TJE Turpin overrompelde Luc van Dam D AM PO Een knallende linkse maakie onze landgenoot machteloos Kou op de borst Overval op kassier te Amsterdam tot klaarheid gebracht Politiek debat ie toffen Neerlarids bokshope in 48 seconden geveld Langzaam aan dan breekt de dekruit niet Rust in Marokko Horecaf-tentoonstelling bracht f 50.000 op Met een van pijn ver wrongen gezicht Rotterdamse politie legt beslag op Frans Hals" Jehova's getuigen voor de Hoge Raad VOOR ONS JONGELUI Is toch maar Je ware! Politie arresteert de tv/ee laffe daders Pseudo-overvaller moest van onschuld overtuigd worden Een diner van zeven gangen in de lucht De zagende pijnen Bron van groie trofs Overval op Haagse Jockeyclub berecht Weerslag van Belgische bewapening op economisch leven gering Minister plaatste zijn zoon op hoofdkwartier KIJKDAG IN IJMUIDEN Inventaris van gestrande Griek ligt uitgestald Over de ramp van de .Metamorphosis' spreekt niemand meer TROEPENCONCENTRATIES IN CHINA WOENSDAG 28 FEBRUARI 1951 ïrs! kool eens op laatste ogenblik aar smelten. eekt grage eters! lingmagazijn i GRATIS of Ritsevoort, lefoon 2710 bieden I- zyn ,ING r het vertrouwen eelt zijn opvolger OVEREEM, at 29, Alkmaar. ide aankondiging JWIELHANDEL, LLING ANNEX 1UUR s voet voortgezet. LAY, kmaar. Tel. 3100. - v-.- - -W, er:- «5 AANGEKONDIGD door gesehal van trompetten en beschenen door sterke zoeklichten betraden Randolph Turpin en I.uc van Dam Dinsdagavond de mg van de Harringay Arena te Londen, die tot in de hoeken gevuld was met 10.000 toeschouwers. Turpin, met zijn 72 kg en 1 ons een halve kilogram zwaar der dan Van Dam, was sterk favoriet. Op grond van zijn grote stootkracht achtte men hem in staat het gevecht ver binnen de vijftien ronden door een k.o. te beslissen en het was bekend, dat „Randy" zijn uiterste best zou doen om •en nog betere prestatie te leveren dan Ray Robinson, die onze landgenoot in vier ronden uitgeslagen had. Dat het „gevecht" echter zo kort zou duren, had den zelfs de Britten niet verwacht, laat staan de Nederlanders, voor wie Luc van Dams snelle nederlaag een pijnlijke verrassing was. Zy bouwden hun ge matigd optimisme op de ring-ervarlng en de uitstekende techniek van onze landgenoot. Desondanks werd hij door de Britse kampioen verrast en was de strijd in 48 seconden beslist. Het was de derde maal, dat Van Dam om de Europese titel bokste. In 1943 had hij te BerlUn van Besselman en in 1948 te Brussel van Cyrille Delannoit op punten verloren. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Tekende sultan onder pressie In de Marokkaanse hoofdstad heerst thans volledige rust. In Fez paradeer den Dinsdag 5000 gewapende stam leden te paard door de straten. Zy voerden onder meer de Franse vlag met zich mede. De nationalistische Istiqla! bewaarde het stilzwijgen. Azzam Pasja, de secretaris-generaal van de Arabische Liga, heeft verklaard, dat de Arabische regeringen „alle no dige maatregelen zullen treffen ten einde de sultan van Marokko te be schermen, opdat hij niet gebruikt zal worden als gereedschap in de handen van het kolonialisme". Mogelijk zou de zaak voor de Vei ligheidsraad gebracht worden. Abd El Krim, de leider van de Rifopstand in Noord-Marokko in 1920 heeft een be roep gedaan op de Arabische leiders „om de sultan te beschermen voor de Franse tyrannie en de bedreiging van de onafhankelijkheid van zijn land" Azzam Pasja zeide inlichtingen te hebben ontvangen volgens weike de sultan de overeenkomst van Maandag „onder pressie" tekende. De Horecaf-tentoonstelling, die eind 1950 in het RAI-gebouw te Amsterdam is gehouden, heeft een batig saldo op geleverd van f 50.000. Drie cheques, elk groot t 10.000 wer den overhandigd aan vertegenwoordi gers van „Het Nederlandsche Roode Kruis", het „Koningin Wilhelmina Fonds" en de „Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers". De resterende f 20.000 zijn bestemd voor het ondersteuningsfonds van de Horecaf, en voor studiebeurzen voor het volgen van cursussen op hotelvak scholen. TURPIN viel onmidueilijk aan na het luiden van de gong, maar Van Dain aanvaardde de strijd en stootte vinnig terug. Nadat er enkele seconden ge spard was drong Turpin zijn tegenstan der in de touwen, vrijwel gelijktijdig een zware linkse hoek tegen de kaak plaatsend. Van Dam werd achteruit ge worpen en Turpin, die zich volkomen rekenschap gaf van het effect van deze stoot op onze landgenoot, volgde blik semsnel met een rechtse, een linkse en andermaal een rechtse. Al deze stoten kwamen vol door en Van Dam, met een van pijn verwrongen gezicht, zonk in een. Het was toen al duidelijk dat hij niet binnen tien tellen overeind zou kunnen komen. Hij wentelde zich om op zijn rug en bleef zo nog enkele mi nuten liggen nadat het „out" weer klonken had. Een' kussen werd onder zijn hoofd geschoven terwijl een dokter zijn mondbeschermer verwijderde en zich ervan vergewiste dat Van Dam niet ernstig geblesseerd was, De 22-jarige Turpin kon zich Euro pees kampioen noemen en zal, als hij in Juni van de Australiër Dave Sands wint, tegen Sugar Robinson om de we reldtitel middengewicht boksen. Als een bliksemflits. VAN DAM was nog versuft toen hjj naar zijn kleedkamer werd gebracht. Hjj verklaarde later, terwijl zijn echtge- Dinsdagmorgen, op de vierde kijk dag voor de schilderij enveiling by Van Marie, de Sille en Baan te Rot terdam, zyn enige schilderijen in be- •lag- genomen. Deze inbeslagneming is geschied op last van de offitier van justitie te Rotterdam. Onder de weg gehaalde schilderijen bevindt zich ook een portret, dat op naam zou staan van Frans Hals en waarbij certificaten van echtheid aanwezig zijn, ondertekend door de experts Gratama en Friedlaen- der. Omtrent de motieven, die tot dit ingrijpen hebben geleid, laat de politie zich nog niet uit. (Bovengenoemde schilderijenveiling is de laatste dagen in opspraak geko men door verschillende publicaties, waarin de echtheid van de aangeboden meesterwerken in twijfel werd ge trokken. - Red. De Hoge Raad heeft uitspraak ge daan in enige zaken betreffende het venten door Jehova's getuigen in de gemeente Eindhoven. Wegens het uit geven van strooibiljetten en het zich met een reclamebord bevinden op de openbare weg te Eindhoven waren zij door de kantonrechter veroordeeld. De Eindhovense politieverordening bevat namelijk een verbod ter zake. In ho ger beroep waren de vonnissen van de kantonrechter bevestigd. De Hoge Raad heeft thans de betrokken arres ten vernietigd en de politieverorde ning van Eindhoven ongeldig verklaard. Krantenrel in Buenos Aires In Buenos Aires is het Dinsdag tot •en rel gekomen waarbij een persoon gedood en enkele gewond werden. On geveer 1000 employé's van het onafhan kelijke blad „La Prensa" trachtten door een cordon van posters te breken, die reeds een maand verhinderd heb ben, dat het werk op het blad verricht wordt. De posters behoren tot het vak verbond van krantenventers, die een aandeel in advertentiewinst eisen en voorts tegenstander zijn van het recht streekse verzenden aan abonné's. is een klein sigaartje je dat t Is eens w at anders staat zo vlot smaakt fijn ruikt zo lekker! En véél gezonder! Ik hoef niet meer te inhaleren om er echt van te genieten! Een klein sigaartje is óók een sigaar en mijn vader zegt altijd: note en manager hem trachtten te troosten, dat Turpin harder slaat dan Robinson en dat hjj de punch, die het begin van het einde inluidde, niet had zien komen. HU verontschuldigde zich over zUn ..nolle nederlaag tegenover promotor Jack Solomons die hem in de kleedkamer kwam opzoeken. „Toen die eerste knallende linkse mij had getrof fen kon ik niet veel meer doen", zei onze landgenoot. „Turpin is een snel en hardslaand bokser die mij geen tijd gaf om op mijn verhaal te komen". Turpin van zijn kant zeide dat hij van het begin af aan vol vertrouwen was geweest dat hij zou winnen, Hij had echter niet gedacht dat de partij zo kort zou duren. In zijn kleedkamer kreeg Turpin een grote krans van gele, rode en blau we tulpen, aangeboden door een groep Nederlandse toeschouwers. De recherche van het politiebureau Singel te Amsterdam is er in geslaagd de twee daders van de roofoverval op Zaterdag 9 September 1950 op de 69-jarige kassier Spijdel van het coöperatief restaurant aan het Molenpad te Amsterdam te arresteren. Het zijn een 23-jarige los werkman en een 22-jarige automonteur, heiden uit Amsterdam» die bU de politie bekend staan als insluipers en al meer dere diefstallen op hun geweten hebben. Zaterdag werden de daders In arrest gesteld, Maandag viel de eerste door de mand en Dinsdag legde de tweede ver dachte een bekentenis af. De bult van de overval 1500.is niet meer te achterhalen. De jongens hadden het geld gebruikt om autorjjlessen t© nemen en toen ze eenmaal konden rijden hadden zij auto's gehuurd en uitstapjes ge maakt. Op de bewuste Zaterdag waren de beide jongemannen langs het Molenpad gewandeld en hadden gezien, dat de kassier bezig was met geld tellen, Zij waren het kantoortje binnen gedrongen en terwijl de een de kassier van ach teren beet gegrepen had, diende de an dere „held" de oude man enige vuist slagen toe. Deze kwamen zo hard aan, dat de kassier een schedelbasisfractuur, een gebroken néus en een gebroken onderkaak opliep. Na maanden ver pleegd te zijn, is zijn stemvermogen thans nog ernstig gestoord. Na hun laffe daad sleepten de beide daders hun slachtoffer naar een aangrenzend vertrek, deden een greep in de geld kist en sloegen op de vlucht met f 1500 Een dienster, die op het lawaai was toegesneld, schrok zo, dat zij niet in staats was de twee vluchtenden tegen te houden. Laatstgenoemden waren brutaal genoeg om in de Leidsestraat rustig op lijn 2 te stappen, niettegen staande de lichte regenjas van een van De Britse genationaliseerde lucht vaart heeft een nieuwe dienst inge steld op de route LondenNew York. Deze wordt dagelijks met „Stratocrui- sers" gevlogen onder de veelbelovende naam „Monarch-vluchten". De passa giers op deze route zullen zich in een luxe-hotel wanen, want ze worden door niet minder dan drie stewardessen en een steward bediend. Deze geüni formeerde lucht-kellners serveren de luchtreizigers complete diners van ze ven gangen, champagne, cocktails en andere dranken. Het ontbijt wordt op bed geserveerd. De vrouwelijke pas sagiers op deze Monarch-vluchten ontvangen luxe tasjes met cosmetische artikelen. De Pan American Airways doet het nog grootser. Reeds enige tijd serveren vijf geüniformeerde lucht-marketent- sl ers de diners, terwijl de dames vanda-orchideeën uit Hawaii en par fum uit Parijs krijgen aangeboden, die daartoe dagelijks op de Amerikaanse luchthavens arriveren Beide maatschappijen beconcurreren elkaar hevig. Wie de meeste passagiers zal krijgen? hen van onder tot boven met bïoed- spatten was bedekt. Pseudo-overvaller. Talrjjke tips van het publiek leidden niet naar de daders. Een tip bracht de politie op het spoor van een jongeman in Hilversum, die aan zijn meisje ge schreven had, dat hij een aandeel in de overval had gehad. Toen de knaap werd aangehouden, gaf hij onmiddel lijk toe aan de overval te hebben deel genomen. Toen men echter over details ging praten, bleek al spoedig, dat de jongen wat te veel beeldromans had gelezen. Het slot van dit onderzoek was, dat de politie de pseudo-overval ler ervan moest overtuigen, dat nij part noch deel aan de overval had. Toen de politie het doen en laten van de diverse bekenden van de H. Hermandad naging, werd het nauw keurige speurderswerk met succes be kroond. Bij het naderen van het voorjaar heerst er op de tuinderijen grote bedrijvigheid. De platte kassen, waarin men aanstonds de vroege groenten gaat kweken, worden in gereedheid gebracht. Met vereende krachten brengen de tuinders de grote dekruiten naar de plaats van bestemming. van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83, f 2.08 en f 7.94 (Advertentie, Ing. Med.) De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken heeft naar aanleiding van het sneuvelen van luitenant-kolo nel M. P. A. den Ouden, een telegram gericht tot de Nederlandse ambassa deur te Washington, waarin Acheson o.m zegt dat de moed van luitenant kolonel Den Ouden en van degenen die onder zijn bevel stonden een bron van grote trots moet zyn voor zijn landge noten. Acheson zegt ervan overtuigd te zijn dat de krijgshaftige daad van luitenant-kolonel Den Ouden en de moedige dienst die het Nederlandse contingent verleent, andere strijdmach ten der Verenigde Naties die in Ko rea tegen de aggressie strijden inspi reert. Vier gemaskerde jonge kerels deden op 20 April 1950 gewapenderhand een overval op de Haagse Jockeyclub. een der rouletteverenigingen aan de Laan van Meerdervoort. Voor de Haagse rechtbank stonden de vier daders, die allen volledig be kend hebben, terecht. Twee hunner, de buffetchef R. E. G. de W. en de ma troos W. H. van der W, hebben reeds te Amsterdam terecht gestaan wegens roofovervallen te Haarlem op een tex tielhandelaar en op een taxichauffeur. Het vonnis in deze zaken werd opge schort in afwachting van een psychia trisch voorlichtingsrapport. Hangende deze kwestie verzocht de officier van justitie van de Haagse rechtbank ook uitstel van berechting, welk verzoek werd toegestaan. Tegen de twee andere betrokkenen bij de overval, de vertegenwoordigers E. H. J. en J. B. werd twee jaar en zes maanden gevangenisstraf geeistmet aftrek van voorarrest. Als bewijs, dat de daders de overval als betrekkelijk ongevaarlijk opvatten voerde een der verdedigers aan, dat een flauwgevallen dame een glaasje water kreeg en dat aan totaal beroof den geld terug werd gegeven om naar huis te gaan. De uitspraak volgt op 13 Maart. In het kader van het debat in de Belgische Kamer van volksvertegen woordigers over de verlenging van de militaire dienstplicht, heeft de eerste minister Pholien Dinsdagmiddag een uiteenzetting gegeven over de politiek van de regering. Op de binnenlandse markt zal in totaal een bedrag van 7 milliard fran ken aan materieel worden aangekocht. De Verenigde Staten zullen Belgie kosteloos zware wapenen leveren tot (Van onze speciale verslaggever) V'OG staat ons duidelijk voor de geest het drama van het Griekse s.s. Me tamorphosis, dat enkele maanden gele den bij vliegend weer benoorden de pieren van IJmuiden op het strand liep. Men herinnert zich, hoe de marconist —een van de laatsten, die van boord ging in een tros bekneld raakte tij dens zijn redding en een been verloor. Het was de enige schaduw, die over de kloeks redding van de bemanning van deze Gr.iek werd geworpen. Dat het schip verloren ging, ach. beroerd natuurlijk, maar veel en veel erger zouden we het gevonden hebben, wanneer er mensenlevens mee gemoeid geweest zouden zijn. Als een somber silhouet bleef de „Metamorfosis" boven de Noorderpier uitsteken. Zodra de weersomstandig- heden het toelieten, besprongen vreem' de mannen zyn roerloos lijf. Ze voer. den allerhande gereedschappen mee en begonnen dra alles wat los en vast zat in het inwendige van het karkas weg te slepen of te slopen. Tafels en stoelen, potten en pannen, leeftocht en spiritualiën, radioapparaten en kom passen, trossen, damkettlng en staal draden, ze gingen het eerst van boord af. Daarna de dingen, die geheel gede monteerd moesten worden tot zelfs verschillende teakhouten salondeuren, een frigidaire, een houten giek en twee ankers van 2300 kg. elk. Gevarieerde collectie In liet Magazijn Semaphore van de Rijkswaterstaat werd de vreemde col lectie ten slotte ondergebracht. De kostbaarste dingen, zoals de Marconi- zender plus seinsleutel, het Atlas Echo lood, de richtingzoeker en radio-ont vanger plus een collectie «ecu's «neen zware Lipsbrandkast in het gebouw van de Rijkswaterstaat «in de De Wetstraat in IJmuiden. En toen kwam de makelaar erbij om op elk van die op, in of aan het schip gevonden voor werpen een nummertje t« plakken. Tweehonderd en vijftig nummertjes. Die nummers interesseerden giste ren vele kijkers met een catalogus in de hand. De lezer voelt waar we heen willen. Naar de verkoping natuurlijk, die Vrijdag is in „de bovenzaal van Hotel Augusta, te Oud-IJmuiden, vlak bü het station". Over het drama sprak gisteren nie mand meer. Daar had men eenvoudig geen tyd voor tijdens zijn rondwande ling, of scherpe taxatie van de goede ren, waarvan men geloofde, dat ze van het zeewater geleden hadden. Voor de geheimzinnige Marconi-zcnder met zijn knoppen, meters, spoelen en draadjes zyn we een ogenblik blijven staan. En toen vroegen we naar de ongelukkige marconist. „Tja, 'k geloof hy leit hier nog in 't ziekenhuis. Pech gehad die jongen.,.. Ze poot is-ie wei kwijt". 'n Olijke mascotte En toen dachten we aan die kleine lollige mascotte een pierrot in kykertas. No. 152a volgens de veiling- brief. Een pierrot met een kalkgezicht en een verstarde grijns over zyn snuit..., .Vele reizen zal men hem het geluk toegekend hebben van de voor spoed die men ontmoette. En nu.... vergeten, of.... mlBkend, als num mertje 152a tussen de trieste sloop- rommel van de eens zo trotse schuit Voor de restantenveiling. Die Pier rot.... net een mens, alleende twee lappenbenen zaten er nog aan. een waarde, die gelijk zal staan met de financiële offers, die Belgie zelf brengt. Canada zal Belgie de wapenen en uit rusting verstrekken voor een gehele divisie. Naar de eerste minister verder be toogde, is de weerslag van de herbe wapening op het economische leven van Belgie betrekkelijk gering. Aan de jongste prijsstijgingen, zo zeide hy, liggen voornamelijk psychologische oor zaken ten grondslag. Om het hoofd te bieden aan de gevolgen van de herbe wapening zal de productie worden op gevoerd m een mate, welke beant woordt aan de behoefte. De militaire begroting van Belgie, die voor 1950 7.700 millioen franc be droeg, zal in 1951 12.300 millioen franc bedragen en dit cijfer kan nog niet als plafond worden beschouwd. De regering is voorstandster van een belasting op de uitzonderlijke winsten, die sedert Januari 1951 zyn gemaakt, De fiscale lasten, die op de vennoot schappen drukken, zullen aanzienlijk worden verhoogd, omdat deze het meeste profijt trekken uit de huidige conjunctuur. De fractieleider van de Belgische socialistische party, Bohy, vroeg de minister van Defensie De Greef of het juist was dat deze zyn zoon op het hoofdkwartier van generaal Eisenho wer heeft geplaatst. Hy verweet de minister zyn zoon aan het actieve ka der te hebben onttrokken. Minister De Greef antwoordde hierop dat het op uitdrukkelyk verzoek van Eisenho wer zelf was dat hy zyn zoon als tolk ter beschikking heeft gesteld. Na dat antwoord klonk van de linkse banken hevig protestgeroep op terwyi de rechtse meerderheid de minister luidde toejuichte. Toen de kalmte te ruggekeerd was, nam Achiel v*n Acker (soc.) het woord. Hy achtte het wetsvoorstel onaanvaardbaar, omdat 27 prooent der jongelieden geen dienst zullen behoeven te doen. Daarom zul len de socialisten tegen stemmen. Öok de liberalen zullen het voorstel niet steunen. OP HET MATJE £)AAR ontbloeide vanochtend in ons knusse zaaltje (waar juist een paar suffe peuterzaakjes waren afgedaan plotseling een debat over de interna tionale politiek tussen Huibertje oud 36 jaren, huisvrouw van Pieter D. (in de hoofdrol als verdachte) en Lena P., oüd 34 jaren, huisvrouw van Wil lem de G. (als goede tweede in de rol van beledigde). De concentratiekam pen, de genaderegen der Amerikanen en de champagne van meneer Krupp kwamen er aan te pas, alsmede de persoonlijke, vriendschappelijke net- gingen, die Lena in de nieuwe-ordetiji had getoond jegens een soldaat va» Hitiers Armee. Het scheen aanvankelijk een confee- tiezaakje van eenvoudige belediging. Huibertje had tot Lena gezegd: „Ga naar je moffen-Hannes met z'n kak- lawaai, vuile lellebel". En ze gaf zulks, bevend van emotie voor de rechter staande, grif toe„want is waar heid mag gezech" De rechter bracht haar een anders waarheid onder het oog, gelijk die ge schreven staat in het Wetboek van Strafrecht, maar de griezellg-lange en breekbaar-magere huisvrouw schokte de schonkige schouders in haar paarse nopjesjurk en zei: „Ze heeft er spek van gevrete De beledigde, een forse dragonder met oorbellen als kerkklokken en een hoed als 'n zolderschuit, gaf een lijzige beschrijving van het veelsoortig tram melant, dat ze met haar buurvrouw placht te hebben. Op de dag van het felle treffen hadden haar wederzijdss kinderen elkaar bekogeld met kool stronken en dierlijke mest. ,,lk zei al leen maar tege me jongest maak jt hande niet vuil Maar de magere betoogde: „Je liegt dat je barst!" hetgeen de rechter een schrobbering ontlokte waar geen woord Frans bij was. En de dragonder Hjsde voort. Die Duitser was een pleegzoon geweest van haar vroegere mevrouw zaliger,waar ik nege jaar fesoen- delijk met goed getuigschrift heb ge diend en dat kenne alle vrouwe niet segge". Nou affijn, die jonge was óók een mens maar bar tegen Hitier. „Hij spoegdc d'r gewoonweg op en die knul kwam dan wel 's een bakkie drinks hale". Mefrou had koffie en Wij maar sur- regaat slobbere.(Interruptie van Huibertje, gehamer van de Kadi). „As mense onder mekaar kon ik geen haat op die man koestere en dan mag d'r niet gesprake worde van lellebel," zei Lena. „Ik heb me eer. Sjursjil heh ze nou weer nodig voor de Rus" „Gutgut, nou doe Stalin 't i» ze broek De rechter sloot de discussie met een kras veto, gaf ernstige vermaningen en legde Huibertje een boete van twin tig gulden op. Zij nam het laatste woord met een politiek credo van wijde strekking: „De fasjiste komme an ds hoogste boom". Maar Lena stak haar tong uit. En de brigadier hield uitno digend de zaaldeur open, hoffelijk als gold het vorstinnen. KAREL. Volgens gewoonlijk welingelicht# Britse bronnen zijn de Chinese troepen in de buurt van Hongkong met dertig duizend man versterkt. Men veronder stelt dat deze versterking is geschied met het oog op een eventuele lan dingspoging van de nationalisten. Het blad Kioe Jat Pao meldt uit Talpeh, dat de Chinese communisten op het eiland Hainan voorbereidingen treffen om de zuidelijk van Hainan ga- legen eilandengroep aan te vallen. Oorlogsschepen, landlngsboten sm jonken zou-len bij Hainan samenge trokken zijn. Verder zouden Russische officieren drie divisies Chinese marine soldaten voor landingsoperatie* oplei den.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5