Ambonezen gaan het leger uit! Harde cijfers en papieren plannen Onze vrijwilligers in Korea: Reeds meer dan twee ton voor de Kankerbestrijding still making friends Harde opleiding bereidt Joodse emigranten voor op pionierswerk DRAMA VAN TROUW ONTROUW En.... zo spoedig mogelijk naar een land waar ze kansen hebben Herscholing in de woonoorden Haak inverovert Nederland ledereen doet mee „Wat rust en warmte Rook met Uw I Vrouw met bijl op het hoofd geslagen SPANNING OVER GANS DE WERELD (2) Tankproductie van Rusland is enorm Het voordeel van de massa „De nacht is het ergste in de hel van de oorlog Zo langs de neus weg: zij is meer waard dan ze kost, - KERKELIJK NIEUWS In Israel wacht hun toekomst Zware arbeid op woeste grond DON DERDAG 8 MAART 1951 (Van onze Haagse redacteur) DE NEDERLANDSE REGERING is niet voornemens de Ambonezen, die bin nenkort ten getale van 12500, gezinsleden inbegrepen, in ons land komen, in de gelegenheid te stellen dienst te nemen bij de Nederlandse strijdkrachten. De regering kan voorts het recht, dat de vertegenwoordigers zich ten aanzien van een afvloeiing naar Nieuw Guinea na een tijdelijk verblijf in Nederland hebben voorbehouden, niet erkennen. De mogelijkheid van een vertrek naar Nieuw Guinea acht de regering vooralsnog om politieke en sociale redenen miniem. Na aankomst zullen zij worden verzameld in de demobilisatiekampen in Amersfoort en na medische keuring worden gezonden naar diverse woonoorden van de Dienst van Maatschappelijke zorg. Daar zullen de militairen definitief worden gedemobiliseerd en verder de status hebben van Indonesische staatsburger niet vreemdeling, overeenkomstig de Ronde Tafel-overeenkomst. Voor hun kinderen zullen in de (JET LIGT in de bedoeling van de re gering de Ambonezen, in tegenstel ling tot hetgeen met de gerepatrieerden geschiedde .in enkele groepen bijeen te houden en hen te helpen bij de voorbe reiding van een toekomst in een tro pisch land, want de regering blijft van oordeel, dat het in het belang van de Ambonezen is, dat zij zo spoedig mo gelijk weer terugkeren naar een land, dat hen in verband met hun ras en volksaard betere vooruitzichten voor een redelijk bestaan biedt. Deze mededelingen deden ons minis ter s' Jacob en enkele autoriteiten die belast zijn met de zorg voor de Am bonezen na hun vertrek uit Indonesië en gedurende hun verblijf in Neder land. In de woonoorden, zo werd voorts gezegd, zullen de Ambonezen gelegen heid krijgen tot het volgen van cursus sen voor houtbewerker, landarbeider, monteur en electricien. woonoorden onderwijzers, die de Malei- se taal meester zijn, worden aangesteld. Hieruit volgt dus, dat men een assimi latie van de Ambonezen met het Ne derlandse volk wU vermijden met het oog op de te verwachte tijdelijkheid van hun verblijf hier. Overigens houdt men er rekening mee, dat de Ambone zen ten minste tot het eind van dit jaar in Nederland zullen wonen. Men is het nog niet geheel eens over de financiële regeling voor de Ambonezen maar in beginsel is besloten voor hen dezelfde maatregelen te nemen als voor de ge- repatrieerden. Het medisch onderzoek in Amersfoort acht men noodzakelijk, omdat men van medische zijde in Indonesië gewaar schuwd is voor het vrij veelvuldig op treden van tuberculose onder de naar Nederland vertrekkende Ambonezen. De regering verwacht, dat eind Juli alle Ambonezen in Nederland zullen zijn. Het gaat hier om 2700 gezinnen en 900 vrijgezellen. Voor hun overtocht zullen 13 a 14 schepen nodig zijn. Het TELDEN IS HET NEDERLANDSE Pü- BLIEK voor een hulpactie zo enthousiast, zo spontaan en zo gul ge weest als thans het geval is via het „Haak in"-programma, dat de NCRV Donderdagsavonds organiseert ten bate van de kankerbestrijding. Het zag er aanvankelijk helemaal niet naar uit, dat het zo'n vaart zou lopen. In een zestal uitzendingen was met het „haak in- spel" een bedrag van een kleine dertig duizend gulden opgehaald. Maar plotse ling, aan het eind van het vorig jaar, wijzigde het karakter der inzameling zich volkomen, begonnen de directe giften binnen te vloeien, wat uitgroeide tot de stroom van thans: de tweehon- derduizend gulden is reeds ruim gepas seerd. rtUD EN JONG, arm en rijk, onderne- men gezamenlijk in talloze groepen, in talloze plaatsen van ons land acties ten bate van de Haak in-actle. Luiste rend Nederland bracht binnen één maand tijds een ton gelds bijeen, wat in deze zo weinig florissante tijd een wel zeer bijzondere prestatie is. En de stroom gaat voort. Zonder ophouden, zonder te luwen. Vele tienduizenden guldens worden op één Donderdag avond verantwoord. Het begon om één gram radium. Dat was de opzet. Kosten toen f 80.000. Maar inmiddels stegen de prijzen, ook van radium, dat de helft duurder werd. Het leek een onbereikbaar geval, maar in middels heeft men al bijna het dubbele! En de actie voor dit prachtige doel, de kankerbestrijding, gaat voort. Tot 24 Mei, de grote sluitingsavond, gewijd aan de huisvrouwen van Nederland. En van NCRV-zijde wordt toegezien, dat het geld besteed wordt, waar het voor gegeven is. Er mag geen cent af voor onkosten of administratie. Zij is bijzonder nuttig, deze actie, zo zei ons de omroeper, Joh. Bodegraven Niet alleen om het geld dat binnen vloeit. Er zit ook nog andere winst in, geestelijke winst. Onze jeugd leert de vreugde van het geven, ze leert kar weitjes opknaopen en zich inspannen te gunste van een ander en niet „om de heb". Dat heeft de practijk inmid dels bewezen. En een onbekende win kelier uit Den Haag en een jochie uit Kampen zijn er de aanstichters van. Het volk gegrepen. Dat was op 20 September, op een steravond in Zwolle. Daar schonk voor het goede doel die onbekende gever f 1000. En daar kwam ook een enve loppe met 110 centen erin, de prachtige gift van een jongen uit Kampen, die een glijbaan gemaakt had en zijn vriendjes voor 1 cent telkens liet glij den. Zo brachten die kinderen die f 1.10 bijeen. Het contrast was ontroerend, en dht heeft htet hem gedaan. Dat ontke tende de bezieling, waarmee overal ac ties werden ontketend, in verenigingen, op fabrieken, in kaartclubs, in muziek- of zangverenigingen. eerste schip, de Kota Inten, met circa 1000 mensen aan boord wordt 20 Maart het tweede schip, de A-tlantis, 24 Maar" in Nederland verwacht. De pers er bij! Toen, minister s' Jacob mededeelde, dat bij de aankomst in de havens nie mand, ook journalisten niet, aanwezig mag zijn, maar hij verklaarde uit me dische veiligheidsoverwegingen en om demonstraties te voorkomen, werd hier tegen door ons geprotesteerd. Achteraf werd besloten, dat weliswaar geen pu bliek bij de ontscheping zou worden toegelaten, maar wel enkele vertegen woordigers van de pers. De hoofdlegerpredikant ds. Kluis ver telde nog, dat hij een bezoek aan de Ambonezen in de kampen op Java had gebracht en hen daar in vrij goede welstand had aangetroffen. „De grote moeilijkheid", aldus ds. Kluis, „is. dat de Ambonezen de veranderingen in Indonesië niet kunnen begrijpen, Voor hen is het begrip staat en gezag onver brekelijk met het Koninkrijk der Ne derlanden verbonden. Zeer geleidelijk zal men moeten trachten hen begrip voor de nieuwe toestand bij te bren gen." Het insigne van de Zevende Wereld jamboree, die de internationale padvindersbeweging van 3 tot 13 Augustus in het Oostenrijkse Salz- karnmergut houdt. Het is een com binatie van de verkennerspijlpunt en de „Maultrommel"Dit is een oud en primitief Oostenrijks instru ment, dat bestaat uit een verend metalen tongetje in een hoefijzer vormig stuk ijzer. Het instrumentje geeft een bromtoon met een eigen aardige, melancholieke klank.' als het tongetje met de vingers wordt bewogen. Het is het symbool van deze Jamboree, die „Jamboree van de eenvoud" zal heten. EINDELIJK, eindelijk hopen we wat rust te zullen vinden, enige mijlen achter de lijn. Rust en warmte hebben de mannen nodig na al die dagen en weken van spanning, die dagen, die niemand ooit zal vergeten. Rust en warmte hebben ze nodig, maar helaas behoort het bijna tot de onmogelijk heden. Twee dagen van die zogenaamde „rust" hebben we al gehad, enkele mij len achter de lijn in een verlaten kam pong, waar de artillerie dag en nacht heeft staan donderen. Hier was de rust. De rust in de kou, de rust in vuile kle ren, late maaltijden, die van heinde en neus Zie de neus krullen van de King's Cross-roker. Aan de edele geur van de tabak en het aroma van de rook herkent men de gulden Virginia van standing. Rokers met een fijne neus weten het: King's Cross: „Het neusje van de tt Boetvaardig slachtoffer De 40-jarige Amsterdamse opperman B. K„ die op 9 Januari een 46-jarige vrouw, met wie hij geruime t(jd had samengeleefd, in haar woning met een bjjl drie slagen op het hoofd had toe gebracht, hoorde gisteren voor dc Am sterdamse Arrondissementsrechtbank twee jaar met aftrek tegen zich eisen. Zowel de vrouw, als haar 14-jarig dochtertje herriepen hun eerder afge legde verklaringen. Het meisje be weerde niets gezien te hebben, waarna de vrouw verklaarde, dat zij de man eerst een klap had gegeven en dat zij eigenlijk de schuld van alles droeg, omdat zij betrekkingen had aange knoopt met een andere man. De ver dachte was reeds eerder veroordeeld voor heling, diefstal en verduistering. EREDOCTORAAT VOOR PROF. OORT De universiteit van Oxford heeft be sloten het eredoctoraat in de natuur wetenschappen te verlenen aan dr. J H. Oort. hoogleraar in de astronomie te Leiden. (Van een speciale militaire medewerker) QM BEPAALDE ILLUSIONISTEN EN OPTIMISTEN uit de droom te helpen, is het nuttig, om in dit stadium der opbouw van de Westeuropese weermacht eens enkele cijfers en feiten in alle nuchterheid te memoreren. In de laatst ver schenen aflevering van de Amerikaanse „Military Review" worden enkele bijzonderheden gegeven over de Russische oorlogsindustrie. Er kan veilig worden aangenomen, dat deze gegevens, de van Mei 1950 dateren, en ontleend zijn aan de „Revue Militaire Suisse", uit deskundige bron stammen. De Sowjetfabrieken produceren momenteel, zo lezen we onder meer, meer dan 65.000 tanks per jaar, waarbij een productieschema van zeven dagen per week geldt. Bij deze productie cijfers dient echter te worden opgemerkt, dat van tijd tot tijd het cijfer van on deugdelijk materieel vijf en veertig procent bedraagt. Te Swerdiovsk bevindt zich reeds een enorme fabriek en op 6 km afstand van deze stad is een nieuwe fabriek in aanbouw, die naar alle waarschijnlijk heid de grootste van de Sowjetunie zal worden. Ten N.O. van Swerdiovsk, te NijniTaghils werken 19000 arbeiders in de centrale werkplaatsen. Eén andere fabriek is in het Kuznetsk-mijndistrict en deze heeft 19.000 arbeiders gedwon gen te werk gesteld. De voor het Verre Oosten bestemde tanks worden gefabri ceerd te Chabarovsk, het centrale in dustriële centrum aan de Armoer- rivier. Behalve de juist genoemde monster- fabrieken bestaan er in de Sowjetunie nog een aanzienlijk aantal andere fa brieken en zelfs de kleinere Russische fabrieken zijn groter dan de gemiddelde Amerikaanse of Engelse tankfabrieken. Arbeidscondities. j-|ET DOET bijna komisch aan, in een tijd, dat in Nederland en in West- Europa door bepaalde klingen slechts schuchter en fluisterend gesproken wordt over verlenging van werktijd en verhoging van de productie, te verne men, dat in alle tankfabrieken van de Sowjetunie 7 dagen per week wordt gewerkt en er per jaar slechts drie dagen vacantie wordt gegeven op na tionale feestdagen. En dat alles, terwijl stakingen in Europa, Amerika en Au stralië aan de orde van de dag zijn. De Russische industrie, die geheel onder controle staat van de militaire instanties, is bovendien nog eens extra onderworpen aan het toezicht van de N.K.V.D., de beruchte geheime Russi sche politie. Speciale, in alle fabrieken gevestigde gerechtshoven, behandelen gevallen van sabotage. Doodvonnissen behoren tot de normale dagelijkse za ken. De executies vinden, zonder hoger beroep, plaats onmiddellijk na het uit spreken van het vonnie. Zij, die achul- LIET MASSALE gebruik van gepant serde en gemotoriseerde formaties was de beslissende factor in de Sowjet- overwimiing over de Duitse weermacht in de afgelopen oorlog. Ondanks de nu merieke overmacht bezat het Russi sche leger echter aan het einde van de oorlog geen superioriteit in de kwaliteit van de gebruikte tanks. Nóch de Ame rikaanse, noch de Britse of Russische fabrieken waren in staat tanks te fa briceren. welke vergeleken konden worden met de Duitse Tyger-tanks. Het was de massaproductie, die de win nende factor werd, want in 1943 was het Sowjetleger in staat tegenover elke Duitse tank drie Russische stellen. Deze overmacht steeg tot 10 op I in 1944 en tot 20 op 1 tegen het einde van de oor log. Het Russische oppercommando is zich terdege bewust van de waarde dezer numerieke superioriteit in de tankpro ductie. De fabrieken zijn gevestigd in verspreide plaatsen, die verstrooid zijn over het gehele territoir der Sowjet unie. De voornaamte centra bevinden zich te Gorki, Leningrad, Stalingrad, de Oeral, het Koesnetsk-hekken en Chabarovsk in het uiterste Oosten. De grootste productie vindt plaats te Gorki. In twee enorme fabrieken in de omgeving werken 25.000 arbeiders. Van dit aantal zijn 20.000 gedeporteerde personen, meest vrouwen. In de fabrie ken te Leningrad werken 26.500 arbei ders. Stalingrad bezit drie reusachtige tankfabrieken, welke sinds het einde van de oorlog zijn gereconstrueerd, Deze emplacementen hebben 195.000 per-' sonen in dienst, wederom voor hef grootste gedeelte gedeporteerden of voormalige krijgsgevangenen. dig worden bevonden aan het niet strikt nakomen van het vastgestelde productieschema worden gestraft met het inhouden van het loon gedurende twee tot vier weken. Ondanks deze drastische bepalingen is het percentage van ondeugdelijke productie zeer hoog. In Orsk steeg in 1946 het percentage tot 70. Ondeugdelijk materiaal was voor 40% schuldig aan dit hoge cijfer, terwijl 30% voor reke ning kwam van lijdelijk verzet en ge maakte fouten bij de constructie. In 1947 liep het percentage defecten terug tot 45. Geen ongemotiveerde gerustheid. UTU GAVEN bovenstaande gegevens niet om te prediken tot ongemoti veerde gerustheid. Nog al te dikwijls wordt beweerd, dat de Russische in dustrie een zodanige minderwaardig heid in het Sowjetrussische machts apparaat veroorzaakt, dat elke oorlog voor de Russen bij voorbaat een verlo ren zaak betekent. Het lot van Duitsland moge de we reld tot een afdoend voorbeeld strek ken. De geweldige massaproductie in de Sowjetunie betekent een doorlopend en dreigend gevaar voor West-Europa. De massa kan lang stand houden en aan de tegenstander enorme verliezen berokkenen. Korea geeft daarvan een uitmuntend voorbeeld. De Chinezen en Noord-Koreanen zien op Korea kans met inferieure wapens, zonder enige luchtmacht van betekenis, zonder vol doende artillerie en zonder zeemacht aan de kusten, de verbonden legers de dans om ue galg zonder ophouden te blijven opdringen. En men vergete dan vooral niet, dat deze inferieur geëquipeerde tegenstan der /echt cegen een verhoudingsge wijze superieur bewapend leger, dat voorzien is van de modernste wapens en hulpmiddelen, waaronder een van alle destructieve middelen voorziene luchtmacht. Bij een eventueel toekomstig gewa pend conflict op korte termijn in Eu ropa liggen voor Rusland de kaarten belangrijk gunstiger. Zou nam -lijk inderdaad de huidige spanning in Europa uiteindelijk resul teren in een gewapend conflict, dan zijn de Russen in aantal en in kwanti teit van bewapening superieur, zelfs me' hun inferieure bewapening, om de doodeenvoudige reden, dat West-Euro pa geheel, of nagenoeg geheel, onge wapend i». r\E EERSTE LUITENANT W. DUSSEL schrijft Ad. 23 Februari uit Korea: Onze commandant, onze dominee en nog vijftien gesneuveld, tientaiien ge wond. Veie auto's en nog veel meer persoonlijke uitrusting en eigendommen zijn wij kwijt geraakt in de dagen van Hoengsong- en Mon-Zan. De meesten hebben alleen nog dat. wat zij aan hebben en dat is vuil, kapot en nu, vandaag, nat. Want het is gaan regenen, het eerste teken van een naderende lente. Bij het val len van de eerste druppels hebben we elkaar aangekeken zonder iets te zeggen. Maar onze ogen zeiden genoeg: W g sneeuw, wég bittere kou, w g kei-harde grond, waarin we met houwelen onze „foxholes" moesten hakken. moesten worden aangevoerd. De rust ook temidden van geruchten, die hardnekkig zeiden „dat we weer gauw naar voren zouden gaan". De zon! Maai' de zon scheen. De zon, die warmte gaf, waarin je je weer even kon koesteren. Een vuur, waaromheen je kon zitten, een paar oude borden of de schaal van de een of andere vrucht, waaruit je kon eten. Een paar brieven van thuis, gebracht door een facteur, die er een dag en een nacht mee on derweg is geweest. Wat kan een meui rijk zijn, rijk met de zon, rijk met wat droog stro, rijker dan rijk met een paar brieven. En er is weer gezongen met hele koren tegelijk, dat het schal de tegen de bergen. En dan zegt u: „Wat zeggen jullie, zingen? Zingen jullie nü? Met die ge sneuvelde kameraden, met al die ge wonden?" Het antwoord is: „Ja, wij zingen, wij moeten wel zingen om er doorheen te komen, om onszelf voort te duwen door de grote moeilijkheden van deze dagen. Vraag de soldaten waarom zij zingen, waarom zij vrolijk kunnen ziin en zij zullen antwoorden: omdat wij leven. Zo is het. Zij juichen en lachen weer, zij vertellen weer grappen en steken de draak met alles, ook al schreit het hart om hen, die wij ver loren. „Alles O.K."... QROTE sterke kerels kijken je aan, als je ze een paar velletjes post papier geeft en een goedkope ballpoint pen. En in hun gescheurde vuile kle ren en met ruwe en vuile handen schrijven ze naar de ouders van de ge sneuvelde vrienden en dan een brief je naar huis: „Alles O.K., maak je niet ongerust". De brieven zijn naar huis gegaan met de trucks, die naar voren gingen. Want het gerucht was waar: we waren weer nodig. Wéér naar vo ren, wéér in de „foxholes", weer da gen van onafgebroken, ja zelfs ver sterkte waakzaamheid. Op een van die nachten kwam het bericht: „Alarm. Er is paardengetrap pel gehoord en hoorngeschal en er is gepraat in het voorterrein". De harten hebben weer sneller geklopt, de span ning is weer gestegen. Het wapen werd weer in de hand genomen, klaar om te schieten. Een half uur heeft de grote spanning geduurd voor de ge ruststelling kwam: „Alles veilig. Het was een loslopend paard, het hoornge schal kwam van een auto-claxon in da verte en het gepraat van een ROK- patrouille in het voorterrein. Ze heb ben ons van te voren niet gewaar schuwd". Dat heet slapen! En zo konden we dus weer gaan sla pen. Slapen noemen we dat, met alles aan op de grond liggen, met de ogen en oren als het ware open, geweer en handgranaat in de onmiddellijke na bijheid, zo niet in de slaapzak. Want o, wij hebben zoveel geleerd. Ik heb het gevraagd aan officieren en man schappen: „Wat denken jullie van de nachten dan zeiden ze dit: „De nacht is het ergste wat er bestaat te genwoordig. De dag komt als een ver lossing, want dan kun je slapen, 's Nachts kijk je op je horloge. Twee uur: wat kan er nog veel gebeuren. Ze kunnen nog komen. Je hoort elk geluid, je luistert in je slaap en je kijkt in de duisternis. Als er tegen dageraad niets is gebeurd kijken we elkaar aan en weten dan genoeg: ge lukkig, het is weer dag. Vandaag is er weer licht en misschien zon". Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Randwijk; J. Arendsen te Blauwkapel; te Vriezenveen (toezeg ging) A. Vink te Marken. Aangeno men naar MakkingaElslooW. Sangers, candidaat te Kampen, die bedankte voor Anlo (toezegging) en voor Blija. Be dankt voor PoortvlietB. Haverkamp te Veen; voor Kampen: A. den Hartogh te Scherpenzeel. Gereformeerde Kerken. Beroepen te BredaK. Talsma, res. legerpredikant te Utrecht; te Houwerzijl: N. Korenhoff, candidaat te Leiden. Gereformeerde Gemeenten. Tweetal te St. Annaland: T. Dorre- stein te Opheusden en M. v. d. Ketterij te Alblasserdam. Aangenomen naar IersekeF. J. Dieleman -e Borselen, die bedankte voor Ridderkerk. (Van onze speciale verslaggever) gIJ een van de oude buitenhuizen aan de door hoge beuken omzoomde oude weg van Hilversum naar 's-Graveland staat een klein blauw bordje met een Davidster en enkele Hebreeuwse lettertekens, de aankondiging, dat hier een kleine Joodse gemeenschap tijdelijk is neergestreken. Zij gebruikt het huis echter niet als vacantie-oord. Integendeel, van 's morgens zes tot 's avonds acht wordt er hard gewerkt. Een twintigtal meisjes en jongens van 18 tot 24 jaar wordt hier gevormd voor hun toekomstig leven ais pioniers voor een nieuwe nederzetting in Israël. Het bestaan op zo'n nieuwe neder zetting is hard en zwaar, want op woeste kale grond ver van de be woonde wereld moeten met beperkte hulpmiddelen en geheel met eigen arbeid landbouwbedrijven met daarbij behorende woningen gevestigd worden. Dit kan slechts gelukken, wanneer de pioniers tevoren gehard worden en geleerd hebben hun handen uit de mouwen te steken. Met dit voor ogen heeft de Nederlandse Zionistische bond in Nederland een viertal scholen ge sticht, waar jonge Nederlandse Joden, die naar Israel willen gaan al datgene geleerd wordt, wat zij in hun nieuwe vaderland nodig zullen hebben. Spartaans De scholing is bijna Spartaans te noemen. De jongens wordt huishoude lijk werk niet bespaard, ondanks hun zware arbeid onder leiding van des kundigen' op het bij de villa behorende akkerland, en als volontair bij in de omtrek wonende boeren en tuinders. Het eerste doei, dat 'men op de school tracht te bereiken, is dat zowel jon gens als meisjes in ieder opzicht voor zich zelf kunnen zorgen. Voorts wor den de jongens opgeleid in verschil lende takken van landbouw en vee teelt. De meisjes krijgen onderricht in huishouding en kinderverzorging. Ver der staan op het programma modern Hebreeuws, Joodse volkszangen en -dansen. In de school is geen personeel aan wezig, de leerlingen doen alles zelf, zoals zij dat ook in de nieuwe Hol landse kolonie in Israel zullen moeten doen. De groep, die op het ogenblik in op leiding is zal in Juni naar Israel ver trekken om daar na een half jaar voortgezette scholing zich aan te slui ten met reeds eerder vertrokken groe pen, om in eén gebied ten Noorden van Haifa een nieuwe landbouwkolo nie te stichten. Het is de bedoeling te komen tot een gemengd bedrijf: land bouw, veeteelt en pluimveeteelt, en de kolonie zo snel mogelijk „self sup porting" te doen zijn. De Zionistenbond en de regering van Israel geven hierbij financiële steun, welke na 15 of 20 jaar moet worden terugbetaald.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5