Op wacht in de Ringersfabrieken Oierleker brandweerstaf heeft 'n broertje Burgemeester Posch kreeg geschenk, maar was het weer spoedig kwijt FRANKENBERG N.V. WERKERS IN DE NACHT J. van Leeuwensteijn leefi in een omgekeerde wereld Verantwoordelijke post in groot gebouwen complex Burgemeester J. Posch van Oterleek viel hartelijke huldiging ten deel Plechtigheid droeg zeer intiem karakter Gemeenteraad getuigde van zijn waardering DE loco-burgemeester, wethouder W. VRIJDAG 2 MAART 1951 (Van onze speciale verslaggever) rvE felbegeerde Oterleker brandweer- ^staf, die onlangs door de Alkmaar- se Vrijwillige Brandweer uit het dorpje in de Schermer werd „geroofd" om kort daarop op mysterieuze wijze naar de brandraadkamer in het stad huis van Enkhuizen ontvoerd te wor den, heeft gisteren 'n broertje gekregen, Toen de gemeenteraad van Oterleek zich opmaakte om in een bijzondere zitting burgemeester J. Posch te hul digen met zijn koperen ambtsjubileum, ontdekte het alziend oog van de ge meente-ontvanger achter het vrien delijke gemeentehuis een langwerpig pakket van onbestemde herkomst en bestemd voor Oterleeks jubilerende burgervader. Met begrijpelijke nieuws gierigheid werd het geheimzinnige cadeau betast en men behoefde waar lijk geen Rikki Vogel te zijn om te vermoeden, dat de Enkhuizer Brand weer een sympathieke geste had be dacht en Oterleeks eerste burger op de dag van zijn 12^-jarig ambts jubileum weer in het bezit van „de" brandweerstaf wilde stellen. Met klop pend hart ontdeed de jubilaris later op de ochtend het cadeau van zijn pa pieren omhulsel en reeds welde een hoeraatje voor de Enkhuizer vuurbe- strijders naar de lippen, toen men tot zijn verbazing ontdekte, dat het pak ket weliswaar een Oterleker brand weerstaf bevatte, maar niet „de" stok. De staf, die de laatste weken in tal rijke brandweerkazernes de oorzaak is van diep gepeins en snode plannen om hem aan de collega's in de Ha- ringstad te ontfutselen, kent op de kop het cijfer 3. De stok, welke burge meester Posch gisteren ontving, was gesierd met een forse 2. Het begelei dend anonieme schrijven in dichtvorm bracht uitkomst. Enige ingezetenen van Oterleek vonden het zo sneu, dat de staf uit Oterleek verdwenen was, dat zij de burgemeester een even oude, zij het minder fraai bewerkte brand- weerstok aanboden en daaraan de hoop verbonden, dat deze als een kostbaar gemeentebezit bewaakt zou worden. Dat deze wens alras ijdel bleek, had vele oorzaken. Ae huldiging verliep zoals ieder feest comité en iedere jubilaris zich zou den wensen. In een brede woorden stroom hadden raadsleden en gasten hun burgemeester hartelijk en welge meend toegesproken, bode Vlaming, die reeds jaren geleden Abraham zag, sloop bedrijvig maar onhoorbaar door de raadzaal met schalen gebak, kaste lein Zwart, groot en vierkant, schonk een zacht vermouthje in het fraai ge slepen kristal en af en toe keek men nog eens glimlachend naar de brand- weerstaf, die achter de stoel van de burgemeester een plaatsje had ge vonden. t. Onder gezellige kout verpoosde men de tijd totdat de fotograaf het gehele gezelschap uitnodigde ""ar een groeps foto voor het gemeentehuis. En toen. beging bode Vlaming de fout van zijn leven. Deze plichtsgetrouwe ambtenaar, die de Schermer kent zoals ik mijn binnenzak en nog even tevoren uit de mond van zijn chef had vernomen hoe zijn ijver op prijs gesteld wordt, meende niet op de foto te kunnen ont breken. Vlaming volgde het gezelschap er verloor de staf uit het oog. Dit was het ogenblik, waarop de twee jour nalisten, die zich nog in de raadszaal bevonden, gewacht hadden. Als „lijf journalisten" van de Alkmaarse Brand weer konden zij niet gedogen, dat deze staf in Oterleek bleef. Daarbij had mijn collega de opdracht van de brandweer commandant voor het geval „de" staf op deze dag zou worden terug gegeven, hem mee naar Alkmaar te brengen Met een voor zijn leeftijd verbijsteren de snelheid liet hij de stok in zijn rech terbroekspijp glijden en getroostte zich het ongemak van een houten been. De trappen van het gemeentehuis leverden weliswaar enige technische loop-moei lijkheden, maar deze werden glansrijk overwonnen. In de garderobe werd de staf in een jas gewikkeld. Toen de ge meenteraad njn plaats weer had in genomen, had onze confrère een op vallende haast om weg te komen. Geen „smoes" was groot genoeg om zijn ver trek te verontschuldigen. Kort daarop beklom hij zijn bromfiets met de ple zierige wetenschap, zo niet dè, dan toch een oude Oterleker brandweerstok bin nen Alkmaars wallen te brengen. had echter buiten de waard, in casu de garagehouder Plevier ge rekend. Deze Oterleker zag een onbe kende met de brandweerstaf passeren iiiiiiiiiiiiniiiiHiiiiiiiniiiiii Uan een joWmatiit met een houten been, 1 een ÖJty-acAtlye ach-1 tetowXqiny en een 1 kohte celötfiafa en belde ijlings het gemeentehuis op om te informeren of dit wel zuivere koffie was. Manus Oly had niet sneller de politie op de hielen kunnen hebben dan onze Alkmaarse journalist. Per auto werd de achtervolging ingezet en hoewel onze ambtsbroeder met handen en voeten aan de handles „scheurde" om zijn hoestbui tot recordprestaties te dwingen, zag hij zich plotseling de weg versperd door de martiale figuur van wachtmeester Vierstra. In triomph wer den staf en arres'ant naar Oterleek op gebracht. De „dief" ging in het cachot. Door het luikje tuurde hij in de lachen de gezichten van de feestgangers, die zich verkneukelden over de poets, die zij de pers gebakken hadden. Zoals vaak, gold ook nu het spreek woord „wie het laatst lacht, lacht het best". Een seintje van uw verslaggever aan de fotograaf, een greep a la linke Loetje en zonder dat een Oterleker er naar kraaide, was een ongenblik van onbedachtzaamheid en algemene hilari teit over het lot van de gekerkerde voldoende om de staf in zijn auto te doen verdwijnen. Ter gelegenheid van het ambtsjubi leum van burgemeester Posch kreeg onze gearresteerde collega gratie. Met bekwame spoed hebben hij, de foto graaf en schrijver dezes afscheid geno men van onze gastvrije heren. Een half uur later konden we de staf aan ue commandant van de Alkmaarse brand weer overhandigen. Wat er met deze staf zal gebeuren is uiteraard nog onbekend. Het plan is geopperd hem als persoonlijke herin nering te schenken aan degene, die de eerste brandweerstok aan de Enkhuizer brandweer weet te ontnemen, echter met die restrictie dat hij moet worden doorgegeven voor het geval de stok op nieuw „gekidnapped" wordt. Burgemeester J. Posch van Oterleek heeft alle reden tot lachen. Onze col lega, die zich de Oterleker brandweerstaf toeeigende, werd gearresteerd en door wachtmeester H. Vierstra met stok en al naar het gemeentehuis ge bracht. Daar wachtte hem een cel. Ter gelegenheid van het ambtsjubileum van de burgemeester werd het hem toegestaan door het luik een glas wijn te nuttigen, dat hem liefderijk door een ambtsbroeder wordt aangereikt. Geen deur in het gebouw gaat 's nachrs open zonder voorkennis van de waker Langestraat 24 Telefoon 2 394 Kantoorboekhandel Drukkerij Schrijfmachines Reparatie inrichting v. Bureau-machines Copiëerinrichting iiuwiiniiuiiuNiiiuinHiiiiiuiHiiiuainuuiiiiiiiiiuwiraimiumiuniniiBiiiHiiiiiinHmiiiiw TIEN MAAL LAAT DE TOREN van de Grote Kerk zijn zware slag over de in duisternis gehulde stad galmen. Dan zwaait bij de Ringersfabrieken een deur open en wordt de stilte van de avond verjaagd door de stemmen van tien tallen joelende en drukpratende meisjes, die elkaar blijkbaar heel wat te ver tellen hebben. Ze zijn opgewekt; hun werk is geëindigd en ze gaan naar huis. Bij de portiersloge geven zij hun stempelkaart af aan de heer J. van Leeuwen steijn, die daar zojuist zijn intrek heeft genomen. Week-in week-uit begint hij zijn werk als anderen klaar zijn. Voor hem breekt de tijd om te rusten pas aan, als bij anderen de wekker afloopt ten teken dat een nieuwe dagtaak wacht. de Nachtveiligheidsdienst, die naast de Lindenschool woont, waar het dus verre van rustig is. Geen lawaai in de morgenuren kan diens slaap echter verstoren. „Andere mensen", zo zegt de heer Van Leeuwensteijn, „gaan na het opstaan naar hun werk. Bij mij duurt het in de regel acht uur voor ik aan de arbeid ga". QNS gesprek wordt onderbroken door gestommel op de binnenplaats. Het is half elf en voor een twintigtal man nen is dat de tijd om naar huis te gaan. Ze geven de stempelkaart, waar op hun werktijden staan genoteerd, af aan de portier en enkelen krijgen zakjes chocolade, die de directie van tijd tot tijd tegen sterk gereduceerde prijzen voor Haar personeel beschik- boor stelt. Enkele arbeiders worden pEEDS bijna vijf jaar volgt de heer Van Leeuwensteijn deze tegenna tuurlijke levenswijze en hij is er aan gewend. „Maar in het begin viel het lang niet mee", zo vertelt hij ,,'s Nachts werd de slaap me wel eens te mach tig en als ik 's ochtends om half zeven in bed stapte sloeg Klaas Vaak me wel eens over. Nu is dat heel anders; het werken in de nacht is een tweede na tuur geworden, 's Nachts voel ik me heel fit en als ik 's morgens onder de wol kruip, kan niets me meer wek ken." Hij vertelt van een collega van ,yóór 0P recht hartelijke wijze is de jubilerende.» burgemeester van Oterleek, de heer Jb. Posch gistermorgen in een bijzondere zitting van de gemeenteraad gehul digd. In de intieme kring van raadsleden, ambtenaren van gemeente, waterschap en hoogheemraadschap, de wachtmeester van de Rijkspolitie te Oterleek en en kele gasten hebben mevr. en de heer Posch, alsmede hun dochter, mej. M. M. Posch kunnen beluisteren hoezeer de burgerij hun werk in het belang van de gemeente en haar ingezetenen waardeert. In de gemoedelijke sfeer, welke bur gemeester Posch eigen is, voltrok zich een plechtigheid, welke gekenmerkt werd door de uiting van oprechte vriendschap en hartelijke genegenheid van een burgerij, die in de hoogste gezagsdrager haar burgervader ziet. Met deze weten schap kan burgemeester Posch met vol vertrouwen op weg gaan naar zijn zilveren ambtsjubileum. Schelling, sprak als eerste de jubi lerende burgemeester toe. Hij wees er op, dat 12% jaar niet zo'n bijster lange tijd is, ware het niet, dat in de afge lopen jaren schokkende gebeurtenis sen plaats vonden. Toen u op 1 Sep tember 1938 aldus de wethouder geïnstalleerd werd, vóelde men de oorlog reeds naderen. De oorlogsjaren zijn zeer moeilijk geweest. Aan de ene kant stonden de Duitse bezetters en aan andere kant de ingezetenen met hun zorgen. Deze tijd zullen wij nooit vergeten en wij hopen voor verder ooorlogsrumoer gespaard te blijven. Gelukkig zijn er in uw ambtsperiode ook vele zonnige dagen geweest, waar in onder u en met uw volle medewer king veel tot stand is gebracht. De heer Schelling noemde in dit verband de verbetering van de Dorpsweg, het toetreden van Oterleek als lid tot de Ned. Ver. van Gemeenten, de verbou wing van de o.L school te Stompe- De loco-burgemeester, wethouder W. Schelling, overhandigt burgemeester J. Posch van Oterleek de fraaie Friese klok, welke een blijvende herinne ring zal zijn aan zijn koperen ambtsjubileum. toren, de verbouwing van het raad huis, de stichting van een lagere land- bouwschoool, de verbetering van de begraafplaats en de invoering van straat-, honden- en vermakelijkheids belasting. De tijd, welke wij met u hebben samengewerkt, aldus ging de heer Schelling voort, zal steeds in prettige herinnering blijven. Waren er meningsverschillen, dan werden zij steeds in het belang van de gemeente opgelost. Namens de gemeenteraad en de Ambtenaren bood de loco-burge meester als blijk van erkentelijkheid burgemeester Posch een fraaie Friese klok aan. Mevrouw Posch, van wie bekend is, dat de belangen van de ge meente haar na aan het hart liggen, werd verblijd met een prachtig bloem stuk. De heer Schelling sprak ten slotte de wens uit, dat burgemeester Posch de komende 12% jaar in dezelfde ge zondheid zijn gemeente zal dienen en dat de verhouding tussen de voorzitter en de gemeenteraad dezelfde zal blij ven als zij tot heden geweest is. Dr. W. Huygens, burgemeester van Bergen, wenste zijn collega namens de Kring Alkmaar van harte geluk. De heer Posch is in de kring van burge meesters een zeer gezien man, wiens gedegen oordeel en prettige vrolijk heid op hoge prijs gesteld worden Deze man, aldus Dr. Huygens, heeft in de kring geen enkele vijand. Hij kan allen zijn vrienden noemen. Zich als persoonlijk vriend tot mevrouw en de heer Posch wendende, herinnerde Ber gens burgemeester eraan, dat de fami lie Posch de sluis is geweest, waardoor hij Noord-Holland is binnengekomen. Jullie zijn typische Noordhollanders, geboren, getogen en geworteld in deze streek en ik ben er dankbaar voor, dat ik door onze vriendschap de sfeer van Noord-Holland zo goed heb leren be grijpen. Dr. Huygens sprak de wens uit, dat de vriendschap tussen beide families nog jaren zal blijven bestaan Nestor van de raad. £)E heer P. Spaan, nestor van de raad die burgemeester Posch installeer de, wees erop, dat in deze 12 jaar zoveel gebeurd is, dat de jaren als het ware dubbel tellen. Toen ik je instal leerde, sprak ik de verwachting uit dat je niet alleen een burgemeester zou zijn, maar ook een burgervader zou worden. Dit vertrouwen heb je niet beschaamd. Iedereen heb je als vaderlijke vriend goede raad gegeven". Namens de burgerij dankte de heer Spaans de jubilaris voor hetgeen hij voor de gemeente heeft gedaan en voegde daaraan de wens, dat het de burgemeester gegeven zou zijn zijn taak in de komende jaren met dezelf de opgewektheid te volbrengen. De heer Spaan, die ook mevrouw Posch in zijn hulde betrok, dankte de burge meester ten slotte voor het feit, dat hij zichzelf gebleven is, hetgeen niet van iedereen gezegd kan worden. Nadat wethouder P. Leeghwater op de betekenis van het jubileum hart gewezen, sprak de gemeente-ontvan ger, de heer D. Bockweg, woorden van dank. Het bewijs, dat de burgemees ter voor zijn ambtenaren meer een vader dan een meester is, leveren de ambtenaren, die hier gewerkt hebben en nog steeds de secretarie of de bur gemeesterswoning komen bezoeken. De gemeente-ontvanger bracht dank voor de prettige samenwerking, waarin het gemoedelijke het steeds van het amb telijke wint. De heer J. Schuitmaker, architect van het Hoogheemraadschap van de uitwaterende sluizen in Kenne- merland en West-Friesland sprak in dezelfde geest, bood een plant aan en memoreerde, dat de heer Posch over enkele jaren ook als dijkgraaf zal ju bileren. De heer P.'Otten was de tolk van de pers, toen hij burgemeester Posch zijn erkentelijkheid betuigde voor de buitengewoon goede verstand houding, welke tussen hem en de kranten bestaat. De journalisten stel len een dergelijke verstandhouding op prijs. De heer M. N. Krijnse Locker, technisch ambtenaar van het water schap „De Schermeer", had bij alje uitgevoerde werken de grote steun van de jubilaris ondervonden en dank te hem voor het in hem gestelde ver trouwen. De heer C. J. Baltus betuigde zijn dank voor de goede zorgen, welke burgemeester Posch aan de gemeente heelt besteed en voor zijn medeleven in blijde en droeve dagen, waarna de heer J. Zwart het devies van Oter leeks eerste burger zoek de zon op releveerde en hem een fraaie sier- kruik aanbood. De heer L. Schuring sloot de rij, herinnerde nog eens aan zijn contact met de burgemeester in de oorlogsjaren en sprak als zijn me ning uit, dat de lichtzijde van die don kere dagen was, dat men elkaar onder beroerde omstandigheden beter leerde kennen. De burgemeesterdankt. gURGEMEESTER POSCH dankte allo sprekers voor de vriendelijke woor den en Friese klok, waravoor in zijn woning gaarne een plaats zal wor den ingeruimd. Dank werd verder ge bracht aan de Commissaris van de Koningin, waarmede een prima ver houding bestaat. Ik heb altijd ge tracht, aldus spr., om in de gemeente raad een gemoedelijke sfeer te bewaren en ik meen, dat hiermede in de geest der raadsleden is gehandeld. Nimmer heb ik tegen een raadsvergadering op gezien, omdat ik het prettig vind de zaken met de gemeenteraad te bespre ken. Het deed de heer Posch veel ge noegen, dat zijn vader bij zijn jubileum aanwezig kon zijn. De burgemeester dankte vervolgens de heer Spaan voor de steun in de oorlogsjaren ondervon den, de heren Schuring en Baltus voor hun adviezen, Dr. Huygens voor de vriendschap en de prettige sfeer in de burgemeesterskring en de heer Leegh water voor de prettige samenwerking. Met de heer H. Vierstra, indertijd ge meente-veldwachter en thans wacht meester der Rijkspolitie was steeds dezelfde goede verstandhouding ge bleven en wat de gemeente-bode, de heer H. J. Vlaming, betreft, kon spr zich geen betere bode met zo'n nauw gezette en scherpe plichtsbetrachting wensen. Vervolgens richtte de heer Posch zich tot de heer D. Bockweg. waarmede hij bijzonder goed kan op schieten en ook buiten de ambtelijke sfeer vele prettige ogenblikken heeft gehad. In zijn dankwoord tot de pers sprak de burgemeester waarderende woorden ter nagedachtenis van onze redacteur, de heer Dirk Klomp, die wel eens het „achtste raadslid" werd genoemd en vrijwel nimmer op de gemeenteraadsvergaderingen van Oter leek ontbrak. Tevens herdacht burge meester Posch de heer Witteveen, die in de oorlogsjaren is gefusilleerd. Het deed hem bijzonder goed, dat mevr. Witteveen hem vandaag was komen gelukwensen. De laatste, die in de dank van de jubilaris betrokken werd was zijn echtgenote, die hij het meest in moeilijke tijden had leren waar deren. De heer Posch besloot met de hoop, dat hij nog vele jaren in goede gezondheid met zijn gezin in de ge meente Oterleek, die hem zeer lief is, zou mogen leven. Nog geruime tijd bleef het gezel schap in de raadzaal bijeen, waarna men zich per auto naar Amsterdam begaf, alwaar de burgemeester de ge meenteraad en zijn getrouwen een diner aanbood. het hokje binnengeroepen, waar de portier hen even fouilleert om te zien of er geen onbetaalde chocolade de fabriek uit gaat. Er moet nu eenmaal orde zijn. Meestal kan de nachtportier echter met een paar steekproeven vol staan. Het zware ijzeren hek zwaait open en na een laatste groet verdwij nen de mannen in het nachtelijk duis ter. Er zijn in het gebouwencomplex nu nog twintig mannen over, die hun werk voortzetten. de oorlog was ik chauffeur", vertelt de heer Van Leeuwensteijn als de rust is weergekeerd. Hij ver haalt dan hoe hij zich aansloot bij de K.P. en hoe hij, toen bij de komst van de bevrijders de betrekkelijke rust te rugkeerde, enige tijd kampbewaker werd. Na korte tijd ging hij over naar de Nachtveiligheidsdienst, tot hij bij de Ringersfabrieken een vaste betrek king als nachtportier kreeg. „Of ik ge trouwd ben? Nee, dat past niet bij mijn beroep." Zes nachten in de week zit ik op wacht in mijn kamertje, waar de stilte slechts wordt verbroken door het re gelmatig tikken van een grote wand klok. Onder de tafel staat een elee- trisch straalkacheltje, waarvan de dra den roodgloeiend tintelen in de sche mering. In een kastje staat een grote verbanddoos, want behalve portier ea nachtwaker is de heer Van Leeuwen steijn ook de man die bij ongelukken de eerste hulp verleent Aan een bord aan de wand hangen meer dan honderd sleutels, grote en kleine, lipssleutels en gewone huissleutels Er zijn geen labels aan bevestigd waarop staat voor welke deuren ze bestemd zijn. Om misbruik door onbevoegden onmo gelijk te maken zijn ze slechts genum merd en als die nummers kent de heer Van Leeuwensteijn uit zijn hoofd. Ook dat is eigenlijk niet nodig, want in het donker weet hij precies welke sleutel uit de grote bos hij moet hebben. J ATER in de avond dwalen wij door het grote gebouw, waar overal de doordringende chocoladegeur hangt. Hier en daar stappen we een zaal bin nen waar machines met veel vetroon van macht stampen en wentelen en waar de ontelbaar vele chocoladefigu ren worden gemaakt die over enkele maanden lokkend in winkeletalages te Amsterdam, Brussel, Kopenhagen en Londen zullen liggen. Op een afdeling op de eerste étage zien we, hoe cho colade-eitjes uit een machine rollen. Ze zijn verpakt in fel gekleurde zil verpapiertjes, die bijna pijn doen aan de ogen. Toch is het een feestelijk ge zicht. We lopen door en komen in af delingen waar een bijna onwezenlijke rust heerst. Zo stil is het overal in de nacht van Zaterdag op Zondag, ala het grote gebouw verlaten is en alleen de porter op zijn post is gebleven. De heer Van Leeuwensteijn contro leert of er nergens licht is blijven branden, of er geen kranen lopen, o£ er geen deuren ongesloten zijn geble ven, of er nergens reparaties nodig zijn en hij laat het licht uit zijn zak lantaarn speels in ieder hoekje schij nen. Hij waakt er voor dat er niets on- gerechtigs kan gebeuren en dat de ochtendploeg direct aan de arbeid kan gaan. Het grote fabriekscomplex ia door zijn waakzaamheid op uitsteken de wijze beschermd. FAILLIET VERKLAARD De Alkmaarse Rechtbank heeft gisteren A. Ligtenberg, bloemist en kweker, Spoorstraat 34 te Oudkarspel, gemeente Langedijk, failliet ver klaard. Rechter-commissaris mr. J. M. Alblas en curator mr. G. A. de Lange. Een dronk op het welzijn van mevrouw en de heer J. Posch

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5