Prof. R CPim, Pam en Pom aan zee'! K.I. wint in Noord-Holland steeds meer veld JIMMY BROWN ALS BOKSER PAS OP UW KEEL Chefarine4 Er komt be DE Si.EITEL. ABDOSIItOOP Chelarine „4" doet wonderen SBB BS Rapport inzake het G.E.B. werd achter gesloten deuren behandeld Voorlichtingsavond voor veehouders j aan kabinetsfo DE MODERNE VEETEELT ten KJ.-station in Schermeer de Het Radioprogramma HEILOO Koedijk Vlasbouw door tuinders wordt sterk ontraden Drie-jarig meisje te water geraakt en verdronken Warmenhuizen Egmond aan Zee Nog steeds t moeilijkhet De C.P.N. wi! Weerberic 57. Pim, Pam en Pom zijn helemaal niet zo erg geschrokken, nu zij het monster van dichtbij gezien hebben. Ze zien duidelijk, dat de zeeslang van oude autobanden is gemaakt, die met tóuwen aan elkaar vastgebonden zijn. En de kop dan? Dat is - een gewoon rubber speelgoedbeest, dat je in elke speelgoedwinkel van Strandvoort kunt kopen. „Jongen, zien jullie dat? roept Pim uit. „Dat is de zeeslang natuur lijk!" Maar de zeeslang trekt zich niets aan van al dat geschreeuw. Geruisloos zwemt hij voort naar de kust en dat kan ook niet anders, want aan de kant van de lijn staat Zacharias. Stomver baasd kijken de drie hondjes het mon ster achterna, maar Pim komt het eerst tot bezinning. „Vooruit jongens, er achteraan, dan kruipen we elk in zo'n autoband. De slang gaat vast naar het strand toe!" (.Van onze speciale verslaggever) De kunstmatige bevruchting van vee wint de laatste jaren steeds meer veld. Sinds November 1949 is er in Sijbe- karspel, onder Enkhuizen, een zeer groot station voor Kunstmatige Inse minatie. Ook in Uitgeest wordt ge bouwd. Schagerbrug en Oosthuizen hebben goede plannen. En zuidelijker hebben Broek in Waterland en Ouder kerk aan de Amstel in boerenkringen al een naam verworven. Voor het hart van de provincie is de Schermeer het centrum. Twee jaar geleden ruim werd daar met dit doel een vereniging op gericht. Het idee was nog betrekkelijk nieuw. Daarom was voorwaarde bij de oprichting, dat op tenminste duizend koeien gerekend zou kunnen worden. Het eerste jaar haalde men dit aantal ternauwernood. Maai' dit jaar hebben de inseminators al zesduizend koe beesten behandeld. Dat is ongeveer de helft van het vee, dat tussen Spijker boor en Oude Niedorp te vinden is. De verwachting is, dat er voor de K.I. steeds meer belangstelling zal ko men. Op grond van deze verwachting durft de organisatie in de Schermeer het ook aan een omvangrijk plan uit te voeren. Dezer dagen is de bouw aanbesteed van een uitstekend geoutil leerd station, annex woning voor de stierenverzorger, kantoor, laboratori um, reinigingsinrichting, dekruimte enz. Er komen acht boxen in, waar desnoods zestien stieren een plaats kunnen vinden. Verder is er een ket- tenstal en een garage, alsmede een tredmolen, waarin de stieren alle da gen een half uurtje nioetetf" lopen om in goede conditie te blijven. Het ge heel wordt een gebouw, waarvoor de laagste inschrijving nog ruim een ton was. Voordelen De practijk heeft geleerd, dat de kunstmatige inseminatie vele voorde len biedt boven de natuurlijke. Er kwam de laatste jaren nogal veel dek kingsbesmetting voor onder het vee. Dit gevaar is thans tot een minimum gereduceerd. Maar behalve dit voor deel, zien de veehouders hier de kans van hun leven om puik vee in de wei te krijgen. Al wordt er nog zo'n kapi taal vpor een fokstier neergeteld, het beest is zijn geld dubbel en dwars waard. Veel vlugger dan voorheen kan de totale veestapel verbeterd worden en de kans op familicteelt voorheen oen van de redenen om een fokstier te verkopen is sterk verminderd. De Schermeer heeft een stal van zes fokstieren. Twee vijfjarigen, een drie jarige, twee tweejarige en één eenjari ge. Het zijn dieren, die de vereniging aankocht. Ze kostten zo'n veertien tot zestien duizend gulden per stuk. Drie ervan werden in Friesland, waar het aanbod van fokvee altijd nog gro ter is dan in Noord-Holland, aange kocht. Het laat zich gemakkelijk be grijpen, dat met dit enorme levende kapitaal omzichtig wordt omgespron gen. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Achlum (toezegging): W. J. Verhey, candidaat en Hulpprediker te Tweede Lxloërmond; te OdoornVal- thermond (toezegging)J. Kloosterman, candidaat te Maarn; te Beusichem: dr F. de Graaff te Well en Ammerzoden. Be dankt voor Loon op Zand: ,J. Arend- sen te Blauwkapel; voor Driesum: G. H. van Koote te Brandwijk; voor Raams- donk: W. Brinkman te Asperen. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Helmond: J. E. Rede- veld, candidaat te Huizen (NH); te Ihrho- veii: J. Koster te Laar (Graafschap Bent- heim); te Beetgum: J. Brouwer te Middel- stum; te Berlikum: E. J. Janssen te Uit huizen; te Wons: M. T. Minnema, candi daat te Rotterdam; te Tweede Exloer- mond: N. Korenhoff, candidaat te Leiden; te Dronrijp: G. Veeneman, candidaat te Apeldoorn. Aangenomen naar Augustinusga—SurhuizumH. Willems le Uithoorn. Ger. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Maastricht: T. C. F. van Kamp te Alblasserdam. Gereformeerde Gemeenten. Bedankt voor BenthuizenC. van Dam te Werkendam. Dr. Gravemeyer in algemene dienst. Naar wij \Ternemen heeft dr K. H. E. Gravemeyer te 's Gravenhage, algemeen gedelegeerde van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, die 23 April a.s. veertig jaar predikant is, de centrale kerkeraads- commissie der Ned. Herv. Gemeente te 's Gravenhage verzocht zijn buitengewoon predikantschap in deze gemeente 1 Mei a.s. te doen eindigen, om daarna als pre dikant in algemene dienst aan de kerk in haar geheel te worden verbonden. ZES FRANSE ATOOMTECHNICI NA SCHORSING ONTSLAGEN. Zes medewerkers ingenieurs, techni ci en bedienden van het Franse ho ge commissariaat voor de atoomkracht zijn ontslagen. Zij waren geschorst we gens deelneming aan de communisti sche betoging op de Champs Elysees tegen de aanwezigheid van generaal Eisenhower te Parijs. HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, S.00—24.00 AVRO. - 7.00 Nieuws. 7.15 Graru.muziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgen? wijding. 9.15 Gram.muziek. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gram.muziek. 10.30 Antwoordman. 10.45 Gram.muziek. 10.50 Voov de kleuters. 11.00 Org'el, viool en tenor. 11.45 Voordracht. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Avro-allerlei. 13.20 Orkestconcert. 13.45 })U kunt het geloven of niet". 13.50 Orkestconcert. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Fluit eu piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regcrings- uitzending: Jeugduitzending: Regina Zwart: „Wij slaan op de tong-tong". 18.00 Nieuws. IS.15 Practische wenken voor zeilers. 18.20 Sportproblemen. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Avro-allerlei.19.05 Reportage. 19.15 Gram-, muziek. 19.45 „Hoe nu verder?", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 „De Groeten van Nuch- teren". 20.15 Omroeporkest en soliste. 21.00 „Zijn held", hoorspel. 22.30 Gram.muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30— 24.00 Operette-muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00 21.00 NCRV. - 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram.muziek. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. 12.30 Laud- en Tuinbouw- medcdclingen. 12.33 Gram.muziek. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.00 Promenadc-orkésti en solist. 14.45 Gram.muziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Pianorecital. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram.muziek. 17.00 Voor de jeugd. 1730 Grammuziek. 17.40 „Tussen Dollard en Schel de", 18.00 Kinderkoor. 18.30 „De Christelijke Vakbeweging en het Vervoerswezen", causerie. 18.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.15 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord". 19.30 „In nienst van het vaderland". 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd xnogtamma. 22.10 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Gram.muziek. 85. Toen meneer Gerrit Goochum had gelezen hoe verschrikkelijk kwaad Joe Dynamite zich had gemaakt over hetgeen hij gezegd had, wreef hij zich van pleizier in de handen. Op het land goed „Vossemaere" liet hij het aan Jimmy lezen. „Nu is de zaak voor el kaar Jmimy", zei hij juichend. ,.Joe is zo nijdig als een spin en hij heeft ge zegd dal ze je maar gauw moeten op vissen, dan zal hij je eens van z'n handschoenen laten genieten. Zo moe ten wij hem nou net hebben. En weet je, wat we nu vandaag gaan doen? Vandaag lever jij, Jimmy Brown, de twee boeven, die jou hebben gekidnapt persoonlijk bij de politie af en dan dis je een prachtig verhaal op hoe je je zelf bevrijd hebt en hoe je hen. hebt opgesloten. Daar jok je tenslotte geen woord van. En je zult eens zien, hoe de publieke opinie daarop reageert". „Ik ga ze al halen", riep Jimmy, die al begon te grijnzen bij de gedachte dat hij zich weer enige tijd kon bezig hou den met de heren Mike Moker en Pat Poot. Patricia Wenthworth TjjlU 39) „De boom weer op, meneer en een beetje hoger, tot ik een tak kon pak ken en me zo naar de rand van het venster slingeren". Bij dit verhaal herinnerde Garth zich zijn eigen waaghalzerijen en de schrik van tante Sophy, toen hij het schuine dak afgleed en met de hielen in de goot terecht kwam. Lachend zei hij: „En toen ging je zeker naar bed?" „Ja". „Heb je daarna niets meer gehoord?' Spijtig schudde Cyril 't hoofd. „Ik ging slapen. Als ik dat niet ge daan had, zou ik misschien het schot hebben gehoord. Ik zou mezelf haas* willen schoppen als ik daaraan denk. Ik heb niets gehoord. Jongens.... wat zou ik graag wèl iets gehoord hebben!" HOOFDSTUK XV In de volgende uren waren heel wat mensen druk bezig. Wat Garth betreft, hij begaf zich naar Perry's Halte en per trein naar Marbury, van oordeel, dat hij uit deze tamelijk grote stad zonder- vrees voor indiscreties Sir George Ken dal zou kunnen opbellen. Dit gesprek had tengevolge, dat dé touwtjes strak ker werden aangetrokken cn de commis saris van politie werd overgehaald, om Scotland Yard te verzoeken, dat dit lichaam zich met het onderzoek in de Harsch-zaak zou belasten. Toen Garth uitgetelefoneerd was en een slecht en duur maal in het Stations- Hotel had gebruikt, reisde hij met het late locaaltreintje terug, zich afvragend, In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoe ningen. Neem bij de gering ste klacht, zoals kriebel, hees heid, pijn of gezwollenheid de slijmoplossende, snelwerkende AKKER'S wat de kok toch had uitgehaald, om goed voedsel zó te bederven. Op zijn wandeling door de donkere velden achter Perry's Halte hield hij zich echter met andere vragen bezig. Madoc.waarom zou Madoc de moord op Harsch hebbei gepleegd? Jaloezie wegens Medora Brown? Dat kwam hem, Garth, hoogst onwaarschijnlijk voor. Maar ja, de mensen deden wel meer onwaarschijnlijke dingen, daar behoefde men de sensatiebladen maar voor te lezen en men wist waaraan zich te houden. Medora mocht dan al z ij n liefde niet hebben, misschien had ze wel Madoc betoverd of zelfs Michael Harsch. In haar soort was ze toch een knappe vrouw, die een goed figuur zou hebben geslagen als een of andere duis tere heldin in Griekse treurspelen! Bijvoorbeeld als Medusa. Ja, maar dan een Medusa, die iets gezien had, dat haar in steen had doen veranderen. Het oude verhaal dus in omgekeerde vorm! Welnu, Madoc zou gearresteerd wor den, tenzij hij het geval met die sleutel op bevred.ige.ide wijze kon verklaren. Maar toch, maar toch: waarom zou hij Michael Harsch hebben doodgeschoten" Was het jaloezie, hoe melodramatisch dat ook klonk? Was het de daad van een pacifist, die zich verbeeldde, de wereld te redden van het grootste misbruik dei- wetenschap? Mogelijk hadden beide motieven wel een rol gespeeld. Ander zijds liep de politiek het risico, dat al haar bemoeienissen vruchteloos zouden blijken. Geen jury zou iemand doen op hangen op het getuigenis van een twaalfjarige jongen. Hoe het zij, Garth was er niet rouwig om, dat hij na 't uit brengen van zijn rapport de zaak aan andere handen had kunnen overdra gen. Ofschoon 't veel later leek, was het in werkelijkheid pas elf uur toen hij in de oude pastorie terug kwam. Daar vond hij juffrouw Sophy, die in een wollen peignoir op hem zat te wachten met warme koffie en sandwiches.. Ze was heel spraakzaam, maar stelde, bewon- deringswaardig genoeg, geen enkele vraag. De mannen van haar generatie waren steeds gekomen en gegaan, zon der dat iemand er ook maar aan dacht, hun te vragen waar ze geweest waren Dat hóórde eenvoudig niet. Wei praatte zij over juffrouw Brown. „Ik ben bang, dat de dood van meneer Harsch haar erg geschokt heeft. Ik wilde niet, dat ze bleef wachten ze is heus wat in de war maar ik hoop, dat ze morgen, nu het „inquest" achter de rug is, zich beter zal voelen. Garth twijfelde eraan. Hij voelde zich niet op zijn gemak en bracht haastig het gesprek op juffrouw Doncaster. Vroeger had hij tante Sophy zeer geanimeerd op dit onderwerp horen ingaan, maar deze avond zuchtte ze slechts en zei: „Och, beste jongen, ik heb met haar te doen. Toen zij en Mary Anne jong waren, had den ze 't erg moeilijk. Hun vader wa» een heel zonderlinge man. Hij hield er niet van, dat ze bezoek kregen en zelfs als ze uitgingen, hadden ze nooit ge legenheid, mensen te leren kennen. Ik denk, dat ze wel graag getrouwd zouden zijn, maar ze ontmoetten nooit iemand. Meneer Doncaster wilde van geen om gang weten en hij leefde tot z ijn dochters allebei hun jeugd achter de rug had den. Nu is Mary Anne helemaal hulp behoevend en ik heb medelijden met Lucy Ellen, ofschoon ze me soms uit mijn humeur kan maken". Toen hij haar goedenacht zei, had Garth een warm gevoel voor tante Sophy in zijn hart. (Wordt vervolgd) Wanneer U zich onbehaaglijk voelt ol hevige pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chelarine „4" wonderen. Door de samenwer king van 4 beroemde genees middelen, in één tablet ver enigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 tabletten 10.75 Purmerender markt PUK MEREND, 27 Februari 1951. Aan- gevoerd 597 runderen, waaronder 188 vette koeien 22,75 per kg, handel goed; 138 melk- en kalfkoeien 6751075 per stuk, \iandel goed; 227 geldekoeien 400750 per stuk, handel goed; 18 pinken 390575 per stuk, handel kalm; 14 graskalveren 230 350 per stuk, handel kalm; 883 nuchtere kalveren 3070 per stuk, handel goed; 195 nuchtere kalveren (fokkers) 60—120, han del goed; 12 stieren 6001125 per stuk handel goed; 221 schapen en lammeren schapen 110180, lammeren 90180 per stuk, handel vlug; 27 bokken en geiten 10 50, handel stug; 273 vette varkens 1,48 —1,64 per kg, handel stug; 1017 schram men en biggen, schrammen40—62,50 per Stuk, zware biggen 3056 per stuk, lichte biggen 2230 per stuk, handel stug; 22 fokzeugen 225—320 per stuk, handel stug: 43 paarden 600900 per stuk, handel kalm. Totaal aanvoer 3278 stuks. Pluimvee- markt; 400 konijnen 1,509, handel stug; 6.000 kipeieren 10,5011,50 per 100 stuks; 2.000 eendeieren 9 per 100 stuks. OVERZICHT: Het aanbod van vette koeien blijft vrij sta biel. De handel begon zeer goed, vooral in eerste klas vee. De prijzen waren dan ook vrij vast. Ook voor de gelde- en verse melkkoeien begint meer vraag te komen Voor een goede koe wordt een flinke prijs betaald. Met het jonge vee, dat nog maar vrij schaars aangeboden wordt, ging net nog kalm aan. Op de nuchtere kalvecen- markt was de vraag beter en de prijzen hoger. Met de fokkers scheen het in de vroegte iets kalmer te zijn, maar later herstelde de markt zich. Het aanbod op de wolveemarkt was weer zeer gering, hetgeen hoge prijzen tot gevolg had. De aanvoer van fokschapen begint ruimer te ■worden, maar de markt was kalm. Met de bokken en geiten was het weer stil. Op de vette varkens-markt wil mt naar nic* vlotten. De inzet was f 2,61-, maar de prijs zakte heel gauw in, zodat la afloop stug ^as. Ook voor de vette zeugen was de vTaag minder goed. Op de biggenmarkt was het aanbod wel wat te groot, waar door de handel een stug verloop had, al kregen de prijzen nu juist geen inzinking. Oók de handel in fokzeugen was zeer kalm, evenals de paarden- en pluimvee- markt. GESLAAGD. Bij de door de H.M.V. gehouden exa mens te 's-Gravenhage. slaagden voor coupeuse in het costuum- en mantel vak de dames L. v. d. Woude uit Eg- mond aan de Hoef; C. Plevier uit Oter- leek M. Koenders en M. Elings uit Heiioo. Allen waren leerlingen van de modevakschool van mevr. A. P. A. Klérk—feóovers, alhier. De gemeenteraad van Bergen bijeen De gemeenteraad van Bergen heeft gisteravond in comité liet rapport betref fende het Gemeentelijk Electricitcitsbcdrijf besproken. In deze vergadering heeft de raad zich in eerste instantie beraden over de vraag of de gemeente Bergen clectriciteit zal betrekken van het PEN, dan wel liet eigen clectriciteitsbedrijf zal handhaven. Naar verwacht mag worden, zal binnenkort in openbare zitting over deze kwestie gedebatteerd worden, waarna de gemeenteraad een besluit zal, nemen. Medewerking aan bouw R K. U.L.O-school van Vóórdat de deuren van Bergens raad zaal hermetisch voor publiek en pers ge sloten werden, bepaalde de raad het be drag per leerling voor de openbare school voor gewoon lager onderwijs, als bedoeld in art. 55bis van de l.o.-wet 1920 op 24,71 en voor de openbare ULO op 47,90. De voorzitter deelde te dien aanzien mede, dat het college door een misverstand nie1 in kennis was gekomen van de verlangens, welke de raad in de Commissie voor on derzoek van de Gemeentebegroting had kenbaar gemaakt. B. en W. waren alsnog bereid aan deze wensen tegemoet te ko men en stelden daarom voor de aanvan kelijk voorgestelde bedragen van 23,70 en j 46,14 in bovengenoemde zin te wijzi gen. De raadsleden konden zich hiermede verenigen. Het aantal wekelijkse lesuren, gedurende hetwelk aan de openbare ULO- school vakonderwijs wordt gegeven, werd voor dit jaar bepaald op 4 y2. De vaststelling van de voorschotten op de vergoeding, waarop de besturen der bijzondere scholen voor gewoon en uitge breid lager onderwijs aapspraak hebben, ondervond geen moeilijkheden. Bij het voorstel van B. en W. om inge volge het verèoek van het bestuur van de St. Josephstichting medewerking te verle nen aan de stichting en eerste inrichting van een nieuwe zes-klassige school voor uitgebreid lager onderwijs, vroeg de heer J. Broersma (CPN) liet woord. Deze spre ker vond liet wel wat vreemd, dat het be stuur op 6 Juli 1950 meende te kunnen volstaan met de bouw van twee klassen cn thans, nu de scholenbouw van hoger hand is vrijgegeven, een zesklassige school wil hebben. Spreker wees op de van re geringswege gepropageerde versoberingen, het feit, dat in Bergen meer dan 350 ge zinnen een woning zoeken, de brandweer niet kan uitbreiden, verschillende rijwiel paden dringend gewenst zijn, bouwmate rialen en arbeidskrachten niet of moeilijk te krijgen zijn. Hij zag daarom het ver zoek gaarne beperkt tot de vorig jaar ge vraagde twee klassen. In Bergen is het scholenprobleem niet zo urgent, aldus spreker. Het onderwijs is niet in het ge drang en zelfs de helft van het aantal leerlingen woont buiten de gemeente. Hoe wel hij hei, bestuur niet kwalijk nam, dat het dit verzoek heeft ingediend, meende de heer Broersma de gemeente te moeten vergelijken met het gezin, waarin men het ene kind toch geen geld geeft om goede sier op de kermis te maken, terwijl het andere geen kleren aan het lijf heeft. De heer Ellis (KVP) was van mening dat dit betoog mank ging. In de ULO- school wordt les gegeven onder omstan digheden, die niet verantwoord zijn. Twee klassen zijn in het sousterrain gevestigd, terwijl andere leerlingen zijn onderge bracht in houten gebouwtjes, bedekt met golfplaten. Vorig jaar is het beschikbare bouwvolume afgestaan aan Heiioo, waar de nood nóg nijpender was. Nadat dr Huygchs er op gewezen had, dat het toen het bouwvolume voor twee klassen gold, stelde dr Hemelrijk (PvdA) de vraag of niet volstaan kon worden met vier klas sen. Lokalen voor handenarbeid en na tuurkunde zijn weliswaar gewenst, maar niet noodzakelijk. De debatten werden on derbroken door de mededeling van wet4- houder Oldenburg (KVP). dat de gemeen teraad de medewerking principieel niet kan weigeren. Daarom werd op voorstel van wethouder Den Das (P.v.d.A.) beslo ten de medewerking te verlenen, doch B. en W. op te dragen er bij het bestuur van de St. Josephstichting op aan te dringen om met het oog op de gewenste soberheid het aantal lokalen terug te brengen op vier. Van dc rondvraag werd geen gebruik gemaakt. IN DE PAASVACANTIE ER OP UIT Het ligt in de bedoeling tijdens de paasvacanties excursies te organiseren naar plekjes in de omgeving, 4ie door de heer Jan Ivangh met de tekenstift werden vastgelegd, en waarover deze in een serie lezingen in de afgelopen maanden de interessantste dingen heeft verteld. Verenigingsbesturen en leer krachten wordt verzocht zich met be- In de vergadering van de Tuinbouw- vereniging „De West" sprak Ir. Dijke ma. rijkslandbouwconsulent te Scha- gen, over Vlasteelt. Ir. Dijksma zei, dat velen zochten naar andere cultures voor hun bedrijf, waarbij ook aan vlasteelt werd ge dacht. De spreker meende dit evenwel ernstig te moeten ontraden. „De hoge prijzen van het vlas zijn verleidelijk", aldus ir. Dijkema. ..maar het is goed zich eerst wat over de mogelijkheden te laten voorlichten". Uitgebreid lichtte de spreker hierna toe, wat er moet worden verricht, voor er een goed kwaliteitsproduct tot ■stand is gebracht. De structuur van de grond is van groot belang, daar vlas ook te weelde rig kan opgroeien. Vlas kan als wis selbouw voor de kool geen diensten doen. Het beste kan men vlas bouwen als voorteelt op haverland. Spreker was van mening, dat vlasbouw voor deze streek zeer riskant is. Op een des betreffende vraag antwoordde de spre ker. dat de gemiddelde opbrengst per ha 7 a 8000 kg is. Hiervoor is nodig 150 a 170 kg zaaizaad. Volgens de heer Schipper waren de kosten voor zaai zaad, wieden, plukken, bemesting, ver werken en ruiters f 1075 per ha. Desgevraagd deelde de heer Dijkema mede, dat de maisteelt betere perspec tieven biedt. De maisteelt vereist niet zoveel arbeidskrachen en deskundig heid als benodigd bij de vlasteelt. De bodem is geschikt, hoewel het klimaat in de kop van Noord-Holland niet zo gunstig is. Voorzitter S. Visser dankte voor de verhelderende lezing, waarna hij de agenda voor de Provinciale vergadering van dc Ned. Mij voor Landbouw be handelde. Er werd veel aandacht be steed aan het onderwerp „aardappel moeheid". De voorzitter zei, dat de bemesting van een aardappelveld door het beruchte „aaltje", de verbouw van aardappelen voor een tijd van tien jaar uitgesloten kan worden geacht. trekking tot deze plannen in verbin ding te stellen met de heer Ivangh. Loudelsweg 99. Bergen. Ook op eigen gelegenheid kan men aan de excursies deelnemen, doch vroegtijdige kennis geving hiervan is gewenst. REGEN BELEMMERT POLDERWERK De polderwerkzaamheden in Heerhu- gowaard-Noord ondervinden grote stagnatie door de overvloedige water val. Het uitdiepen der Middenwegslo- ten door DUW-arbeiders vordert slecht, gezien het feit dat door de hoge wa terstand in deze polder de aange brachte dammen steeds weer door- barsten. Ook de twee draglines, die Donderdag arriveerden kunnen nog niet beginnen. Het werk wordt uitge voerd door de Heidemaatschappij. Het postkantoor te Koedijk is met ingang van Vrijdag overgeplaatst naar Kanaaldijk 196. J.te verhuizing vindt zijn reden in het feit, dat hel oude postkantoor bij het tehuis voor Ouden van Dagen is getrokken. Nuttige films werden toegelicht Maandagavond werd in café Morsch een belangrijke voorlichtingsavond ge houden onder auspiciën van dc Gezondheidsdienst voor dieren. Bij de opening sprak de voorzitter, de heer G. Bos, zijn voldoening uit over de grote opkomst. Hij verheugde zich in het bijzonder over het groot aantal jeugdige personen uit de boerenstand, voor wie deze avond in de toekomst van groot nut kan zijn. Hierna verkreeg de heer Reitsma als plaatsvervanger van dr. Rempt het woord. Spreker vertoonde eerst een drietal films. De eerste betreffende het mond en klauwzeer, de tweede de t.b.c. en de derde de ziekte onstaan door de runderhorzel. In een zeer duidelijke filmtaal werd getoond in welke deso late toestand het vee wordt gebracht door het mond en klauwzeer en welke gevolgen en grote nadelen dit voor de boer medebrengt. Gelukkig is voor deze ziekte een afdoend middel in de vorm van serum gevonden en bij goede toe passing kan het vee voor deze ziekte worden gevrijwaard. Het ontstaan en de bereiding van dit serum werden op prach tige wijze in beeld gebracht in het ge bouw van de gezondheidsdienst te Am sterdam. De t.b.c.-film toonde het ont staan, de gevolgen en de bestrijding. Na deze interessante film volgde die over de runderhorzel. Aanschouwelijk werd voorgesteld, welke enorme overlast en pijn voor de dieren en schade aan de huiden en leer door dit insect wor den veroorzaakt. Ook voor deze plaag is een middel gevonden door op gezette tijden te wassen met 'n speciaal daarvoor bereide samenstelling. Wanneer de aanwijzingen van de veeartsenijkundi- ge dienst stipt worden opgevolgd, komt deze ziekte niet veel meer voor. Na de pauze gaf de heer Reitsma een interessante beschouwing over de t.b.c. bij het rund. Hij sprak o.m. over de be strijding en over het vijf jaren plan, dat de regering heeft uitgestippeld om tot een algehele t.b.c.-vrije veestapel te ko men. Tevens sprak de heer Rietsma over de grote schade, welke t.b.c.-ziekte aan de veehouders toebrengt. De voorzitter dankt hierna de spre ker voor de leerzame films en zijn causerie. Hij hoopte dat de gezondheids dienst in de toekomst bereid is meer zulke avonden te geven zodat de films die nu wegens het late uur niet konden worden vertoond dan gezien kunnen worden. Gistermiddag geraakte het driejarig dochtertje van de familie W. dc Jong te Grosthuizen bij het bloemenplukken te water, waardoor zij verdronk. De pogingen, welke in het werk werdzn gesteld om de levensgeesten op te wek ken, mochten helaas niet baten. De verslagenheid is groot. EEN JUBILEUM. Donderdag 1 Maart hoopt onze plaats genoot de heer P. Wortel de dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de coöperatieve zuivel fabriek „Dc Eendracht" alhier. Daar hij zich gedurende al die jaren als een betrouwbaar en accuraat ar beider heeft doen kennen, geloven wij stellig, dat het hem op die dag niet aan belangstelling zal ontbreken. De Staatscourant meldt de goedkeu ring van de statuten van de te Egmond aan Zee gevestigde „Onderlinge Bcgra- fenisvereniging" voor Egmond en Om streken. BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3, Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. z Directie: J. BIJLSMA en C. KR Hoofdredacteur: A. KAPTEIN (Val IN HET FEIT, dat de R.l gewezene voor de info aanwijzing gelegen, dat h au cc es werkzaam zal zijn. ministère in het kabinet; b en het beleid van het afg< bezwaren. Doch aan de grenzen zijn aan zijn bere regering te betrekken, of Romme is staatsman geno om steeds een slag om zij een redelijke kans maakt MOEILIJKHEDEN blijver revolutionnairen bijvo ben te verstaan gegeven, d het kabinet zuilen toetredi kele kardinale punen, wt steeds hun scherpe critiek geen nieuwe koers wordt De ervaringen van de b Drees, Van Schaik en Stee ben er stellig toe geleid de opdracht aan prof. Romme gelijk te formuleren. Het meer om een kabinet, da worden het vertrouwen v ment te genieten, doch e „een kabinet". Daarmed Romme alle kanten uit Wij nemen echter aan, di fat de richting van een z< kenkabinet zal zoeken. Ve de voorgrond tredende pol moeten daarvan namelijk Het middel van Kameror uit de impasse te komen i overweging geweest. Trou nog afgezien van de li met het organiseren van e< gemoeid is weinig uitkc Er bestaat immers niet de i heid, dat de na de verkil wijzen formateur wèl in k zijn opdracht slagen zou. vingen in ons land zijn n< dat daarop een totaal andt baseerd kan worden. De hoop is thans geves overredingskracht van p die de partijen zal moe maken, dat men wil de i een blamage voor ons lan tot elkaar moet komen. Hij treft het inmiddels n land juist thans de grenz- Nederlandse importen ge: Dat maakt de economist die de komende regering ti sing zal dienen te brengen wikkelder. Hoe onduidelijk des te tegenstrijdiger zijn t Met andere woorden: des m i De Tweede Kamerfrac Communistische Partij Ned zich in een schrijven gi fractievoorzitters van de PvdA, de AR, de VVD en c in o.m. wordt gezegd, dat d durende kabinetscrisis het Staten-Generaal geen voo en dat in verband hiermedi belangrijke wetsontwerpen aanvaarden vertraging Voorts zijn de communis ning, dat van de geheime t die in verband met de 1 worden gevoerd, en die tal levensbelangen van het volk raken, een belangrijke het parlement wordt bi Derhalve dringt de Tweede tie van de CPN er op aan, consultatie over een nieuv regering zal worden ing- dat ten spoedigste een eind maakt aan de toestand, w normaal functionneren van vertegenwoordiging onmog De onderhandeling Joegoslavië vlofft De Joegoslavische minist tenlandse handel heeft ve de onderhandelingen ovi met GFoot-Brittannie en j zo vlot verlopen als met de behoeften van Joegosla zou zijn. De twee genoem heden toonden wel alle er deden zich zekere ir voor in verband met de i sitie van Joegoslavië in di speciaal in Oost-Europa, i geen lid kan worden van nale economische organisa Verwachting tot Vrij Droog weer met nu en drijvende wolkenvelden nig wind. Vannacht en avond op verschillende lichte vorst en hier en Midden op de dag ongi zelfde temperaturen als

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6