Stad en Omgeving „Jeugd en muziek": groot succes AGENDA Kellners over hun (bedreigde) fooien Jaarverslag van de Nutsspaarbank Twee eilanden, Aannemer reed, na conferentie, met zijn auto in de Lindengracht twee werelden Vergade Goed initiatief Biljartkampioenschap District Alkmaar Enkhuizen treedt toe tot de gaspool Hoe de kellners er zelf over denken De Jeep vierde feest Gevonden voorwerpen Sfand wafrfimoiocomnetitie Nie Hei Warmenf Leerzame avo Nut en plai vrouw Heer-Hugov Worden aard. ook groerv WOENSDAG 14 MAART 1951 Ook in Alkmaar wordt een afdeling opgericht In de Aula van het Gymnasium waren zeer veel scholieren aanwezig, die met grote aandacht de propaganda-avond van de Stichting „Jeugd en Mu ziek" volgden. De vond werd geopend door de burgemeester, mr. dr. H. J. VVytema. In zijn toespraak wees hij op de grote waarde van de band tussen de jeugd en de muziek. „De muziek veredelt de mens en wanneer men zelf niet in de gelegenheid is te musiceren, moet men er al luisterend vooropen staan." De heer Wytema spoorde de jeugd aan deze avond een deurtje in hun hart voor de muziek open te laten om dan aan het slot van de avond verrijkt naar huis te gaan. Goed zingen belangrijk. De directeur van de Stichting „Jeugd en Muziek", de Nederlandse componist Sem Dresden, adviseerde de jeugd niet al te critisch te luiste ren, maar de muziek in zich op te nemen. Vooral ook goed zingen is zeer belangrijk. Hij dankte allen, die aan deze avond hadden medegewerkt, in het bijzonder de Rector van het Gymnasium en de heren Visser, Jonker en Akkerman. Hierna werd geconcerteerd door de jeugdige musici. Mej. Thea v. d. Pas, sopraan, Aukje Giltay, viool en de he ren Joan Oey, cello en Sipke de Jong, piano. Met voldoening kon men con stateren, dat er uitstekend en boven al muzikaal werd gespeeld en gezon gen. Het publiek kreeg instrumentale werken van Mozart, Fauré en Bloch, vocale werken van Mozart .Richard Strauss en Weber te horen. De utvoe- renden hadden een welverdiend en groot succes. 3300 leden Hierna sprak Sipke de Jong, leider van de afdeling „Jeugd en Muziek" 'n kort, maar kernachtig propaganda- woord. Zijn devies was: „Wie van mu ziek houdt hoort bij ons". De Stich ting „Jeugd en Muziek" heeft 16 af delingen en telt 3500 leden. In Alk maar zal lus de 17e afdeling tot stand komen. De bijeenkomsten zullen een paedagogische inslag hebben. Men heeft maar weinig te geven en ont vangt veel. De Stichting is voor mu ziekbeoefenaars van 12 tot 25 jaar. Na de pauze kwam Alkmaar aan de beurt met muzikale medewerking van leerlingen van scholen van het V.H.M.O. Lofwaardig Het schoolkoor zong met succes het Kyrië van Casali o.l.v. Corn. Jonker en „Die Winter ist verganghen" o.l.v. Nico Akkerman. Hierna hoorden we op lofwaardige wijze pianowerken spe len van Beethoven, Chopin en Debus- In café De Lindenhoek zijn gister avond de wedstrijden voortgezet voor 't persoonlijk kampioenschap (gem. 3 tot 41/2) tussen de spelers die zich daar voor geplaatst hadden. Er werden vijf partijen gespeeld, die resulteerden in goede overwinningen voor W. Barten, P. Rolie en G. v. d Berg. In twee partijen bleef de tegen stander iets onder het gem. van 3. maar de andere gem. waren boven de 3, boven de 4, en zelfs boven de 5. J. Poestkoke bleef iets onder de maat, evenals J. de Boer in zijn partij tegen v. d. Berg. Maar deze laatste speelde dan ook 2 uitstekende partijen. W. Schong was in zijn partij tegen J. Strijbis niet op volle kracht, maar zijn tegenstan der bleef onder de 3.In zijn partij tegen v. d. Berg was Strijbis beter op dreef. Hij verloor met klein verschil en zijn gemiddelde was 4.13. De wedstrij den worden deze week voortgezet en beëindigd, maar Donderdag wordt er niet gespeeld. De gedetailleerde uitslagen waren: sy. Vervolgens een vocaal duet van Mendelssohn en een Sonate voor twee fluiten van William Croft. De heer Visser besloot de avond met de mededeling, dat niet alleen de scho len, die deze avond medewerkten, maar ook de anderen in de Stichting wel kom waren. Het was de bedoeling de gehele Alkmaarse jeugd musicerend te verenigen. Moge de oprichting van de afdeling Alkmaar van „Jeugd en Muziek" er toe bijdragen, dat de jeugd uit inte resse voor de muziek een instrument ter hand neemt, buiten de sfeer van het concertbedrijf. De concertvleugel was voor deze avond welwillend afgestaan door de firma Ypma, alhier. Ms. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: De tijgerin (alle leeft.); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Alles goed in Hollywood (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Het beste paard van stal (alle leeftij den); Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Louisa (alle leeftijden). Gulden Vlies, 8 uur: Ballet-program ma „Liefde in de dans". DONDERDAG Cinema Americain, 8 uur: De tijgerin (alle leeftijden); Victoria Theater, 8 u: Alles goed in Hollywood (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Het beste paard van stal (alle leeft.); Harmonie Theater, 8 uur: Louisa (alle leeftijden). Gulden Vlies, 8 uur: HOV-concert. Laatste abonnements-concert. Maandagavond is na enig debat in Enkhuizen zonder hoofdelijke stem ming het voorstel van B. en W. aange nomen om toe te treden tot de gaspool (de N.V. Gasvoorziening kop van Noord-Holland, waartoe in Alkmaar het initiatief werd genomen. Aangesloten zijn nu: Alkmaar, Den Helder, de Langedijk met Sint Pancras, Hoorn en Enkhuizen. W. Barten 150 29 21 5.17 J. Poestkoke 84 29 19 2.39 W. Schong 150 45 25 3.33 J. Strijbis 118 45 13 2.62 P. Rolie 150 35 31 4.28 J. Poestkoke 120 35 10 3.42 G. v. d Berg 150 31 20 433 J. de Boer 112 31 13 3.61 G. v. d. Berg 150 30 23 5.00 J. Strijbis 124 30 14 4.13 Visclub „Volharding" herdacht 50-jarig jubileum De visclub „Volharding" bestond der tig jaar en dit feit werd Zaterdag in hotel „Ceres" herdacht. Er was een re ceptie die druk bezocht werd. De feli citaties waren niet alleen voor „Vol harding" bestemd, doch zeer zeker ook voor de heer G. Wit, de enige nog in levenzijnde oprichters. 's Avonds was er eveneens in ho tel Ceres een groot feest. De voor zitter, de heer J. Jansen, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en com plimenteerde in het bijzonder de heer G. Wit, die met zijn echtgenote aan wezig was en namens het bestuur een fraai cadeau ontving. Het feest was bijzonder gezellig. Di verse „eigen krachten" brachten iets naar voren. Op gepaste wijze hebben allen blijk gegeven van hun vreugde met dit jubileum. De heer Zwaag en een humorist-accordeonist uit de Lan gedijk verleenden hun medewerking aan de in alle opzichten geslaagde feestavond. HET WAAIGAT WORDT AFGESLOTEN Het Waaigat doet in deze storm zijn naam alle eer aan. Boven de uitbouw van de Grote Kerk ter plaatse van het orgel vliegen nog steeds de leien van het dak. Openbare Werken heeft om ongelukken te voorkomen bet Waaigat tussen het post kantoor en de kerk voorlopig voor het ver keer afgesloten. AANNEMEN, JAN! Nieuwe regeling ontneemt de charme aan hun beroep In de wereld van de kellners spookt en bruist het, sedert een gloednieuwe regeling zich indringerig met het fooienstelsel is gaan bemoeien. De gedienstige geest in zijn keurige rokcostuum, de handdoek over de arm, bewaakt zijn „tips" als een wolvenmoeder haar jong. En dat is alleszins te begrijpen, want juist de fooien verlenen aan het meestal avondlijke werk van de man in rok costuum een zekere charme. Het is lang niet altijd, zo deelden zij ons mede, slechts om het feit, dat de salarissen van de kellners op de gebruikelijke extraatjes zijn afgestemd. Daarover vertelden ons verschillende obers in enkele Alkmaarse restaurants en café's, die wij naar hun Opinie hierover vroegen. Ic eerste, die onderwijl met vlotte hand koffie serverend zijn mening ten beste gaf, was de kellner van een knus etablissement, dat men in de volksmond aanduidt met „stelletjes-tent". Die naam dankt het restaurant aan het feit, dat slechts minnende paartjes hier bezoeken afleggen. Ze nestelen zich gezellig in allerlei hoekjes, die volgens een soort ongeschreven wet voor hen gereserveerd blijven. baar gezicht nu eenmaal fooien geeft, „omdat het anders zo gierig lijkt". Over de nieuwe berekening van de fooien zei deze man: „Zet geen zoden aan de dijk, meneer! Niemand zal ons een fooije weigeren, ook al weet hij, dat we een hoger salaris krijgen als de prijzen van de verschillende dingen omhoog gaan". Zo gaven verschillende bedienden van verscheidene gelegenheden hun mening ten beste. Niemand hunner ook van hun andere collega's, die we ondervroegen is content met de toe komst zonder fooien. Zo dat al niet uit hun woorden bleek, dan wel uit hun hoopvolle gezicht, toen we rie pen: „Afrekenen!" „Die nieuwe regeling", zo begon de kellner van deze gelegenheid, „doet niet alleen een aanval op ons reken kundige vermogens, maar ze is in de grond waanzinnig. Kijk, dat iemand een ober, die hem netjes bediend heeft, een fooi geeft is een bijzonder blijk van waardering voor het werk, dat die kellner voor hem verricht heeft. Dat heeft met het salaris, dat de kellner ontvangt nog niets te maken. Immers, de knecht van een bloemenmagazijn, van een banketbakker, van de fietsen maker, kortom van wie dan ook, geeft men ook een fooi, als extraatje voor de dienstbaarheid, die hij iemand be wezen heeft. In het salaris van een fietsenjongen is geen ruimte gelaten, die door fooien moet worden aange vuld. Verder weet tachtig procent van de café- en restaurantbezoekers niet, dat het salaris van een kellner reke ning houdt met de extraatjes. De fooi op zich staat helemaal apart van het idee „salaris" en moet dat blijven doen. Als u mij een fooi geeft, is dat voor mij een bewijs, dat u uit zuiver menselijkg overwegingen een bewe zen dienst waardeert. Ik neem na tuurlijk aan, dat u die fooi niet geeft „omdat-dat-nu-eenmaal-zo-hoort", of „omdat de kellner anders zo lelijk kijkt." Want dan boeken wij een winstje uit de lafheid van de bezoe kers. AI we het ruim zouden willen zien, zouden we iedereen, die ons een dienst bewijst kunnen belonen met een fooi. Maar het is nu eenmaal on gebruikelijk een winkelbediende, die erg voorkomend was, extra te belonen Je ziet wel eens wat Een andere kellner, in een iets duur dere gelegenheid vond de fooien juist een bijkomstigheid, die het leven van „opzitten en pootjes geven" draaglijk enavontuurlijk maakt. „Als ik 's avonds van huis ga, zegt mijn vrouw al in de gang: ,Ik hoop, dat je suc ces hebt'. „En dan nog iets", aldus deze gerokte heer: „Ons werk is nu eenmaal niet aan vastgestelde tijden gebonden. We kunnen nog lang na het sluitingsuur bezig blijven met een las tige bezoeker de deur uit te werken. Dat nemen we op de koop toe, omdat het leven ons afwisselend gunstig en ongunstig behandelt. Een dag daarna geeft een andere bezoeker misschien een fooi, die me weer een hele avond opgewekt maakt. Bovendien: hoeveel malen moeten we niet diensten bewij zen, die men aan niemand anders dan een kellner durft vragen. We schij nen ondanks alles toch een zekere de gelijkheid uit te stralen. Je ziet dan ook weieens wat, meneer Een indringer. „De ober van een vrij alledaags café hield een lange tirade, waarin hi), vooral te kennen gaf, 'dat men een fooi niet als een „aalmoes' moet beschou wen. „Wie als bedelaar staat, en al leen maar te bang is om het ronduit te zeggen, dat is de man, die bij de bioscoop een kaartje voor u neemt. Want niemand, die een bioscoop be zoekt, mankeert iets aan zijn handen De nette meneer, die zijn hand op houdt in ruil voor een „twee balcon, juffrouw", heeft zichzelf er gewoon „tussengeschoven". Niemand heeft zlin diensten nodig, maar hii narasiteert op de zwakheid van het publiek, dat iemand met een uniform en een dienst- Burgerlijke Stand Geboren: Catharina M. L., d. van J. Duin en S. Duinmeijer. Catharina A. H„ d. van H. A. Hemels en M. Wehnes. Meindert A., z. van D. Ruiter en A. Zeehuisen. Gehuwd: Nicolaas C. Tamis en Maria Kops. Abraham Möhring en Margaretha C. van Scheers. Friedrich H. L. Jambroes en Berendina H. Mo raal. Voorraad stapelproducten in Noordholland Een belangrijke voorraad stapel producten is in de schuren en koel huizen opgeslagen. De afzet van witte kool was het belangrijkst, daar hier van 17.020.000 kg werd verkocht, hoofd zakelijk naar de Verenigde Staten. De voorraad was per 3 Maart als volgt (tussen haakjes is van Decem ber 1950, toen de wintervoorraad bin nen was): rode kool 841 wagons (19311. gele kool 718 (1414), Deense wirte kool 857 (2559), uien 698 (1260), peen 533 (1189) en kroten 353 (617). Wagons van 10.000 kg van witlof, die voor het eerst geïnventariseerd werd, was de hoeveelheid 93.501 meter. Het hangt verder van export af of de voorraden tijdig geruimd zullen zijn. Zilveren jubileum operette- vereniging De Alkmaarse Operette- en Orkest vereniging heeft voor het komende sei zoen in studie genomen de prachtige operette „De Zilvervos". De opvoeringen zullen plaats hebben in de maand Oc tober. Voor het zilveren jubileum van de vereniging in 1952, zou men de „Millio- nenhochzeit" willen opvoeren, een stuk waarvan reeds zeshonderd uitvoeringen in Weenen zijn gegeven. Als de jubile rende vereniging de beschikking over deze operette zou kunnen krijgen, zou het voor deze gelegenheid speciaal in het Nederlands vertaald^ moeten worden en zou de première in Alkmaar zijn. Voor de uitvoering van de „Millionen- hochzeit" is een groter ledental echter noodzakelijk. Alkmaarse auto in Velsen geslipt Gisteravond omstreeks zeven uur is op de W ijkerstraatweg te Velsen-Noord, nabij het pontveer, een uit Alkmaar afkomstige personen auto geslipt en dientengevolge tegen een licht- paal en een boom gereden. De bestuurder werd ernstig aan het hoofd gewond en is ter ver pleging opgenomen in het Rode Kruis Zieken huis te Beverwijk. OPROEP De politie verzoekt de eventuele ge tuigen van de autobotsing op de Hel- derseweg op Maandag j.l. zich aan het politiebureau te vervoegen teneinde hierover nadere inlichtingen te ver strekken. Internationale toestand van invloed op het sparen Aan het uitvoerig verslag over het jaar 1950 van de alhier gevestigde Nuts spaarbank. ontlenen wij onderstaande cijfers en beschouwingen. In een in de aanhef van het verslag gegeven algemeen overzicht wordt een vergelijking gegeven van de jaarlijkse toeneming of terugloop van het totale spaarderskapitaal. Deze cijfers vertonen voor de Spaarbank een zeer wisselvallig beeld. Het jaar 1945 toont een toeneming van het spaarderskapitaal van niet minder dan 3 1/3 millioen gulden, als gevolg van de overheidsmaatregelen terzake de geldzuivering. In de daarop volgen de jaren werd in het algemeen een be langrijke terugloop verwacht naar aan leiding van de ingrijpende fiscale maat regelen. Deze terugloop beperkte zich echter in de jaren 1946/1947 tot slechts 20% van de toeneming in het jaar 1945. In de jaren 1948 en 1949 waren de in leggingen reeds weer bëlangrijk hoger dan de terugbetalingen. Deze stijging van het inleggerskapitaal zette zich voort tot in het eerste kwartaal van 1950. De in de daarop volgende maan den van 1950 opkomende vrees voor inflatie gaf het publiek aanleiding tot het doen van grote inkopen. De terug betalingen werden belangrijk hoger dan de inleggingen en de totale terugloop over de laatste drie kwartalen van 1950 bedroeg f 600.000. Alleen al in de maand September, waarin de oorlog in Korea verscherpte, werd totaal f 552.000 te ruggevraagd en daalde het spaarders kapitaal met bijna f 300.000. De uiteindelijke terugloop over het gehele jaar 1950, groot f 270.000, werd grotendeels opgevangen door de over 1950 bijgeschreven rente, groo' f 230.000. Het kapitaal der inleggers bedroeg aan het einde van het verslagjaar f 11.433.000, verdeeld over 27.800 spaar ders, waarvan er thans ongeveer 6600 buiten Alkmaar wonen. Het nut van het sparen. Hoewel 1950 voor de Spaarbank geen toeneming van het inleggerskapitaal heeft gebracht, mag worden opgemerkt, dat met dit jaar een tijdvak is ingetre den, waarin het nut van het sparen meer dan ooit tot het publiek spreekt. Velen hebben ongetwijfeld, enerzijds met hun tegenzin, anderzijds toch ook met een zekere voldoening, kunnen te ruggrijpen op hun spaarbanksaldo, op een tijdstip waarvoor daartoe aanlei ding bestond. Voordracht over Bali en Nieuw-Guinea Een sprong van maar liefst 2300 kilometer, een afstand van Amster dam naar Moskou, maakte de heer C. H. Groen gisteravond tijdens de boeiende lezing „Bali en Nieuw Gui nea", die hij in de goed gevulde zaal van het Gulden Vlies hield onder aus piciën van de Nederl. Reisvereniging, een avond, die georganiseerd was door de samenwerkende culturele vereni gingen, te weten het I.v.A.O., de Ned. Ver. v. Huisvrouwen, de Volksuniver siteit en de Ned. Reisver. Spr., die lange jaren in de Indonesische archipel heeft doorgebracht en door de enorme omvang van zijn onderwerp slechts hier en daar in details kon treden, begon met een beknopte overzicht van het Nederlandse deel van Nieuw Gui nea en hij deed dit op een onderhou dende, geestige wijze, die tevens ge tuigde van een zeer uitgebreide ken- Het borreltje en de verdachtenbank „Als iemand een paar borrels heeft gedronken en dan achter het stuur gaat zitten, heeft hij al bij voorbaat een halve veroordeling in zijn zak," merkte mr. dr. C. Berkhouwer gisteren op in zijn pleidooi voor de aannemer D. R. uit Sneek, die in de nacht van 3 op 4 November met zijn auto in de Lindegracht was gereden. „Het doet er niet toe," zo vervolgde de raads man, „of men in staat is de wagen te besturen. Als er door een samenloop van omstandigheden iets gebeurt dan staat degeen, die een borreltje heeft gebruikt, zo goed als zeker het verdachtenbankje te wachten." f. I i_voor het gebeurde de auto was ge- Drank was niet de oor zaak", zei raadsman De aannemer D. R. had op 3 Nov. in het Gulden Vlies bespreking met een tweetal collega's. De ganse avond dronk hij koffie en coca-cola en eerst tegen sluitingstijd nam hij een paar glaasjes oude klare, zoals twee kell ners uit het Gulden Vlies, de heren C. Schroder en J. Heins kwamen beves tigen. Hij was daarna met de twee andere aannemers, N. V. uit Alkmaar en M. G. uit Bergen, weggereden. Even later lag de auto in het water van de Lindegracht en werd verdachte door een agent drijfnat op het droge ge trokken. De heer V. had zichzelf we ten te bevrijden en de 68-jarige G., die het ongeluk had zien aankomen, was juist, voordat de auto van de wal af reed, op straat gesprongen. Dit was voor de officier van justi tie mr. A. W. Holsteijn, aanleiding de vraag te stellen, waarom R., als hij toch, zoals werd beweerd, zijn posi tieven goed bij elkaar had, niet tijdig had geremd. De verdediger repliceer de, dat alles zich in enkele seconden had afgespeeld en dat zijn cliënt bo vendien niet met de situatie ter plaat se bekend was. De twee agenten, die direct na het ongeval arriveerden, verklaarden voor de Meervoudige Strafkamer, dat zij één van de inzittenden wezenloos op de boven water stekende zijkant van de auto hadden zien zitten, maar de taxichauffeur C. Koopman, die vlak passeerd en daarbij zelfs nog even met zijn wagen de ander had geschampt, dementeerde deze bewering. Verbazing. Mr. Berkhouwer zeide in zijn requi sitoir, dat het hem ten zeerste ver baasde, dat de agenten geen repri mande hadden gekregen nu het zo goed als zeker is, dat hun verklaring in strijd is met de waarheid. Volgens de agenten sprak verdachte verwara en had hij een waggelende gang. De wachtcommandant had, toen verdachte 's nachts op het bureau werd ge bracht, aanvankelijk de indruk gekre gen, dat hij onder de invloed was, maar later een normaal gesprek met hem had gevoerd. Het bloedonderzoek had uitgewezen, had verdachte 1.97% ethyl-alcohol in het bloed had. Vol gens het medische rapport moest hij licht onder de invloed van sterke drank zijn geweest. Requisitoir. Dit is juist die gevaarlijke toestand, aldus mi'. Holsteijn, waarin men niet kan spreken van een „kennelijke staat", maar waarin de betrokkene toch niet normaal kan reageren. Spr. eiste één maand hechtenis met ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar. De kantonrechter had R. indertijd veroordeeld tot ƒ100.- Mr. dr. Berkhouwer drong aan het slot van zijn pleidooi aan op vrijspraak, omdat wel het wettig, maar niet het overtuigend bewijs was geleverd. nis van dit reusachtige eiland, dat zo dun is bevolkt en nog slechts voor een klein gedeelte is geëxploreerd. Nog slechts enkele stammen van de eiland bewoners zijn ons bekend en deze ver tonen buitengewoon veel verschillen in zeden, gewoonte en leefwijzen. Men kan hen het eenvoudigst verdelen in de Kustpapoea's en de Bergpapoea's. De eerste groep is stevig gebouwd en vrij lang, terwijl de Bergpapoea's klein en tenger zijn en zich zelfs zgn. Dwergpapoea's onder hen bevinden. Verschillende stammen van de Kust papoea's zijn reeds min of meer ge civiliseerd door de aanraking met ie Westerse beschaving en zijn overge gaan tot het dragen van textiel, in 't bijzonder pyama's, hetgeen onder de bevolking van Nieuw Guinea, die tot het ras der melanodermen behoort, overigens ongebruikelijk is. Verschil lende interessante, doch over 't alge meen weinig aanlokkelijke bijzonder heden vertelde de heer Groen over dit zeer warme en zeer vochtige land en over zijn primitieve bevolking', waar onder koppensnellen en kannibalisme, ondanks alle bestrijding er van door regering en kerk nog steeds voorkomt. Hierbij doet zich het eigenaardige feit voor, dat deze inboorlingen bij nadere kennismaking zeer hartelijke en be minnelijke mensen blijken te zijn, die tevens geenszins van intelligentie ver stoken zijn en zich als uitstekende monteurs en chauffeurs ontpoppen. Van Nieuw Guinea maakte de heer Groen met zijn gehoor de verre lucht reis naar het wondermooie Bali, het eiland der demonen, dat in tegenstel ling tot het land der Papoea's reeds tot in zijn verste uithoeken geëxplo reerd en geëxploiteerd is. De Balinese godsdienst is niet louter Hindoeïs tisch, doch het Hindoeïsme is er aan gepast aan de eigen oorspronkelijke godsdienst: het geloof aan in allerlei voorwerpen zetelende goede en kwade geesten. Hieruit is ook het ongelofe lijk grote aantal tempels van Bali te verklaren. Ook over dit prachtige eiland en zijn schoongebouwde bewo ners vertelde de heer Groen vele boeiende bijzonderheden. Grote indruk maakten vooral de gekleurde licht beelden, die hij tijdens zijn voordracht toonde: buitengewoon mooie opnamen van volk en land van Nieuw Guinea, de primitieve paalwoningen en de prauwen, waarmee de vissers er op uit trekken over het heldere diepblau we water. Nog mooier waren de licht beelden van Bali's zonnige sawah's en vulkanen, de talloze tempels en de bijna dagelijkse feesten in de onver getelijk mooie kledij, waarbij de ga- melan-gramofoonmuziek op de achter grond de toehoorders geheel in de fas cinerende bekoring van.'t Oosten ver plaatste. Vooral de serie opnamen van het beroemde lijkverbrandingsfeest was zeer goed. Tot slot vertoonde de heer Groen een aantal lichtbeelden van buitengewoon kunstzinnige wandschil deringen en fraai bewerkte dansmas- kers. Een naar verhouding vrij grote liqui diteit' in de beleggingen werd ook in het afgelopen verslagjaar aangehouden, hetgeen uiteraard gepaard blijft gaan met een geringer rendement. Met groot leedwezen wordt in het verslag herinnerd aan het overlijden van de heer P. A. de Lange Sz., di# ruim twintig jaren een zeer actief be stuurslid van de Spaarbank is geweest. De heer C. C. Rolff, die reeds eerder deel uitmaakte van het bestuur; werd in de ontstane vacature benoemd. Schoolsparen. Het uitreiken in 1950 van 288 spaar bankboekjes. met een eerste gratis in leg van f 1 ten behoeve van pasgebore nen, bracht het totale aantal van deze in omloop zijnde boekjes op 3281. Het totaal daarop sedert 1927 gespaarde be drag bedraagt f 455.839.68. Grote belangstelling bestond ook voor het sparen in spaarbusjes, bestemd voor hoofdzakelijk klein geld. In om loop zijn 5637 busjes. Het aantal ledi gingen bedroeg in het afgelopen jaar 9626, het gespaarde bedrag f 123.469,61. Het sparen op school in de bekende schoolspaardozen was ook in 1950 van grote betekenis. Op negentien scholen werd in 93 klassen totaal f 26.707 ge spaard. Op de schoolspaarrekeningen staat thans een tegoed van f 64.513,82 verdeeld over 3722 rekeningen. De Reserve bedroeg per 31 December f 803.46434. De balangs geeft in actief en passief een totaal van f 12.334.987,42. Zaterdagavond heeft de wandelsport vereniging „De Jeep" in het café van de heer Berkhouwer een feestelijke bij eenkomst belegd ter gelegenheid van het eerste lustrum. In de door de heer Veldkamp toepasselijk versierde zaal opende de heer A. Veldkamp om acht uur deze avond met een woord van dank aan de vele medewerkers, die ge" zamenlijk het feestprogramma hadden opgebouwd. Als blijk van waardering voor het vele werk, dat het bestuur in de afgelopen vijf jaar heeft verricht, waardoor de Jeep van een bescheiden clubje is uitgegroeid tot een bloeiende vereniging, overhandigde de heer Veld kamp de voorzitter een voorzittersha mer. Toen was er voldoende gesproken en werd de aandacht gevraagd voor het feestprogramma, dat afgewisseld met een prijsuitreiking van de ledenwerf actie, een verloting en de opvoering van een door de leden opgevoerde schets, de aanwezigen tot diep in de nacht bezighield. Aan het programma werkten verder mee de gebroeders Kesselaars die met hun kwinkslagen veel succes oogstten. Het feest werd besloten met een gezellig bal, dat tot vier uur duurde. De feestcommissie ontving als dank voor het vele voorbereidende werk een klein geschenk, dat haar door de voor zitter met een toepasselijk woord werd overhandigd. Ten slotte zij nog ver meld ,dat er ten bate van de Haak-in- actie een collecte werd gehouden, die f 25 opbracht. Gevonden over het tijdvak van 1 Maart tot en met 7 Maart 1951 en te bevragen aan het bureau van politie op kamer 14, le étage, iedere werkdag van 17 tot 18 uur, behalve op Zaterdag. Dameszakdoek, kinderportemonnaie, bril, grijze wollen want, kinderwantje (blauw), rubber snelbinder, damesschortje, sleutel, drie vlaggen, sigarettenaansteRer, kraam- verlichtingslat met fittingen, beige shawl, lederen motorhandschoen, gedeelte van een rozenkrans; beige shawl, halsdoek, wit-blauw, wieldop auto, paar gymschoe nen, want bruin-wit, witte kinderwant, blauw gebreide want, idem grijs-bruin, polshorloge, sleutel, actetas met inhoud; bruine handschoen, rozenkrans, rijbewijs „A", ballpoint, actetas met inhoud, cein tuur, lipssleutel, dameshandschoen. Als gevonden bij het bureau van politie aangegeven: Bril met potlood in étui, motorhand schoenen, etui inh. vulpen e.d., tang, vul pen, zilveren kettinkje, portemonnaie met inhoud, herenhandschoen, vulpen, werk broek, bruine want, ketting, want, gelds bedrag, R.K. Kerkboekje, vulpotlood, broche, gymschoen, twee zakken met In houd, motorhandschoen, portemonnaie, paar wanten, kindermuts, vulpotlood, da mespolshorloge, herenschoen, portemon naie met inhoud: herenhandschoen, paar gymschoenen, polshorloge, stethoscoop arts. Bij de politie zijn de adressen bekend, waar deze voorwerpen terug te bekomen zijn. Indien men het verlorene terug heeft ontvangen dient men hiervan kennis te geven aan het bureau van politie, kamer 14, le étage. De stand van de waterpolo-competitie is, na de nederlaag, welke DAW Zondagmorgen tegen Nereus II moest incasseren, als het volgt: Nereus II 9 7 8 9 9 8 D.A.W. Neptunus Kroosduikers De Ham Bduinvissen 15 12 9 5 4 5 47-28 48-13 36-29 31-42 10-38 19-47 INSIDE I IN OVERGANGSKLASSE IV Het eerste team van Inside is voor het komende seizoen ingedeeld in over gangsklasse afdeling IV. In deze afde ling komen onze stadgenoten uit tegen: Westrust (Haarlem), Thor-RW 4 (Den Haag) en NMC 2 (Den Haag). SALZBURGER MARIONETTEN THEATER KOMT Het wereldberoemde Salzburger Ma rionettentheater, dat verleden jaar met groot succes ca. tweehonderd voor stellingen in ons land heeft gegeven, zal een nieuwe tournee beginnen, die tot ongeveer half Mei zal duren. Op 9 Mei komt het gezelschap in Alkmaar, waar het zal optreden in het Gulden Vlies. STIEREN BIJ DE DOKTER Men verzocht ons mede te delen, dat de keuring van stieren in onderstaande plaat sen op een andere datum plaats vindt dan was aangekondigd. De juiste datum en uur der keuringen zijn thans: Hem: Donderdag 15 Maart, 9 uur. Bin- nen wij zend: Donderdag 15 Maart, 13,30 uur Stompetoren: Vrijdag 16 Maart 9 uur. Heerhugowaard: Vrijdag 16 Maart 18,30 uur. In hotel „Welgeleg Langendijk kwam d< ging „De Groentencul zitterschap van de 1 vergadering bijeen. De voorzitter deeldi dat dezer dagen de worden aangeboden grondmonsters in verb regelen t.a.v. de i Met klem drong hij kwitanties te voldoen, lang van het behoud ringsgebied. Van het bestuur eniging te Sint Pane binnengekomen, dat king zal worden verle aardappelen te telen aardappelen-gebied i uiterlijke rooidatum v; te nemen. Voorts deelde de dat de mogelijkheid r dat van het voor de de gedeelte der M f5.000.000.— gelden zi getrokken voor verbei bewaarplaatsen en vo Zij die voor subsidie zouden wensen te kon toe een aanvrage in Rijkstuinbouwconsulen Ingekomen was een secretaris van de L.C wezen werd op het vi geen door art. 14, sul verboden is, behoudi Voor het Nutsdepa Bond van Platteland onze oud-plaatsgenoot, ver, thans werkzaam 1 De Bilt, een lezing gel Delver vertelde op ond ze talloze bijzonderhed ze, waarop in De Bi: weerberichten worden De gegevens daarvoor per etmaal uit alle Noordelijk halfrond. To zenof erin slaagde een ten, welke radiografisi gevens uitzond, waren c plotseling veel verder toen vaak van primitie' bruik moest worden ge weerschepen op de Atl verstrekken eveneens gevens en thans kan v betrouwbaar weerberic. sproken. Na de pauze verteld- Ver bijzonderheden ovi van stapelwolken en Lichtbeelden maakten begrijpelijker. Van de het stellen van vragen aanwezigen druk gebru: afloop werden er harte] den gesproken namens Bond van Plattelandsvr De waarde van d Ofschoon onder alle bevolking tuberculose staan er toch belangri tussen de diverse groepe tijd heeft invloed. In 1! geveer 150.000 mannen gezond voelende manne Van 065 jaar onderzo de Onderzoekers, dat oj zend onderzochte perso acht patiënten voorkwar tijdsgroep van 0—10 jaa: jarigen en ouder was achtmaal zo groot. De j duidelijk zien, dat de n hij ouder wordt, meer k; ting heeft. Het zijn dan grootouders, die een kl schoot nemen en het zo komt eenvoudig, omdat dat zij met actieve 1 rondlopenDaarom van vele ouderen, dat te houden onderzoek voo heeft, volkomen o n j u i i een zijn plicht tegenover beseffen, werkt mede aa: de gehele bevolking huizen te onderzoeken! In de vorige week gehoudei ring van de afdeling Heerhuj café „De Hengstman" stelde voor vroege aardappelen onde: Groenten onder te brengen, wa tenhandelaren dit product mo Op verzoek van de beer Jn. den voorgesteld ook het ande „goot" bij de veiling te dem] Al* afgevaardigden voor d gedering werden gekozen de Jao. Mul, P. Mooy, P. Oudema sen en A. Groot. Als plaatsvei Jn. Verwer, Jao. Sleeker, C Groenland en Kl. van Lang'en. Bij da rondvraag werd naa of er nog iets kwam van de i minimum-prijzen van kool, ii deel weg was. Hiernaar z\ Worden. In het voorjaar zal een vei gehouden van landbouwwerktu Een onlang's in deze gemeer spreking heeft tot resultaat g zeven bunder mai6 zal wordei bunder wordt van het rijk verkragen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2