Gromyko doet een concessie, doch verwerpt Westers voorstel Oefening „Crescendo" begonnen Prof. Romme zoekt in semi- liberale richting Troepen van Tsjang Kai Sjek naar China's vasteland? Barcelona in rep en roer VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Duits invoerplan heden bekend en Dinsdag 13 Maart 1951 !48e Jaargang No. 61 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN EEN STAP VOORWAARTSMAAR TWEE ACHTERUIT Londen: Conferentie te Parijs mag niet mislukken Davies pleegt overleg met Herbert Morrison Spion kreeg van zijn zwager gegevens over atoombom Ook volgende winter nog piekuren AnderhalveV. V D. -er in kabinet De fractievoorzitters komen heden bijeen Spoorbaan bij Amsterdam verzakt Treinverkeer naar Zaandam de „kop" gestagneerd Alleen Enkhuizer trein MacArthur zou invasie overwegen GENERAAL RIDGWAY Einde van oorlog bij breedtegraad zou prachtige overwinning zijn 120 bruggen vernield in twee maanden kon vertrekken Nederlandse strijdkrachten marcheren op de Veluwe Oude Vale" ziet een getrouwe nabootsing van echte oorlog Troepenbewegingen op de eerste dag KoM BjeAteJk Weerbericht Wat er nodig is Raad van Vakcentralen protesteert bij regering EXECUTIES IN CHINA Driehonderdduizend arbeiders in staking Bevolking ontevreden BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. TIJDENS de eerste vergadering in de tweede week van de conferentie van de plaatsvervangers te Parijs heeft Gromyko het tweede punt van zijn agenda veranderd om „tegemoet te komen aan de Westerse bezwaren met betrekking tot een terugtrekken der bezettingstroepen uit Duitsland". Het gewijzigde agenda punt luidt: „bespreking van het herstel der Duitse eenheid en het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland", terwijl het oorspronkelijk was: „bespreking van het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland en de daaruit voortvloeien de terugtrekking der bezettingstroepen". Gromyko verwierp daarentegen de door de Westerse plaatsvervangers voorgestelde wijzigingen in het eerste punt Van hun agenda. „Het nieuwe voorstel is nog slechter dan het oude", aldus de gowjetrussische afgevaardigde. Een Franse woordvoerder verklaarde, dat de concessie een Russische manoeuvre is om de twee andere punten met meer kracht naar voren te kunnen brengen. Algemeen waren de Westerse gedelegeer den van oordeel, dat de bijeenkomst van Maandag een stap voorwaarts en twee ■chterifit betekende. QEDURENDE het week-end pleegden de plaatsvervangers overleg met hun regeringen. Davies vloog naar Londen en sprak met Bevin, Morrison en Ken neth Younger. Men is op het ogenblik te Londen van oordeel, dat al het mo- David Greenglass, voormalig sergeant van het Amerikaanse leger en voor malig employé,' bij de atoombomon derzoekingen te Los Alamos in Nw. Mexico, heeft verklaard, dat hij aan rijn zwager, Julius Rosenburg, een electro-technisch ingenieur, in Sep tember 1945 de beschrijving had gege ven van een atoombom van een later type dan dat van de bom, die boven Hirosjima werd neergelaten. Rosen berg staat met zijn vrouw en een ra- dardeskundige, Morton Sobel, terecht, beschuldigd van spionnage voor de Sowjetunie tijdens de oorlog. Naar de president-directeur van het Provinciaal- en Gemeentelijk Utrechts Stroomleveripgsbedrijf, ir. A. J. Mjjn- lieff aan een A.N.P.-redacteur heeft medegedeeld, zullen, ondanks het gaan deweg tot stand komen der koppelingen van de grote Nederlandse electriciteits- productiebedrijven en de aansluitingen met Duitsland en Belgie, ook in de vol gende winter in het Westen nog piek uren noodzakelijk zijn. Ir. Mijnlieff sprak echter de hoop uit, dat wij, on voorziene omstandigheden daargelaten, in 19521953 van de piekuren verlost zullen zijn. gelijke dient te worden gedaan om een mislukking van de conferentie te voor komen. Deze zou koren op de molen der Russische propaganda zijn. Ver wacht wordt, dat de Britse delegatie een nieuwe verzoeningspoging zal on dernemen ten aanzien van de vraag of de kwestie der Duitse herbewapening al dan niet moet worden besproken. In studie. |\JADAT Gromyko Maandag de wijzi ging van het tweede agendapunt had ingediend, verzochten de westerse plaatsvervangers tijd om het voorstel te bestuderen. De Russische plaatsver vanger drong er in zijn rede op aan het vraagstuk der Duitse ontwapening als een afzonderlijk agendapunt te vermel den en ook de kwestie-Triest op de agenda te plaatsen. De Britse vertegenwoordiger Davies uitte zijn teleurstelling dat de Russische vertegenwoorigers de herziene geal lieerde voorstellen, waarin de drie wes terse mogendheden hadden gepoogd rekening te houden met de Russische ritièk hadden verworpen. „Waar de vol ken belang in stellen", vervolgde Da vies. „is, of hun vrees voor een aanval zal verdwijnen, of de bedreiging van hun onafhankelijkheid wordt opgeheven en of een einde zal komen aan de span ning in Europa" Vermindering van 30 pCi. Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft medegedeeld, dat West- Duitsland heden zijn nieuwe invoer plan aan de OEES zal voorleggen. Wan neer dit plan op de Woensdag begin nende bijeenkomsten van de OEES en de Europese Betalings Unie wordt aan vaard zal West Duitsland het verbod van invoer van goederen uit de EBU- landen kunnen opheffen, i De Westduitse regering zou een alge piene vermindering van de invoer uit de EBU-ianden voorstellen van omstreeks 30 procent door het overbrengen van goederen van de vrije lijst naar de quotaliist en door vermindering van de omvang der quota op de bestaande quotalijsten. iVan onze parlementaire redacteur) ^yANNEER zich geen nieuwe complicaties voordoen, begint het er op te ge lijken, dat prof. Romme zijn kaartenhuis, waaraan hij nu al enige weken met een bewonderenswaardige volharding en met een voorbeeldig geduld heeft gearbeid, afgebouwd krijgt. Het geringste politieke zuchtje kan het echter weer in elkaar doen storten, maar als de informateur kans ziet het daartegen te beschermen, dan zal Nederland binnen niet te lange tijd weer een echt* regering rijk zijn. ZOVER zijn we nog niet. De moei lijkheid zit nog altijd in de bezetting van de vier Zetels, die oorspronkelijk Volgens het Parijse blad „Le Monde" heeft de Amerikaanse journalist Robert Allen, die als officieuze woordvoerder van generaal MacArthur wordt be schouwd, de vorige maand in de En gelse editie van het Japanse blad Mainitsji geschreven, dat de strijd te gen communistisch China zou worden uitgebreid tot het Chinese vasteland zelf. Uiteindelijk doel van deze uitbrei ding zou zijn egn algemene invasie in China. De nationalistische troepen op For mosa zouden gebruikt worden voor het vestigen van een dergelijk tweede front. Zij zouden steun krijgen van afdelingen van de Amerikaanse vloot en lucht macht. genaamd „strijdkrachten van de straat van Formosa" en onder bevel van admiraal Roscoe Hillenkoetter. Er zouden voorbereidingen getroffen Generaal Ridgway, bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger in Korea heeft verklaard, dat als de oorlog bij de 38ste breedtegraad eindigt, dit een e- weldige overwinning voor de Verenigde Naties zou betekenen. De mate waarin aan China militaire verliezen worden toegebracht zal, aldus de mening van generaal Ridgway, millioenen in Azie tot nadenken stemmen. „Wij hebben thans het initiatief in handen. De communisten zullen niet in staat zijn om nog een verrassend tegenoffensief te lanceren". worden voor het organiseren van een aanvoerlijn over water voor het over brengen van een strijdmacht van drie honderdduizend man. Engeland, Frank rijk en enkele andere landen zouden Van deze plannen op de hoogte gebracht zijn. (Van een onzer redacteuren) teravond heeft zich op het traject v.nsterdamZaandam ter hoogte van nieuwbouw van het Amsterdams Gemeentelijk Electriciteits Bedrijf in de Oostelijke spoorbaan een verzakking voorgedaan, welke tot gevolg had. dat het treinverkeer AmsterdamZaandam UitgeestAlkmaar omstreeks acht uur gestagneerd werd. Onmiddellijk nadat de verzakking was geconstateerd, werd het electrisch verkeer in de richting Zaandam stop gezet. De treinen, welke om 19.46, 20.13 en 20.46 in Noordelijke richting moes ten vertrekken, vielen uit en de reizi gers voor Zaandam en verder gelegen stations werden verzocht zich via Haar lem naar hun reisdoel te begeven. De stoomtrein, welke om 20.19 naar Enk huizen moest vertrekken, vertrok met ruim tien minuten vertraging. De trein passeerde in zeer langzaam tempo de plaats van de verzakking. Na drie kwartier hadden werklieden van de NS de spoorbaan weer zodanig versterkt, dat het treinverkeer in de richting Zaandam hervat kon worden. Even na 21 uur was de treinenloop weer nor maal. De treinen naar Amsterdam, die over de Westelijke spoorbaan lopen, onder vonden geen stagnatie, al had men door het uitvallen van de treinstellen uit de tegenovergestelde richting met enige moeilijkheden te kampen. AMERIKA CONTROLEERT VERBRUIK VAN TIN De Amerikaanse regering zal voort aan bij uitsluiting optreden als impor teur en verkoper van tin. Ter controle van het verbruik zal een stelsel van toewijzigingen worden ingevoerd. (Van onze speciale verslaggever „te velde") Vannacht is onder leiding van generaal-majoor Opsomer in de stromende regen de oefening „Crescendo", waaraan door 6200 manschappen uit alle delen van het land wordt deelgenomen, begonnen. „Crescendo" is het sluitstuk van de opleiding van de lichting 1949-II. De regiments-gevechtsgroep, die hiervan bet gevolg' is, is de eerste bijdrage, welke Nederland kan leveren aan de Westelijke defensie. zuiden loopt, grootscheepse troepenbe wegingen aan de gang zijn. In beide landen, waarvan het rode Westland uiterst aggressief is. is de mo bilisatie in volle gang. Ieder ogenblik kunnen het kan niet meer vermeden worden - de legers van beide partijen op elkander stoten. Het gaat er sterk op lijken, hetgeen blijkt uit onze waarne mingen. dat „blauw" om een „rood" of fensief te voorkomen, tot een aanval op de rode uitgangsstellingen zai over gaan. Als wij niet beter wisten, dan De smds Zaterdag j.l. gespannen toe stand tussen de oorlogsgrootmachten het rode Westland en het blauwe Oost- land, heeft zich gedurende de afgelo pen 'dagen zo toegespitst, dat aan weers zijden van- de ..grens", die van het IJselmeer via Otterloo naar Oosterbeek en verder langs de rivieren naar het Duikbommenwerpers van de Ameri kaanse vloot zijn er in geslaagd na twee maanden het spoorwegverkeer in Noord-Korea practisch lam te leg gen. In die tijd werden 120 belangrij ke bruggen vernield. Amerikaanse mariniers zijn ten noorden van Hoengsong 12 kilometer opgerukt. De verbonden legers bevin den zich op het ogenblik in de onmid dellijke nabijheid van het spoorweg knooppunt Hongtsjong, dat in de hui dige campagne een sleutelpositie in neemt. De vorige maand leed het achtste leger hier de bloedigste ver liezen uit de gehele veldtocht, maar alles wijst er thans op, dat de Chine zen de stad zonder strijd willen ach terlaten. De geallieerden zijn nu 38 kilometer van de breedtegraad ver wijderd. Verwachting, geldig tot Woensdag avond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuidoost en Zuid. Zacht voor de tijd van het jaar. Woensdag: Zon op 6.59, onder 18.41 Maan op 8.56 en onder 1.56. Genegen te ver- staal vervaardigd zijn. werd „Lammi- se" gedoopt. Het zal op het „Festival of Britain" tentoongesteld worden. O Vlooientheaters zullen, op. dit Festival ontbreken, want volgens een Brits' vak man op dit (springerige) gebied zijn de Engelse vlooientheaters tot onder gang gedoemd, daar op zijn adverten ties. waarin hij levende have vroeg voor het theater dat hij op het Festival- Ungeland heeft als eerste land, dat zit ting heeft in de Raad .van Europa, de conventie op de menselijke rechten geratificeerd. In dit verband doet het wei ietwat vreemd aan, dat de Britse minister van Bevoorrading in het La- aanhankelijk en eenvoudig, gerhuis verklaard heeft, dat Groot-Brit- lichte muiselijke bezigheden tannie nu over voldoende technische richten, gegevens beschikt om zo nodig atoom bommen te vervaardigen, vindt Theo- door; want waar zo iets neerkomt blijft Qm nog even op die woordspeling kermisterrein had willen exploiteren, er van dié rechten z.i. nou niet zo èrg door te gaan: Lichte huiselijke be- in 1 geheel niet werd gereageerd. Q veel over. Met de bewapening in de zigheden zijn nu nog lichter geworden. A!s laatste „Festival of Britaih"-nieuw- USA gaat het minder vlot: De Jones In Engeland werd een electrisch keu- We kunnen wij onze geachte clientele and Laughlin Steel Corporation", op kenhulpje gefabriceerd, dat kan eieren mededelen, dat buitenlandse bezoekers, drie na de grootste staalfabrikant in de kloppen, deeg mengen en kneden, aard- die het met het Engels te kwaad heb- V.S., zal haar fabrieken te Pittsburgh, appelen schillen, groenten fijnsnijden, hen, zullen worden bijgestaan door waai- momenteel pantserplaten voor vlees malen, puree maken en vruchten speciale tolken, herkenbaar aan insig- tanks vervaardigd worden, moeten slui- uitpersen. Het instrumentje, dat met nes- c'ie voor elke taal een aparte kleur ten wegens een „langzaam-aan-staking" een buitengewoon grote snelheid werkt hebben. Zo b.v. voor Frans lichtblauw. en welks onderdelen alle van roestvrij voor Duits groen en voor Italiaans licht-rose. Dat die kleur voor Italië van employé's van de fabrieksspoorweg. Over langzaam-aan gesproken: Een vrouw in Calcutta heeft met een tus sentijd van 45 dagen een tweeling ter wereld gebracht. Nog een merkwaar dige geboorte. Van een boekentitel: Te New York deelde de Amerikaanse schrijfster Anita Loos, u weet wel die o.a „Gentlemen Prefer Blondes" (Heren prefereren Blondjes) pleegde dat zij de titel van haar nieuwste boek, dat oor spronkelijk „Liefde duurt nooit lang" zou heten veranderd heeft in „Er wordt een muis geboren". „Aangezien de eerste titel niet op waarheid berust" Nieuwe boy-friend", Anita? Omdat we het nu toch over muizen hebben: Op een raam-advertentie in een New York- se dierenwinkel we d het volgende me degedeeld: Betrekking gezocht ge zond poesje zoekt goed tehuis. Eerlijk. Ik ben benieuwd hoeUing de prijzen hun oefening Crescendo tullen voortzetten. nog zo gek niet is moge blijken uit een artikel van de hand van de bekende auteur Ignazio Silone dat dezer dagen in de „Giornale d'Italia" verscheen. Si lone toont daarin aan, dat de rebellen Magnani en Cucchi. een crisis van grote afmetingen in de Italiaanse communis tische partij veroorzaakt hebben". En omdat we dichter bij huis per slot van rekening ook een crisis, zij het dan van andere aard, hebben, besluiten we vandaag met de mededeling, dat de Amerikaanse luchtmacht op een drij vende ijsberg in de Poolzee, ongeveer 300 km ..ten Noorden van Alaska, een basis voor een weerstation met een staf van vijftien man heeft ingericht. Zo'n bewegelijke basis voor een vijftienmans- kabinët lijkt Theodoor nu ook dè op- zouden wij werkelijk kunnen geloven, dat onze mooie Veluwe gevechtsterrein voor oorlogvoerende troepen geworden was. Aan weerszijden van de denkbeel dige grens vinden grote troepencon centraties plaats. Aan deze grens heb ben zich al denkbeeldige grensinciden ten voorgedaan, waarbij „doden" en „ge wonden" vielen. (Zie verder elders in dit blad.) J7EN bijzonder waardevol onder deel van „Crescendo" is de oefening in de aan- en afvoer van de vele zaken, die een soldaat te velde nodig heeft. Om de 6200 deelnemende manschappen een dag te steunen en van al het nodige te voorzien, is 5500 ton aan munitie, kleding, voedsel, benzine en transport nodig. Om. die troepen honderd kilometer te verplaatsen, moet men beschik ken over 55.000 liter benzine. Deze week zullen de mannen per dag 15.000 kg. levensmidde len verorberen, die verpakt zijn in echte oorlogspakketten van 50 en 100 kg. aan de zogenaamde derde macht waren ren toegedacht. Nu de anti-revolution- naren niet meer voor twee daarvan in aanmerking komen, schijnt prof. Rom me ze te willen bestemmen voor de CHU en de VVD en wel twee voor da CHU en twee voor de WD, hoewel de liberalen toch ook weer niet het volle pond zullen krijgen. Wat dat laatste betreft heeft n.l. de P.v.d.A haar spe ciale wensen, die hierop neerkomen, dat mr. Oud's actie in geen geval tot een duidelijke politieke winst voor de VVD mag leiden. Van de CHU-leden, ir. C. Staf, die voor Oorlog en Marine in aanmerking komt en mr. H. Mulderije, die voorbe stemd is voor Justitie, heeft prof. Rom me nog geen afwijzend antwoord ont vangen, doch deze heren hebben ook nog niet definitief een portefeuille aan vaard. Wanneer zij toestemmen en mr. Stikker verklaart zich bereid weer lei ding aan Buitenlandse Zaken te geven, dan blijft de bezetting van Verkeer en Waterstaat nog over. Het zal wel voor deze functie zijn, dat de informateur Maandagmorgen de heer H. H. Wem- mers, tot 1 Januari 1949 directeur van het Rijkskolenbureau en op het ogen blik één van de directeuren van de Staatsmijnen, gepolst heeft. De heer Wemmers is partijloos en be schouwt zich als een exponent van de gedachte van de derde macht. Meer po sitief gezegd, staat de heer Wemmers ten opzichte van de WD, zoals ongeveer de demissionnaire minister van Oorlog en Marine mr. 's Jacob tegenover de CHU. Geen volbloed liberaal dus, maar toch wel met sympathieën naar die kant. Ook de heer Wemmers heeft nog niet medegedeeld, of hy een ministersporte feuille accepteert. En het zal nog moe ten blijken, of de versterking' van het liberale element in de regering al is deze candidaat niet bij de WD aange sloten en wordt Verkeer en Waterstaat niet als een departement met politieke betekenis beschouwd de goedkeuring van de P.v.d.A. en van de CHU kan wegdragen en of de VVD zelf zich met deze oplossing tevreden stelt. Er zitten dus nog altijd haken en ogen aan de formatie vast. (Zie verder elders in dit blad.) De verhoogde suikerprijs De Raad van Vakcentralen heeft een telegram aan de ministerraad gezon den, waarin gezegd wordt, dat de suikerprijsverhoging toegeven van speculanten ten koste van verbruikers betekent. De verhoging geschiedde, zo wordt gezegd, zonder overleg met het georganiseerde bedrijfsleven. De vak centralen maken daartegen ernstig be zwaar en verzoeken spoedig overleg over de sociale consequenties van de prijsverhogende maatregelen. Het pro-communistische blad „Koeng Po", dat te Hongkong verschijnt, meldde Maandag de executie van 51 „speciale agenten in dienst van de nationalisten en Amerika" De executie geschiedde Zondag te Kanton, 't Blad meldt tevens de executie van 22 personen te Ling- ling in de provincie Hoenan. In Barcelona hebben gisteren naar schatting driehonderdduizend arbei ders het werk neergelegd uit protest tegen de hoge kosten van het levens onderhoud. In de stad heerste grote opwinding. Schreeuwende groepen be stormden de trams en de taxi's. Waar nemers noemden de toestand ernstig. De staking begon in de fabrieken doch sloeg spoedig over naar de an dere lakken van bedrijf. Taxichauf feurs, die bleven rijden, werden ais stakingsbrekers behandeld de trams reden geheel leeg. De winkels bleven gesloten. Een week geleden zijn er reeds demonstraties gehouden tegen de verhoging van de tramtarieven. De kosten van het levensonderhoud zijn in de laatste tijd aanzienlijk gestegen De autoriteiten te Barcelona schrij ven de relletjes toe aan communisti sche invloeden. Waarnemers geloven echter, dat de gehele bevolking achter de actie stond. Overigens zijn sinds de voor Neerlands regeringscrisis, actie in Korea toenemende communis tische sympathieën merkbaar in da kringen der Spaanse universiteiten. De algemene toestand is volgens la tere berichten in de loop van de dag aanzienlijk verbeterd. De officiële vakbeweging heeft do arbeiders ge last, het werk te hervatten. De sta king zou zijn veroorzaakt door de ver boden Verenigde Socialistische Party van Catalonie, die onder communis tische controle staat. Zü zou steun hebben ontvangen van plaatselyke in dustriëlen. Het Spaanse ministerie van binnen landse zaken heeft Maandagavond laat een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de algemene sta king en demonstratie in Barcelona .zonder succes" waren georganiseerd door een lichaam buiten Spanje. Volgens het officiële bericht zijn de leiders gearresteerd. De regering deel de. verder mede, dat zij meer dan ge noeg middelen heeft om alle pogingen om de vrede en orde te verstoren, de kop in te drukken" Het communiqué werd uitgegeven na een speciale zitting van het Spaan se kabinet.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1