Enkhuizen treurt over verlies van oude Oterleker commandeursstaf «i „Jong Holland'' kwam voor 't voetlicht AGENDA Horloge-handelaars op het matje Plan dreigde op laatste moment te mislukken „Dierenbescherming" constateert geen kwel lend vervoer Biljarter. Werd verkeerde koe in beslag genomen? DONDERDAG 8 MAAR! 1951 Een nieuw hoofdstuk in de staf-historie Twee Zaanse bouwkundigen wilden hei kadaster (annex brandraadkamer) zien IN Enkhuizer brandweerkringen heerst grote verslagenheid. Nauwelijks was aangekondigd, dat de drie brandweerlieden, die op 12 Februari de oude Oter leker commandeursstaf uit de brandweerkazerne te Alkmaar ontvoerd hadden, gehuldigd zouden worden, of het brandweergiide in de Haringstad kon met droefenis in het hart constateren, dat enige Oterlekers de stok uit het stadhuis ontvreemd hadden en aan de commandant van de Alkmaarse Vrijwillige Brand weer hadden overhandigd. Gistermiddag hebben vier leden van het corps Oter- leek uitvoering gegeven aan hun voornemen. Op lis^ge wijze hebben zij zich toegang weten te verschaffen tot de brandraadkamer, alwaar de stok „veilig" was opgeborgen. Waar de list faalde, trad stoutmoedigheid in haar plaats, met als resultaat, dat de commandeursstok gisteravond op zijn basis terugkeerde. hal van 't stadhuis, precies voor de deur van de secretarie, waar collega's van de om hulp schreeuwende ambtenaar de deur gebarricadeerd vonden door het machtige lichaam van de heer Vierstra. Haastig krabbelde hij over eind, trok de stok te voorschijn en daarna restten hem nog slechts enkele stappen tot de voordeur, waar de auto, met uit het achterraam het lachende gezicht van de heer Zwart, klaar stond om de stok in ontvangst te nemen. De motor was draaiende gehouden en bin nen enkele tellen was de staf uit het gezicht. J^ANG heeft het corps Oterleek van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer gepiekerd over de vraag hoe de brand weerstaf uit de brandraadkamer in het Enkhuizer stadhuis weg te halen. Het was de hartewens van de brandweer lieden om staf No. 3 aan de comman dant te overhandigen en daarvoor in ruil staf No. 2, die op de jubileumdag van burgemeester Posch van Oterleek door onze collega was ontvreemd, weer aan hun burgemeester terug te geven. De moeilijkheid school echter in de on bekendheid met de situatie ter plaatse en het plan zou eeuwig een plan ge bleven zijn, indien niet de heer F. W Vlotman uit Alkmaar als reddende engel was opgetreden. Hij kon brand meester D. Bockweg vertellen, dat in de brandraadkamer te Enkhuizen te vens het kadaster gevestigd is, hetgeen ongekende perspectieven opende. Je koppen werden bij elkaar gestoken, alle mogelijke hindernissen besproken en zo ontstond een krijgsplan, dat menselij kerwijs gesproken niet kon falen. Toe gang tot het kadaster en dus tot de bergplaats van de stok hebben belas tingambtenaren, notarissen, notaris klerken en bouwkundigen. De eerste drie beroepen vielen af. Veronderstel mocht worden, dat men in de „metro- pole" Enkhuizen wel degelijk de nota rissen en hun klerken kent, om maar te zwijgen van Lieftincks vazallen. Als een arend op zijn prooi streken de sa menzweerders neer op de laatste mo gelijkheid, die van bouwkundige. Bur gemeester Posch werd in het plan ge kend en reeds spoedig lagen teke ningen en bestek van het raadhuis en de o. 1. school ter tafel. Daarbij werd de correspondentie van het bouwbedrijf Jan Mes uit Koog aan de Zaan ge voegd en met deze camouflage-midde len togen brandmeester Bockweg, adj. brandmeester J. Zwart, penningmeester H. Vierstra en de heer F. W. Vlotman in twee auto's naar de Haringstad. Twee bouwkundigen. TN Enkhuizen werd een wagen in de nabijheid van het stadhuis gepar keerd, terwijl de andere voor het stad huis stil hield. De niets vermoedende ambtenaar, de heer J. Broersen stond enige ogenblikken later twee heren te woord, die zich aandienden als perso neelsleden van de fa. Mes, die met de directie van de Enkhuizer Beton In dustrie in onderhandeling waren ge treden over de uitbreiding van deze zaak en gaarne inzage wilden hebben van de zich op het kadaster bevinden de tekeningen. Ijverig schermden „ar chitect" Bockweg en „bouwkundige" H. Vierstra met blauwdrukken, be stekken en brieven, zodat de ambte naar, die van de uitbreidingsplannen van de E. B. I. op de hoogte was, de heren verzocht hem maar te willen volgen. In de brandraadkamer geko men namen twee paar ogen de ruimte in éen oogslag op.Aan het plafond hing aan twee ijzeren draden de be geerde staf. Met geen mogelijkheid roo men die in het bijzijn van de ambte naar kunnen ontvreemden. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over een- en twee steensmuren, beton, laag- en hoogbouw, terwijl ondertussen de bezoekers hun hersens pijnigden over roofbouw. Het gesprek werd bruut on derbroken, toen de behulpzame ambte naar plotseling tot zijn grote verbijste ring „architect" Bockweg op sur-rea- listische wijze met een prachtige glij vlucht in onmacht zag vallen. Bezorgd boog zijn collega zich over de bewuste loze. Aan het verzoek om een glas water werd onmiddellijk Voldaan en behoeft het eigenlijk nog gezegd, dat op het ogenblik, dat de heer Broersen de deur achter zich sloot, de bewusteloze en zijn verpleger ijlings de stok van de zoldering haal den. Een poging om de staf via het raam naar buiten te werpen, mislukte, omdat de ramen niet geopend konden worden. Men zou dus via de voordeur het raadhuis moeten verlaten. De situatie werd precair toen de ambtenaar met het glas water kwam aandragen en een nieuwe schrikaanval kreeg toen hij Vierstra in het bezit van het waardevolle kleinood zag. Met de kreet „dat gaat zo maar niet" viel hij de Oterleker aan, doch deze zou geen jarenlange politiedienst achter de rug hebben, als hij niet de stok had weten veilig te stellen. De heer Bockweg trachtte de ambtenaar ervan te over tuigen dat geen geweld gebruikt moch worden, doch deze liet zich niet over reden. De Oteleker gemeen te-ontvan ger pakte hem bij de arm, maar hij rukte zich los, waarbij de mouw van zijn stofjas sneefde en zette de achter volging in. De heer Vierstra 'Was inmid dels met de stok in zijn broekspijp de trappen afgestrompeld, doch toen de vijand hem in de rug keek, bleek een haastige pas 'n misstap en maakte een zeker lichaamsdeel met alle marmeren traden kennis. Lang uit viel de dief in de Twee arrestanten. QNDERTUSSEN moesten de heren Bockweg en Vierstra de tol betalen voor hun stoutmoedig optreden. Ge flankeerd door de wachtmeesters Hel der en Kloprogge werden zij naar de politiepost gebracht. Half Ènkhuizan liep achter de stoet en terwijl insiders „hup Oterleek" riepen, fluisterden an deren „Ze hebben Manus Oly". Uitvoe rig hebben beide heren op het „bu reau" verslag gedaan van hun wedir- varen. Zij vonden bij de politie een willig en sportief gehoor en kregen zelfs nog de gelegenheid om aan de Enkhuizer Brandweer een gedicht te overhandigen, waarin mededeling werd gedaan van de ontvoering. Na een dronk op de succesvolle onderneming kon het tweetal huiswaarts keren. De heren Zwart en Vlotman waren inmiddels met de staf in Medemblik gearriveerd, vanwaar burgemeester Posch op de hoogte werd gesteld. De ze gaf om veiligheidsredenen het ad vies zo spoedig mogelijk de wijde om geving van Enkhuizen te verlaten vn vervolgens naar Oterleek terug te ke ren. De staf dook daarop onder in Reglement van dielstal "J"OEN de commandant van de Alkmaarse Vrijwillige Brand weer gisteravond de Oterleker commandeursstaf weer in ont vangst nam, deelde hij mede, dat thans eerst een reglement van diefstal zal worden ontworpen, waarin de regels van het spel, de condities waaronder de staf ont vreemd mag worden en de wijze, waarop hij moet worden opgebor gen, zullen worden vastgelegd. Zodra dit reglement gereed is en aan de brandweercorpsen benoor den het IJ zal zijn bekend ge maakt, zal de staf een plaats vin den in de Alkmaarse brandweer kazernefe grijp voor iedere listige brandweerman. Uiteraard zal het Alkmaarse corps niets onbeproefd laten om de waakzaamheid tot het uiterste op te voeren, teneinde een debacle als op 12 Februari toen „Enkhui zen" de staf ontvreemdde, te voorkomen. Daarbij zal de Alk maarse Brandweer aan de wens van haar commandant willen voldoen, die gisteren uiting gaf aan zijn verlangen om tijdens de traditionele brandweerdemonstra tie op de avond vóór Hemel vaartsdag met de staf in de hand zijn corps te inspecteren. Of het hem zal gelukken????? Middenmeer om via een omweg de plaats van herkomst te bereiken en vervolgens in gezelschap van de bur gemeester naar Alkmaar te rijden. In de Alkmaarse brandweerkazerne heeft de commandant, de heer J. van Maarleveld onder dankzegging voor dr „moed, beleid en trouw" van het vier tal de staf met genoegen in ontvangst genomen en vervolgens staf No. 2 aan de heer Bockweg overhandigd, die hem onmiddellijk aan zijn burgemees ter schonk. De mededeling van de commandant, dat hij zijn belofte om aan degenen die bij de verhuizingen van de stok betrokken zijn geweest een dinertje aan te bieden, gestand zou doen, besloot de luisterrijke ont voering van de oude Oterleker brand weerstaf. v i De brandweerstokken zijn weer op hun plaats. De commandant van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer, de heer J. v. Maarleveld (links), ont ving de Commandeursstaf en burgemeester J. Posch van Oterleek de stok, die hij ter gelegenheid van zijn 12%-jarig ambtsjubileum ten geschenke kreeg. Tussen de beide staven de heren D. Bockweg en H. Vierstra, die de Enkhuizer Brandweer een slechte dag bezorgden. Zij werden bij de ont voering van de staf geassisteerd door de heren J. Zwart (zittend voor com mandant v. Maarleveld) en de heer F. W. Vlotman (staande rechts). Een alleszins geslaagde demonstratie Onder grote belangstelling hield de Christelijke sportvereniging „Jong Hol land" gisteravond in het Gulden Vlies haar jaarlijkse gymnastiekuitvoering, die in alle opzichten geslaagd mag wor den genoemd. Er is tijdens de oefen avonden blijkbaar hard getraind, want alle onderdelen der oefeningen zaten er goed in. Het hartelijke applaus aan het einde van de avond vertolkte de waar dering van het publiek, dat veelal na de afwerking van één nummer reeds in stemming betuigde. De voorzitter van Jong Holland, de heer W. H. Janssen, heette de aanwezi gen van harte welkom, in het bijzonder het erelid van de vereniging de heer Knaap, de heer Van Drunen als inspec teur van het lichamelijk onderwijs en de afgevaardigden van Turnlust. Spre ker wees erop, dat vele verenigingen te veel kleur aan hun uitvoering geven, waardoor het eigenlijke doel, de licha melijke ontwikkeling enigszins op de achtergrond raakt. Tot slot van zijn in leiding riep hij allen op de C.S.V. Jong Holland te steunen. Hierna kreeg de heer K. Dekker het woord, die enige liederen op fraaie wijze ten gehore bracht. Het applaus was ten volle verdiend. Vervolgens werden de oefeningen in vlot tempo afgewerkt. Ringen, paardoefeningen, brugoefenln- gen, het laagrek en het hoogrek, alsmede hoepel-, knots- en vrije oefeningen pas seerden de revue en hoewel het ene nummer ongetwijfeld beter werd uitge voerd werd dan het andere, viel alles zeker in goede smaak. Wij kunnen niet al deze oefeningen onder de loupe ne men, maar willen gaarne een uitzonde ring maken voor de evenwichtsbalkoefe- ning. die op voortreffelijke wijze door de dames werd uitgevoerd. Het zelfde geldt voor de vrije oefening, waarmede mej. D. Hoekstra en de heer H. Westrik zeer veel succes behaalden. Voorts was er voor de pauze nog een sketchje, ge titeld „Bezoek aan Tirol", dat mede door het fraaie décor tot een der hoog tepunten van de avond behoorde. Na de pauze behoorde de acrobatiek ongetwij feld tot de beste nummers. De finale was evenwel het hoogtepunt van de uit voering. Een Spaanse dans, uitgevoerd door twaalf dames, oogstte een geweldig succes. Het rhythme was uitstekend en het kan als een waardig slot van de avond worden beschouwd. Directeur F. J. Nol kan trots zijn op zijn leerlingen, waarvan er getoond hebben uit het goede gymnastenhout gesneden te zijn. Het muzikale gedeelte was in handen van de pianisten A. Kaarsemaker en W. Jager, die vooral een groot aandeel hebben gehad in het slagen van de vrije oefeningen. Al met al kan „Jong Hol land" op 'n goed geslaagde gymnastiek uitvoering terugzien. Hedenavond heeft de tweede voorstelling plaats. BESMETTELIJKE ZIEKTEN Vorige week heeft zich hier ter stede één geval van de besmettelijke ziekte roodvonk voorgedaan, eveneens in Lan- gedijk. In Koedijk kwam een geval van roodvonk voor en bovendien een geval van rubeola. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Als mannen willen (alle leeftijden); Cinema Ame- ricain, 8 uur: Rode havik (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Westwal 1944 (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur' Gabriela (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Gymnastiek uitvoering „Jong Holland". Wapen van Heemskerk, 7.30 uur: Filmavond „Eerste hulp bij ongelukken". Vaiks Lunchroom, 8 uur: Ledenver gadering Ver. Fac. Lijkverbranding. VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: De tijgerin (alle leeftijden); Victoria Theater, 8 u: Alles goed in Hollywood (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Het beste paard (alle leeftijden); Harmonie Theater, 8 uur: Louisa (alle leeftijden). Economische politierechter Drogist berekende te Zoals bekend heeft de heer E. Dz. Govers onlangs drie schapen in kratten twee in één krat en één apart naar Blokzijl gezonden en was er ver schil van mening tussen de dierenbe scherming, de politie en diverse dieren artsen-deskundigen of dit vervoer, ge zien de lange afstand en de beperkte ruimte der kratten, al dan niet kwel lend moest worden genoemd. De heer Govers, die van mening was dat dit niet het geval was, vemtond op nieuw enige schapen in dezelfde krat ten naar Rotterdam en toonde deze aan de politie, met het verzoek procesver baal op te maken teneinde hierover een rechterlijke uitspraak te verkrijgen. Wij namen thans kennis van het rap port van „Dierenbescherming" te Rot terdam waar de dieren bij aankomst geïnspecteerd waren. De inspecteur schrijft twee kratten schapen te hebben gecontroleerd op verzoek van de heer K. Visser, inspec teur in algemene dienst. De schapen waren per bode Zuiddam van Alkmaar naar Rotterdam vervoerd. De schapen zouden omstreeks 12 uur bij de firma Bierman en Co te Rotterdam aankomen maar zij arriveerden eerst om kwart voor drie. De inspecteur had daarop niet kunnen wachten en toen hij ver scheen waren de dieren reeds los in een auto overgeladen met bestemming Goes. De krat waar één schaap in vervoerd was had een afmeting van 117 cm lengte, 50 cm breedte en 78 cm hoogte binnenwaarts gemeten. Naar mijn me ning zo schrijft de inspecteur vol doende ruimte voor één schaap. De krat waarin twee schapen waren vervoerd, had een afmeting van 137 cm lengte, 58 cm breedte en 100 cm hoogte. Volgens de boekhoudster en twee stalknechts waren de schapen niet groot van stuk. De dieren waren goed overgekomen en waren rustig uit de krat gelopen. Het komt de inspecteur voor, dat de breedte van de krat (58 cm) voor twee schapen wat smal was, maar met in achtneming van de lengje waarvan ze overgehouden moeten hebben zodat het ene dier wat vooruit en het andere wat achteruit kon staan of liggen is de inspecteur van mening, dat niet met zekerheid over kwellend vervoer kan worden gesproken. Hij merkt daarbij evenwel op, dat het voor de dieren beter zou zijn als de krat wat breder was geweest. De Technische Commissie der N.B.B., District Alkmaar, verzoekt ons opname van de volgende standen: B-klasse: Lindenhoek 11 4377 1043 4.19 58 Witte Huis 11 4544 1065 4.26 55 Excelsior I 11 5349 954 5.60 53 Excelsior 11 12 4522 1192 3.79 55 Driesprong 11 3708 1068 3.47 36 Drie Ruiten 11 3809 966 3.94 29 Optimisten 11 3643 1124 3.24 26 C-klasseB Groep h Volharden 10 3668 998 3.66 52 Z.E.K.Z.? 10 3484 1055 3.30 46 Gekr. Valk 10 3387 1074 3.15 42 Excelsior 10 3004 1090 2.75 35 Alcm. Victrix 10 3328 1159 2.85 34 Onder Ons .10 3010 1118 2.69 31 C-Klasse, Groep II: Optimisten 10 3046 1186 2.57 50 Witte Huis 10 2708 1218 2.22 43 Driesprong 10 2839 1054 2.69 39 Gekr. Valk 10 2679 1261 2.12 39 Drie Ruiten 10 2968 1128 2.53 37 Oude Poorter 10 2427 1128 2.15 34 (Boven de kolommen komt resp. het volgende te staan: gesp., caramboles, beurten, gem, en punten.) „Volharden" en „Optimisten" zullen elkaar nu nog ontmoeten om de Kampioenstitel dei C-klasse. Donderdagavond zal in Hotel „De Nachte gaal", Langestraat, de strijd Excelcior I—Lin- denhoek beslissen wie zich Kampioen der B- klasse mag noemen en wel Lindenhoek, Excel sior I of Witte Huis. VERKEERSONGELUKKEN In een etalage van V. en D. viel gistermorgen een grote rol zeil om, waardoor een etalageruit werd ver nield. Vermoedelijk is de rol gevallen door het trillen van de weg, dat werd veroorzaakt door passerend zwaar ver keer. Aan het water van de Oudegracht, tussen het Groot Nieuwland en de Keetgracht, stond gistermorgen een kolenvracht auto geparkeerd. Een per sonenauto, welke voldoende ruimte had om te passeren, reed zo rakelings langs de vrachtauto dat deze aan de rechter voorzijde werd geraakt. Beide wagens werden beschadigd. Op de hoek van dc Nieuwlander- singel en de Landstraat kwamen twee vrachtauto's met elkaar in botsing. Het ongeluk onstond door da een van de bestuurders door het zonlicht werd verblind. Beide wagens werden be schadigd. hoge winst Zoals het klokje thuis tikt, tikte het niet in de rechtszaal, toen de economi sche politierechter, mr. R. W. J. C. van den Wall Bake een aantal leden van het horlogemakers-gilde voor de groene ta fel kreeg. Het waren niet allen mannen van de klok, want een klein aantal hun ner had verstek laten gaan, kennelijk met het oog op het fraaie weer. De ten laste 'eggingen luidden vrijwel alle hetzelfde: overtreding van het regle ment op de in- en uitvoer van horloges. Zes juweliers uit Langedijk, Heiloo en Alkmaar waren bij een inspectie door de ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen aangetroffen in het bezit van klokjes, die niet via de legale wegen waren ingevoerd. De officier van Justitie, mr. dr. J. M. Vellinga, zeide van elk van hen, dat ze redelijkerwijs de herkomst van de uur werken hadden kunnen vermoeden. Te gen Jacob B. uit Langedijk, die twee horloges in zijn bezit had, werd 30. boete of achttien dagen geëist. Reinder R. uit Heiloo had al eens eerder een dergelijk geval aan de hand gehad en hoorde nu de dubbele straf eisen: veer tig gulden of twintig dagen. De uit spraak in beide zaken luidde conform de eis. Laurentius van E. uit Alkmaar had twaalf armbandhorloges in zijn bezit. Volgens zijn verklaringen miste hij de facturen van deze voorwerpen, aan de hand waarvan bewezen zou kunnen worden, dat hij niet in overtreding was geweest. Tegen hem werd 100 gulden boete of dertig dagen geëist. De uit spraak luidde: 75.of 18 dagen. Bij Jacobus S. ook een Alkmaarder ging het om vijf horloges. Hij was reeds eenmaal voor iets dergelijks verdor- deeld en betoogde nu, dat de thans ge vonden horloges overgebleven waren, nadat de ambtenaren de eerste keer op bezoek waren geweest. De officier zei- de hieraan te twijfelen en vroeg een boete van 60.of 36 dagen hechte nis. Het werd ten slotte 50.of 30 dagen. De zaak tegen de horlogemaker Herman S., uit Alkmaar werd aange houden voor het horen van de ambte naren, die bij hem twaalf horloges in beslag hadden genomen. Nicolaas L. eveneens een Alkmaarder kwam er genadig af met zijn tien gulden boete of zes dagen. Hij" had slechts één hor loge in zijn bezit gehad. Gelukkig voor hem had hij dit nog niet betaald, zodat de strop van de verbeurdverklaring ten laste van de verkoper komt. Verbeurd- jubileum bij de heer Schilder Gisteren herdacht de heer Schilder, die de brood- en banketbakkerij aan de Stationsweg 6, alhier drijft, het heuglijke feit, dat 40 jaar geleden zijn vader in een wel zeer primitieve zaak in de Forestusstraat met een bakkerij begon. De heer Schilder Sr. kan zich nog heel goed herinneren, dat hij zijn broden destijds bakte in een oude oven, die met takkenbossen werd ge stookt en daarbij een al even oude doofpot gebruikte, 's Morgens om zes uur moest hij al op pad om de broden weg te brengen. Hij haalde herinne ringen op uit zijn diensttijd, toen hij zijn baksels evengoed mocht rond brengen, doch onder voorwaarde, (lat hij de gehele Zondag op wacht stond. Thans exploiteert de heer Schilder Jr. de moderne zaak aan de Stationsweg en herdenkt de bakperiode van 40 ja ren, waarvoor zijn vader de grondslag legde. In de loop der tijden is er in en om deze zaak heel wat veranderd en gemoderniseerd. De bakkerij achter de winkel is bij na geheel nieuw opgebouwd. Ook het perceel zelf werd bijna geheel ver nieuwd. Op het ogenblik werkt men met de modernste middelen, zoals auto matisch gekoelde werkbanken en het is geen wonder dat het effect hiervan niet kan uitblijven, want dé tulbanden van de heer Schilder zijn niet voor niets door het gehele land bekend. Begrijpelijk is het dat de jubilaris tal van bloemstukken en felicitaties ontving en dat zijn vader van harte in de feestvreugde deelt. Viruly spreekt voor de Volksuniversiteit Zaterdagavond zal de heer Viruly voor de Volksuniversiteit een lezing houden onder de titel „Verrassende ontmoetingen in de luchtvaart". Tot en met Donderdagavond heeft een voorverkoop plaats gehad, waarbij uitsluitend kaarten verkrijgbaar waren voor contribuanten van de Volksuni versiteit. Vanaf morgenochtend zijn ook voor niet-contibuanten de nog resterende kaarten verkrijgbaar in de boekhandel van de fa. Zwaan en Zoon. Verdere bijzonderheden vindt men elders in dit nummer. Raadselachtige brand In de nacht van Dinsdag op Woens dag werd de directeur van het kle dingmagazijn Spaander in de Lange straat wakker door het knappen van een ruit. Toen hij op onderzoek uit ging, zag hij dat de gordijnen bij de voordeur en de rubber deurmat in brand stonden. De viammen reikten reeds tot het plafond en de ruit van de winkeldeur was door de hitte ge sprongen. De directeur slaagde er in de brandende voorwerpen naar buiten te gooien en het vuur te doven. De oorzaak van de brand is onbekend. De politie stelt een onderzoek in. verklaring van de bewuste uurwerken was bij elk vonnis inbegrepen. Drogisten in overtreding ,Het is gebleken dat in Alkmaar ver. scheidene drogisten zich niet aan de prijsvQorschriften houden. Mede uit preventieve overwegingen mag de boe te daarom niet te laag gesteld wor den". Tot deze uitspraak kwam de of ficier van Justitie in de zaak tegen d« Alkmaarse drogist J. van D„ wie ten laste was gelegd dat hij verscheidene verbandstoffen voor te hoge prijs had verkocht. Van D. had zijn winst niet berekend naar de inkoopprijs, doch naar de dagprijs welke dus hoger lag. Hij zeide dit gedaar te hebben, omdat hij anders op zijn werkkapitaal zou inlopen. Bovendien had hij een te hoog winstpercentage genomen. In plaats van dé toegestane 35 procent had hij 40 pro cent berekend. Mr. Vellinga en mr. Van den Wall Bake waren beiden van mening dat de drogist het teruglopen van het werkkapitaal niet op zijn klan ten mopht verhalen. De officier eiste 150.subs. 30 dagen. Mr. Van den Wall Bake verminderde de straf tot 100.subs. 30 dagen. Puzzle voor A'damse Hof Voor het Amsterdamse Gerechtshof stond Woensdag in hoger beroep terecht de 40-jarige Alkmaarse gemeente-arbei der J. B. S. Hem was door de Alkmaarse rechtbank een gevangenisstraf van drie maanden opgelegd, omdat hij op 26 Oc tober 1946 een koe aan het bij hem door eep deurwaarder gelegde beslag zou hebben onttrokken. Voor 't Hof verklaarde verdachte, dat bü de betrokken koe weliswaar op de dag van het beslag had verkocht aan een onbekende uit Purmerend, maar dat de deurwaarder pas enkele uren la ter was verschenen. Deurwaarder H, als getuige gehoord, verklaarde,' dat hij beslag had gelegd op een koe, die op een landje in de nabij heid van verdachtes woning graasde. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat verdachtes buurman de 51-jarige tuinder J. M. daar ook een koe in de wei had, maar aangezien de deurwaar der slechts één koe had gezien, rees de veronderstelling, dat de verkeerde koe in beslag was genomen. Een visie, die ver dachte tot de zijne maakte. President: „Als u dacht, dat abusieve lijk de koe van uw buurman in beslag was genomen, had U de deurwaarder onmiddellijk moeten waarschuwen" De procureur-generaal mr. Fabius sloot zich hierbij aan en noemde het voorts onaannemelijk, dat het verhaal van verdachte over het in beslag nemen van de verkeerde koe juist was. Spre ker achtte verdachte wel degelijk schul dig en eiste drie maanden gevangenis straf. Verdachtes raadsman mr. dr. C. Berk houwer achtte het bewijs van de schuld van zijn cliënt niet bewezen. Pleiter meende, dat het zeer wel mogelijk was, dat de koe van de buurman in beslag was genomen. Spreker vroeg vrijspraak van verdachte. Uitspraak over veertien dagen. Burgerlijke Stand Geboren: Alida C., d. v. N. Noom en J. A. van der Tas. Theodorus P. H. z. v. C. J. M. van Dam en C. J. Boekei. Gehuwd: Gerardus J. J. van Stein en Maria C. de Boer. Mindert van dei Meer en Maria C. Swertz. Gerrit Jonker en Agnus de Zeeuw. bij- wel Uit dit jonge Doopplechtigheid in „De Overdekte" Het is moeilijk te zeggen of de ruim tweehonderd bezoekers, die de doop plechtigheid van de Baptisten-gemeente in de overdekte zweminrichting woonden, uit belangstelling, dan uit sensatiezucht waren gekomen, „u de toespraak, die de predikant, Ds. van Wier hield, zullen de toeschouwers wel begrepen hebben, dat het onkies is uit loutere nieuwsgierigheid een dergelijke plechtigheid bij te wonen. Voor de Baptisten die een beli chaming van Nieuw Testamentisch Christendom willen zijn heeft de doop een duidelijke boodschap aan de wereld. De Bijbel noemt dit „Met Christus worden begraven". Van deze „Begrafenis" is de doop, als zinnebeeld van het watergraf de uitdrukking. Volgens de Baptisten mag de doop slechts bediend worden aan degeen, die gelooft en dient de doop gehand haafd te worden, zoals de Bijbel leert. Na de prediking legden vier mensen in de doop getuigenis af van de verandering, die door God in hun le ven was gebracht. Algehele verbouwing en modernisering De heer G. Vader in de Landstraat alhier zat gisteren ter gelegenheid van de heropening van zijn banketbakkerij dik in de bloemen. En geen wonder, want de heer Vader is reeds vijftig jaar in het vak en zijn producten zijn dan ook wijd en zijd bekend. De ban ketbakker heeft zijn gehele huis laten moderniseren en opknappen. De win kel kreeg een ni^uw interieur en is thans alleszins het aanzien waard. De heer Vader had gistermiddag reeds 25 bloemstukken ontvangen van vrien den, kennissen en zakenrelaties, waar uit zijn goede reputatie moge blijken. „HET WOORD VAN KAJ MUNK" In het Harmonie-theater zal Zater dagmiddag de film „Het woord van Kaj Munk" worden vertoond. Dit ge schiedt onder auspiciën van de Kerke- raad der Nederlands Herv. Gemeente. Ds. J. Dikboom zal voor de aanvang een korte inleiding houden. Kaj Munk is de Deense predikant, die tijdens de bezetting van zijn land nimmer geaarzeld heeft van de kansel de waarheid te verkondigen. Verder spreidde hij een eigenaarde philosophie ten toon. Ongetwijfeld zal in deze film veel van Munks eigen persoon uitge beeld zijn.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2