De Belgen wagen graag een gokje 1 Practische zin en schoonheid vechten om de voorrang Uitvinder van cacao-poeder werd anderhalf eeuw geleden geboren En ze hebben kansen ie over Loten worden vrijwel in iedere plaats verkocht Bloemensprookje in Den Haag Prins Bernhard volgende week naar Z.-Amerika Postduiven, paarden en prognostieken (Van onze correspondent te Brussel) r\E Nederlanders wagen, al komen zij er misschien niet zo openlijk voor uit, graag, een gokje. En velen zeggen als het te pas komt nare dingen over de wijze mannen, die, dit nationale zwak kennende, onze goklust hebben beperkt tot een saaie staatsloterij en een zwaar gecontroleerde totalisator. In Belgie is dat allemaal anders. Men is daar nu eenmaal wat gemakkelijker dan in Nederland en daarom kan de Belg als hij dat verkiest op vrijwel elk uur van de dag zijn lot kopen of weddenschap afsluiten. even aan bij een agence hippique en na de „turfkrant" bestudeerd te hebben, plaatst men zijn weddenschap. En zon der de gehele dag ook zelfs maar de staart van een renpaard gezien te heb ben, loopt men 's avonds dan weer langs de „paardenman" en vraagt hem op achteloze toon, hoe het wel gegaan is op de koersen. Vliegende skeletten. Is de uitslag teleurstellend dan loopt men 's avonds na het eten eens het windhondenpaleis binnen. Deze vlie gende skeletten hebben met hun dwaze geren achter de speelgoedhaas menig man uit de misère geholpen. Dat ze daarbij zo nu en dan ook eens iemand juist in de ellende werken, is duidelijk. Welk een spanning en sensatie die ma gere beesten een mens kunnen ver schaffen. Terwijl de wedder nog bezig is de slips van zijn eerste voorzichtige inzet na te tellen, is de eerste race al afgelopen en staat een volgende ploeg viervoeters al weer te blaffen om de haas. Zo gaat het de hele avond door. Als men geluk heeft, komt men er met evenveel frankskes uit als waarmee men er is ingegaan. pjET Belgische dierenrijk biedt nog veel meer mogelijkheden om een man in bonus te worden. Daar zijn bij voorbeeld de hanengevechten, die offi cieel verboden zijn. Daarvoor moet men een reisje maken naar de Frans-Belgi sche grens. Tussen Kerstmis en Juni is het hoogseizoen en het gaat er dan warm toe. De twee vechtersbazen wor den aan het publiek getoond en ogen blikkelijk begint iedereen door elkaar te schreeuwen en .met honderd frank biljetjes te wapperen. Men schreeuwt bijvoorbeeld: ,Ik zet vijf honderd op die rooie" en de man naast U of iemand aan de overzijde van de ring zegt aan genomen. De hanen worden dan losge laten en ze vechten net zo lang, tot een van hen knock out is; de overwinnaar is dan meestal ook wel rijp voor de slacht. De kansen om met winst van zo'n weing verheffend hanengevecht yOOR adspirant-millionairs zijn er kansen te over. Om te beginnen is er de koloniale loterij. De hoofdprijs is 2 y2 millioen frank en verder zijn er nog prijzen van een millioen, vijf hon derd duizend, honderd duizend, vijftig duizend frank enz. enz. Met Pasen en Kerstmis is er dan meestal nog een extra prijs van vijf millioen (zonder aftrek vaij belasting). Het gemakkelij ke van deze loterij is, dat men om een lot te kopen vrijwel overal en op elk urn van de dag terecht kan: aan de cassa's in de grote warenhuizen, in de postkantoren, bij de krantenverkopers, op de stations, op straat en 's avonds tijdens de maal.ijd in het stamrestau- rant. De trekking heeft één keer per maand plaats. Behalve deze door de staat ingestelde loterij zijn er nog vele andere mogelijkheden om het familie inkomen met één ruk binnen de ver mogensbelasting te brengen. Men kan het met de paarden proberen, 's Mor gens op weg naar kantoor loopt men Ruim vijftig inzendingen (Van onze Haagse redacteur) Van 22 Maart tot en met 1 April zal ln Den Haag een sprookje openbloeien van een uitzonderlijk schoonheid. Dan wordt in de Houtrusthallen een grote nationale tentoonstelling gehouden van Nederlandse kweekproducten, georga niseerd door de Stichting „De Hofstad- bloem". Reeds verleden jaar Mei zijn de kwe kers begonnen met het trekken van de planten, die over enkele weken „De Hofstadbloem" tot een waar festijn zul len maken. In talrijke kassen beginnen de zwellende knoppen van vele planten zich reeds te kleuren. Van 22 Maart tot 1 April zullen zij in volle bloei staan. Er komen in totaal 52 inzendingen, waaronder een grote uit België (collec tief en individueel), grote groepen uit de centra Aalsmeer, Westland en Rijnsburg, een dertigtal belangrijke kwekers-inzendingen (snijbloemen en potplanten)vijf orchideeën-inzendin gen, zeven groepen bloemsierkunst, een afdeling tuinaanleg en een propaganda- da-stand. Zeer veel prijzen zijn beschik baar gesteld. Men verwacht een zeer grote toeloop van belangstellende uit het gehele land en zelfs van over onze grenzen. Op de Zondagen en de "Zaterdagmorgen krij gen de ouden van dagen en de invali den de gelegenheid zich tegen een zeer geringen toegangsprijs in de pracht ;p praal te verlustigen er is zelfs een aanvraag binnengekomen voor 4700 ou den van dagen schoolkinderen zullen de tentoonstelling bezichtigen en ook blinden hebben gevraagd om onder ge leide naar de expositie te mogen Ko men. „De Hofstadbloem" met haar archi tectonische aanleg wordt een unieke gelegenheid voor ieder, die de gelegen heid heeft naar Den Haag te komen, om te aanschouwen, tot welke bijzon dere prestaties de Nederlandse kwe kers in staat zijn. BOMAANSLAG TE ROME "Dinsdagochtend even na midder nacht zijn buiten het Italiaanse minis terie van buitenlandse zaken en in de tuin van de Amerikaanse ambassade te Rome twee kleine bommen ontploft. Zij richtten weinig schade aan. Eni ge ruiten van het gebouw van het mi nisterie werden verbrijzeld en er werd een groot gat geslagen in de tuin van de ambassade. Duitse communisten hielden congres geheim De Westduitse communistische pers heeft een communiqué van de partijlei ding gepubliceerd, waarin mededelin gen worden gedaan omtrent de beslui ten, welke zijn genomen op het jaar lijkse congres. Er is echter niet bekend gemaakt, waar deze bijeenkomst is ge houden. Zelfs de Amerikaanse geheime dienst weet hieromtrent niets met ze kerheid. De Beierse segering heeft tegengesproken, dat het congres te MunChen bijeen zou zijn geweest. Volgens verklaringen uit de kringen van dissidente communisten zouden de afgevaardigden onverwacht te Weimar in de Oostelijke-zone zijn bijeengeroe pen, teneinde te vefzekeren, dat het congres zou slagen. Echter was de ver rassing zo groot, dat slechts driehon drrd van de vijftienhonderd afgevaar digden de besprekingen hebben bijge woond. STAKING BIJ DE ANTWERPSE SLEEPBOTEN Het personeö; van de sleépvaartonder nemingen in Antwerpen is Maandag ochtend in staking gegaan De onder- houddiensten zijn verzekerd. naar huis terug te keren, zijn groter dan bij de paarden of hondenrennen. De bezoeker loopt echter altijd het ri sico door de politie te worden ingere kend, juist op het moment, dat zijn haan er zo goed, voorstond. Minder ris kant is het gokken op postduiven. In el ke buurt is wel ergens een stammeneke, waar de duivenspelers hun stamlokaal hebben. Meestal hebben de wedders zelf een paar duiven, die zij mee laten vliegen, maar absoluut noodzakelijk is dit niet. Een bescheiden gokje op de een of andere snelle doffer kan hij wel wagen. En waarom zou hij niet winnen? Er zijn mensen, die hun brood verdienen aan deze diertjes. Nationale ziekte. Bu al dat gewed op dieren vergeet de Belg niet om Vrijdagsmiddags zijn prognostiek in te vullen. Met een paar luttele franken heeft hij de kans een milioen frank of meer te winnen. Moeilijk is het helemaal niet en boze tongen beweren, dat de kansen stijgen, naarmate men minder van voetbal af weet. Voetbalweddenschappen zijn in Belgie de nationale ziekte. De sigaren winkelier of de krantenverkoper ver strekt een aantal lijstjes, waarop een gedeelte van het voetbalprogramma van de komende Zondag is afgedrukt. De organisatoren kiezen twaalf wedstrijden uit, waarvan men moet zegen, of ze zullen eindigen in een overwinning voor de thuisclub, een nederlaag voor de thuisclub, of gelijkspel. Daar er vele prognostiek-maatschap- pijen zijn en elke maatschappij ver- schilende series van twaalf uitgeeft, zijn de kansen raison van één frank, ontelbaar. Leveren de voetbal-pools echter ook het gewenste resultaat niet op, dan kan men nog altijd maar een van de casi no's aan de kust of in Spa gaan, om er roulette of baccarat te spelen. En als men na al dat gegok nog geld over heeft, is er nog de gelegenheid 'n lot te kopen van een van de vele tom bola's welke worden georganiseerd door liefdadigheidsverenigingen. In de regel kost zo'n lot tien frank. Er zijn er bij, die als hoofdprijs een compleet inge richte villa met in de garage een auto geven. Andere lokken kopers met een twee persoonsvliegtuigje, lesgeld en een jaar staling inbegrepen, terwijl de lagere prijzen meestal zo'n tien auto's zijn, va riërend van Cadillac tot volkswagen. Vrijwel het gehele jaar door worden die tombola's gehouden, zodat het ge luk maar voor het grijpen ligt Nederland bouwt straaljagers voor de Europope defensie -1 tÈÊmmsm Moderne twee-motórige straaljagers van het type Gloster Meteor worden in groten getale in Nederland gebouwd als bijdrage in de verdediging van het Vrije Europa. Hierbij wordt tevens een goed voorbeeld gegeven van samenwerking tussen de Westeuropese landen. De oorspronkelijke ontwer pen voor deze straaljagers komen uit Engelandde Rolls-Royce motoren worden onder licentie gebouwd in Belgie; Canada levert het aluminium en Nederland maakt de rompen en bouwt de vliegtuigen af. Het gehele werk wordt mogelijk gemaakt door de Marshall-hulp. Bijna 3i/s millioen gulden zijn beschikbaar gesteld voor de aankoop van aluminium en tot het einde van 1950 een bedrag van ruim 75.000 gulden voor uitbreiding en moder nisering van de Fokkerfabrieken. Een aantal Gloster Meteors staat klaar voor een proefvlucht bij de Fokkerfabrieken te Amsterdam. De Huishoudbeurs in de R.A.I. Hoe houdt u melk vijf dagen goed? (Van onze speciale verslaggever) WAT HEEFT ons nu wel het meest geboeid van de duizend-en-een dingen, zaken en attracties, die den volke ge toond of te proeven gegeven worden op de in het R.A.I.-gebouw in Amsterdam geopende tweede na-oorlogse Huishoud- Coenraad Johannes van Houten: (Van onze speciale verslaggever) WANNEER de heer Coenraad Johannes van Houten zijn Cacao- en Chocolade fabriek niet in 1850 van Leiden naar Weesp had verplaatst, „omdat het zo'n deftig plaatsje was", dit nijvere, als woonoord maar weinig aantrekkelijke industriestadje zou nooit die wereldnaam gekregen hebben, die het tbans heeft. Er werken daar in dat bedrijf van Van Houten twaalfhonderd personeelsleden. Was het niet zo hypermodern ingericht, dit aantal zou zeker twee maai zo groot moeten zijn. Er staan twee machines, de één een puur Hollandse die in gemeen schap ontworpen werd, de ander van Deense origine, die per werkdag van acht uur nu reeds 410.000 kant en klaar voor verzending verpakte repen produceren. Binnenkort, wanneer de jongste aanwinst voldoende zal zijn ingelopen, zullen het er 480.000 zijn. r n/-| O *1 maal een pionier, wiens bestemming het duu.uuu Kepen per aag was zijn tijd een weinig vooruit te lo pen. Hij presteerde het in die dagen ook Q® repenfabricage is maar één facet 2yn producten in flessen onder eigen van dit veelomvattende bedrijf. naam in de handel te brengen. Dat was Daarnaast is de naam Van Houten ëen gewoonweg revolutionnair in die dagen, begrip geworden voor poederchocolade gr was nog geen warenwet, en het was bonbons, pudding en koffie en thee. dus nog mogelijk allerlei producten van Waarom wi. de lezer dit alles ver- twijfelachtige samenstelling op de tellen? Wel, omdat het 15 Maart hon derdvijftig jaar geleden is, dat de heer Coenraad Johannes Van Houten het le venslicht aanschouwde, en omdat het deze Coenraad Johannes geweest is, die in de eerste kwart-eeuw van zijn leven „uitvond" hoe een oplosbaar cacaopoe der verkregen werd. Onze overgroot vader en -moeder kenden in hun jonge jaren alleen nog maar de Zeeuwse „chocoladekoekjes". Door het malen der cacaobonen kreeg men een vloeibare massa, na afkoeling de „koekjes", die beslist niet lekker waren. Er kon een chocoladedrank van gemaakt worden, die door zijn enorm hoog vetgehalte moeilijk verteerbaar was. De onschat- markt te brengen. Geen sterveling kon aan de losse verpakking zien, wie de maker was, of waar het vandaan kwam. De heer>Van Houten was mee een van de eersten, die met deze gewoonte brak, een markartikel in de handel bracht, en daarbij blijk gaf een kwa liteitsartikel constant te waarborgen. Lippenstift JN 1895 is Van Houten begonnen cho coladerepen te fabriceren. Dat dit idee ook maar niet zomaar door het kopend publiek aanvaard werd, het moge ons op dit ogenblik een beetje verwonderen, maar de feiten bewijzen het. Het experiment werd niet lang volgehouden. Eerst in 1920 herhaalde bare verdienste van de heer Coenraad Van Houten het. Met het hedendaagse Johannes van Houten is geweest, dat resultaat van bijna vijfhonderdduizend hij op de idee kwam een gedeelte van het in de zuivere cacao aanwezige vet er uit te halen. Daartoe heeft hij een pers geconstrueerd, die het mogelijk maakte de cacaoboter tot een bepaald percentage aan de gemalen cacaomassa te onttrekken. Na die gedeeltelijke ont vetting bleef een perskoek over, die weer tot poeder geslagen werd. Het is de zuivere en uitstekend oplosbare ca caopoeder, waarop de huisvrouw alleen maar wat kokende melk of kokend wa ter behoefde te gieten, die uit de vin ding is voortgevloeid. Januari 1828 kwam de heer Coenraad Johannes van Houten er mee voor de dag en 4 April d.a.v, verleende Koning Willem I hem voor tien jaar de gebruikelijke ter mijn in die dagen octrooi op zijn vin ding, die overigens ook nog omvatte de bonen op een bijzondere tot heden ten dage nog toegepaste wijze të gaan branden. Eerst geen geestdrift MEN moet niet denken, dat de burge rij het nieuwe artikel direct met enthousiasme begroette. Daar is nog geruime tijd overheen gegaan. Maar de heer Coenraad Joharaiet was nu COENRAAD JOH. VAN HOUTEN pionier per dag, voor wat de fabriek in Weesp betreft.. Het kan verkeren, zou Breê- ro gezegd hebben. Dat kan het. Want in de tijd van de oude heer Van Hou ten hield de cacaofabriek natuurlijk cacaoboter over. Het werd immers aan de cacao onttrokken. De Pharmacie was er een afnemer van. Tegenwoordig nog. Maar.slechts drie proc. van de vrij komende boter gaat naar de pharma- ceutische bedrijven. Vier en negentig procent gaat naar de chocolade-ifldus- trie. Een chocoladereep is namelijk de volvette cacao, waaraan.nog meer cacaoboter is toegevoegd. Voor nauwkeurige rekenaars, die telden, dat 94 3 nog geen honderd procent is, vermelden we dat het laat ste procent cacaoboter terecht komt in de cosmetische industrie. Voor de lip penstiften der dames, weet u. ...d* MMt« beurs? Het is deze vraag geweest, die ons gepijnigd heeft, toen we ons ten slotte moegekeken terugtrokken uit de gezelligheid, die altijd zo nauw aan dit soort evenementen verbonden is. De slotsom van onze overpeinzingen was, dat er geen „meest" op te merken valt. Alle honderdveertig deelnemende za ken, in stellingen en diensten hebben zich tot het uiterste ingespannen om hun „etalage" zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Zeker, dan zijn er in die veelheid van artikelen, waarmee men in aanraking gebracht wordt, enkele waarbij de aan dacht om een of andere duistere reden langer blijft stilstaan. Zo leek het ons, dat de practische huisvrouw geboeid zal blijven staan bij de stand van de fa. Meijes en Höweler, omdat daar een nieuwe conserveringsmethode aan de hand wordt gedaan. Eenvoudig maar doeltreffend. Uit weckpotten wordt met een fietspompje, dat omgekeerd werkt, een gedeelte van de lucht gezo gen. In het deksel van de potten zit een kogelventiel. Wie niet de beschikking heeft over een ijskast, kan op deze ma nier vleeswaren, melk, ja zelfs vruch tensappen, dagenlang goed houden. Voor heren een voortreffelijke vondst om hun sigaren droog te houden. Dames en heren zullen een evenwaar dige belangstelling aan de dag leggen voor de hoge kolenauto, die op deze huishoudbeurs een plaats gevonden heeft. Twee van deze wagens werken al in Amsterdam. Het bijzondere van deze in België gepatenteerde wagen is, dat de kolen voor de deur van de klant af gewogen worden, volkomen gruisvvij zijn, en het aantal afgewogen zakken evenals het verwerkte gewicht voor ieder zichtbaar wordt geregistreerd op een automatische teller. Typisch „huishoudelijk" zijn de Ba- by-Simplex-wasmachines, die in een oogwenk tot rijdende stofzuiger kan worden omgetoverd, en de in Amerika reeds zo populaire, verplaatsbare elec- trische strijkmachine, waarbij de dames zittende kunnen strijken. Meer manne lijk gericht is wat er aan televisie snufjes te zien is. Reska-Radio komt met een apparaat, waarin radio, televi sie, gramofoon, electrische platenwis- selaar en tape-recorder zijn saamge- bracht. Een niettemin elegant meubel stuk nog, dat echter f 3.00,kost. Een lage prijs, naar het inzicht van de Ne. derlandse fabrikant, wien het eerste exemplaar al meer dan tienduizend gul den gekost heeft. De tape-recorder maakt het mogelijk een radioprogram ma vast te leggen en dus later nog eens te beluisteren. Voor het eerst na de oorlog vinden we ook Boldoot weer op deze beurs, en wel in een stijlvolle aankleding. Als showruimte heeft een bekwaam bouw meester het interieur van de fraaie Boldoot-winkel in de Kalverstraat te Amsterdam geïmiteerd. Tot zelfs de -n palissander gesneden winkelnaam .„In 't Geurighe Roosje" houdt de herin nering aan dit mooie interieur levendig Men begrijpe, we doen slechts een greep uit al het gebodene op deze beurs. We snellen voorbij aan zo riïit- tige instellingen als de Moedermelk- centrale, E.H.B.O., Beroepskeuze, en zelfs het wondermooie miniatuur van Avifauna. Maggi-soepen en Blue Band baksels, Wessanen Nassi Goreng en Kroepoek, en al die andere heerlijk heden, waarvan geproefd kan worden, laten we onaangeroerd, om tenslotte te belanden bij de Modeshow van de fa Voss, die een show is van puur Neder landse gehalte al wordt natuurlijk niet vergeten, dat een Frans sausje voor fijnproefsters de aantrekkelijkheid van het gebodene hier »n daar slechts ver hoog! Zaterdag 24 Maart zal Prins Bern hard op uitnodiging van de Nederland se regering wederom vertrekken voor een officiële reis naar Zuid-Amerika. De Prins zal op de heenreis gedeelte lijk gebruik maken van de Dakota, die daarvoor beschikbaar is en zijn reis naar Uruguay, Argentinië en Chili vervolgen met het lijntoestel van de KLM. Op 28 April zal Z.H-H. weer op Schiphol arriveren. Textieldieven sloegen hun slag in Bussum Een textielhandelaar te Bussum, die geregeld de markten in ons land af reist, had de gewoonte zijn auto met handelswaar 's avonds in de garage bij zijn woning te zetten. Inbrekers heb ben deze gewoonte benut om hun slag te slaan. Via een zijdeur zijn zij in de nacht van Zondag op Maandag in de garage gekomen; daarna zijn zij mét de volle auto verdwenen. De voorraad textiel was negen tot tienduizend gul den waard en niet verzekerd, de nog bijna nieuwe auto wel. Meteor maakte noodlanding Een Gloster Meteoor-straaljager van de luchtstrijdkrachten, thuisbehorende op de vliegbasis Leeuwarden, heeft Maandagmiddag een noodlanding moe ten maken op een weiland tussen Ber- gum en Hardegarijp, dertien kilometer ten Oosten van Leeuwarden. Toen het toestel op de grond kwam, werd het ernstig beschadigd. De piloot had een hoofdwond. HET „MIJLPAAL-TEKORT" De Arnhemse raad heeft zich in de zitting van Maandag met uitzon dering van de communisten ac- coord verklaard met het voorstel van B. en W. om het „Mijlpaal-tekort', ten bedrage van zeven ton, te voegen bij het tekort van de gemeente tot en met 1947. I Mevr. EliaS-Smit lichtte de door de vier manequins getoonde modellen toe en wees daarbij op de talloze interes sante details van de nieuwe voorjaars mode. Er waren vele nieuwe .lijnen". Een korte kraag met lange revers in een beeld van een tailleur, de nieuwe lijn in de rokken met achter of opzij een hele diepe plooi, de Young-tlmers met mouwen, die zowel lang als drie kwart gedragen kunnen worden, de Te levisie-lijn van Schiaparelli in de Jer- sey-Deux-Piéces, enz., enz. Het was al les zelfs voor een ohwetend mansper soon zeer aantrekkelijk en elegant. Zo aantrekkelijk en elegant, dat het onbe grijpelijk zou zijn, wanneer uit zulk aanschouwen geen beter begrip zou groeien Voor de Wensen en verlangens van „De" Vrouw, wier noodlot nog te veel is een te grote financiële afhan kelijkheid van de onwetende echtge noot. of niet soms, dames?

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7