Stad en Omgeving AGENDA Alkmaarders construeerden een zuivelmachine Bigamist stond voor de balie Suriname, een ruwe diamant in de Nederlandse kroon Bepalingen voor weggebruikers De Ned. H Zestien-jarige hotelrat speelde de grote meneer Keesje van den Berg de Wilde Zeer ontwikkeld colorist Grafische arbeiders in feeststemming bijeen Tragische historie WOENSDAG 7 MAART 1951 Melkbussen worden volgens nieuw principe steriel gemaakt Kaashandelaren, directeuren van melkfabrieken en al die anderen die Vrijdags een bezoek aan Alkmaar brengen, omdat zij op een of andere manier geïnteres seerd zijn bij de zuivelindustrie zullen Vrijdag over andere dingen kunnen praten dan alleen melk, boter en kaas. Vrijdagmorgen zal namelijk een grote trailer het marktplein oprijden, waarop een machine is geplaatst, die volgens een geheel nieuw principe de melkbussen in de melkfabriek steriel maakt. De outsider zal wellicht niet kunnen begrijpen wat de betekenis van een dergelijke machine voor een melk fabriek is. De vakmensen weten echter wel beter. Van een „kannenwasma- chine" hangt zeer veel af. Zowel voor de directie van een melkfabriek als voor de boeren die hun melk aan de fabriek leveren. Een wasmachine, die de kannen niet droog en steriel af levert, vormt steeds een bron van meningsverschillen tussen de directie van een fabriek enerzijds en de leve ranciers anderzijds. De ontwerpers van deze machine menen, dat zij nu einde lijk een machine hebben gecon strueerd, die aan alle meningsverschil len over slecht schoongemaakte, of niet droog afgeleverde, kannen een einde zal maken. Het zijn de heren Van Puyenbroek en Zwemmer, firman ten van een Alkmaarse metaalwaren- fabriek, die vol trots hun eerste eigen machine op de markt brengen. Octrooi aangevraagd. Hoewel' deze eerste gistermorgen ge re i is gekomen, was reeds enige weken geleden iets uitgelekt over het octrooi dat de fabrikanten hadden aan gevraagd. Verschillende grote machine fabrieken hadden van hun belangstel ling blijk gegeven. Een zeer grote fa briek deed reeds aanbiedingen om de bouw van het apparaat over te nemen en toen de Alkmaarse firma, die eerst twee jaar bestaat, hierop niet 'inging, kwam er een afgezant van de fabriek naar Alkmaar. Enige dagen heeft deze man om de loods, waarin aan het troe telkind van de heren Van Puyenbroek en Zwemmer werd „gedokterd", ge zworven. Ten slotte kon de man on- verrichterzake naar huis terugkeren. De metaalwarenfabriek „Van Puyen broek en Zwemmer c.v." zal de nieuw" wasmachine zelf gaan bouwen en de firmanten hebben de verwachting, dat ook van dit apparaat gezegd kan wor den „Van Alkmaar begon de victorie" Weinig slijtage. Iedere melkfabirek heeft tegenwoor dig een „kannenwassnachine" in ge bruik. Tal van typen zijn in de handel, doch vele van deze machines hebben gebreken of lijden aan een te grote slijtage. Het enige dat aan de nieuwe machine voor slijtage vatbaar is zijn vier kleine koperen lagertjes. Het grote voordeel van deze vinding is echter dat de kannen in een korter tijdsbestek een intensievere behandeling ondergaan. De bussen krijgen eerst een inspuiting met heet water van circa 90 graden C. waar door het grove vuil wordt verwijderd. Hierop volgen drie inspuitingen met loog, dat eveneens een temperatuur heeft van 90 graden C. Vervolgens wor den de bussen met stoom bespoten en ten slotte wordt nog een bespuiting met hete lucht van 110 graden C. gege ven. Niettemin is de capaciteit van de machine, ondanks het verdubbelde aantal behandelingen, 300 bussen per uur. Dit is echter niet de maximum grens de capaciteit kan nog aanzien lijk worden opgevoerd. Een groot voordeel is bovendien, dat deze ma chine een in andere machines nood- WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Als mannen willen (alle leeftijden); Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Rode havik (14 jaar)Victoria Theater, 2.30 en 8 u.: Westwal 1944 (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Gabriela (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Gymnastiek uitvoering „Jong Holland". DONDERDAG (Bioscopen als Woensdag. Behoudens Rex Theater geen matinee. Gulden Vlies, 8 uur: Gymnastiek- uitvoering „Jong Holland". Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: Filmavond „Eerste hulp bij ongelukken". Valks Lunchroom, 8 uur: Ledenver gadering Ver. Fac. Lijkverbranding. Enige tijd geleden maakten de cou ranten melding van de arrestatie van 'n zestienjarige jongeling, die een grote serie misdrijven op zijn elastische ge weten had. In een Amsterdams hotel speelde hij de goedbetalende gast van geld, dat hij zich door een groot aantal insluipingen, hoteldiefstallen en derge lijke overtredingen had verworven. De veelbelovende jongeling werkte inter nationaal en voelde zich blijkbaar over al thuis. In begin 1949, toen de knaap dus veertien jaar was, pleegde hij ook diefstallen in Alkmaar en omgeving, voornamelijk nadat hij zich door inslui ping toegang tot woningen had weten te verschaffen. Gisteren heeft dit heerschap de be treffende politiedienaren urenlang ge boeid met een relaas van hetgeen hij in zijn „loopbaan" heeft beleefd. Hij was voor onderzoek naar het Alkmaarse politiebureau overgebracht en werd na afloop van het verhoor naar Haarlem vervoerd, waar hij logies op staatskos ten geniet. Van een groot aantal door hem gepleegde misdrijven is nu proces verbaal opgemaakt. Als de jongen, die in Mei 17 jaar wordt, voor de rechter verschijnt zal de opsomming van zijn euveldaden zeker belangwekkend zijn (Naar aanleiding van het artikel over Cornelis Groenewoud Kramer L'RGENS in de Bergermeerpolder (ten- einde een te grote toeloop van be langstellenden te voorkomen zullen wij de juiste plaats niet noemen) staat een kloek huis, dat men met enige goede wil een boerderij zou kunnen noemen. „De Blauwe Reiger", zo heet het geheel uit bakstenen opgetrokken pand, is de woonstee van een veelbelovend, zeer begaafd Kunstenaar. Het is de drie-en- een-half jarige Keesje van den Berg de Wilde, die zich sedert ruim twee dagen het liefst met „Meester" laat aanspre ken. Het komt de jongen dan ook toe! Dit genie wij aarzelen niet om dit woord met zijn onmiskenbare begaafd heid in verband te brengen dit genie voorspellen wij een grote toekomst, De eenvoud waarmede hij zijn wer- Ken aan de openbaarheid prijs geeft (hij signeert slechts eenvoudig met „Keesie") is kenmerkend voor de on bedorvenheid van deze jeugdige cul tuurdrager. Is het overigens niet zo, dat alle waarlijk grote meesters slechts met hun voornaam ondertekenden? De be wijzen liggen voor het grijpen: Rem brandt (van Rhijn), Vincent (van Gogh), Constant (Nieuwenhuis), Corne lis (Groenewoud Kramer). Laatstge noemde is het trouwens, die hoewel ongeweten van beslissende invloed is geweest op de culturele bewustwor ding van Keesje van den Berg de Wilde. Zou het nieuw ontdekte talent niet zo volkomen vrij staan van iedere richting of stroming, dan zouden wij zelfs geen moment aarzelen om Groene- De heren L. Puyenbroek, Th. Pronk (bedrijfsleider van de fabriek) links en de heer R. Zwemmer, rechts, waren juist bezig met de laatste proefnemingen op het moment dat onze fotograaf de fabriek binnen stapte. zakelijk apparaat, de zgn. uitdruip- bak, overbodig maakt. Tot nu toe was het zo, dat de melkbussen, nadat zij waren leeg gestort, eerst op een uit- druiprek moesten staan. Dat is nu niet meer nodig, zodat het aantal handelin gen van het bedienend personeel tot de helft is gereduceerd. Alle goede dingen gaan in drieën. Zo is het ook met de voordelen van deze wasmachine. De aanschaffingsprijs van het apparaat, dat straks op de markt komt, is aanzienlijk lager dan die van alle tot nu ge bruikte machines. Zijn tweede vrouw serveerde hem geheimzinnige drankjes Bijna drie jaar en zes maanden is het geleden dat voor de eerste maal de zaak tegen Antoon v. d. O., die het in Neder land niet alledaagse misdrijf van bigamie heeft gepleegd, voor de Meervoudige Ka mer te Alkmaar diende. Op die eerste zit ting meende de officier van justitie, mr. Meischke, dat de zaak moest worden aan gehouden om enkele duistere punten in deze affaire nader te bekijken en een re- classeringsrapport over verdachte te laten uitbrengen. Het was in 1927 dat Van der O., die do micilie in Egmond aan den Hoef heeft ge kozen, als soldaat dienst nam bij het Ne derlands-Indische leger. Nadat hij acht jaar zijn plicht had gedaan, werd hij af gekeurd. Toch bleef v. d. O. in de tropen waar hij, nadat hij in 1932 in het huwelijk Verwilderde plantages wijzen op vergane glorie Begrensd door Brits- en Frans Guyana, Brazilië en de Atlantische Oceaan, ligt aan de Noord-Oostkust van Zuid-Amerika een vergeten brokje van het Rijk der Nederlanden. In plaats van malse weiden en zacht glooiende duinen, over heersen daar het woeste gebergte en het dichte oerwoud. Driehonderd jaar ge leden werd deze ruwe diamant aan de Nederlandse kroon toegevoegd, doch toen wclra bleek dat dit gebied het moederland geen kapitalen zou opleveren, nam de interesse spoedig af en werd Suriname aan zijn lot overgelaten. van dit vergeten brokje Nederland Inlevering werkstukken voor „De Jeugd exposeert" Van 24 Maart tot 1 April wordt in de aula van het gymnasium de ten toonstelling „De jeugd exposeert" ge houden. De inlevering van werkstuk ken kan geschieden op Dinsdag, Woens dag en Donderdag van 2—5 uur en op Donderdag bovendien van 78 uur. De werkstukken moeten ingeleverd worden op het sportpark onder de tri bune. Zij die grote stukken wensen in te leveren, dienen hiervan de maten op te geven. Driehonderd jaar geleden namen Hollanders, waterbouwkundigen bij uit stek, bezit van het land en nóg is er geen enkele polder die bemalen kan worden. Nóg bieden schier eindeloze zwampen, moerassen, prachtige broed plaatsen aan billioenen muskieten. Om iets meer over het Surinaamse land te weten te komen, ging in 1948 en '49 een natuurwetenschappelijke expeditie het onbekende land verkenpen. Twee plantkundigen, twee dierkundigen en twee bodemkundigen trokken diep het oerwoud in en onderzochten gedurende zeven maanden de exploitatiemogelijk heden. Vergane glorie. De bioloog drs. Creutzberg, vertelde gisteravond voor de Koninklijke Ver- j eniging Oost en West in een boeiende j causerie over deze grote verkennings tocht en de film Waka Boen (Goeie reis) nam de toehoorders mee op reis door het land met de onbekende zwam pen, de savannen en de bergwouden, waar verwilderde plantages wijzen op grote bloei in vroeger jaren, toen ne gerslaven het land ontgonnen en het een vooraanstaande plaats in de we reld gaven. Bij de afschaffing der sla vernij echter vluchtten de negers de bossen 'in en het eens zo rijke land kwam in verval. Met grote belangstelling keken de leden van de vereniging Oost en West toe, hoe de expeditie zich met een snel heid van zes kilometer per week een weg kapte door het dichte oerwoud naar Moengo, Wiawia en het Nassau- gebergte. Ze bewonderden de overwel digende natuur met haar schat aan exotische planten en dieren. Toekomstplannen. Er zijn plannen in Suriname een grote stuwdam te bouwen, waardoor men electrische energie zou kunnen opwekken. Dan zal het mogelijk zijn de bauxiet, een grote schat in de bodem van Suriname, ter plaatse te smelten. De citruscultuur, de moderne hout-ex ploitatie en de gemechaniseerde land bouw bieden grote mogelijkheden het land opnieuw tot bloei te brengen. Men zal de eigenaardige karaktertrekken goed moeten bestuderen en er zullen grote kapitalen nodig zijn. Alleen dan heeft Suriname kans haar vooraanstaan de plaats van weleer te hernemen. Dan zal de ruwe diamant als een fijn ge slepen kleinood fonkelen in de Neder landse kroon. was getreden, een zeepfabriek oprichtte. De Japanse bezetting van Indonesië bracht ook voor dit gezin zijn verschrik kingen mee. Man en vrouw werden in Ja panse kampen geïnterneerd. Na een schei ding van lange jaren wilde v. d. O zich weer bij zijn vrouw voegen, doch deze bleek hiervan niet gediend. Zij was, toen v. d. O. nog in het kamp zat, inmiddels met een Japanner en nadat deze was overleden, met een Javaan getrouwd. Van der O. verhuisde naar een andere streek, waar hij een benoeming als kampcomman dant aanvaardde. Hier maakte hij kennis met een Ambonese. die ziin huishouding ging verzorgen. Tijdens de eerste behandeling van de zaak had verdachte verklaard dat deze vrouw met geheimzinnige drankjes had ge werkt, toen hij te kennen gaf dat hij naar Nederland wilde repatriëren en haar niet zou meenemen. Gisteren voegde hij er aan toe dat zij had gedreigd hem te ver giftigen als hij haar niet zou irouwen en mee naar Nederland nemen. Dat was de reden dat Van der O., terwijl hij wist dat zijn eerste vrouw nog in leven was, voor de tweede maal in het huwelijk trad. Voorwaardelijke straf geëist. Een reclasseringsambtenaar was tot de conclusie gekomen dat verdachte onder toezicht zou moeten komen van een re- clasesringsinstelling. De officier van Jus titie wilde met deze conclusie meegaan, ook in verband met het feit dat verdach te zijn misstap reeds zo lang geleden had gedaan. Mr. Meischke eiste daarop drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie proefjaren, met de bepaling dat Van der O. zich aan het toezicht van een reclasseringsinstelling zou onderwerpen. Na deze eis verzocht Van der O. de rechtbank bij het bepalen van de straf maat rekening te houden met de abnor male omstandigheden, waaronder hij had gehandeld. Over veertien dagen zal de uitspraak volgen. Wie heeft van Alkmaar niet gehoord <r üOFFRL.S/ASfJ&ASeUAP •p)PeN5 show 2WES.PÖÊN/ Ï>E- WANNSquiN15 AtS LBNT&-- FEE&N DOOR, DB 'ZAAL- VAN V&D VfoED(ÏEHVSPI- REBRP OPPUSy -m, VAN S&-K4A&* t)RJ*&£ Benoemd De heer C. D. Graaman is benoemd tot grenskommies bij de actieve dienst der belastingen te Alkmaar (I. en A.) FIETSEN VERWISSELD Voor het gebouw van de Midden standsbank werd op 1 en 3 Maart ge constateerd, dat een daar geplaatste fiets voor een ander was verwisseld Het betreft twee heren rijwielen. Di politie verstrekt over het een en andei nadere inlichtingen. -rgRue LieP IK HAAS TE D5NKEN/ WELKE- JAPON NEfs/ IK M'lV VROUW ZAL SGVIEKIKEN/--.. woud Kramer het lichtend voorbeeld van Keesje te noemen. W7AT toch is het geval? Enige dagen geleden ias Keesjes vader (die overigens van ieder artistiek gevoel verstoken is) uit louter verveling een artikel voor over Cornelis Groenewoud Kramer. Keesje's moeder, voor wie deze voorlezing bestemd was en die door een licht griepje aan huis en hof gekluis terd was, bleef er volkomen onverschil lig onder. Gehéél anders was de reac tie evenwel op de jongste telg Keesje Hij wierp enthousiast en zonder aarze ling zijn blokkendoos het venster uit. Daarna zeurde hij zó doordringend en bezeten om een „schrijffie" (de intelle gente lezer zal begrijpen dat hij een potlood wenste), dat zijn moeder hem eindelijk, beu van het gezeur, het ver langde overhandigde, mitsgaders, een stapel oude rekeningen. „Daar gebruik je de achterkant dan maar van", snauwde de goede vrouw, die nog niet begreep welk een daad van betekenis zij hiermede ten opzichte van de cultuur verrichtte. Welnu, Keesje ging aan de slag en over het resultaat hebben gedurende de laatste 24 uur zich 12 gezaghebbende critici het hoofd ge broken Drie-en-twintig zwart-wit te keningen (op de rekeningen) en zeven tiei aguarellen (op inderhaast aange kocht aquarelpapier met geleende wa terverf) zijn de rijke oogst van Keesje's koortsachtige activiteit. Welk een ta lent!! Een onbekommerd genie mogen wij wel zeggen Hier worden geen pro blemen gesteld, zonder mooidoenerij worden de lijnen op het papier gezet. Het is een zuiver kunstenaarsschap, dat zich op reële wijze manifesteert, welis waar niet realistisch in de gewone zin van het woord, maar boven alles krach tig, ja, bijkans krachtdadig. Treffend is ook het gebruik van de contrastwerking tussen zwart en wit, hier wordt niets verdoezeld, zwart is zwart en wit blijft wit, behalve wan neer Keesje's vuile duim een onbezon nen veeg heeft geplaatst, doch dit be wijst slechts het emotionele van de ware kunstenaarsnatuur. Uit alles blijkt dat Keesje rustig zijn eigen gang gaat, los staat van iedere invloed en een brede visie heeft op de wereld om hem heen. Een ruimheid van geest die ver- frissend zal blijken te werken in onze kunstenaarskringen. Laten wij hopen, dat 't heerlijk naieve in dit talent door niets bedorven zal worden. Overigens geloven wij dit niet, wij wijzen slechts op zijn antwoorden toen wij hem vroe gen hoe hij dacht over het experimen- talisme en over de groep „Creatie". „Bah", zei Keesje. Een tot een ovatie aangroeiend applaus vertolkte de waardering van de vele aanwezigen, die gisteravond tijdens het feest van de Algemene Nederlandse Grafische Bond, afdelin gen Alkmaar. Schagen en Noord- Scharwoude, in het Gulden Vlies bij een waren gekomen, toen het doek voor de laatste maal dicht ging en daarmede het einde werd aangekon digd van het door het Nederlands Volkstoneel opgevoerde stuk „Nieuw Land". Men heeft ongetwijfeld genoten van het spel van Tine de Vries, Jan Hund- ling. Ad van Gessel en Hans Tiemeyer, die de rollen voortreffelijk speelden. Het was een goed gekozen stuk, dat een iets grove, doch zeer boeiende inhoud had. Het handelde over de oor logsjaren, toen de onderduikers veel al hun heil zochten in de wijde uitge strekte polders, die moesten worden ontgonnen. Een hunner, was reeds van de verdrinkingsdood gered en had daarna het voorrecht in de barak tan de tekenaar te mogen verblijven. De opzichter van de werken, die zich bo ven iedere arbeider stelde en benauwd was voor heerschappij van minderen, kon dit niet verdragen en de tegen stellingen leiden tot onaangename si tuaties, die nog werden verhoogd, toen de opzichter zijn vrouw naar de polder haalde. De driften werden omgezet in daden, doch aan het slot van het stuk overwon toch de liefde. Alvorens het Nederlands Volkstoneel tot de opvoering van „Nieuw Land", een spel van mensen in drie bedrijven door Hans Tiemeyer, kwam, had de heer J. Schippers, hoofdbestuurder van de Grafische Bond enige woorden ge sproken. Deze memoreerde o.a. dat ongeveer vijftig jaar geleden de ar beider nog in statenloosheid verkeerde en dat er middels de opgerichte vak verenigingen hierin een verbetering tot stand was gekomen. Hij drong er bijde leden op aan vooral het werk van de vakorganisatie te steunen, daar deze de vele nood toestanden kunnen bestrijden en '-un- nen meehelpen aan de opbouw var ins vaderland, Tot slot deed hij een be roep op de aanwezigen om de A.N.G.B. tot een zo sterk mogelijk geheel te maken. DE WANDELTOCHT Het adres waar men zich voor de wandeltocht zie ons vorig nummer kan opgeven is bij de heer C. M. Vet, niet Achterstraat 5, maar Aster straat 5. Het doorrijden na een ongeluk is strafbaar Het is de bestuurder van een motorrijtuig, een rijwiel of een ander rij- of voertuig verboden daarmede te rijden terwijl hij verkeert onder zodanige in vloed van alcoholhoudende drank, dat hij niet in staat moet worden geacht het voertuig te besturen. Deze feiten worden na 1 Januari 1951 als een misdrijf aangemerkt en dientengevolge moet de dader terecht staan voor de rechtbank. DB NIEUWE. MoD£L')N/ Q -straks ootc. IN ALKMAAR r »VV> •- Indien voor gemelde feiten proces verbaal wordt opgemaakt, is men ver plicht tot overgifte van het rijbewijs. Ook het motorrijtuig kan in bewaring worden 'gesteld. Het is verboden een motorrijtuig, rij wiel of een ander rij- of voertuig te besturen gedurende de tijd dat zulks door een opsporingsambtenaar of een ambtenaar van de verkeersinspeetie is verboden op grond van 't feit, dat de be stuurder naar het oordeel van de amb tenaar zodanig onder de invloed is dat hij niet in staat moet worden geacht om gedurende die tijd het rij- of voer tuig te besturen. Joy-riding Het wederrechtelijk gebruik maken van een aan 'n ander toebehorend motor rijtuig (het z.g. joy-riding) is een mis drijf en wordt gestraft met een gevan genisstraf van ten hoogste zes maan den of een geldboete van ten hoogste duizend gulden. Elke weggebruiker is in het belang van-de vrijheid van het verkeer of de veiligheid op de weg. verplicht gevolg te geven aan de bevelen en aanwijzin gen van opsporingsambtenaren. Doorrijden na ongeluk Het is de bestuurder van een rij- of voertuig verboden door te rijden na een ongeval, waarbij een mens is gedood of gekwetst, de gezondheid van een mens is benadeeld of schade is toege bracht aan enig goed van een ander. Hij is verplicht te wachten tot de iden titeit van zijn persoon en zijn' rijtuig behoorlijk is vastgesteld. Ook is het verboden na het ongeval door te rij den als het slachtoffer daardoor op zettelijk in een hulpeloze toestand wordt achtergelaten. Strafvervolging op grond van het eerstgenoemde feit is uitgesloten tegen de daarin bedoelde bestuurder, die bin nen vierentwintig uur na het ongeval, Twee surveillerende politieagenten troffen vannacht om kwart over één op de Schermerweg een 72-jarige man aan, die in deerniswekkende toestand ver keerde. Hij was van hals tot voeten doornat, verkleumd en niet in staat zich te bewegen. Het bleek dat hij enige uren daarvoor door de duisternis misleid in de langs de weg lopende sloot was gevallen en aanvankelijk niet bij machte was geweest zichzelf op het droge te trekken. Hij was zelfs niet in staat hulpgeroep uit te brengen. Na vele vergeefse pogingen, die de oude man totaal hadden uitgeput had hij zich ten slotte op de wal kunnen brengen, waar hij totaal onmachtig zich te bewe. gen was blijven liggen. De agenten brachten hem naar zijn woning aan de Omval, waar men hem met behulp van huisgenoten en buren droogwreef en onder de wol stopte. als hij dan nog niet als verdachte' is aangehouden of verhoord, vrijwillig aan een opsporingsambtenaar van het ongeval kennis geeft. Visclub bestaat dertig jaar Vissen is een gezond werk be halve voor de vissen zelf en de mannen, die aan de waterkant haar hun dobber ziten te turen zijn dan ook vaak robuste door weer en wind ge harde figuren. Ook. hun organisaties schijnen een lang en gezond vereni gingsleven beschoren te zijn. Hier ter stede is het de „Visclub Volharding", die op 10 Maart haar 30-jarige bestaan zal herdenken en vele leden telt, die er al hun zilveren jubileum gevierd hebben. Een van de oprichters, de heer Gerrit Wit, zal dan natuurlijk in het bijzonder gehuldigd worden. De feestavond wordt op 10 Maart in café Ceres gehouden, waar 's middags van 3 tot 5 uur ook gelegenheid is het bestuur te complimenteren. Geslaagde modeshow van Metz en Co te Amsterdam Maandagmiddag hield de firma Metz Co. haar voorjaarsshow in de zalen van het Vic- tGria-hotel in Amsterdam. De belangstelling was zeer groot. De show opende met een parade van strand kleding. De mannequins droegen alle half lange broeken met kleurige tunieken in aardige kleurencombinaties. Daarna werden strandjur- ken getoond welke afknoopbare jasjes en rokken hadden, waaronder vlotte str andpakjes van dezelfde stof gedragen werden. Een enkele boléro was van naturelkleurige raffiastof, wat op een rode rok een zeer aardig effect maakte. De zomerjaponnen vertoonden zowel nauwe als wijde rokken. Over de nauwe rokken wer den vaak losse panden gedragen, die de jur ken een ruim aanzien gaven. De zo moderne afneembare schortjes, vervaardigd vain dezelfde stof als de japon en vaak gevoerd met een andere kleur, oogstten veel succes. Een zwarte jurk, waarover een cape van hetzelfde mate riaal gedragen werd, die gevoerd niet wit- genopte zijde een charmant effect maakte, kieeg een extra applausje toen de draagster de cape van de schouders nam en deze om de heupen knoopte, waardoor de jurk een geheel ander aspect toonde. Enkele mooie deux-pièces werden getoond in pasteltinten. Ze hadden bijna alle kimono mouwen evenals de tailleurs. Deze laatste wer den veel met ceintuur gedragen; het jasje stond even van de heup af. De mantels waren recht en wijd; enkele ge klede modellen waren vervaardigd van ottoman en sterk getailleerd. Een ware verrassing waren de smaakvolle cocktailjurken, die door de charmante manne quins met veel élan werden gedragen. Ook voor de achttienjarigen waren er enkele snoe zige jurkjes, zoals „born to dance", een béél- dig groen-met-rose toiletje, dat iedere moeder zich voor haar dochter zou wensen. De avondjurken blonken uit door een grote verscheidenheid en prachtige kleurencombina ties. Het opmerkelijke van deze collectie was de uitstekende* coupe, die er mede toe bijdroeg om deze show een verfijnd aanzien te geven en tot een groot succes te maken. Kerk e Het Schermereijlandt verleden had in oorsp Graft als centrum. Me Noordeinde, Oost en W vormde het op kerkelijk heeL De welvaart der 17e t ter niet beperkt tot het doch volgens Schuurma de buurten hierin. Noor kend door zijn nijverhe nettenbanen, hekelhokkf weverijen, twee hennip oliemolen. De opkomst bekend. De buurten Ooi in deze opkomende tijd gegroeid. Vóór de drc Starnmeer en Schermt Oost- en Westerbuurten vist; later bevaarden z< zeevarende buidels herii aan die tijd. In de 17e eeuw trof n vere bevolking aan, wel nevenbedrijven van har vaart een bestaan vond dijk had bij het Kamerh molen, benevens vier ne! Graftdijk aan de Klc Vuile Graft lijnbanen, i tenbanen en een korer Moorsloot. De welvaart der geh hen zelfstandig, en kerl behorende, zijn ze in der 17e eeuw daarvan Voor West-Graftdijk vi van het volgende opgete Meij 1642 de Weduwe Cornelisz verkoopt aan buren van de Westerbuu een huys en erf om alte catie van Gods Woord c voor 1110 gulden". Het huis is na enige j door een kerk. De ker! eenvoudige, doch smaak' trokken. De verhoudin goed. De toren vormt m geheel, forse steunbere ningen met spithogen, brandschilderde glazen, geiieel een voornaam aa Helaas, de tand des 1 dit gebouw niet ontzien MARKTBERIi LANGEDIJKER GROE 7 Maart. 10.000 kg' uien 2 3,90—4,40; 5000 kg bieten A peon C 4; 1200 kg witlof 150 kg spruiten 46; 15.000 —13,20; 40.000 kg gele kool kg witte kool: Deense 5.50—5 4500 kg gele kool en 6000 NOORDERMARKTBOND, kg witlof 22—32; 3000 kg aa landers" 10,80; 13.000 kg grove 3,80—4,50 en drielinge kg rode kool 6,50—15,60; 22 6- 7,80; 115.000 kg witte 1 -8,30. WA RMENHUIZEN, 7 Ma; 'rode "kool 6.50-14,50; 7100 8,30; 26.600 kg witte kool: 700 kg uien 2,30. MEDEMBLIK, 6 Maart kool 6,60—13,80; gele kool 3,60—3,40, grof 4—4,60, drie peen II 4, III 44,20; biete II rond 44,10, I lang 6, I 32—39, II 26—31, III 212 —2,30, voerbiet 2,202,40, OPPERDOES. 6 Maart kool 5,505,60; gele kool •II 4—4,10. III 4—4,30; uier 3,60—4, drielingen 2; bieter II rond 44,10; voerpeen kool 1—1,10. Purmerender PURMEREND, 6 Maart 19 611 runderen, waaronder: 185 f 2,— tot f 2,80 per kg,h melk- en kalfkoeien van f 6' per stuk, kalm; 250 gelde-ko tot. f 725,— per stuk, goed; f 375,— tot f 575,— per stul kalveren van f 220,— tot i kalm; 964 vette en nuchtere k tot f 80,— per stuk, vlug; 1 veren fokkers van f 50,— tot goed; 8 stieren van f 600. goed; 278 schapen van f ;vlug, fokschapen van f li goed, en lammeren van f i goed; 24 bokken en geiten f 50,—, stug; 224 vette ve tot f 1,68 per kg, kalm; 82 f 40,— tót f 65,—, zware b: tot f 55,— en lichte biggen 32,— per stuk, begin goed, ger; 15 fokzeugen van f 2 stug; 32 paarden van f 60 stug en duur. Totaal 3150 Pluimveemarkt. 250 Jkoniji f 10,—, handel vlug; 6500 k tot f 12,— per 100 stuks; van f 9,50 per 100 stuks OVERZICHT; Reeds in de handel in de heel goed in, vooral voor c •waarvan de keuze nu juist 2 Dieren-vna-klasse waren goec prijzen iets hoger. De aflooi soorten was vrij kalm. Op de markt voor gelde zien dat het voorjaar in aai meer belangstelling komt beestje was weer heel goed op de markt voor verse kc lcven te komen, maar de vra; goed beest-met-witte-papieren de vlugge gang belemerde. jonge vee, zoals pinken en maar heel gering, zodat deze moeilijk kan ontplooien. Met de nuchtere kalveren Daarvoor was bij flink aanbot met hoge prijzen. Ook de fc goed gevraagd. Dè wolveema bezet, maar desondanks gingi steeds in stijgende lijn, Dooi vraagprijzen verloopt de ham vlug meer. Met de bokken t een stugge boel. Ook de m zette in de vroegte kalm in. beste dieren was f 1,68, we de dag nauwelijks kon wo; De vette zeugen waren iets vorige week en gingen voor 0 Do big'genmarkt was in de klein aanbod, heel goed, n aanvoer nogal aanhield, wei delijk stroeven en was prijshoudend. Naar fokzeugen De paardenmarkt was stug prijzen. De pluimveemarkt was h voor konijnen, die vlug en werden genomen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2