De betekenis van de jaarlijkse boekenweek Het platteland heeft plaats voor talrijke industrieën Tninscfioppen Aan de propaganda voor hei goede boek zijn vele aiiraciies verbonden Amerika weigert Rusland schepen te verkopen Polen eist teruggave van 143 ton goud Knaap in molen gedood Eet smakelijk Woningtekort groeit Het tekort van Damstadt Pantserauto smokkelde biggen naar Belgie De blouse weer modern Anti-bolsjewistische landen vergaderden Naar de bollen! De Noordhollander past zich spoedig aan Er zijn vele moeilijkheden te overwinnen Oudorp Hensbroek Doorlichting bevolking is een goede zaak Obdam „De Magneet" N. Zomerdijk VRIJDAG 23 FEBRUARI 1951 JJET IS EEN GOEDE GEDACHTE GEWEEST jaarlijks een boekenweek te houden. In die propagandadagen heeft men volop gelegenheid de aan dacht te vestigen op een onzer kostbaarste bezittingen: het goede boek. Dat boek kan voor ieder geheel verschillend zijn. Het kan voor hen, die in de één of andere richting voorlichting wensen, een onmisbare gids worden, het kar. de blik verruimen en de vakman alle kennis bijbrengen, welke hij voor zijn studie nodig heeft; het kan ook de stille, vrije uren vullen, waarin men zich verdiepen kan in de problemen, die de aandacht vragen van iedereen, die op de hoogte van zjjn tjjd wil blijven. Maar het boek, dat in de boekenweek in het bijzonder op de voorgrond gebracht wordt is dat der geestelijke ontspanning, een goede roman of een bundel gedichten, die waard zijn gelezen en herlezen te worden. Het boekKristallisatie van de menselijke geest UEN BOEK is een blijvend bezit. Men kan er van ge nieten en het wegleggen om het later nogmaals te lezen en er opnieuw zijn vreugde aan te beleven. Niet alleen de lectuur uit den vreemde vertaald of on vertaald vraagt in de boe kenweek onze aandacht, het zijn in de eerste plaats de wer ken van eigen schrijvers en schrijfster waarvan ons land er gelukkig zovele goede telt, dat men in de boekwinkels meestal voor een bijzonder moeilijke keus staat. Propaganda voor het boek is de beste propaganda, die men kan ma ken, want een goed boek verruimt niet alleen de geest, maar het zal er tevens aan kunnen meewerken de lezer de goede karaktereigenschappen bij te brengen, die hem op een hoger niveau zullen plaatsen. Zonder boeken zouden wij geen lan den en volken leren kennen, zonder de lectuur over vrijwel alles wat onze wereld aan schoonheid en cultuur biedt, zou onze gezichtskring niet verruimd worden. Het boek is naast de courant de grote factor van ontwik keling geweest. Aan het boek is het voor een zeer groot deel te danken, dat ons volk een veel ruimere horizon heeft gekregen, dat de jonge mannen en vrouwen van dit geslacht veel ver der kunnen kijken dan hun voor ouders mogelijk is geweest. Daarom geeft het zoveel voldoening propaganda voor het boek te maken en daarom begroeten wij elk jaar weer met vreugde de boekenweek, die schrijvers en lezers zoveel dichter bij elkaar kan brengen. Wat de boekenweek biedt. QOK DIT JAAR de boekenweek loopt van 24 Februari tot 3 Maart wordt door de boekhandelaren weer „Het Geschenk" uitgereikt aan allen, die in de propagandagen voor 3.50 of meer aan boeken kopen. Het Ge schenk is het resultaat van een letter kundige prijsvraag, welke onder diver se literatoren is uitgeschreven. Uit 13 manuscripten heeft de daarvoor aan gewezen commissie dit jaar „De Por- celeintafel" uitverkoren, een novelle waarvan de naam van de schrijver of schrijfster nader zal worden bekend gemaakt en welke fraai geïllus treerd door de heer F. J. Doeve in een oplage van niet minder dan 130.000 exemplaren zal verschijnen. Zoals ieder jaar zal men ook ditmaal weer naar de naam van de auteur kunnen raden, waarvoor boekprijzen van 125. aanmerking voor een aantal boeken prijzen. Feestelijke bijeenkomsten. gVENALS vorige jaren wordt de boekenweek in diverse gemeenten herdacht door feestelijke bijeenkom sten. In Amsterdam het centrum der herdenking vindt de feestelijke opening op 23 Februari plaats in de Stadsschouwburg met een cabaret programma getitel „Een bloemlezing in prachtband". Het wordt ten tonele gebracht door Wim Sonneveld's Ca baret en er zijn voor die avond spe ciale bijdragen geleverd. De avond wordt geopend door de heer Reinink, secretaris-generaal van het ministerie van O., K. en W. Na de voorstelling volgt weer het traditio nele schrijversbal. Er is bij de besprekingen tussen Ame rika en Rusland over het afwikkelen van de transacties, tijdens de oorlog ge sloten in het kader van de leen- en pachtwet, op geen enkel punt ook maar enige overeenstemming bereikt. De voornaamste kwestie is de teruggave van 612 schepen, die de Verenigde Sta ten tijdelijk ter beschikking van Rus land hadden gesteld. Amerika heeft al enkele malen het verzoek van de Sowjetunie om deze schepen te mogen kopen afgewezen en staat er op, dat de vloot zonder uitstel moet worden teruggegeven. De Russen houden echter steeds vast aan een vroegere toezegging van de Amerika nen de schepen onvoorwaardelijk te zullen verkopen, maar volgens Amerika was dit aanbod slechts van kracht alc de Sowjetunie onverwijld zou over gaan tot beta1 ing van de schuld van 10.800 millioen dollar. De Russen heb ben daarop 24 millioen dollar aangebo den, maar de Verenigde Staten zijn niet bereid lager te gaan met hun eis dan tot achthonderd millioen dollar. AMERIKAANSE HULP VOOR Z.O.-AZIE Te Washington wordt vernomen dat de Amerikaanse regering de laatste hand legt aan een plan voor economi sch1 hulpverlening aan Zuid- en Zuid- Oosl Azie. dat voorziet in de verstrek king van naar raming 250 millioen do! lar in het eerste jaar. Men meent te we ten dat het plan binnen een maand aan het Congres zal worden voorgelegd. KONING GEORGE NAAR AUSTRALIË Koning George, Koningin Elizabeth en Prinses Margaret zullen 1 Maart 1952 te Fremantle aankomen voor hun reis door alle stalen van Australië. Twee maanden later vertrekt het Koninklijk gezelschap uit Brisbant naar Nieuw Zeeland. Boek uit de eerste jaren der boekdrukkunst, gedrukt bij Jacob Bellaert te Haarlem te omstreeks 1483. f 100.75.en 50 prijzen van 5 aan boeken beschikbaar worden ge steld. Iets nieuws is, dat men thans ook de gelegenheid heeft in ten hoog ste 40 woorden een eigen oordeel over het verhaal tc geven. De jeugd wordt niet vergeten. Voor de jeugd is er dit jaar een bundel gedichten over de zee, bijeen gebracht door Adriaan Morrien en ge ïllustreerd door Fons Montens, geti teld „De Muze op Zee", welke verzen bundel bestemd voor jongens en meisjes van 14 tot 21 jaar in de boekhandel voor slechts 0.55 ver krijgbaar wordt gesteld. De bundel wordt aangeboden aan de directoren en rectoren van middelbare scholen, aan de Inspecteur van het M.O. en de wethouders van 50 grote gemeenten. Ook aan de jongere kinderen is aan dacht geschonken. Voor de kinderen van 7 tot 14 jaar is er weer een door de heer Doeve ge tekende zoekplaat, waarin een groot aantal bekende sprookjes in beeld is gebracht. Zij die daaruit de meeste sprookjes gezocht hebben, komen in Een reprise wordt gegeven door de Amsterdamse Boekverkopersverem ging op Dinsdag 27 Februari in de toneelzaal van Bellevue. De volgen de dag is er voor 1000 jongeren van de hoogste klassen der middelbare seho len in Bellevue een literaire jeugd- middag. Niet alleen in Amsterdam maar in tal van andere plaatsen in ons land zal de boekenweek op passende wijze gevierd worden. Elke stad van betekenis h%eft daar bij haar eigen programma, maar over al zal men door deze doeltreffende pro paganda bereiken, dat de aandacht van allen, die zich daarvoor kunnen interesseren, weer eens gevestigd wordt op het goede boek. Een goedebibliotheek is een bron van voortdurend genot, ontwikkeling en verkwikking van de geest. Wat mensen van betekenis gedaan en gedacht hebben ligt voor ons allen in „het boek" besloten. Hoe dieper wij In. die schat graven, des te meer zullen wij tot het besef komen, dat een goed boek het kostbaarste bezit is, dat wij ons zelf en anderen kunnen schenken. Tj. N. ADEMA. Te Brussel had voor de driemogend- hedencommissie de verdere behande ling plaats van de kwestie der terug gave van het Poolse goud, dat door de nazi's was geroofd. De Poolse aan spraken hebben betrekking op pl.m. 143 ton goud, geroofd tijdens de be zetting van gevangenen in de concen tratiekampen, van banken, staats- en andere instituten. Aangezien een groot deel van het goud in de Westelijke zones van Duitsland is teruggevonden, verlangt Polen de teruggave ervan. De negenjarige Sake B. uit Drachten is bij het spelen in een windmolen om het leven gekomen. Zijn jas en die van zijn vriendje Siebe T. werden door de draaiende as van de molen gegre pen wat tot gevolg had, dat de twee knapen werden rondgeslingerd, waar bij hun lichamen voortdurend tegen het ijzeren hekwerk sloegen. Toen arbeiders, die op het land aan het werk waren, de jongen bevrijdden, was Sake al stervende. Het andere jongetje werd zwaar gewond, maar verkeert niet in levensgevaar. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Berkhout (toezegging) L. H. van der Kam te Kedichem. Aan genomen naar Enschede: I. J. Reedijjk te Dokkum; naar Sliedrecht: A. N. Lang- hout te Giesen-Rijswijk. Gereform. Kerken. Beroepen te Leidsendam: A. J. Boss te Ermelo. Gereform. Kerken (onderh, art. 31 K.O.) Beroepen te Zaandam: J. v. d. Haa- gen te Ulrum. Gereform. Gemeenten. Beroepen te ScheveningenM. Heerschap *e Wageningen. Opsporingsambtenaren ontdekten bij een zekere De W. in Elspeet een drie tal clandestiene broedmachines. Het spoor leidde tot deze clandestiene broederij toen opsporingsambtenaren bij een handelaar te Barneveld voor de consumptie bestemde eieren ontdek ten, die bebroed waren en verpakt in een kist, waarop de naam van de Elspetenaar stond. LEDEN VAN HET POLITBURO WERDEN HERKOZEN Radio-Moskou meldt, dat alle leden van het z.g. „Jolitbureau" van de Sow- jetrussische communistische partij Zon dag als leden zijn gekozen van de op perste raden der Sowjet-republieken. Het is nog steeds weinig rooskleu rig gesteld met de woningtoestand in ons land. Zelfs ondanks het steeds groeiende aantal nieuwge bouwde woningen is ook het tekort aan woningen nog groeiende, zij het ieder jaar in mindere mate. Uitgaande van het bestaande wo ningtekort op 31 December 1947 (377000) moeten wij hier voor elk der volgende jaren 49000 bijtellen zijnde het gemiddelde jaarlijkse kwantum woningen dat nodig is voor noodzakelijke vervanging (14000) en uitbreiding van het aan tal gezinnen (35000). In deze grafiek komt tot uitdruk king hoe de aantallen bijbouwde woningen in de laatste jaren niet toereikend waren om dit groeiend tekort te dekken. Wel moet worden opgemerkt dat de groei van het te kort jaarlijks kleiner wordt zodat mag worden aangenomen indien de nieuwbouw nog sneller kan geschieden het tekort zal gaan afnemen. Gistermorgen werd voor de Civiele Kamer van de Amsterdamse Arron dissementsrechtbank een vergadering gehouden van de crediteuren van de stichting „Damstadt". Er werd bekend gemaakt, dat er een bedrag van f 30.000 bijeen was gebracht, het tekort is drie ton en dat dankzij bemiddeling van burgemeester d'Ailly toezegggingen werden gedaan voor een bedrag van f 40 000, waarmede het totaal op f 70.000 is gebracht. Begin volgende maand zullen besprekingen worden gehouden met enkele grotere onder nemingen in de Kalverstraat. Enkele crediteuren stemden voor ver lenging, doch dan niet langer dan een half jaar. De rechtbank zal Dinsdag uitspraak doen. Verraderlijke wielsporen In een boerderij onder de gemeente Esbeek hebben douane-ambtenaren een partij van 22 biggen en tien kalveren ontdekt, die klaar stond om met een pantserauto naar Belgie te worden ge smokkeld. Deze smokkelaffaire kwam aan het licht toen de douane op een stille landweg vlak bij de Nederlands - Belgische grens de diepe wielsporen vond van een auto, die naar zij ver moedde met een vracht de grens was overgegaan. De ambtenaren volgden het spoor op Nederlands gebied en kwamen na zes kilometer te hebben afgelegd bij de boerderij van W. G. te Esbeek, waar een aantal stuks vee op vervoer wacht te. De eerste zending, 50 biggen, was de vorige dag met een speciaal voor dit doel geconstrueerde pantserauto de grens overgebracht. Het waren de wiel sporen van deze wagen, die de douane naar het boerderijtje brachten. Het vee was door de hoofddader, een Belg uit Poppel, op de Bossche veemarkt ge kocht en naar de boerderijen van W. G. en diens broer J. G. getransporteerd. Beide broers zijn gearresteerd, evenals twee varkenshandelaren uit Tilburg, een expediteur uit Hilvarenbeek en een 27-jarige arbeider uit dezelfde plaats. De Belg en de pantserauto lieten zich na de inval niet meer zien. In het Victoria-hotel te Amsterdam heeft het Zwitserse modehuis Haury een door de Franse mode-ontwerper Balmain gecreëerde en samengestelde collectie blouses getoond. Opvallend waren de fraaie plastrons, die in het Jcomende seizoen de blouses der dames zullen sieren. Veel kant werk was er te zien. De moderne techniek heeft een nieuwe taak gevon den in het doen herleven van hetgeen eens onze grootmoeders sierde. De blouses, die Balmain voor het komen de seizoen heeft ontworpen, tonen veelal lichte kleuren en voor zover zij geen plastrons hebben, zijn ze voor zien van ornamenten, die het doen voorkomen, alsof ze er wel zijn. Vaak zijn de plastrons zo op de blouses aan gebracht, dat zij gemakkelijk afneem baar zijn, zodat dames, die van afwis seling houden, zich door een eenvou dige handbeweging van het plastron kunnen ontdoen en, indien gewenst, in een eenvoudigblousetje kunnen verschijnen. Huid en beer Te München is een vergadering ge houden van vertegenwoordigers van het „anti-bolsjewistische blok van lan den", een organisatie van Oost-Europe- se en Sowjet-Aziatische naties en volksgroepen. Zij hebbert besproken hoe het gebied van de Sowjetunie en Oost-Europa georganiseerd zou wor den, mocht de Sowjet-regering ten val komen. Vele dezer politici verklaren aan het hoofd te staan van partisa- nenorganisaties, die in mindere of meerdere mate in aanhoudende strijd met het Sowjet-ministerie van binnen landse zaken staan. Zij zijn het er al len over eens, dat het gebied van de Sowjetunie, mocht de Sowjeu-egering ineenstorten, verdeeld dient te worJen volgens de rassenindelingen. De „Keukenhof" te Lisse, de natio nale tentoonstelling der bloembollen kwekers, staat in knop. Tientallen hoveniers zijn dagelijks bezig de vele hectaren grond te verzorgen en het wild, dat gaarne aan het prille groen knaagt, te verjagen. Tulpen, narcissen en hyacinten, crocussen in vele -varie teiten steken hun eerste groen reeds ver boven de grond en daartussen, gebed in roestbruin turfmolm, bloeien reeds tal van sneeuwklokjes. Het ten toonstellingspark, dat het vorige jaar reeds 300.000 bezoekers trok, is be langrijk uitgebreid. De spoorwegen zullen bijzondere maatregelen nemen voor het vervoei naar en van de bollenstreek. Te be ginnen op 24 Maart tot ongeveer half Mei zal des Zaterdags en des Zondags, bovendien op Maandag 26 Maart (2e Paasdag) een aantal treinen van de gewone dienstregeling te Lisse stop pen. Deze maatregelen gelden niet op Zaterdag 21 April (bloemencorso) en op de Zondagen 15, 22 en 29 April. Op deze dagen zullen er extra stop treinen rijden tussen Amsterdam en Den Haag. Deze treinen zullen tussen 10 en 19 uur elk uur in beide richtin geit rijden en op alle tussenstations stoppen. MARKTBERICHTEN LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 23 Febr. 8000 kg uien 2,90—4,10 en grove 4-4,40; 3000 kg peen C 4-4,30; 300 kg witlof I 26; 2000 kg groene kool 7—30,10; 17.000 kg rode kool 6.50-15,70; 26.000 kg gele kool 6—7,20; 60.000 kg witte kool: Deense 5.50—9,30. Doorgedraaid: 2700 kg' peen, 10.000 kg gele kool, 1850 kg rode kool en 5500 kg witte kool. NOORDERMARKTBOND, 23 Febr. - BI. Eigenheimers 11,50; 5000 kg uien: grove 3— 3,20, drielingen 4,80 en nep 11,90; 16.000 kg rode kool 6,05—18; 7700 kg gele kool 6—8,60; 80.000 kg witte kool: Deense 5,50 -8,70. WARMENHUIZEN, 23 Febr. - 44.700 kg rode kool 6,50—17,30; 8600 kg gele kool 6— 6,70; 64.300 kgt witte kool: Deense 5,50- 8,80; 2075 kg uien 2—2,10. GROOTEBROEK, 21 Febr. 1951. - 1250 kg gele kool 7,40; 350 kg groene kool afw. 29.—; 150 kg spruiten 43.--: 32.500 kg uien, grof 4,505,10; groot 3,00—3,90; driel. 3,80—4,70; nep 14,50. (Van onze speciale verslaggever) Voor de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen in Noord-Holland, sprak de directeur van de Ecoiiomisch-Technologische dienst in Noord-Holland, ir. W. Fuhri Snethlage, gisteren in het stadhuis te Alkmaar over de industriali satie ten plattelande. De heer Fuhri Snethlage, die zich op dit terrein heeft gespecialiseerd, behandelde op zeer duidelijke wijze de vele problemen die aan industrialisatie zijn verbonden. De heer Fuhri betoogde aan het begin van zijn causerie, dat het voor ons land absoluut noodzakelijk is te industrialiseren. Men heeft te maken met twee soorten industrieën: De ver zorgende industrie, welk weinig zor gen baart, en de primaire industrie. Hierbij is men geheel afhankelijk van het initiatief, de durf en het kapi taal van de ondernemer. Spreker be toogde dat ons land, vergeleken bij de nabuurlanden, een grote achter stand heeft. Het zal niet gemakke lijk zijn alsnog een plaats op de we reldmarkt te veroveren. Volgens de heer Fuhri hebben de chemische in dustrie en de metaalindustrie de bes te kans van slagen. Het geboorteoverschot ten platte lande is groter dan in de stad. Het is nu de vraag of men het teveel aan arbeiders naar de stad moet trek ken, of dat men hen ter plaatse werkgelegenheid moet verschaffen door de vestiging van industrieën. De heer Fuhri betoogde dat vele grote bedrijven er na de oorlog toe zijn overgegaan filialen in kleinere plaatsen te vestigen. Men deed dit voor het aantrekken van arbeids krachten, een noodzaak die thans in veel mindere mate aanwezig is. Wel is er nog een tekort aan vrouwelijk personeel. De vervoerskosten van grondstof fen en eindproducten bij normale in dustrieën noemde spreker van wei nig belang. De grote stad heeft het voordeel dat men er meer service heeft dan op het platteland. Zo bij voorbeeld bij herstelwerkzaamheden en bij de aanschaffing van nieuwe on derdelen. Een zeer voornaam punt is dat van de terreinen en gebouwen. Het bouwrijp maken van industrieterreinen is kost baar en voor het platteland is dat vaak bezwaarlijk. Een voordeel is echter, dat de grond in de regel goedkoper is. Een voorwaarde voor vestiging van industrie is, het aanwezig van bouwrijpe ter reinen. Bovendien is het zeer gewenst dat deze grond in handen van de ge meente is. Een andere krachtige ves tigingsfactor is het beschikbaar hébben van gebouwen. Vooral voor een jonge industrie is dat belangrijk. De soms langdurige wachttijden bij de ponten zijn zeker nadelig voor de vestiging van bedrijven. Een andere remmende factor is het niet aanwezig zijn van voldoende geschoolde arbeiders. Het gevaar voor het verloren gaan van cultuurgrond achtte spreker niet bijzon der groot. Vestiging in centra. De heer Fuhri zeide van mening te zijr, dat kleine, zuiver agrarisch inge stelde dorpen, niet voor industrievesti ging in aanmerking komen. Wel echter de kleine centra ten plattelande. Deze moeten ongeveer 12 tot 20 kilometer van elkaar gelegen zijn, zodat de arbeiders niet behoeven te verhuizen. Hiermee voorkomt men een te grote afvloeiing van het platteland en een ingrijpende verandering in het milieu. Noord-Holland Noord is dun be volkt en dat is zeker een nadeel voor .te vestigen bedrijven. Men zou in dit gewest het best gebaat zijn bij de vestiging van filialen. Spreker was er van overtuigd, dat de gemeenten Trekker met aanhangwagen slipte Gistermiddag omstreeks kwart over vijl moest de chauffeur van een trekker met oplegger en aanhangwagen, welke over de Nieuwe Schermerweg reed, plotseling remmen voor een voor hem rijdende auto. De wagen slipte en kwam dwars over de weg te staan, waarbij de voorwielen weg zakten in de zachte berm. In afwachting het van deze takken van industrie moeten hebben. Na zijn lezing behandelde de heer Fuhri Snethlage een groot aantal vragen. Spreker was van mening, dat het animeren van huisindustrie in deze streken weinig succes zou hebben. Men heeft hiermede al eens een proef genomen in West-Friesland, doch deze is volkomen mislukt. Een bepaalde reden hiervoor kon de heer Fuhri niet opgeven. Spreker was van mening, dat de omschakeling van landbouw op indu strie in Noord-Holland Noord niet op grote bezwaren zal stuiten. Welis waar ziet een landarbeider het vaak als een degradatie wanneer hij in een fabriek moet gaan werken, doch de Noordhollander past zich gauw aan. „Naast een groot zelfstandigheidsge- voel heeft hij ook een groot verant woordelijkheidsgevoel", aldus spreker. De heer Fuhri deelde nog mede, dat de overheid er toe is overgegaan te onderzoeken welke gebieden in de toekomst het meest door werkloos heid worden bedreigd. Men is van me ning, dat de Streek behoort tot de zes eerst kwetsbare gewesten. Het is daarom de bedoeling met bijdragen van het Rijk verscheidene terreinen in de Streek bouwrijp te maken. Als centra voor te vestigen industrieën noemde spreker Hoorn, Enkhuizen, Grootebroek, Medemblik, Schagen en AU: maar. Woensdagavond vond op het gemeentehuis een bijeenkomst plaats van de werkcommissie met de huiszoekers inzake het doorlichten van de burgerij. De data waarop dit onderzoek zal plaats hebben is voor de Wogmeer vastgesteld op 12 en voor het dorp Hensbroek op 13 Maart. Te Wogmeer is die gelegenheid 's middags van 2—5 en 's avonds van 7—10 uur. Te Hens broek zijn de tijden van 9—12, 2-5 en 7-10 uur. Volgens de voorlopige globale gegevens verwacht men te Wogmeer 's middags pl.m. 400 pérs on en en 's avonds 40; voor Hensbroek s morgens 200, 's middags 350 en 's avonds 50 personen. Te Wogmeer had men voor het onderzoek in eerste aanleg aan de localiteit van de heer Homan gedacht. In verband met g'erezen bezwaren bij het P.E.N. is men thans genoodzaakt het onder zoek plaats te doen vinden te Spierdijk. Voor zover betrokkenen deze localiteit te Spierdijk niet op eigen gelegenheid kunnen bezoeken, zal voor rekening van de gemeente voor ver- voergelegenheid worden zorg gedragen. De doorlichting heeft een vlot verloop; de berekening is dat 20 30 personen per kwar tier kunnen worden behandeld. Ontkleding heeft niet plaats, althans niet volledig. Het js noodzakelijk dat de gehele bevolking zich aan het onderzoek onderwerpt, omdat eerst dan het doel volledig bereikt kan worden. Ook ouden van dagen worden verwacht, ja zij m de eerste plaats, omdat uit de onderzoek gen gebleken is dat bij personen boven 60-jarige leeftijd het voorkomen van tuberculose het grootst is. Voor de personen zelf is dan de ziekte meestal wel niet meer gevaarlijk; het besmettingsgevaar ten aanzien van kinderen, b.v_ door knuffelen en kussen, is en blijft wel aanwezig. De huisbezoekers zullen binnenkort voor nadere regeling bij de gemeentenaren rondgaan. Ilieibij kan onder meer worden opgegeven op welk tijdstip men wenst te verschijnen, bij voorkeur overdag. Voor de avonduren kunnen uitsluitend personen in aanmerking komen, die overdag onmogelijk aan de oproep gehoor kun nen geven, wegens noodzakelijk verblijf buiten de gemeente. Kinderen beneden de leeftijd van 3 jaar, dus geboren op of na 1 Januari 1948, vallen buiten het onderzoek. De school gaande kinderen zullen in schoolverband wor den onderzocht. Invaliden en zieken, voor zo ver zij op medisch advies geen huisarrest heb ben, kunnen op verzoek worden afgehaald. Enkele dames-leden van de afdeling EHBO zullen ter arssistentie aanwezig zijn. De kosten van het onderzoek zijn bepaald op f 1,05 per persoon. Gezien het grote be lang dat bij de onderzoek is gemoeid, zal ongetwijfeld heel de gemeente zich opmaken, om het bevolkingsonderzoek volledig te doen burgerlijke stand. Geboren: Cornelia Elizabeth, dochter van C. Brink en A. Appel. - Anna Adnana Hyacmtus, dochter van J. J. in in ae zacnte Derm, in aiwaeiiuug Tr«w,ov, TI7 de komst der Rijkspolitie werd het ^omen en W. Sneek. Pieter Corns verkeer ter plaatse geregeld door de ge meentepolitie. Met behulp van een kraan wagen werd de trekker weer in het goede spoor gebracht. Loop der bevolking De bevolking van Oudorp is in 1950 toe genomen met vijf en twintig personen, zo dat ze op 1 Januari van dit jaar 2206 be droeg. De ooievaar bezocht Oudorp acht en veertig maal, terwijl er door vestiging een bevolkingstoename kwam van 120 per sonen. Daar tegenover staat het vertrek van 128 personen. Vijftien inwoners zijn in 1950 overleden. De zwakke sekse is in Oudorp het sterkst vertegenwoordigd. Het dorp telt 1119 vrouwelijke en 1087 man nelijke inwoners. MOLENAAR WORDT PLUIMVEEHOUDER De heer H. van den Doorn, tot nu molenaar van de polders Weel en Braken alhier, heeft onderhands gekocht het pluimveebedrijf van de heer W. Ruig te Aartswoud. WATERMOLENAAR BENOEMD De heer A. Stapel Czn., alhier, is benoemd tot molenaar van de polder Weel en Braken. lis, zoon van C. de Jong en K. van Ier Molen. Getrouwd: Johannes van Straalen, te Berkhout en Afra Appelman. Overleden: levenloos aangegeven kind van A. van Nijnatten en J. Sierk- stra. IJZERMAGAZIJN Grote partij 2.25 Houtlil 46 Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7