Stad en Omgeving AGENDA Krachtige mannen noodzakelijk Floralia Hij dreef zijn vee met een hooivork Hulst voorde Kerstdagen De nieuwe verkeerswet Aankoop en ruiling van grond „Ninotchka", een geestig toneelstuk met een tragische ondertoon Alkmaarse Schaakclub V. V. V. Ou VERVOLG STi De slachtvee Maan: DINSDAG 27 FEBRUARI 1951 DE POLITIERECHTER „Ik was 'n beetje kwaad", zei de dierenbeul Er werd een soort anatomische les gegeven door de politierechter, mr. R. W. J. C. van den W all Bake, toen deze gistermiddag de zaak tegen de veehouder Johannes D. uit Heerhugowaard behandelde. D. stond terecht omdat hij bij het drijven van een kalf naar de weide een drietandige vork als aanmoedigingsmid del had gebruikt. Hij had deze vork naar het dier gesmeten, toen dit niet snel genoeg naar zijn zin naar de wei wilde. De vork was in een linker-achterpoot van het kalf blijven steken en drie getuigen hadden gezien hoe het gekwelde dier de vork achter zich aansleepte. Over de plaats waar de vork het dier pre cies had getroffen werd even gediscussieerd, waarbij de politierechter de anato mie van het kalf toelichtte. Johannes D. betoogde, dat de vork was blijven ste ken in een bos draad, die op de grond lag, en dat het kalf dit draad én de vork met zich mede had gesleept. Uit de getuigenverklaringen bleken echter andere feiten. De vrouwelijke getuige J. F. verklaarde, dat er slechts één enkele draad op de grond had gelegen. Verder had ze gezien hoe verdachte de vork uit de poot van het kalf had getrokken. Het enige verweer van de verdachte bestond uit de opmerking: „Ik was 'n beetje kwaad!" en een brief, waarin een veearts verklaarde een kalf te hebben onderzocht, zonder enig letsel aan dit dier te heb ben bespeurd. De politierechter zei hierop echter, dat „een" kalf niet dit be paalde kalf behoefde te zijn geweest. Erg onaangenaam voor Johannes zal het wel geweest zijn, dat de vrouwe lijke getuige verklaarde, dat hij had geroepen: „Die was goed raak" De officier van Justitie, mr. J. C. V Meischke, achtte het tenlastegelegde bewezen en eiste een boete van f 75, of 28 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde D conform de eis. Wraak van een broer. Wegens belediging werd Cornelis J uit Schermerhorn tot een boete van 25 gulden of tien dagen hechtenis ver oordeeld. Hij had met betrekking tot een wachtmeester van de Rijkspolitie 'n minder nette combinatie van woor den gebezigd, op zo'n manier, dat de wachtmeester deze woordcombinatie duidelijk had verstaan. Cornelis had de gewraakte termen gebruikt, omdat de wachtmeester de zuster van de ver dachte veertien dagen daarvóór uit n café had gehaald. Een soort broeder wraak dus, die overigens erg bitter was. Hij werd conform de eis veroor deeld. Houtdiefstal. Joh. B. uit Bergen vertoefde reeds drie maanden in het Huis van Bewa ring op grond van een door hem ge pleegde houtdiefstal. Er waren rap porten over hem uitgebracht waarin werd gezegd, dat B. een zeker eenzel vigheid ten toon placht te spreiden. Verder leed hij aan epilepsie. In de rapporten werd een voorwaardelijke invrijheidsstelling aanbevolen. Dit ge schiedde. Mr. Meischke eiste vier maanden voorwaardelijk met 'n proef tijd van drie jaar. De politierechter maakte er twee maanden met twee jaar proeftijd van. Verder zal B. onder de hoede van de reclassering worden gesteld. Het was een slag Het had Wijnanda D. hevig getrof fen, toen ze door Wilhelmina O. rit Schermerhorn in het gelaat was ge slagen. Ze genoot juist van een zoet middagslaapje in het huis van haar broer, toen na enig gekrakeel voor de vensterruiten Wilhelmina O. bin nentrad en haar onder de kreet: „Daar. lelijk kreng!" een slag in het gezicht toediende. De getroffene en een nicht je traden als getuige op. Wilhelmina was zelf niet verschenen, maar de klap, waartoe een broeiende atmosfeer tussen de beide dames de aanleiding was geweest, kostte haar toch f 25, of tien dagen hechtenis. „Sesam open u". Hendricus P. uit Alkmaar is een groot liefhebber van radiomuziek. Edoch, in deze tijd is zulks verbonden aan de verplichting voor een luister vergunning te betalen. Maar deze bij komstigheid negeerde Hendricus lis tiglijk. Er stond reeds een schuld van 42 gulden, toen men vanwege de be voegde instanties besloot het radio toestel van P. te verzegelen. Er werd een listig draadje door de apparatuur geweven, waardoor gebruik van het toestel onmogelijk werd. Maar Corne lis wist raad. Hij verbrak het zegel, waarna hij zijn toestel aan een ander verkocht. Hij kocht een ander toestel in de plaats van het eerste en oe- taalde voor dit toestel en voor het vo rige de verschuldigde centjes. De offi cier van Justitie vond deze verdachte een nogal nonchalant type en eiste 25 gulden of tien dagen. Mr. van den Wall Bake overwoog, dat verdachte vier kinderen heeft en geruime tijd zonder werk is geweest. Het werd toen twintig gulden of achttien dagen. Kerst-idyllé Een onaangename nasleep van de Kerstdagen werd hierna behandeld Het betrof Johannes K. uit Bergen, 'be als ondernemend man het oog had la- Ex-KNIL-militairen in Alkmaar Sedert de opheffing van het vaste garnizoen, wordt de wachtdienst hier ter stede vervuld door een wachtdeta- chement, dat bij toerbeurt door de ver schillende regimenten infanterie wordt geleverd. Zeer onlangs werd het detachement van de Jagers afgelost door dat van het Regiment Prinses Irene. Heden zijn ook deze militairen naar hun garnizoen te Zuid-Laren terugge keerd. Zij zijn vervangen door een detache ment van het vroegere K.N.I.L. Deze militairen zullen voorlopig in onze stad gelegerd blijven. VOORSCHOT BUITENGEWOON L.O. MATERIELE EXPLOITATIE KOSTEN B. en W. stellen voor aan het be stuur der O. L. Vrouwe van Lourdes- school (voor r.k. buitengewoon L. O een voorschot over 1951 toe te kennen van f 12027. ten vallen op een partij hulst, die op het terrein van de aannemer H. uit Santpoort groeide. Johannes voelde wel wat voor een handeltje en belde de eigenaar van de grond op, voorstel lend, dat deze hem de voorraad hulst voor f 30,zou verkopen. De aanne mer wou dit voorstel nog even in be raad houden. Johannes K. beweerde echter voor de politierechter, dat hem telefonisch toestemming tot de hulst- oogst was verleend. Aannemer H„ die als getuige aanwezig was bestreed dit. In elk geval, Johannes K. was met de oogst begonnen en had arbeiders van de fa. H., die op het terrein bezig waren de dertig gulden ter hand ge steld met de boodschap dit aan hun patroon af te dragen. Goedgunstig had hij hun tevens een tientje fooi gege ven en gezegd: „Dat restje hulst, dat hier nog staat kunnen jullie wel ne men". Dat hebben de arbeiders gedaan en dat bracht hen ook nog tien gulden op. Omdat de aannemer ontkende toe stemming tot voorbereidende arbeid voor Kerstmis op zijn terrein te heb ben gegeven, kreeg K. die steeds vol hield volkomen te goeder trouw te zijn geweest een boete van f30,of 12 dagen hechtenis. De officier van Justitie, ditmaal mr. dr. J. M. Vellin- ga. had dertig gulden of vijftien dagen geëist. Voor de vier arbeiders, de heren Jan B„ Arie H., Petrus S. en Willem S. uit Schoorl en Bergen had 't muisje ook nog een kostbaar staartje. De of ficier meende, dat ze hadden moeten begrijpen, dat er met die hulsthandel iets niet klopte. Hij eiste per man drie rijksdaalders of 3 dagen. Mr. Van den Wall Bake maakte er drie gulden of één dag van. Wselrijdster aangereden Gisteravond omstreeks 7.30 uur wilde een personenauto.van uit de Lange- straat links af de v. d. Boschstraat in slaan. Zijn richtingaanwijzer stond hier bij wel uit, doch zou volgens omstan ders niet gebrand hebben. Bovendien verleende de bestuurder geen voorrang aan een wielrijdster, waardoor een aan rijding ontstond en een spikslinternieu- we fiets zwaar werd beschadigd. Proces verbaal is opgemaakt. VOORDRACHT VAKLEERKRACHT IN DE LICHAMELIJKE OPVOEDING Ter benoeming van een vakonder wijzer in de lichamelijke oefening, no dig in verband met de invoering van vakonderwijs voor de leerlingen van de 5e en 6e klasse der scholen\ voor gewoon lager onderwijs, de leerlingen aan de school over voortgezet gewoon lager onderwijs en de leerlingen van de afd. 3 en 4 van de school voor bui tengewoon lager onderwijs bieden B. en W. de volgende voordracht van een persoon aan, zoals d» heer P. C. Pel grim, onderwijzer aan de o. 1. school te Kolhorn (gem. Barsingerhorn). (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De harten- breekster (alle leeftijden); Harmonie Theater, 8 uur: Annie get your gun (alle leeftijden); Cinema Americain, 8 uur: Captain-China (14 jaar); Victoria Thea ter, 8 uur: Straaljager no. 3 ant woordt niet (14 jaar). WOENSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De harten- breeksler (alle leeftijden); Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Annie get your gun (alle leeftijden); Cinema Ameri cain, 2.30 en 8 uur: Captain-China (14 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Straaljager no. 3 antwoordt niet (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Piano-recital door Theo van der Pas. Na 1 Januari 1953 moeten ook de rij wielen, bakfietsen, rijwielen met zij- spanwagen, rijwielen met achterspan- wagen en wagens naast één achterlicht, ook een rode reflector hebben. Aanhangwagens. Het is de bestuurder van een motor rijtuig verboden door middel daarvan een aanhangwagen voort te bewegen, tenzij het voor het motorrijtuig afgege ven kentekenbewijs de bevoegdheid tot het voortbewegen van de aanhangwa gen vermeldt en de aanhangwagen ge heel beantwoordt aan de aanduiding, als mede voldoet aan de bepalingen, welke in het kentekenbewijs zijn op genomen. Dit verbod geldt niet ten aanzien van aanhangwagens, gebezigd bij militaire oefeningen, aanhangwagens welke wor den voortbewogen door middel van stoom- of motorwalsen of door land- bouwmotorrijtuigen, alsmede niet ten aanzien van verhuis-, kermis- en cir cuswagens. Lengtedriehoeken. Samenstellen van trekker en opleg ger alsmede aanhangwagens moeten zijn voorzien van twee lengtedriehoe ken, bestaande uit een rode driehoek met rode reflectoren of goed reflecte rend rood materiaal, aangebracht op een afstand van niet meer dan 0.40 m van de uiterste linker en rechter ach terzijde, niet hoger dan 1.20 m en niet lager dan 0.40 m boven het wegdek. Tot 1 Januari 1953 mag inplaats van deze driehoeken een lengtelicht, be staande uit een rood licht, aangebracht op een afstand van tenminste 0.15 m en ten hoogste 0.25 m verticaal boven het linkerachterlicht, worden gevoerd. Dit lengtelicht moet achterwaarts een helder rood licht uitstralen. Motorrijtuigen op meer dan twee wielen moeten van twee (motorrijwie len op twee wielen één) goedwerkende rode reflectoren zijn voorzien, behalftét indien de twee (motorrijwielen op twee wielen één) achterlichten tevens dienst doen als reflector. Indien het voertuig twee lengtedriehoeken voert zijn evenmin reflectoren vereist. MUTATIE BIJ DE P.T.T. De heer L. E. Wentink, vakman PTT te Enkhuizen, werd verplaatst naar Alkmaar. Deze verplaatsing werd gere kend te zijn ingegaan op 30 December j.l. Benoemd is tot kantoorhouder P.T. T. in vaste dienst te Stompetoren B. M. Woerdeman Hulleman, voordien op arbeidsovereenkomst aldaar. Wegens huwelijk is eervol ontslag verleend aan de employé 2e klasse tep telefoonkantoor Alkmaar C. A. Spier- dijk-Gerver. SCHENKING BIBLIOTHEEK. Mevrouw A. E. de Lange-Van Foreest te Heiloo heeft overeenkomstig de wens van haar overleden echtgenoot, wijlen de heer P. A. de Lange, diens biblio theek aan de gemeente ten geschenke aangeboden. B. en W. stellen de raad voor deze voor de gemeente zo belang rijke bibliotheek in dank te aanvaarden. De gemeente is in de gelegenheid enige percelen weiland aan te kopen, welke nodig zijn voor de toekomstige stadsuitbreiding. B. en W. stellen voor, in verband daarmede aan te kopen twee percelen weiland ten N. en ten Z. van de Heilooërdijk, totaal ter grootte van 7.07.25 ha voor f 1 per m2, in totaal f 70.725 en een perceel groot 2.59.90 ha voor f 0.39 "2 per m2, in totaal voor f 10.250. De verbindingsstraat tussen de Anna van Burenstraat en de ten O. daarvan geprojecteerde straat is in de knik van eerstgenoemde straat geprojecteerd. Bij de uitgifte van bouwterrein is er op gerekend, dat deze straat meer Zuide lijk zou komen te liggen en de ge meente heeft voor de aanleg een strook grond gereserveerd. De tegenwoordige eigenaar, de heer A. Vos, wil deze met gesloten beurzen ruilen tegen de bij de gemeente in eigendom zijnde strook Beide partijen hebben hierbij belang. De gemeente draagt over een perceel ter grootte van ongeveer 60 m2 tegen een strook van ongeveer 87 m2. Het bestuur der Ver. voor Volkshuis vesting (Alkmaar), verzocht 'n perceel grond van 57 m2, uitmakende het verwijde gedeelte van de steeg lopende van de De Ruijterstraat naar de Tromp straat te mogen kopen. Deze grond be hoort bij het complex van 24 woningen van het gem. woningbedrijf. Het is de bedoeling hierop een schuur met garage te bouwen, de schuur wordt bergplaats der vereniging en de garage wordt verhuurd. B. en W. achten een koopprijs van f 6.50 per m2 redelijk. Voorgesteld wordt van mevr. G. J. A. JanzenKraakman te Bloemendaal twee percelen weiland in de Eendrachts- polder aan te kopen, resp. 0.85.69 en 0.63.00 ha, samen 1.48.89 ha, voor f 12000. Op een der percelen is ten behoeve van het centrale rioleringsstelsel een pers gemaal geprojecteerd. De weilanden zijn tot Kerstmis 1952 verpacht voor f 120 per jaar. B. en"W. stellen de raad voor tot aan koop over te gaan van negen percelen grond, gelegen voor de percelen Zeglis nr. 20 tot en met 29, voor de aanleg van een trottoir. Aanschaffing vuilnisemmers. Wanneer in Maart de kleine roltrom- melvuilnisauto in dienst wordt gesteld zal de modernisering van de vuilnis ophaaldienst haar beslag hebben gekre gen. Het is echter gebleken, dat de be drijven in de binnenstad belangrijk meer emmers hebben afgenomen, dan waarop aanvankelijk was gerekend Met inbegrip van de behoeften voor de nieuwbouw zal het daarom nodig zijn in dit jaar uog 1500 emmers naar ra ming voor f 10.500 aan te schaffen waarmede in het geheel 13.000 emmers zullen zijn verkocht. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten. VOORSCHOT GEM. VERGOEDING 1951 KOSTEN VAN INSTAND HOUDING Van de besturen der Ver. „St. Jo seph" voor de r.k. jongensscholen, der r.k. meisjesscholen en der Ver. tot be vordering van christelijk schoolonder wijs kwamen aanvragen in om voor de onder hun beheer staande scholen een voorschot te mogen ontvangen op de over 1951 uit te betalen gem. vergoe ding bedoeld in de art. 101 en 101 bis der L. O. wet. B. en W. stellen voor de door hen voor de verschillende scholen vast gestelde bedragen als voorschotten uit te keren. „ROCHDALE" VRAAGT GELDEN VOOR GEYSERS IN 63 WONINGEN. Uit de ingekomen stukken voor de raadsvergadering van Donderdag blijkt, dat de woningbouwvereniging „Roch dale" om een voorschot uit de gemeen tekas te mogen ontvangen van f 13074.40 voor aanschaffen en aanbrengen van geysers in het in aanbouw zijnde com plex van 63 woningen aan de Coornhert- kade c.a. Goede opvoering door Haagse Comedie LS HET WAAR IS, dat spot dode lijk kan zijn, dan heeft de toneel schrijver Melchior Langyell met zijn „Ninotchka" een zwaard gesmeed, dat het bolsjewisme bij iedere opvoering opnieuw vernietigt. Zeker dit blij spel in drie bedrijven, dat de draak steekt met alle mallotigheden van het Sowjet-regiem, is een persiflage. Een zeer zotte en zeer komische persiflage. Maar één, die steeds raakpunten heeft met de actuele werkelijkheid en die daardoor tegen een achtergrond van zeer feitelijke dreigingen hier en daar beklemmend van waarheid wordt. Het is zeer de vraag, of de ve len, die het stuk gisteravond in het Gulden Vlies door de Haagse Comedie zagen opvoeren, zich daarvan bewust zijn geweest. Wij zijn geneigd, die vraag ontkennend te beantwoorden, omdat Lengyell de „moraal" van zijn dwaze geschiedenis wel zeer dik ver- kapseld heeft in zoveel prachtige on zin, in zoveel brillante dialogen, dat men wel het windsel voor de inhoud moet aanzien, tenzij men zijn oren spitst voor de uiterst tragische onder toon, die de verwekte lachsalvo's draagt. En toch is dit stuk een blijspel. Om dat het de krankzinnige onnatuurlijk heid, de lugubere deformatie van al het menselijke in het bolsjewistisch systeem van angst en terreur zózeer tot in het ongerijmde drijft, dat de tragiek in zijn tegendeel omslaat. Dan wordt (als in de beste films van Chaplin) zelfs de levensernst geladen met zoveel tegenstrijdige elementen, dat zij ontploffen moet als een veel kleurig vuurwerk. Dan wordt „de tra giek in een narrenpak gestoken" en ontbloeit er een feest van humor en pleizier, als bij mensen, die hun ge zichten in een lachspiegel zien. De inhoud van het stuk is een vondst op zichzelf. Een Sowjetrussische com missie van drie (niet-ongeschikte) he ren vertoeft in Parijs, om een schil derij van Rembrandt op te eisen, dat toebehoort aan prinses Orlinova. („Want Rembrandt ies ein Roes"). De advocaat van de prinses, Léon Da- goult, raakt verliefd op de vrouwelijke gevolmachtigde, die uit Moskou komt om de heren te kapittelen over hun geringe vorderingen. En hoewel het meisje zijn verliefdheid met koelbloe dige wetenschappelijke analysering noteert in haar opschrijfboekje en hoe wel zij spreekt over de bio-chemisch vastgestelde wet van dezelfde golf lengten bij elkaar aantrekkende indi viduen overwint de eenvoudige, menselijke warmte van het hart ten slotte ook haar dialectiek. Tot de vroe gere minnares van Dagoult (de prin ses voor vie hij pleit!) en de uit Mos kou overgekomen politieke schoft Krasnov aan het geluk een einde schij nen te maken. Hetgeen slechts schijn blijft, want boven de strijd tussen Oost en West, boven „partij-lijn" en Stre berei van beestmensen uit, heerst de wet van het hart. Enfin aleer we dat in het derde bedrijf bevestigd vinden, gebeurt er zo het een en ander met de verburger lijkende, mooie pakken en glanzende dassen dragende bolsjewiekjes van Moskou en met de Franse advocaat, die haar tegenspeler in het proces en haar overwinnaar in de liefde is. Een prachtige stroom van rake geestig heid, van vlijmscherp sarcasme en tussen humor en bitterheid dartelend cynisme, is over de drie bedrijven ver deeld. En het zijn vooral de spranke lende galgenhumor van de communis ten en hun krompraterij („zij liep op goge gakken en was er erg han dig mee") die voor een, niet al te duur verkregen succes zorgen. Cees Laseur speelde de Franse ad vocaat, die vecht om een schilderij en een vrouw, met rake, krachtige type ring. Heieen Pimentel (Ninotchka) overtrof hem echter verre in gevoe ligheid en scherpte van uitbeelding. Deze actrice, die wij totdusver niet in grote rollen zagen, heeft zeer over tuigend gespeeld. Haar telefoon gesprek in het derde bedrijf was een stukje meesterlik toneel, dat diepe indruk maakte. Verder was er een prachtig type van Bob de Lange als Bibinski van de Russische commissie en een goede prinses Orlinova van Annie van Duyn. Theo Frenkel was een steenharde politieke schurk, Jo- han Valk en Gerard Hartkamp waren vermakelijke, op drift geslagen bolsje wieken. De Haagse Comedie heeft van het geestige stuk een prachtige, fonke lende opvoering gegeven. Er was veel applaus, dat uitgroeide tot een kleine ovatie voor Heieen Pimentel en Cees Laseur, die het spel geregisseerd had Volkomen verdiend. A. K. Mr G. Vonk (V.V.D.) besprak de kabinetscrisis Stembuspolitiek moet in deze moeilijke tijd aÊiterwege blijven In de goed bezette Marjjkezaal van hotel Victorie, sprak de waarnemend voorzitter van de VVD, afdeling Alk maar, de heer H. W. Holsmuller, een welkomstwoord tot de belangstellenden en speciaal tot de spreker van de avond mr. G. Vonk, lid van de tweede kamer voor de VVD. De heer Vonk was op uit nodiging van de afdeling naar Alkmaar gekomen om zijn visie te geven op de kabinetscrisis en de voorgeschiedenis hiervan. De heer Holsmuller zeide ver heugd te zijn dat juist de heer Vonk over dit onderwerp zou spreken daar dit Tweede Kamerlid, met de heer Oud, zo'n belangrijk aandeel in deze kabi netscrisis heeft gehad. Geen plezierige taak. De heer Vonk ving zijn uiteenzetting aan met op te merken, dat het geen plezierige taak was geweest een motie in te dienen, waardoor dit kabinet moest vallen. „Wij werden echter ge dreven" zo zeide hij „door de overtuiging dat 's lands belang zulks noodzakelijk maakte en met deze we tenschap schroomden wij niet tevens in eigen vlees (dit met het oog op de positie van mr. Stikker) te snijden. Spr. wees vervolgens op 't verschil ten tijde van de RTC en Van de souvereiniteits- overdracht. In 1949 hadden wij inter nationaal de wind tegen, maar dat is op het ogenblik niet meer het geval. Tijdens de Ronde Tafel-conferentie was er sprake van dwang, van on macht, maar die onmacht was niet meer aanwezig voor de aanvang van de moeilijkheden welke ten aanzien van West Nieuw Guinea ontstonden. Het is daarom dat wij ons destijds ach ter de RTC hebben geschaard. Er was nu eenmaal politiek niet meer uit te komen. „Het was niet langer gerecht vaardigd zoveel jonge levens in de waagschaal te stellen voor een zaak, waarvan men de goede afloop niet meer kon beredeneren", zei de heer Vonk. „Wij hebben ons destijds achter de RTC geschaard", zo vervolgde spre ker, „met de uitdrukkelijke eis, dat het zelfbeschikkingsrecht in Indonesië tot zijn recht zou komen. De deelstaten werden echter opgerold, er kwam eer eenheidsstaat en wij kregen de Am bon-tragedie. De fractie van de WD heeft tegen deze toestanden geoppo neerd en in Mei werd een motie tegen minister Van Maarseveen ingediend, welke echter werd verworpen. Wij hebben doorgezet, ook in de commis sievergaderingen. Steeds weer lieten wij onze stem horen tegen de „laat maar waaien"-politiek van de regering Ik ben ervan overtuigd dat, als de re gering tijdig kracht had ontwikkeld, alles anders zou zijn verlopen. Met acht man konden wij geen politieke kracht laten gelden, wij konden slecht» gebruik maken van de zwakke punten van de tegenstander", aldus de heer Vonk. Nieuw Guinea-conflict. De kwestie van de souvereiniteits- overdracht van Nieuw Guinea heeft een zonderlinge figuur geschapen. Ook in het comité-generaal was bepaald dat de souvereiniteit bij Nederland zou zijn. Er was slechts een bepaling dal de regering een redelijk tegenvoor stel in beraad zou hebben te nemen. Men kon dus niet tot een beslissing overgaan alvorens de commissie voor Uniezaken was geraadpleegd. En dat is niet gebeurd. De motie, welke onze fractieleider de heer Oud nu ongeveer vijf weken geleden heeft ingediend, hield niets anders in, dan dat de rege ring was gekomen met het voorstel de souvereiniteit van Nieuw Guinea over te dragen aan Indonesië, zonder de Staten-Generaal te raadplegen. Een publieke zaak werd achter gesloten deuren behandeld. De regering maakte het uit en wij hadden het maar te slikken. Wij liberalen hebben dat niet genomen en daarom diende de heer Oud zijn motie in. Het vreemde geval deed zich voor, dat de motie-Oud werd verworpen, maar dat toch het kabinet kwam te vallen. Sinds de Korea-kwes- tie is de regering in ernstige finan ciële moeilijkheden gekomen door de financiering van defensie en door de internationale en nationale handels balans. De toestand was, zo zei de heer Vonk, zo „rot als een mispel" gewor den, het kabinet kon niet meer tegen de zaak op en dat is een van de oor- VVV III speelde Maandagavond de laatste competitie-wedstrijd in dit seizoen en wel tegen Edam II. Na een geanimeerde strijd wonnen de Alkmaarders met 6V2— 3J/r> De gedetailleerde uitslag was (WV III— Edam II): 1. A. Haksteen—J. v. Dijk Ve—Vs: 2. J. de Waal—J. Hetzes 1—3; 3. J. de Ruiter R. Winkel i/j—l/j; 4. H. Dagelet—K. v. Lingen V»—Vsï 5. P. Groenenberg—J. Kemink 0—1; 6. J. Schuurman—T. Ent 1—0; 7. F. Bosch—H. Ver moes 0—1; 8. N. de Jong—H. Huizer 1—0; 9 C. Meyer Jr.—A. van Dijk 1—0; 10. F. v. d Vliet-J. v. d. StaU 1-0. WV II is niet automtisch gepromoveerd naar de hoofdklasse. Daarvoor moet nog ge speeld worden tegen twee andere afdelings kampioenen, n.l. Caïssa I uit Hoorn en VAS III uit Amsterdam. Voor de onderlinge competitie werden gister avond nog de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse: D. Appel Sr.—Ir. G. F. Cool 1—0; P. Deugd—W. Kwak */gR, Pijning— N. Termaat 1—0. Eerste klasse: A. Tegel—J. Maats 1—0. Derde klasse: J. Bakker—J. v. Amstel 1—0; Mevr. Dagelet—C. de Jong 0-1; H. Arntz-P. Dekker 1—0. In de Hoofdklasse heeft drs. P. Vreeken momenteel de leiding met 9 punten uit 10; Kayser 7 2/» uit 9, Seewald 5 uit 7; Veis 5 uit 8; Hoekstra 5 uit 9; Pijning 7'/j uit 12 en ir. Gooi 5 uit 11. zaken, dat het is gevallen, niettegen staande het feit dat de motie werd verworpen. De kabinetscrisis. Dat de toestand inderdaad zeer slecht is, wordt te meer bewezen door de lange kabinetscrisis. „Ik ben er van overtuigd", zei de heer Vonk, „dat de K.V.P. en P.v.d.A. de verschillende pogingen van de formateurs tot mis lukkingen hebben geforceerd, met de idee dat dan het oude kabinet weer terug zou komen. Het is niet te wensen dat dit zal gebeuren, ik zie het overi gens ook niet als een reeële mogelijk, heid. Wij hebben sterke mannen nodig die niet slechts het belang van hun partij, maar het landsbelang zien. In de statuten van de V.V.D. komt een paragraaf voor die als volgt luidt: Wij zijn eerst Nederlanders en daarna lid van de partij". Een dergelijke politiek houdt risico's voor de partij in. Als het echter in het landsbelang noodzakelijk is, dat wij ons impopulair maken, zul len wij als goede liberalen dit offer hebben te brengen. Geen enkele an dere partij heeft daarvan blijk gege ven. Daarom is het noodzakelijk dat wij een sterk nationaal kabinet krij gen. Oplossing mogelijk. Vervolgens hield de heer Vonk zich bezig met de vraag of een oplossing mogelijk was. „Natuurlijk is dat het geval", aldus spreker, „maar dan zul len alle partijen hun stembuspolitiek moeten laten varen. Als zij dat niet doen, bestaat nog een andere oplossing. Evenals in 1913 kan de Kroon een na- nationaal kabinet formeren, knappe kerels met daadkracht, die de toestand van dit ogenblik uit het politieke slop halen. Als noch het een noch het an der gebeurt, zal het Nederlandse volk uitspraak moeten doen. Een kameront binding dus en nieuwe verkiezingen. Wij zijn daarvoor niet bang, maar het bezwaar is, dat nieuwe verkiezingen in het gunstigste geval minstens drie maanden zullen duren. „Mijn uiteenzetting", zo vervolgde spreker, „gaf geen optimistische blik op de stand van zaken. Ik ben hier echter niet gekomen om prettige din gen te vertellen, maar om u een dui delijk inzicht te geven van de huidige toestand". De heer Vonk besloot zijn rede met de opmerking, dat, zo ooit een uitzon dering gemaakt moet worden op de stelling dat „een volk een regering heeft die het verdient", dit op het ogenblik het geval is. In de pauze bestond gelegenheid tot het indienen van schriftelijke vragen, waarvan enkele toehoorders gebruik maakten. De vragen werden vlot door de heer Vonk beantwoord. Na "af loop heeft de heer Holsmuller hem dank gebracht voor zijn rede. Jong-Holland-spelers in proef-elftal Zaterdag wordt er op het Jong Hol land-terrein een wedstrijd gespeeld tus sen twee elftallen van de Zaterdagmid dagcompetitie, om te komen tot een ver tegenwoordigend afdelingselftal. Het A-elftal, waarin de Alkmaarders zijn opgenomen luid: F. H. Vos (J.H.); B. Kouwen en J. Rechsteiner (Beiden JH); G. van Wensum (JH), P. Slot (J—H) en M. van Veen (HCSC)J. van Veen (HCSC), P. Ruiter (HCSC), T. Papa (J—H). H. Weemhoff (HCSC) en M. Klomp (DEK). Afdelingselftallen spelen in Schagen Op 14 Maart zullen op het „Scha- gen"-terrein twee elftallen van de af deling Noord-Holland elkander bekam pen. De samenstelling van beide elf tallen luidt: Berkhout (RKEDO); De Moei (SRC) en Koot (Vios); Tromp (SRC), Hey- stek (Uitgeest) en Van Amersfoort (WGW)Ramler (WGW), Bouwma (Flevo), Stikkelman (SRC), Nijenhuis (RCZ) en N.N. Mooy (Schoorl); Honig (Schagen) en Bakker (HEO)Duyvis (LSVV), Van de Schaaf (ODIZ) en Baars (SRC); Zwaan (Egmondia), Schaper (Blokkers), Kossen (MFC), De Graaf (Petten) en Hartog (Geel Zwart). Als reserves zjjn aangewezen: Drie huis (Geel Zwart), Kok (SRC), Be- lois (Kaagvogels) en C. Wit (Scha gen). Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis P., z. van J. Schoen en M. J. Mooijboer. Jacobus Th. G., z. van J van Westrienen en A. B. Groot. Johannes W. Th., z. van W. Koopman en M. M. Pater. Hendrika M., d. van N. W. Barhorst en M. J. A. Kroeders. Johanna E. M., d. van A. Win der en T. G. Huitema. VERKOOP PERCEEL KENNEMERSTRAATWEG 89 De Raad besloot het vorig jaar tot verkoop in het openbaar van het pand Kennemerstraatweg 89, dat ter vrije be schikking der gemeente is gekomen doordat mevrouw G. van der Oord af stand heeft gedaan van haar recht van gebruik en bewoning tegen toekenning van een lijfrente van f 200' per jaar. B. en W. stellen thans voor het per ceel te verkopen aan de Kon. Ned. Voetbalbond te 's Gravenhage voor f 15000. Zaterdag en Zondr vereniging Hensbroc van de heer Kossen vlQttentonsteiling g< kend geslaagd is. D was naar kwaliteit goed vertegenwoord kon niet roemen o] sultaten, een enkele ken. Hoofdfactor i: lfjk dat te weinige] een juiste kweekwi hoopt in het vervol; door het uitgeven v: Ook de kleuterschoo een aparte stand hl aandacht trok. Bijzondere vermei stand van de heren «tra met oudheden, historie der gemeen trok wel de meeste t ling. Een dergelijke onze gemeente een in de bedoeling var teur archeologen on gelegenheid met eer zrmeling uit hun oi bezit naar voren te eerst ervaren hoe hel Ten slotte was er de rij Peereboom uit O smeed tuinbouwgere inzender heeft niet behoeven te klagen. De belangstelling heel goed zodat ove stuur op een uitstek toonstelling kan ter Zondagavond heefl heer D. Wit, een ha sproken, speciaal to gemeester Kooiman, king verleende bij d Groepsprijzen oud< vrouw G. van Duin gaay; Tulpen (wit): 1 2 mevr. N. Blauw- Tulpen (bruin): 1 G. 3 mevr. Wit-Peerebo dingen: 1 mevr. N. Groot; 3 mevr. A. va P. J. Peereboom; 5 al voor het grootste a mevr. N. Leegwater-! Deze afdeling liet der jury bewonderen ten zien. Meisjes, tulpen: Jaenette Wit, 3 Sonj Blauw; 5 Tiny Naast: pen: 1 Dono Blauw, Hugo Blauw, 4 Jan van Leijen Az. Meisj Haak; 2 Ineke van Groot; 4 Nelly Bruss Leijen. Jongens, croci 2 Rolf Cohen; 3 Jac. Het prijsniveau voo; was iets hoger dan d« werd voor prima ko per kg besteed. De a was goed, de hande! de nuchtere kalveren de prijzen hoger en Voor de varkens were prijzen betaald, waar kens de voorkeur gen de markt liepen de pr kele tot 1,72 per 1 echter lager n.l 1,67 zen waren met kortin gewicht. AANTAL WEKELIJ] VAKONDERWIJS U.L. SCH B. en W. stellen voo lijkse lesuren van 60 rende het welk in IS aan de openbare U.L. den gegeven op 1 uu (per leerkracht) vast De besturen der e bijzondere scholen voi voor 1951 voor belonii wijzers aanspraak ma goeding, die wordt b achtneming van he getal wekelijkse lesur digd met het getal va zers (inclusief het hot waarop een voorsch gevraagd kan het waarop de vakonderw gem. salarisregeling a hebben gemaakt als gemeente waren gewe De leerkrachten mo jaar aan de school zijl BORG EN ACHTEI CREDII B. en W. stellen d stichting „Hoorns inst deling bij de financi kopen in de detailhan de gemeente Hoorn a aanvaarden bij de vei dieten door de Gem. te Alkmaar ter finan: kopen bij de detailhai genoemde stichting zijl de te sluiten overeenki paling worden opgent met inachtneming van zes maanden opzegbaai MARKTBERICHT CASTRICUM. 26 Febr. - Spruiten: A 43— 67 en B 22—25; knolselderie 5'/.—12'/.; prei 8-14; groene kool 10; gele kool 8; boere- kool 27-27'/»; peen Hl 4,50-5,50. GARANTIE-AAN! De N.V. bouwkas sterdam is bereid de bi ning Anna van Burens heer J. J. W. Dehé te de gemeente rente en i hypothecair crediet tot lijk aan de z.g. onrend kosten garandeert. B. verantwoord de gevra; verlenen. Er is void: tot beperking van het gemeente voortvloeienc

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2