ULTIMATUMAtoombom bedreigt Londen ïoodzakelijk Floralia te Hensbroek trok veel belangstelling West-Friesland en het Duitse invoerverbod van fruit ?ze moeilijke jven Oudheden vonden waardering Bergen Organisaties traden direct in het geweer Prijzen daalden, reactie viel mee Noord-Scharwoude De heer H. Kroeze nam afscheid St. Pancras Langendij'k Alkmaarse officier ontvangt Woensdag de Bronzen Leeuw Uit handen van H. M. de Koningin Heer-Hugowaard Als de storm langs de kust raast Koedijk West-Graftdij'k Ursem LAATSTE NIEUWS DINSDAG 27 FEBRUARI 1951 ie kabinetscrisis het is gevallen, niettegen- feit dat de motie werd De kabinetscrisis. toestand inderdaad zeer ordt te meer bewezen door abinetscrisis. „Ik ben er gd", zei de heer Vonk, „dat :n P.v.d.A. de verschillende an de formateurs tot mis- iiebben geforceerd, met de in het oude kabinet weer omen. Het is niet te wensen gebeuren, ik zie het overi- iet als een reeële mogelijlt. ebben sterke mannen nodig chts het belang van hun het landsbelang zien In van de V.V.D. komt een oor die als volgt luidt: Wij Jederlanders en daarna lid tij". Een dergelijke politiek 's voor de partij in. Als het et landsbelang noodzakelijk ons impopulair maken, zul- goede liberalen dit offer brengen. Geen enkele an- heeft daarvan blijk gege- n is het noodzakelijk dat rk nationaal kabinet krij- Oplossing mogelijk. s hield de heer Vonk zich Je vraag of een oplossing as. „Natuurlijk is dat het is spreker, „maar dan zul- rtijen hun stembuspolitiek :n varen. Als zij dat niet ,t nog een andere oplossing. L913 kan de Kroon een na- :abinet formeren, knappe daadkracht, die de toestand nblik uit het politieke slop noch het een noch het an- zal het Nederlandse volk loeten doen. Een kameront- j en nieuwe verkiezingen, arvoor niet bang, maar het dat nieuwe verkiezingen itigste geval minstens drie illen duren. eenzetting", zo vervolgde af geen optimistische blik 1 van zaken. Ik ben hier gekomen om prettige din- ellen, maar om u een dui- ït te geven van de huidige Vonk besloot zijn rede met ïg, dat, zo ooit een uitzon- aakt moet worden op de „een volk een regering et verdient", dit op het t geval is. ize bestond gelegenheid tot n van schriftelijke vragen, ikele toehoorders gebruik e vragen werden vlot door ank beantwoord. Na ai de heer Holsmuller hem :ht voor zijn rede. lolland-spelers in proef-elftal wordt er op het Jong Hol- een wedstrijd gespeeld tus- tallen van de Zaterdagmid- e, om te komen tot een ver gend afdelingselftal. :al, waarin de Alkmaarders nen luid: F. H. Vos (J.H.); en J. Rechsteiner (Beiden in Wensum (JH), P. Slot van Veen (HCSC)J. van I), P. Ruiter (HCSC), T. H. Weemhoff (HCSC) en DEK). ;seiftallen spelen in Schagen aart zullen op het „Scha- twee elftallen van de af- i-Holland elkander bekam- nenstelling van beide elf- RKEDO); De Moei (SRC) ios); Tromp (SRC), Hey- ;est) en Van Amersfoort tamler (WGW), Bouwma kkelman (SRC), Nijenhuis I.N. :hoorl)Honig (Schagen) (HEO); Duyvis (LSVV), :haaf (ODIZ) en Baars aan (Egmondia), Schaper Kossen (MFC), De Graaf Hartog (Geel Zwart), ■es zijn aangewezen: Drie- Zwart), Kok (SRC), Be ogels) en C. Wit (Scha- gerlijke Stand Cornells P., z. van J. Schoen boer. Jacobus Tb. G„ z. van len en A. B. Groot. Johannes W. Koopman en M. M. Pater. i. van N. W. Barhorst en M. J. Johanna E. M„ d. van A. Win- Huitema. :koop perceel merstraatweg 89 besloot het vorig jaar tot iet openbaar van het pand aatweg 89, dat ter vrije be- r gemeente is gekomen rouw G. van der Oord af- (edaan van haar recht van jewoning tegen toekenning ante van f 200 per jaar. tellen thans voor het per- rkopen aan de Kon. Ned. te 's Gravenhage voor 1ARKTBERICHT 26 Febr. - Spruiten: A 48— 5; knolselderie S'/s— 12Vsi prei Wool 10; gele kool 8; boere- peen III 4,50-5,50. Zaterdag en Zondag heeft de Floralia- vereniging Hensbroek-Obdam in de zaal van de heer Kossen een bollen- en huis- vljjttentonstelling gehouden, die uitste kend geslaagd is. De afdeling huisvlijt was naar kwaliteit en hoevelheid heel goed vertegenwoordigd. De huisbroei kon niet roemen op uitzonderlijke re sultaten, een enkele niet te na gespro ken. Hoofdfactor is hier waarschijn lijk dat te weinigen bekend zijn met een juiste kweekwijze. Het bestuur hoopt in het vervolg hierin te voorzien door het uitgeven van een handleiding. Ook de kleuterschool was aanwezig met een aparte stand huisvlijt, die aller aandacht trok. Bijzondere vermelding verdient de stand van de heren Kooiman en Turk stra met oudheden, voornamelijk uit de historie der gemeente. Deze inzending trok wel de meeste publieke belangstel ling. Een dergelijke expositie was voor onze gemeente een noviteit. Het ligt in de bedoeling van deze heren ama teur archeologen om bij een volgende gelegenheid met een uitgebreider ver zameling uit hun omvangrijk kostbaar bezit naar voren te komen. Men wilde eerst ervaren hoe het publiek reageerde Ten slotte was er de stand van smede rij Peereboom uit Obdam met handge- smeed tuinbouwgereedschap. Ook deze inzender heeft niet over belangstelling behoeven te klagen. De belangstelling was beide dagen heel goed zodat over 't geheel het be stuur op een uitstekend geslaagde ten toonstelling kan terugzien. Zondagavond heeft de voorzitter, de heer D. Wit, een hartelijk woord ge sproken, speciaal tot het ere-lid, bur gemeester Kooiman, die zijn medewer king verleende bij de verloting. Groepsprijzen ouderen, bollen: 1 me vrouw G. van Duin-Kolder; 2 J. Ver- gaay; Tulpen (wit): 1 mej. T. van Duin; 2 mevr. N. Blauw-Saal; 3 P. Blauw; Tulpen (bruin): 1 G. Groen; 2 D. Groot; 3 mevr. Wit-Peereboom; Vrije inzen dingen: 1 mevr. N. Blauw-Saal; 2 D. Groot; 3 mevr. A. van Leijen-Kolder; 4 P. J. Peereboom; 5 als prijs van de jury voor het grootste aantal inzendingen, mevr. N. Leegwater-Best. Deze afdeling liet naar het oordeel der jury bewonderenswaardige resulta ten zien. Meisjes, tulpen: 1 Ineke Blauw; 2 Jaenette Wit, 3 Sonja Blauw; 4 Piëta Blauw; 5 Tiny Naastepad. Jongens, tul pen: 1 Dono Blauw, 2 Aris Blauw, 3 Hugo Blauw, 4 Jan Noostepad, 5 Arie van Leijen Az. Meisjes, crocus: 1 Giny Haak; 2 Ineke van Duin; 3 Hanny Groot; 4 Nelly Brussaard; 5 Nelly van Leijen. Jongens, crocus: 1 Kees Groen; 2 Rolf Cohen; 3 Jac. van Leijen Jz.; 4 VERVOLG STADSNIEUWS De slachtveemarkt van Maandag Het prijsniveau voor alle slachtdieren was iets hoger dan de vorige week. Er werd voor prima koeien max. 2,70 per kg besteed. De algemene kwaliteit was goed, de handel trekkend. Voor de nuchtere kalveren was veel animo, de prijzen hoger en de handel vlot. Voor de varkens werden uiteenlopende prijzen betaald, waarbij de vleesvar kens de voorkeur genoten. Halverwege de markt liepen de prijzen omhoog, en kele tot 1,72 per kg; het slot was echter lager n.l 1,67 per kg. (De prij zen waren met korting op het levend 3 gewicht. aantal wekelijkse lesuren vakonderwijs openbare u.l. school B. en W. stellen voor het getal weke lijkse lesuren van 60 minuten, gedu rende het welk in 1951 vakonderwijs aan de openbare u l. school zal wor den gegeven op 1 uur en 39 minuten (per leerkracht) vast te stellen. De besturen der alhier gevestigde bijzondere scholen voor u.l.o. kunnen voor 1951 voor beloning van vakonder wijzers aanspraak maken op een ver goeding, die wordt bepaald met in achtneming van het bovenbedoelde getal wekelijkse lesuren, vermenigvul digd met het getal van de onderwij zers (inclusief het hoofd). De beloning waarop een voorschot kan worden gevraagd kan het bedrag belopen waarop de vakonderwijzers volgens de gem. salarisregeling aanspraak zouden hebben gemaakt als zij in dienst der gemeente waren geweest. De leerkrachten moeten in hetzelfde jaar aan de school zijn verbonden. borg en achterborg voor crediet B. en w. stellen de raad voor de stichting „Hoorns instituut tot bemid deling bij de financiering van aan kopen in de detailhandel als borg en de gemeente Hoorn als achterborg te aanvaarden bij de verlening van cre- dieten door de Gem. Volkscredietbank te Alkmaar ter financiering van aan kopen bij de detailhandelaren, die bij genoemde stichting zijn aangesloten. In de te sluiten overeenkomst zal een be paling worden opgenomen dat deze, met inachtneming van een termijn van zes maanden opzegbaar is. Jan Boor; 5 Pieter Zwaan. Jongens, Huisvlijt, 6—7 jaar: 1 Hugo Blauw 2 Dono Blauw; 3 Henk Blauw; jongens 89 jaar: 1 Rolf Cohen; 2 Pieter Zwaan; 3 Dick Schenk. Jongens 1011 jaar: 1 Arie van Leijen, Obdam; 2 Kees Groen; 3 Klaas Molenaar; jongens 14 16 jaar; 1 A. van Leijen Az. Heren-huisvlijt: 1 J. Wit; 2 J. Loos Dames huisvlijt. Kussens: 1 Mej. T Groot; 2 mevr. K. Raa; spreien: 1 mevr T. Schrooder; 2 mej. L. Admiraal. Brei werk: 1 mevr. P. PeereboomKrijger; 2 mej. L. Admiraal; 3 mevr. H. Kort; 4 mevr. AI. van Leijen Pz; ontbijtlakens: 1 mej. J. Turkstra; 2 mej. T. van der Molen; 3 mej. Moeijes; haakwerk: 1 mej. R. Moejes; 2 mej. W. Visser; 3 mej R. Volkers; 4 mej. T. van Duin; naai werk: 1 mevr. A. HellenbergTurkstra, 2 mej. G. de Beurs; costuumnaaien: 1 mej. A. de Beurs; 2 mej. T. Groot. Linnengoed: 1 mevr. H. Kort; bor duurwerk: 1 mej. T. van der Molen; 2 mej. T. Groot; diversen: 1 mw Blauw Neuhaus; 2 mevr. PeereboomKrijger; kleedjes: 1 mej. A de Beurs; 2 mej. A. van der Molen; fijn borduurwerk: 1 mej. Tr. Smit; 2 mevr. A. Schrooder de Vries; meisjes huisvlijt; 7 jaar: 1 Nelly Brussaard; 2 Trudy Bommezij; 3 Nelly van Leijen; 89 jaar: 1 Netty Wit; 2 Greetje Blauw; 3 Hanny Groot; 1011 jaar: 1 Ineke van Duin; 2 Nelly Blauw; 3 Betsy van Leijen; 1213 jaar: 1 Ytje Blauw; 2 Tiny Postma; 3 Leni van Doornik; meisjes 1416 jaar: 1 Tiny Moejes; 2 Marijke Kooiman; 3 Rie Molenaar. Algemene ledenvergadering V.V.V. Woensdag 28 Februari houdt de VW haar jaarlijkse algemene ledenvergade ring. De agenda voor deze vergadering be vat geen gewichtige punten. Wel op merkenswaard zijn enkele posten op de begroting voor 1951. Onder uitgaven staat vermeld: Salaris Directeur. Zoals men weet wordt tot nog toe het beheer uitsluitend gevoerd door het bestuur en de administratrice. Voorts staat er een bedrag voor een bureau te Bergen aan Zee. Naar wij vernemen zal daar een bijkantoor van de VVV komen, waar aanvragen enz. voor Bergen aan Zee behandeld zullen worden. Raadsvergadering De Gemeenteraad van Bergen zal in openbare zitting bijeen komen op Dins dag 27 Februari des avonds 7.30 uur. In deze vergadering komt o.m. in behan deling het voorstel van B. en W. over eenkomstig het verzoek van het be stuur der St. Joseph-stichting om mede werking te verlenen voor de stichting en eerste inrichting van een nieuwe zes-klassige school voor uitgebreid la ger onderwijs. DAT LIEP GOED AF Toen Maandagmorgen de bus de Dorps straat passeerde, kwam plotseling een fiet sende dame op de rijweg te vallen. De chauffeur had slechts te kiezen: de wiel- rijdster overrijden of het stuur om en.... Hij koos het laatste met het voor de bus noodlottige gevolg dat deze ernstig werd beschadigd. garantie-aanvaarding De n.v. bouwkas „Rohyp" te Am sterdam is bereid de bouw van de wo ning Anna van Burenstraat 10 voor de heer J. J. W. Dehé te financieren mits de gemeente rente en aflossing van het hypothecair crediet tot een bedrag ge lijk aan de z.g. onrendabele stichtings- kosten garandeert. B. en W. achten het verantwoord de gevraagde garantie te verlenen. Er is voldoende zekerheid tot beperking van het hieruit voor de gemeente voortvloeiende risicc aanwe- Wanneer men In Noord-Holland iets wil weten over het verloop van de af zet van fruit, dan is een van de meest aangewezen plaatsen, waartoe men zich wendt: de grote fruitveiling te Zwaag. En de directeur, de heer P. Duyves, blijkt steeds bereid om de no dige informaties te geven. Dat we, na de plotselinge uitvaardi ging van het invoerverbod van fruit in Duitsland, wel eens wilden weten, van welke invloed deze maatregel was geweest op het verloop van de fruit- prijzen, is vanzelfsprekend. Het is mij per slot van rekening niet tegengevallen, zo vertelde ons de heer Duyves. Natuurlijk was het onmiddel lijk gevolg een vrij scherpe daling. De Jonathans bij voorbeeld liepen terug van 5060 cent per kg op 4050 ct Ook de goudreinetten, die in het bij zonder naar Duitsland gaan, daalden niet onaanzienlijk. Maar gedurende de veiling van Vrijdag liepen ze weer op van 30 tot 39 cent en daarmee stonden ze weer enkele centen beneden de prijs, die werd gemaakt voor de stopzetting van de invoer. Nu is de veiling te Zwaag er niet een, die in het bijzonder op Duitsland is georiënteerd. Dat blijkt uit de gang van zaken op Woensdag van de vorige week. Op die dag was bekend, dat des avonds om 12 uur de grens zou wor den gesloten en daarom werd in de loop van de dag alles over de grens gebracht, wat maar kon worden ver laden. In totaal een kwantum van ver moedelijk ongeveer 150 wagons. Daar van kwamen er niet meer dan enkele uit Zwaag. De heer Duyves meende, dat er nog wel reden was tot enig optimisme en dat men er verkeerd aan deed de dingen al te duister in te zien. Overi gens was hij van oordeel, dat de kans groot was, dat de grens wel weer zou worden geopend voor het tijdstip, dat op het ogenblik door de Duitse rege ring is aangegeven. Directe maatregelen. We brachten vervolgens een bezoek aan de heer J. Boot te Schellinkhout, vice-voorzitter van de Nederlandse Fruitkwekers Organisatie. Zoals wel te verwachten was, ver telde hij ons, dat de organisaties on middellijk in het geweer waren geko-, men om te trachten de maatregel on gedaan te maken. De opvatting was, dat het invoerverbod niet gelijk de Duitse regering doet moet worden toegeschreven aan betalingsmoeilijk heden, maar dat veel meer sprake is van een drijven der Duitse kwekers, die altijd opnieuw proberen aan te stu ren op protectionisme. Ze hebben daar toe weliswaar allerminst aanleiding, maar de Duitse regering schijnt toch geregeld voor hun aandrang te bezwij ken. Op het ogenblik is het immers al de tweede maal gedurende dit seizoen dat een soortgelijke plotselinge maat regel wordt getroffen. We staan bij deze onderhandelingen overigens niet met lege handen, zo zei de heer Boot. De Duitsers zouden er goed aan doen te bedenken, dat de Ne derlandse fruitkwekerij tegenwoordig sterk is gemechaniseerd en dat de daar toe nodige machines voor een aanzien lijk deel uit Duitsland worden betrok ken. Dit land levert stellig goede ma chines, maar ook andere landen doen dat. En wanneer Duitsland ons het ge regeld moeilijk maakt op de wijze als thans is geschied, dan moet men zich er daar niet over verwonderen, wanneer wij op een ogenblik de voor keur zouden beginnen te geven aan machines van andere herkomst. Je Duitse industrie weet dit overigens heel goed en het is verre van onmogelijk, dat we van die zijde steun ondervin den. Voor het ogenblik moeten we ons natuurlijk redden, zo goed als we kun nen. We zijn bezig te proberen de af zet in het binnenland te stimuleren en bovendien hopen we, dat iets te berei ken zal zijn met Belgie. Voor dit Ben..- lux-land is namelijk de invoer van goudreinetten nog altijd gesloten. Alles bijeen genomen is ons oordeel, dat er gedaan wordt, wat mogelijk is en dat er voorlopig nog geen aanlei ding is tot pessimisme. Van harte moet echter worden gehoopt, dat een weg zal worden gevonden om maatregelen zoals er thans zo plotseling en onver wacht door Duitsland zijn getrof fen, voor de toekomst te vermijden. Want de afzet wordt er door gedesor ganiseerd, ook al zijn de fruitkwekers organisaties sterk genoeg om de nade lige gevolgen tot een minimum te be- Maandag kwamen de leden van de coöperatie Geestmerambacht bijeen in ho tel De Burgh te Noordscharwoude om af scheid te nemen van hun directeur, de heer H. Kroeze, in verband met diens ver trek naar Groningen. De voorzitter van deze bijeenkomst, de heer L. Kalverdijk, riep alle aanwezigen, in het bijzonder de heer en mevrouw Kroeze en de nieuwe directeur, de heer Meindersma en diens echtgenote, een hartelijk welkom toe. De heer Kalverdijk gaf daarna een over zicht van hetgeen er tijdens het vijfjarig bestaan van de coöperatie tot stand werd gebracht. In Februari 1946 werd begonnen met 175 leden. De regering had reeds 15 Ierse paarden ter beschikking gesteld en later zorgde de coöpratie zelf voor een nieuwe trekker. Allengs volgde er meei materiaal, zodat men thans vier tractoren twee frase-machines, een baggermolen en bijbehorende wertuigen en schuiten bezit De steun van de regering en het L.E.I was van groot belang. Verder sloot de coöperatie zich aan bij de federatie van werktuig-coöperaties. Nadat enige films waren vertoond, o.m. over de Amerikaanse landbouwmethoden, sprak de voorzitter een afscheidswoord tot de scheidende directeur. De heer Kroeze werd een actentas, en zijn echtgenote een bloemstuk aangeboden. Verder werd het woord gevoerd door de heer J. van Hout en de heer Weilo namens het personeel en door de heer J. Bruin namens het da gelijks bestuur. „Memento Mori" verlaagde haar contributie niet In de onlangs gehouden vergadering van de begrafenisvereniging Memento Mori", werd door een der leden het voorstel gedaan de leden contributie te verlagen, gezien het gunstige jaarverslag van de penningmeester. Door voorzitter Schuur werd het voorstel tot contributieverlaging zeer ontraden, waarna de secretaris op de mogelijkheid van regerings- bemoeiïn'g wees door middel van een even tuele verzekering. Zeer zeker z^Ji dan de eis zijn: waarborg voor de leden. Als leden van de kascontrole voor 1951 werden benoemd de lieren S. Bijpost en D. de Vries. De heren Schuur en Veldboer werden met een grote meerderheid herkozen. Uitvoerig werd nog besproken de omstandig heden, welke zich kunnen voordoen bij ver trek van leden naar een andere plaats. Als in de nieuwe woonplaats geen bondsvereniging aanwezig is wordt het moeilijk. Dit vraagstuk zal door het bestuur nog' eens goed onder de loupe genomen worden. Raadsvergadering De burgemeester van Langedijk heeft een raadsvergadering belegd op Woens dag. 28 Februari 1951, des namiddags 14.30 uur. ten raadhuize te Noord- Scharwoude, o.m. ter behandeling van een voorstel tot het bouwen van een la gere tuinbouwschool met woning school hoofd te Broek op Langendijk, ten be hoeve van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond afdeling Broek op Lan gendijk. Naar wij vernemen behoort tot de meer dan 150 Nederlanders, die Woens dag a.s. in het Paleis op de Dam uit handen van H. M. de Koningin een militaire dapperheidsonderscheiding zullen ontvangen, ook een Alkmaarse ingezetene, n.l. de kapitein H. J. Boers- ma .wonende aan de Nassaulaan 10, al hier. Aan deze dertigjarige stadgenoot zal worden uitgereikt de Bronzen Leeuw, na de Militaire Willemsorde de hoogste onderscheiding voor dapper heid. Kapitein Boersma, die ongeveer drie jaar als troepenofficier in Indonesië heeft gediend, in hoofdzaak op West- Java, ontvangt zijn decoratie voor zijn moedig optreden op 13 Januari 1949, tij dens een patrouille-actie bij kampong Seladjambe, tegen overmachtige terro ristische benden. Van de vooruitgescho ven verkenners waren de brenschutter en zijn helper bij een poging tot het overschrijden van een riviertje gesneu veld. Herhaalde pogingen van de rest van de patrouille om de voornaamste beweging te herstellen, mislukten. Hierbij vielen opnieuw vier zwaar- en twee lichtgewonden. Teneinde het ini- tiatief weer in egen handen te krijgen is kapitein Boersma met drie man, waarvan reeds dadelijk een man door een zenuwschok uitviel, naar voren ge gaan om onder zwaar vijandelijk vuur, ten dele over open terrein, de overle venden van de vooruitgeschoven ver kenners te bereiken, waarop hij de daar aanwezige bren van een door hem vervoerde tas met munitie voorzag. Vervolgens doorschreed hij, ondanks het nog steeds aanhoudende vijandelij ke vuur, het riviertje en noopte een vijandelijke zware mitrailleur tot te ruggaan. Door het inzetten van een mortier slaagde hij erin, nadat de kam pong was bestormd, de vijand geheel te verdrijven. Het Bronzen Kruis zal Woensdag a.s. voorts worden uitgereikt aan de soldaat T. Sprinsma uit Middenmeer, aan ds. H. Henstra, reserve legerpredi- kant, wonende te Broek op Langen dijk, aan de korporaal P. W. de Waard uit Egmond aan Zee en aan de soldaat le klasse H. Bogema uit 't Zand. Soldaat Spriensma krijgt zijn deco ratie voor zijn dapper optreden als or donnans bij de staf van 1-9 R.I. in de Meidagen van 1940 nabij Valkenburg (Z.-H.) Ds. Henstra wordt gedecoreerd voor het feit, dat hij in de periode van 11 14 Mei 1940 te Rotterdam, zonder op gevaar voor eigen leven te letten, de onderdelen en posten in de voo-ste lijn geestelijke verzorging verleende. Soldaat De Waard heeft zich onder scheiden door moedig optreden tegen over de vijand op 22 Januari 1949, tij dens een zuiveringsactie bij kampong Tjiboeboer (West-Java). Soldaat le klasse Bogema onder scheidde zich bij een aanval op een convooi, dat op Nieuwjaarsdag 1947 van Padang naar Emmahaven (Suma tra) reed. Zaterdagavond trad de heer Wittpen op voor de afdeling Heerhugowaard van het Nut als propagandist voor de N.Z.H.R.M. De voorzitter, de heer J. Biersteker, opende met een hartelijk welkomstwoord tot het in groten getale opge komen publiek en gaf hierna het woord aan de heer Wittpen, welke in een vlotte causerie het doel en streven der reddingmaatschappijen be lichtte. In 1824 te Amsterdam opgericht is het red dingwezen in de loop der jaren uitgegroeid tot een perfecte organisatie. Het werk, dat de NZ HRM verricht, kost jaarlijks plan, f 300.000, welk bedrag nodig is voor ondersteuning van oud-redders en onderhoud van het uitgebreide en geperfectionneerde materiaal, waaronder boten van 2 2I/o ton. Het redden van schipbreu kelingen is moeilijk en gevaarlijk. De inzet is steeds het eigen leven, doch er is g'een enkel lid van de bemanning, dat zich daardoor laat afschrikken. Spreker schetste de onderlinge naijver, die soms tussen de verschillende sta tions bestaat, wanneer een schip strandde op een plaats tussen twee stations. Zulks kon wel eens op vechten tussen de station-bemanningen uitlopen. Van .de oprichting tot heden zijn door de beide reddingsmaatschappijen ruim tien duizend mensenlevens aan de golven ontrukt. buant te worden. Na afloop gaven velen aan zijn oproep gehoor. Na de inleiding volgden enkele films, welke duidelijk het moeilijke en gevaarlijke van het reddingvak naar voren brachten en welke menigeen een beeld gaven van hetgeen een zeeman soms moet doormaken, als de storm langs onze kusten raast. Propaganda- en feestavond van de P.v.d.A. Het „Nederlands Cabaret Gezel schap" onder leiding van Frans Nien- huys deed Zaterdagavond het talrijke publiek, dat in de zaal van de heer Jac. Schuit was samengekomen, genie ten van een uitstekend verzorgd caba ret-programma. Namens de afdelingen van de V.A.R.A., de Partij van de Ar beid en de Landarbeidersbond heette de voorzitter, de heer J. Makkes, de aanwezigen welkom. Het was een echte „familieavond", zoals de voorzitter reeds zei De talrijke schetsen, muzi kale nummers en conferences werden zeer gewaardeerd en telkenmale met een luid applaus beloond. RIJ SCOTLAND YARD hielden ze 't eerst voor een misplaatste grap: de minister-president heeft een dreigbrief gekregen van iemand, die zich pro fessor Wiilingdon noemt. Die briefschrijver kondigde aan, dat hij in het rege ringscentrum van Londen een atoombom tot ontpioffng zou brengen wanneer de regering niet besluit de fabricage van atoomwapens te staken: het ultima tum geeft zeven dagen bedenktjjd, tot Zondagmiddag twaalf uur. 't Blijkt géén grap: een als routine-karweitje opgevat onderzoek brengt aan het licht, dat er werkelijk een professor Wiliingdon bestaat, die werkzaam was in het experimenteercentrum voor atoomwapens. En die professor Wiliingdon is plotseling verdwenen en met hem inderdaad ook een klein type atoombom, klein genoeg om in een valiesje geborgen te kunnen worden en groot genoeg om half Londen te kunnen verwoesten. Het ultimatum is grimmige ernst: zeven dagen bedenktjjd: „Seven days to noon". gEVEN days tot noon" is de titel van een Engelse thriller in Neder land uitgebracht onder de titel „Ulti matum" die in dit gegeven zijn uit gangspunt heeft. De film werd ge maakt door de jonge Engelse filmers John en Roy Boulting en deze twee lingbroers hebben dit huiveringwek kende gegeven bijzonder intelligent uitgewerkt tot een film van intense spanning en beklemming. Wanneer de ernst van het ultimatum duidelijk ge worden en de jacht op de dreigbrief schrijver geopend is, blijft de profes sor onvindbaar, althans voor de poli tie, niet voor de camera. De film volgt de verdwenen professor met zijn ge vaarlijke valiesje op zijn omzwervin gen door de wereldstad. Hij is uiter lijk misschien vrij normaal, maar gees telijk ernstig gestoord: zijn verant woordelijkheid als wetenschapsman, indrukwekkende suggestie van deze die de mensheid wil dienen, maar zijn massa-evacuatie, die ons een realiteit levenswerk gewijd ziet aan het ont- toeschijnt: journaalopnamen van een wikkelen van wapens die alles kunnen verzonnen werkelijkheid, een unieke vernietigen, is hem te zwaar gewor- technische prestatie! Nog beklemmen- den. En in zijn waanzin koestert hij der zijn de daaropvolgende opnamen: de hoop, dat zijn daad de wereld in van alle kanten trekken militaire een- De dochter van de professor (Sheila Manahan) komt juist te laat.... Per ondergrondse verdwijnt de waanzinnige (Bary Jones) in wereldstad haar atoombewapeningswedloop bezinning zal brengen. heden Londen binnen om huis voor huis te doorzoeken naar de bom. Ter- Al is deze professor, die hier bij- wij 1 de zon hoog aan de hemel schijnt, zonder knap gespeeld wordt door de Amerikaanse acteur Barry Jones, de hoofdfiguur van „Seven days to noon' ligt de stad uitgestorven, doods. Na zeven dagen zoeken, een kwar de gebroeders Boulting lieten in hun tier vóór de termijn van het ultima- film Londen zelf de eigenlijke hoofd- tum verstreken is, treft men eindelijk rol spelen. Zij filmden vooral de reac- de professor en het valies met zijn ties van de stad en haar gewone bur- huiveringwekkende lading. In dat gers op het waanzinnige gevaar dat laatste kwartier moet nog een wed- hen bedreigt: voortdurend zwierf de loop met de tijd geleverd worden om camera door de straten van de wereld- het reeds in werking gestelde klok- stad en daardoor werd aan het ver- mechaniek, dat in de bom het - ont haal een sfeer van angstwekkende ploffingscontact moet maken, te de- realiteit gegeven. Op last van de rege- monteren. En zoals trouwens in heel ring wordt ten slotte, wanneer de pro- de film, wisten de Boulting brothers fessor onvindbaar blijft, heel de stad hier razend knap een schier ondraag- geëvacueerd: negen millioen mensen- lijfce spanning op te bouwen door een moeten met treinen en bussen in vei- staccato van beeldwisseling handen ligheid gebracht worden, mensen in dje de bom demonteren, een voortkrui- doodsangst maar niettemin toch een pende seconde1]:wijzer, gezichten van zeker (voor de Engelsen kenmerkend) toeschouwers. Uiterst scherp voerden flegma bewarend, De film geeft een zij het verhaal tot een Glimax, zonder „en enkele inzinking, steeds sterker de spanning opschroevend. pjET VALT niet te ontkennen, dat „Seven days to noon" in een be paald opzicht mank gaat: de film- story speelt met de doodsangst van een massa en bovendien maakt ze zich wel heel gemakkelijk van het gewe tensconflict dat toch voor de heden daagse wetenschap een hoogst be langrijk probleem is af: de door zijn geweten gekwelde professor Is immers krankzinnig! De geestelijke achtergrond van „Seven days to noon' is door deze speculaties op doodsangst en waanzin wel heel bedenkelijk. Eer, grote mate van morbide, haast per verse hardheid schijnt nu eenmaal voor het opwindende bioscoopver- maak, dat .thriller" heet, onontbeer lijk te zijn! „Seven days to noon" is in haar rea lisme dat nog ruimte laat voor wat zachte humor een typisch Engelse film en, ondanks de genoemde bezwa ren, een van de beste thrillers, die er ooit gemaakt zijn. Zeker niet ten on rechte kreeg deze film om haar vir tuoze kwaliteiten in Nederland het praedicaat „Film van de Maand"! LONG-SHOT „DE Laatste heer J. ditmaal JAARVERGADERING VAN LAATSTE EER" De begrafenisvereniging „De Eer" hield in de zaal van de Schoon te West-Graftdijk haar slecht bezochte jaarvergadering. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden de heren Oud en Kool her kozen. Wederom kwam het punt „nieuwe dragers" naar voren. Dit levert vooral m West-Graf tdijk veel moeilijkheden op, daar bijna alle mannen elders hun werk hebben. Toch hoopt men enige nieuwe dragers te vinden, die in de toekomst de oude kunnen vervangen. STATUTEN VERZONDEN Volgens de Staatscourant zijn de sta tuten verzonden van de tuinbouwver- eniging „De Oost", Ursem en Omstre ken, gevestigd te Ursem. MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 26 Febr. Aardappelen: BI. Eigenheimers 8,50-9,50; witlof 18-33; rode kool 6,50—15,10; savoye kool 6—7; groene kool 12-21,50; spruitkool 30-53; boerekool 33- 50,50; andijvie 64-87; .rode bieten 4-7; win terpeen 4—7,60; waspeen 17—22; uien 2-5; prei 11-28; soepgroenten 2-8; selie 39,50; knolsoepgroenten 5—9; appels: Goudreinetten 20-31 en Present van Engeland 38; peren: Gieser Wildeman 34-41 en Winterjan 25-35. NOORDERMARKTBOND, 27 Febr. - 24.000 kg uien 3,10-3,70, grove 2,80-4,70, drielin gen 2,50-2,60 en nep 14,20; 85.000 kg rode kool 6,50—18,40; 30.000 kg gele kool 6—8,40; 1000 kg groene kooi 7-34; 155.000 kg witte kool: Deense 5,50—7,90. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 27 Febr. - 12.000 kg uien 3,30-3,90, grove 3,80-4,40 en drielingen 2; 6000 kg bieten A 6,30—6,80; 6000 kg peen B 4—4,30; 400 kg witlof I 28—29; 7500 kg groene kool 8—32,10; 35.000 kg rode kool 6,50-17,50; 65.000 kg gele kool 6-6,90; 60.000 kg witfe kool: Deense 5.50-8. Doorgedraaid: 3900 kg peen, 1800 kg bieten, 17.000 kg witte kool: Deense en 18.000 kg gele kool. WARMENHUIZEN, 27 Febr. 48.400 kg rode kool 6,50-17,50; 6800 kg gele kool 6- 8,10; 40.300 kg witte kool: Deense 5,50- 8.60; 1000 kg uien 3,30. Purmerender markt Op de heden gehouden markt te Purmerend werden ongeveer 600 run deren aangevoerd. De handel in vette koeien was zeer goed en de prijzen waren vast. Er bestond een levendige vraag naar gelde-koeien; de hande] in melkkoeien verliep kalm. Een goede vraag was er naar nuchtere kalveren voor de slacht; de hande] in fokkers was kalm. Het wolvee was zeer duur, doch de handel stug. De inzet bedroeg f 1.64, doch de afloop was veel lager. Er werden veel biggen aangevoerd, maar voor deze dieren bestond weinig belangstelling. Ongecorrigeerd Nieuwe legerpredikant voor Korea Ds. Ph. P. Meerburg, Nederlands Her vormd predikant te Maastricht, heeft op verzoek van de hoofdlegerpredikam ko lonel A. W. de Kluis de benoeming aan vaard tot legerpredikant bij het Neder lands,contingent op Korea. De thans 30- jarige predikant zal optreden ter ver vanging van ds. Timens, die op 12 Fe bruari .sneuvelde bij de overval op de commandopost van kolonel Den Ouden.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3