Hoogtepunt van de Boekenweek 50 JAAR TRADITION V.& D. ïïladt - SieAtiu-a£ v. Duinkerken sprak iot de schooljeugd VIRGINIA- TRADITIE AGENDA WAT DE THEATERS BRENGEN UIT DE ALKMAARSE RAAD-^e^a^^^ ..DE TAAL IS GANS HET VOLKm Opstelwedstrijd slaagde uitstekend IN VIRGINIA HARMONIE THEATER: VICTORIA THEATER: CINEMA AMERICAIN: H.S.V. zal niet ZATERDAG 3 MAART 1951 De afdeling Alkmaar van de Nederlandse boekverkopersbond organiseerde gisteravond in het „Gulden Vlies" een avond in het kader van de Alkmaarse boekenweek. Het was ditmaal in het bijzonder de jeugd tot wie de initiatief nemers zich richtten. Immers, de jeugd, en hier vooral de middelbare school jeugd moet geleerd worden de weg tot het boek te vinden. Een vijftal Alk maarse boekverkopers heeft getracht die weg te wijzen door het organiseren van een opstelwedstrijd voor de jeugd van alle middelbare scholen in Alk maar. In drie groepen hebben de leerlingen der middelbare scholen aan de wedstrijd deelgenomen en het resultaat hiervan werd gisteren bekend ge maakt. De boekhandelaren Ter Burgh, A. 3. 3. Kuhne, Jan Kuhne, Van der Meulen en Zwaan Zn. stelden fraaie prijzen in de vorm van (hoe kan het anders?) boeken ter beschikking, die aan de winnaars van de verschillende groepen werden aangeboden. De honderden scholleren, die gisteravond aan wezig waren, zullen niet alleeen voor de bekendmaking van de uitslag en de prjjs-uitreiking gekomen zijn. Het was een uitstekende gedachte van de initiatiefnemers, voor deze avond prof. dr. W. Asselbergs (Anton van Duin kerken) uit te nodigen voor het houden van een lezing over het onderwerp: „Het boek als cultuurgoed voor de jeugd". maken van zichzelf en mede te voeren naar het universele. Een geweldig applaus volgde na de brilliante lezing, die ondanks de diepe zin als doorweven was met luchtige slingers van fijne humor, maar ook van gevoel. Na de pauze, waarin gelegenheid bestond de beschikbaar gestelde prij zen te bewonderen, werd overgegaan tot de uitslag van de opstelwedstrijd en de prijsuitreiking. Voor elk der drie groepen, omvattend respectievelijk de le en 2e, de 3e en 4e en de Be en 6e klassen van de deelnemende1 scholen, waren twee prjjzen beschikbaar ge steld. Als voorzitter van de jury, die het ingezonden werk beoordeelde, gaf de heer Tj. N. Adema een uiteenzetting van hetgeen de beoordelingscommis sie in de opstellen getroffen had. He laas was dat ook (en in pijnlijke zin) Nadat de avond door de heer K. ter Burgh was geopend sprak de burge meester, dr. H. J. Wytema, de aan wezigen toe. H(j zeide diep getroffen te zijn door de wijze waarop de prijs winnaars zich in hun opstellen hebben geuit. Het waren niet de woorden, die indruk op hem hadden gemaakt, maar het was vooral hetgeen de schrijvers te vertellen hadden, dat belangrijk was. Immers, dat alles moet innerlijk beleefd zijn. „Je draagt een steentje bij aan onze cultuur", aldus dr. Wyte ma, „als je eenmaal d&t durft te uiten wat je zelf ziet en voelt". In zijn rede, die een diepe strekking had, zei hij o.m.: „We zijn een schakel tussen het verleden en de toekomst en we geven door wat ons aangereikt wordt". Na hem was het woord aan prof. Asselbergs. Een wonderlijk man. Een hoogleraar, een dichter, een filosoof, een opvoedkundige, een humorist; ja wat niet al, is in de eenvoudige figuur besloten en samengegroeid tot een compact geheel, dat als zodanig de overtuiging vestigt: een autoriteit. Anton van Duinkerken (want het was gisteravond vooral de dichter, die in hem sprak) bouwde zijn lezing op als de arohitect van 'n kathedraal. Eerst het solide fundament, dan de pilaren en hoofdmuren en ten slotte de koepels met hun weelde van guirlandes en an dere versieringen. En nu, Murmellius? Anton van Duinkerken haalde in ge dachten de schim van de oude schol aster Murmellius weer binnen de mu ren van deze oude veste, om hem een blik te laten werpen op ons leven van nu. Murmellius was een man, die in het boek (en dan het in „het sierlycke Latyn" geschreven boek) grote moge lijkheden zag. Het zou volgens hem de kern van wetenschapsmensen in Europa binden en verrijken. De gedachte dat „het grauw" ooit het boek ter hand zou nemen, de let ters zou kunnen lezen, moet Murmel lius absurd geschenen hebben. Maar ronduit misdadig zou hij het gevonden hebben, wanneer hij kon zien hoe het Nederlands thans ook een voor boeken gebruikte taal geworden is, in plaats van zijn „sierlycke Latyn". Het zou hem doen duizelen, als hij aanschou wen kon welk een ware stortvloed van woorden, letters op de mens van 1951 losstormt; in krant, in boek, in recla mebiljet, op de rol in het closet, op de auto van de wasbaas, ja waar niet al? Dat het geschreven woord in deze mate gemeengoed zou worden zou hij zeker in zijn angstigste dromen niet hebben kunnen vermoeden. Maar de spreker voerde Murmellius dieper in het leven van nu. Langs de mensen aan de luidspreker, langs het witte doek in de bioscoop. En daar zou Mur mellius zien, hoe men „teruggaat tot barbaarse tijden", door gebruik te ma ken van „hieroglyphen", terwijl een luidspreker de minstreel vervangt. Bundeling van de natie. Neen, het boek is niet geworden tot contactmiddel voor een intellectuele kern in Europa, zoals Murmellius wenste en profeteerde. Maar het is méér geworden. Door het boek op cte scholen, hetzelfde boek in Appelscha en in Amsterdam, in Bierstekerswouds en Den Helder, worden de krachten van de natie gebundeld. Het volk is één geworden, door het boek. „De taal is gans het volk". Voor de oude hu manist Murmellius zou deze tijd een hel geweest zijn. Hter vond de heer Asselbergs ge legenheid de betekenis van het boek in onze tijd uiteen te zetten. „Wat doen wij eigenlijk nog met het boek?", zo vroeg hij zich aj, „nu in één film meer getoond kan worden dan in honderd boeken, nu de hel van Dante in Tech nicolor en met schetterende fanfares door de luidspreker achter het doek bevattelijk wordt gemaakt voor ieder een?" De film en de radio hebben de taak van het boek overgenomen. De periode van de boekdrukkunst loopt ten einde1 we stam voor het tijdperk van cellu lotd en luidspreker. „Lezen is in deze tijd bijna een gevaarlijke bezigheid' aldus spreker, „want het belemmert ons waarnemen van het gebeuren". De onsterfelijke ziel. Dit deze schijnbaar trieste profetie haalde Anton van Duinkerken een lich tende waarheid, n.l.: Wat ook de vorm van ons contactmiddel gebeurt, of het als geschreven woord, als klank of als beeld tot ons komt: de ziel ervan is on sterfelijk. De geest van elke schepping bljjft leven en zal de mensen weten los te de Rijkskweekschool een kleine Wink lerPrins encyclopaedie voor het op stel „Stille kracht'. De tweede prijs in deze groep behaalde Foeke Kleyns- ma van de openbare ULO-school, met „Tom Brown, de stille". In groep II werden respectievelijk de eerste en tVveeue prijs gewonnen door Hans Reynders (Langs de ijzeren weg) en Piet Groot van het R.K. Lyceum, afd. Gymnasium met „Hitte en haaien". „De hoefslag van het geluk", door Ank von Meyenfeldt van de Berger meisjesschool leverde haar in groep in de eerste prijs op. De tweede prijs in groep III viel ten deel aan R. Blommendaal voor zijn opstel „Ski koorts". De troostprijs werd toegekend aan Jan Mekke van de Rijkskweek school, die „Moeders dood" had ge schreven. De prijzen bestonden uit één- en tweedelige exemplaren van „De klei ne WinklerPrins", woordenboeken en bundels Mythen en legenden. De schoolprijzen. De schoolprijzen, waaronder veel exemplaren van „Omnibus voor de jeugd" en woordenboeken vielen ten deel aan: Murmellius-gymnasium: Willemien Schenkeveld, Eric Hakker, Anneke Roep, Elly Zwart en Lasseke. Van het R.K. Lyceum aan Joke Raas, Chris Arnold, Elly Spruyt, Pe ter Hessels, André Bakkum en Wim Somhoek. De gymnasium-afdeling van het lyceum telde de volgende prijswin naars: Piet Groot, Chris Nolet, Harry Mes en Cor Dames. Van de Rijks-H.B.S. werden geluk kig gemaakt: R. Lewisson, Coba Blokker, Henk te Brake, Ronald Blom mendaal en Rita Jonker. De prijswinnaars in de finale der opstellenwedstrijd. Van links naar rechts: F. Klijnsma (Openb. U.L.O. school), Anke von Meyenfeldt (Berger meisjeschool)R. Blommendaal (R.H.B.S.), Hans Reinders (Han delsschool), Piet Groot (R.K. Lyceum, afd. Gymnasium) en J. Mekken (Rijkskweekschool). de ontdekking, dat een opstel, dat een parig als het beste was beschouwd... gedeeltelijk uit een boek bleek te zjjn overgenomen. Hierdoor was op het laatste moment een verschuiving in de toe te kennen prijzen ontstaan. Ver der waren er vooral in de groep van de jongste klassen tal van „en-toen"- opstellen opgevallen. Doch er waren ook verhalen, die getuigden van een voud en waarheid. Opmerkelijk was het, dat in elke groep één opstel vrij wel steeds algemeen het beste werd bevonden. Slechts in één geval was de jury, die verder bestond uit de heren Rein Valkhoff en S. Kaptein, het oneens geweest. Er was besloten een troost prijs voor de auteur van het daardoor uitgevallen opstel beschikbaar te stel len. Nadat de winnaars van de school- groepen hun prijzen in ontvangst hadden genomen (uiteraard door hun makkers geestdriftig toegejuicht) volgde de finale. In groep I ontving R. Lewisson van Van de Rijkskweekschool werden de prijswinnaars mej. D. Meier, Joop Am- brosius, Jan Lekken en Theo Knop. De Bergense middelbare meisjes school: Dina van Bergen, Maja Bou- ma en Anke von Meyenfeldt. De meisjes-U.L.O. te Bergen: Truus v. d. Steen en Lyda Groeneveld. Van de handelsschool wonnen een prijs: Alb. Jan Bertram, Annie Stoop, Hans Reinders en Jan Obdam. Van de openbare ULO: F. Kleins- ma, Ina Jongen, Ali Kuiper en Kees Kok. Van de R.K. jongens-ULO: Co Berkhout, Gerard Berkhout en de scholieren Van de Berg en Endel. De R.K. meisjes-ULO: Diny de Nijs, Aga tha van Stein, Thea Deckwitz en Ag nes Kubis. De Christelijke ULO-school bejubelde de winnaars en winnaressen Jellie Sixma, Nina Last, Herman Blees en Martje Wagenaar. De juryleden, die nog geruime tijd in de kring van de boekhandelaren bij een bleven ontvingen voor hun werk eveneens een erkenning in de vorm vaneen boekwerk. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Als mannen willen (alle leeftijden); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Rode havik (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 u.: Westwal 1944 (14 jaar); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Gabriela (18 jaar). ZONDAG Bioscopen als Zaterdag; aanvang der voorstellingen 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Overdekte zweminrichting, 15.30 uur; Doopdienst Bapt. gemeente. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Als mannen willen (alle leeftijden); Cinema Ame ricain, 8 uur: Rode havik (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Westwal 1944 (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Gabriela (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Abonnements voorstelling, serie C: Rotterdams Toneel met „De kinderen van Eduard". ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. Zondag 4 Maart zullen beschikbaar zijn de huisartsen dr. E. E. M. van Gilse, Kennemerpark 8 (telef. 3136) en dr. H. C. A. Koppejan, Oudegracht 186 (telef. 2382). Als mannen willen „The Stratton Story", die onder de titel „Als mannen willen" haar gang langs de Nederlandse bioscopen maakt, heeft een prima bezetting. James Stewart, de Ame rikaanse ster, van wie men niet zou zeg gen, dat hij reeds sinds 1935 zijn plaats aan'het firmanent inneemt en June Ally- son, die vele kunstzusters zo niet in schoonheid, dan zeker in acteerkunst over treft, spelen een ontroerende geschiede nis, waarin op sympathieke wijze het pro bleem der invaliditeit wordt aangesneden. Monte Stratton (James Stewart) is een jonge boer met onmiskenbare aanleg voor het base-ball-spel. Onder goede training brengt hij het tot werper in het befaamde team van „The Chicago White Foxes". Na een matig debuut ligt de weg naar roem en fortuin open. Als Stratton dit pad heeft betreden, treft hem het noodlot. Een schot* wond, tijdens de jacht opgelopen, maakt amputatie van één zijner benen noodzake lijk. Stratton voert een lange strijd tegen een geestelijke break-down, maar de steun van zijn echtgenote en het voorbeeld van zijn zoontje hergeven hem het zelfvertrou wen en de hoop op de toekomst. Hij rust niet voordat hij met behulp van een kunstbeen zijn plaats als werper in het base-ball-team weer heeft ingenomen. Hoewel hier en daar een flink offer is gebracht aan de sentimentaliteit, heeft re gisseur Sam Wood vooral een aangrijpend slot gecreëerd. June Allyson en James Ste wart brachten de film, welke talrijke uit stekende sportbeelden brengt, boven de middelmaat. De gekleurde tekenfilm van de poes Tom en de muis Jerry, die met het nieuws uit binnen- en buitenland aan de hoofd film vooraf gaat, kent meerdere geestige vondsten, welke haar tot een alleraardigst onderdeel van het voorprogramma maak ten. Westwal 1944 Deze film brengt de toeschouwers terug naar de dagen der bevrijding, uie zo vurig verbeid werden en die tot de meest op windendste van de oorlog worden gere kend. In het middelpunt staan de Britse tankdivisies, die zo'n groot aandeel in de strijd hadden en waarbij Philip Hamilton, de Engelsman, David Morgan, de Ameri kaan en O'Connor, de Ier zo'n belangrijke rol speelden. Na de geweldige voorberei dingen worden velen, waaronder de drie vrienden, naar Frankrijk gezonden voor de invasie. Landingen aan de kust vinden plaats. Franse steden worden bevrijd ei* dan gaat het in snel tempo naar Belgie (met de enthousiaste ontvangst in Brussel) en verder naar Nederland, met de intocht in Eindhoven en andere plaatsen. De door brak naar Duitsland mislukt en voor Arn hem blijven de tanks in de modder ste ken. David en Philip krijgen een kort ver lof, gaan aan boord van een vliegtuig naar Engeland, waar zij trouwen, maar weer naar hun basis terug moeten. En dan volgt Kerstmis 1944 met het Ardennen-offensief (Bastogne) en de dood van de twee wa penbroeders. De film boeit eveneens door de goede opnamen van de Engelse voorbereiding en de beelden van de grote strijd. Ralph Clanton als David, Edward Under- down als PhilJj en vele anderen, maken door hun uitstekend spel de film tot een boeiend geheel dat de toeschouwers tal van gebeurtenissen in de herinnering te;* rugroept. De hoofdfilm werd ingeleid door een tweetal uitstekende journaal?» Om teleurstelling te voorkomen brengen wij ter kennis van onze geachte clientele, dat voor de twee modeshows van Maandag 5 Maart a.s. te 2.30 en 8 uur GEEN kaarten meer verkrijgbaar zijn. Voor de twee shows te geven op DINSDAG 6 MAART a.s. te 2.30 en 8 uur zijn nog kaarten verkrijgbaar. Wij raden U aan ten spoedigste te bespreken VROOM DREESMANN - ALKMAAR REX THEATER Gabriel la Wij verwijzen naar de bespreking, die onze medewerker Long Shot elders in dit nummer aan deze film wijdt. De Rode Valk De titel van de film die deze week in de Cinema Americain wordt vertoond, verraadt reeds dat het verhaal zich af speelt in het verre Westen, dat niet voor niets bekend werd onder de naam „Wil de Westen". Daar woonden een honderd jaar geleden de, veelal bloeddorstige, in dianen, die er niets voor voelden hun land in te perken ten behoeve van de blanke kolonisten. Het gevolg was dat de strijd bijl vrijwel permanent werd gehanteerd. Dat de kolonisten ten slotte zegevierden, heeft de ijdelheid der blanke Amerikanen zozeer gestreeld, dat zij over dezè strijd ontelbare boeken schreven en films ver vaardigden. waarin de voor hun vrijheid vechtende Indianen als onverzoenlijke bloeddorstige monsters v/erden gebrand merkt. „De Rode Valk" is één van dia films. hierin wordt verhaald hoe een karavaan van kolonisten met bestemming California onderweg wordt aangevallen door opstan dige roodhuiden, die de blanken de toe gang tot hun land willen ontzeggen. Deze film wijkt in zoverre van het gewone gen re af, dat het gevaar voor de kolonisten ditmaal niet. alleen dreigt van de zijde der roodhuiden, doch dat ook in eigen kring verraderlijke elementen blijken te schuilen. Hoe Davy Crockett, die na Buf falo Bill de meeste bekendheid verwierf in de strijd tegen de opstandigen, er niet alleen in slaagt zich vechtend een weg door het woeste land te banen, doch bo vendien de verraders weet te ontmaskeren, ga men zelf zien. Er zijn bovendien ver scheidene fraaie natuuropnamen te be wonderen. Er is deze week in het Cinema Ameri cain een buitengewoon lang voorprogram ma, waarvan het grootste gedeelte wordt ingenomen door het aardige filmpje „Who killed Doe Robbin?" Een bekend spreekwoord zegt, dat men de dag niet moet loven eer het avond is en dat heeft de geschiedenis van de gasprijzen wel bewezen. W 111 v 41 het bekend worden van de samenstel of beter gezegd van Victor Hugo De enige oplossing is, dat men zich ling der ons zo lang beloofde verkeers- Maanden geleden zijn de huisvrou- moest jaten toejuichen, is sindsdien bij gas- en lichtgebruik nog meer gaat commissie, en al blij gemaakt met de belofte. een raadsej gebleven. Vast staat wel, beperken en wij zijn het met de ®r vast an zeker een gezinstarief dat er in deze omstandigheden van wethouder volkomen eens, dat het in zou komen, hetgeen een belangrijke tariefsverlaging geen sprake kan zijn deze tijd eigenlijk ontoelaatbaar is hebt>en dan wel of ook de heer Hols- bespanng op de uitgaven zou brengen. en dat er integendeel een flink schepje 's avonds met open gordijnen te de- muller daarin een financieel Toen dat gezinstarief eindelijk zwart bovenop moet. monstreren hoeveel lampen en sche- op wit stond en de verbonden fracties De Raad heeft thans de prijs per merlampen men wel in één kamer kan in de Raad eindeloos debateerden over kpbieke meter voor de vastrecht- laten branden. de vraag of het alleen voor de derde, klanten met één cent en voor de „losse" Het gevaar bestaat, dat de petroleum- vierde, vijfde of zesde kindertjes uit verbruikers met een halve cent ver- stellen en -lampjes langzamerhand bied bestaat, die in den lande n klm- het grote gezin zou gelden of ook voor h en het eiectriciteitstarief, dat weer van de zolder worden gehaald en kende "aam hebben en er garant voo. de eenling wiens vader bij een parti, >lg een giamese tweeli aan de dat en stroomverbruik daardoor zullen bhjven dat het verkeer en de verdwaald was waar men de volks- prijzen yastzit zal v00rtaan over de zó Yerminderen, dat door geringere historische schoonheid onzer gemeente kracht m deze tijd niet naar het aantal hele linie met een halve cent bedrijfsinkomsten zou blijken, dat men zulvef tage" elkaa[ f°rden afg?w°fn' grote gezinnen afmeet heeft de heer k wh verhoogd worden. de den achter de heeft - Leesberg onze oude Hildebrand in de eesoannen arm genomen en uit de Camera Obscu- ra het versje van het kindje voorge- Het lijkt zo weinig die hele of halve Het zijn inderdaad moeilijke pro Het zal weinigen interesseren of slechts twee raadsleden daarin zitting woordje zal meespreken. Hoofdzaak is, dat de commissie voor een belangrijk deel uit deskundigen op stedebouwkundig- en verkeersge- al zal dit dan wel tot gevolg hebben dat men van beide zijden niet ten volle bevredigend zal zijn. Aanpassing aan de eisen van het lezen, waarvoor het hele huisgezin centen, maar zo ergens dan wordt hier blemen waarvoor deze onzekere tijden moderne verkeer is noodzakelijk om juichte, toen het binnen was gekomen, de macht van het kleine gedemon- ons gesteld hebben en men behoeft een sjad doen leven en groeien. Dat „hele huisgezin" was eigelijk ai streerd, want zij brengen vele tiendui niet eens naal' de kabinetscrisis te maar behoud van het oude en schone een bedekte toespeling op de vreugde zenden guldens in het laadje der ge- kijken om te beseffen, dat niemand bet historisch gegroeide en pittoreske in grote gezinnen, maar nog vóór de rneente, die daardoor de dreigende te- meer weet hoe hij de eindjes aan js van njet minder betekenis om de heren van de P.v.d.A. ook het recht korten zó gecomprenseerd ziet, dat de elkaar moet knopen om toch nog een stad zó aantrekkelijk te doen zijn, dat van de simpele eenling naar behoren winstcijfers der lichtbedrijven op de degelijk touwtje te krijgen. de roep barer schoonheid behouden konden bepleiten, spatte de kleurrijke algemene begroting niet gecorrigeerd Vast staat wel, dat het leven met al kan blijven. zeepbel van de tariefsverlaging plotse- behoeven te worden. die centen en halve centen vandaag Niet alleen onze kaasmarkt, maai ling uit elkaar door de mededeling En nu kunnen de communisten in voor dit en morgen voor dat lang- ook het middeleeuwse karakter van van de wethouder, dat de kolenprijs onze Raad van mening zijn, dat de zamerhand zó duur wordt, dat er een onze stad zijn inderdaad van meer dan zó abnormaal gestegen was, dat er van reeds zo zwaar belaste gezinnen, dit nieuwe loonsverhoging nodig zal zijn plaatselijke betekenis, vermindering van lasten niets zou niet meer kunnen dragen, daar tegen- en dan zitten we weer midden in het Wanneer steden als Alkmaar van kunnen komen. over staat het feit, dat de gemeente vraagstuk van de vicieuse cirkel waar- ongerepte schoonheid blijven, zal he? V niet goedkoper kan leveren en dat het voor zelfs een man als professor Ein- toeristenbezoek van grote betekenis Waarom hij met die duistere weten- geld toch ergens vandaan zal moeten stein geen oplossing zal kunnen vin- voor de welvaart van land en volk schap eerst dat kindje van Hildebrand komen. den. kunnen worden. Militairen op de thuisvaart Met het troepentransportschip „Nel ly", dat 20 Februari uit Tandjong Priok vertrok, en vermoedelijk 20 Maart te Amsterdam aankomt, keren de volgen de stad- en streekgenoten huiswaarts: C. F. v. d. Veer, Jac. v. Heemskerk straat 10, Alkmaar; N. W. van Dijk, Schipperslaan M 2, Heiloo; M. Bieman, le Landdwarsstraat, Alkmaar; B. J. Coster, E. de Wittestraat 16, Alkmaar; W. P. Hes, Benedenweg 146, Koedijk; N. J. Ligthart, Driehuizerweg 517, Eg- mond aan de Hoef; N. A. Pepping, Zwarteweg 237, Alkmaar; J. M. van Veen, K. v. 't Veerstraat 39, Alkmaar; J. Zonneveld, Achterom 18, Alkmaar; J. H. Feldberg, Irisstraat 6, Alkmaar; S. B. Goedhart, Prinsengracht 29, Langen- dijk; J. C. Min, Westerweg 283, Heiloo; N. Zijp, Prinsegraeht 17, Zuid-Schar- woude; R. J. Dort, Handelskade 15, Noord-Scharwoude; G. A. Steur, Mid denweg 33, Heerhugowaard; L. Bij waard, Noorderkade 39, Alkmaar; H. J. Stuyt, Jan Glijnisweg 1, Heerhugo waard; Admiraal, Kanaaldijk 17a, Alk maar; P. 'J. Bosch, Prinsesselaan 30, Bergen; N. A. Schouten, Derde Kil 1, Heerhugowaard; J. de Vrij, Voorstraat 38, Egmond aan Zee; J. Bosch, Studler v. Surklaan 14, Bergen, T. Kouwen, Eikelenbergstraat 58, Alkmaar; H. P. Petie, Rekerstraat 39, Alkmaar en K. de Geus, Molenkade 13, Noord-Schar woude. Wie past deze ring? De politie staat voor een probleem als dat waarvoor de prins, die Asse poesters glazen muiltje vond, zich ge plaatst zag. Immers aan het politiebu reau werd gisteravond een gouden ring met steen aangegeven, die eind Januari na een bal-avond was gevon den. De vindster woonde niet in Alk maar, zodat de aangifte van de kost bare vondst enige vertraging had on dervonden. Op het politiebureau kan de dame, die deze ring past komen he- wijzen dat het haar eigendom is en het sieraad dat ruim een maand afwezig is geweest weer mee naar huis nemen. DIENSTREGELING SPOORBUSSEN. Zoals we Maandag meldden heeft de nieuwe dienstregeling van de spoor- bussen op de lijn HoornAlkmaar voor de weekkaarthouders een zeer onaan genaam gevolg. Deze mensen moeten namelijk met de eerste bus reizen, die om hall zeven uit Hoorn vertrekt. De Kamer van Koophandel te Hoorn is nu voornemens een adres tot de di rectie van de Spoorwegen te richten, teneinde verbetering in deze vervelen de toestand te krijgen. De gedupeerde weekkaarthouders wordt daarom ver zocht hun naam en adres bij de Ka mer van Koophandel bekend te ma ken. BEROEPSVOORLICHTING VOOR MEISJES De commissie van beroepsvoorlich ting voor meisjes, ingesteld door de Vereniging van Vrouwen met Acade mische Opleiding, zal dit jaar weder om in verschillende plaatsen des lands bijeenkomsten organiseren voor meis jes uit de hoogste klassen van gym nasia, lycea, hogere burgerscholen en middelbare meisjesscholen. Ook in Alkmaar zal een bijeenkomst worden belegd. De leerlingen worden persoon lijk uitgenodigd. ZEDENMISDRIJVEN. Door de politie is een tweetal lieden aangehouden, dat opereerde op het terrein dat door art. 247 van het wet boek van Strafrecht is gesteld. De Del- de overtreders zijn ter beschikking van de justitie gesteld. ZONDAGSLUITING APOTHEKEN Te beginnen hedenavond 18 uur zal deze week buiten de normale openings tijden voor spoedgevallen geopend zijn de apotheek Wanna, Ritservoort apotheker mej. C. Kamphuys. Op het terrein aan de Alkmaarse Boys. Alkmaa kopgroep van 3A eindige overigens nog een appelt uitwedstrijd een nederlaag J950 fungeert Alcmaria a wijk zijn, dat onze stadge verwees. Zondag gaan de wijk en, zo ooit voor een is dat met Alcmaria het een smadelijke nederlaag nu, via een overwinning Alcmaria zal de punten e enthousiasme wordt gespt tot de mogelijkheden, Het ziet er niet naar morgen zijn voorsprong op weer zal vergroten. Integei gelijkheid bestaat dat HSV één of meer punten zal m en Stormvogels zal zond thuiswedstrijd tegen Vi wel winnen. TOG gaat ir van de rekening worden heeft slechts drie winstpur waarschijnlijk dat in de wi UW aan deze schamele punt zal worden toegevoef Alcmaria van on< In de aanhef schreven Alcmaria wellicht de rode kunnen overdoen. Daarvc dat de withemden met punt uit Utrecht terug k< graafsmeer geven wij nar naamd geen kans in de t tegen Volendam. Ook He een zware wedstrijd op he' Deze Utrechtse ploeg spei Zeeburgia. Niet minder voor AFC zijn om in de ZFC winst te boeken. HRC frisia op bezoek. De Nieuv bljikbaar specialisten in van gelijke spelen. Reeds men zij genoegen met een ling en morgen kon het w vende maal worden. Wir ZVV gaat een goede c Wij mogen toch wel aann Zaankanters de uitwedstri; tot een goed einde zullen vendien komen twee concu sen en Kinheim, van ZVI gen elkaar in het veld. QS nog steeds in de staartar temin'heeft QSC, na ZVV verliespunten daar de pi merveer nog slechts elf heeft gespeeld. Hollandia ernstig rekening houder Zaankanters. Helder n: Helder zal alle zeilen n ten om zijn voorsprong 1 Een uitwedstrijd tegen altijd een lastige opgave. R het aanzienlijk gemakkelijl Levenskracl Donderdagavond werd in ci filmavond g'egeven ten bate van ding. Na de opening door de de K.A.B., de heer A. Oudhuis Coolenberg van H.L.K. de aan\ zei, dat het aantal t.b.c.-pati oorlog schrikbarend was toeg vijf na-oorlogse jaren bleken gen naar sanatoria noodzakelijl een bedrag van 22 millioen gei de medewerking van het Neder men dit bedrag kunnen aanw alle aanwezigen op donateur worden en het werk van de te steunen. Hierna werd een film vertoor staan en de gevolgen van de regelen te voorkomen en ge eveneens in beeld gebracht. 1 film „Toendra" vertoond. De collecte, die na afloop biacht bijna dertig gulden oj wezig'en meldden zich als don Burgerlijke S Geboren: Alida W., d. A. Bijman. Pieter M., z. va J. Kroon. Gerardus C., z. va A. C. Kuipers. Cunera C. i Bos en C. G. Koopman. G d van P. Aarsen en C. M. d thonius J., z. van P. M. De Laurens. Janneke L., d. va en C. Boon. Antonius A. Giling en M. M. Dekker. van A. Quant en A. A. Hoogt Ondertrouwd Comel te Heerhugowaard) en Berber Getrouwd: Gerrit C. M truida Oosterlee. Overleden: Trijntje K< gehuwd met J. de Boorder. Loop der bevo Ingekomen personen; Ji per van Alkmaar naar Bosstraat 44, Trijntje Koedijk naar Munnikenv hard de Vries van Boekei dijk 2, Geertruida Comn Koedijk naar Westerstrai Veenstra en gezin van A Schermerweg 35. Vertrokken: Hark Duif Sint Pancras Bovenweg E. van Etten naar Alkma 25, Cornelia N. Swenne n eras Bovenweg 135, He Stralen naar Hoorn Dr Briggitta M. Mooij naar A. 156, Jan Hendrik Sm: maar Groenelaan 9, Soph naar Alkmaar Compagnii GESLAAGD Aan de Gemeente Un Amsterdam slaagde voor daatsexamen rechten onz< de heer N. C. Kaan.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2