Langedijlc en het Westduitse invoerverbod Stad en Omgeving AGENDA Kampioenen werden gehuldigd Een beeldhouwwerk voor het Centraal Ziekenhuis TIEN JAAR ZANG EN BALLET Motorclub Alkmaar vierde feest De heer Plevier mocht de ,,Rudy-beker" in ontvangst nemen Gasvoorziening „Kop N. Holland'' ook in Hoorn Oud-patiënten zijn dankbaar gestemd De nieuwe verkeerswet Feestelijke opening van de Alkmaarse kaasmarkt Jubileum van de heer en mevrouw Pranger .Moordenaars' de weg op De heer Elles overleden Zuid-Scharwoude Boerenleenbank in gezonde positie West-Graftdljk Langedijker brandweer bestreed twaalf branden Een reis door Canada Onder de actieve sportverenigingen welke Alkmaar telt, moet zeker de Motorclub Alkmaar en Omstreken worden gerekend. In het zomerseizoen organiseerde deze vereniging tal van betrouwbaarheidsritten en als het weer het rijden op een motor niet bepaald tot een genoegen maakt, zijn er de wandel-betrouwbaarheidstochten die de leden een aangename ontspanning be zorgen. Het is dan ook niet verwon derlijk dat voor de feestavonden van de Motorclub ieder jaar weer veel be langstelling bestaat. Ook gisteravond was het Wapen van Heemskerk tot de laatste plaats bezet. Voordat Berry Kievits, Gerard Wal den, Harry Boda en het Majoco trio gelegenheid kregen hun cabaret-Revue, „Je hebt het of je hebt het niet" ten tonele te brengen, kreeg de heer J. Moeyes, voorzitter van de vereniging, gelegenheid de verschillende club kampioenen te huldigen. Uit de vele betrouwbaarheidsritten was A. Plevier als kampioen van de vereniging naar voren gekomen. Deze heeft reeds tal van prijzen in derge lijke ritten in ontvangst mogen nemen en het is dan ook niet verwonderlijk, dat hij tot de favorieten voor de „Rudy-Beker", een uitzonderlijk mooie prijs beschikbaar gesteld door de heer C Wanner, moest worden gerekend. Het was deze motorrijder, die op de feestavond uit handen van de heer Moeyes deze trophee in ontvangst mocht nemen. ïn de lichte klasse was de heer De Vries kampioen geworden en ook hij mocht een beker in ont vangst nemen, welke door de heer Wanner, clublokaalhouder van de motorclub, beschikbaar was gesteld. De heer Dirkmaat had voor de tweede prijswinnaar in de zware klasse, de heer C. Butter, een paar binnen- en buitenbanden beschikbaar gesteld. Het zou ons te ver voeren alle vrien delijke woorden welke bij de huldiging van deze kampioen werden gesproken, te vermelden. De districtscommissaris van Noord- Holland. de heer Coljee, sprak de kampioenen van het district toe. Het waren de heren Middelkoop (zware klasse) en De Vries (lichte klasse). Ook de kampioenen van de betrouw baarheidswandeltochten, waarover wij onlangs in deze kolommen het een en ander hebben geschreven, kwamen voor het voetlicht. Mevrouw Spierenburg was de beste „wandelende" dame van deze winter en de heer Roemer was dat bij de heren. Een vriendenclub In de aanvang schreven wij geeds Na uitgebreide discussie heeft de gemeenteraad van Hoorn zich accoord verklaard met het voorstel van B. en W., om de gemeente te doen toetreden tot de N.V. „Gasvoorziening kop Noord-Holland". Men zag in de cen tralisering financiële voordelen als mede de mogelijkheid om gezamenlijk als gemeenten sterk te staan tegenover de provincie, wanneer deze zou trach ten de gasvoorziening tot zich te trek ken. Wethouder Kaldenbach, die het voor stel van B. en W. toelichtte, zeide geen klachten over de leveranties van de Hoogovens te hebben. Hij noemde het echter een feit, dat het huidige con tract van de gemeente Hoorn met de Hoogovens, een gezonde groei van het gasbedrijf in de weg staat. Alkmaar verhuurt zijn fabriek op zeer billijke voorwaarden en de aangeslotenen blij ven hun distributiebedrijf behouden. Naast een grotere zekerheid omtrent de levering twee bedrijven, Hoog ovens en Alkmaar zal men goedko per kunnen werken en bovendien in staat zijn het gasverbruik sterk te sti muleren, aldus wethouder Kalden bach. Alkmaar krijgt geen monopolie positie. De kaasstad krijgt tien aande len, Den Helder vijf, Langedijlc twee, Hoorn drie en vier worden er gere serveerd voor Enkhuizen en Medem- blik. De burgemeester bracht hulde aan Alkmaar voor het feit, dat deze stad het initiatief heeft genomen om de gasbedrijven in handen der gemeenten te houden. dat de Motorclub Alkmaar en On streken een active vereniging is. Dat bleek zeer duidelijk uit de waar derende woorden, welke de heer Bok- weg, een van de leden van de zuster verenigingen, tot het bestuur en spe ciaal tot de ijverige secretaris, de heer Coljee, sprak. Het cabaret De avond werd echter niet geheel gevuld met de toespraken en huldi gingen. Integendeel, het cabaret gezelschap, o.l.v. Gerard Walden, heeft veel bijgedragen tot het welslagen van deze jaarlijkse feestavond. Tijdens het bal, waarbij het dansorkest van Toon Dekker voor pittige en vlotte melodieën zorg droeg, bleek eens te meer dat de motorclub Alkmaar uit louter vrienden en kennissen bestaat. Het was dan ook diep in de nacht al vorens men afscheid nam met de we tenschap dat de eerstvolgende feest avond, welke ter gelegenheid van het tienjarig bestaan wordt gehouden, niet gemist mag worden. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De harten- breekster (alle leeftijden); Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Annie get your gun (alle leeftijden); Cinema Ameri- cain, 2.30 en 8 uur: Captain-China (14 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Straaljager no. 3 antwoordt niet (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Piano-recital door Theo van der Pas. DONDERDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De harten- breekster (alle leeftijden); Harmonie Theater, 8 uur: Annie get your gun (alle leeftijden); Cinema Americain, 8 uur: Captain-China (14 jaar); Victoria Thea ter, 8 uur: Straaljager no. 3 ant woordt niet (14 jaar). Het feit, dat onlangs het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar is verrijkt met een geheel nieuw en modern inge richte kraamafdeling, is voor een aan tal oud-patiënten aanleiding geweest een comité te formeren. Dit comité heeft naar een middel gezocht om de instemming met deze verbetering door vele oud-patiënten in een meer concrete vorm te doen blijken. Daartoe is het plan opgevat een uit kalksteen vervaardigd beeldhouwwerk te kopen, vervaardigd door de Ber gense beeldhouwster Marijcke Visser en dit kunstwerk in de nieuwe kraam afdeling te plaatsen. Dit beeld geeft op zeer treffende wijze de innige band aan die er tussen moeder en kind be staat. Het kunstwerk, dat iets groter is dan de natuurlijke verhoudingen, zal vanaf 7 Maart a.s. in één der étalages van de boekhandel der firma Zwaan en Zoon, Nieuwesloot, hoek v. d. Bosch straat kunnen worden bezichtigd. Teneinde het beoogde doel te fcun; nen verwezenlijken, richt het comité zich tot alle oud-patiënten van ae kraamafdeling van het Ziekenhuis om door het schenken van een grotere of kleinere gift van hun daadwerkelijke medewerking en sympathie blijk te geven. Bij de onthulling zal tevens eer. album worden aangeboden, vermelden de de namen en woonplaatsen van de oud-patiënten, die een bijdrage schon ken, waartoe tot 15 Maart a.s- gelegen heid bestaat. In het comité hebben zitting de da mes: A. KirpensteijnOttes, voorzit ster, Hoornschekade 24; N. Akkerman Rijkspolitiemannen behaalden zwemdiploma Het is een gelukkig verschijnsel, dat de politiemannen zich steeds meer in het zwemmen en duiken bekwamen, omdat zij de eerstaangewezenen zijn om de helpende hand te bieden als'in ons waterrijk gebied iemand onvrij willig in het water terecht komt. Wij meldden onlangs reeds een en ander over de training der Alkmaarse poli tiemannen, maar ook de Rijkspolitie is actief en niet minder dan 62 harer dienaren hebben dezer dagen in de „Overdekte" te Alkmaar examen ge daan voor het K.N.Z.B.-diploma B. Zij werden opgeleid door de sportinstruc- teur wachtmeester Tonies. en dat deze zijn mannen goed getraind had, bleek wel uit het feit, dat niet minder dan 55 candidaten het diploma gehaald hebben. Luitenant Zijp en de directeur van de „Overdekte", de heer Van der Grient, hebben de geslaagden na afloop gecomplimenteerd. Bepalingen voor de landbouw Motorrijtuigen en aanhangwagens mogen niet langer zijn dan tien meter. Samenstellen van trekker en oplegger en motorrijtuigen met daarachterge- koppelde aanhangwagen, mogen niet langer zijn dan respectievelijk veertien en achttien meter. Autobussen mogen, indien daarvoor door de minister machtiging is verleend, ten hoogste elf meter zijn. Het verboden van een weg een zodanig gebruik te ma ken, dat deze meer dan gewoonlijk in beslag wordt genomen. Van dit ver bod kan ontheffing worden verleend. Landbouwmachines. Voor het besturen van motorrijtui gen ten behoeve van het landbouw bedrijf, gelden de volgende bepalingen: De bestuurder moet tenminste zes tien jaar zijn, de lading mag niet hoger zijn dan 3.50 meter of de breed te, de lading medegerekend, niet meer dan drie meter. Indien het een B-weg is, mag maximale breedte niet meer dan 2.60 meter bedragen. Indien echter de lading van een aanhangwagen uit losse veldgewassen bestaat, mag de hoogte 3.80 meter en de breedte 3.50 meter zijn. Voor een B-weg is dit drie meter. Van deze bepalingen kan ont heffing worden verleend. Voorts is het verboden met een grotere snelheid dan 16 km. per uur te rijden, indien door het motorrijtuig geen aanhangwagens worden voortbewogen, of geen andere aanhangwagens dan die welke zijn voorzien van een bruikbare reminrich- ting. Deze moet door Ce bestuurde: van het motorrijtuig in werking kun nen worden gesteld. Voorts, indien de wielen van de aanhangwagen (s) alle van luchtbanden zijn voorzien. In alle andere gevallen is de hoogst toelaat bare snelheid zes kilometer per uur. —Geus, secretaresse, Ferd. Bolstraat 26; G. J. BakkerRoede, penningmees- teresse, Burg. Palingstraat 7 (giro 360727)S. G. Bulthuisde Vries, Langestraat 106; J. A. W. NijdamMac Pherson, van Everdingenstraat 1; A. Schaddenhorstvan Mens, Druiven- laan 27; J. WésseldijkTasseron, Nieuwlandersingel 56; M. Zwaan—van Gulik, Kwerenpad 24. De comité-leden zijn gaarne bereid ook persoonlijk giften voor het beoog de doel in ontvangst te nemen. Aan de aangesloten V.V V.'s is door het Federatiebestuur het volgende schrijven gezonden: In de Zaterdag gehouden werkver gadering der Federatie is als conclu sie der besprekingen besloten, thans aan de V.V.V.'s te verzoeken vóór 15 Maart a.s. te berichten, of de mogelijk heid bestaat, dat vanwege de V.V.V. s aan het bloemencorso kan worden deelgenomen. Het ligt in het voornemen van V.V.V. „Alcmaria" ter gelegenheid van de opening van de Kaasmarkt waar schijnlijk Vrijdag 27 April a.s. het centrum van Noord-Holland Alk maar in bloementooi te brengen, mede in verband met het bollensei- zoen, dat van ca. 20 April t.m. Mei duurt. De beteelde oppervlakte aan bloembollen in dit deel van Noord- Holland is groter dan in Zuid-Holland (Sassenheim, Lisse, enz.) en het wordt tijd, dat dit onder de aandacht van het publiek wordt gebracht, ten einde té trachten de stroom van bollenbe- zoekers ook naar ons gebied te leiden De bedoeling is nu, dat elke V.V.V. tracht ter -plaatse in samenwerking met bloembollenhandelaren of bloemis ten met een of meer versierde voer tuigen aan dit voorjaarsbloemenfestijn deel te nemen. De versierde wagens kunnen tevens gerust een propagan distisch karakter dragen voor een be zoek aan de eigen gemeente. De bol- lenhandelaren kunnen daarin een on gezochte reclame voor hun producten vinden. De deelnemende wagens worden op een bepaald uur in Alkmaar verwacht Daar zal een jury prijzen uitreiken en de deelnemers „een aardige dag" wor den bereid. Er zijn verschillende groepen, zoals reclame-wagens van handel en in dustrie, versierde vrachtauto's en luxe auto's. Een luxe auto, versierd met bv. één kleur tulpen, kan reeds een prachtig effect opleveren en het staat wel vast, dat het daarvoor benodigde bloemenmateriaal door bollenhande- laren gratis ter beschikking wordt ge steld. Mevrouw en de heer G. Pranger, die in het culturele leven van Alkmaar een belangrijke plaats innemen en velen hielpen bij de eerste moeilijke schreden op het pad der pianomuziek, zang en ballet, zullen Zaterdag het tienjarig bestaan van hun zang- en balletklas sen herdenken met een uitvoering in ,,'t Gulden Vlies". Het echtpaar, dat het hart verpand heeft aan de muze, geniet in onze stad een grote popula riteit, een bekendheid, welke het voor namelijk dankt aan de prettige wijze van lesgeven en de spontane mede werking, welke bü talrijke officiële en officieuze gebeurtenissen in Alkmaar, de opvoering van revue's, operettes e.d. gegeven werd. De heer Pranger slaagde in 1939 aan het conservatorium te Den Haag voor het diploma piano. Na de demo bilisatie vatte hjj zijn pianolessen weer op en stichtte tevens in samenwerking met zijn echtgenote een zang- en bal letgroep, welke reeds spoedig een grote belangstelling genoot. Telken- jare traden de leerlingen momen teel 98 voor het voetlicht en wer den zangspelen ten tonele gevoerd, waarvoor de heer Pranger de muziek componeerde. Zo zagen velen in de loop der jaren „Drome Loes", „Prin ses Lydia", „De Lente bevrijdt", „Toch komt de Mei" en „De verdwe nen spaarpot", alle composities van de heer Pranger. Verder werden ge bracht „De Zandhoeve" van Nico Snel, „Foppenvisite" en „Assepoester". Behalve deze operettes componeerde de heer Pranger de muziek voor de operette „Alkmaar in de Spaanse tijd" op tekst van Jan van Alfen en de revue van „Neerlandia", welke laatste vijftien maal werd opgevoerd Burgerlijke Stand Geboren: Jenny, d. van K. M. Klomp en J. Dekker. Getrouwd: Bemawlus J. Corbran en Anna L. Leek. Antoon Kluck en Maria G. Bakker. „Moordenaars op de weg", noemde de officier van justitie mr. Holsteyn de weggebruikers die zich op onverant woordelijke wijze schuldig maken aan het zgn. „snijden". Zo'n man was de Rotterdammer Teunis H, Deze ver dachte was nog niet in het bezit van een rijbewijs toen hij, weliswaar met een chauffeur naast zich, van Den Hel der naar Rotterdam reed. Op de Rijks straatweg in Heiloo zou hij een trailei inhalen. Dat zou goed zijn gegaan als niet uit de richting Limmen een auto bus was genaderd. Op het laatste mo ment kon V. de bus nog ontwijken, maar hij bracht de chauffeur van de trailer in ernstige moeilijkheden. Deze chauffeur móest een manoeuvre naar rechts maken, slipte en raakte daarbij de Alkmaarder H., die zich op het rijwielpad bevond. Het slachtoffer be kwam vrij ernstig letsel aan zijn voet. zodat hij vier weken rust moest hou den. Bovendien werden zijn rijwiel en kleding ernstig beschadigd. Tijdens de .zitting van de Meervoudige Kamer diende H. een civiele vordering van ruim f250 in. Daar de Meervoudige Kamer niet tot hogere civiele vorde ringen dan f 150 kan veroordelen eiste de officier dat verdachte het maximum zou moeten betalen, bene vens een boete van f 250 subsidiaii 30 dagen. Uitspraak over veertien dagen. en waarin mevrouw Pranger de bal letten leidde. Verder is de heer Pran ger dirigent van het Chr. Gemengd Koor, het Dubbel Mannenkwartel „Zang en Vriendschap", het Alkmaars Kleinorkest, het Dameskoor „Conso nant", het Gem. Koor „Euphonia" te Schagen en het Kerkkoor in Den Hel der. Ook geeft hij ieder jaar een avond met zijn plano- en vioolleerlingen. Al deze werkzaamheden, waarbij wij nog voegen de lessen aan de Huishoud- en Industrieschool en de Landbouwhuis- houdschool, konden niet verhinderen, dat mevrouw en de heer Pranger steeds bereid waren' hun medewerking te verlenen indien zulks gevraagd werd. In dit verband noemen wj) slechts de revues van 8-October- vereniging. Tijdens de Zaterdag te houden uit voering „Tien jaar zang en ballet" zal evenals tien jaar geleden het zangspel „Drome Loes", muziek van G. Pranger en tekst van H. Schuite maker worden opgevoerd, zij het ech ter in een totaal gewijzigde muzikale enscenering, welke is aangepast aan de moderne ideeën van de componist. Op 69-jarige leeftijd is na een zeer langdurige ziekte overleden de heer C. Elles, die zijn gehele leven 'n trouwe werker aan de gasfabriek is geweest. Als jongmaatje in 1897 in dienst getreden, wist hij zich door ijver en plichtsbetrach ting op te werken tot boekhouder en tijdelijk hoofdboekhouder. In 1946 werd hij op 65-jarige leeftijd gepen- sionneerd, maar als arbeidscontractant werkte hij door tot 1947 om zijn gou den jubilium te kunnen vieren. H.M. de Koningin onderscheidde deze trouwe werker met de gouden eremedaille van de orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling zal Zaterdag 3 Maart des n.m. 2.30 uur plaats vinden op de Gem. Begraafplaats. Arbeider dook in het water Aan de Lindengracht was gistermid dag een arbeider op acht meter hoogte bezig met het afzagen van takken van een boom, welke moest worden ge rooid. Toen de tak waaraan hij bezig was plotseling brak, verloor de man zijn evenwicht en stortte omlaag. Gelukkig kwam hij niet op straat, doch in het water terecht. Nadat zijn collega's hem op het droge hadden getrokken, werd de onfortuinlijke arbeider naar het Cen traal Ziekenhuis overgebracht. Het bleek dat hij slechts lichte verwondin gen aan het gelaat had opgeiopen. Alkmaarse schaakclub DOS De onderlinge voortgezette wedstrij den voor de wintercompetitie luiden: A. Burgert—P. Obdam 1—0. S de Boer P. van Hoven 10. J. SlikkerF. Appel 01, A. LigthartR. v. Wezop 01, J. BoekeiA. Nijman 01, C. Mazereeuw—A Ligthart 1—0. M. Pran ger—W. Speets 0—1, P. Obdam—F. Ap pel 01, J. Slikker—G. Jongkind 10. A. Nijman—A. Burgert 1—0, F. Jong kind—F. Appel 0—1, J. Kooy—P. Ob dam 1—0. C Mazereeuw—A. Burgert O—l, P. ObdamJ. Nijman 10. (Remise schenen de spelers ditmaal niet te kennen.) De plotselinge stopzetting van de in- voor in West-Dultsland van tuinbouw producten, heeft grote indruk gemaakt in de kringen van dj tuinbouwers, vei lingbestuurders en exporteurs. Duits land werd nog steeds beschouwd als een der beste afnemers en indien deze maatregel gehandhaafd zal blijven, be staat de mogelijkheid dat een grote oa- tastrophe het gevolg hiervan is. De betaalmeestêr van de Langedij- ker Groente Centrale te Broek op Lan- gendijk, de h'er H. Pastoor, verklaar de ons desgevraagd, dat de reacties vanmorgen duidelijk waarneembaar waren. Hoewel de uitvoer slechts ma tig was. werd er toch wel uien en rode kool uitgevoerd. De verkoop van het laatste product ging hedenmorgen veel slechter en de prijs daalde ongeveer met dertig procent. Voorts verklaarde de heer Pastoor, dat men over het al gemeen op een tijdelijke maatregel hoopt. Momenteel is de export van Deense witte kool naar Amerika het meest belangrijk. Hopelijk zal er in Maart weer naar de Verenigde Staten kunnen worden geëxporteerd, daar vooi dit product anders geen afzet gebied bestaat. Grote catastrophe De heer J. Kos, veilingleider van de Noordermarktbond te Noord-Schar- woude, verklaarde, dat reeds heden morgen de invloed van de maatregel was te bespeuren. Vooral de uienprij- zen daalden aanzienlijk. Indien Duits- Maandagavond vergaderde de Coöp. Boeren leenbank ,Zuidscharwoude" in de zaal van de heer P. Kramer, onder leiding van de heer P. de Geus. Deze wees ial zijn openingswoord op de moeilijkheden veroorzaakt door de hoge uit gaven voor bedrijf en gezin, de hoge belastin gen en de slechte omstandigheden in de tuin bouw. De kassier, de heer J. du Burck, bracht ver slag uit van de algemene vergadering der cen trale bank. Besloten werd de rente voor de spaarbank te bepalen op 2.3 pet. tot f 3500,—, 1 pet. vöor f 3500,— tot f 5000,— en Va pet. voor f 5000,— en hoger. Voor debet lopende rekening 4 pet., credit lopende rekening 1 pet. tot f 2500,— en Va pet. daarboven. Rentebetaling zal ge schieden in twee termijnen. Vervolgens bracht de heer J. du Burck ver slag uit over het afgelopen jaar, waarin hij tevens de financiële toestand van de bank besprak. Het bedrag aan spaargeld bedraagt pl.m. f 400.000,—. Bij de centrale bank was gede poneerd f 108.000,—. De voorschotten be droegen eind 1950 f 125.000,—. De vordering op de rekeninghouders bedroeg f 51.703,71, het effectenbezit f 104.698,31. De leningen aan publiekrechtelijke lichamèn f 40.760,—. Het eindcijfer van de lopende rekening f 833.626,77 in debet en f 799.138,98 in credit. Aan de centrale bank werd in rekening-courant uit gegeven f 469.897,83 en ontvangen f 471.415,29 Voor vrijwillige verzekering werd slechts één zegel uitgegeven. De winst van het afgelopen jaar bedraagt f 1930,24. Hét aantal spaarders bedroeg 395. Een zeventiental nieuwe spaarders werden in geschreven ea 13 nieuwe voorschotten werden verleend. Eind 1950 stonden 37 voorchotten ingeschreven. Het aantal rekening-couranthouders bedroeg 30. Het aantal leden 169. Het eindcijfer van de rekening bedroeg f 1.084.403,48 en van de balans f461.174,51. Beide werden door de vergadering goed gekeurd. Goede samenwerking. De heer P. de Geus nam vervolgens met een enkel vi»oord afscheid als voorzitter van het bestuur van de Boerenleenbank. Spreker zeide verheugd te zijn, dat hij 2ijn functie ver laat op een ogenblik, dat de bank in een ge zonde positie verkeert. Hij prees de goede samenwerking, die steeds in het bestuur be staat en sprak zijn dank uit voor de samen werking met de raad van toezicht en de kassier. De heer Jb. Rutsen bracht d$ scheidende voorzitter hulde en dankte hem onder aan bieding van een boekwerk voor hetgeen door hem in het belang van de bank is verricht. Nadat nog de heer G. de Boer Wz. enige woorden tot de vergadering had gericht, werd do bijeenkomst gesloten. BEKUMFEEST EN HANDELSGEEST De activiteit gedurende de afgelopen week wees erop, dat de jeugd zich we derom gereed maakte tot viering van het Bekumfeest, met alle luister, die daaraan verbonden is. Oude dozen, kranten, kortom alles wat brandbaar was, werd huis aan huis opgehaald en vervoerd naar de Bekumplaatsen op ,,'t Blauwe zand" en het land van de heer Van Ammers te Oost Graftdijk. In West verliep alles vlot, maar de Oostelijke Bekumstapel werd ernstig bedreigd. Enkele handelaren in oud-papier had den het oog op de tegenwoordig kost bare stapel afval laten vallen en al'.t folklore en traditie terzijde schui vend, waren ze maar meteen met het opladen van het oud-papier begonnen. Gelukkig werd dit door volwassenen ge zien. die een kernachtig woordje met de handelslui gingen spreken. Er vielen krachttermen en er werd zelfs met de politie gedreigd. Na enig gediscussieer bleken de handelslui bereid hun waar weer af te laden. Met sombere gezichten trokken zij af. GESLAAGD Bij de door de H.M.V. te 's-Graven hage gehouden examen slaagde voor lerares in het costuum- en mantelvak mevr. A. Wonderv. d. Oord te Alk maar met lof en het hoogste aantal punten. land in de komende maand niet zal in voeren, en hierop had men algemeen gerekend, staat een grote catastropha voor de deur. De export van koolsoor ten was slechts van geringe quantiteit en op deze markt zal niet direct een terugslag te bespeuren zijn. De plotse linge maatregel van West-Duitsland noemde de heer Kos zeer slecht nieuws en hij hoopte dat men spoedig van ge dachte zal veranderen, daar de export naar Frankrijk, Belgie en Oostenrijk t« klein is, om van enige waarde te zijn. Over de uitvoer van kool naar Ameri- ka zeide onze zegsman, dat er in dt afgelopen periode 230 wagons van tien duizend kilogram met Deense witte kool naar de Verenigde Staten warea verscheept. Slechts een verdere uitvoer naar Amerika kan het invoerverbod van West-Duitsland enigszins dekken, Maandagavond kwam de Langedijker Brand weer in jaarvergadering bijeen onder leiding van de heer J. M, de Jong. Deze heette allen welkom» met name burgemeester H. Schelhaas en majoor Roelofsen te Amsterdam. Na enige huishoudelijke aangelegenheden, waaronder het financieel verslag van de heer Zijp, deelde de commandant mede, dat de Ver zekering spoedig opnieuw zal worden geregeld. Hij wees er het personeel op, dat kleding en schoeisel niet voor prive-doeleiroden mogen wor den gebruikt. Door de heer Do Wit van de afdeling Broek op Langendijk werd de wens uitgesproken, dat de gemeentelijke subsidie zal worden verhoogd in verband met de stijging der materiaalprijzen. Enige misverstanden met betreking tot de eerste melding bij brand werden door de heer D. Dirkmaat opgehelderd. De heer Vroling van de afdeling Zuid-Scharwoude achtte direct» melding der betrokken afdeling gewenst. De voorzitter deelde mede, dat de wedstrij den deze zomer weer op dezelfde wijze zullen worden gehouden als het vorig jaar. Het jaarverslag. Door de heer N. Stet werd verslag uitge- bracht over het afgelopen jaar. Te Broek op Langendijk werd vier maal een brand met suo- cês bestreden. Te Zuid-Scharwoude brak dri» maal èen brand uit, waaronder de fatale brand op 7 November, waarbij twee kinderen het loven lieten. Noord-Scharwoude werd twee maal gealarmeerd voor een brand buiten eigen gebied, terwijl in Oudkarspel drie maal een brand in de kiem Werd gesmoord. Voorts werdi gereleveerd het aftreden van de heer D. Zijp als commandant te Noord-Scharwoude en het benoemen in zijn plaats van de heer D. Dirkmaat. Training houdt fit. Veel wordt gedaan om de mannen door trai ning' op peil te houden. Daaraan werken ook de onderlinge Cursussen mede, terwijl van d» gemeente alle steun wordt ondervonden, bij dt jaarlijkse wedstrijden werden diverse suc cessen behaald. Door majoor Roelofsen te Amsterdam, die thans gepensionneerd is, en die vooral in de bezettingstijd van zijn grote verdienste bewijs leverde, werden in een boeiend betoog allerlei belevenissen verteld, o.a. uit zijn Amsterdims® tijd. Het betoog was even interessant als leer zaam. Een uteenzetting werd gegeven van de brandoorzaken, de gevaren van explosie en zelf ontbranding. Nadat door burgemeester H. Schelhaas namens de gemeente dank was gebracht werd de bij eenkomst door de voorzitter gesloten. De laatsie winterlezing Gisteravond werd in de Geref. kerk te Broek op Langendijk de laatste winterlezing gehou den, waarin de programma-leider van de N.C. R V., de heer Gerard Hoek, zijn bevindingen vertelde over zijn reis door Canada. De kerk was geheel gevuld, waaruit wel bleek hoe dit onderwerp aller belangstelling heeft. De bijeenkomst werd geopend met gezang, schriftlezingen gebed, waarop ds. D. Henstra, Chr. Geref. predikant te Broek op Langendijk een kort welkomstwoord sprak. De heer Hoek wees in de eerste plaats op de economische nood van Nederland, waar ongetwijfeld de breuk met Indonesië niet vreemd aan is. Hij herinnerde er aan dat Nederland meer in nood heeft verkeerd en dat juist in vroeger eeuwen, juist toen d» nood boog was, de Nederlanders over de wereld uizwor- ven, zodat men overal ter wereld hun sporen vindt. Zo ook in de nieuwe wereld. Canada staat sinds de laatste tien jaar weer in het centrum der belangstelling, In de oorlog was het schutse van de Oranje-dynastie. Een andere band is zeker dat zo veel Canadezen hier hun bloed voor de vrijheid gaven. De Canadezen noemde spreker een groeiend ras, voortgekomen uit de smeltkroes der naties. De Canadees noemde hij enigszins stuurs en ver legen. Er is een honger naar cultuur in Ca nada. Er zijn 9*/s millioen tijdschriftlezers, ter wijl de bevolking 13Vs millioen zielen telt. Spreker achtte Canada een christelijke natie, waar trouw wordt gekerkt door orthodoxen zo goed als vrijzinnigen en katholieken. Op de staatsschool wordt vrij veel aandacht aan het godsdienstonderwijs besteed. Er is groeiende be langstelling voor de vrije school. Spreker noemde de Canadees hoffelijk en beter gema nierd dan de doorsnee Nederlander. De heer Hoek gaf vervolgens een beschrijving van ligging en afstanden van Canada, de ste den, provincies, meren en verschillende klima ten. Ontario noemde spreker een prachtig land- bouwland, waar nog voor velen plaats is. Ook beschreef hij zijn reis door de prairy pro vincies. Alberta is een rijk land door zijn oliebronnen. Emigratie. De heer Hoek waarschuwde voor lichtvaar dige emigratie, dat betekent een zich los maken van de Nederlandse cultuur, waar men als emigrant nooit geheel los van komt. In ver band hiermede beval hij emigratie in gezins verband of ook in familieverband aan. De volkszonden van Canada zijn drinken en gokken, waartegen door de kerken positie wordt gekozen. Voor de emigrant is het goed hier van op de hoogte te zijn. Men moet niet emigreren alleen uit mate riële overwegingen, maar deze beslissing moet een geestelijke basis hebben. Overigens: Gods kerk is overal. Laat Nederlanders, zo besloot de heer Hoek, het allerbeste geven wat zij bezitten voor dit nieuwe land: hun werkkracht, maar meer nog hun godsvrucht. Hierna werden nog een drietal zeer interes sante films over Canada vertoond.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2