Koiisen-Service Stad en Omgeving Kees Stet bezorgde jubilerend Pacivolo een onvergetelijke avond Kind op krukken AGENDA Onze omgang met de dieren „Goed Wonen'' bouwt 48 woningen WAT DE THEATERS BRENGEN Militaire oefeningen bij Schagen: in April HARMONIE THEATER: .Louisa" CINEMA AMERICAIN i „De Tijgerin" VICTORIA THEATER: „Alles goed in Hollywood" REX THEATER „Het beste paard van stal" Schaarste aan kaas doet de prijzen wat oplopen ZATERDAG 10 MAART 1951 De „Nuwe Skool" was spoorloos Om in de stijl van Kees Stet te blijven: ,,'t rooide d'r op, gisteravond in Het Wapen van Heemskerk." De Handelsschoolvereniging Pacivolo vierde daar haar 35-jarig jubileum met een feestavond, waaraan in de annalen van de vereniging nog wel eens met gerechtvaardigde trots zal worden herinnerd. Het was een best feest. Pacivolo had mede met het oog op de dreigende achtergrond van Faasrapporten zich er niet aan gewaagd het programma met eigen krachten te verzorgen, maar zich in plaats daarvan verzekerd van de medewerking van het Alkmaars kleinkunst-ensemble onder leiding van Kees Stet. Dit gezelschap heeft de aanwezigen enige uren hoogst aangenaam weten bezig te houden. Handelsschoolvereniging vierde zevende lustrum De directeur van de school, de heer G. A. M. Snijders, stak zijn instem ming over het verstandige besluit van de leerlingen niet onder stoelen of banken. Hij vond het een uitstekend idee tegen de tijd, dat de Paasrappor- ten verschijnen met de daaraan stee vast voorafgaande repetities, een gezel schap te engageren en de eigen krach ten te sparen voor het schoolwerk. „Een goed handelsman is hij, die zon der zelf schade te lijden iets weet aan te bieden wat op dat moment veel ge vraagd wordt", aldus prees de heer Snijders zijn leerlingen. Hij verzeker de met klem, dat de leraren en hijzelf steeds bewondering koesteren voor het geen Pacivolo met de uiteraard be perkte middelen op haar avonden weet te brengen. Spreker beloofde de ver eniging de steun te zullen verlenen, die zij verdient en stelde een geschenk van het lerarencorps bij dit zevende lustrum in het vooruitzicht. Een beetje minder „W,e hopen, dat uw belofte in ver vulling zal gaan", antwoordde de heer H. Hofmeester, voorzitter van Pacivolo laconiek. Hij had van te voren de heer en mevrouw Snijders, de leraressen en de leraren met hun dames, alsmede de ouders, leerlingen en oud-leerlingen en de bestuursleden van diverse zuster verenigingen hartelijk welkom geheten en in grote trekken even de ups en downs van de vereniging gereleveerd. „Het pad van Pacivolo is niet altijd over rozen gegaan", zei de voorzitter ernstig, „maar over het algemeen heb ben de goede jaren de slechte doen vergeten". Na de oorlog is het moeilijk geweest Pacivolo tot haar oude bloei terug te brengen, wat ten slotte aan de besturen na 1947 gelukte. De heer Hofmeester herinnerde tot slot van zijn toespraakje nog aan de vele strubbe lingen, die er in de vereniging zijn ge weest. Critiek op het bestuur en zo. „Ik vind het niet erg", aldus spreker, „maar een beetje minder kan ook wel". Nadat de zusterverenigingen het ju bilerende Pacivolo een verzilverde be ker „met wat gele bloemen" hadden aangeboden was het officiële gedeelte ten einde en kon conferencier Nico Ak kerman de zaal verkondigen, dat het hem een financieel genoegen was op deze avond aanwezig te zijn. Het ge noegen was overigens wederzijds, want er is onbedaarlijk gelachen om die rood-konige Kees Stet met zijn West' friese vertellingen. Stet aan het woord „Ze kenne in Alkmaar anders ok merakel liege", onthulde Stet de goe gemeente. „Laest zoi iemand teugen me, Stet, zoi-ie, ze skiete al verlegen best op mee die nuwe Handelsskoo 'i Ding staet temet al onder de kap" Bij het horen van die verheugende mededeling was Kees zo vlug zijn beentjes hem konden dragen naar Bergerweg gedraajd om dat fraais met eigen ogen te aanschouwen. „Loet er nou niks te zien weze Stet was puur noidig" naar de man teruggegaan. „Ik he'w teugen 'm zoid, dat ie nou maer 'ns op most houwe mee dat gelieg en toen antwoordde hoi: Jaemaer Stet, 't had oigelijk wel zo veer moete weze Met dit kleine steekje op de autori teiten bracht Stet voor zover dat al niet het geval was de aanwezigen geheel op zijn hand. Zij toonden zich uiterst ingenomen met wat hij verder in zijn gemoedelijke schetsen en voor drachten wist te brengen. Natuurlijk werd op verzoek de knoert van een brand ook nog te voorschijn ge haald, het verhaal, dat Stet'zo'n grote vermaardheid heeft gegeven. Een ware ovatie viel de accordeonist John Davis ten deel, die een klaterende cascade van klanken uit zijn instru ment liet glijdên en de jeugd met zijn Pacivolo-potpourri-in-vier-kwarts-maat in vervoering bracht. En verder waren daar nog Cakie, de goochelaar en Riet Dekker, die enige van de laatste werk jes van Jan van Alphen zong. The New Rhythm Kids verzorgden de muzikale begeleiding van het bal, dat tot ver na middernacht voortduur de en een goed besluit was van deze jubileum-feestavond. Onze KOUSEN REPARATIE AFDELING gaat U vanaf heden nog méér service bieden Ons devies wordt thans Vandaag gebracht Morgen gereed Ook voor KOUSEN-REPARATIE 9 aucmaas JN DE STRAAT, waar de eerste voor- jaars-zon dartelde, speelden de kinderen. Op de grond waren krijtlij nen getekend en daarin bedreven de kleuters het hinkelspel. Toen kwam het kreupele kind de hoek om, zielig stuntelend op een paar krukjes. Het naderde zijn makkertjes, die het spel onmiddellijk staakten „Manke, manke!" riepen zij, en tracht ten hem zijn krukjes afhandig te ma ken. Kinderen kunnen nu eenmaal wreed zijn. Dat vond ook een groentenman, die met zijn fleurige waar lang de deu ren ging. „Lilleke skoffies!' riep hij reeds uit de verte en begaf zich in snel tempo naar de plaats des onheils. Daar greep hij één der kinderen vast en beet het in de ongewassen oren: Weer om doene jullie dat? Hewwe je den gien opvoeding 'had?" En wild schud de hij de boosdoener heen en weer. Het kind gaf geen enkel antwoord, doch staarde hem slechts verbaasd aan. „Nou!", daagde de groentenman uit. „Nou hewwe je niet zo'n grote bek, ei? Weer blaif je nou met je lef. Perbeer main nou 'rs me krukke of te pakke ei?" Dit was natuurlijk inconsequent ge sproken, maar het illustreert 's mans woede. „Magge jullie zon misdild keind peste?" vroeg hij dan aan de andere kinderen, die op een hoopje bij elkaar stonden. Als antwoord riep er één: „Lillijke skeele!" Nu was de groenten man allerminst scheel, maar toch maakte hij een dreigend gebaar in de richting van de boosdoeners. Schel dend en jouwend vluchtten deze om de hoek. In de straat ging het verhoor ver der: „Zeg op, weerom hewwe jullie dat. joggie zo traiterd?" En 's mans blik streek langs de krukjes, die zielig op een putdeksel lagen. „We hewwe hille- gaar gien manke 'traiterd", zei de jon gen. D'r is gieniese 'n manke. We speulde allienig maar „Zielig jongetje" En t benne main krukkies! Zelf 'tim- merd!" TOM Van Maandag 33 April tot en met Donderdag 26 April zullen in de omge ving van Schagen militaire oefeningen worden gehouden. Gedurende die da gen zullen ongeveer achthonderd-en- vijftig militairen van een nog onbe kend onderdeel in Schagen worden in gekwartierd, waarvoor vermoedelijk van een aantal café's en hotels gebruik zal worden gemaakt. Het ligt niet in de bedoeling, zo vernemen we, de mi litairen bij de burgerij onder te bren gen. Aanbesteding Het onderhoud van de verdedigings werken aan de Noordkust in de provin cie Noord-Holland in de jaren 1951 en 1952 is Vrijdagmorgen door de hoofd ingenieur-directeur van de Rijkswater staat te Haarlem aanbesteed. De enige inschrijving was van de N.V. P. Daalder te Alkmaar voor f 743.000. De gunning is aangehouden, ARDATH ViAgittia: Betere viaymia (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) ZATERDAG Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: De tijgerin (alle leeft.); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Alles goed in Hollywood (14 jaar); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Het beste paard (alle leeftijden) Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur Louisa (alle leeftijden). Harmonie Theater, 2.30 uur: filmvoorstelling „Het Woord", naar een drama van Kay Munk. Gulden Vlies, 8 uur: Lezing over luchtvaart door A. Viruly. ZONDAG Cinema Americain, 2 uur: Nederlands gesproken jeugdprogramma; 4.30, 7 en 9.30 uur: De tijgerin (18 jaar). Victoria Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Alles goed in Hollywood (14 jaar). Rex Thea ter, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Het beste paard van stal (alle leeft.). Harmonie Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur: Louisa (alle leeftijden). Gulden Vlies, 8 uur: Feestvoorstel- ling hypnotiseur Indra. Gulden Vlies 4 uur: Cithermuziek Anton Karas. MAANDAG Biscopen als Zondag; aanvang der voorstellingen om 8 uur. Boeiende lezing van Dr Portielje voor Schola Publica' Het moet op het eerste gezicht een aanslag lijken op de menselijke waar digheid als men beweert dat een dier minder gemeen is dan het meest be gaafde wezen op aarde: de mens. Im mers, men noemt de kat vals, de stier onbetrouwbaar, de tijger gemeen, de wolf sadistisch. En als grootste bewijs voor de slechtheid van het dier noe men we de beul „beestachtig". „Maar het woord „heestachtig" gebruiken we als een belediging jegens het dier, dat we van onze eigen kwade karakter trekken betichten", aldus dr. Portielje, in de lezing, die hij gisteravond voor „Schola Publica" in het Gulden Vlies hield. „Tussen ons en de dieren, ja zelfs tussen ons en onze medemensen gaapt een enorme afgrond van wanbegrip. We hebben ons eigengereid als we zijn onmiddellijk een oordeel aan gemeten, doodverven alles wat ons minder aanstaat als „slecht" en zijn niet gauw bereid op zc'n oordeel terug te komen". „De tijger noemt men gemeen", aldus dr. Portielje," „maar ze zouden net zo'n groot onrecht begaan als we zou den beweren: een klein kind is ge meen. Immers het mcest-mens-achtige (daarom volstrekt niet mense-lijke) dier, de gorilla bijvoorbeeld, beschikt over niet meer verstand dan een zeer jong kind. Toch beoordelen we zo'n dier, als het volkomen naar zijn ge aardheid reageert-, volgens menselijke maatstaven". Het is blijkbaar een natuurlijk kwaad in de mens, dat hij zich te snel een opinie vormt. Het ,zien", en dit in de zin van „ziende zien" is een kunst, die slechts weinigen neheersen. De aap bijvoorbeeld, noemt men „vies' aldus dr. Portielje, terwijl hij toch het zindelijkste dier van alle is. Het zgn. „vlooien" betekent dan ook niet dat de aap de levende have van een col lega zit te vangen, maar dat hij die een dienst bewijst door de huid van het dier te verzorgen. Een tijger, die op jacht trekt is geen „beul van het woud". Hij gehoorzaamt slechts aan de roep van de jachtgronden, want hij is een geboren jager, zoals hij in de eerste dagen van zijn bestaan een ge boren zuigeling was. Hij is niet ge meen, want hij doodt zijn prooi met Uitbreiding in de Overdiepolder Een felle oostenwind joeg gistermid dag door de Overdiepolder en het was voor de R.K. Woningbouwvereniging „Goed Wonen" niet bepaald aanmoedi gend, dat juist gisteren de eerste paal in de grond werd geslagen, ter voorbe reiding van het te bouwen huizencom plex van acht-en-veertig stuks. Niettemin kwamen vele genodig den de korte plechtigheid bijwonen en omstreeks vier uur ging het heiblok de hoogte in om enkele seconden later met een doffe dreun op de muts van de be- tonnenpaal neer te komen, waarmede het werk officieel was begonnen. Het zal door de aannemer, de heer R. Min Propaganda-avond „jeugd en muziek" Op Dinsdag 13 Maart zal in de aula van het Murmellius-gymnasium een propaganda-avond worden gehouden van de in Alkmaar op te richten af deling van de stichting „Jeugd en mu ziek". Deze stichting, die onder be scherming staat van de minister van O., K. en W., heeft zich ten doel ge steld het zelf-musiceren individueel of in clubverband door de jeugd, te Stimuleren. Indien een Alkmaarse afdeling kan worden opgericht, ligt het in de be doeling regelmatig contact-avonden en jeugdconcerten te organiseren. Tevens zullen er bijeenkomsten worden ge houden, waarop onder deskundige lei ding bekende werken uit de muziek literatuur zullen worden besproken. De propaganda-avond van Dinsdag zal worden geopend door burgemees ter Wytema, die eveneens zitting heeft in het comité van aanbeveling, dat onlangs gevormd werd. Verder zal spreken de heer Sem Dresden, de directeur. De dames Thea v. d. Pas, Aukje Giltay, Joan Oey en Sipke de Jong zullen vóór de pauze musiceren Na de pauze zullen leerlingen van het voortgezet onderwijs en de sehool- koren van de R.H.B.S. en de kweek school hun medewerking verlenen. De avond is gratis toegankelijk voo> leerlingen van het Middelbaar-, Uitge breid Lager- en Nijverheidsonderwijs Ook oudere belangstellenden zijn var: harte welkom. Gisteravond hebben de bezoekers van het Harmonie- Theater zich kostelijk vermaakt met één van die aardig films over „familieverwikkelingen". De hoofdfiguur, waaraan de film ook haar naam ontleent, is Louisa Norton, een dame van bij de zestig, weduwe en inwonend bij haar getrouwde zoon Deze zoon Hall en zijn vrouw hebben twee kinderen Cathy en Chris. Hij staat op de nominatie om onder-directeur te worden in de zaak waar hij werkzaam is. Maar dan komt Louisa, de groot mama in kennis met de vrolijke krui denier Hammond en beide vallen zelfs genegenheid voor elkaar op, zeer tot misnoegen van de familie. Dan komt ook Hal's chef op bezoek, die op slag verliefd wordt op de levenslustige Louisa, wat tot ruzie tussen deze en de kruidenier aanleiding geeft. Hoe deze vrolijke geschiedenis zich verder ont wikkelt en door wie Louisa ten slotte naar het altaar wordt gevoerd ga men zelf zien en men zal zich uitstekend amuseren. De vrijwel onbekende actrice Spring Byington speelt de titelrol kostelijk en wordt door Charles Coburn als Abel en Edmund Gwenn als de kruidenier op uitnemende wijze ter zijde gestaan. De familie Hal draagt in de vertolking door Ronald Reagan. Ruth Hussey, Piper Laurru en Jimmy Hunt veel tot het succes bij. Een voorprogramma met o.a. de steeds interessante filmjournaals gaat aan de geschiedenis van Louisa vooraf. Dit is wel eén felle titel voor de voornaamste figuur in het hoofdnum mer van deze week in bovengenoemd theater. „Berouw komt te laat", de oor spronkelijke titel, lijkt ons beter geko zen. Maar een geheel ontwrichte vrouw is Jane Palmer wel geworden, beze ten als zij is door de geldduivel. Bij een autorit met haar man vindt zij een tas met een enorm fortuin aan bankbiljet ten. Als haar plannen niet overeenko men met die van haar man, deinst zij voor niets terug om het fortuin te be houden. Allerlei intriges en zelfs moord zijn het gevolg. De moeilijkheden stape len zich op voor de zich met alle macht verdedigende Jane, maar de gerechtig heid zegeviert, waarbij Jane de dood vindt. Dat zich tal van bijkomende omstandigheden om dit geval afspelen, die goed worden uitgewerkt, spreekt van zelf. Lizabeth Scott heeft de zware titelrol zeer sterk gespeeld met Arthur Ken nedy als de echtgenoot. Don De Fore en Dan Duryea als Blake en Fuller weten de spanning op de juiste wijze op te voeren, terwijl Kathy, de schoonzuster van Jane, in de vertolking door Kris- tine Miller, een bijzondere figuur werd. Het geheel hield de spanning er tot het einde in. De beide journaals, die met een te kenfilm aan het hoofdnummer vooraf gingen, brachten de nieuwste opnamen van de jongste belangrijke gebeurtenis sen, zowel in het wereldnieuws als in het Hollands Nieuws. Deze journaals blijven een attractie in een bioscoop programma. Deze Warner Bros productie speelt zich af tegen het decor van deWar ner Bros studio's in Hollywood. Doris Day, Dennis Morgan en Jack Garson namen in een dwaze geschiedenis, wier inhoud onbelangrijk is, Hollywood op de hak. Zij doen dit vaak op geestige wijze en met een scherpe kijk op de toestanden in de filmwereld. Men zal zich bij het voornemen om de film te zien vertrouwd moeten maken met de idee eens naar een genoeglijk stuk kol der te gaan kijken. Is men zover, dan zal men des te meer de verrassende vondsten kunnen appreciëren. Zo ver tolkt Jack Garson de rol van.Jack Garson en speelt ook Dennis Morgan zichzelf. Verder maakt men zij het dan ook voor enkele minuten kennis met Danny Kaye, Gary Cooper, Joan Crawford, Jane Wyman, Errol Flynn, Patricia Neal, Eleanor Parker, Rftnald Reagen en Edward G. Robinson, alien sterren van betekenis, die hier in gast rollen onder eigen naam een bijdrage leveren om de zotheid van het geheel te verhogen. Doris Day, afwisselend hoog blond en raven zwart, zingt enige aardige songs alvorens men tot de ver rassende ontdekking komt, dat de film geëindigd is. Een interessante sportfilm „Cham pions of tomorrow", een musical met oen groep mondharmonica-virtuozen het uitstekende Polygoon-journaal en hei nieuws van over de grenzen bren gen het publiek in de sfeer om „Alles goed in Hollywood" (wil men het see nario geloven dan zou men dat „goed" met een vaatje zout moeten nemen) met sympathie tegemoet te treden. Er zijn mensen, cue zich in het bijzon der interesseren voor paardenraces en alles wat daaraan vastzit. Wij kunnen deze in 't bijzonder adviseren deze film te gaan zien want zij staat voor een be langrijk deel in het teken van de grote rennen en alles wat zich daar af speelt. Er zijn ook liefhebbers van een goede film, die het bezoek aan deze film mis schien zouden overslaan, juist omdat het om races en om paarden gaat. La ten wij hen geruststellen met de mede deling, dat hier bovenal de mensen en daarna pas de paarden op de voorgrond treden en dat de mannen en vrouwen die in deze film een rol spelen, dat op een dergelijke prettige wijze doen, dat men zich geen moment behoeft te ver velen. Inderdaad, dit is een gezellige film, een rolprent waarin gezongen en gemu siceerd wordt, waarin de romantiek een grote plaats inneemt en waarin men van harte kan meeleven met de kleine groep gevoelige mensen, die het paard hunner keuze als 't ware in hun innige vriendschapsband hebben opgenomen. Alleraardigste typen treden hier op de voorgrond en men lette daarbij maar eens op de figuur van de professor (Raymond Walburn) die zó uit een boek van Dickens kon zijn gestapt. De geschiedenis zelf is vrij eenvoudig. Een jonge maar arme eigenaar van een renpaard (Bing Crosby) maakt op de baan kennis met de dochter van een groot industrieel en zijn schoonpapa, die vóór alles zakenman is, maakt hem directeur van een dozenfabriek. Papa is gewend, dat alles wat hij' beslist van zelfsprekend zal gebeuren, maar Dan (Bing Crosby) weigert zijn paard op te geven. Hij riskeert een breuk met zijn verloofde Margaret, keert de fabriek de rug toe en begint zonder geld de training van zijn lievelingspaard Broad way Bill. Van alle kanten wordt hij door concurrenten, die 't paard vrezen, tegengewerkt, maar Alice, de jongste dochter van de grootindustrieel, breekt eveneens met haar familie om hem ter zijde te staan. Broadway Bill wint ten slotte de race, maar sterft door hartverlamming op het ogenblik van zijn overwinning. Met Alice als vrouw en een bekeerde schoonpapa op de achtergrond begint. Dan daarna aan de intensieve training van paarden, die hem rijk zullen ma ken. Een simpel gegeven, maar op zó pret tige wijze uitgewerkt, dat men er een gehele avond geamuseerd naar kan kij ken. uit Limmen, voor een bedrag van f 419.100 worden uitgevoerd. Onder de vele aanwezigen die bij de plechtigheid aanwezig waren, bemerkten we wet houder Mr. A. J. M. Leesberg, de ge meente-secretaris mr. R. Veendorp, de directeur van Openbare Werken, ir. H. Knol ,de heren Kloppenburg en N. Oosterlee van bouw- en woningtoezicht, architect W. A. Keesom, alsmede de aannemer en de bestuursleden van „Goed Wonen", de heren C. M. H. van Mierlo (voorzitter) en Zeegers, secre taris. Na het inheien van de eerste paal hield de heer Van Mierlo een korte toe spraak, waarin hij allen hartelijk dank zegde voor hun belangstelling. Hij hoopte, dat de bouw van het huizen complex een voorspoedig verloop zou hebben, zodat weer velen over een wo ning kunnen beschikken. Hierna nodig de hij allen uit in de schaftkeet iets te gebruiken, waaraan men gaarne vol deed, daar inmiddels de harde koude wind de aanwezigen totaal verkleumd had gemaakt. „Goed Wonen" bouwt acht-en-veertig woningen, doch indien deze gereed zul len zijn de aannemer hoopt binnen acht maanden zullen in totaal reeds 299 woningen tot stand zijn gekomen. Vóór de oorlog bouwde de vereniging 182 woningen en later werden er nog 69 van de gemeente overgenomen. De nieuwe straten ontvangen de namen Spieghelstraat en Coornhertkade. een schier onfeilbare trefzekerheid. Nimmer zal hij zijn slachtoffer marte len. Daarom is hij echter wel gevaar lijk. „Nergens in de dierenwereld treffen we concentratiekampen aan. Tijgers hadden nooit martelkamers, nooit ge vangenissen", zo zeide de heer Por tielje. Maar wij gaan aan hen voorbij, toegerust met de kennis, die we in één minuut observeren hebben verwor ven. „De aap is vies", „de kat is vals", enz. enz. We moeten ons verdiepen in de aard van het dier. Zijn schoonheid leren bewonderen en vooral doorlo pend denken en niet bij één conclusie blijven stilstaan" zo zei de spreker. Niet: „De baas" De belangrijkste dingen bij het con tact met dieren noemde dr. Portielje vertrouwen en begrip. We moeten ons instellen op het dier en niet van het dier verlangen, dat het zich naar onze wensen gedraagt. „Een hondenliefheb, ber moet niet „de baas" van zijn hond zijn, maar een vriend". Met tal van voorbeelden toonde hij aan hoe w» ons moeten schikken naar de natuur van 't dier. We noemen het „de liefde tot de dieren" als we een aap de hand willen drukken. De aap zelf echter voelt zich daardoor letterlijk „ge grepen", omdat het „handengeven" bij de apen nu eenmaal net zomin in zwang is als bij ons het „enkels- grijpen". Voor en na de pauze werd een lang* serie schitterende lichtbeelden ver toond, die het gesprokene duidelijk toe lichtten. Bijzonder fraai waren de op namen van een koningstijger, van welk dier verschillende houdingen en uitdrukkingen waren gefotografeerd. In de verbindende tekst sprak dr. Por tielje nog over tal van bijzonderheden van de verschillende bewoners van „Artis". Hetgeen dr. Portielje bracht was geen „lezing" in de volstrekte zin van het woord. Zijn gehele causerie zou men kunnen samenvatten in de zin: „Observeer het dier, treed het onbe vangen tegemoet en bemin het". Niettemin heeft de spreker zijn pu bliek uitermate geboeid. Hjj beschikt over een voortreffelijke manier van voordragen, maar hetgeen hem vooral tot een beminnelijk mens stempelt is zijn warme menselijkheid en de liefde tot de natuur, dus de Schepping, die uit elk van zijn woorden bleek. Excursie naar „Artis" In zijn openingswoord had de vice- voorzitter van „Schola Publica", dr. F. Dirckx reeds medegedeeld, dat op Zaterdagmiddag 31 Maart en Zondag ochtend 1 April excursies naar „Artis" zullen worden gehouden. Dr. Portielje zelf zal dan de bezoekers rondleiden. Zeventig leden gaven zich hiervoor op. Aan het slot van de avond dankte de heer Dirckx de spreker voor zijn bui tengewoon belangwekkend en pakkend relaas. Manus Oly-allures Het was vanmorgen een waai- op stootje op de hoek van de Geestersingel en de Spoorstraat toen twee agenten een man aanhielden en deze zich plot seling losrukte en de benen nam. Voor de vier „sterke" armen dat hadden kunnen verhinderen dook de arrestant met een sierlijke sprong in het water van de Singel. Hij klauterde reeds aan de oyerkant tegen de groene wal van het bolwerk op toen de agenten nog in looppas de brug namen, maar even later hadden ze hun klant toch weer te pakken. Hij werd nu wat steviger bewaakt en verdween druipend in het politiebureau. Nieuwe zaak geopend In de Vrouwenstraat werd heden middag de zaak van de firma J. van Dfjk, die tot nog toe op de Zijdam ge vestigd was, geopend. De firma Van Dijk, die op het gebied van woning inrichting een ervaring van vele tien tallen jaren heeft, nam hiermede een goed besluit. De zaak is thans gevestigd in de winkel van de groentenhandelaar Vroegop. Deze winkel is vrijwel on herkenbaar veranderd. De heer Van Dijk heeft zelf de verbouwing ter hand genomen. De wanden zijn betimmerd, de winkel is naar achteren uitgebreid en hier en daar zijn op smaakvolle wijze decoraties aangebracht. Een lichtbak boven de deur, die toegang geeft tot een werkplaatsje, werpt eer intiem licht over de uitgestelde meu belen. Een bezwaar is enigszins de kleinbehuisdheid. De winkel is echter uitermate aantrekkelijk en gezellig in gericht. Reeds in de ochtend werden er tal van bloemstukken bezorgd, die het huiselijke interieur van de nieuwe zaak een fleurig aanzien gaven. De kaas is plotseling vrij schaars. Enerzijds komt dit natuurlijk door de altijd nog geringe productie, ander zijds is er de laatste tijd, vooral ook naar de Middellandse Zee-landen heel wat geëxporteerd. Het gevolg daar van is een vlotte markt met oplopende prijzen. De Edammers, die de vorige week te Leeuwarden genoteerd werden voor f 1.811.82, kwamen nu offi cieel te staan op 1.831.84. Ze wer den echter hoger verkocht tegen prij zen van 1.851.87 per kg. De vol vette Goudse werd genoteerd voor j 1.951.96 tegen 1.921.93 een week geleden. Ook deze kaas werd hoger verkocht tegen ongeveer ƒ1.98 —ƒ2.—. De prijzen zouden wellicht meer zijn opgelopen, wanneer niet de rem aan wezig was van de nu vlak voor de deur staande snel oplopende productie. Er is meer vee dan verleden jaar en de verwachting is, dat de melkproductie van 1951 die van 1950 zal overschrij den. Overigens is de kaas, die door de fabrieken wordt afgeleverd te jong om onmiddellijk te worden geëxporteerd De handel heeft dus het risico van prijsdaling gedurende de periode van opslag en ook deze factor wordt op het ogenblik als een bezwaar gevoeld. Mede omdat de kwaliteit in deze pe riode van het seizoen nog al eens te wensen overlaat. Alles bijeen genomen is de gang van zaken, niettegenstaande het invoer verbod in Duitsland, niet tegen ge vallen. Verwacht wordt, dat het wel half April zal worden voor weer uit voer naar Duitsland zal kunnen plaats hebben. De boter wordt vlot van de hand gezet en de prijs is onveranderd. Daarnaast wordt nog al wat melk poeder gemaakt. Dit zou mede het ge volg zijn van het feit, dat verschil lende fabrieken, die door het gebruik van kuilgras slechte boter bereiden, het B.K.Z.-merk niet meer mógen voeren. Ze zouden de voorkeur geven aan melkpoeder boven boter zonder het kwaliteitsmerk. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Te beginnen hedenavond 18 uur tal deze week buiten de normale openings tijden voor spoedgevallen geopend zijn apotheek „Wanna Mient", apotheker mej. F. Schuitema, Mient 13. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. Zondag 11 Maart zijn beschikbaar de huisartsen dr. R. F Westerkamp, Ëm- mastraat 93 (telef. 4357) en dr. A. H. F. M. Corthals, Nieuwlandersingel 97, telef, 3193).

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2