LAATSTE NIEUWS Europese economische samenwerking overspoeld door Koreaans conflict Prof. Keesing sprak voor Maatschappij voor Handel en Nijverheid O. E. E. C. bereikte iets HET KOEKJE VAN DE WEEK Vereniging voor facul tatieve lijkverbranding GOEDE VULPENHOUDER FRANKENBERG N.V. Oterleek Roekeloos door overweg gereden Nieuws uit Heiloo Bestuur van de L.G.C. besprak export moeilijkheden van groente De heer C. Wagenaar werd gehuldigd Pover resultaat van de Benelux Zuid-Scharwoude Klasse Langedijk van Nat. reserve geïnstalleerd Oudkarspel Weekoverzicht van de Langedijker veilingen Schoorls Gemengd Koor had succes te Haarlem Schermerhorn Kolendampvergiftiging eiste in totaal zes doden VRIJDAG 9 MAART 1951 Professor dr. F. A G. Keesing, raad-adviseur van het ministerie van Financiën beeft gistermiddag in hotel Victory voor de talrijke leden van het departement Alkmaar van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel een actueel onderwerp aangesneden. Sprekende over de economische integratie van West-Europa behandelde spreker hetgeen door de Organization of European Economic Cooperation (O.E.E.C.) is gedaan. Daarbij kwam hij in zijn slot conclusie tot een sombere visie op de huidige situatie, welke beheerst wordt door spanningen van militair-politieke aard, die het economisch beeld een totale wijziging deden ondergaan. De Westeuropese economische samen werking vond haar oorsprong in de zomer van 1947 toen Marshall voor de Harvard University zfjn zo langzamer hand historisch geworden rede hield, welke in 1948 de Marshall-hulp tot ge volg had. Tegelijk met de Marshall hulp werden de OEEC en de ECA ge boren, welke laatste belast werd met de verdeling van de hulp. Nadat enige maanden Marshall-steun was verstrekt, werd van Amerikaanse zijde de vraag gesteld wat Europa dacht te doen om de onderlinge samenwerking te organi seren om op deze wijze de moeilijkhe den het hoofd te bieden. Hoewel men begreep, dat dit proces zich niet in en kele weken zou kunnen voltrekken, oefende Amerika na verloop van tijd pressie uit Europa werd de marsroute gewezen voor een samenwerking, geba seerd op de Amerikaanse visie van een ruimere markt met alle voordelen daar aan verbonden- Teneinde de Ameri kaanse publieke opinie in te lichten omtrent de stand van zaken werden de landen van de OEEC verzocht in het najaar van 1948 hun „long term pro grams" in Parijs te deponeren. Men had hiermede ten doel deze nationale programma's te overkoepelen en daar uit een Europees plan samen te stellen Deze poging is volkomen in het water gevallen. Toen de nationale program ma's bekend werden, bleek, dat ieder land de productie door industrialisatie dacht op te voeren, de producten aan de andere landen wenste te verkopen en in vele gevallen van plan was de zelfde producten te pousseren. Deze consequenties maakten een groot Euro pees plan onmogelijk. Rond de jaarwisseling van 19481949 werd de oorlogseconomie in Europa ONZE RECLAME G. Soeeker, LANGESTRAAT 39, ALKMAAR Gisteravond werd in Valks Lunch room de jaarlijkse algemene vergade ring van de Vereniging voor Faculta tieve Lijkverbranding gehouden onder voorzitterschap van Dr. J. Lourens. Als gewoonlijk was de opkomst zeer ge ring. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het verscheiden van de heer Zwiep, die met grote nauwgezet heid gedurende zestien jaar het secre tariaat heeft waargenomen. Uit de jaar verslagen van de secretaris-penning- meested, de heer H. Lind, bleek dat het ledental regelmatig vermeerdert en in Alkmaar thans 420 bedraagt. Er is een nieuwe bepaling opgenomen, waarin de reductie op de crematiekosten afhanke lijk wordt gesteld van de leeftijd waar op men als lid toetreedt. Aan de ex cursie naar Westerveld oie in Juni werd gehouden, namen 120 personen deel, waaronder vele niet-leden. Er was over bet afgelopen jaar een batig saldo van f 39.50, waardoor het bedrag dat in kas is, steeg tot f 418.94. Geruime tijd werd van gedachten ge wisseld over de reorganisatie van de gehele vereniging, waarbij een keuze moest worden gemaakt tussen een ge centraliseerde en een gedecentraliseerde vereniging. De voorzitter was van mening dat voor beide standpunten wel iets te zeg gen valt. Bij een gecentraliseerde ver eniging zal de onkostenrekening be langrijk lager zijn en zal meer aan dacht besteed kunnen worden aan de propaganda. Een bezwaar is echter dat veel van het persoonlijk contact, dat vooral belangrijk is voor de ledenwer ving, verloren zal gaan. De heer Zwaan deed de suggestie klei ne afdelingen, die minder dan honderd leden hebben, samen te bundelen en de grote afdelingen te laten bestaan. Be sloten werd de afgevaardigde naar de algemene vergadering, de heer Lind, vrij mandaat te geven. De heer Zwaan was van mening dat het maken van excursies naar Wester veld niet voldoende is. Men moet de vrienden en nabestaanden van overle denen die worden gecremeerd, er toe bewegen mee te gaan naar Westerveld om de laatste eer te bewijzen. Men maakt dan van nabij kennis met deze zeer indrukwekkende plechtigheid. Er moet echter tegen worden gewaakt dat Westerveld 'n reclame-object zou worden Nadat verscheidene punten van inter ne aard waren behandeld, sloot Dr. Lourens onder dankzegging de vergade ring. over het algemeen beëindigd. Men keer de terug tot een vrijere economie en ook in Parijs, de zetel van OEEC, begon een andere wind te waaien. De zomer van 1949 bracht echter nog niet het gun stigste klimaat. Engeland, dat telken male beweerde dat van devaluatie van het Pond Sterling geen sprake was, de valueerde plotseling zonder overleg met de overige landen van het Sterling-ge- bied. In de devaluatie-golf, welke hier op volgde, kreeg de OEEC echter haar kans. De integratie kreeg vorm en voor het eerst kon van werkelijke inter- Europese samenwerking gesproken worden. In October 1949 werd te Pa rijs een bres geslagen in het systeem van de contingenteringen. De Europese landen werden gebonden tegen 15 Dec. een liberalisatie van 50 toe te passen. Weliswaar stond de liberalisatie nog in het teken van het bilaterale handels- en betalingsverkeer, doch enige tijd later kwamen de landen overeen, dat de liberalisatie verhoogd zou worden indien een aanvaardbare monetaire re geling tot stand kwam. In dit kader moet de Europese Betalings Unie ge noemd worden. Het liberalisatiepercen tage werd verhoogd tot 75 'It en zo kon men constateren, dat in vrij korte tijd reeds een grote verbetering tot stand ge bracht werd in verhouding tot de toe sand van enkele jaren g leden. Toch is de Europese economische samenwer king in grote moeilijkheden geraakt en deden externe omstandigheden 't prille geheel in een vroeg stadium zeer sterx schudden. Meer landen doorkruis ten de plannen door het heffen van ab normale invoerrechten, terwijl een ver dere uitbreiding van de liberalisatie op grote weerstand stuitte. Het plan Stik ker wilde hiervoor de oplossing geven. Het werd nimmer verworpen, maar ook nooit aanvaard en het is zelfs de vraag of het thans nog als actueel is te beschouwen. De gevolgen van het Ko reaanse conflict brachten enorme econo mische schokken te weeg, welke hun stempel drukten op hetgeen bereikt was en nog in de toekomst gedaan zou worden. Het economisch beeld onder ging een ingrijpende wijziging. Er ont stond een schaarste aan producten, ter wijl in de plaats van een controle op de import een export-contröle gewenst ge acht werd. Het probleem van de grondstoffenschaarste doorkruist nu de integratie en maakt ha&r illusoir. De OEEC is nauwelijks competent om hier voor regels te creëren, daar zij maar een zeer klein gedeelte van de wereld- grondstoffenpositie beheerst. Daarbij achtte prof. Keesng het niet gemakke lijk economen en generaals aan één tafel te krijgen. De vele problemen, waarvoor zowel de OEEC, als de NATO (North Atlantic Treaty Organization) staan, vormen een warnet. Komende tot een conclusie voor het moment, welke naar hU hoopte weer spoedig gewijzigd zou kunnen worden,' zei prof. Keesing, dat de OEEC in de rustige fase iets bereikt heeft, maar dat de resultaten min of meer overspoeld zijn door 't Koreaanse conflict. De ge volgen van het gebeuren in Korea zijn zeker nog niet uitgewoed. Dat de vele vraagstukken welke ermede verband houden in twee organisaties verwik keld zijn, zal een nieuwe integratie noodzakelijk maken. Dit is meer dan ooit nodig, aldus prof. Keesing, want de toestand is zeer ernstig. Er staat veel op het spel en indien men niet snel tot samenwerking komt, loopt men de kans, dat het niet meer nodig zal zijn. Naar een behoeft U niet te zoeken Wij hebben een ruime keus Langestr. 24 - Telef. 2394 Burgerlijke Stand Ondertrouwd: Johan P. J. Vennik en Antje Koomen; Wilhelmus Th. J. van Haeren en Helena M. Martin; Jacobus S. van Riel en Agatha J. van den Bos; Jan van der Sluijs en Jacomina Jansen; Willem P. van Vliet en Niesje Peere- boom; Frits J. Treffers en Hendrika van Daatselaar; Cornelis A. Kaandorp en Anna H .M. Bierman; Willem Kolkman en Geertruida L. Ellenbroek. MANHAFTIG OPTREDEN VAN AMBTENAAR BELOOND De heer J. Broersen, ambtenaar ter secretarie te Enkhuizen, ontving giste ren van de Enkhuizer Brandweer een grote doos sigaretten als blijk van waardering voor zijn manhaftig optre den tijdens de roof van de veel bespro ken, omstreden en begeerde Oterleker Brandweerstaf. De chauffeur A. K. te Oterleek had zich Woensdagmiddag voor de kantonrechter te Hoorn te verantwoorden voor het feit, dat hij op 9 Januari de spoorwegovergang bij de Huik was overgereden, terwijl het rode licht in de bevei ligingsinstallatie brandde en de wekker afliep. Deze installatie is juist aangebracht om ,de weggebruiker er op te wijzen, dat er een trein in aantocht is en men moet stoppen. De ma chinist van de trein, die als getuige optrad, schatte de afstand, die er tussen de auto en de trein was geweest, op vijf-en-twintig meter, waaruit blijkt, dat K. zeer roekeloos handelde. Verdachte werd veroordeeld tot een boete van f 20,— subs, twintig dagen. Treinen naar O.L. Vrouw ter Nood De Ned. Spoorwegen hebben voor de komende zomer-dienstregeling de vol gende treinen aangewezen voor het vervoer van pelgrims, die bij de halte O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo wil len uitstappen: Uit Amsterdam de treinen nrs. 2409- - 241724292433, die bij de kapel stop pen resp. om 8.03, 10, 13, 14 uur. Uit Haarlem nrs. 22152231, stop pend om 9.30 13.30 uur. Uit Alkmaar nrs. 221824202222 224224422444, stoppend om 8.42,9.12. 9.42. 13.42, 14.12. Voor het vertrek aldaar zijn aange wezen de treinen: naar Amsterdam nrs. 24482452, vertrekkend om 15.12 en 16.12 uur. Naar Haarlem nrs. 2250 en 2256, ver trek om 15.42 en 16.42 uur. Naar Alkmaar nrs. 223924412445. vertrekkend om 15.30, 16.00, 17.00 uur. Comité tot viering van de Oranjefeesten Het comité viering van de Natio nale- en Oranjefeesten kwam gister avond voor het eerst in 1951 bijeen om het programma voor de komende natio nale- en oranjefeesten te bespreken. Medegedeeld werd, dat de burgemees ter toestemming heeft verleend tot het houden van een huis aan huis collecte, waarvan de opbrengst bestemd is voor het houden van kinderfeesten, volks spelen, bloemencorso, bonte avonden enz. Deze collecte zal gehouden worden van Zaterdag 31 Maart tot 7 April. Op het programma komen we nadert erug. „ZANG EN VRIENDSCHAP" KRIJGT NIEUWE DIRIGENT De christelijke gemengde zangver. „Zang en Vriendschap" krijgt een nieu we dirigent. De heer Van Hartingsveldt. die sedert de oprichting de dirigeerstok heeft gehanteerd, wordt in zijn functie opgevolgd door de heer J. J. Ooyevaar uit Alkmaar. Tot het moment van de indiensttreding van zijn opvolger zal de heer Hartingsveldt nog blijven dirige ren. Onder voorzitterschap van burgemeester Schelhaas vergaderde het bestuur van de Langedijker Groentencentrale. In zjjn openingswoord zeide de voorzitter, dat de L.G.C. in Januari en Februari voor 675.059,43 omzette. Dit cijfer is 759,430,66 lager dan de omzet in dezelfde maanden van 1950. Hierbij zij op gemerkt, dat de voorraad bewaargroente op dit ogenblik veel groter was dan verleden jaar, waarbij kansen bestaan, dat de achterstand nog kan worden ingelopen. Zwitserland was pas op de markt, doch de invoer wordt daar door de autoriteiten zeer bemoeilijkt. LGC nog 155 wagons rood, 300 wagons geel en 225 wit. Volgens de cijfers van 15 December zou het totaalcijfer voor kool bij de LGC na aftrek van het ge veilde, 965 wagons moeten bedragen. Er is dus wel veel afgevallen. Voor afschrijving bestemd Besloten wordt aan de algemene ver gadering voor te stellen het gehele overschot van de exploitatie 1950 ad 39.403,54 voor afschrijving te bestem men. Daar het incasseren van de kos ten voor grondonderzoek ter bestrij ding van de aardappelmoeheid nogal moeilijkheden oplevert, wordt er door de vergadering de nadruk opgelegd, dat men bij weigering van betaling veel op het spel zet. De overheid zou hieruit kunnen vaststellen, dat de uitzonde ringspositie door de tuinders zelf niet gewenst wordt. Waar de organisaties overal verkondigen, dat de tuinders geen bestaan kunnen vinden bij hand having van de wet is het duidelijk wel ke gevaren dreigen als het incasseren werkelijk moeilijkheden zou geven. Gevaar voor opheffing teelt- regeling De notulen waren ingekomen van een vergadering van de Vierbond, die hoofdzakelijk gericht was tegen de door de heer Prins uitgesproken rede over het mogelijk opheffen van de teeltrege ling in de Tuinbouw. Uit de besprekin gen bleek, dat deze rede in Noord- Holland een zeer slechte indruk heeft gemaakt. Namens de Vierbond is een brief gericht tot de voorzitter van het C.B. over het gevaar dat er bestaat, dat de minister van Landbouw de teelt regeling zou opheffen als hem zou blij ken, dat de leidende personen In de veilingorganisatie geen prijs meer op het behoud ervan stellen. De vergade ring nam met instemming kennis van deze door de Vierbond gevoerde actie. Een agendapunt voor de voor jaarvergadering. Bij de behandeling van de agenda voor de algemene vergadering van het C.B. bleek, dat verschillende leden van het bestuur niet het voornemen heb ben het beleid van het C.B. ten op zichte van de minimum- en vergoe- dingsprijzen zonder meer goed te keu ren. De heer Butter meende dat de tuinder niet langer zonder enige garan tie zorgen kan voor het telen van een zekere exportreserve. Bovendien achtte hij sociale steun, waardoor de bedrijven althans de kleinere misschien door in stand gehouden kunnen wor den, ook min of meer een vorm van protectie. Hij zou liever maatregelen genomen zien om de bedrijven op an dere wijze te helpen. Zoals in het af gelopen jaar verschillende minimum prijzen verlaagd zijn, is hopeloos. Met het stijgend kostenpeil moeten deze prijzen nodig verhoogd worden. De koudegrond tuinbouw heeft het zeer moeilijk. De heer Jb. Slot wees er op, dat het batig saldo van alle productenfondsen samen ruim zes millioen bedraagt, waarbij de groep speciaal Noordhol landse producten met een nadelig saldo van xes ton ongunstig afsteekt. Hij zou Volgens het ANP zou Amerika nog in staat zijn grote hoeveelheden witte kool op te nemen. De exporteurs zeg gen echter, dat er voor deze schatting zeer weinig grond is. Momenteel is de markt in New-York min of meer over- vtferd. De handel met Belgie verloopt zeer slecht. Bij export van uien van drie a vier cent moet achttien cent ex portheffing betaald worden. Volgens „Economische en Statistische Berich ten" van 7 Maart zou de export uit Ne derland naar Belgie 722.000.000. hebben bedragen tegenover een invoer- cijfer uit dit land ad 1.430.000.000. Sperker meende dat dit wel een zeer pover resultaat is van de Benelux. Er is alle reden voor ons land om een krach tiger houding aan te nemen. Naar Duitsland voerde ons land uit voor 1105 millioen tegen een invoer van 934 millioen. Deze verhouding ver klaart ten dele de financiële moeilijk heden met Duitsland. Spreker richtte een speciaal woord tot de heer C. Wa genaar Kzn., die als blijk van waarde ring voor zijn werk ten bate van Tuin bouw en Handel tot erelid is benoemd. Hü bood hem een oorkonde aan, die is getekend door de heer Dirkmaat en een afbeelding te zien geeft van verschil lende delen van Broek op Langendijk o.a. de laadplaats van de firma K. Wa genaar N.V., de groenteveiling e.a. De heer Wagenaar dankte het bestuur voor dit bewijs van waardering voor zyn werk. Medegedeeld werd dait dr. ir. Rietse- ma, de Rijkstuinbouwconsulent, per soonlijk de jaarvergadering van de LGC op 20 Maart aanstaande zal bij wonen en de LGC zal inlichten over de door „de West" veronderstelde moei- lükheden met het beheer van het Proef- bedrüf Geestmerambacht. De veilingleider, de heer De Boer, deelde mede, dat bü wijze van proef tweeduizend koolkratten aangeschaft zullen worden. Handel op Amerika In verband met de handel op Ameri ka menen de vertegenwoordigers van de handel dat de exporteur op ternujn zou moeten kunnen kopen. Met zulke grote hoeveelheden als het hier gaat wordt de risicofactor zo groot, dat daar wel eens bestellingen om zouden kun nen afspringen. Van de zijde van het bestuur wordt opgemerkt, dat aanko pen op termijn bü de tuinder een on aangename herinnering uit het ver leden oproept. Zou de hoofdorganisa tie misschien iets kunnen doen door uit het afzetfonds eventuele prüsver- schillen te bestrüden, kan er misschien wat bereikt worden. Hierover zou dan tevoren ber: ïdslaagd moeten worden, Waar de export naar Amerika echter zeer incidenteel geschiedt ls het moei lijk hiervoor tijdig een afspraak te ma ken. Er zal echter met de handel nog eens over gesproken worden. Volgens voorlopige cüfers van de j telling van Maart liggen ar voer de willen aandringen op groepsvorming van deze fondsen en dan voor bepaalde noodlijdende groepen aankloppen bij de overheid om hulp. Minister Mans- holt deed reeds twee jaar geleden een toezegging, dat hij wilde helpen als het de Tuinbouw werkelijk slecht zou gaan. Voor de koudegrond-tuinbouw is het nu zover. Hij zou zich niet willen laten afschrikken door het dreigement, dat de overheid dan ook zou willen medespreken, dat kan eenmaal niet an ders. Het bestuur besloot dat deze dingen in de voorvergadering, die 9 Maart te Alkmaar wordt gehouden met het da gelijks bestuur van het C.B. en de hele Provinciale Commissie van Veilingen ter sprake zullen worden gebracht. Rondvraag Bü de rondvraag merkte de heer C. Wagenaar op, dat de tweehonderd wa gons, die naar Zwitserland zouden gaan niet alleen gele kool zal zijn, ook rood en wit komen in aanmerking. Hij is als exporteur echter slecht te spreken over de moeilijkheden die Zwitserland ons in de weg legt. De heer W. Balder zegde woorden van waardering aan het adres van de secretaris voor de goede verzorging van het jaarboekje, het uitgebreide cijfer materiaal dat hier en daar zeer waar devol is en het jaarverslag, dat zeer lezenswaard is. De heer Bljpost wilde de kroósmachine ook in St. Pancras laten werken, wat volgens de voorzit ter mogelijk zal zijn als het zover is. De heer Stenneberg sprak zün afkeu ring uit over de hoge heffing voor het bedrijfschap voor Groente en Fruit, die ruim 1,2 millioen beloopt. Hü was van mening, dat het ook wel voor even minder zou kunnen. Door de secretaris werd opgemerkt, dat hier ook de hele teeltvergunningzaak geadministreerd moet worden. De heer Butter zóu in de loop van dit jaar enkele bestuursleden eens hier en daar in Nederland willen laten rondküken of de UCB keur over al zo straf is als hier. De mensen blij ven hier maar over praten, het wordt tijd dat dit eens over raakt. Is het zo, dat verschillen bestaan dan' moet dit veranderen en bestaan er geen ver- schilen dan moeten deze praatjes uit de wereld. Het bestuur meende eveneens dat dit mogelijk goed kan werken. Van deze reizen zou dan een rapport moeten verschijnen. In een bijeenkomst, die onder leiding stond van de voorzitter van „Steun Wettig Gezag", de heer G. Giltjes, werd gisteravond in het voormalig gemeentehuis te Zuid-Scharwoude de klasse Langedijk van de Nationale Reserve geïnstalleerd. Deze klasse bestaat uit twaalf manschappen. Na het openings- en welkomstwoord van de heer Giltjes sprak burgemeester Schelhaas. Hij wees op de ernst van de tijd en de noodzaak om paraat te zijn. Hij zeide verheugd te zijn dat men zich hier vrijwillig heeft verbonden het Wettig Gezag te steunen. Hij wenste allen prettige oefenavonden. Majoor J. Krop, districts-commandant van het district Noord-Holland Noord der Nat. Reserve, zeide het te betreuren, dat een instel ling' als de Nat. Reserve noodzakelijk is, maar misdadigers, die het op onze vrijheid hebben gemunt, moeten nu eenmaal in hun optreden worden belemmerd. Voor de vijand is het dien stig te weten, dat hij bij een aanval op ver zet zal stuiten. In de groep zelf is het van belang te weten dat men op elkaar aan kan. Gedurende de tijd dat men in uniform is ge stoken, worden alle faciliteiten van de militair genoten, zoals vrije medische behandeling enz. In het laatste geval dient men zich bij enig ongemak onmiddellijk met de oontractant te verstaan. Het is noodzakelijk van de tweehon derd oefenuren per jaar geen minuut te ver zuimen. Nadat de instructeur serg. J. J. Weel was voorgesteld ving deze aan met het geven van de eerste lessen dêr opleiding. Tuinbouwvereniging „De Eendracht" De Tuinbouwvereniging „De Eendracht" te Oudkarspel kwam bijeen onder voorzitterschap van de heer J. Hink. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging thans 113 leden en 10 donateurs telt. De tuinbouwcursus heeft 16 leerlingen. Verleden jaar is de ventilatie-inrichting van de poter bewaarplaats verbeterd.. De voorzitter gaf vervolgens een overzicht van de teelten gedurende het afgelopen jaar. Besloten werd de Hollandse Maatschappij van Landbouw een subsidie te geven van 50 cent per lid en per jaar. Op de algemene vergadering van de Noor- dermarktbond zullen informaties worden ge vraagd over de onbevredigende regeling van het monsterveilen en de voorschriften, welke worden gegeven door het U.C.B. Hierna sluiting. De stemming op de veilingen was verdeeld. Voor gele kool kwam wit vraag voor Zwitserland en ook Frank rijk nam iets af. De prijzen trokken tijdelük wat aan en de Noordermarkt- bond had Zaterdag voor het eerst gele kool boven het dubbeltje. De aanvoe ren nemen wat toe, de tweede soort draait echter meest nog door. Voor Deense witte verflauwde de kooplust sterk, ofschoon Amerika nog wel aan de markt was. De bestellingen waren echter weinig omvangrük. Voor goede kool werd 5,5 a 7 cent betaald. Voor tweede soort zijn geen kopers te vinden. Rode kool ging zeer ongelük. Op 8 Maart werden bü vrü grote aanvoeren hoge prijzen genoteerd, waarbü de Noordermarktbond met f 21.60 een re- cordprijs noteerde voor dit jaar. Ook de prüs van de grovere soorten werd wat meegetrokken, echter nog onvoldoende. In de nieuwe week was de markt echter weer belangrük slap per, waarbij de hoogste noteringen rond de 18 cent lagen. Kool wordt niet meer voor Duitsland verladen, althans niet van betekenis. Uien gingen nog wel naar Duitsland, waardoor de prijs zich iets kon verbeteren; middel-uien voor export noterden 3,54 cent, grove iets lager. Bieten bleven weinig belangstelling trekken. Bieten A konden verkocht worden voor 6 4 7 cent, bieten B vin den geen koper. Witlof was wat beter dan de vorige week. Lof 1 maakte f 32 f 36 en lof 2 f 22—f 25. Restanten groene kool werden graag gekocht. Naar kwaliteit werd hiervoor 7 tot 30 cent betaald. Morgen begint inzameling vluchtelingenkampen Morgen zal in Broek op Langendijk en Zuidscharwoude door het vluchtelingen comité een inzameling worden gehouden ten bate van de kinderen, die in de West- duitse kampen voor ontheemden zijn on dergebracht. Met de Inzameling wordt om twee uur begonnen bij de Prinsengracht in Zuidscharwoude en in het Zuideinde van Broek op Langendijk. Men kan dus ongeveer nagaan hoe Iaat de collectanten aan de deur komen. Welkom zijn: kleding, schoeisel (ook klompen), speelgoed, lin nengoed, enz. Bet zal op prijs worden ge steld als da goederan ztjn Ingepakt. AVOND-VIERDAAGSE WORDT EIND JULI GEHOUDEN De avond-vierdaagse 1951 zal gehou den worden op 25, 26, 27 en 28 Juli. De route en het programma zullen heden avond besproken worden. Enigszins jammer is het, dat op 25 Juli de gebruikelijke verlichtingsavond in Bergen wordt gehouden. Dat is op één dag teveel van het goede, want beide attracties pogen zoveel mogelijk vreemdelingen te trekken en voor de kükers is het moeilijk een keus te doen JUBILEUM CONCERT Op 1 April zal de r.k. gemengde zang ver. „Nieuw Leven" o. 1. v. dirigent F Groot een jubileumconcert geven in de St. Willibrordusstichting. In samenwerking met het Kon. Man nenkoor „Caecilia" heeft het Schoorls Gemengd Koor in het Haarlemse con certgebouw een uitvoering gegeven Ge zongen werden de werken: „Sanctus", „Aderamus" en „Ave Verum". Een ge weldig succes boekte het 90 leden tel lende koor met „Troost" van Fred. J. Roeske en „Waterlelie" van Jac. Bon set. Het applaus groeide aan tot een ovatie, toen de componist van „Water lelie" het podium betrad om dirigent Corn. Jonker en zijn koor te danken voor de sublieme vertolking van zün compositie. Schoorls koor besloot zijn optreden met het zingen van „Christus is opgestanden". Het Koninklijke Mannenkoor, dat eveneens een geweldig succes oogstte zal in Mei de gast zijn van het Schoorlse koor en een reprise geven van zün op treden in de Haarlemse concertzaal. BENOEMING BIJ HET ONDERWIJS Ingaande 1 April is mej. A. van der Wal te Amsterdam benoemd tot tijdelijk on derwijzeres aan de o.l. school hier ter plaatse. MARKTBERICHTEN LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 9 Maart. 7500 kg uien 3,70—4,30 en grove 4,80-5,50; 2000 kg' bieten A 5,30-6; 700 kg witlof 39-43; 2000 kg rode kool 6,50-16,20t 28.000 kg gele kooi 6-9.50; 17.000 kg witte kool: Deense 5.50—5,90. Doorgedraaid; 2200 kg gele kool en 3200 kg witte kool. NOORDERMARKTBOND,- 9 Maart. - 315 kg witlof 30-39; 700 kg peen C 4,50; 12.000 kg uien 2,80-3,20, grove 4,40-4,70, drielin gen 2,90—3,90 en nep 11; 16.000 kg rode kool 6,50-15,70; 14.000 kg gele kool 6-8,50; 94.000 kg witte kool; Deense 5,50-7,10. - Doorgedraaid; 1000 kg gele kool en 17.000 kg witte kool; Deense. MEDEMBLIK, 8 Maart, rode kool 7.2017.10, gel kool 6.5010, peen 2'4 4.10, peen 3 44.20, uien gewoon 2.804.30, uien grof 33.60, uien drie lingen 1.802.60, uien nep 10. Bieten 1 rond 6.306.60, bieten 2 4.20 4.40, bieten 1 lang 6, bieten 2 lang 4, witlof 1 4044, witlof 2 9338, wit lof 3 2528, voerpeen 2.202.38, voer- kool 1.101.30, voerbieten 2.20—2.26. GROOTEBROEK, 7 Maart. 1650 kg Blauwe Eigenheimers 11,90; 200 kg boerekool 16; 100 kg spruiten 28; 18.000 kg uien: grove 4,50— 5 en grote 3,90—4,50. De Schager Markt Donderdag 8 Maart werden te Scha- gen aangevoerd: 4 paarden 700900, 10 geldekoeien 425550, 38 vette koeien 700—950, 19 kalfkoeien 800—1000, 367 nuchtere kalveren 3854, 12 schapen 100155, 23 overhouders 90130, 59 biggen 3540 en 14 konijnen 25. Overzicht: De aanvoer van vette koeien was ongeveer gelijk aan de vo rige week. Er waren geen uitvliegers, maar de handel was toch goed en er waren wel mensen voor. De hoogste notering was f 950. Het slachtgewicht per kg. varieerde van f 2.30 tot f 2.60 dus iets minder dan vorige week. In worstkoeien was niet veel handel: ze kwamen iets minder in prüs: slachtge wicht van f 1.75f 1,85. Kalf- en melk koeien met witte papieren waren goed te plaatsen en hoger in prijs dan de vo rige week: de hoogste notering was nu f 1000. Er werden geen beste gelde koeien aangevoerd. Er was weinig handel in en de prijs minder dan de vorige week. Vaarzen, pinken en gras kalveren werden hoegenaamd niet aan gevoerd. Door het koude weer was het wel te verwachten, dat de aanvoer vaa gebruiksvee wat minder zou zün. De handel in nuchtere kalveren was aam de stugge kant; hoewel er van de bes te kalveren bijna f 6 af was bü de vo rige week, kan men toch nog zeggen, dat ze duur zijn. De aanvoer van paar den was niet groot, bleef alleen be perkt tot werkpaarden met een hoog ste notering van f 900. Van de hoogsta prijs van de vette schapen was ook wel iets af. Overhouders prijshoudend met een matige handel. In biggen was de handel zeer matig en vooral geen hogere prijzen: de notering was onge veer gelijk aan de vorige week. Ongecorrigeerd) Ook de twee overlevenden van het tragische ongeval, dat zich enige dagen geleden aan boord van het s.s. Tarakan heeft voorgedaan, toen enige Indonesi sche zeelieden een emmer met gloeien de cokes in hun hut plaatsten waardoor vier van hen door kolendampvergifti ging om het leven kwamen, rijn thans in het Binnengasthuis te Amsterdam gestorven.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5