West-Duitsland stopt alle invoer uit|f Westeuropese landen „Clementis was Frans spion" Pleven biedt zijn ontslag aan Informatie-opdracht aan professor mr. Romme KxPit B^Atek Joego Slavie wars van Sowjetstelsel Voorlopig nog koffie genoeg 148e Jaargang No. 50 Woensdag 28 Feb,. 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Wagon Nederlandse groenien aan de grens geweigerd Zeer onaangename gevolgen voor onze land- en tuinbouw Hoogten bij Hoengsong veroverd Twee mijnwerkers onder kolen bedolven dienst der Britten weigerde het aanbod Geen antwoord op de Russische nota Honderd divisies nodig BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur! A KAPTEIN ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. fjE WESTDUÏTSE REGERING heeft in verband met de bestaande betalings- moeilijkheden in het kader van de Europese Betalingsunie een tijdelijk ver bod afgekondigd op de invoer van alle goederen uit Westeuropese landen. De Nederlandse groentenexport ondervond Dinsdagmiddag de verregaande ge volgen van dit besluit, toen reeds verladen wagons groenten aan de grens door Duitse douane geweigerd werden. Een woordvoerder van de regering te Bonn deelde mede, dat de Westduitse regering gedurende de komende dagen de invoerbepalingen wil herzien, overeenkomstig de op handen zijnde herziening van de gehele economische politiek van het land. Bij wijze van voorzorg heeft zij daarom de invoer uit de landen van de EBU, waarmede de betalingspositie van West-Duitsland de laatste tijd slechter geworden is, opgeschort totdat de nieuwe bepalingen gepubliceerd kunnen worden. Voorts wordt vernomen dat de Duitse minister van economische zaken, prof. Erhardt van plan is dezer dagen naar Washington te vliegen om te pogen een grote Amerikaanse lening te krij gen teneinde Duitsland voorlopig uit zijn betalingsmoeilijkheden te redden. satielijsten van 60 procent op 30 pro Holland levert kwaliteit' 70ALS gemeld, heeft de Westduitse regering verleden week de opschor- t ting bevolen van de import van goe- deren, die voorkomen op de lijsten van waren, die zonder beperking mogen I worden ingevoerd. De maatregel van Dinsdag breidt het verbod uit tot de 1 goederen, waarvoor quota waren ge steld. In gezaghebbende handelskringen acht men de gevolgen van de import stop voor de Nederlandse land- en tuin bouwproducten alleronaangenaamst. Al hoewel het hier ten dele doorgaans niet snel bederfelijke waren betreft, is de houdbaarheid er van tegen het voorjaar toch in ieder geval beperkt. Geopperd werd, dat het enige middel om aan zienlijke verliezen op dit gebied te voorkomen, het openen van een nieuw erediet ten behoeve van de export de zer producten naar Duitsland zou zijn. Een stap terug TN Rotterdamse handelskringen deelde men mede, dat een weg om het goe derenverkeer met Duitsland althans enigszins op peil te houden het sluiten van ruiltransacties zou kunnen zijn. Ook mr. R. H. Marius, directeur van de Ka mer van Koophandel voor Duitsland, is van mening, dat mocht West-Duitsland onverhoopt geen extra dollarlening van de Verenigde Staten krijgen, hetgeen overigens niet verwacht wordt, de op lossing ligt in de terugkeer tot de si tuatie van September 1949: het bilate rale handelsverkeer. Mr. Marius verwacht, dat West-Duits land voorshands de bestaande liberali- In de centrale sector op Korea be lemmeren de ongunstige weersomstan digheden het offensief der geallieerden. Ten Noorden van de weg van Hoeng song naar Pangnim stelden de verbon denen zich in het bezit van enige door de tegenstander bezette hoogten. Het 66ste Chinese leger schijnt vastbesloten in de belangrijke sector Hoengsong stand te houden. Onder dekking van een artilleriespervuur lukt het een Chi nese afdeling pioniers ongemerkt door Hoengsong te trekken en een brug over de Ammoel, ten Zuiden van de stad op te blazen. Van geallieerde zijde wordt deze actie beschouwd als een teken, dat de communisten van plan zijn hun verdedigingsstellingen op de heuvels ten Noorden van Hoengsong te behou den. Ook deed de luchtmacht der V.N. zware aanvallen op 3000 tot 5000 Noor delijken, die zich 70 kilometer ten Oos ten van Seoel hebben ingegraven. De vroegere Zuidkoreaanse hoofdstad is door de Noordelijken door een netwerk van naar schatting 20.000 loopgraven en geschutstellingen omgeven. WETSONTWERP INZAKE VROUWEN KIESRECHT IN EGYPTE De Wafd-partij heeft bij de Egypti sche Kamer een wetsontwerp ingediend betreffende het verlenen van kiesrecht aan alle vrouwen, ouder dan 21 jaar. Weerbericht Verwachting tot Donderdagavond: Nu en dan overdrijvende wolken velden en overwegend droog weer met weinig wind. In de nacht en ochtend hier en daar lichte vorst en plaatselijk mist. Midden op de dag dezelfde of iets hogere tem peraturen dan vandaag. DONDERDAG: Zon op 7,28, on der 18,18; Maan op 3,34, onder 10.10. cent zal terugbrengen. Bij het begin van de betalingsunie was Duitsland ons 320 millioen gulden schuldig. Deze schuld zou, over twee tot vier jaren verspreid, via de EBU geliquideerd worden. Gezien echter de huidige moei lijkheden, aldus mr. Marius, zal deze weg wel niet bewandeld kunnen wor den. Ook Nederland is op de Voorjaars- beurs, welke in aanwezigheid van vele autoriteiten, waaronder de Franse Hoge Commissaris Poncet en minister Erhardt, te Keulen werd geopend, vertegenwoordigd. „Holland levert kwaliteit" staat er op het tableau, waarop ook Alk- maars Waaggebouw duidelijk te zien is. Als we die kwaliteit nu maar mogen invoeren ook! iiiiuiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiHiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiinii Ongeval ie Kerk ra de In het ondergronds bedrijf van de domaniale mijn te Kerkrade geraak ten Dinsdag twee mijnwerkers, de 28- jarige houwer J. Dirks en de 31-jarige hulphouwer J. G. van Hout, beiden uit Bleijerheide, onder een grote partij kolen bedolven, tengevolge waarvan ïii de verstikkingsdood stierven. Bei de slachtoffers waren gehuwd en la ten resp. één en twee kinderen achter. H.M. de Koningin heeft Dinsdag avond op paleis Soestdijk professor mr. C. P. M. Romme ontvangen. De Koningin heeft aan de heer Romme opgedragen te informeren, welke mogelijkheden er zijn tot de vorming van een kabinet, n deze opdracht is derhalve niet vervat de vorming zelve van een kabinet, doch aan de informatie stelt zij geen grenzen. De heer Romme heeft deze op dracht tot informatie aanvaard. Prof. mr. C. P. M. ROMME op informatie Prof. mr. C. P. M. Romme, die 54 jaar is, staat aan het hoofd van de fractie der K.V.P. in de Tweede Ka mer. Hij is staatkundig hoofdredacteur van de Volkskrant. Van 1937 tot 1939 is hij minister van sociale zaken ge weest in het vierde ministerie-Colijn. Voormalige minister zou bekend hebben Otto Sling stond in |N het rapport over de voormalige Tsjechoslowaakse minister van bui tenlandse zaken, dr. Clementis, heeft Stefan Bastovansky, voorzitter van de Slowaakse communistische partij mede gedeeld, dat Clementis een verklaring heeft afgelegd, waarin hij toegaf, dat hij betrokken is geweest bij spionnage en sabotagewerk. Hij had zich in 1939 bereid verklaard te werken voor de Franse geheime po litie. Bij het onderzoek was gebleken, dat Clementis regelmatig aan „verte genwoordigers van imperialistische lan den" inlichtingen verstrekte over hoogst belangrijke kwesties. Bastovansky zei- de, dat er een georganiseerde bende te gen de partij aan het werk was, die welbewust de eenheid van de republiek trachtte te breken en de z.g. „onafhan kelijke Slowaakse staat" binnen het kader van de republiek poogde te handhaven, teneinde op een geschikt moment Slowakije van de republiek af te scheuren. De zaak-Clementis heeft opgehouden een politieke zaak te zijn en is thans werk voor de veiligheidsorganen en de rechtbanken, aldus het rapport. Sling in Britse dienst. j^OPECKY, de minister van voorlich ting, bracht rapport uit over Otto Sling, die bekend zou hebben dat hij een aanslag heeft beraamd op president Gottwald. „Sling was sedert 1939 ge heim agent en verstrekte sinds 1945 zijn spionnagerapporten aan de Britse In lichtingendienst in Tsjechoslowakije". In Moskou had hij mevrouw Svermova le ren kennen en vijf jaar met haar te Praag samengewoond. Mevrouw Sver mova had Sling een hoge functie in de communistische partij te Brno be zorgd. Zij kwamen in het geheim in een huisje in Moravie bijeen, waar zij Britse bezoekers ontvingen. Een radio zender was in het huisje gevonden Sling bezocht verder heimelijk de Britse ambassade en het Britse consulaat te Praag, waar hij zijn rapporten inlever de. JN gezaghebbende kringen te Parijs heeft men de verklaringen, volgens welke Clementis of enige andere van de betrokken Tsjechoslowaakse perso nen betrekkingen met een beweerde Franse geheime dienst onderhouden zou hebben, eenvoudigweg tegenge sproken. Onenigheid in zeven maanden oude coalitie President Auriol De Franse premier Pleven, leider van de zeven maanden oude coalitie, heeft Dinsdagavond aan president Auriol het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Naar uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, heeft de president echter de ontslagaanbieding geweigerd. Pleven nam deze stap naar aanleiding van onenigheden in zijn regering over de wijze waarop de volgende verkiezin gen zullen worden gehouden. Het lot van de regering zal thans afhangen van de stemming over een amendement op het regeringsontwerp, dat voorziet in een kiesstelsel met twee stemmingsron den. Het amendement, waarover van daag gestemd zal worden, beoogt een stelsel met één stemronde. Vroeger in de avond won Pleven een vertrouwensvotum van de Nationale Vergadering met 243 tegen 216 stemmen over het regeringsvoorstel om 'n debat te houden over de kieshervorming. De M.R.P., de sterkste groep in de rege ring die in tegenstelling tot de radica len een enkelvoudige stemming wenst, nam geen deel aan de stemming over het votum. Premier Pleven had vóór de stem ming verklaard, dat de regering een kiesstelsel met eenstemmingsronde zou steunen, mits een meerderheid van de RENé PLEVEN au revoir.... De zeven „bezetters'' van Helgoland in hechtenis Tegen de zeven communistische „be zetters" van Helgoland, die Maandag van het eiland verwijderd werden, is een bevel tot inhechtenisneming uit gevaardigd. Zij zullen tot 6 Maart m hechtenis worden gehouden op beschul diging van het eiland zonder het daar toe nodige verlof te hebben betreden Rusland oorzaak van de tegenwoordige spanning De Joegoslavische minister van bui tenlandse zaken, Edward Kardelj, heeft in de Joegoslavische Nationale Verga dering verklaard, dat zijn regering een vier-mogendhedenconferentie toejuicht. Zelfs een gedeeltelijk succes zou het vertrouwen van de mensheid in de mo- "^onderlijk briefje heeft ene mevrouw Webb aan de politie in Chicago ge schreven: „Ik wil hierbij aangifte doen dat uit m'n auto, terwijl die geparkeerd stond, ontvreemd werden: een guitaar acht pond apenootjes,'vier paar sokken. ieniithos over „Le printemps Hoilan- een overhemd, een shawl, zes sloffen Deze litho s hebben onze bloem- ling Bologna bedankten ook al: voor de (volgens de statuten niet-politieke) „Bond van partisanen". Omdat de com munistische „rebellen" Magnani en Cucchi uit die bond. gestoten werden. En twaalf Birmese parlementsleden ont dekten eveneens een verdacht kleurtje sigaretten, een smoking en twaalf blik- bollenvelden, die de heer Favre zeer aan*Antifwdrtbche Tri hridsve het parlement hadden. Zij zijn uit deze partij getreden en hebben nu een on- hij zat in de auto", q Dergelijke risi- ra(ttjs noemde, tot onderwerp. co's ten spijt besloot boer Morris uit Alabama zijn verouderde vervoermid- \Aer communisten uit 't Zuid-Italiaan- afhankelijk blok gevormd *n" Na' dit del toch voor een nieuw model in te se dorpje Cerva zijn daarentegen miniatuur-college over mantel-organi- ruilen. Moet een goede zakenman zijn, minder geestdriftig over het arbeiders- saties zal 't wel niemand onder onze want de autodealer trok 385 dollar van paradijs dat de Sowjetunie beweert te geachte clientele verwonderen dat een de prijs af wegens inlevering van.... zijn. Op een openbare bijeenkomst van op Trafalgar Square in Londen gehou- een tweejarig ezeitje. Over modellen de Christendemocratische partij hebben den protestdemonstratie tegen de her gesproken: Onder de titel „Modèle Ex- zij publiekelijk hun lidmaatschapskaar- bewapening georganiseerd bleek te zijn clusif" wordt in Partijs 'n Amerikaan- ten van de communistische partij ver- door de „Beweging van oudstriiders se kleurenfilm opgenomen, die de ge- scheurd. q Twintig leden van de afde- schiedenis behandelt van een jonge Amerikaanse, die in Parijs modellen komt kopen voor een modehuis in de V.S.. en al doende in de „Vilie lumière" succes en het geluk vindt, pj Hoeveel succes er ook op modegebied te beha len mag zijn, toch heeft Theodoor een zwaar hoofd in de laatste stunt van een herenmodezaak te San Francisco Die heeft n.l. een kunstschilder in dienst genomen, die voor klanten, die zulks wensen, op hun nieuwgekochte ondergoed een portret van vrouw, ver loofde of meisje penseelt. Theodoor ziet zich al lopen in zo'n getatoueerd inter- lockje. p| Nu we toch zo kleurrijk be zig zijn: De Franse lithograaf Louis Favre is begonnen aan een serie kleu- Hadden ze nu niet beter m'n neef Jimmy Brown naar die Turpin kunnen sturen? voor de vrede". Nee dan heeft Theo door hoe bitter deze erkenning ook zijn mag, wat het behouden van de vrede betreft voorlopig meer vertrouwen in het programma 1951—'52 van de Britse admiraliteit. Daarin v/ordt met de bouw van twee vliegdekschepen, een-en-veer- tig mijnenvegers, drie kruisers en een aantal onderzeeboten van een nieuw type aangekondigd. p| De Japanse diep zeevissers hebben zich daarentegen over een voortdurende vermindering van hun vloot bij het Japanse parle ment beklaagd. Zij vragen bescherming tegen het in beslag nemen van vissers schepen door Chinese en Koreaanse autoriteiten. Sinds 1948 zijn er van de 76 in beslag genomen schepen 53 nog steeds niet thuisgsvaren. gelijkheid van uitkomst in de huidige toestand herstellen. Kardelj weet de tegenwoordige span ning aan de Sowjetunie. Verwijzend naar de beschuldiging jegens Joego slavië als zou het een fascistisch land zijn (vervat in de Sowjet-nota aan En geland) zeide de minister, dat zijn land van de Sowjetunie niet eiste, dat zij „onze opbouw van het socialisme" zou toejuichen. „Wij mogen het Sowjetrus- sische stelsel ook niet, doch wij eisen met respect behandeld te worden. Het Joegoslavische volk heeft een grote be schermer namelijk de opinie van de vredelievende wereld" De vrede kon het best gediend worden door de Ver enigde Naties te steunen. „Als de Sow jetunie spanning wenst te verwekken valt zij de Verenigde Naties aan". Met de val van de Verenigde Naties zou de mensheid zich op de drempel van een nieuwe oorlog bevinden. regeringspartijen later in het debat ziek voor een dergelijk stelsel zou uitspre ken. Zodra de uitslag van de stemming bekend was, verzocht Pleven om een verdaging van een uur, waarin het ka binet bijeenkwam. Na de kabinetsver gadering ging Pleven naar president Auriol. De Assemblee hervatte later het de bat, maar ging tot Woensdag uiteen, na dat een rechtse afgevaardigde een amendement op het regeringsontwerp had ingediend. Tot het eind van het jaar is distributie verzekerd (Van onze Haagse redacteur) Enige tijd geleden deelde de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, de heer S. L. Mansholt, in het parlement mee, dat de in Neder land aanwezige hoeveelheid koffie nog tot ongeveer Februari of Maart strekte. Dat zag er niet rooskleurig uit. De si tuatie is inmiddels aanmerkelijk ver beterd, zo vernemen wij. Op het ogen blik is er namelijk genoeg, wanneer de toewijzingen op de bon althans op bet zelfde peil worden gehandhaafd, zeker tot September en waarschijnlijk zelfs tot het einde van het jaar. De regering koopt bovendien nog steeds partijen op, zodat er weinig ge vaar bestaat, dat wij hoe sober wij ook in de toekomst moeten leven te eniger tijd ons „bakje troost" van echte koffie zullen moeten missen. Wel zijn de prijzen op de wereld markt sterk gestegen, zodat het de vraag is, of de prijs op de duur niet in de hoogte zal gaan. Teneinde onze deviezenschuld niet alte zeer te ver hogen, tracht de regering zo veel mo gelijk beslag te leggen op minder dure partijen koffie, die hier en daar nog aanwezig blijken te zijn. De Franse regering heeft besloten niet te antwoorden op de nota, die zjj 20 Januari uit Moskou ontvangen heeft en waarin Frankrijk wordt beschul digd van „schending" van het Frans- Russische verdrag. Men verwacht, dat Engeland een zelfde houding zal aan nemen. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde: „Het antwoord dat de Russi sche regering op 24 Februari aan Lon den heeft gericht, toont aan, dat een openbare discussie niet bijdraagt tot vermindering van de internationale spanning". De verdediging van Europa Herbert Hoover, voormalig Republi keins president der Ver. Staten, heeft Dinsdag voor de commissies voor bui tenlandse betrekkingen en voor de strijdkrachten van de Senaat verklaard, dat Eüropa niet zou kunnen worden verdedigd met minder dan honderd divisies. Er school zeer groot gevaar in het betrekken van Amerikaanse troepen in 'n oorlog te land in Europa, „Het schijnt me toe, dat er slechts één werkelijke redding voor Europa is op het ogenblik, en wel het opbouwen van de luchtmacht en marine van de Ver. Staten en Engeland, zodanig dat zij Rusland ingeval van een aanval kunnen overweldigen", aldus Hoover. Surseance Damstadt mei- een jaar verlengd De civiele kamer van de Amster damse arrondissements-rechtbank heeft de surseance van de stichting Vijf Eeuwen Kalverstraat met één jaar ver lengd. Zoals bekend sloot Damstadt vo rig jaar met een tekort van drie ton. KWESTIE VAN SECONDEN Luc van Dam K. O. in eerste ronde Acht-en-veertig seconden heeft de 22-jarige Britse kampioen middenge wicht Randolph Turpin nodig gehad om Luc van Dams illusies over een Europees kampioenschap de bodem in te slaan. Acht-en-dertig seconden na dat de gong het sein gegeven had voor de eerste ronde zagen de 10.000 toe schouwers in de eivolle Harringay Arena te Londen hoe Turpin de Ne derlander met een serie verrassende slagen neersloeg. Tien seconden had scheidsrechter Scheman nodig om Luc van Dam uit te tellen. Een maanden lange training en een droom van jaren was in nog geen volle minuut te niet gedaan. (Zie verder elders in dit Mad) LUC VAN DAM ....het lachen verging hem....

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1