O. van een brouwerijwagen te Lieshout, over kwam Woensdag op zijn verjaardag, een noodlottig ongeval. Toen hij op de vrachtwagen wilde plaatsnemen is hij vermoedelijk misgestapt. Het paard trok echter aan en de man kreeg de wielen over zijn lichaam. Hij was op slag dood. Weer inleveringsplicht van oude materialen? De minister van Economische Zaken is van mening, dat de huidige grond- stoffenpositie het noodzakelijk maakt, dat zowel de overheidsbedrijven als het particuliere bedrijfsleven zich de grootst mogelijke beperkingen dienen op te leggen, in die zin, dat men bij gebruik van grondstoffen, meer nog dan voorheen, moet trachten om door uiterste efficiency de productie op peil te houden bij geringer grondstoffengebruik. Aldus het antwoord van de minister van Econo mische Zaken op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Koersen (KVP). de minister. Het bedrijfsleven heeft tot taak voor een rationeel gebruik van schaarse grondstoffen te zorgen. De minister is van plan adviescommissies in het leven te roepen. Niet alleen de schaarste, maar ook de sterke stijging van de grondstoffenprijzen, die de be talingsbalans zwaar belast, maken het noodzakelijk, aldus de minister, dat zoveel mogelijk oude materialen wor den ingezameld en bij de productie be nut. Teneinde tot een verdere activering van de inzameling te geraken, heeft de minister contact doen opnemen met de organisatie van opkopers van oude ma terialen. Door deze organisatie inge diende voorstellen, welke beogen het ge hele Nederlandse volk op doelmatige wijze aan de inzamelingsactie te doen deelnemen, worden thans onderzocht en uitgewerkt. Binnenkort kunnen hier over nadere mededelingen tegemoet worden gezien. Tevens worden daarbij de wenselijkheid en de practiscbe uit voerbaarheid van een inleveringsplicht van oude materialen bij de aanschaffing van nieuwe artikelen onder het oog ge zien. In Benelux-verband wordt gewerkt aan gemeenschappelijke productiere gelingen met betrekking tot het gebruik van bepaalde schaarse grondstoffen, ter wijl het voorts in de bedoeling ligt dat in de OEEC het initiatief wordt geno men om productieregelingen in ruimer verband ingang te doen vinden, aldus Jongeman speelde rol van Giuliano Man legde baby in loket van Huisvestingsbureau Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft een sigarenmaker uit Dordrecht in hoger beroep veroordeeld tot een week gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van f 20 wegens het opzettelijk in hulpeloze toestand brengen van iemand tot wiens onderhoud en verzorging hij verplicht was. De man had zijn kind van vier maanden neergelegd in het loket van het huisvestingsbureau to Dordrecht, toen hem daar was mede gedeeld, dat hij niet voor een woning in aanmerking kwam. onderzoek hadden zij niet minder dan elf sleutels bij zich, een zaklantaarn en een alarmpistool. Een van hen droeg een lap om de hals, die hij in geval van nood voor zijn gezicht kon doen. Ook Giuliano werd gepakt. Met zijn vieren hebben zij o.a. f 187 en twee polshorloges gestolen. Een van de twaalf diefstallen werd zonder de hoofdman gepleegd. Toen deze achter deze „ontrouw" kwam, zocht hij twee andere volgelingen, met wie hij, zwaar bewapend, twee villa's in Barendrecht bezocht. De ouders van de knapen bleken volkomen onkundig te zijn van de avonturen van hun kroost. De jongens zijn voor de officier van justitie geleid. Mr. Stikker naar Washington De minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, zal Zaterdag 24 Fe bruari naar Washington vertrekken, alwaar hij in zijn functie van voorzit ter van de O.E.E.C. op uitnodiging van de E.C.A. en het State Department en kele besprekingen zal voeren. Minister Stikker zal ongeveer een week af wezig zijn. hele wereld een campagne beginnen om de wereldopinie te winnen. Nenni deelde mede, dat twee mii- Iioen werklozen de grootste vijfde co lonne in de geschiedenis zonden vor men als Italië een aggressieve houding tegenover de Sowjetunie zou innemen. De raad stelde een program op t,er uitvoering van de volgende punten: het wijzen van de wereldopinie op „de ontbindende en aggressieve tendentie in de VN", het intersseren van de we reldopinie in een conferentie tussen de Grote Vijf tot oplossing van de vraag stukken in het Verre Oosten", steun te verwerven voor China „als slacht offer van de Amerikaanse aggressie", aandringen op de oplossing van het Duitse vraagstuk op een viermogend- hedenconferentie en het opstellen van een program tot steunverlening van koloniale volken „tegen imperialisti sche aggressie". Aan de bijeenkomst wordt deelgeno men door vertegenwoordigers van lan den en gebieden in de gehele wereld, w.o. Nederland en Indonesië, de Rus sen Ilja Ehrenburg en Alexander Fa- dejef en de „rode" Deken van Canter bury. Hr. Ms. mijnenveger „Hollands Diep" liep gisteravond de haven van Nieu- wediep binnen met aan boord het stoffelijk overschot van de matroos S. uit Eindhoven, die enige weken gele den in een ziekenhuis te New York is overleden. S. behoorde tot het personeel der Koninklijke Marine, dat naar de Ver enigde Staten is vertrokken om de derde groep fregatten naar Nederland over te brengen De jonge Eindhovenaar is in Amerika ziek geworden en kort daarop in het ziekenhuis overleden. Zijn stoffelijk overschot werd in een loden kist aan boord van een Ameri kaans vrachtschip overgebracht naar Bremerhafen. De mijnenveger „Hol lands Diep" heeft de kist van Bremer hafen naar Den Helder vervoerd. Het stoffelijk overschot van S. zal te Eind hoven ter aarde worden besteld. De stichting „Door de eeuwen trouw" heeft gisteren bij deurwaardersexploit de Staat der Nederlanden aangezegd da „Tjerk Hiddes" voorlopig niet aan de Indonesische regering over te dragen, „omdat het duidelijk is, dat de torpedo- bootjager gebruikt zal worden om aan het zelfbeschikkingsrecht der Ambo nezen en Papoea's een laatste en beslis sende slag to te brengen". Woensdag in de vroege ochtenduren is te St. Oedenrode een brutale in braak met diefstal gepleegd bij de ju welier M. De dader sloeg met een ijzer een etalageruit in en zag kans onge veer 30 gouden ringen en dertig pols horloges te bemachtigen. Door het ge rinkel van glas werd de eigenaar wak ker. Hij stelde een onderzoek in en waarschuwde de politie. Alle wegen en bruggen in de omgeving werden afgezet en enkele uren later had de politie succes. Nabij de brug te Son werd de dader, en zekere W. uit Hel mond aangehouden. Hij was pas en kele dagen geleden uit de gevangenis ontslagen. Hij droeg de buit bij zich. ENGELAND LEVERT GEEN OLIE MEER AAN CHINA Engeland zal geen olie meer via Hong kong aan communistisch China leveren. In feite is er sedert 1 October 1950 geen olie meer geleverd, behoudens 308 vaten in December, die dienden als terugbeta ling van een lening. 80. Toen Jimmy en meneer Goo- chum een beetje waren bekomen van hun blijdschap over het weerzien en Jimmy nog eens omstandig had ver teld op welke manier hij door Pat en Mike was ontvoerd, begaven zij zich naar de badkamer van het huis om te zien hoe het met de twee schobbejak ken gesteld was. Zij lagen met z"r tweeën meer dood dan levend in de badkuip, die half vol water stond. Verschrikt knipperden zij met hun ogen, toen zij Jimmy ontwaarden „Mooi zo", zei Jimmy met een grijns lach op z'n gezicht, „nu zullen we er eens een beetje kokend water bij doen en dan pas gaan we de heren opwar men tot zij zo rood als kreeften zien- Pat en Mike waren juist voldoende bij hun positieven om deze dreigende woorden met ontzetting aan te horen. Hun ogen puilden gewoon uit hun hoofd van de schrik en toen zij meneer Goochum naar Jimmy in de deurope ning zagen verschijnen, begonnen zij om het hardst tegen hem te jammeren. „Genade Gerrit, genade!" smeekten zij. „Hij heeft ons eerst afgeranseld en toen heeft ie ons aan onze tenen in een pereboom opgehangen en nou wil ie ons nog gaai- koken ook!"

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5