NYLON 490 Bouw van middenstandswoningen kan door de gemeente financieel gesteund worden De verkeerscommissie samengesteld Een kostbare schenking Kabinets - moeilijkheden Juiste oplossing van verkeersprobleem is een nationaal belang AGENDA Coöperatie-vlag wapperde in Alkmaar P. B. O. in de nieuwe voorjaarstinten NYLON-BAR VROOM DREESMANN P.v.d. A. bespreekt beleid raadsfractie VRIJDAG 2 MAART 1951 Gasprijzen en electriciteitstarieven worden hoger De agenda voor de raadsvergadering wekte niet de verwachting, dat de bespre kingen ditmaal van lange duur zouden zyn. Evenwel, by een raad als de onze moet men op allerlei verrassingen voorbereid z^jn. De verhoging van de prijzen voor gas en electra werden natuurlijk niet voetstoots aangenomen, al was wel te verwachten, dat de raad ze ongetyfeld zou accepteren. Dat is dan ook geble ken en alleen de communisten hebben zich er tegen verklaard. Een verrassing was het voorstel dat tijdens de vergadering ter tafel kwam om de lang verwachte verkeerscommissie samen te stellen. Er waren nog een schorsing en een geheime zitting voor nodig voor men het eens werd over de vraag welke raadsleden daarin zitting zouden kragen. Dat de vereniging „Oud Alkmaar" niet ingeschakel is, blijkt alleen te zyn geschied, omdat men van mening was, dat zij door haar bestuurslid ir. Knol vertegenwoordigd wordt geacht en mede, omdat het overgrote deel der commissieleden bij uitstek het doel nastreeft, dat „Oud Alkmaar" zich in het bijzonder gesteld heeft. van het besluit B.L.O. 1949 toe te ken nen. Vastgesteld werden de onderscheidene bedragen voor de bijzondere scholen voor lager onderwijs als voorschot op de gem.- vergoeding in de kosten van instand houding. BORGEN AANVAARD De raad besloot het Financieringsin stituut voor de Detailhandel te Hoorn te aanvaarden als borg en de gemeente Hoorn als achterborg bij het verlenen van volkscrediet. Gistermiddag vergaderde de raad ondei voorzitterschap van de burgemeester. De VOORZITTER deelde mede, dat wet houder Van Slingerland door ziekte niet aanwezig kon zijn en sprak de beste wen sen voor diens herstel uit. Vervolgens herdacht hij staande aangehoord door de raadsleden het overlijden van de heer C. Elles, die de gemeente niet min der dan 50 jaar trouw gediend heeft, wat Inderdaad een zeldzaam feit mag worden genoemd, daar dit een toewijding van een geheel leven betekent. De burgemeester sprak de hoop uit, dat de overledene in vrede zal mogen rusten. Ingekomen stukken Na vaststelling van de notulen werd mededeling gedaan van de ingekomen stukken. Daartoe behoorde een brief van Ged. Staten met mededeling, dat zij voornemens zijn de maatregelen nopens de uitkering van twee maal procent over 1950 en de verhoging der bezoldiging met een vaste toelage van 10,25 procent, gerekend vanaf 1 Januari 1951 ook van toepassing te ver klaren voor de ambtenaren van de B.S. B. en W. werden door de raad gemachtigd mede te delen, dat dit de instemming van de raad heeft. Het bestuur van „Rochdale" vroeg een voorschot van 13.074 voor het aanschaf fen en aanbrengen van geysers in het in aanbouw zijnde complex woningen aan de Coornhertlcade, wat in handen van B. en W. gesteld werd. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van het bestuur van „St. Jo seph", waarbij wordt ingetrokken het ver zoek om gelden voor de verbetering van de kleedkamertjes van het bij de St. Aloy siusschooi behorende gymnastieklokaal. Hetzelfde schoolbestuur vroeg thans be schikbaarstelling van gelden om van twee kleedkamertjes aan de St. Aloysiusschooi aan de Koornlaan één kleedkamer te ma ken, wat in handen van B. en W. werd gesteld. EERVOL ONTSLAG Verzoek om eervol ontslag was ingeko men van de heer P. J. Buis als onderwij zer aan de Nic. Beetsschool. De raad be Bloot dit eervol te verlenen. Ingekomen was nog een brief van het bestuur der vereniging tot bevordering van Christ, schoolonderwijs, waarin het mededeelt, dat het zijn adres om toeivt.».- ning van een vergoeding voor vakonder wijs aan de Wilhelminaschool intrekt. Het werd voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen waren aanvragen van het bestuur van „St. Joseph" om vaststelling van de definitieve vergoedingen ingevolge de art. 101 en lOlbis der L.O.-wet over 2950, welke in handen van B. en W. wer den gesteld. Om bericht en raad werd in handen van B en W. gesteld een adres van het bestuu; der Ver. voor Christelijk schoolonderwijs om medewerking inge volge art 72 der L.O.-wet voor de inrich ting van een gymnastieklokaal bij de eventueel te stichten derde school voor gewoon la**er onderwijs op een terrein in het Zuid-Oostelijk deel der gemeente. Ten slotte werd voor kennisgeving aan genomen de beslissing van Ged. Staten, waarbij het beroep van het bestuur der Vereniging St. Jo-eph voor de aanschaf fing en aanleg van een radioapparatuur met drie luidsprekers voor elk de onder dat bestuur staande scholen, n.l. de St Bavoschool, de Sint Aloysiusschooi en de St. Laurentiusschool, ongegrond is ver klaard. BFNOFMTNG GEDFLFGFFRDF Ingetrokken werd het besluit tot benoe ming van de heer D. van Barneveld tot plaatsvervangend gedelegeerde in de be sturen van de alhier gevestigde door de gemeente gesubsidieerde bijzondere scho len voor nijverheidsonderwijs. De heer Van Barneveld werd benoemd tot ge delegeerde, zodat de gemeens door 2 ge delegeerden (de heren Bakker en Van Barneveld) vertegenwoordigd zal zijn. ONDERWIJSBELANGEN. Benoemd werden tot vakonderwijzers in de lichamelijke oefening ij het Open baar Lager onderwijs de heer J. C. Pel grim, onderwijzer aan de Openbare lagere school te Kolhorn en A. van der Horst vakleerkracht in de lichamelijke oefening aan verschillende onderwijsinrichtingen te Middelharnis. Het aantal wekelijkse lesuren van 60 minuten gedurende hetwelk in 1951 vak onderwijs aan de openbare UI. schooi za) worden gegeven werd op 1 uur en 39 mi nuten per leerkracht vastgesteld. Besloten werd aan de O.L. Vrouwe van Lourdesschool voor r.k. B.G.L.O. voor 1951 een bedrag van f 12027 als voorschot op de vergoeding bedoeld in art. 32 ie lid Of minister Romme slagen zal met het vormen van een nieuw kabinet, is de vraag die vele Nederlanders de laatste dagen in spanning houdt. Vergeleken bij Frankrijk, dat na de oorlog al de 16e kabinets-crisis door maakt tegen Nederland de le. ziet het er niet zo somber uit. Maar toch is het wenselijk dat er nu. vanwege de vele onopgeloste problemen, spoedig een einde aan komt en is het te hopen dat Minister Romme spoedig zal slagen Een ding is zeker, dat U vlugger slaagt wanneer U voor confectie gaat naar Engeln's speciale heren, en kinderkle dingzaak in de Payglop No, 18. Ingang hoek Breedstraat. (Advertentie, Ing. Med.) Financiële steun middenstandswoningen Voorgesteld werd tot het garanderen van de zogenaamde onrendabele bouwkosten van de woning Anna van Burc .straat 10 ten behoeve van de heer J. J. W. Dehé op verzoek van de N.V. Bouwkas „Rohyp" te Amsterdam. De heer HOLSMULLER (VVD) wees er op, dat dit de eerste maal is dat de raad zich garant veklaart. De bouw van mid denstandswoningen blijft ten achter bij die van arbeiderswoning .n en daarom is het goed de aandacht te vestigen op de mogelijkheid dat zij, die een midden standswoning willen bouwen financieel te gemoet gekomen kunnen worden. De heer SIETSMA (P.'-.d.A.) sloot zich hierbij aan. Zo mogelijk moet men pro paganda maken voor een intercommunale bouwkas waar deze zaken geregeld kun nen worden. De VOORZITTER was het hiermee eens. Men moet van gemeentewege het verkrij gen van een eigen woning bevorderen en daarvoor dient propaganda te worden ge maakt. Spreker wees er op, dat er in het Noorden reeds een kas bestaat, die zich over Groningen, Friesland en Drente uit strekt. De Vereniging van Ned. Gemeen ten onderzoekt in hoeverre diverse ge meenten zich daarvoor willen interesseren. Deze bouwkas strekt haar werkkring nu ook al over Overijssel en Gelderland uit en het is niet onmogelijk, dat Noord-Hol land hierbij aansluiting verkrijgt. Zij werkt sedert 1946 en 1947 in de Noordelij ke provincies en deed daar reeds 1000 wo ningen bouwen. Spreker hoopte dat ook Alkmaar dit 1?»nr zat t~f>+rr>dpo O*- een vraag van de heer Holsmuller deelde de voorzitter nog mede. dat de garantie dadelijk zal ingaan. Het voorstel werd daarna goedgekeurd. VERPACHTING VISWATER Het gemeentelijk viswater werd voor een bedrag van 75 voor een jaar ver pacht aan de heren C. M. van der Stok Jr. en Jr Hessing alhier. BRANDWEER-REGELING Een nieuwe financiële regeling werd ge troffen met de gemeente Limmen voor be strijding van brand aldaar door de Alk- r.iaarse brandweer. Voor 1949 en 1950 wor den door de gemeente Limmen resp 71,20 en 284,90 betaald. Met grote erkentelijkheid jegens mevr. A. E. de LangeVan Foreest te Heiloo aanvaardde de raad voor onze gemeente de bibliotheek van wijlen de heer P. A. de Lange. De VOORZITTER sprak namens de raad zijn grote erkentelijkheid voor deze schen king uit. De waarde daarvan is slechts aan ingewijden bekend en als men weet, dat universitaire instellingen mee gedon gen hebben naar het bezit daarvan, mag men het wel van uitzonderlijke betekenis noemen dat de bibliotheek in Alkmaar zal kunnen blijven (applaus). AANSCHAFFING VUILNISEMMERS Besloten werd nog 1500 vuilnisemmers aan te schaffen naar raming voor 10.500. Aangezien voor 500 emmers reeds 2600 op de bedrijfsbegroting is uitgetrok ken, werd nog een bedrag van 7900 ge raamd. AAN- EN VERKOOP VAN GROND Aangekocht werden negen percelen grond aan het Zeglis, elk groot plus minuo 4 tot 6 vierkante meter voor 1 per per ceel, ten behoeve van de aanleg van een trottoir. De raad besloot tot aankoop van twee percelen weiland in de Endrachtspolder, tezamen groot 1.48.68 ha voor 12.000. Met de heer Vos werd een ruiling van grond met gesloten beurzen aangegaan aan de Anna van Burenstraat. De raad besloot tot verkoop aan de Ver voor Volkshuisvesting „Alkmaar" van een perceel grond ter grootte van plus minus 57 vierkante meter tegen f 6,50 per m2, in totaal voor 370.50. Hierop wordt een schuur met garage gebouwd. De raad besloot tot aankoop van twee percelen weiland aan de Heilooërdijk resn. groot 7.07,25 ha (voor 1 per m2) en 2.59,90 ha voor f 0.395 per m2, in totaal dus voor 10.250. HET PERCEEL KENNEMERSTRAATWEG 89 B. en W. stelden voor het perceel Ken- nemerstraatweg 89 te verkopen aan de Kon. Ned. Voetbalbond voor een bedrag van 15.000. De heer VAN DER BORDEN (CH) vroeg of de verkoop van perceel 89 gepaard gaat met het verschaffen van woonruimte voor een Alkmaars gezin in Oostzaan. De heer SIETSMA zeide dat de afdeling Noord-Holland van de KNVB op spoed aandringt met het oog op de noodzakelijke verbouwing. De VOORZITTER deelde mede, dat Oostzaan gaarne een Alkmaars gezin zal opnemen. De overdracht zal spoedie kun nen geschieden. De bewoners vonden el ders huisvesting. We kunnen eerst verko pen op de dag, dat de woning vrij wordt gegeven, wal geen bezwaren met zich zal brengen. Gasfarieven worden verhoogd B. en W. stellen voor de gasprjjs ln verband met de stijging der kolenkosten met 2 per ton te verhogen voor de vastrechtgebruikers met 1 cent per m3 en voor de andere gebruikers met Vs cent per m3. In de loop van dit jaar volgt een voorstel tot wijziging van het vastrechtta rief, dat verouderd is door de in de loop van de Jaren sterk gewijzigde omstandig heden. De heer HOLSMULLER (VVD) betreur de het, dat de financiële commmissie niet was ingeschakelde De tariefsverhoging gaf 15.000 meer voordeel dan er nadeel ont stond door de kolenprijsverhoging. Die extra bate had in de financiële commissie *er sprake moeten komen. Later is geble ken, dat men door het eveneens duurder worden van de gasolie wel boven de extra f 15.000 aan baten komt. Np heeft men de VERKEERSCOMMISSIE SAMENGESTELD Te elfder ure werd gisteren aan de agenda van de gemeenteraadsvergadering een voorstel van burgemeester en wethouders tot instelling van een commissie van onderzoek voor het verkeersvraagstuk toegevoegd. Dit voorstel werd zo laat ingediend, omdat nog niet alle voorgedragen leden van de commissie had den doen weten of zij een eventuele benoeming zouden aanvaarden. B. en W. achtten het echter niet verantwoord nog langer met de instelling van de com missie te wachten en vroegen de raad daarom dit punt nog in dezelfde vergade ring in behandeling te willen nemen. Naar het oordeel van B. en W. dienen in de verkeerscommissie zitting te heb ben drie deskundigen op het gebied van de stedenbouw, drie verkeersdes- kundigen, één vertegenwoordiger van het bedrijfsleven, drie leden van de ge meenteraad, de directeur van openbare werken en de commissaris van politie. De burgemeester zou het voorzitter schap en de oudste wethouder het vice- voorzltterschap op zich kunnen nemen. De commissie kan uit haar midden een werkcommissie benoemen. B. en W. werden gisteren gemachtigd de twee voorgedragen leden die hun benoeming nog niet hadden aanvaard, eventueel te vervangen door twee an dere deskundigen. De voordracht Nadat de raad geruime tijd met ge sloten deuren had vergaderd, werd de volgende voordracht aangenomen: Als stedebouwkundigen de heer ir. L. H. J. Angenot. hoofdingenieur bij de dienst der stadsontwikkeling te Rot- teidam. mej. ir. E. F. van den Ban, hoofdingenieur bjj de dienst der Zuider zeewerken te Den Haag en de heer C. W Royaards, architect B. N. A. te Schoor! Beide laatstgenoemden hebben zich nog niet met hun benoeming ac- coord verklaard. Voorts als deskundi gen op verkeersgebied de heren ir J D A. M ten Brink, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat te Alkmaar, ir F. W. van Rogeen. hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat te Haarlem en ir, C. A. Kuijsten. chef van de ver- keersafdeling van de A N W.B te Den Haag. Als vertegenwoordiger van het bedrijfsleven de heer J Lakeman. voor gedragen door de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Alkmaar, ir H Knol. directeur van Openbare Werken en de heer J. Dreeuws, commissaris van politie. Als voorzitter en vice-voor- zitter mr. dr. H. J. Wijtema en de heer G. van Slingerland en als raadsleden de heren J Wiese, P. van der Borden en H. W. Holsmuller. De laatste werd op verzoek van mr. Berkhouwer aan de beide anderen de oudste leden van de commissie voor Openbare Werken toe gevoegd. De commissie werd een voorlopig cre- diet verleend van f 1000 voor reis- en verblijfkosten, verkeerstellingen etc. De heer Sietsma (P. v. d. A.) stelde naar aanleiding van bovengenoemde voordracht de vraag waarom geen ver tegenwoordigers van de vereniging Oud- Alkmaar waren opgenomen. De beste krachten. De burgemeester zeide verheugd te zijn over de welwillende houding van de raad. Dat men niemand van Oud- Alkmaar op de voordracht plaatste, komt niet omdat men de doelstelling van de vereniging, het behartigen van het ste denschoon. niet ten volle onderschrijft, maar omdat de ingestelde commissie precies hetzeifde nastreeft als deze ver eniging. Bovendien maakt de directeur van Openbare Werken deel uit van het bestuur van Oud-Alkmaar. Men zoekt niet zo maar een oplossing voor het verkeersvraagstuk, doch al leen een oplossing voor zover deze hej stedenschoon niet aantast, aldus de bur gemeester. omdat men in het ongerept bewaren van een oude Hollandse stad niet alleen een Alkmaars belang, doch een nationaal belang ziet. heeft men de commissie samengesteld uit de beste krachten die men in ons land kon vin den. Bij de stemming die na de schorsing en de comitévergadering volgde, ver klaarden de raadsleden zich unaniem ac- coord met de voorstellen van B. en W (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Als mannen willen (alle leeftijden); Cinema Amc- ricain, 8 uur: Rode havik (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Westwal 1944 (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Gabriela (18 jaar). ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Als mannen willen (alle leeftijden); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Rode havik (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 u.: Westwal 1944 (14 jaar); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Gabriela (18 jaar). verhoging van de kolenprijs aangegrepen om het vastrechttarief te treffen. Kon men niet beter eerst een nieuwe regeling van het vastrecht tot stand brengen? Het is principieel onjuist de hogere kolenkosten extra op de vastrechtgebruikers af te wentelen. De heer KNU1STINGH NEVEN kon met de voorgestelde verhoging niet meegaan daar de burgerij bij de stijgende kosten voor levensonderhoud niet nog meer mag worden belast. De heer SIETSMA wilde zich tegen de verhoging niet verzetten omdat de be drijfsvoering ze nodig maakt. Waar er voorheen reclame voor vastrecht is ge maakt, hoopte hij, dat bij een eventuële herziening de vastrecht-gebruikers niet gedupeerd zullen worden. Mr BERKHOUWER (VVD) zeide dat de materialen- en grondstoffenpositie beper kingen oplegt. Het voordeel van de prijs stijging is een beperking van de consump tie. Dat is eigenlijk het voordeel van he» nadeel. Spreker hoopte, dat het bij deze prijsstijging zou blijven. Wethouder mr LEESBERG (KVP) zeide. dat al vastgesteld was, dat de gemeente begroting niet in de commissies thuis hoort, omdat ze door de secties wordt behandeld. Bij die begroting is het van belang welke inkomsten de bedrijven ge ven en dat wordt in de secties bekeken Als deze voorstellen worden aangenomen staat vast, dat de cijfers in de algement dienst genoemd, door de bedrijven kun nen worden opgebracht. De begroting zeil komt door een voorstel als dit niet in ge vaar. Hier zijn nimmer voorstellen der be drijven in de commissies behandeld. Alk maar is één der weinige gemeenten, dlb uit de tarieven niet haalt wat er uit te halen is en wij blijven 1 cent onder de mogelijke verhoging. Deze verhoging is technisch noodzakelijk. Bij de electriciteit is er een vastrecht naar de oppervlakte van het perceel. Bij het gasbedrijf bleef het vastrecht achter bij het duurder wor den der bedrijven. Daarom is deze verho ging billijk. Nog dit jaar komen er voor stellen voor een nieuw vastrechttarief. Na de eerste berekening kwam de verhoging van de gasolie en eigenlijk komen we nu nog te kort. De raad beslist op grond van de nieuwe en niet op grond van de oude feiten. De heer HOLSMULLER zeide, dat men ook met dit voorstel zou zijn gekomen als de gasolieprijs niet verhoogd was. Spre ker bracht een brief van de gasdirecteur ter sprake, waarna de VOORZITTER zeide dat alleen het voorstel van B. en W. hier bekeken moet worden. De heer LEESBERG zeide, dat men hel vastrecht niet eerder mocht verhogen. Het blijft hier een zuivere bedrijfszaak en dit is de bilïijkste oplossing. Het voorstel werd goedgekeurd met de stemmen van de communisten tegen. Ook de electriciteits tarieven hoger Eveneens in verband met de verhoging van de kolenprijzen werd voorgesteld de prijs van de electrische stroom over de gehele linie met i/i cent per kwh te ver hogen. De verhoging gaat in met de 2e verbruiksperiode van 1951. De heer HOLSMULLER wees op de min dere baten door de beperkende voor schriften der regering. Krijgt het bedrijfs leven nu ook niet de zo lang beloofde re ductie? De heer TORENVLIED (Com.) zeide. dat de ene verhoging op de andere volgt en we steeds dieper in de put raken. Dat blijkt trouwens ook wel uit de kabinets crisis. De gezinshoofden dragen de groot ste zorgen. Door kunstmatige verhoging van de prijzen dwingt de regering tot con sumptiebeperking en de gevolgen zullen catastrophaal zijn. De heer KIRPENSTEIN (P.v.d.A.) noem de dit demagogie. Als er maatregelen ge nomen moeten worden om de tekorten te dekken, zal het geld érgens vandaan moe ten komen. Consumptiebeperking is niet afkeurenswaardig als allen daaraan mee werken. Mr. LEESBERG meende, dat de commu nisten moeten erkennen, dat Alkmaar ze ker niet neemt wat het nemen kan. Wa* kost het 't R(jk niet bij de enorm geste gen kolenprijzen om deze tarieven te kun nen handhaven. Op de vrije markt kopen zou betekenen, dat de prijs wel 5 cent verhoogd zou moeten worden. Dank zij de rijkssubsidies, kan het nu tot één cent beperkt blijven. Velen zullen waarschijn lijk niet versoberen, dat zal bij vaststel ling van het individuele gebruik wel blij ken. Spreker verwondert zich over de mensen die met de gordijnen open zitten en alle lamoen laten branden. De heer TORENVLTED wilde, dat de heer Leesberg ook zo goed op de hoogte was met de moeilijkheden in gezinnen waar men met vier personen met t 40 of Honderdvijftig huisvrouwen lieten de boel de boel" De coöperatie in de Byna honderdvijftig huisvrouwen, alle leden van de vrouwenbond van het district Noord-Holland en Utrecht der coöperatieve verbruiksvereniging, lie ten gisteren het huiswerk voor wat het was, om gezellig tezamen een dag in Alkmaar door te brengen. Nadat de dames, voorzien van het regenboog- kleurige insigne der vereniging om tien uur waren gearriveerd, brachten zij 'n bezoek aan de Grote Kerk. Tegen twaal ven waren allen weer bijeen in café ,Tom" op het Waagplein voor het hou den van een vergadering, tijdens welke de heer J. Bilker een inleiding zou hou den over het onderwerp: doel en stre ven van de „Goedhart-stichting". In dc vlotte toespraak waarmee de voorzit ster van het district, mevrouw Blom Krijgsman uit Utrecht de bijeenkomst opende werd het grote belang van meer propaganda voor de coöperatieve ver bruiksvereniging benadrukt. Gestadig evenwel, kwamen er steeds weer aan meldingen van nieuwe leden binnen. Het hoofdbestuurslid, mevrouw Huizer memoreerde, dat dit gewest zich van alle andere districten het meest actief heeft getoond. Ze herinnerde verder aan dc gezamenlijke landdag, die dit jaar zal worden gehouden. Mevr. Pette, ere-voor- zitster van het hoofdbestuur prees de belangstelling voor de coöperatieve ge dachte in de kleine plaatsen rond Alk maar. Door haar lezingen in deze plaat sen zullen waarschijnlijk drie nieuwe vrouwen-clubs kunnen worden ge vormd. De coöperatie en de P.B.O. Een gast uit Alkmaar droeg na de samenzang enkele gedichten voor uit werken van Multatuli, Margot Vos, Cha- rivarius en Clinge Doorenbos. Ze deed dit op de juiste wijze, nergens té teder, té pathetisch of té stoer. Haar succes waj groot en welverdiend. Na de geani- 45 in de week moet rond komen. De heer Kirpenstein behoeft zich niet onge rust te maken, dat de P.v.d.A. niet in de nieuwe regering zal komen. Zij zal ook nu wel onder het juk van de KVP door gaan. Ieder krijgt ten slotte datgene thuis wat hij zelf heeft veroorzaakt. Het voorstel werd daarna met de stem men der communisten tegen, aangenomen. EEN NIEUWE CHRIST. SCHOOL VOOR GEWOON LAGER ONDER WIJS. Het bestuur der Ver. tot bevordering van Christelijk schoolonderwijs verzocht om beschikbaarstelling van gelden voor de stichting van een derde school voor ge woon lager onderwijs. B. en W. achten de ze school wenselijk en daar de aanvrage aan de wettelijke vereisten voldoet, stel len zij voor daartoe te besluiten, waarmee de raad accoord ging. De heer HOYTENK (AR) verheugde zich er over. dat de aanvrage nu voldeed aan de wettelijke bepalingen. Vrouwen te kenden eerst de lijst inplaats van mannen, al is dat niet toegestaan, hoewel men deze niet zoals een krant schreef als du- bieuse handtekeningen moet beschouwen Spreker bracht het college dank voor zijn voortvarendheid. BOUW EN INRICHTING GYM NASTIEKLOKAAL BIJ DE LINDENSCHOOL De behoefte aan gymnastieklokalen is groot, zodat de leerlingen der klassen 1, 2 en 3 van de openbare scholen voor g.l.o. niet het aantal uren onderwijs in de licha melijke oefening ontvangen, dat zij zouden moeten hebben. De behoefte aan een gym nastieklokaal bij de Lindenschool wordt dringend gevoeld en B. en W. stellen voor tot bouw en inrichting daarvan over te gaan en hen een voorlopig crediet te ver lenen van f 76.000, waarvan 70.000 is uitgetrokken op de gemeentebegroting voor 1951. De heer VAN DER BORDEN (CH) vreesde, dat thans een stukje van het plantsoen in beslag wordt genomen. De VOORZITTER zeide, dat de funda menten er al liggen, zij het dan ook enige meters verder dan de stippellijn op do tekening aangeeft. Men behoeft zich niet bezorgd te maken over het behoud van het plantsoen. DE VERKEERSCOMMISSIF Ten slotte kwam een extra bijlage in be handeling, namelijk de instelling van de reeds lang toegezegde verkeerscommissie hetgeen wij in een aparte bespreking in dit blad hebben opgenomen. ALKMAAR meerde koffietafel sprak de heer J. Bil ker over de „Goedhart-stichting". Het doel van deze stichting is het vervul len van een opvoedende taak. Het instituut leidt het personeel van de coö peratieve winkels op, vormt en onder wijst de bestuurders en commissarissen van die winkels er, tracht ten slotte on der de 300.000 leden van de Nederland se verbruiks-coöperatie kernen te vor men, die de strekking en zin van de coöperatieve gedachte verstaan. Deze coöperatieve gedachte immers, gaat verder dan alleen het tegen voordelige prijzen verschaffen van levensmiddelen aan de klant. Het hoogste doel van de vereniging is door een net van coöpe raties over de gehele wereld ten slotte te bereiken, dat er vrede en welvaart voor ieder zal zijn. De wevers van Rochdale. De grondslagen voor de verbruiks coöperatie in deze vorm werden ge legd door een 30-tal wevers, dat in het Engelse Rochdale bewoonde. Ze besloten in 1844 een vereniging te stichten van consumenten, die uit eigen winkels, eigen fabrieken hun levensmiddelen zou den kunnen betrekken. In Engeland heeft men door coöpera tie tal van ontwikkelingsmogelijkheden voor de leden kunnen scheppen. De coöperaties hebben eigen bioscopen, lees bibliotheken, concertzalen. Doch ook in Nederland, waar dc gedachte van sa menwerking tussen de verbruikers om streeks 1875 ontwaakte heeft men veel bereikt. Een dezer dingen is de „Goed hart-stichting", die in 1938 tot stand kwam en genoemd is naar een der pro motors van de coöperatie in ons land. Een belangrijk deel van het program ma van deze stichting wordt gevormd door vorming en ontwikkeling van coöperatoren. In de ledenkring zelf zjjn reeds 140 studiegroepen tot stand ge komen, die zich op kleine bijeenkomsten in het streven van de coöperatie verdie pen. Verder wordt er veel propaganda ge maakt, vooral onder boeren. „De boer is immers in sterke, mate coöperatief gezind. Het merkwaardige feit doet zich echter voor, dat zij wel inkoop-vereni gingen in het leven hebben geroepen voor de aankoop van veevoeder e.d. en verzuimden een dergelijke vereniging ten behoeve van zichzelf en hun kin deren te stichten", aldus de heer Bil ker. Eigen meelfabriek. Over het gesprokene werden tal van vragen gesteld, die alle getuigden van een zekere vertrouwdheid met de be handelde materie. Desgevraagd ant woordde de sepreker, dat de coöpera tie min of meer van zijn principe af wijkt door een obligatie-lening van een millioen gulden op de markt te bren gen, teneinde van dat geld een mee'fa- briek te bouwen. Men hoopt echter, dat de obligaties in handen van de le den zullen komen. Bovendien geeft men het heft niet in handen van bui tenstaanders, omdat een obligatie-hou der geen recht van stemmen heeft in de vereniging zelve. Over de positie van de coöperatie in de Publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie zeide hü. dat in verschillende be- drjjfsschappen coöperatoren zitting hebben, die het belang van hun vereni ging zullen behartigen. In het overkoe pelend orgaan, de Sociaal-economische Raad zitten bovendien twee topfiguren uit de coöperatie. Nadat wederom enige gedichten waren gedeclameerd sprak de voorzitster het slotwoord. Woensdagavond kwam op de verga dering van de Partij van de Arbeid, af deling Alkmaar, het beleid van de raadsfractie aan de orde. Er was veel waardering voor het werk van de frac tie, maar ook opbouwende critiek. De besprekingen werden ingeleid door de heer K. Bos, secretaris van de raads fractie, die een uitvoerig verslag o,-er de handelingen van de raadsfractie in 1950 gaf De vragen en opmerkingen werden beantwoord door de heer Siets ma, voorzitter van de fractie en de beide wethouders, de heren R. Bakker en M. Coerts. Er werd op deze verga dering besloten, dat de afdeling Alk maar op de komende gewestelijke jaar vergadering de heer Schagen uit Mid- den-Beemster candidaat zal stellen voor de Partijraad. Damclub WDO INTERESSANTE PARTIJEN IN DE ONDERLINGE COMPETITIE Gisteravond werden op de clubavond van WDO diverse goede partijen gespeeld. Enige malen bleek weer heel duidelijk, dat de volle attentie tot het laatst toe geboen is. In de Eerste Afdeling won H. Krui der van H J. Toepoel. P. Veer verloor zijn partij tegen A. Burgert juist op de zet af. De strijd tussen D. J. Heyes en C. Dammer eindigde nog op verrassende wijze in remise en ook de partij J. Kaal tegen R. Zaadnoordijk bracht een remise tot slot. In de Tweede Afdeling werd de partij v. d. Pavert tegen C. Prins afgebroken. Verder behaalde zwart viermaal een overwinning tegen wit slechts één maal. De uitslagen waren: D. Kiewitt-Jb. Hartog 2—0; A. Bosman—J. Dik 0—2; Jb. Strijbis—J. Deichmann 0—2; P. Noom—J. Homma 0—2; C. Prins-C. Booy 0—2.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2