Oud-strijders onderscheiden Nieuws uit De Langedijk Zij deden hun plicht HEILOO Schriftelije vragen gesteld Heer-Hugowaard Paarden sloegen op hol Warmenhui'zen Burgerlijke Stand Limmen LAATSTE NIEUWS Wederom moord op planter Marktberichten De nieuwe verkeers regels Vuur teisterde Cacaofabriek De Avonturen van Een echte poppenkast DONDERDAG 8 MAARÏ 1951 Gisteren is door burgemeester H. Schelhaas van Langendijk in het ge meentehuis dezer gemeente aan een aantal uit Indonesië teruggekeerde militairen het ereteken voor orde en vrede met gespen uitgereikt. De militairen aan wie deze onder- icheiding werd toegekend zijn de vol gende: J. Kaas, D. Kloosterboer, J. Stins, H. Visser en P. Voorthuizen, al len te Broek op Langendijk, K. Groen, voorheen te Broek op Langendijk, thans wonende in Canada, G. van Gulik en J. Kos te Oudkarspel, F. Ph. Laas en P. Pannekeet te Zuid-Schar- woude, P. S. Smit te Noord-Schar- woude. Toen de militairen zich met familie leden en verloofden in de raadzaal hadden verenigd, nam de burgemees ter, die vergezeld was van wethouder M. Kuiper, het woord. De burgemeester uitte allereerst de veronderstelling dat vele militairen misschien wel met meer idealen zijn vertrokken dan teruggekomen. Op de politieke zijde van dit vraagstuk in te gaan, kwam hem thans niet juist voor In elk geval, zo zeide hij, hebt gij uw beste krachten gegeven in dienst van het vaderland en tot herstel van orde en rust in Indonesië. Dat dit nood zakelijk was, wordt wel duidelijk door de jongste uitlatingen van de Hoge vertegenwoordiger van de Kroon. Mo menteel is het leven van vele Neder landers in Indonesië niet meer veilig en het valt wel zeer te betreuren dat het Nederlandse leger zijn taak niet Door de heer P. J. Zuurbier, secre taris van de K.V.P.-fractie, zijn aan B en W. schriftelijke vragen gesteld met de bedoeling, dat deze in de eerstvol gende openbare raadsvergadering mondeling beantwoord zullen worden De vragen luiden als volgt: le. Is het juist, dat, zoals de pers meldde, de gemeente Heiloo voor de eerstvolgende drie jaren 17 woningwet woningen toegewezen kreeg? 2e. Zijn B. en W. niet van mening, dat dit aantal voor de gemeente Hei loo, die als .woongemeente" is aange merkt, bijzonder laag is? 3e. Kunnen B. en W. aangeven door welke instantie deze woningtoewij zing is vastgesteld en op welke grond slag dit is geschied? 4e. Is door B. en W. reeds geageerd tegen deze lage toewijzing? Zo niet, welke stappen denken B. en W. in deze te nemen? kon volvoeren. In Indonesië zijn onge twijfeld goede elementen, maar er zijn er helaas ook die het op de chaos be grepen hebben. De Unie zal slechts dan iets betekenen indien wederzijds de goede wil tot opbouw bestaat. Nederland is thans wel zeer klein geworden, maar deze kleinheid kan het niet beletten iets groots te doen Door samenwerking kan veel worden verkregen. Vervolgens wees de burgemeester op de moeilijkheden en ontberingen, die-juist door de eerst vertrokken mi litairen moesten worden overwonnen. Dikwijls rijst de vraag: Waarvoor zijn we eigenlijk in Indonesië geweest Men kan hier slechts dan uitkomen in dien men de leiding van God aan vaardt. Aan ons is het onze plicht te vervullen 'en, zo zei de burgemeester, die hebt gij volbracht. Een lintjesregen is dit niet, maar wel een werkelijk verdiende onderscheiding. Gij zijt mannen geworden en voor de toekomst zal Nederland U zeer nodig hebben. Nadat de burgemeester de militairen de onderscheiding op de borst had ge speld en de bijbehorende oorkonde had uitgereikt, werden de gevallen militairen herdacht door het in acht nemen van een ogenblik stilte. Terwijl verversingen werden geser veerd, bleef men nog geruime tijd ge zellig bijeen. Dinsdagmiddag omstreeks half zes sloegen twee paarden op hol, welke waren gespannen voor een wagen, die werd bestuurd door de 17-jarige J. T. Juist voordat het span in de Midden- wegsloot verdween, sprong de voer man op de begane grond, zichzelf hier mede voor een ernstig ongeluk be hoedend. T. kwam met een lege wagen uit de richting Noord gereden. De paarden liepen in matige draf. Waarschijnlijk schrokken de dieren van een juist passerende trailer, waardoor zij op hol sloegen. T., die dissel, leidsels en rem gelijktijdig moest bedienen, kon de paarden, die in grote vaart doorren den, niet langer in bedwang houden. Remmen baatte niet en de wagen be gon hevig te slingeren. T. zag geen uitweg meer en sprong met de leidsels in de hand van de wagen, juist voor dat deze nabij de Paardenboslaan in de Middenwegsloot terecht kwam. Een van de paarden slaagde er in, nadat hij van het tug was ontdaan, zelf het droge te bereiken. Het tweede dier zat met de achterpoten in de mod der vast en moest met vereende krach ten op de wal worden getrokken. T. kwam met de schrik vrij. Geboren: Anthonius Maria, z. v. Teeuwis Hoogeboom en Johanna C. E. Kos. Jacob, z. v. Adriaan Bakker en Elisabeth Grin. Maria Bregitta, d. v. Wilhelmis Hoogeboom en Maria Bos. Ondertrouwd: Gerardus Maria Tes- selaar en Magdalena Agatha van Velzen. Gerardus Wilhelmus van Velzen en Wilhelmina Tesselaar. Overleden: Johannes M. W. de Nijs, oud 5 maanden. Gerardus van der Wel oud 82 jaar. Welk weer krijgen we? Op de eerstvolgende bijeenkomst die door het departement van het Nut en de afdeling van de Bond voor Plattelands vrouwen gezamenlijk zal worden gehou den. Komt onze oud-plaatsgenoot, de heer Delver, spreken over het ontvangen en uitzenden van weerberichten, net ontstaan van stapelwolken, hozen, e.d. Daar de heer Delver werkzaam is aan het Koninklijk Nederlands Metereologisch Instituut, belooft dit een mooie avond te worden ^an een bij uitstek deskundige. „HET BONTE LEVEN'» Naar wij vernemen, heeft onze plaatse lijke toneelvereniging in studie genomen het toneelstuk „Het bonte leven", spel van het land in vier bedrijven door A. Boere. Het ligt in de bedoeling over enkele we ken met dit stuk voor het voetlicht ta komen. De gaande en komende man Ingekomen: Pieter Blokker van Alle rnaar naar Dusseldorperweg 61, Bec- nardus J. Kok van Alkmaar naar Dus seldorperweg 61, Geertruida Druijven van Groesbeek naar Burg. Nieuwen- huijsenstraat 7. Vertrokken: Cornells J Marselis van Rijksweg 127 naar IJsselmuiden, Enge- lina Bijwaart van Dusseldorperweg 61 naar Noordwijk, Klaas Bol van Rijks weg 162 naar Heiloo N.JL, Cornelia F. M. Lucas van Dusseldorperweg 61 naar 's-Gravenhage, Jan Zijp van Dussel dorperweg 61 naar Amsterdam, Maria C. Komen wed. J. van Geijlswijk van Dusseldorperweg 61 naar Haarlem. HET GAAT „EXCELSIOR" NIET VOOR DE WIND Het Harmon iecorps „Excelsior" hield zijn vergadering in café „De goede 'Verwachting". Besloten werd niet deel te nemen aan het concours te Utrecht, daar de reis naar de Dom stad te hoge kosten verg't. Aan het concours te Langedijk zal echter wel worden deel genomen. Dank zij de verleende gemeente subsidie sloot de kas. Verschillende instrumenten dienen nodig her stellingen te ondergaan. Ter bestrijding van de kosten zal men binnenkort een rondgang hou den door het dorp. Het corps hoox>te op de aanmelding van donateurs. Met de wensen voor een succesvol concours werd deze vergadering besloten. ZWAAG, 7 Maart. Aardappelen 10—11,50; uien 2—6; bieten 4—8,10; prei 11—27; groene kool 22—32; gele kool 6—13,70; rode kool 9— 18,30; boerekool 26—33; spruitkool 40—59; witlf 22—42; breekpeen 4—5,80; glas andijvie. 74—83; knolsejderie A 14—16; Goudreinetten 34—45; Present van Engeland 29—58; Zoete Evmgaard 28—48; Jonathan 35—58; Golden Delicious 27—36; Lonton Superbe 30—37; Gie- ser Wildeman 29—51; Winterjan 28—50. Ongecorrigeerd) Woensdagochtend is in Oost-Java wederom een Nederlandse planter ver moord. Het slachtoffer is de 58-jarige tuin-employé Hayes van de suikerfa briek Tjandi. De heer Hayes, die in een jeep reed, werd bij de desa Tan- gulanging nabij Sidoardjo door een bende aangehouden en in het zijtet- rein gevoerd. Na enige tijd liet -ie bende hem vrij, maar toen hij terugliep naar de plaats waar de jeep was ach- teruglaten werd de heer Hayes door enkele kogels in de rug getroffen en gedood. De bende heeft vermoedelijk argwaan gekoesterd, toen zij zag, dat het slachtoffer bij zijn achtergelaten jeep een Indonesische arbeider ont moette. ALKMAAR, 7 Maart. - Aardappelen: BI. Eigenheimers 11; witlof 20-38; rode kool 6,50 —16,40; savoye kool 6—13,70; groene kool 10 —24,50; spruitkool 32-67; boerekool 15,50- 45; andijvie 44-78; rode bieten 6-8; winter peen 4-8,20; uien 2-4,50; prei 8-21; soep groenten 4—6,50; appels: Goudreinetten 36 en Present van Engeland 25—32,50. LANGEDIJKER GROENTEN-CEN TRALE, 8 Maart. - 20.000 kg uien 2 80—4.10, grove uien 3.204.80; 4500 kg. bieten A 6.10—6.60; 600 kg. witlof l 37.—; 65.000 kg. rode kool 6.50—20.10' 80.000 kg. gele kool 69-40; 42.000 kg Deense witte kool 5.506.30. Doorge draaid; 1300 kg. peen, 2800 kg. bieten; 13.000 kg. gele kool; 6000 kg. witte kool. NOORDERMARKTBOND, 8 Maart. - 6000 kg. aardappelen BI. Eigenheimers 11.—; Bevelanders 10.80—11; Eigenhei mers 8.80—8.90; 11.000 kg. uien 3.50— 3.90; grove uien 4.504.80; drielingen 3.20; 117.000 kg. rode kool 6.1021.40; 40.000 kg. gele kool 68.80; 1000 kg groene kool 13—25; 130.000 kg. Deense witte kool 5.507.30. WARMENHUIZEN, 8 Maart. - 60500 kg. rode kool 6.50—20; 20.600 kg. gele kool 6—8; 25.700 kg. Deense witte kool 5.50—6.80. MIDDENMEER, 7 Maart 1951. Note ring: tarwe 2223,65; gerst 3538,gO; ha ver 3337; duivenbonen 3339; capucij- ners 5073; groene erwten 36—39,50; schokkererwten 3843; bruine bonen 40 46; karwijzaad 165180; blauwmaanzaad 160180. Hooi, stro en ruwvoeders: wit hooi 110—125; rode klaverhooi 110—115; lucerne hooi 110—130; haverstro 50—55; tarwestro 55—57,50; groene erwtenstro 70— 77,50; ander erwtenstro 5060; voederbie ten met hoog gehalte 26—27; wortelen 20 22; ingekuild bietenblad 18,25; voeraard- appelen 5—5,50. Overzicht: voor alle producten handel kalm. Aardappelen: pootaardappelen voor binnenland en ex port 28-35 18—33, 35-45 binnenland en ex port 1530, boven 45 binnenland en ex port 12—18. Consumptieaardappelen binnenland 911, export 910. Over zicht: pootgoed mat, 28-35 export vlot, maat 35-45 export vlot, boven 45 traag Consumptie-export matig, consumptie binnenland vlot voor beste Soorten. Rest traag. Vlas: verhuur per ha 10001100. VERVOLG STADSNIEUWS Opvolgen van aanwijzingen. De bestuurder van een rij- of voertuig is verplicht de bevelen op te volgen, die hem door de opsporingsambtenaar wor den gegeven. Deze opsporingsambtena ren (politie en andere aangewezen per sonen) zijn bevoegd zich te vergewis sen van de naleving der voorschriften van de verkeerswet. De bestuurder van het rijtuig, dat aan een onderzoek on derworpen dient te worden is verplicht alle medewerking te verlenen. Ze moe ten de opsporings-ambtenaar desge wenst in het voertuig vervoeren naar een plaats, waar deze het onderzoek kan verrichten. Landbouwmotorrijtuigen. Motorrijtuigen, die geen grotere snel heid bereiken dan 16 km. per uur mo gen zich niet bevinden op rijbanen, die voor verkeer in beide richtingen zijn gesloten, behalve voor verkeer met mo torrijtuigen. Deze wegen zijn aange duid door een rond, blauw bord, waarop een witt§ auto is afgebeeld. Autohoorns Motorrijtuigen moeten voorzien zijn van een hoorn, waarvan de geluids sterkte niet groter mag zijn dan 85 de cibel. De koppeling van aanhangwagens moet van een zodanige constructie zijn, dat zijdelings uitwijken van de aanhang wagens zoveel mogelijk wordt voorko men, De lengte van een stoom- of mo torwals, met daarachter gekoppelde aan hangwagens mag niet meer dan 22 meter bedragen. Hoogte van de lading. De hoogte van een wagen de la ding meegerekend mag niet meer be dragen dan 3.50 m. Voor de breedte is het maximum 2.60 m. Indien de weg een verharde „B"-weg is mag de breedte niet meer bedragen dan 2.20. Voor la dingen losse veldgewassen mag de hoog te tot 3.80 reiken, terwijl de breedte hoogstens 3.50 m. mag zijn. Voor ver harde B-wegen is dit laatste cijfer 3 m. De wieldruk van enig wiel mag niet hoger zijn dan 4000 kg. Voor B-wegen geldt het maximum van 2400 kg. AFD. NED. KATH. REISVERENIGING OPGERICHT Besloten is hier ter stede, evenals voor de oorlog, een afdeling op te richten van de Ned. Kath. Reisver- eniging. Er werd een voorlopig be stuur gekozen, dat als volgt werd sa mengesteld: H. G. Rijs, voorzitter; J. L. Linsen, secretaris; J Koelman, pen ningmeester; de heer A. Strouthof te Bergen en de Alkmaarders mej. G. Buys, L. Houben, P. N. Bruin, J. Mus ters en M. Spruyt. NIEUWE CONTROLEURS- STAMBOEKHOUDER Voor het te Hoorn gehouden examen voor controleur-stamboekhouder voor rundvee-, fok. en contröleverenigingen zijn geslaagd de heren C. de Boer, Beemster; L. A. Liefting, Uitgeest; J. Mooij, Heiloo; D. Polman, Oudkarspel. Indra Ter gelegenheid van zijn 25-jarig ju bileum zal „Indra" de bekende hypno tiseur en helderziende, die het vorig jaar hier ter stede in het Gulden Vlie» zeven maal optrad voor geheel gevulde zalen, Zondagavond a.s. op veler ver zoek nogmaals een interessante expe rimenten-avond geven en weer het be wijs leveren van zijn uitzonderlijke gaven op occult gebied. Aan deze zeer bijzondere voorstelling zullen naast de gevierde „Aloha Hawaiïans", het grote Radio-succes, nog medewerken „The Corona's, International tap-dancers en „Soerah Maloekoe", het originele Krontjong-ensemble. Een echt Zondag avond-programma van humor en sen satie, afgewisseld door muziek, zang en dans Gisteravond van 6 tot 11 uur heeft een felle brand gewoed in de vier ver diepingen hoge cacaofabriek „De Mo riaan" van de N.V. Wessanen's Konink lijke Fabrieken te Wormer. Hoewel het betonnen pand overeind is blijven staan, werd er een enorme schade aangericht. De brand ontstond toen er een drijfriem in de schepperij vastliep en door verhit ting ontstane vonken in het rond spat ten. Zij vonden in de houten omgeving en de cacaopoeder gretig voedsel. De fabrieksbrandweer was spoedig aanwezig, doch daar de pomp in repa ratie was, kon geen water worden ge geven. Inmiddels verscheen ook de brandweer van Wormer met groot ma teriaal ter plaatse. Het -vuur breidde zich zodanig uit, dat om half negen de hulp van de Wormerveerse brandweer werd ingeroepen en het vuur met veer tien stralen moest worden bestreden. Ongeveer 11 uur was men het vuur meester. Een grote partij cacaopoeder en cacaoboter is bij de brand en door het vele bluswater verloren gegaan. De schade, die zeer groot moet zijn, is bij benadering niet op te geven. Rembrandt-tentoonstelling in Haarlem Als een van de voornaamste gebeurtenissen van het komende „Holland Festival" zal in de Haarlemse Vleeshal van begin Juni tot half September een Rembrandt-tentoonstelling wor den gehouden. Het gehele gebouw zal voor deze expositie beschikbaar komen. In de be nedenzaal komt een aantal kostbare tekeningen van Rembrandt uit het Teyler's Museum, aan- gevuld met tekeningen uit andere collecties. In do bovenzaal worden etsen geëxposeerd. De tentoonstelling' wordt georganiseerd door de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, en de conservator van het Teyler's Museum, de heer H. van Borssum Buisman. KERKELIJK PROTEST TEGEN AUTORACES TE ZANDVOORT De classis Haarlem der Gereformeer de Kerken heeft een protest aan Ged. Staten van Noord-Holland verzonden tegen het verstoren van de Zondagsrust door autoraces te Zandvoort. -U mjps n n» -Q i nuns ~5S03m Zeg, wat jullie nog niet wisten, is, dat Mies, ons muisje klein, Heel goed kan pianospelen. Ja, dat vindt ze reuze fijn! Kijk, daar gaat ze weer studeren, Net als iedere Zaterdag, Mèt muziekpapier, omdat ze Zonder dat niet spelen mag. Eerst een stuk naar bonen klimmen, Naar het toetsenbord en dan Héél goed naar de noten kijken, Voordat Mies beginnen kan. Van je ping-ping-do- re-mi-fa, Tralala,sol-si-re-do. Prachtig! Wat een pianiste, Miesje, hoe kan jij dat zo! Nou, de laatste noot is moeilijk, Gunst, dat wordt een reuze sprong! „Een twee hoepla" deed ons muisje, Van dat spelen blijf je jong. Oei.', Mies kan zich niet meer houden, Slaat haar armen in het rond. Ja, dat 's het einde van het wijsje, Daar valt Miesje op de grond. „Boenggg!", daar ploft ze op de vloer, Met de muziek nog in haar hand. „Poeh", klaagt Mies, „die noot was vals zeg! Ik ben blauw aan alle kant!" Vandaag trommel ik ieder een bij elkaar, die maar han dig is, waht we gaan een poppenkast maken. Een echte poppenkast, waar van alles aan te past komt: knippen, plakken, tekenen, figuurzagen, naaien enz. enz. Er is te weinig ruimte om veel te schrijven, dus opge let: snijdt 5 platen van dik karton van de volgende af metingen: le 50 X 65 cm., 2e 3e 53 X 30 cm. Neem de eerste plaat (50 X 65). Dit is de voor kant (figuur A). Maak de punt aan de bovenzijde er aan door de twee hoeken er af te snijden en snijdt daar na de acteerruimte er uit (34 x 2d). Wanneer alle randen zijn gladgeschuurd kunnen jullie aan 't schilde ren gaan. Het is absoluut geen voorschrift fig. A pre cies na te tekenen. Als het te moeilijk is, knip dan van gekleurd papier wat mooie grote cirkels en plak deze hier en daar op. Nu kunnen jullie de kast in elkaar zet ten, maar eerst nog even een inkeping snijden boven in de twee platen 53 X 30 (zie fig. H). Tekening 3 laat duidelijk zien hoe de poppenkast in elkaar moet. De plaat 26 X 43 nog niet gebruiken. Nu komen de poppen C. is Jan Klaassen, D. is Catrijn en E. de politieagent. Teken de kopjes (ware grootte 7 cm.) op triplex en zaag ze uit. Denk er om dat de 15 cm. lange stokjes (I) er onder blijven zitten met de kraag jes (K), waar de jasjes om gestrikt worden. Geef de kopje» een vtoeskleur en zot met rood en bruin de lijnen er op. Zo, nu zien jullie bij F een handje staan. Teken dit handje op papier over (3 cm. lengte) en druk het daarna 6 maal met carbon papier op triplex over. De zes handjes keurig uitzagen, aan beide zijden een vlees- kleur geven en met bruin de vingers er op schilderen. Nu gaan we knippen en naaien. Moeder heeft mis schien wel 3 leuke lapjes van 20 X 40 cm. Vouw de lapjes in de hoogte dubbel (de afmeting is nu 20 X 20 cm., openzijde beneden) en knip het uit zoals bij L aan gegeven. (Denk er om dat er genoeg ruimte In het jasje blijft voor een hand). Als het jasje genaaid is, zoom dan de manchetjes en het boordje om en rijg er een koordje door. Tekening L laat ook zien hoe de hand jes en de kopjes in de jasjes gaan. Wanneer je nu je hand in het jasje steekt, je wijsvin ger in de rechter-, je duim in de linkermouw, en met de overblijvende 3 vingers het stokje vasthoudt, kunnen jullie de poppen leuk laten bewegen. Ten slotte da achtergrond. Neem de kartonnen plaat van 26 X 48 cm.; teken de huisjes (B) er op over, en schilder het in leuke kleu ren. Bevestig de bovenkant van de achtergrond aan een stok van 70 cm. (aan beide kanten steekt de stok dus 1314 cm. uit) en hang de achtergrond in de inkepin gen van de zijkanten van de kast (bij tek. G gearceerde gedeelte). Zo, nu is alles klaar. Het is een heel werk, dat zien jullie zeker wel, maarik verzeker je, dat jullie er plezier mee zullen hebben, want reeds de volgende week staat er een heel leuk verhaal in deze kinderkrant waar Jan Klaassen, Catrijn en de politieman in voor komen en dat ln de poppen kast opgevoerd kan worden. Kijk Vader of je oudste broer maar eens lief aan. Misschien wil hij wel helpen. Aan de slag, maak jullie poppenkast zo mooi moge lijk en veel succes hoor. WETENSWAARDIGHEDEN De agave is een plantenfn- milie, welke oorspronkelijk voorkwam in Mexico en Centraal-Amerika. Tot de agaven behoort de honderd jarige aloë, welke plant heel hoog wordt. Aquarel is een schilderij ln waterverf. Een dictafoon is 'n dictear- toestel, dat het gesproken woord opneemt en latei herhaalt. Een assagaai ts een onge veer twee meter lang steek of werpwapen, dat door de Zoeloe's en andere Afri kaanse stammen gebruikt wordt.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3