LAATSTE NIEUWS Vergadering Noordermarktbond iet duister inkool Opera-concert in de gevangenis „Ware kunst ontroert en bevrijdt de mens" Eén geweldige klankrijkdom V.V.V. Groet-Camperduin in het zilver Oudkarspel Bergen Oudorp Betrouwbaarheidsrit KNAC Limmen Een afscheid bij het Witte Kruis Zuid en N. Schermer krijgen bouwvolume voor drie woningen Zuid-Scharwoude Weder bouwstop voor woningen HEILOO Hensbroek zonder de manlijke niet te vervvonde- tenlieden, doctoren, ?ld in de sleur van end in hun wagen deelnemers aan de nd-Noord) van de □ten om hun weg- mede om ook dit- aantal deelnemers, hier en daar in de eeft niemand enige in het bijzonder dr. leeft hiervoor acht- ïet hun werk, want 1 gehad. Ie hongerigen en reen na de vermoei den dampende scha- et worst gereed,ter- sstje voor een intie- zorgde. Ergens bo- - de examencommis- nderd teneinde haar poedig mogelijk ten Het was lang over t college achter de 1 stampvolle, onge- plaats nam en de lukkigen bij monde Krom werden ba. strijd, <S!e heel wat kmanschap gevraagd de heer v. Beers uit echts 22 strafpunten. »den de heren C. de i6 strafp.; de heer C. ïbroek, 30 strafp. en it uit Hoofddorp, 36 ïllen ontvingen een le werd door de heer lgende prijswinnaars en J. H. Dekker uit '.p.; K. Rus uit Alk- e Bie uit Amsterdam Sloten uit Rotterdam amp uit 't Zand, 66 lad de heer J. v. Riet beschikbaar gesteld i de eerste prijs-win- Beers. De heer Krom rtelijke dankwoorden gemeentepolitie, die edewerking verleend 11e anderen, die deze bben helpen doen van dit officiële ï- >t gezelschap nog tot in een feestelijke dans bijeen. voorwerpen oemde voorwerpen zijn tijdvak van 22 tot en ,e zijn te bevragen aan litie op iedere werkdag behalve op Zaterdag. *eel-rood)blauwe kin- ïrwantje (rood), pijp. :i, koffer, twee wanten want (Noors), benzine- inten, ring met sleutels, outen autoped, autoped intuur (zwart), gebreide cé handschoenen, wan- êtui, rood kinderwantje, [ymnastiekschoen, kin- vieldop, oorbel, broche, handschoen, portemon- kinderwantje, ring met t in étui, kinderwant, e gevonden voorwerpen rnreau van politie de 'inders verstrekt: rtemonnaie met inhoud, nnaie met inhoud, vul- n étui, vulpen, motor- choenen, enveloppen m. ballpoint, portemonnaie 'indersriem, armbandje, n, armband, autoborstel, irtemonnaie m. inhoud, lpoint, vulpen, vulpen, en, sleutel, geldsbedrag, t, armbandje, kinder- ije), portemonnaie met tje, portemonnaie m. in- ns-overjas en autoped. i iVIAANDAG 5 MAART 1951 sl-NVV-colIeete sen succes mededeling, dat de TBC-bestrijding, die naar werd gehouden al" en N.V.V., goede opgeleverd. De netto- de collecte bedroeg TEENBRANDJE. nstraat werd Zaterdag- geneer half drie een gemeld. Het liet zich i dan nodig was. Een <pte kachelpijp bleek staan. Het gevaar dat unnen ontstaan was in. Het leven in de strafgevangenis te Alkmaar is op geheel nieuwe leest ge schoeid, zegt men. Wat de buitenstaan der daar doorgaans van merkt, omvat niet veel meer dan het aanschouwen van een rij vrouwen of mannen, die op weg is naar de Ringers-fabriek, waar de gestraften arbeid verrichten. Een enkele maal dringt er ook iets tot ons door van wat er binnen de grauwe mu ren van de gevangenis plaats vindt. We boren van lezingen voor de gedetineer den, van tekenlessen door kunstenaars van naam. Hoe geheel anders is dit dan in de dagen, dat het bestaan van gevangenen één trieste aaneenschake ling van grijze dagen was, zonder één straaltje licht. Alles is zeer verbeterd. Maar.... gevangene te zijn betekent altijd nog: opgesloten te zitten tussen sombere muren. En wat dit de mens doet kan mei- begrijpen als men die gezichten eens observeert van degenen, die elke morgen naar hun werk in de fabriek trekken. Men ziet dan hoe de vrouwelijke gestraften als geobsedeerd staren naar een wagen met bloemen Hoe de mannen kijken naar de vriende lijke gordijnen, de kinderen achter een vensterruitWant dat zijn schone dingen in vrijheid: bloemen, huiselijk heid. We hebben een Zondagmiddag in de gevangenis doorgebracht, toen daar een kleine groep artisten een zanguitvoe ring gaf. En toen begonnen we iets te begrijpen van Kunst. Niet alleen door het uitstekende gehalte van het pro gramma, maar door die gezichten, die ogen. Geen boek, geen spreker, geen arbeid kan mensen in die mate verlos sen van het aardse, het concrete en voeren naar het algemene, als juist ware kunst. Het was een ietwat schamele verto ning, toen de piano, zielig-klein onder het licht van een hoog, getralied raam werd geplaatst. De zangers keken m drie brede gangen, hoog, kil, onbarm hartig. En in die gangen zaten de de straften, de vrouwen in hun eenvoudi ge, blauwe jurk, de mannen in hun bruine pakken. De eerste maten klon ken als verloren in de geweldige ste nen ruimte, de piano tingelde -schel Maar allengs leek het alsof de ruimte gevuld raakte en alsof er een onzicht bare band werd gelegd tussen de uit voerenden en het grauwe gebouw. En later werd het alsof de muren wegvie len en één geweldige rijkdom aan klank onbelemmerd naar boven steeg. En zo onderging het ook het publiek. De ogen der luisterenden hingen aan een wille keurig voorwerp, de koperen bel, een vensterDie ogen zagen voorbij de zangers en voorbij de pianist, want de ze mensen werden losgemaakt lit de beklemmende atmosfeer binnen de grij ze muren en gevoerd tot iets goeds, ver buiten de gevangenis. Als een machtig koor Het programma bestond uit aria's uit bekende operawerken. Zo was er het Largo al factotum van Rossini, II mio tesore van Mozart en vooral veel wer ken van Verdi. De uitvoerenden waren leden van de opera-klas van het Mu- zieklyceum te Amsterdam. Hun namen zullen wellicht nimmer op grote aan- p'akbiljetten voorkomen, hoewel het geen ze brachten van een uitstekend ge halte was. Vooral de bariton, de heer Barend Buitenkant, en de tenor, de heer Jan Willems uit Alkmaar gaven buitengewoon goede zang te horen. De echo in het hoge gebouw droeg zeer veel bij tot een goede weergave. Ook de sopraan Nel Franke en de mezzo sopraan Rita Platje, beiden uit Amster dam, beschikten over een goede stem en juiste voordracht. De piano-begelei ding werd uitstekend verzorgd door mevrouw Corry Moree-Dol uit Bergen en de heer M. Moscoviter uit Amster dam. Vooral het laatste nummer van het programma, het kwartet „Un di, se ben rammentoni" uit Rigoletto werd mees terlijk uitgevoerd. Het jubelde in de hoge gangen als zong een machtig koor in een kathedraal. Merkwaardig, in geen concertzaal zou hetgeen hier ten gehore werd gebracht zo'n weergave vinden. Kunst overbrugt tegenstellingen Het publiek luisterde met een im mense aandacht en het applaus na elk deel van het programma was een ova tie gelijk. Vooral de talrijke Amster dammers onder de luisteraars, die zeer opera-minded zijn, zullen deze middag onvergetelijk gevonden hebben. Zo drukte het ook een van de gestraf ten uit, die namens zijn lotgenoten een dankwoord uitsprak en namens hen vroeg om een herhaling van het laatste kwartet. En wederom jubelde het „Un di, se ben rammentoni" door de gevan genis. Dc directeur, de heer Lasse, sprak na afloop een dankwoord, dat getuigde van begrip voor hetgeen deze mensen bezig houdt. Hij zeide, dat ware kunst nieuwe gedachten doet geboren worden en ons pogen het allerdiepste voelen, hopen en geloven te beleven krachtig helpt. „De geest is groter dan de materie", zo zei hij. „Ware kunst ontroert en bevrijdt" De kunst overbrugt tegenstellingen. „Maar vooral de genegenheid om deze schone uren aan de medemens te schen ken, is onze dank waard, aldus de heer Lasse. Hij besloot zijn toespraak met het gedicht „De wereld" van Margot Vos. Namens de gestraften bood de eerste spreker de dames een bouquet bloemen aan. De heren ontvingen een geschenk in de vorm van sigaretten. Van de Kamer won trainings- rit* van Alcmaria De koude wind was hoogstwaar schijnlijk oorzaak dat verschillende renners van Alcmaria niet aan de start verschenen voor de trainingsrit van hun vereniging. Niettemin had men toch nog een behoorlijk veld bijeen toen het startsein werd gegeven voor de 65 km die de A- en B-klassers moesten rijden en de 45 km voor de C-klassers. Zoals gewoonlijk gingen de jeugdige renners zeer snel van start en vooral voor de wind was het tempo zeer hoog. Voor sommigen lag 't tempo te hoog, zodat spoedig enkele uitval lers langs de weg kwamen te staan. In een mooie eindsprt won Van de Kamer de rit vóór G. Koch en E. Bel lis. De uitslag was van de A- en B- klasse: 1 B. v.d. Kamer, 2 G. Koch, 3 E Bellis, 4 P. Koreman, 5 J. Scholten. 6 H. v.d. Sluis. In de C-klasse ging K. van Beek met de eer strijken, vóór J Keuken en J. Schuitemaker. Egmondia behaalde 'n kleine overwinning op Ursem Reeds in de eerste minuten van de wedstrijd UrsemEgmondia kregen de bezoekers enkele goede kansen. Geen der voorwaartsen kon echter op het zware, glibberige veld tot een behoor lijk schot komen en dat is in de gehele wedstrijd zo gebleven. Alleen rechts buiten Zwart gelukte het na een kwar tier spelen van dichtbij in te schieten. Ursem kwam er niet aan te pas. De gastheren moesten een tiental corners toestaan, welke Egmondia niet wist te benutten. De ruststand was 01. In de tweede helft onderging het doel van Ursem een ware belegering: de keeper was echter uitstekend in vorm. Egmondia kon het doel niet vin den. Twaalf minuten vóór het einde werd linksbinnen Sloot in het straf schopgebied ten val gebracht. Zelfs deze strafschop leverde niets op, door dat linkshalf Stam naast schoot. In de laatste minuten dreigde nog een ge lijk spel, toen keeper Braak vlak bij de goal te veel passen met de bal deed. Hoewel de vrije schop nog eens mocht worden overgenomen, werd het gevaar bezworen. det jubileum werd op luisterrijke wijze gevierd Vele goede wensen voor het bestuur Twee derde prijzen voor de Alkmaarse worstelaars Onder leiding van de Haagse wor- stelvereniging „Simson" werd in ge bouw „Amicitia" een begin gemaakt met de Nederlandse kampioenschappen worstelen tweede klasse. Op deze eer ste dag, het programma omvat vijf wedstrijddagen, stonden onder meer de klassen extra vedergewicht en licht- vedergewicht op het programma. In deze beide klassen wist een Alkmaar der van SSS een derde prijs te beha len. In de extra vedergewicht klasse 52 kg werd Mulder uit Den Haag eer ste met 1 strafpunt. P. Richter uit Cu- lemburg werd tweede met zes straf punten en J. Bijltjes van SSS bezette de derde plaats eveneens met zes straf punten. In de lichtvedergewicht 57 kg be haalde Hom uit Zaandam het kampi oenschap, gevolgd door Ram uit Utrecht met drie en W. Hoogendijk van SSS met zes strafpunten. DAMCLUB D.D.D. De uitslagen van de Vrijdag j.l. voor de on derlinge competitie gespeelde wedstrijden lui den: N. Oud—J. Schuyt 1—1; H. de Jong—M. Oud 1—1; J. Jorna—L. Verver afgebr.; G. Voonijk—M. Hemels 2—0; N. Riebeek—P, Booy 1—1; N. Riebeek—M. J. Langras Jr. 1—1; C. Bijwaard—N. Lengers 0—2; C. Balder—D. Stam 0-2; N. Visser—M. J. Langras Sr. 2—0; P. de Wijn—T. Kom 0—2; A. Visser—Th. Hofman 0—2; Th. Hofman—A. Teileman 2—0; N. Len gers—N. Visser 2-0. SECRETARIAAT HUURADVIES- COMMISSIE Het secretariaat van de Huuradvies commissies voor Alkmaar, Hoorn en Den Helder is voorlopig gevestigd in het perceel Steynstraat 41 te Alkmaar (voormalig Prijzenbureau voor Onroe rende Zaken). GROTE KERK-ORGEL VOOR DE MICROFOON. Het prachtige orgel van de Grote Kerk alhier, zal Vrijdagavond a.s. van 9.4510 uur voor de radio kunnen wor den beluisterd. De organist Simon C. Jansen zal 1an voor de N. C. R. V. een kwartier ge wijde muziek ten gehore brengen. Uitvoer naar Duitsland ter sprake Zaterdagmiddag kwam het bestuur van de Noordermarktbond o.l. van de heer P. Duijves in vergadering bijeen. De voorzitter noemde het in zjjn ope ningswoord een geluk, dat Amerika pl.m. 5000 ton witte kool heeft afgeno men. Spr. verwachtte niet, dat er een groot aantal bestellingen zal volgen. Zeer betreurenswaardig is het, dat Duitsland de deur heeft dicht gedaan. Thans schijnt er toch wel weer enige uitr oer te zijn, o.m. van uien. In elk geval was de voorzitter van oordeel, dat men de moed niet moet laten zakken. Het was Zaterdag een grote dag Voor Groet en Camperduin toen de Vereni ging tot bevordering van het vreemde lingenverkeer haar vijf en twintigjarig bestaan herdacht, 's Namiddags werd er receptie gehouden in de fraai ver sierde zaal van de heer Klop, waar het bestuur temidden van een schat van bloemen de goede wensen van velen in ontvangst nam. 's Avonds trokken de leden met hun dames naar ,,'t Harger Hoekje" om daar het zilveren jubileum te vieren. In alle toonaarden werd de VVV bezongen, die hier een zekere weivaart heeft gebracht, dank zjj het onvermoeide streven van het bestuur van de in 1926 opgerichte vereniging. Het grootste aandeel in de opkomst van Groet en Camperduin heeft wel de secretaris, de heer T. Meedendorp, die van de oprichting af zijn beste krach ten heeft gegeven aan de VW. „Groet- Camperduin en Meedendorp", aldus de heer Dinkelberg, directeur van de fede ratie Noord-Holland „zijn voor ons één begrip". Velen kwamen deze middag het be stuur complimenteren: de heer Dinkel berg namens de Federatie, de heer Roggeveen namens de zustervereniging te Bergen, de heer v. d. Garde Jr. na mens de VW Noord-Kennemerland, burgemeester Niele voor VVV Egmonct, de heer Spaander voor VW Alkmaar, de heer Blankenstijn als voorzitter van het fanfarecorps De Vriendschap, de heer Grau voor de Harger toneelver eniging en de heer H. Meedendorp als lid van de gemeenteraad. Hartelijke woorden De voorzitter, de heer D. Duin Wz. dankte voor de vele goede wensen en waarderende woorden en vertelde iets over de afgelopen vijf en twintig jaar. Bij de oprichting begon de vereniging met zeven en twintig leden. Met grote waardering herdacht de spreker de pioniers van die dagen. In 1926 sloot de rekening met 271 en een... nadelig saldo van 140. Het bestuur ging door en zoetjes aan werden Groet en Cam perduin bekend, eerst door doelmatige reclame van het bestuur, later door re clame van.de gasten zelf. De voorzitter deelde mede dat de destijds geuite klachten over net U. C. B. inzake de kwaliteitseisen sterk overdreven zijn gebleken. De vergoedingsprijs voor 2-kool is wel be zwaarlijk, maar ook hier valt niet veel van te zeggen. Bovendien is er niet veel 2-kool en die er is, kan ten slotte worden geacht van minder kwaliteit te zijn. Met betrekking tot de areaalheffins voor consumptie-aardappelen kan geen wijziging van de bestaande regeling worden verwacht. Cijfers die spreken Vervolgens werden door de voorzit ter de volgende voor zichzelf spreken de cijfers gegeven: Omzet Februari 1951 386.194,72 1950 877.000,09 Rood Geel Deen Voorraad 2 Dec. '50 in wagons 670 420 1225 afzet tot 1 Maart 253 74 508 Voorraad 2 Dec. '50 in Voorraad 1 Maart 417 346 717 Uien Peen Biet 240 120 15 35 3 4 205 117 11 Vorig jaar waren de gele en Deense kool op 10 Februari nagenoeg verdwe nen. Overzicht verkoop en opbrengst 1 Januari25 Februari en doordraai (uit gezonderd afwijkend), soort hoeveelheid opbrengst gem.priis Rood 2171.780 kg ƒ261.525.03 12.04 Geel 633 760 kg 38.162.66 6,00 Deen 4.569.707 kg ƒ296.843.82 6.50 Doordraai: uitgezonder afwijkend: 38.550 kg rood 203.800 kg Geel 530.415 kg Deen De vergadering van de prov. com missie zal plaats hebben Vrijdag 9 Maart a.s. te 11 uur in het Gulden Vlies te Alkmaar. Ingekomen was voorts een schrij ven van de prov. commissie inzake aardappelmoeheid. Het uitzonderings gebied is voor 1951 behouden gebleven mits de rooidatum van 20 Juli in acht wordt genomen en ook door de vei lingen volle medewerking wordt ver leend. De voorzitter deelde mede dat over dracht van het terrein achter Kos de afgelopen week heeft plaats gehad. In de procentuele commissie zuIIpo twee leden van de Noordermarktbond, alsmede de betaalmeester zitting ne men. Teeltvergunningen. Aan de voorzitter van het Centraal Bureau, de heer Prins, is door de Vier bond een schrijven gericht, waarb'j protest wordt aangetekend tegen de suggestie tot intrekking der teeltver gunningen. Blijkens een ingekomen schrijven van het gemeentebestuur zal binnen kort de overdracht plaats hebben var de 15000 m2 industrieterrein en de 258 m. schoeiïng a f 2.20 per ml. Het dagelijks bestuur stelde voor voorlopig een voorschot van f 75.000 aan het gemeentebestuur te verstrek ken. Hierop had de voorbespreking plaats van de voorstellen voor de algemene vergadering van het centraal bureau der tuinbouwveilingen. O.a. werden bezwaren naar voren gebracht tegen het beleid van het cen traal bureau inzake de minimumprij zen en de dienaangaande ingediende voorstellen. Productiefondsen Vervolgens werd een overzicht ge geven van de verschilende productie fondsen: Saldo per 1 Januari 1950: voordelig nadelig Andijvie 284.548,18 Bloemkool 602.472,14 Sperciebonen 1.185.850,73 Rode kool 160.677,36 Savoye kool 185.992,13 Witte kool 55.304,89 Kroten 88.842,26 Breekpeen 5.935,45 Saldo per 31 December 1950: voordelig nadelig Andijvie 407.351,72 Bloemkool 676.425,28 Sperciebonen 808.466.86 Rode kool 396.961,37 Savoye kool 163.385,23 Witte kool 152.259,36 Kroten 152.584,98 Breekpeen 77.194.34 Het totaal der verschillende fondsen bedroeg per 1 Januari 1950: voordelig 6.391.748,81 nadelig 504.730,90 per 31 December 1950: voordelig 7.166.808,76 nadelig 1.105.121,72 Tot afgevaardigden naar het Cen traal Bureau werden benoemd de he ren C. Koning en P. K. Volkers. KLEINE SCHOORSTEENBRAND Gistermiddag ontstond een kleine schoor steenbrand in het huis van de heer D. Keppel aan de Raadhuisstraat te Noord-Scharrvoude. Door onmiddellijk ingrijpen van de brandweer kon de brand spoedig worden bedwongen. Bestuursverkiezing Coop. Aankoopver. Langedijk-N. In het hoofdbestuur van de Coöp. Aankoop- vereniging' Langedijk Noord werden herkozen de heren J. van Hout en C. Met5 terwijl de vacature van de heer P. de Geus, die niet herkiesbaar was, de heer L. Kalverdijk Jz. werd gekozen als nieuw lid in de raad van toezicht, Het uittreegeld werd bepaald op f 100,— pei lid. De leden zullen lV*pct. terug ontvangen voor contante betaling en de niet-leden 1 pet voor de van de coöperatie betrokken kunst mest. Ten slotte werd besloten tot de aankoop van het pand van mevr. wed. Kostelijk—Brink man aan de Dorpsstraat te Noord-Scharwoude. MARKTBERICHTEN NOORDERMARKTBOND. 3000 kg uien 3.10—3.20, grove 3.30—3.50; 3000 kg rode kool 6.50—12.50; 4000 kg gele kool 68.30; 22000 kg Deense witte kool 5.50—6.70. WARMENHUIZEN, 5 Maait. - 30.900 kg rode kool 6,50—19,60; 24.200 kg gele kool 7,60-9,40; 30.200 kg wite kool: Deense 5,50 -7,50. Nog geen televisie-ontvangst Voor zo ver ons bekend, is er in Bergen nog maar één man bezig te ex perimenteren met een teSeVisie-ont- vangtoestel. Ongeveer een maand geleden ver scheen er aan de Ruïne-laan op het dak van de radiozaak des heren Meijer een metershoge, draaibare antenne. Op Dinsdag-, Donderdag- of Zater dagavond (als het tenminste helder is), gaat de heer Meijer aan de slag, im mers dan zendt Philips zijn experi mentele programma's uit. Helaas heeft men hiervan in de Ruïne-laan nog niets kunnen zien. Als de heer Meijer zijn antenne een tien tal meters hoger zou maken of deze bijvoorbeeld op het torentje van de Ruïne-kerk zou kunnen zetten, was de kans op ontvangst veel groter. „Maar", zegt hij, „ik wacht liever tot Lopik straks gaat werken, dan kan ik het ontvangtoestel in mijn etalage plaat sen en krijgen de mensen zéker wat goeds te zien". Gevonden en verloren voorwerpen Aan het Politiebureau te Bergen werden de volgende voorwerpen als gevonden opgegeven; Witte gym nastiekschoen, cahier, een paar wit groene kinderwantjes, 1 paar kinder wantjes, 1 rode kinderwant, autoped meit massieve bandjes, kinderwant (paars met groen), 1 paar gebreide wanten, gasmasker, donkerblauwe he renhandschoen, grijze wollen dames handschoen, 1 paar kinderwanten, muntbiljet van f 1.00, paarlen collier, gevlochten tas, bruine portemonnaie met inhoud. De lijst van verloren voorwer pen vermeldt: Lederen portemonnaie met inhoud, groene militaire cape, blauwe kinderwant, wollen dames handschoen, 1 pak zakken, vulpotlood, jute bladwijzer, polshorloge. 1 paar schapenwollen wanten, zilveren rozen krans in zwart etui. Komen aanlopen: Bruine Ierse setter. Inlichtingen te bekomen aan het Groebsbureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, elke werkdag tussen 10 en 11 uur v.m. Zaterdagavond zeven uur, werd bij de ge bouwen van de Fa. Met aan de Frieseweg door ongeveer tachtig automobilisten gestart voor een betrouwbaarheidsrit, uitgaande van de KNAC. Met tussenpozen van ongeveer één mi nuut vertrokken de deelnemers. Wanneer over de gehele route gereden moest worden, zoals in de gemeente Oudorp, zal de opgave voor vele deelnemers niet gemakkelijk geweest zijn. In Oudorp werd gereden over voor automobilisten in het algemeen niet ge bruikelijke wegen. De rit begon op de Frieseweg en ging ver volgens over de MnnnikenWeg, Heerenweg, Uit valsweg, Nieuwe Schermenveg, Oude Scher- merweg, Omloopdijk, Omvalbrug, Prov.weg, Schermerdijk, Huigendijk en Waarddijk. Na at deze binnenwegen kwam men op de Provin- cialeweg om in de richtingg Boterhuizen ver der te rijden. AANRIJDING Een automobilist en een motorrijder kwamen gistermiddag op de Frieseweg met elkaar in botsing. De motorrijder bekwam een hoofdwond, die door een lid van de gemeente-politie werd ver bonden. De voorzitter bracht hulde aan de secretaris, die gedurende deze vijf en twintig jaar met onverflauwde ijver bergen werk had verzet en wenste hem geluk dat hij thans vruchten van zijn werk kon zien. Als klein blijk van zijn grote waardering bood hij de secretaris een cadeautje aan. 's Avonds was het feest; de zaal was geheel bezet en er heerste een recht gezellige sfeer. De twee plaatselijke di lettantenverenigingen, de Harger to neelvereniging en het cabaretgezel schap „Elck wat wils" wisten er de stemming in te houden. Elck wat wils opende met een toepasselijk jubileum lied, waarna Drenke de Hoog enkele liedjes zong, die veel succes oogstten. Na de pauze, d.w.z. na middernacht, kwam de HTV met ,,'t Kikkertje", een één-acter die zeer in de smaak viel. De muziek werd verzorgd door een strijkje onder leiding van Koos Sie- werts. Als nieuwigheid viel hierbij voor velen de „elavioline" op, een hier nog niet gehoord instrument. In de ledenvergadering van Het Witte Kruis werd afscheid genomen van de heer J. J. Nieuwenhuijsen, die 39 jaar de functie van voorzitter der afdeling heeft bekleed. Namens be stuur en leden werd hij door de vice- voorziter toegesproken, waarna een vulpen met inscriptie 19121951 werd aangeboden. De heer Nieuwenhuijsen die nu tot ere-voorzitter werd benoemd, memo reerde, wat in vele jaren in het belang van de volksgezondheid tot stand is gekomen, en dankte allen voor de be reidwillige medewerking en wees daarbij op het devies „Voor allen door allen". Bij de bestuursverkiezing werd nu gekozen als voorzitter burgemeester S. H. J. Bosma. De periodiek aftredende heren Com mandeur en Molenaar werden beide herkozen. Voor de kascontrole 1951 werden aangesteld Jb. Wilbrink en J. Hage- man. Uit het jaarverslag was op te ma ken dat ondanks de verhoogde rijks subsidie de financiële toestand van de afdeling niet rooskleurig is. De rekening van „Het Witte Kruis" sloot met een voordelig saldo van f 53.79. De „Wijkverpleging" had een na delig saldo van f 669.65, terwijl de re kening „Tuberculosebestrijding" een voordelig saldo aanwijst van f 1273,07 Hierdoor was er op 1 Jan. 1951 f 657,21 in kas. Uit het magazijn wer den 462 artikelen afgegeven, terwijl het Consultatiebureau zich in een druk bezoek mocht verheugen, 24 zit tingen, met 306 consulten. Het aantal ingeschreven zuigelingen bedroeg per 1 Jan. 1951, 94. Voor de kraamveraorging werden 570 bezoeken gebracht, terwijl 32 maal hulp werd verleend bij bevallingen. De tuberculosebestrijding had in het begin van het jaar 12 gezinnen met 13 patiënten, aan het einde van het jaar 13 gezinnen met 15 patiënten on der toezicht; 142 bezoeken werden af gelegd en 16 artikelen afgegeven, ter wijl 4 patiënten in een sanatorium werden verpleegd. Het „Badhuis" is nog steeds het zor- gekind. De uitkomsten waren wederom slecht. Het padelig saldo bedroeg f 622,70 wat ten laste van het Witte Kruis werd gelegd. Er werden 7028 douche-baden geno men, hetgeen een kleine vooruitgang betekent. De exploitatiekosten zijn voor de afdeling echter te hoog. Donderdagavond kwam de raad voor de eerste maal van dit jaar onder lei ding van burgemeester Driessen in ver gadering bijeen. De lonen van het gemeentepersoneel die een tijdelijke verhoging van 10 pet. hadden ondergaan, zouden wor den gewijzigd en een vaste toeslag van 10 1/4 pet. verkrijgen. Het besluit van de raad van 4 Oct. 1950 zal worden ge wijzigd. De tweede 5 pet. verhoging aan het gemeentepersoneel zal dan niet op 1 September, doch op 1 October zijn ingegaan. Een strook grond te Driehuizen, groot 39 c.A. zal voor f 40 onderhands aan de heer J. de Heer worden verkocht. De heer F. Wiedijk vroeg of er al plannen waren betref fende de verandering van de rolbrug 'en de uitbreiding van de begraafplaats. De voorzitter antwoordde dat de be graafplaats naar achteren zal worden uitgebreid. Verder waren er nog geen plannen. Hierna vroeg de heer Wie- dijk naar de woningbouw in verband met de onlangs gehouden aanbeste ding voor het bouwen van een dubhel woonhuis. De voorzitter zeide dat de huurprijs f 6.85 zou moeten bedragen waar dan nog bijkomt 55 cent voor wa terleiding en pl.m. f 1.10 aan personele belasting. Deze onkosten zijn te hoog voor een huurder. Hij wees er voorts op dat een degelijke woning het vorig jaar f 4.75 aan huur zou doen. Verder kon hij nog mededelen dat de gemeente voor de eerste vier jaar bouwvolume voor 3 woningen heeft ontvangen. NIEUWE VOORZITTER COöP BOEREN LEENBANK In de plaats van de heer P, de Geus is tot directeur van het bestuur der Coöp. Boeren leenbank te Zuid-Scharwoude gekozen de heer J. Rutgen. (Ongecorrigeerd) De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft opnieuw de af gifte van rijksgoedkeuringen voor wo ningbouw opgeschort. Dit besluit geldt met ingang van 5 Maart. Een uitzonde ring wordt slechts gemaakt voor: 1. Woningwetwoningen, waarvoor reeds een schriftelijke toestemming tot gunning is gegeven. 2. Woningen te bouwen met toepas sing van de premieregeling woning bouw 1950 waarvoor reeds schriftelijk een premie is toegezegd. 3. Woningen, te financieren op basis van de wet op de materiële oorlogs schaden. Tevens zullen met ingang van 5 Maart 1951 bij het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting geen verzoeken tot financiering van wonin gen op grond van de woningwet en de premieregeling woningbouw 1950 meer in behandeling worden genomen. De thans getroffen maatregel gaat iets verder dan zijn voorganger, want nu zal ook de behandeling van aan vragen voor premie of bijdrage van rijkswege enige tijd stil liggen. De wo ningproductie zal van deze maatregel geen nadelige invloed ondervinden, in tegendeel de strekking is juist te voor komen, dat de woningproductie nadeel ondervindt van een overbelasting van de markt. DOVES-athleten in de voorste gelederen. Zaterdagmiddag liepen te Zeist Joop Kloosterboer en Ferry de Kraker hun eerste bosloop. De resultaten waren be slist hoopvol, want Joop eindigde als 3e bij de junioren B en Ferry eveneens 3e bij de heren klasse D. Beide jongelui vormen een versterking voor de lange afstandploeg van DOVES. Zondagmiddag namen drie DOVES- athleten deel aan de Nationale Bosloop van de Bataven te Leiden. Piet de Jong werd 5e bij de Junioren B, na vrijwel tot aan het einde aan de kop gelopen te hebben. Ongetraindheid deed hem in de eindsprint te kort adem hebben. Pim Kroon begint als veldloper naam te krijgen. Uit een veld van 60 C- en D- klassers kwam hij wederom als eerste aan de finish, ook alle C-klassers achter zich latend. Siem Hopman klasseerde zich als 4e D-klasser. Zondag 18 Maart gaat een ploeg lopers naar Amsterdam om deel te nemen aan de Parkloop georganiseerd door Vole- wijekers. Zondag 1 April vinden in het Heilooër Bo: wederom de Districts Bosloopkam- pioenschappen plaats De organisatie hiervan is opgedragen aan de Athletiek- vereniging DOVES te Heiloo. HACHELIJK MOMENT De heer A. Kosters beleefde Zater dagavond op de onbewaakte overweg aan de Schuine Hondsbosscheiaan een zeer hachelijk moment. Toen hij deze overweg passeren wilde, met zijn auto kwam er een hond voor zijn wielen, die hij wilde ontwijken. Daardoor haalde hij teveel uit. waardoor zijn wielen van het wegdek afraakte en klem kwamen te zitten tussen de rails. Direct gealarmeerde buren en omstan ders waarschuwden het station Heiloo voor een eventueel naderende trein, terwijl met vereende krachten de auto op het wegdek werd getrokken. Zon der enige schade kwam de heer Kosters uit dit hachelijk avontuur, doch de schrik voor hem en de omstanders was daaraan niet evenredig. ERNSTIGE VAL. Tijdens de gister gespeelde compe titiewedstrijd tussen de dameshandbal- clubs H.S.V en D.D.O. uit Schermer- horn, welke wedstrijd werd gespeeld op het terrein aan de Mallevoortsdijk te Heiloo, kwam mej. M. speelster van H.S.V. zodanig te vallen, dat zij een sleutelbeenfractuur opliep. Dr. Hoolwerf verleende spoedig assisten tie. Ds. G. W. Rijkx 45 jaar predikant Zondag 11 Maart a.s. zal het 45 jaar zijn geleden, dat ds. G. W. Rijkx, eme ritus predikant van Hensbroek en thans wonende te Groningen, het predikambt in de Ned. Herv. kerk aanvaardde. Ds. Rijkx, die in 1871 geboren werd, werd in 1904 door het Provinciaal kerk bestuur van Utrecht toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk. 11 Maart 1906 verbond cand. Rijkx zich aan zijn eerste gemeente Heveskes (classis Appingedam). In 1908 verwisselde de jubilaris deze ge meente met die van Marum (classis Groningen) van waar hij in 1912 naar Muntendam vertrok. In 1927 verbond ds. Rijkx zich aan zijn vierde en laat ste gemeente Hensbroek (classis Hoorn), die hij diende tot 1 October 1940, toen hem op ongeveer 69-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Ds. Rijkx, die vele jaren praetor van de ring Spanbroek was vestigde zich toen metterwoon te Groningen. Ten slotte vernemen wij nog, dat de jubilaris ge bruik wenst te maken van het „ins non jubilandi".

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3