Zingende torens in onze provincie Baarle Nassau, een merkwaardig dorp Symbool van gemeenschapszin dai steeds meer tot leven wordt gewekt Veel ging verloren, veel kwam terug ACHT EN DERTIG „VERFSPATTEN" De kerktoren staat in Belgie KERKELIJK NIEUWS Gereformeerde Kerken zoeken naar eenheid VliIJDAG 9 .MAAKT 1951 De bekende beiaardier J. Vincent inspecteert de klokken van het Amster damse Dam-carillon. p|OOG BOVEN HET AARDS GEWOEL hangt in menig dorp en stad, ten dele -uzichtbaar, doch daartegenover practisch onbereikbaar verborgen in hel schemerdonker van zolders, torens en kapellen, wat de eeuwen ons aan pro ducten der klokkengietkunst hebben nagelaten. Ondanks oorlogsgeweld en plundering, biand en diepbetreurde sloop is dat voor wat ons land betreft, ge lukkig nog een onbetaalbare schat, ja kan Nederland zich gelukkig prijzen lwst land te zijn, dat nog op het grootste bezit aan beiaarden en carillons kan bogen. JN DE BLOEIPERIODE van onze kunsthistorie stond de beiaard in het midden der belangstelling, de ste den wedijverden met elkaar in het aan schaffen van grote klokkenspellen, die dan door een meesterhand werden be speeld. 't Was de tijd, waarin het Von del, geïnspireerd door ,,'t klockmusyct; van d'Oude kerk" te Amsterdam „lustte, op de klocketoon om doorluchte toren transen eenen klockendans te dansen gemeente rijk was. De klokken daarvan beleefden een merkwaardig rvontuur Het Helden der Zee-monument, waarin zij waren opgehangen, werd door de Duitse plunderaars ongevoelig als zij waren voor alles wat het Neder landse volk heilig was niet ontzien. Zo werden de klokken gedemonteerd en ter versmelting per schip naar de Heimat gezonden. Zover kwamen zü echter met, want op het IJsselmeer werd de „Op hoop van zegen", volgela den met tal van andere klokken, tot zinken gebracht. Het schip bleef op de bodem rusten tot na de bevrijding. Daarna werd het gelicht en konden ver schillende gemeenten weer in het bezit van him bronzen zangers worden ge steld. Aldus zag ook Den Helder zijn klokkenspel terug, dat na het onderzee- verblijf van een zwaardere aanslag werd voorzien en evenals tevoren door beiaardier Dito wordt bespeeld. Edam en Monnikendam. r\E PRACHTIGE TOREN der voorma lige Lieve Vrouwe of Kleine Kerk te Edam, behield zijn 10 uit 1561 date rende klokken, gegoten door Peter van der Ghein te Mechelen in ongerepte staat evenals de toren van het oude stadhuis te Monnikendam, waarvan 15 van de 16 klokken eveneens door ge noemde Van der Ghein in 1596 werden gegoten en één exemplaar in 1663 door Antonie Wilkes te Enkhuizen. Deze laatste stad is ook thans nog in het bezit van twee prachtige carillons, één in de „Drommedaris", het andere in de stoere toren van de Zuider- of St. Pancraskerk. Van de 24 klokken van de Dromme daris dateren de oudste drie uit 1524; de beroemde Pierre Hemony goot er in de jaren 16741677 een twintigtal. De 24e klok werd eerst in 1914 door de bekende gieterij Eysbouts te Asten (N.Bvervaardigd. De klank van dit klokkenspel is even fraai als zuiver, geli.ik dat van de Zuiderkerk, waarvan de toren in de jaren tussen 1450 en 1524 werd voltooid. Purmerend en De Rijp. Zeer te betreuren valt het, dat de klokkenspellen van Purmerend en De Rijp voor altoos zijn verdwenen. Eerst genoemde stad kreeg in 1602 een ca rillon in de toren van de na de brand in 1519 weer herbouwde Grote Kerk. In 1671 werd dit door een nieuw klok kenspel, vervaardigd door Pierre Hemony vervangen. Doch reeds drie jaar later werden de 32 klokken weer vernietigd, toen de bliksem in de toren sloeg, die tot de grond afbrandde. De toren werd andermaal herbouwd en kreeg in 16881'82 weder een nieuwe beiaard. Tegen het midden van de vorige eeuw werd de kerk wegens bouwvalligheid gesloopt en in 1870 ver kocht de gemeente Purmerend de 33 prachtige klokken. De Rijp heeft zich maar kort in het bezit van een klokkenspel mogen ver heugen. De in 1635 gebouwde kerk toren, van een speelwerk voorzien, werd reeds in 1654 met de klokken door een geweldige brand verwoest. Van zeer bijzonder geluk mag Alk maar spreken, dat zowel het klokken spel van de Waagtoren als dat van de Grote kerk na de Duitse capitulatie in 1945 volkomen onbeschadigd en intact aantrof. Daarover een volgende maal. OOK ZACHTE ZEEP IN PRIJS OMHOOG Naar wij vernemen zün met ingang van Maandag de prijzen van zachte zeep verhoogd. De fabrikanten delen mede, dat deze verhoging noodzake lijk was geworden door de stijging van de grondstoffenprijzen en de hoge kos ten vên het verpakkingsmateriaal Voor het publiek zijn de nieuwe prij zen nu als volgt: zachte zeep los f 0 55 per 500 gram (voorheen f 0.50), zachte zeep in wikkels f 0.59 per 500 gram (voorheen f 0 54), zachte zeep in car tonnen pot f 0.59 per 500 gram (voor heen f 0.54). Kardinaal De Jong zal een coadjutor aanvragen Het ligt in het voornemen van dc aartsbisschop van Utrecht. Kardinaal De Jong aan de Paus de benoeming van een coadjutor te verzoeken om hem bij te staan in het bestuur van het aartsbisdom. De Kardinaal zou zic.i vestigen in het klooster der zusters te Amersfoort, waar hij zijn werk zou blijven doen. zij het dan in geringer om vang dan thans. De gemeentesecretaris van Geldrop veroordeeld De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft vonnis gewezen in de zaak tegen A. C. B., voormalig secretaris van de gemeente Geldrop (N -Br.). Hij werd wegens verduistering van ongeveer f 24.000 veroordeeld tot een gevange nisstraf van 1 jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. De eis luid de 2 jaar. Stoffelijk overschot van vlieger uitgegraven Het stoffelijk overschot van serge ant-vlieger E. B. Kraayo uit Rotter dam, die Woensdag 28 Februari met zijn straaljager boven Leeuwen was te pletter gevallen, is opgegraven. Men heeft ongeveer vijf meter diep in de grond moeten delven om het lichaam en ook een deel van het toe stel vrij te krijgen. CAFÉHOUDER UIT ZANDVOORX LOKTE SMOKKEL UIT in de zaak tegen de Zandvoortse caféhouder De Boer, die een vijftal smokkelaars uit Sint Willebrord be wogen had na storting van een zeker heidsstelling een aantal diamanten naar Antwerpen te smokkelen, welke diamanten vals bleken, is uitspraak gedaan. De Boer wera veroordeeld tot tien maanden gevangenisstrat met af trek. WESTDUITSE BONDSDAG WIL VRIJE VERKIEZINGEN In een speciale bijeenkomst van de Westduitse bondsdag zal een door alle partijen, behalve de communisten, ge steunde motie worden besproken u aar- in wordt gepleit voor het onverwijld doen houden van vrije verkiezingen in de vier bezettingszones van Duits land. Familie Price losfe hef woningprobleem op Van de thans nog aanwezige beiaar den behoren die van Zierikzee, Edam en Monnikendam tot de oudste evenals de veelbezongen klokken van Arnemuiden, die niet meer, zoals 't lied wil, in het Zeeuwse visserplaatsje een welkom toe luiden, maar tegenwoordig in de torens van het Rijksmuseum zingen, waarheen zij in de vorige eeuw werden verplaatst. Het in het laatst van de eerste we reldoorlog verschenen standaardwerk van mr. A. Loosjes „De Torenmuziek in de Nederlanden" en de meer beschei den uitgave uit 1944 van Rotterdam's beiaardier Ferdinand Timmermans een oud-leerling van wijlen Mechelen's beroemde meester Jef Denijn vertel len ons tal van wetenswaardigheden van onze vaderlandse luidklokken en beiaarden; van hun bloeitijd en verval en ook van hun wedergeboorte. Ten aanzien van de laatste schijnt er een nieuwe tijd te zijn aangebroken, waarin, ondanks het huidig wapenge kletter, toch de gemeenschapsidee weer meer naar voren komt en de waarde ring van het prachtige symbool van ge meenschapszin, dat de beiaard is, weer meer en meer herleeft. Hoorn. Deze gemeenschapszin was het, die nog maar kort geleden de burgers en oud-burgers van de stad Hoorn een be drag van f 39.000 bij elkaar deed bren gen. Voor deze som werd bij de firma Van Bergen te Heiligerlee een spel van 41 klokken gegoten ter vervanging van het carillon, dat bij de kerkbrand van 1839 werd vernield. In latere jaren was het door een an der vervangen, maar dat werd in 1943 door de Duitsers geroofd. Het maakte deel uit van de 866 carillonklokken met een totaalgewicht van 184.310 kg, die ten behoeve van de munitievoorziening van de Wehrmacht werden weggevoerd Roof en oorlogsgeweld beschadigden 35 ofwel 40 van alle carillons en voorsla gen (totaal 86). Men kan zich derhalve de vreugde en trots van Hoorns bevolking indenken toen op 26 Augustus J.l. de nieuwe beiaard ln gebruik werd genomen, be speeld door Staf Nees, de beiaardier van de Sint Romboutstoren te Mechelen en opvolger van zijn grote leermeester Jef Denijn. Den Helder Ook Den Helder beleefde de joyeuse rentrée van het enige carillon, dat die De speeltafel van het klokkenspel. Het voetenwerkvan een carillon. (Van onze speciale verslaggever). [-JET is een vreemde gewaarwording als we, na het afwisselend vlakke en heuvelachtige Noord-Brabantse land doorkruist te hebben, ln een Neder lands grensdorp aankomen eu er langs de winkels wandelend in een daarvan allerlei waren in francs geprijsd zien. In de zaak daarnaast vermelden de kaartjes op de goederen degeljjke Hollandse prijzen, maar even verderopt ligt een verleidelijk Nederlands merk koffie met de vermelding, dat ze zonder bon te kpop Is tegen zoveel en zoveel francs. Maar men mag ook met Hol landse guldens betalenLopen we nu ln Nederland, of lopen we ln Belgie? Dat weet de vreemdeling in Baarle Nassau Hertog nooit en zelfs de bewoners van dit merkwaardige dorp raken de draad kwijt, wanneer zij maar even bulten de bebouwde kom komen. De ware Benelux [JET is wel een uiterst merkwaardige situatie in Baarle Nassau, het Ne derlandse gedeelte van het dorp, en in Baarle Hertog, het Belgische deel. Het loopt er alles grillig door elkaar. Baarle Hertog is een Belgische enclave in Ne derland, dat wil zeggen: het is een stukje grondgebied van Belgie in Ne derland en dus aan alle zijden door Ne derlands territoir omsloten. Was het eigenlijk maar precies zo, dan was de zaak nog wel uit elkaar te houden. In werkelijkheid heeft de on berekenbare historie speels acht en dertig kleine stukjes, Belgie dicht bij elkaar over Noord-Brabant uitgestrooid. Wanneer men voor een muur een natte verfkwast zou uitslaan, zodat vele spat ten op een betrekkelijk kleine opper vlakte tegen deze muur komen te kle ven, dan heeft men ongeveer het beeld van de vorm van het Belgische Baarle Hertog. Geen wonder dus, dat men af wisselend, wanneer men door het dorp wandelt, in Belgie en in Nederland ver toeft. Nergens passeert men een douane. De grenzen zijn, uiterlijk althans niet aangegeven. De kerk uiteraard een R.K., want de ruim 4000 inwoners van Baarle Nassau en de ongeveer 1800 van Baarle Hertog zijn nagenoeg allen Rooms-Katholiek staat in Neder land, zoals het erbij behorende kerk hofje, waarop enkele zwarte houten kruisen de graven van gevallen Duitse soldaten aanduiden. De toren evenwel staat in Belgie. Samen uit, samen thuis. J^LS we in het Nederlandse café een kopje thee drinken, vertelt de eige naar ons, dat de beste verstandhouding bestaat tussen de belde nationaliteiten. Als de Belgen ?en nationaal feest vie ren, laten de Nederlanders zich n'et onbetuigd en de Belgen nemen op 1 n beurt uitgelaten aan de Nederlandse feestvreugde deeL „Ja, Benelux gaat hit- goed", zegt hij. „Als het ln geheel Belgie en Nederland zo ging, dan ston den wij er best voor Toch hebben de Nederlandse zaken mensen hun Belgische collega's wel eens met een scheel oog aangekeken. Dat was enkele jaren geleden nog zo. De Belgische winkeliers konden hun zaken vol stoppen met artikelen uit Belgie, maar ook uit Nederland; zij trokken door de grote verscheidenheid aan goederen en door de ruime sorte ring de meeste klanten. De Nederland se winkeliers die niets uit Belgie kon den betrekken, stonden te dien opzichte bij hun confraters „van over de grens" ten achter. Maar nu zijn de Nederlandse klaag zangen verstomd. Er is uit ons land zelf weer genoeg te krijgen. Voor de Bel gen is dat alles goedkoop en zij kopen daarom graag in de Nederlandse zaken. Het is koek en el in Baarle-Nassau- Hertog. Men leeft er gemakkelijk en zit er behoorlijk ln zijn „slappe was". Smokkelhandel „Er te zeker heel wat in de smok kelhandel verdiend?" vragen wij open hartig aan iemand, die het wel weten kan. HQ doet geen poging bet te ont kennen. Maar wel verzekert hjj. dat bet in Baarle-Nassau niet erger la dan el ders langs de grens. „Nu ja, Baarle Nas sau maakt het dr smokkelaars door zijn structuur wat gemakkelijker, maar dat rechtvaardigt niet Ce slechte roep, die Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar AmsterdamW. J. J. H. van der Ree te Rotterdam-Char- lois. Bedankt voor BeertaJ. Wiers- ma, res. legerpredikant te Groningen; voor Maarsen: R. de Bruyn te Barneveld. Gereformeerde Kerken. Beroepen te Herwijnen: M. T. Min- nema, candidaat te Rotterdam. A a ig e- nomen naar EnschedeD. J. Ras te Bennekom. Gereform. Kerken (onderh. art. 31 K O.) Beroepen te Driebergen-Doorn: H. Amelink te Langerak. Christ. Gereform. Kerken. Beroepen te Nieuw VennepL. Floor Sr. te Amsterdam-Noord. Gereform. Gemeenten. Tweetal te Goes: J. Hagenstein te IJselmonde en Fr. Mallan te Bruinisse, waarvan eerstgenoemde beroepen is. Examens. Aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken te Kampen is ge slaagd voor het cand. examen de heer H. Moll te Huizen (N.H.); en vóór het pro- paedeutisch examen de heer A. Korporaal te Zwartsluis. Dodelijke val te Breda De 45-jarige F. van Tollenaar uit Terneuzen is bij de werkzaamheden aan het nieuwe P N.E.M.-gebouw te Breda (waarschijnlijk door een misstap) van een hoogte van ongeveer tien meter gevallen. Hij liep een schedclbasis frac tuur op en overleed ter plaatse. AMERIKAANS SUl'ERFORT IN CALIFORNIE NEERGESTORT De tien bemanningsleden van een viermotorig superfort, dat brandend neerstortte, zijn er in geslaagd met hun valscherm uit het toestel te springen enkele ogenblikken voordat het te pletter viel, twaalf km ten noor den van Woodland in Californie. EEN CADEAU UIT SURINAME De „National association of Surina- mers" in Brits Guyana heeft een fraai versierde mand gezonden aan H. M. de Koningin. De mand is bedoeld als ver jaardagsgeschenk. elders in het land wel van het dorp uit gaat." Inderdaad, een zonderling dorp: wat de huizenbouw betreft een afgerond geheel, wat het grondgebied en de na tionaliteit der bewoners aangaat twee door elkaar omstrengelde eenheden. Er zijn twee burgemeesters, een Neder landse en een Belgische, er is een dub bel gemeentebestuur, een dubbele po litie en dubbel onderwijs. Als practisch en nuchter mens zou men zeggen: er moest aan die vreemde toestand de scheiding, van Baarle in tweeën dateert al uit de vijftiende eeuw maar eens een einde gemaakt worden. Welnu, aan pogingen daartoe heeft het niet ontbroken. In de acht tiende eeuw probeerde Oostenrijk het, doch zonder resultaat. Een poging in 1830 zelfs in de tijd der vereniging van Belgie en Nederland van 1815 tot 1830 was de splitsing gehandhaafd mislukte eveneens. In 1892 werd op nieuw een regeling voorsteld, maar zij is nooit tot uitvoering gekomen. In de loop der jaren hebben verschei dene commissies aan het probleem ge dokterd. Het is echter de vraag, of men de bewoners zelf een plezier zou doen met voorzieningen, die verandering van hun nationaliteit zouden meebrengen. Zij vinden het goed zo; ze komen bij elkaar op visite, zij trouwen met elkaar en niemand voelt de scheiding als een last Met zuidelijke en aanstekelijke luchthartigheid neemt men de zaken, zoals ze zijn. Als we uit Baarle Nassau-Hertog naar huis terugrijden, houdt op ongeveer vijftien km van de Belgische grens een douane onfe aan. Een half pondje bon- loze koffie, desnoods een pond, zo blijkt hadden we mogen- meenemen, maar voor de rest, wee u, als u smokkelt. De familie Price uit het schilder achtige dorp Sussex (Washington) wist hun woningprobleem op zeer unieke wijze op te lossen. Zij kocht de 124-jarige oude dorpsmolen, die in staat van verval verkeerde. Met taaie volharding slaagde men er in bovenstaande hervorming tot stand te brengen, waardoor de typische aspecten van de molen toch be houden bleven. De inrichting, die eigen is aan de vorm van de mo len, bracht vele moeilijkheden met zich mee. In de top is een ronde slaapkamer, die een prachtig uit zicht biedt op de nabijliggendc steengroeven. Gedurende de afgelopen weken zijn te Amersfoort enkele conferenties ge houden tussen vooraanstaande leden van de Gereformeerde kerken, dé Ge reformeerde kerken (onderh. art. 31 k.o.) en de Chr. Ger. kerken, die ten doel hadden de tussen deze kerkforma- ties gerezen geschillen ongedaan te maken en een duurzame vereniging van de drie Gereformeerde kerken te bevorderen. De verwijdering is in hoofdzaak ontstaan door de synodale uitspraken van 1905 en 1942 met be trekking tot de zogenaamde veronder stelde wedergeboorte en ln verband daarmee over de betekenis van de doop. Britten hielden aken aan Dengin, de vertegenwoordiger van de Sowjetrussische controlecommissie te Berlijn, heeft bij de Britse autoritei ten geprotesteerd tegen het ophouden van Oostduitse aken door Britse mili taire politie in Westberlijnse sluizen. Twee dagen geleden werden acht aken tegengehouden „omdat de papieren niet in orde waren". De Britten worden er van beschul digd hiermede „internationale over eenkomsten" te hebben geschonden. Volgens Britse functionarissen was de controle slechts ingesteld om onwettig goederenvervoer tussen oost en west te verhinderen. H.M. „Heemskerk" Maan dag naar Vlissingen De luchtverdedigingekruiser „Jacob van Heemskerck", die als opleidings schip dienst zal doen, wordt Maandag in de haven van Vlissingen verwacht. De kruiser zal Dinsdag in het dok gaan b(j de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" voor het conserveren der ma chines. Daarna zal het schip gereed worden gemaakt voor de opleidng. JAPANSE OORLOGSMISDADIGERS TER DOOD VEROORDEELD Een Australisch hof voor de berech ting van oorlogsmisdadigers heeft ',e- ven voormalige leden van de Japanse marine veroordeeld tot de dood door ophanging wegens de massa-terecht stelling van 24 Australische en andere geallieerde krijgsgevangenen, die in 1942 te Koepang op Nederlands Timor geschiedde. TWEE BELGEN UITGELEVERD. Dezer dagen zijn in Den Haag twee Belgen, vader en zoon, gearresteerd onder verdenking van oplichting van. een koopman uit Genéve. Zij zouden zich met juwelen tot een waarde van 54000 Zwitserse francs en een auto uit de voeten hebben gemaakt. Auto en gezochten werden in Den Haag aange troffen. COMM. PARTIJ IN AUSTRALIË MAG NIET WORDEN ONTBONDEN Het Australische hooggerechtshof heeft Vrijdag met zes tegen één de uitspraak gedaan dat het besluit van de Australische regering, om de com munistische partij te ontbinden, in strijd is met de wet en derhalve on geldig.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3