ER Wellicht hogere minimumprijzen voor tuinbouwproducten Gordyntjens GROEN, de kleur voor het aanstaande voorjaar Samenzweerders ontmaskerd in Thailand en Pakistan 'lening en raad Maar dan ook hogere heffingen Prov. Veilingbond kwam te Alkmaar bijeen GHEDENCKKLANCK Kind in Beverwijkse haven verdronken Joegoslavisch witboek tegen Moskou In Korea gesneuveld De Booy Nederlands ambassadeur in Bonn? Niei zo erg als het lijkt Verander Uw japonnetje eens ZATERDAG 10 MAART 1951 „en het eind van het ch met het wereld- aat strijken". Jimmy uisteren naar het ver- lager en toen deze hij op en liep de ka- cunnen met z'n allen t lopen", gromde hij. ander, die zich in da n neerslaan!" VASTE GROND spreken over de ver- n Petrus en het ver- Omdat op Petrus de is gebouwd heet te ïdas' naam nog steeds t wordt, daarom me- oochening en verraad verschillende dingen e. Want het is opval- n meerdere opzichten 1 van Petrus als van jver hun beider mees ent de geschiedenis ider eede bezweert hij e zullen verlaten. Dat n er nog geen gevaar t gevaar echter van rd tot werkelijkheid, één uitweg: de botte r de nodige verzeke- iij voor ieder die er die man daar niet te zaak ligt eigenlijk niet nd. Ook Judas wenste oegere meester te dis- ïij wilde, evenmin als »n worden in dit met e proces. Het verraad elijkheid om veilig voordeel! alle mo te omzeilen. Dus ws:s m, waar Jezus zonder ht kon worden gr- >n. Verloochening en verschillen niet prin- komen voort uit een If veilig te stellen. eer, waarin Petrus en gelijke zijn. Indien agen naar de achf-er- er daad, stoten wij cp rstelling die beiden up Iden ervaren. Beidon Tood, beiden voelden te n de bezetter in nun geen nationale ver den hebben verbonden van Jezus. Bovendon hting van het nationale are in de lucht. Zou verwachting vervullen? er op, toen Jezus om- izenden als koning z'n i de hoofdstad. Hij zou die kwam in Gods ze nieuwe vorst ver- nen niet uit de burcht vorst stelde geen nieu- verwekte geen revolu- itocht liep eigenlijk op )m waren een week a- mensen meer over, om i van de kruisdood, in hem gestelde ver- mate teleurstelt, kan gd worden. Deze stem- velen geheerst. Ook bij Het is zeer waar- a het verloochening, ad. Beide zijn ingegeven eleurstelling. rde punt gaan Petrus en Wanneer Petrus drie z'n Heer gezegd heeft gaat hij naar buiten, en zich af van de men- donker, en laat z'n tra- >op. En wat is er tragi- huilende man? Judas z'n f 20 aan Jezus wanneer z'n Heer op ke wijze gevangen is hij berouw. Dan gooit rsloon voor de voeten htgevers, en gaat even- buiten, naar de nac.it. !e apostelen een eind Beiden distanciëren vroegere meester. Bei- rouw en wroeging over den zoeken het donker waar ze met zichzelf al- vindt Jezus terug, ter- ophangt. Hoe kan dat? begrijpen, is dit. Pe- de gestalte van Jezus heeft ontwaard, dat resenteerde op deze wf- iets gezien van Gods [e kruisiging van Jezus Deze liefde heeft hij rte, als een genade aan- udas heeft dat alles met vraag naar het waarom, antwoord geven. Want af in de geest van een verhangt? Het gaat "r wij zien wat Petrus zag; cruis de Itefde van God nt voor wie dat niet weg in duisternis. Voor de buitengewone algemene vergadering die gisteren in het Giilden Vlies te Alkmaar werd gehouden, bestond grote belangstelling. Op deze vergadering W«rd de agenda besproken van de algemene jaarvergadering, die op 21 Maart te Utrecht wordt gehouden. De voorzitter van het Centraal bestuur gaf in een lange openingsrede een uiteenzetting van het bestuursbeleid, waarna hij een groot aantal vragen en opmerkingen beantwoordde. De algemene vergadering, aldus de heer Prins, bepaalt in grote lijnen het algemeen beleid. Het bestuur, dat met de uitvoering daarvan belast is, heeft een zware taak. Het volgt daarbij een vaste lijn, die verschillende aspecten heeft. voerder via een veiling verkochte pro ducten en de opbrengst hiervan in het afzetfonds te storten. Op een vraag van de heer De Wijs, die informeerde naar het bedrag dat in kas is, werd geant woord, dat publicatie hiervan statuair verboden is. Verder werd opgemerkt, dat het beter zou zijn als de steun aan het afzetfonds op 1% gebracht zou worden. Het vijfde bestuursvoorstel, dat de invoering van statuaire veilplicht be helsde, werd eveneens aanvaard. Een Een belangrijk gedeelte van de taak van het centraal bestuur is de opbouw van de organisatie naar binnen. Er zijn 160 aangesloten veilingen, die een ver schillend karakter hebben en verschil lend van aard zijn. Een andere belang rijke taak is de vriendschapspolitiek naar buiten. De vereniging heeft te ma ken met organisaties op velerlei ter rein, waarmee een goede verstandhou ding zeer gewenst is. Ook de commer ciële politiek is van groot belang. Spre ker achtte het een gelukkige omstan digheid dat de regering zich bij het sluiten van handelsverdragen met het buitenland laat bijstaan door mensen uit het bedrijfsleven. Een goede docu mentatie en argumentatie is bij een meningsverschil met de wederpartij van groot belang. Het centraal bestuur is hier zeer goed op ingesteld. Omvangrijke taak. Nauw contact met internationale han delsmaatschappijen noemde de heer Prins van groot belang voor het kop pelen van zwaardere producten aan de zwakke producten, die groenten en fruit nu eenmaal zijn. De prijsgaranties hebben eveneens de volle aandacht van het centraal bestuur. Men moet er re kening mee houden, dat als de goede ren in de compensatietransacties zijn opgenomen, er ook een compensatiepro- visife voor betaald moet worden. De compensatieverdragen worden vaak maanden van te voren afgesloten, zodat het soms moeilijk is een juiste prijs vast te stellen. Om de handel toch mo gelijk te maken, worden er prijsgaran ties gegeven, waarbij de winst gemaakt of verlies geleden kan worden. Ook bij het veroveren van nieuwe markten is de garantieregeling van kracht. De pro paganda en de afzetbevordering naar het binnenland behoren eveneens tot de zorgen van het centraal bestuur. Het contact met de verwerkingsin dustrie, die zich over doorgedraaide producten ontfermt, is zeer goed. Een ander facet van het bestuursbeleid is de commerciële politiek die er op ge richt is storingen bij de afzet te voor komen en te verhelpen. Dat de handel met Engeland zo slecht verloopt weet de heer Prins aan de Engelse transportarbeiders, die zeer ruw met de aan hun zorgen toever trouwde producten omgaan, waardoor deze in slechte staat aan de markt ko men. Men zal de producten voortaan in grotere eenheden vervoeren, zodat deze machinaal geladen en gelost moe ten worden. Na de rede van de heer Prins kwa men de voorstellen voor de algemene vergadering te Utrecht in bespreking. Bij het eerste bestuursvoorstel kwa men de minimumprijzen ter sprake. In antwoord op een vraag van de heer Blokdijk deelde de heer Prins mede dat het inderdaad wel mogelijk zal zijn de minimumprijzen iets hoger te stellen, doeh men zal dan ook tot hogere hef fingen bereid moeten zijn. Het afzetfonds. Het bestuur sprak als zijn mening uit dat het tijdstip nog niet gekomen is om voor de tekorten, welke in sommige fondsen bestaan, een definitieve oplos sing voor te stellen. Het geeft er de voorkeur aan de tekorten te dekken door een lening uit het afzetfonds. Een verzoek aan de regering om in de ver schillende fondsen te participeren, zal ongetwijfeld een grote overheidsbe moeiing met zich brengen. De vergadering besloot het gevoerde beleid betreffende het gebruik van de gelden, die zich in het afzetfonds be vonden, goed te keuren. De belangen van de tuinbouw zijn naar de mening van alle aanwezigen krachtig behar tigd. Verder werd het besluit goedge keurd over de periode van 1 April 1951 —31 Maart 1952 0.7% te heffen over het bruto bedrag van de voor iedere aan- aangesloten veilingen heeft deze veil plicht nog niet in de statuten opgeno men. Verder wenste de vergadering, dat in het kader hiervan propaganda zal worden gemaakt. Het huishoudelijk reglement dient enkele (niet ingrij pende) wijzigingen te ondergaan. De Langerdijker groentec'entrale stel de voor, de doorgedraaide producten met een nietgiftige kleurstof te behan delen, zodat ze ongeschikt worden voor menselijk gebruik. Verder wenste de LGC, dat het Centraal bureau maan delijks een kosten-indexcijfer laat be- rekeneh en dit laat publiceren. Door het ongecommentarieerd bekendmaken in de pers van de veilingomzetten wekt men ten onrechte de indruk, dat het de tuinbouw nog zo goed gaat. De ver eniging „Westland" uit 's Gravezande vroeg de grootst mogelijke werkzaam heid van het Centraal Bureau te ver krijgen, dat vroege aardappelen, die op teeltvergunningen worden verbouwd zowel bij de verkoop als prijsvorming groot aantal bij het Centraal Bureau als groenten worden beschouwd. JJE zin veur smaeck en huyslyckheyt is nyemant onser vreemd Die sin rieht selfs des Staetsmans oogh als liy besluyten neemt. Nu is er in Den Haeg bepaeld: het Stemhock kryghe sfeer: We laten veur dat kleyn vertreck een leuck gordyntjen neer. Hoe lang is daer reets naer gesmacht! Nu syn se eyndlyck daer, en kan men niet by buurman sien: hy stemt op hem of haer. Nu dit dan eyndlyck is gheschied, gheloof ick: er comt meer. Want oock in ander er geval laet men de schermpjes neer. Nu 't stemhock lyck een biechtstoel is, dan oock wat veur Den Haegh: een lap vitrage rond „Het Pleyn" (want loeren doen we graag) Veur 't kaelghetrapt straet-urinoir doe men gheblockt katoen, en sou men niet een swart gordyn veur d' groentenveylingh doen? Oock 't hoekje van de grens-kommies gaet dicht veur 't loerendt oogh: We laten er gordyntjens neer en houden Hollant hoogh! Soo valt het doeck veur 't Tafereel van Neerlant op z'n best: Het weer sat al niet bysfcer mee: 't gordyntjen doet de rest! THOMASSIUS. Komplotten tegen regering In Pakistan en Thailand zijn de laat ste dagen in hogere legerkringen com plotten ontdekt, die gericht waren te gen de regeringen van genoemde lan den. De samenzwering in Pakistan had ten doel verwarring te stichten door mid del van geweld, aldus deelde de pre mier Liaqua* Ali Khan mede. Men wilde de loyaliteit van de Pakistanse troepen ondermijnen. De premier voeg- Guerrilla's worden actief Artillerievuur ondermijnt moreel van Noordelijken Op het Oostelijk gedeelte van de centrale fontsector zijn tekenen waar te nemen, dat de communisten tegen stand willen bieden aan het gestadig oprukken van het tiende geallieerde legerkorps. In de andere sectoren sijn de Noordelijken onder de druk van de verbonden troepen teruggetrokken, soms met achterlating van reusachtige hoeveelheden wapens en materiaal. Krijgsgevangenen hebben verklaard, dat het moreel van de Chinese troepen veel te lijden heeft gehad onder de voortdurende beschietingen van de ge allieerde artillerie. Volgens een Ame rikaanse woordvoerder hebben de Noordelijken Donderdag zesduizend man aan doden en gewonden verloren Er wordt de laatste dagen een toene mende activiteit gemeld van Zuidko- reaanse guerrillastrijders, die de toe voerlijnen van de Noordelijken her haaldelijk bestoken. de er aan toe, dat als ae plannen van de samenzweerders waren uitgevoerd zij de grondslagen van het nationaal .bestaan zouden hebben aangetast. De chef van de generale staf, Akbar Khan, diens echtgenote, een brigade-generaal en de hoofdredacteur van de „Pakistan Times" zijn ontmaskerd als de leiders van het complot en achter slot en gren del gezet. Ook in Thailand bleken de leiders van het daar ontdekte complot in le gerkringen te moeten worden gezocht. Een aantal officieren van politie en leger zou zijn gearresteerd. Zij fvaren voornemens de regering omver te wer pen. Volgens de correspondent van de „Strait Time" in Bangkok is er tegen schout-bij-nacht Taharn Kamhjdan, „de man achter de schermen", een arresta tiebevel uitgevaardigd. Hij wordt ei van verdacht in contact te hebben ge staan met de vroegere premier Nai Pridi, die na een bloedloze staatsgreep in 1947 verdween. Pride was na die tijd naar China uitgeweken en men neemt aan, dat hij zich thans in het Noorden van Thailand (Siam) verborgen houdt Gistermiddag is het vierjarig zoontje van de heer J. Lustig spelenderwijze in de buitenhaven te Beverwijk geval len. Een meisje dat met het jongetje had gespeeld, holde naar huis en ver telde daar het ongeluk. Toen het lichaampje eindelijk door een schipper werd gevonden, waren de levensgees ten reeds geweken. GOUVERNEUR-GENERAAL VAN ALGERIE AFGETREDEN Edmond Naegelen, die Vrijdag uit Al giers naar Frankrijk is teruggekeerd, is afgetreden als gouverneur-generaal van Algerie. Militaire druk op Tito's grenzen De Joegoslavische regering heeft een witboek van vijfhonderd pagina's uit gegeven over „de aggressieve activiteit van de Sowjetunie en de met haar ver bonden Oosteuropese staten" tegen Joegoslavië sedert de breuk van Tito met de Kominform. Bulgarije, Hongarije en Roemenie hadden, in strijd met de vredesverdra gen, verstrekkende en ernstige mili taire maatregelen genomen „die niet gebruikelijk zijn aan de landsgrenzen in vredestijd", o.a. het oprichten van prikkeldraadversperringen en het leg gen van mijnenvelden langs de gren zen, het graven van grachten, inrichten van machinegeweernesten en aanleggen van platforms voor mortieren en ar tilleriestukken en het bouwen van ob servatieposten, aldus het witboek. De bewegingsvrijheid in de grensgebieden was beperkt en de burgerbevolking van deze gebieden werd naar elders overgebracht. Er werden kazernes en legerkampen ingericht langs de gren zen. Er werden nieuwe wegen van stra tegisch belang en vliegvelden aange legd en manoeuvres op grote schaal gehouden met aanvalsrichting Joegsla- vie. Hieraan gepaard ging een inten sieve anti-Joegoslavische propaganda in de legers van genoemde drie landen De strijdkrachten van deze landen wer den zwaarder uitgerust dan bij vredes verdrag was toegestaan. De Sowjet unie lever.de uitrusting en was van de overschrijding der bepalingen zeer wel op de hoogte. De aanwezigheid van Sowjetrussisc'ze troepen aan de grens betekent een di recte militaire .druk op Joegoslavië. Minister Veyvoda verklaarde tegen over de pers dat Joegoslavië de kwes tie van zijn betrekkingen met de lan den van het Sowjet-blok voor de Ver enigde Naties zou brengen „als de Sow- jetrussische aggressieve druk niet op houdt". De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de actie bij Hoengsong op 12 Februari is gesneu veld de oorspronkelijk als vermist op gegeven reserve eerste luitenant J. A. Tober, afkomstig uit Loenen aan de Vecht. Luitenant Tober wm 23 jaar. Het hoofd der Nederlandse missies in Duitsland heeft in opdracht der rege ring aan de Westduitse Bondsrepubliek doen weten dat de Nederlandse regering bereid is vooruit lopende op de voor genomen beëindiging van de staat van oorlog wederzijds betrekkingen aan te knopen en dat zij zich voorstelt een diplomatieke vertegenwoordiging te Bonn te vestigen. Desgevraagd werd medegedeeld, dat de status van deze vertegenwoordiging vermoedelijk die van een ambassade zal zijn. Uit niet-officiële, doch doorgaans wel ingelichte bron verneemt het ANP, dat het hoofd van de Nederlandse missie bij de gealliëerde bestuursraad in Ber lijn vice-admiraal G. M. de Booy tot Nederlands ambassadeur bij de Bonds republiek zal worden benoemd. Sfrassburger mei1 waterballet op tournee door ons land Begin April zal het circus Strassbur ger weer op4tournee door ons land gaan. In alle door het circus te bezoeken ste den zal een feeëriek waterballet worden vertoond. Dit waterballet zal vooraf gegaan worden door een romantische wildwest pantomime. Tevens zal StraBS- burger een groot nieuw circusprogram ma vertonen,, waarin ondermeer de nieuwe aanwinsten, zes geheel zuivere Arabische hengsten en olifanten, te zien zijn. Generaal Qlieipo de Llano Is in zijn huis in de nabijheid van Sevilla op 76-ja rige leeftijd aan een hartkwaal overle den. De Llano is een bekend generaal de Spaanse burgeroorlog. gEHALVE brieven fladderen er te genwoordig ook al knipsels bij mij binnen. Dat is te zeggen: knipsels met een brief er omheen, waarin hartig commentaar op het gedrukte wordt ge leverd, met het refrein: Wat zegt u daar nu wel van? Zoiets mag ik altijd graag, want er zit meestal meer achter dan een op welling van het ogenblik. Ten eerste bewijst zo'n knippende lezeres, dat zij haar krant deugdelijk bestudeert en over het gelezene nadenkt een kunst, die nog door veel te weinigen wordt beoefend. En ten tweede blijkt uit haar brief plus knipsels, dat zij deze kolom beschouwt als een soort spreek gestoelte waarop elk op haar beurt eens klimt om haar zegje te zeggrn. Altijd in het nette natuurlijk, met open vizier en zonder persoonlijke hatelijk heden. Dat van dat spreekgestoelte wel te verstaan is ook precies ia bedoeling. Goed: gemelde lezeres had in de krant een verslag gelezen van een mo deshow, vertoond door een van de oe- roemdste en peperduurste koningen van de Haute Couture. (Neemt u -pij niet kwalijk, dat ik er geen goed Hol lands woord voor kan bedenken. Het zou zoiets als de Hogere Naaikunst moeten zijn wij zijn daar blijkbaar te prozaïisch voor). En, zegt die lezeres verder, nu moet u begrijpen: op die show vertoonden ze behalve onbetaalbare jurken en mantelpakken en hoedjes ook aller hande spul om de zaak te complete ren, tot flacons parfum toe. En één zo'n flacon, zo'n flesje met een water tje met een apart geurtje, waarvan je bij hoge feestelijke gelegenheden eens een drupje achter het oor doet één zo'n dingetje kostte maar eventjes honderd vijf en twintig gulden. „Een bedrag waarvoor een arbeider onge veer drie weken moet werken. Dat zult u wel helemaal erg vinden". Als ik nu zeg: Aan één kant, néé dan zal dat mijn verontwaardigde le zeres waarschijnlijk wel teleurstellen. Niet dat ik de prijs van zo'n flesje op zichzelf niet enorm hoog vind. Ik vraag mij zelfs af, of zo'n prijs wel ooit te verantwoorden is. Een reuk water, al vraagt het nog zoveel vak manschap en kostbare ingrediënten ter bereiding, is toch altijd met recht een te vluchtig bezit en bovendien te zeer aan mode onderhevig, om beslag op zo grote geldswaarde te leggen. Ik kan mij nog voorstellen, dat een pronkzuchtige dame met een schatrij ke gemaal op theevisite zegt: Hoe vindt u mijn jurk? Aardig hé? Dinge tje van Fath wezenlijk een koooie. hoor. Duizend gulden maarEen jurk is tenslotte iets waarmee men, zichtbaar en tastbaar, een heel gezel schap medevrouwen de ogen kan uit steken. Maar wie ter wereld heeft de moed om in jaloers gezelschap te ver tellen: Ruikt u niets bijzonders aan me? Jaaa Irigris van Fath: twaalf vijftig de vineerhoed. Apart, hè? Ach nee, wat is er nu aan om duur te geuren? Ik kan daarom die fles a honderd vijf en twintig pop alleen maal mal vin den. Aanstellerige dikdoenerij, waar heel weinig vrouwen in zullen vliegen. r\E LENTE is in aantocht, maar we zijn toch nog niet zo ver, dat we onze winterjurken weg kunnen han gen. En toch wil len we wel graag eens iets anders, iets fleurigers. Als we het eens met een nieuwe hals- uitsnijdingprobeer- den? Met de hier afgebeelde kunnen we zowel een ja ponnetje met voor sluiting een ander aanschijn geven als een model met glad voorpand.. Bii een effen jurkje dragen we er een vrolijk geruit of genopt vestje in, is het niet effen, dan zal een plastron in één van de kleuren van de stof goed staan. En witte zijde of piqué is altijd keurig en fris bij ieder japonnetje. Middenvoor sluit het vestje met knopen en lusjes. U knipt daarom alleen aan het linkervoorpand de 2 cm brede onderslag aan. De halsuitsnij ding staat met een stippellijn aangegeven. We stikken in het voorpand een coupe naadje en sluiten de schoudernaden. Maakt u het vestje van zijde, dan wordt het geheel gevoerd, anders kunt u volstaan met tegen de voorkanten een belegje te zetten, waarbij u rechts gelijk de lusjes meenaait. De rug kan onder de ingetekende lijn heel goed van satinet of iets dergelijks gemaakt worden. De halsrand zet u tussen de dubbele kraag. In de taille wordt tussen voor- en rugpand een elastiekje bevestigd. Hoe u bij een geklede japon deze hals uitsnijding kunt „opvullen", laten de andere figuurtjes zien. Misschien inspireren ze u tot nog andere ideetjes. vs kraag Ik lees trouwens in dat hele knipsel wel veel over een hoog verzekerde collectie japonnen, over dure thé's en nog duurdere diners het uitverko ren hbtel vaart er wel bij in elk geval maar blijkens de douane-maatrege len ging al het moois weer zo over de grens, en geen druppeltje parfum werd hier verkocht. Wat dat betreft kunnen we ons hoofd dus weer rustig neerleggen. Dat „een arbeider drie weken voor zo'n bedrag moet werken", is natuurlijk volkomen waar, maar die twee zaken hebben uit eindelijk niets met elkaar te maken. De Haute Couture werkt niet voor de arbeidersvrouw en zelfs niet voor de prinsessen van-den-bloede. Die la ten vandaag de dag haar jurkjes ook thuis" maken, dat is te zeggen: :n de mode-ateliers van haar eigen land. En daarmee kan ieder vrede hebben, want zulke jurkjes hebben meestal een heel plezierige sleep die een aardig be dragje aan devicien het land binnen- veegt. Er zijn nu eenmaal heel wat schatrijke dames uit de beide Ameri- ka's, die geen groter genot kennen dan rond te stappen in een japon die als twee druppels water gelijkt op die van prinses Zus of desnoods Hertogin Zo. UN DAAR zijn wij waar wij wezen moeten, lieve verontwaardigde le zeres. De heren Fath en Dior en de da mes Rouff en Lanvin en hoe al die grote modegenieën nog meer heten, creëren geen toiletten met één oog schuin naar ons, Europese vrouwen op zwart zaad. Welnee: zij moeten net hebben van fantastisch rijke luxevrou wen aan de overkant van de oceaan, die haar buitenissigheden met harde klinkende dollars moeten betalen. Laten wij er achteraf nog maar vre de mee hebben: die dure flesjes bren gen geen Europees huishoudbudget in gevaar, integendeel, zij fourneren waar schijnlijk nog een aardig sommetje aan deviezen, die wij best kunnen ge bruiken in de algemene spaarpot. Wij schreeuwen toch ook geen moord en brand over de peperdure orchideeën, die het huwelijk van de Sjah van Perzie hebben opgeluisterd? Aalsmeer was goed af met de bestelling, en de K. L. M. beurde ook weer een ex traatje voor het kostbare vrachtje. Nee mevrouw, het gevaar schuilt niet in die kostbare reukflesjes. Veeleer m de goedkope luxe die onder ieders be reik ligt. Het ijsje en de sigaret, om van de duurdere borrel nog maar niet te spreken, slaan veel grotere gaten in onze nationale huishoudbeurs. Juist om dat zij zo goedkoop zijn, dat iedereen ze bemachtigen kan. Vier pakjes siga retten per week (zeg van zestig cent het pakje) kosten de roker per jaar evenveel als dat flesje reukwater van Faht. waarmee een vrouw óók wel een jaar rijk kan zijn! SASKIA TN een oud kinderliedje is sprake van „Groen is gras, groen is gras onder mijne voeten". Met een kleine variant hierop in de richting van de mode voor het komende voorjaar, zouden wij kun nen zeggen: Groen is de kleur voor on ze toekomstige garderobe. Ja, zo is 't groen wordt de mode-kleur voor het aanstaande seizoen. Als japon in het geheel en als costuumpje ge combineerd met een roestbruine rok. MaarU moet niet verbaasd zijn, als het U op straat eens groen en geel voor de ogen gaat worden, want ook deze combinatie zal voor 1951 van de partij ziin. Groene rokken met gele blouses in allerlei nuances. Men bedenke ech ter, dat slechts bepaalde types zich hier aan kunnen wagen, daar de combinatie zeer opvallend is. Laten wij vooral niet in het gareel gaan meelopen, omdat de mode het nu eenmaal zou eisen. Voor alles moeten wij ons afvragen, wat bij ons figuur, meer nog dan dat, wat bij onze persoonlijkheid past. Robert Piquèt, Parijzenaar, bracht het hierbij afgebeelde ensemble van groen met roestbruin. Hardgroen het drie kwart manteltje en roestbruin de nauwe rok, welke er onderuit tipt. De mantel heeft de zo populaire driekwart wijde mouw met omgeslagen boordje en de eveneens favoriet zijnde grote zakken met kleppen. De canne-parapluie, of wel de wan delstok-paraplu completeert dit aller aardigst geheel. Het kleine hoedje laat de oren volko men vrij. Trouwens, daarover zijn alle Franse mode-ontwerpers in extase ge raakt, want afgaande op de andere il lustratie, valt bij het erste model op, dat het idee van de jockypet en de uniformpet van de Franse legionnair blijkbaar in dit kleine hoedje verwerkt is. Het eerst aan de voorzijde, het tweede aan de achterzijde van de bol, door middel van de lustig in de lentewind wapperende kanten pochette. Het is niet direct voorschrift, om al leen kant voor deze kleine zakdoekjes te gebruiken. Geen bezwaar is het om het hiervoor zo uitstekend geschikt zijnde organdie en ook wel zijden model te kie zen. Maar voorkeur heeft wèl het aan brengen van een apart motiefje. Men ziet bij de Franpaises veelal de hoed uit het gezicht. De Nederlandse mode gaat er echter allengs toe over de hoofdbedekking ook in het gezicht te dragen, liefst tot over de wenkbrauwen. Dat het voorjaar zijn stempel drukt op de mode, bewijst wel de bloemcor- sage, welke als een torentje werd be vestigd boven op de bol van de hoed. In dit geval zwart-gekleurde margrie ten van vrij groot formaat. Het materiaal is wederom stro, maar nu in lichter genre, n.l. helder-wit en tamelijk grof. Een voile ontbreekt niet. Ten slote een creatie van Simone Cange. Zij lanceerde dit model onder de titel „gebroken bord". Bij aandachtige be schouwing en wat fantasie, heeft het er we' iets van. In elk geval zal de zeer moderne kleur caramel het jonge meisje zeker niet misstaan. Mede dank zij de garnering van een zwaluwstaartje van dun vlinderstro. RITA

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7