m si urn POETSEXTRAGT Goe JIMMY BROWN ALS BOKSER NAZI'S STOKEN IN BRAZILIË eren voor de Duitse vluchtelingenkampen Nederlanders moeten wennen aan de Australische pot 0 WH? WOLLEN „D/e Brücke", orgaan van „de nieuwe stoottroep Joden hebben het weer gedaan Het Radioprogramma Geraffineerde truc van inbrekers China het en Tibet zouden bijna eens zijn Generaal Kruis wilde verder dan regering In Nederland worden kleren en speelgoed voor de kinderen verzameld fPim, Pam en Pom aan zee^l Wat de boer niet kent... Geen gebakken biefstuk Snuif en wrijf DONDERDAG 8 MAART lOii (Speciale correspondentie uit Rio de Janeiro) J^JET BEZORGDHEID hebben de Britse bezettingautoriteiten in Duitsland on langs vastgesteld, dat op grote schaal een uit Zuid-Amerika afkomstige en hoogst bedenkelijke publicatie in de Duitse taal geïmporteerd, verspreid en gretig gelezen wordt en wel „Die Brücke zum Deutschtum der Welt" geheten. „Die Brücke" is geen eendagsvlieg, geen pamflet, dat zo maar eens werd uit gegeven, doch een op geregelde tijden verschijnend, keurig typografisch ver zorgd en geredigeerd orgaan, dat een even anti-democratische als anti-Joodse tendens heeft Het blad wordt niet alleen op royale wijze In alle delen van Duitsland verspreid, doch ook in de talrijke Duitse kolonies en vestigingen in Noord- en Zuid-Amerika. Alleen hier in Brazilië wonen bijna een millioen ge registreerde Duitsers, in Argentinië ruim 250.000 en in Chili ongeveer 30,000. rjE DOELEINDEN der Duitse kolonies gelijken als twee druppels water op 4ie van de vooroorlogse „Volksbund Kir das Deutschtum im Ausland", die onder leiding van de toenmalige Reichs leiter dr. Bohlen, politieke en economi sche propaganda ten behoeve van het nationaal-socialisme in vele delen der wereld voerde. Een der voornaamste is de bestrijding der dus genoemde Joodse ideologieën in Brazilië en andere Zuid- amerikaanse landen. Aan de Joodse be volking van Brazilië, welker zielental ongeveer 120.000 bedraagt, wordt het toegeschreven, dat de Brazilianen in het algemeen zeer wantrouwig staan tegenover elke Duitse activiteit in hun land, ook al zijn de contacten met de snel oplevende Westduitse industrie weer zeqr veelvuldig en innig, Het zijn ons nog welbekende klanken, die ons uit „Die Brücke" en andere Duitse publicaties tegenklinken. Bra zilië wordt daarin dikwijls aangeduid als een uitgestrekt, onderbevolkt land en in verband daarmede wordt daar „Lebensraum" geëist voor Duitsers in de eerste plaats, die zo zwaar door de oorlog getroffen zijn. Commando-troepen JTN NU wil het toeval dat vele be langrijke oorlogsmisdadigers uit het Derde Rijk juist in Argentinië, Brazilië en Chili een toevlucht hebben gevon den. Deze heren en hun aanhang be schouwen zich als de commandotroe pen, wier taak het is de strijd der Nazi's voort te zetten, ondanks de débacle der Duitse legers in Europa en Afrika. Zij eisen voor zich het recht op, zonder dat de namen van hun voornaamste leiders als die van ex- Reichsminister dr. Martin Bormanr. genoemd worden, namens alle Duitsers in Europa te spreken, die gedoemd heten vooralsnog te blijven leven in VRIJDAG 8 MAART HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10,00 VTRÖ, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19,30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO» 23.00-24.00 VARA. - 7.00 Nieuws. 7.15 Gram.muziek. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.- muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. muziek. (9.30—9.35 Waterstanden.) 10.00 ^Kin deren en mensen", causerie. 10.05 Morgen wijding. 10,20 Gram.muziek. 10.30 Voor de vrouw* 10.45 Alt en piano. 11.05 Voordracht. 11,25 Orgel ea zang. 12.00 Orgel en viool. 12,30 Land- en Tuinbouwmededelingen, 12,33 Spon praatje, 13.00 Nieuws. 13,15 Avro-aller- lex. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Kookkunst. 14.20 Kamerorkest. 14.50 Boekenschouw, 15.10 Gram.muziek. 15.35 Hersengymnastiek, 16,00 Gram.muziek. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Filmprogramma, 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19,00 Meisjeskoor. 19.15 Prijzen- praatje. 19.80 „De roep om geloof in deze tijd", causerie. 19.50 Beirchten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boebespreking. 20.10 Viool en piano, 20.35 „Neutraliteit", causerie. 21.00 Popu laire melodieën. 21.30 Aetherforum. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Lichte mu ziek, 22.40 „Vandaag", causerie, 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.15 „Huwelijk van a tot Z'\ causerie. 23.30—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00-24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Gram.muziek. 9.15 Voor de zie ken. 9.30 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano-recital. 11.30 Gram.muziek. 11.55 Idem. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13,15 Banjo-ensemble. 13.45 Gram.muziek. 14,00 Tuinbouwpraatje, 14.15 Gram.muziek. 15.00 Voordracht. 15.20 Kamermuziek. 16.00 Gram. muziek. 16.15Harp-ensemble. 16.40 Voordracht 15.00 Gram.muziek. 17.30 Friese uitzending. 17.45 Volksmelodieën. 18.00 Maandoverzicht Koninklijke Marine. 18.10 Gram.muziek. 18.30 „Langs de weg in dienst van het Nederlands Bijbelgenootschap", causerie. 18.45 Vocaal kwartet. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Regeringsuitzending: „Verklaring en toelich ting". 19.35 „Een goed woord voor een g'oede zaak". 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Philharmonisoh orkest en solist. 21.15 „Techniek en wetenschap", causerie. 21.45 Orgelconcert. 22.00 „De levende Kerk", cau serie. 22.15 Alt, cello en piano. 22.30 „Langs wegen van kunst en schoonheid". 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek. geallieerde slavernij en als onmondi- gen door de Westerse geallieerde be schouwd en behandeld worden! Duits land, aldus Die Brücke, is tegen woordig een kolonie, welke door de vijanden van het Duitse volk geëxploi teerd wordt. De enige figuur van betekenis uit Hitiers duizendjarig rijk dat maar twaalf jaar duurde die met open vizier durft te strijden is Otto Stras- ser. Hij propageert openlijk een samen gaan van allo Duitsers van West en Oost met Sow jetrusland tegen de Atlan tische mogendheden. Onhandig. QP wel zeer onhandige wijze de Duitsers zijn van huis uit slechte di plomaten en even slechte psychologen wordt gepoogd de katholieke Brazi liaan tegen de nijvere Joodse bevol kingsgroep op te zetten. De jonge Staat Israel was en is de Nazi's in Brazilië een doorn in het oog' en een auteur, die zich de veelzeggende naam van Wil helm Fürchtenichts heeft gefabriceerd geeft de Paus herhaaldelijk ongevraag de dringende adviezen, om het initiatief te nemen, teneinde de Israeli's.... uit Israel te verdrijven! Het Vatieaan wordt aangemaand spoe dig in te grijpen en zich niet met diplo matieke onderhandelingen op te houden via de Verenigde Naties, doch onder de banier van het Christendom met de steun der gaarne meestrijdende neo- Nazi's een kruistocht in te zetten, welke het begin kan worden voor hun terug keer. óók In het oude Europa, dat volgens deze heren op bun komst wacht, Een Hilversumse expediteur is het slachtoffer geworden van een geraffi neerde inbrekerstruc. Een onbekende belde zijn buurman op met het verzoek de expediteur aan de telefoon te roe pen. Toen de buurman mededeelde, dat de expediteur zelf telefoon had, zeide de onbekende, dat de lijn van de ander voortdurend in gesprek was en hij ten- einderaad de buurman had opgebeld Deze laatste vond dit motief klemmend genoeg en haastte zich om de expedi teur te halen, die vervolgens een lang gesprek hield met de onbekende man over vrachtprijzen en premies voor de verzekeringen. Toen de expediteur in zijn kantoor terugkeerde bleek, dat men hem 1400 gulden ontstolen had.' Terwijl de onbekende de expediteur aan de telefoon bezig hield waren zijn handlangers het verlaten kantoor bin nengedrongen om zich van het geld meester te maken. Volgens de correspondent van de „Delhi Statesman" gelooft men in wel ingelichte kringen, dat de vredeson derhandelingen tussen China en Tibet haar voltooiing naderen en dat ae communisten thans alleen aandringen op bewaking van de Tibetaanse gren zen en zeggenschap over de buitenland se politiek van het land in overleg met de Dalai Lama, die met de „kas- jag" (het Tibetaanse kabinet) verant woordelijk zal zijn voor de binnen landse politiek. vakopleidingsdag te utrecht Op 25 April zal in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Utrecht een vakopleidingsdag gehouden worden. Hieraan nemen deel drie vakopleidin gen, n.l. van de schoenhandel en in dustrie, de verwarmingsindustrie en de textielhandel en industrie. Er zullen een tentoonstelling, een film en demonstra ties te zien zijn. bij het oversteken gedood De 62-jerige nachtportier van het vliegveld Ypenburg, J A. de.H., is Dinsdagavond op weg naar zijn dienst, bij het oversteken van de verkeersweg RotterdamDen Haag door een perso nenauto gegrepen en op slag gedood. (Vervolg van pag. 1) Afgezien van het feit, dat zulks ge heel inging tegen het vast gesteld be leid, zou dit denkbeeld neerkomen op een gedurende aanzienlijk langere ter mijn onder de wapenen roepen van een deel der uit Indonesië terugge keerde troepen, niettegenstaande de nog vele tekorten in de bewapening en overigens ten koste van een snelle op bouw van het uiteindelijke apparaat en onder het plegen van roofbouw op net kader, belast met de oefening van de jonge lichtingen. Dit alles zou bovendien gepaard moe ten gaan met de afkondiging van een zekere noodtoestand, met een zeer ruime vorderingsbevoegdheid voor de militaire overheid, teneinde zodoende in de tekortkomingen te kunnen voor zien en de legering te verzekeren. Het was aan de chefs van staven bekend, dat de minister de politieke wereldsi tuatie van het ogenblik niet zo beoor deelde, dat hij bereid was de verant woordelijkheid te dragen voor de diep ingrijpende maatregelen om tot deze nieuwe taakstelling te komen. Op grond van het bovenstaande kwam hij tot de overtuiging, dat het landsbelang er mede gediend zou zijn de opbouw der landstrijdkrachten, waarvoor de plannen thans zo ver zijn uitgewerkt, dat met de toegezegde buitenlandse steun na goedkeuring door de volksvertegenwoordiging snel le realisatie daarvan mogelijk is, te beginnen met een nieuwe functionaris, van wie mocht worden verwacht, dat geen principiële verschillen van in zicht met de minister het grote werk van de legeropbouw zullen belemme ren of in gevaar brengen. CharSes behield zijn titel Ezzard Charles, wereldkampioen zwaargewicht heeft te Detroit de wed strijd tegen zijn uitdager Joe Walcott in 15 ronden op punten gewonnen. Het was de zevende maal, dat hij zijn titel verdedigde, De partij had over het algemeen een saai verloop, behalve in de negende ronde, toen Charles zijn tegenstander voor negen tellen vloerde met een linkse hoek tegen de kaak. In verband met onze publicaties over de nood in de vluchtelingenkampen in Duitsland worden wij van tijd tot tijd opgebeld met het verzoek adressen te willen verschaffen waar men kleding en speelgoed voor de in die kampen verblijvende kinderen kan zenden. In verband daarmede verzoekt de Nationale Commissie voor vluchtelin genhulp Stadhouderslaan 148 b te 's-Gravenhage ons een en ander over de tot dusver gevoerde actie te willen mededelen. Reeds werden zes zendingen goederen tot een totaal ge wicht van circa 30 ton naar Duitsland getransporteerd. Voor zover zij niet rechtstreeks naar een kamp worden verzonden, gaan zij naar een centrale opslagplaats in Oldenburg, waar de drei freie Wolfartsverbande Arbeiter Wolfahrt, Caritas en Evangelisches Hilfswerk, de distributie over de kam pen verzorgen. Drie zendingen zijn nog onderweg en over het algemeen kan geconstateerd worden, dat men in ons land zelfs in de door de oorlog ge teisterde streken van harte gaarne aan dit werk voor de noodlijdende kin deren meewerkt. De kwaliteit der goe deren is over het algemeen uitstekend In diverse plaatsen zijn reeds comité's gevormd. Van de plaatsen waar in ons gewest reeds een inzameling -vrrd ge- 1 rn, tl' 'i we Velsen/IJmuiden en Medemblik. Tot de plaatsen in ons gewest waar wel een comité werd op gericht, maar de inzameling nog moet plaats vinden, behoren Enkhuizen, Schoorl en Zaandam, Zoals we destijds meldden, wordt door kerken en orga nisaties van alle gezindten eendrachtig medewerking verleend. Hoewel losstaande van deze actie heeft de in 1948 aangevangen en in 1949 beëindigde Unac Comité-inzame- ïng in Nederland een bedrag van f968.000 opgebracht, waarvoor voor de vluchtelingenkinderen in West-Duits- land f210.976 is afgedragen. De nood onder de ruim negen mil lioen vluchtelingen is zeer groot. Duits land alleen kan het probleem van deze voor de terreur uit Oost-Europa van hun haardsteden verdrevenen niet op lossen en het is te waarderen, dat onder de te Jiulp komende landen ook Nederland speciaal voor de kinde ren een eervolle plaats inneemt. 64. Wat hebben Pun, Pam en Porn toch daarbinnen ontdekt, dat Pim meteen zo hard wegrent? Pim rent rechtstreeks naar het dorp om hulp te gaan halen. De hondjes hebben ont dekt, dat zij in een smokkelhol terecht zijn gekomen. Overal langs de wanden zagen zij kisten staan, sommige leeg, sommige gevuld tot aan de rand met klap-kauwgum! „Ach, hoor je dat? Klapkauwgom", heeft Pom geroepen. „Dat is toch verbodên qm dat in te voeren? Het heeft nog in de krant ge. staan, dat er geen dollars meer moch ten worden besteed voor de aankoop van klakkauwgum!" „Dat is juist d* reden, waarom die kisten hier staan, denk ik", heeft Pim geantwoord. „Je weet, hoe gek kinderen van alle lan den op dit spul zijn! Die smokkelaars doen hier goede zaken mee en opdat niemand het zou merken, hebben ze dit stuk strand onveilig gemaakt". En daarna is Pim meteen aan de ren ge gaan, terwijl zijn twee broertjes de wacht houden. En de smokkelaars? Oh, die weten nog van niets. Die zijn juist bij de „Pandora" aangekomen. (Van onze correspondent in Australië) Het Australische eten, dat in vele opzichten aan de Engelse keuken verwant is, is een onderwerp, dat vele emigranten hoog zit. Over het algemeen ligt het de gemiddelde Nederlanders in het begin niet erg ook al stellen de meesten zich niet zo dwaas aan, als de pas aangekomen Nederlandse „dame", die ln een ean de kampen van Labour cti National Service met een vies gezicht een bord uitstekend Australisch eten van zich af schoof en tegen een bezoekend ambtenaar durfde betveren, dat zij „honger leed". overleg tsjechoslowaakse ambassadeurs in praag De Tsjechoslo waakse ambassadeurs in Londen, Parijs en Moskou bevinden zich thans in Praag, naar men meent, voor het plegen van overleg. De am bassadeur in Parijs, Hoffmeister, zou 27 Februari in Parijs teruggekeerd zijn, doch is niet gearriveerd. W/at het versctól is lussen de oude en vertrouwde Hollandse pot en het door vele pas gearriveerden zo ver guisde Australische eten? Wel, in feite gebruiken natuurlijk allen aardappe len, vlees en groenten, alleen maakt de Australiër het eten geheel anders klaar, omdat hij nu eenmaal net als de Frans man, de Duitser, de Pool of de Chinees een andere smaak heeft dan de Neder lander. Australiërs zijn in de eerste plaats echte vleeseters, wat te begrijpen valt in een land, waarin slachtvee en scha penteelt op grote schaal voorkomen en daar het vlees goedkopp is. De gemid delde Australiër eet dan ook wa< in Nederland de portie van de gehele fa milie is. Bakken, zoals de Nederlander het biefstukje of het kalfsoestertje, doet hij het vlees nooit, omdat hij dat, evenals de onvolprezen Nederlandse jus, veel en veel te machtig vindt. Bief stuk en aanverwante vleessoorten worden hier doorgaans ge„grild", het geen in feite dicht bij het open vuur „schroeien" is, Wat niet gegrild kan PaU'lcia WentWworih 46i „Opdat u ze met de verklaringen van uw getuige kunt vergelijken en probe ren, mij op een leugen te betrappen? Dat zou u graag willen, nietwaar? Maar dat zal u niet lukken, omdat ik geen leugens vertel.ik spreek de waar heid. Op zoiets rekent u niet bij iemand die u verdenkt, nietwaar.... dat hij de waarheid zou spreken? Daarmee is im mers uw valstrik krachteloos gemaakt! Schrijf maar op, wat ik zal zeggen en dan heeft u uw verklaring en elk woord er van zal waar zijn!" Lamb keek even, met een hoofdknik over zijn schouder en Frank Abbott haalde zijn notitieboek te voorschijn Hij nam een stoel en legde 't boekje op zijn knie. Madoc begon op en neer te lopen, korte, woedende zinnen afvurend. Zijn handen staken diep in de zakken, ter wijl elke pas, elke plotselinge omdraai als 't ware met toornige energie was geladen. „Dinsdagavond ik heb niet op het uur gelet tnn ik een wandeling gaan maken Toen ik op het kerkpad kwam. ontmoette ik uffrouw Brown Ik dacht, dat ze naar de kerk ging en dat ze zich gek zou aanstellen. Ik kon zien, 92. De verdwijning en het weer te voorschijn komen van Jimmy Brown had de publieke opinie dagen lang be zig gehouden en de naam van Jimmy had, dank zij het slimme spelletje van Gerrit Goochum, bijna in elke editie op de voorpagina's geprijkt. Het was dan ook geen wonder, dat de manager van Joe Dynamite, die Henkie Geldmaker heette er wel oren naar had om Jimm.v Brown te aanvaarden als uitdager van Joe Dynamite. „Wij zijn dan in elk ge val zeker van een goede recette" zei hij tegen Joe, „want reken maar, dat de mensen bij bosjes komen kijken of die Jimmy Brown, waarvan ze nu zo veel hebben gelezen, ook nog een beetje kan boksen" „En kan-ie boksen?" vroeg de wereldkampioen op een enigs zins bedenkelijke toon. „Ik ben niet van plan mijn wereldtitel aan het eerste het beste krabbertje te verliezen en ik zou nog graag een paar jaar kampioen wil len blijven." Henkie Geldmaker trok eens nadenkend aan zijn sigaar. „Daar heb je wel gelijk m, Joe", mompelde hij, dat ze iets in de hand had. Harsch speelde op het orgel en ik zei haar, dat ze op de plaats waar ze stond wel naar hem kon luisteren. Ik wilde, dat ze mij de sleutel zou geven en toen ze weiger de, verdraaide ik haar arm. De sleutel viel. ik raapte hem op en ging weg. Dat is allesmaak er maar van wat u wiltl En ga weg! Ik ben aan 't werk!" Niemand behalve Madoc toonde enige haast. Brigadier Abbott schreef en Lamb legde zijn gewone onverstoor baarheid aan de dag. (Zijn weinig eer biedige ondergeschikte, vergeleek hem in stilte met een vette paasos). Nog een ogenblik, meneer Madoc. Deze kwestie is zowel voor u als voor ons van belang; we kunnen er niet vluchtig overheen lopen. Ik zou graag hebben, dat u nadacht voor u sprak en ik moet er u np wijzen, dat wat u zegt wordt genoteerd, en als bewijs tegen u kan worden gebruikt". Bij deze woorden stond Evan Madoc plotseling stil Midden in een schrede hield hij op, wendde zich om en tien: „Goede hemel, wat wilt u daarmee in sinueren?" 1 „Insinueren ligt niet op mijn weg. Ik waarschuw u alleen maar. Ik moet mijn plicht doen en hpf zou voor ons beiden beter zijn als u rustig ging zitten en nanacht voor u iets zegt Goed, zoals u wilt. maar ik heb u gewaarschuwd Ik zou willen weten, of u de sleutel, die u juffrouw Brown heeft afgenomen, ook gebruikt heeft. En ook, of u Dins dagavond naar de kerk gegaan is en meneer Harsch heeft gesproken". Madoc had reeds een heftig gebaar van afkeer gemaakt. Dit herhaalde hij nu, terwijl hij zijn hoofd zo krachtig schudde, dat zijn hele lichaam mee be woog, Toen bleef hij met de handen in de zakken en de schouders voorover gebogen, dreigend staan, terwijl een zwarte haarlok, als een verfrommelde veer omlaag hangend, zijn weer opge trokken wenkbrauwen nog duidelijker liet uitkomen. „U ontkent dus, dat u naar de kerk gegaan is" Op een toon die van grote verbitte ring blijk gaf, antwoordde Madoc: „Als ik zeg: Nee. ik was er niet, zult u zich overtuigd houden, dat ik lieg; als ik het tegenovergestelde verklaar, zult u me vragen of ik Michael Harsch heb dood geschoten en als ik dan „ja" zeg, zult u me gretig geloven. Maar in dien ik verklaar dat ik van hem hield als van een broer en dat ik mijn rech terhand zou geven om hem terug te krijgen, zult u er weer zeker van zijn. dat ik gelogen heb. Om de eenvoudige reden, dat het u niet mogelijk is, goed van iemand te denkenu kunt alleen aan kwaad geloven". Lamb schraapte zijn keel. „Ik had gaarne, dat u deze opmer kingen wat verduidelijkte, meneer Madoc. We moeten de dingen niet door elkaar halen, 't Is me niet duidelijk, of u nu verklaart, dat u naar de kerk is gegaan of dat u er niet is geweest". Op zachter maar even vinnige toon zei Madoc nu: „Ik ging niet naar de kerk; ik heb Michael Harsch niet dood geschoten. Is dat goed duidelijk?" „O ja, héél duidelijk. U ging naar huis en nam de sleutel mee. Wanneer heeft u die aan juffrouw Brown terug gegeven". „Heeft ze u dat niet verteld?" vroeg Madoc met een wrang lachje. „Wel. dat verbaast me! Ik gaf de sleutel Don derdagavond terug. Ze scheen het ding weer in bezit te willen hebben en dus heb ik hem haar gebracht". „Dank u, meneer Madoc. Heeft u er bezwaar tegen, uw juist afgelegde ver klaringen te ondertekenen?" „Niet in het minst. Waarom ook. Ik heb niets te verbergen". Er volgde een kort ogenblik van stilte, terwijl Frank Abott zijn notities voltooide. Daarna las hij overluid het geschrevene voor. In tegenstelling met de meeste door de politie genoteerde verklaringen, bevatte het rapport zeet duidelijk Madoc's eigen woorden. Na met sombere blik geluisterd te hebben greep hij het papier, nam een pen van zijn bureau, doopte ze diep in de inkt pot en krabbelde met dikke morsige letters „Evan Madoc" dwars over het stuk. (Wordt vervolgd) worden, wordt in de oven gebakken om de basis van wat men hier een „roast" of „baked" dinner noemt, te vormen. Jus, zoals men dat in Neder land kent, ontstaat» zodoende niet. Wat de Australiër voor jus laat doorgaan, is een bruine, gekruide bloemsaus, waar van hij zit te smullen, doch die de ge middelde Nederlander nu niet bepaald kan waarderen. Op aardappelgebied lopen de smaken eveneens hemelsbreed uiteen. Van „bloemige" of gebakken aardappelen houdt hij niet. Bij een „baked dinner" hoort een „baked pptatoe". Het is de in de oven geroosterde aardappel, die vaak van buiten te hard en van binnen te klef is, omdat „baked potatoes" ma ken een grgte en moeilijke kunst is. Daarnaast wordt de aardappel gegeten als puree, in de schjj gekookt of bij de gril als pommes frites. Geen stoofgroente. Qp het gebied van groente zijn de sma ken wel meest verschillend. Natuur lijk kan men, naar gelang van de tijd van het jaar, allerlei groenten kopen, die men voor 100 procent op Nederland se wijze kan bereiden: spercieboontjes, bicten ,kool, tuinboontjes, snijbiet en prei. De grondstoffen zijn hierbij pre cies als in Nederland, alleen houd: de Australiër ervan zijn groenten hard en halfgaar te eten. Van stoven heeft hij geen benul. Deze hang naar harde groenten maakt, dat men hier dan ook geen sla of doperwtjes kan kopen, zoals in het oude land, omdat de Australiër specia le harde variëteiten kweekt. Daarbij maakt hij de sla niet aan, zoals de Ne derlanders, doch gooit over de harde bladen eenvoudig een hoop mayon naise. Een sla etende Australische fa milie is als een knagende troep konij nen Dan heeft de Australiër op groentege- bied een voorliefde voor een gewas, dat hij „pumpkin" noemt en dat wij kale bas zouden noemen. De Nederlandse andijvie komt in de Australische keuken niet voor, doch bij Italiaanse groente boeren is wel een krulandijvie te vin den, die veel van de gewone andijvie weg heeft. Snijbiet kan de plaats van spinazie innemen, doch Brussels lof is onbekend, evenals bruine bonen en ca- pucijners. Nagerecht wel te waarderen. 7elfs op het gebied der „toetjes" is de keuken en de smaak geheel verschil lend, ook al kan de Nederlandse immi grant dit deel van de Australische keu ken wel waarderen. Het Australische eten is niet slecht, het is „anders", gemaakt door en voor mensen met een andere smaak. De verstandigen onder de immigran ten beschouwen het Australische eten de eerste tijd als een soort avontuur. Alleen de onverstandiger!, die geestelijk onvoldoende waren voorbereid om een nieuw leven in een nieuwe wereld te beginnen, praten over „smerig eten" en „honger lijden". Bij hen, en zij vorrj.ee gelukkig een kleine hoewel luidruch tige minderheid, is het de kwestie van „wat de boer niet kent, dat eet hij niet ARABISCH DORP BESCHOTEN Volgens officiële Arabische kringen is het Arabische dorp Idna. ten zuiden van Bethlehem, door Israëliërs met mor tieren beschoten. Er zouden 140 grana ten in het dorp terecht zijn gekomen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. ZAPOTOCKY NIET GEARRESTEERD? Volgens het Tsjechoslowaakse nieuws bureau Ceteka heeft minister-president Zapotoeky Dinsdag op een zitting van de centrale raad van Tsjechoslowaak se vakbonden te Praag een overzicht gegeven van de ontwikkeling der loon schalen sinds 1946. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6