Herbert Morrison volgt Bevin op Verlenging van dienstplicht tot achttien maanden? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Adenauer stelt voorwaarden voor vrije verkiezingen in Duitsland VVD heeft bezwaar tegen Meynen Suiker 91 cent per kilogram Nog geen vorderingen te Parijs KcPii B&ileÈ Zaterdag 10 Maart 1951 148e J aargang No. 59 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Nieuwe figuur op het Britse Foreign Office Chuier Ede leider van Lagerhuis Van arme knecht tot minister van Engeland Schumacher verwerpt Oder-Neisse-grens Romme voor raadsel Komen en gaan Over drie jaar 230.000 man mobilisabel Zeventigduizend man voor herhaling op Prijzen op de wereld markt stegen Davies contra Gromyko Deongelukken met de straaljagers Queuille premier Von Falkenhausen tot 12 jaar veroordeeld Nederlands motorschip sleepte Duitse kotter door hevige storm BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redaotie; Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. op 7Ïjn zeventigste verjaardag is officieel medegedeeld, dat Ernest Bevin is afgetreden als minister van buitenlandse zaken van Groot Brittannie. Tot zijn opvolger is benoemd de leider van het Lagerhuis en plaatsvervangende premier, de 63-jarige Herbert Morrison, die, naar wordt verwacht, in grote lijnen de zelfde buitenlandse politiek zal volgen als zijn voorganger. Bevin blijft in het kabinet als geheimzegelbewaarder. Burggraaf Addison neemt Morrisons functie als voorzitter van de Kroonraad over. Chuter Ede wordt leider van het Lager huis. doch blijft minister van binnenlandse zaken. Verdere wijzigingen in het kabinet liggen niet in het voornemen. £EN enkele maal viel Bevin wel eens uit de diplomatieke toon, zoals toen hij de Amerikanen „geldschieters" noemde en Georges Bidault, de toen malige Franse minister van buiten landse zaken als „aardig kereltje" be titelde. Ook zijn critici waren het er echter over eens. dat hij flair bezat om met mensen om te gaan en de wil van de massa der Britten te vertolken. CRNEST BEVIN werd op 9 Maart 1881 te Winsford in Somerset ge boren. Zijn vader, een arme boeren knecht. was voor zijn geboorte gestor ven en zijn moeder overleed toen hij vier jaar oud was. Een tante nam de wees tot zich. Bevin werkte achter eenvolgens als boerenknechtje, als hulp in een restaurant en als vracht autochauffeur. Reeds op jonge leeftijd nrm hij deel aan het vakverénigings- werk. Hij werd de oprichter van de „Transport and General Workers Uni on" en werd later voorzitter van het machtige „Trades Union Congress" (T.U.Cj Toen Churchill in 1940 zijn oorlogskabinet vormde, koos hij Bevin uit voor de post van minister van ar beid en nationale diensten, omdat hij in hem een man zag, die het vertrou wen van de arbeiders genoot. Bevin deed prachtig werk en wist o.a. 25 millioen personen van de 46 millioen teliende bevolking te mobiliseren in de verschillende takken van „nationa le diensten". Voor het eerst in de ge schiedenis werden, onder zijn leiding, ook vrouwen opgeroepen. In 1945 werd Bevin, volgens sommigen tot zijn eigen verbazing, minister van buitenlandse zaken in het kabinet-Attlee en kwam de voormalige boerenknecht terecht ln de doolhof der intrigues van de in ternationale politiek. Met de tijd werd hij zichtbaar physiek vermoeid. Zijn 238 pond lichaamsgewicht waren hem een zware last bij het lopen. Hij liet er echter noch het werken, noch het eten of roken om. Hij bezat ook een droge humor. Op een bepaald moment, toen er overal verwarring en opschudding heerste Indonesië, Triest, Egypte zeide hij tegen zijn collega's: „Wanneer er er gens vrede uitbreekt, zal ik het jullie laten weten". Bevin liet zich door de gewone man gaarne „Ernie" noemen. Op een bij eenkomst van havenarbeiders te Lon den, bekende hij eens, toen hij werk loos was, gestolen te hebben om in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien „Ik verontschuldig mij er niet voor" zeide hij.' „Ik zal nooit verhongeren wanneer mij werk wordt geweigerd God noch de natuur vraagt dat van ons, en wanneer de mens het dan wel eist dan zal ik de sociale wetten, door die mens gemaakt .overtreden". Morrison opvolger gEVINS opvolger. Morrison is een krachtige en geziene- figuur in de regering en in de Labourbeweging. Als leider van het Lagerhuis heeft hij zich door zijn kennis van zaken en gevat heid een reputatie verworven. Door knede vechters als Winston Churchill zijn zeer op hun hoede voor hem. In buitenlandse zaken heeft hij weinig ervaring. Morrison werd in een arbeiderswijk vanLonden geboren. Hij is trots op zijn afkomst. Als jonge man was hij boodschappenjongen, winkelbediende en telefonist. Op 27-jarige leeftijd werd hij secretaris van de afdeling Londen van de Labourpartij. In de Labourregering van 1929 tot '31 was hij minister van vervoer. Toen Chur chill in 1940 zijn oorlogscoalitie vorm de, werd Morrison zijn minister van bevoorrading. Later werd hij minister van binnenlandse zaken en minister verantwoordelijk voor de burgerlijke verdediging, Konrad Adenauer, de Westduitse bondskanselier, heeft van de Bondsdag de Oostduitse verzoeken om een ronde tafel-conferentie over Duitslands een heid verworpen en „werkelijk vrije ver kiezingen" in aJle zones geëist. Een nota hierover zal naar de drie Westerse grote mogendheden worden gezonden. Opeenstapeling van tegenstrijdige verlangens (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Romme ontvangt de ene visite na de andere. De laatste dagen zijn op zijn verzoek bij hem op het ministerie van Economische Zaken komen binnen wippen prof. Lieftinck, mr. dr. In 't Veld, mr. Teulings, prof. De Gaay Fortman, mr. Joekes, de heer Tilanus, prof. Van den Brink en de heer Mansholt en hier mede zal het lijstje nog wel niet uitgeput zijn. Zoals de zaken thans staan, heeft het er alle schijn van, dat de demission- nalre ministers van de P.v.d.A. allen zullen terugkeren. Ook de meeste afge treden R.K. ministers zullen aange nomen, dat de informateur slaagt wel weer het nieuwe kabinet opluiste ren. De „meeste", want uit het feit. aat prof Romme zich enige keren in ver binding heeft gesteld met prof. Al- brcgts, secretaris van de R.K. Werk geversvereniging, kan afgeleid worden, dat deze ernstig voor een portefeuille in aanmerking komt. Wellicht, dat mr. Struycken aan Justitie voor hem het veld zal moeten ruimen. Het ligt voor de hand, dat prof. Rom me nog altijd streeft naar het aantrek ken van twee onafhankelijke anti- revolutionnairen, namelijk de heren De Gaay Fortman en Meynen. Zonder overleg met de heer Schouten gaat dit niet. Want niet alleen heeft de infor mateur er diens oordeel over gevraagd, maar bovendien hebben de aangezoch- ten contact gehad met de anti-revolu- tionnaire fractieleider. Bij de WD zouden, zo vernamen wij, tegen het opnemen van de anti-revolu- tior.naire heer Meynen, die minister van Defensie was in het kabinet- Schermerhorn, ernstige bezwaren be staan. Als prof. Romme voor de VVD zwicht of de anti-revolutionnairen niet meekrijgt, zou hij zijn toevlucht moe ten nemen tot twee Christelijk Histo rische bewindslieden en twee van de VVD. In dat geval vindt hij de P.v.d.A weer tegenover zich. Deze wenst n.l geen vertegenwoordiging van twee VVD'ers in het kabinet. Weerbericht Verwachting, geldig tot. Zondag avond: Over het algemeen veel bewolking maar slechts op enkele plaatsen wat lichte neerslag. In het Zuiden van het land aanvan kelijk weinig wind overigens ma tige en morgen later op de dag at en toe krachtige oostelijke wind Weinig verandering in tempera tuur. ZONDAG: zon op 7.06. ondei 18.63; maan op 7.57. onder 23.25 MAANDAG: zon op 7 04. onder 18.37; maan op 8.12. onder De informateur heeft op deze grona de steun van de P.v.d.A. bij het zoeken van twee acceptabele figuren van anti revolutionnaire huize. Het kan zijn, dat hij slaagt, maar de mogelijkheid is evenmin uitgesloten, dat de nieuwe regering met of zonder mr. Stikker angstig veel op de demissionnaire regering gaat lijken. De les van zeven weken zal dan zijn, dat onder de hui dige politieke verwarring niet veel anders mogelijk is. Koningin kocht kaartje H.M. de Koningin heeft, vergezeld door prinses Beatrix, een onofficieel bezoek gebracht aan de jubileumten toonstelling „Schilders, die Laren ont dekten" in kunstzaal Hamdorff te La ren. Het bezoek was dermate onoffi cieel, dat Hare Majesteit aan de ingang entreebewijzen kocht. Deze nota noemt als eerste vereisten voor vrije verkiezingen in geheel Duits land: wedervestiging van een rechts orde in Oost-Duitsland, vrijlating van alle politieke gevangene, opheffing van de „wet ter bescherming van de vrede" en ontbinding van de Oostduitse staats veiligheidsdienst. Onder luide bijval betoogde dr. Kurt Schumacher, de leider van de sociaal democratische oppositie, dat het Duitse volk niet accoord zou gaan met een viermogendhedencontróle over geheel Duitsland. Het hoofddoel van het door de communisten geëiste vredesverdrag noemde hij 't verkrijgen van de Duitse instemming' inzake de Oder—Neisse grens. „Wij willen vriendschap met het Poolse volk", aldus Schumacher, „doch niet ten koste van Duitse zelfmoord". Volgens het secretariaat van de Oost duitse Volkskamer, die tegelijkertijd bijeen kwam, zal Adenauers verklaring volgende week worden behandeld. MORRISON .fris BEVIN .vermoeid. „Het ligt in de bedoeling de diensttijd van dienstplichtige militairen, te be ginnen met de lichting 1950 II tot achttien maanden te verlengen. Het defini tieve besluit hiertoe zal de nieuwe regering moeten nemen", aldus deelde de minister van Oorlog en Marine, mr. s'Jacob, Vrijdag op een persconferentie mede. „De plannen op lange termijn voor de opbouw van ons leger voorzien in de vorming van een mobilisabele troepenmacht van 230.000 man, ruim 10 divisies. Daarvoor zullen 8 lichtingen nodig zijn. Dit doel kan in 1954 bereikt zijn, indien de financiële en economische omstandigheden het toelaten" aldus minister s' Jacob. De minister deed een beroep op het bedrijfsleven tot medewerking voor de herhalingsoefeningen, die deze zomei zullen worden gehouden en waarbn rond 70.000 man betrokken zijn. Uit stel of verschuiving van opkomst is ir beginsel onmogelijk, evenals vrijstel ling. Het ministerie van Onderwijs heeft bepaald, dat tentamens en exa mens van opgeroepenen kunnen wor den uitgesteld. Degenen, die voor een eindexamen staan krijgen uitstel. Gedurende de maand, dat de mili tairen onder dienst zijn, krijgen zij de normale kostwinnersvergoeding, welke door de burgemeester van hun ge meente direct zal worden uitbetaald. Om het bedrijfsleven zo min mogelijk te schaden, zullen alle werkgevers vóór - April weten, van wanneer af en vooi hoe lang zij hun werkkrachten moe ten missen, zodat zij hiermee bij de organisatie van de arbeid rekening kunnen houden. De oproepen zullen vóór 1 April aangekomen zijn. Het doel van de herhalingsoefenin gen is. in de eerste plaats de gerouti neerde Indonesië-veteranen te oefenen Ir, het opereren in groot verband en hen vertrouwd te maken met de nieuwe Amerikaanse organisatie van ons leger, waarbij aan de lagere mili tairen een grotere mate van verant- SYRISCHE REGERING AFGETREDEN De zeven maanden geleden gevormde Syrische regering, onder leiding van Nazim El Kodsi Bey, is Vrijdagavond afgetreden. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft besloten de prijs van de suiker af fabriek, met ingang van 5 Maart te bepalen op f 80.per honderd kilogram, terwijl met ingang van Zaterdag 10 Maart 1951 een nieuwe maximumpr^s van 0.91 per kilogram huishoudsuiker voor de consument zal gelden. De overheid zal er scherp op toezien, dat de handel dit prijsniveau niet te boven gaat. De verhoging van de suikerprijs houdt verband met het feit, dat door stijging van de grondstoffenprijzen op de wereldmarkten het landbouw-ega- lisatiefonds zodanig is aangesproken dat de nieuwe regering gedwongen zal zijn tot verlaging of afschaffing van Van het ,,V redestront' geen nieuws Een westelijke woordvoerder heeft verklaard dat de plaatsvervangers ook Vrijdag geen merkbare vorderingen hebben gemaakt. De vergadering duur de ruim drie uur. Vandaag wordt op nieuw vergaderd. De Britse afgevaardigde Davies zei dat de volgende drie punten van de Sowjet-agenda niet met name in de westelijke agenda werden genoemd: 1. vermindering' van de strijdkrachten: 2. bespoediging van het Duitse vredes verdrag: 3. de demilitarisatie van Duits land. Ii elk van deze gevallen, aldus Da vies, biedt de westelijke agenda ruim schoots gelegenheid voor bespreking ervan door de ministers. Niemand poog de de bespreking te verhinderen. Gromyko zei dat een agenda waarop de demilitarisatie van Duitsland niet voorkwam, niet aanvaardbaar was. Aan gezien de westelijke vertegenwoordigers bereid zijn er over te spreken, waarom kan het onderwerp dan niet met name genoemd worden, aldus de Russische afgevaardigde. In 1951 zullen in de gehele Sowjet- Unie in totaal 1600 nieuwe bibliotheken geopend worden, voor het merendeel in agrarische gebieden, q De leider van het Zuidkoreaanse voorlichtingsbureau had daarentegen minder prettige berich- den toegekend, q Om nu de studenten aan de Parijse Sorbonne bij het bestu deren van diens boek over de „Onder gang van het Avondland" enig illustra tiemateriaal te verschaffen heeft de rec- -M 'or magnificus van die universiteit ge- ter. over de bestuur svoorzienmg: Voor van haar oOO-jang es aan za daan gekregen dat aan deze insteiling radio Poesan verklaarde hij n.l. dezer d„e UmV,el'! an "l.. ,,f ingeschreven studenten voortaan slechts dagen dat in t Japans gedrukte porno Over hogescholen gesproken: Ter ge- eredoctoraten uitreiken. Onder an- 15 cent entrée zullen behoeven te be- grafische lectuur in dergelijke hoeveel heden Korea wordt binnengesmokkeld dat de zedelijkheid van het volk in ge vaar wordt gebracht, q Omdat we nu toch aan de radio zitten melden we onze dere zullen onze landgenoten Prof. E. talen by he, betreden van eer parijse M. Meijers uit Leiden en Prof. H. S, Kruyt uit Utrecht de graat, -/an Doctor in de Rechten ontvangen. Ook aan ge neraal Eisenhower, premier Attlee en de nachtclub Voor gewone burgers blijft de toegangsprijs 5 a 10 guld-n. p Acht Nederlandse studenten werden door de British council ietwat degelijker be- toen dan ae raaio Zllieu nieiueu wc hprnpmrlp c,-S-iit' rt„nf Tnep iewtii. ucöcuji,ci geachte clientèle in één moeite door dat Q J Jdacht met studiebeurzen fa vakken het aantal aangegeven in Nederland op 1 Maart j.l. 1.512.980 be droeg tegen 1.500.071 op 1 Februari van dit jaar. rn Nog een radionieuwtje: Het bekende „Town-Forum"-programma van de B.B.C., waarin een aantal Britse experts door toehoorders ingezonden vragen over Groot -Brittannie beant woordt werd j.l Donderdag uit Dussel dorf uitgezonden De B.B.C schat het aantal luisteraars naar deze program ma's op 5 millioen. Q Precies het aan tal dollars dat John. D. Rockefeller Jr. geschonken heeft aan een fonds dat bij eengebracht wordt om verbeteringen aan te brengen aan 32 particuliere hogescholen voor negers in de Ver enigde Staten. radiotoestellen °rtega y Gasset zal deze eregraad wor Ik oefen' me men- vast een beetje m „Zweedse gymnastiek". riërende van Physica tot Rhythmische gymr^stiek en Internationaal Recht tot het conser er, i. van oude schilderijen. Cl En dat laatste herinnert uw lijf-aap er nog juist op tijd aan. dat hij U iieder uit Ttaiie nog moe» melden dat de thans 63-jarige Itliaanse schilder Georgio de Chirico door een Milanese rechter lot 175U gulden boete werd veroordeeld Omdat hij beweerd had een door een Amerikaans verzamelaar gekocht schil derij niet geschilderd te hebben, terwijl ter rechtzitting bleek dat hij in z'n jonge ïaren (waardoor hij zich thans t-enne- lijk zéér schaamde) bet bewuste doek toch heus gepleegd had. Een soort om gekeerd Van Meegeren-complex veron derstelt Theodoor. subsidies op diverse levensmiddelen over te gaan. Daar t-r moeilijkheden dreigden te ontstaan bij de suiker voorziening van de bevolking heeft minister Mansholt de vorming van een nieuw kabinet niet afgewacht en voor de suiker een beslissing geno men Het aantal grossiers en detaillis ten, dat thans nog ovei een voldoen de werkvoorraad suikei van de oude inkoopprijs beschikt, blijkt n.l. te klein te zijn, om een normale suikervoor- ziening gaande te houden. In het belang van een regelmatige gang van zaken bij de suikervoorzie ning, stelt de minister de handel thans in staat suikei' af te leveren tegen de verhoogde prijs, een en ander mede om gevoelig verlies van het Landbouw- egalisatiefonds en daarmede voor de schatkist te voorkomen. Noodlottige samenloop (Van onze Haagse redacteur) De minister van Oorlog en Marine, mr. 's Jacob heeft categorisch tegenover ons ontkend, dat de vier ongelukken, die de laatste tijd met straaljagers zijn gebeurd waarvan drie met dodelijke afloop aan sabotage of aan gebreken aan de machines zouden zijn te wijten. Er is een onderzoek ingesteld, waaraan hij zelf heeft deelgenomen en daaruit is gebleken, dat de ongelukken aan een noodlottige samenloop van omstandig heden geweten moeten worden. woordelijkheid en zelfstandigheid is toegedacht. Oefeningen in divisie-verband zijn wegens het tekort aan wapens nog niet mogelijk. Het volgend jaar zal men wellicht nog eens herhalingsoefenin gen, maar van veel kortere duur, moe ien houden, om de mannen het gebruik van de Amerikaanse wapens te leren. Gehoopt \vordt, dat in de herfst een Nederlands onderdeel zal kunnen deel nemen aan een oefening met Belgische en Britse troepen in Duitsland. Wan neer de herhalingsoefeningen in Sep tember klaar zijn, zal ons land over cirie mobilisabele divisies beschikken. De 64-jarige radicale leider, Henri Queuille, is door de Franse Nationale Vergadering met 359 tegen 205 stemmen tot premier gekozen. Queuille was reeds tweemaal premier. Men verwacht, dat hjj zijn kabinet Za terdagavond of Zondag bekend zal ma ken. Blokoudste keerde terug Schoonvader kreeg van schrik hartverlamming De Groningse politie deed een inval in een huis in de Ruyterstraat, waar zij een zekere L.' Omlo aantrof, die het vorige jaar Maart bij verstek was ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. O. deed in de oorlogsjaren dienst, als blok oudste in Neuengamme en enkele an dere concentratiekampen, alwaar hij meedeed aan mishandelingen. Tegen het eind van de oorlog vertrok hij naar Zweden en vestigde zich te Stockholm. Woensdagmiddag verscheen hij plotse ling in Groningen en begaf zich naar het huis van zijn ex-schoonvader, de 77- jarige J. C. Huygens. De oude man v\as zo ontdaan door dit plotselinge bezoek, dat hij enige tijd latei' aan een hart verlamming is overleden. O. werd ge- ai'resteerd doch later op vrije voeten ge steld. Men heeft evenwel zijn paspoort ingehouden Binnenkort kan een nieu we dagvaarding tegen hem worden te gemoet gezien. De Belgische krijgsraad heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de ge neraals Von Falkenhausen, Reeder, Bertram en Von Clear, die beschuldigd werden van oorlogsmisdaden, begaan tijdens de Duitse bezetting van Belgie. Von Falkenhausen en Reeder werden veroordeeld tot 12 jaar dwangarbeid, Bertram tot 10 jaar dwangarbeid, ter wijl Von Clear werd vrijgesproken. Zweedse journalisten gaan en leggen de pen neer De Zweedse journalistenbond heeft een staking bij de kranten en de pers- bureaux aangekondigd omdat de on derhandelingen over 'n salarisverhoging met de eigenaren op niets uitgelopen zijn. Het bestuur heeft de volmacht ont vangen een datum voor de staking vast te stellen. De storm, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag woedde heeft verschil lende vissersschepen in moeilijkheden gebracht. In de Duitse Bocht moest het Nederlandse m.s. „Brouwersgracht" hulp verlenen aan de Duitse viskott»r „Adler", toen dit scheepje zonder brandstof geraakte. Nadat een verbinding tot stand was gebracht braken tot twee keer toe de trossen, maar ten slotte slaagde de „Brouwersgracht" er in de kotter op sleeptouw te nemen en na twaalf uur varen door het vliegende stormweer Cuxhaven binnen te brengen. 100 pk motor van de „77" en langzaam zakten de beide schepen af naar net Zuiden. Gisteren bevonden zij zich reeds ter hoogte van Goeree De KW 77, die geen kans zag de zaak te kla ren, heeft assistentie verzocht voor de KW 210. Later is de „Marianne", de KW 10, een moderne kotter met een 200 pk motor te hulp gesneld en gister middag om vijf uur met de Katwijk 210 („Java") en de Katwijk 77 („Twee Gezusters") in IJmuinen binnengelo pen. Twee Katwijkers naar het Zuiden afgedreven Ook twee Katwijker vissersschepen kregen het met de hoge zee te kwaad Zij tornden tegen de Oosterstorm in op weg naar hun thuishaven IJmuiden. toen de kotter Katwijk 210 een defecte motor kreeg De Katwijk 77 trachtte zijn plaatsgenoot mee te slepen, maar de Oostenwind was te sterk voor de

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1