LAATSTE NIEUWS De Wieringermeer duizend wonden hersteld van Westfalia Melkmachines Verf sspaarbank Nieuws uit De Langedijk Vergadering „De Groetencultuur" Helderse botter vergaan Aardschokken in West-Europa Hulp in nood verloor leden Twee maal werd de zee bedwongen THEO GROOTHUIZEN&Zn. op het sparen vierde feest en voorwerpen Het elders veilen een moeilijk op te lossen probleem Warmenhuizen Leerzame avond van het Nut en plattelands vrouwen Heer-Hugowaard Worden aardappelen ook groenten? Oudorp Het Wit-Gele Kruis heeft bergen werk verzet NIEUWS UIT SCHOORL Geen wachtdagenbij ongevallen West-Graf tdijk Initiatief en durf ken merken de bevolking WOENSDAG 14 MAAKT 1951 erhouding vrij grote liqui- beleggingen werd ook in verslagjaar aangehouden, •aard gepaard blijft gaan rendement. Iwezen wordt in het aan het overlijden A. de Lange Sz., di» iren een zeer actief be- Spaarbank is geweest. Rolff, die reeds eerder van het bestuur, werd vacature benoemd. Schoolsparen. in 1950 van 288 spaar- et een eerste gratis in- behoeve van pasgebore- totale aantal van deze boekjes op 3281. Het dert 1927 gespaarde be- 455.839.68. 'stelling bestond ook in spaarbusjes, bestemd :eujk klein geld. In om- busjes. Het aantal ledi- in het afgelopen jaar de bedrag f 123.469,61. school in de bekende was ook in 1950 van Op negentien scholen sen totaal f 26.707 ge- schoolspaarrekeningen tegoed van f 64.513.82 3722 rekeningen. iedroeg per 31 December balangs geeft in actief totaal van f 12.334.987,42. heeft de wandelsport- Jeep" in het café van.' tuwer een feestelijke bij ter gelegenheid van jm. In de door de heer passelijk versierde zaal A. Veldkamp om acht ond met een woord van /ele medewerkers, die ge" feestprogramma hadden blijk van waardering 'erk, dat het bestuur in1 vijf jaar heeft verricht, Jeep van een bescheiden gegroeid tot een bloeiende verhandigde de heer Veld- zitter een voorzittersha- er voldoende gesproken ïdacht gevraagd voor het dat afgewisseld met king van de ledenwerf loting en de opvoering de leden opgevoerde ïwezigen tot diep in de Aan het programma mee de gebroeders met hun kwinkslagen 'stten. Het feest werd m gezellig bal, dat tot nmissie ontving als dank voorbereidende werk een dat haar door de voor- toepasselijk woord werd Ten slotte zij nog ver- ;en bate van de Haak-in- ecte werd gehouden, die het tijdvak van 1 Maart laart 1951 en te bevragen van politie op kamer 14, le Vferkdag van 17 tot 18 uur, terdag. kinderportemonnaie, bril, vant, kinderwantje (blauw), der, damesschortje, sleutel, sigarettenaansteker, kraam- met fittingen, beige shawl, handschoen, gedeelte van beige shawl, halsdoek, op auto, paar gymschoe- -wit, witte kinderwant, want, idem grijs-bruin, ïutel, actetas met inhoud; loen, rozenkrans, rijbewijs actetas met inhoud, cein- damesbandschoen. bij het bureau van politie lood in étui, motorhand- inh. vulpen e.d., tang, vul- ettinkje, portemonnaie met vulpen, werk- want. ketting, want, gelds- Kerkboekje, vulpotlood, ïoen, twee zakken met in- andschoen, portemonnaie, vulpotlood, da- herenschoen, portemon- herenhandschoen, paar polshorloge, stethoscoop zijn de adressen bekend, terug te bekomen het verlorene terug heeft men hiervan kennis te bureau van politie, kamer teroo'ocomoetïHe de waterpolo-competitie is, na :e DAW Zondagmorgen tegen incasseren, als het volgt: 7 1 1 15 47-28 6 0 1 12 48-13 4 1 3 9 36-29 2 1 6 5 31-42 2 0 5 4 00 co 1 O 1 1 6 3 19-47 ER MARIONETTEN- ATER KOMT eroemde Salzburger Ma- dat verleden jaar met a. tweehonderd voor- ms land heeft gegeven, tournee beginnen, die alf Mei zal duren. Op 9 gezelschap in Alkmaar, optreden in het Gulden BIJ DE DOKTER ons mede te delen, dat de ren in onderstaande plaat- datum plaats vindt dan gd. De juiste datum en zijn thans: 15 Maart, 9 uur. Bin- lerdag 15 Maart, 13,30 uur Vrijdag 16 Maart 9 uur. d: Vrijdag 16 Maart 18,30 In hotel „Welgelegen" te Broek op Langendijk kwam de tuinbouwvereni- gmg „De Groentencultuur" onder voor zitterschap van de heer Jac. Slot in vergadering bijeen. De voorzitter deelde allereerst mede, dat dezer dagen de kwitanties zullen worden aangeboden voor de genomen grondmonsters in verband met de maat regelen t.a.v. de aardappelmoeheid. Met klem drong hij er op aan deze kwitanties te voldoen, zulks in het be lang van het behoud van het uitzonde ringsgebied. Van het bestuur der tuinbouwver- eniging te Sint Pancras was bericht binnengekomen, dat gaarne medewer king zal worden verleend om geen late aardappelen te telen op het vroege aardappelen-gebied en de gestelde uiterlijke rooidatum van 20 Juli in acht te nemen. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat van het voor de tuinbouw bestem de gedeelte der Marshall-hulp, ad f5.000.000— gelden zullen worden uit getrokken voor verbetering van poter bewaarplaatsen en voor die van kool. Zij die voor subsidie in aanmerking zouden wensen te komen, dienen daar toe een aanvrage in te dienen bij de Kijkstuinbouweonsulent te Hoorn. Ingekomen was een schrijven van de secretaris van de L.G.C., waarbij ge wezen werd op het veilen elders, het geen door art. 14, sub 8, der statuten verboden is, behoudens toestemming Voor het Nutsdepartement en de Bond van Plattelandsvrouwen heeft onze oud-plaatsgenoot, de heer A. Del ver, thans werkzaam bij het KNMI te De Bilt, een lezing gehouden. De heer Delver vertelde op onderhoudende wij ze talloze bijzonderheden over de wij ze, waarop in De Bilt de dagelijkse weerberichten worden samengesteld. De gegevens daarvoor komen achtmaal per etmaal uit alle delen van het Noordelijk halfrond. Toen de Rus Wol- zenof erin slaagde een ballon op te la ten, welke radiografisch bepaalde ge gevens uitzond, waren de weerkundigen plotseling veel verder dan daarvoor, toen vaak van primitieve middelen ge bruik moest worden gemaakt. De acht weerschepen op de Atlantische Oceaan verstrekken eveneens belangrijke ge gevens en thans kan van een tamelijk betrouwbaar weerbericht worden ge sproken. Na de pauze vertelde de heer Del ver bijzonderheden over het ontstaan van stapelwolken en onweersbuien. Lichtbeelden maakten alles nog wat begrijpelijker. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door de aanwezigen druk gebruik gemaakt. Na afloop werden er hartelijke dankwoor den gesproken namens 't Nut en de Bond van Plattelandsvrouwen. De waarde van doorlichting Ofschoon onder alle lagen van de bevolking tuberculose voorkomt be staan er toch belangrijke verschillen tussen de diverse groepen. Ook de leef tijd heeft invloed. In 1949 werden on geveer 150.000 mannen en 80.000 zich gezond voelende mannen en vrouwen van 085 jaar onderzocht en vonden de onderzoekers, dat op elke tiendui zend onderzochte personen gemiddeld acht patiënten voorkwamen in de leef tijdsgroep van 010 jaar, maar bij 60- jarigen en ouder was dit aantal achtmaal zo groot. De grafieken laten duidelijk zien, dat de mens, naarmate hij ouder wordt, meer kans op besmet ting heeft. Het zijn dan ook vaak de grootouders, die een kleinkind op de schoot nemen en het zo besmetten. Dat komt eenvoudig, omdat zij niet weten, dat zij met actieve longtuberculose rondlopenDaarom is de mening van vele ouderen, dat het binnenkort te houden onderzoek voor hen geen zin heeft, volkomen onjuist. Laat ieder een zijn plicht tegenover de medemens beseffen, werkt mede aan het doel om de gehele bevolking van Warmen huizen te onderzoeken! In d# vorige week gehouden L.T.B.-vergade ring van de afdeling Heerhugowaard-Noord in café „De Hengstman" stelde de heer Jac. Mul voor vroege aardappelen onder he. Bedrijfschap Groenten onder te brengen, waardoor alle groen- tenhandelaren dit product mogen verkopen. Op verzoek van de heer Jn. Verwer zal wor den voorgesteld ook het andere einde van de „goot" bij de veiling te dempen. Al» afgevaardigden voor de a.s. NMB-ver- gcdering werden gekozen de heren F. Bleeker, Jao. Mul, P. Mooy, P. Oudeman Jns., C. Broer- sen en A. Groot. Als plaatsvervangers de heren Jn. Verwer, Jao. Bleeker, C. Bleeker, Jac. Groenland en KI. van Lang'en. Bij de rondvraag werd naar voren gebracht of er nog iets kwam van de verhoging van de minimum-prijzen van kool, indien één derde deel weg was. Hiernaar zal geïnformeerd worden. In het voorjaar zal een verkoopdag worden gehouden van landbouwwerktuigen. Een onlangs in deze gemeente gehouden be spreking heeft tot resultaat gehad, dat alhier zeven bunder mais zal worden verbouwd. Per bunder wordt van het rijk f 300,— subsidie van het bestuur. Uit Heerhugowaard gaan hoeveelheden kool naar Bever wijk en, evenals uit Koedijk, hoeveel heden witlof naar Alkmaar. Begrijpe lijkerwijs wordt hierdoor het veiling wezen ondermijnd. In genoemd schrij ven werden een 3-tal oplossingen aan de hand gedaan, die uitvoerig maar toch ook met een zekere reserve wer den besproken. De voorzitter achtte het thans niet het geschikte moment hierover een brede discussie te openen, nog minder, gezien de belangrijkheid dezer aange legenheid, hierover op zo korte ter mijn en onvoorbereid een beslissing te nemen. De vergadering was het hiermede ge heel eens, ofschoon men de toestand algeemen onhoudbaar vond. Ten slotte werd de beschrijvingsbrief voor de op 20 Maart a.s. te houden al gemene vergadering van de L.G.C. be sproken. Uitgezonderd het voorstel van Heerhugowaard L.T.B. inzake het plaat sen van een weegbrug in het centrum van de veiling, ging men accoord met de voorstellen en prae-adviezen van het bestuur. Maandagavond werd in Café Morsch de jaarvergadering van het Wit Gele Kruis gehouden. De voorzitter, de heer J. Com mandeur opende de vergadering met een woord vap welkom. Uit het verslag over 1950 bleek, dat weer een vruchtbaar jaar achter ons ligt. Door de zuster, wier ijver en toewijding werden geroemd, zijn het vorige jaar 1450 bezoeken afgelegd in 49 gezinnen, 212 ten behoeve van zuigelin gen; en 63 bezoeken aan t.b.c.-patiënten in 16 gezinnen. Zes en twintig maal was assistentie verleend op het consultatiebu reau, driemaal bij de schoolarts en twee maal op de school. Eerste hulp was 88 maal verleend. Er waren thans 3 ligten- ten In gebruik. Het aantal leden bedraagt 450. De Emmabloemcollecte die in 1950 is gehouden bracht f40,op. Een woord van dank werd gebracht aan zuster Butter, die de zuster tijdens vacantie en ziekte op zo lofwaardige wijze had vervangen. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat de ontvangsten over 1950 bedroegen f 4600.de uitgaven f 4435,Aan sub sidie was ontvangen f 1700.Aan uit breiding materiaal was besteed f 442,De aftredende bestuursleden, de heren F. de Goede en P. H. Vis werden herbenoemd. Bij de rondvraag verzocht de heer van Zelm de jaarvergaderingen ook eens te KoedijkZuid te houden. Daar woont een groot aantal leden en er zijn twee ge schikte gelege. heden. De voorzitter zei, dat in een vorige vergadering was beslo ten de vergaderingen in Oudorp te hou den. De vergadering gaf er de voorkeur aan te rouleren en besloot de volgende vergadering te Koedijk-Zuid te houden in Café Forrera De heer van der Waal in formeerde naar de gezinszorg. Mevr. BlomZwart deelde mede, dat in 1950 in 19 gezinnen hulp is verleend en dat drie verzorgsters in het huwelijk zijn getreden Ongecorrigeerd) De drie opvarenden van de H D 47 in veiligheid Vanmorgen omstreeks vijf uur is de Helderse botter H.D. 47 op een zand bank nabij de Zuidwest punt van Texel gestrand. De drie opvarenden hebben zich met de vlet naar de Texelse wal kunnen begeven. Ze zijn later door de reddingboot „Dorus Rijkers" naar Nieuwediep gebracht. Om kwart voor elf hedenmorgen kwam de reddingboot in de haven van Den Helder aan. Toen de H.D. 47 vanmorgen vroeg, in gezelschap van de botters HD 184 en HD 180, van de visserij terugkeerde wegens het slechte weer, is dwars van strandpaal 10 op Texel de motor van de HD 47 afgeslagen. Het scheepje werd door de harde Zuid-Westen wind in de richting van de Texelse wal gestuwd, waar het omstreeks vijf uur op een zandbank vastliep. Schipper P. Post en de beide matro zen zijn zo lang mogelijk aan boord ge bleven, maar toen de botter begon vol te lopen, zijn zij met de vlet naar het strand gegaan. Inmiddels was de red dingboot „Dorus Rijkers" uitgevaren, maar' kon door de ondiepten het wrak van de HD 47 niet bereiken. De red dingboot heeft later op de morgen de drie opvarenden, die langs het strand naar de Mok waren gelopen, aan boord genomen en naar Den Helder gebracht. De HD 184 van schipper J. Wezel man was toen reeds binnen. Van de HD 180 heeft men niets meer gezien. Het vermoeden bestaat, dat schipper Bais weer zee heeft gekozen, met de bedoeling Terschelling binnen te lopen De lichtschepen Texel en Terschellin- gerbank zijn gewaarschuwd. Naar wij vernemen moet de HD 47 als verloren worden beschouwd. In West-Europa zijn hedenmorgen om tien minuten voor elf Nederlandse tijd aardschokken waargenomen. Be richten dienaangaande zijn gekomen uit Bonn, Luik, Charleroi, Zuid-Limburg en zelfs uit Den Haag en Utrecht. Tot dusverre is nog geen melding gemaakt van slachtoffers of schade. NATIONALE VEKGADERING KEURT GUEILLES KABINET GOED. De Franse Nationale Vergadering heeft met 388 tegen 180 stemmen haar goedkeuring gehecht aan het nieuwe kabinet van Henri Queuille. De stemming betrof een regerings motie om e<jn verzoek van de commu nisten tot een algemeen debat over de samenstelling van de regering, te ver werpen. n De onderlinge verzekering tegen ziekte en ongevallen hield haar jaarvergadering in „De Rode Leeuw" onder voorzitterschap van mr C. A. M. Jochems. Uit het jaarver slag bleek, dat de vereniging per 31 Dec. 75 leden en 47 donateurs. Op 1 Januari 1946 was dit aantal 112. Deze achteruitgang werd voornamelijk toegeschreven aan de omstandigheid, dat in verschillende geval len de wettelijke verzekering zulk een voorname plaats is gaan innemen, dat men geen aanleiding vond om bij „Hulp In Nood" een aanvullende verzekering te sluiten. Vanzelfsprekend werken de ver plichte verzekeringen niet stimulerend op het toetreden van jonge leden. Een proef met de invoering van en klas se met een verzekering van 30 per week tegen een verhoogde prernie leidde niet tot aanmelding van nieuwe leden. Ook on der de oude leden deden zich geen gega digden voor de nieuwe klasse voor. Het bestuur hoopt nu, dat wanneer de verga dering accoord gaat met het voorstel om de premie voor deze klasse eveneens te brengen op drie cent per verzekerde gul den, het ledental zal toenemen. De rekening over 1950 sloot met een be drag van 4629,96. De ontvangsten be droegen 1466,29 en de uitgaven 1143,86, zodat er een winst is geboekt van 322,43. Vood 1951 zullen de heren J. Bruyn, J. 99 VERVOLG STADSNIEUWS Dierenbescherming Zwervend is te Alkmaar aangetroffen een donkerbruine jachthond (teef). Nog steeds zwerft een type jong her dershondje. Thans is het bij de heer De Geus, Noordervaart 138 te Stompetoren. In Heiloo zwerft een zwarte spaniel. Adres: v. Fcreestlaan 5. Komen aan lopen is op de Baansingel no 8 een don kere herdershond (reu - staande oren - het ene oor een tikje omgebogen. Bijt nooit)Indien geen .eigenaar zich meldt zijn deze dieren ter beschikking. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat 1, Alkmaar. WIJKAVOND GAAT NIET DOOR De heden te houden wijkavond in ge bouw „Waakt en Bidt" kan wegens lichte ongesteldheid van ds Den Oudsten geen doorgang vinden. Kaandorp en J. Opdam de financiële com missie vormen. Als afgevaardigden naar de bondsvergadering te Alkmaar werden aan gewezen de heren J. Blom en C. Kaan dorp. Het voorstel van het bestuur tot verlaging der premie van 4 op 3 cent per verzekerde gulden wat betreft de uitke ring van 30 per week, werd na korte be spreking door de vergadering aanvaard. De regeling zal voorlopig gelden voor drie jaar. Verder werd besloten 500 op de re serve-rekening te plaatsen. Bij ongevallen zulen geen wachtdagen meer behoeven te worden gemaakt. Voor ziektegevallen blij ven zij echter gehandhaafd. De aftredende bestuursleden, de heren P. Meyer en P. J. Bakker, werden bij acclamatie herkozen. FEESTAVOND VROUWENKRANS Dezer dagen hield de Vrouwenkrans de gebruikelijke jaarvergadering met feest avond. Bij deze gelegenheid mochten de mannen ook aanwezig zijn, en vele „huis vaders" maakten hiervan een dankbaar gebruik. Na de zakelijke kwesties ging men over tot het feestelijke gedeelte van de avond. Hierin las het Hoofd der school te West-Graf tdijk, de heer Slootmaker, voor uit het boek „Als mens en koren rijpen". Het echtpaar Boldewijn bracht zang en enige goede voordrachten. Ook mevr. OtsenHip en mevr. Slootmakerv. d. Berg hadden succes met de door hen voorgedragen stukjes. Natuurlijk ontbraken chocolademelk met cake niet. Het was al laat toen de voorzitster deze gezellige avond sloot. DE NIEUWE HUIZEN Van de drie nieuwe huizen die door de gemeente Graft op het aangekochte stuk grond van de dames Merschart gezet zullen worden, is de vorige week het heiwerk gereed gekomen. Het werk is in handen van de firma Tentij uit West-Graf tdijk en het zal ons dorp zeker ten goede komen als deze hui zen a.s. zomer gereed zullen zijn. Het is echter jammer dat het eerste bouw plan voor deze huizen te duur kwam, zodat enige bezuinigingsmaatregelen op dit bouwplan moesten worden ge nomen. OPPERDOES. Deense kool 5.50— 5.60; uien 3.40—3.60, grof 3.20—3.40; bieten I rond 6.10-^6.30, II 4.30—4.60, I lang 6; gele kool 6; breekpeen II 4 4.10; waspeen III 44.20; voerpeen 2.40 —2.50; voerbiet 2.30—2.40; voerkool 1.10 —1.30 BE WIERINGERMEER, levenswerk van ir. C. Lely, heet in een VW-folder het achtste wereldwonder. AI schuilt er misschien overdrijving in wie zal het bepalen? sprekender slogan om de buitenlanders te vertellen, dat hier iets groots werd verricht, en dat dit door de eigen bevolking wordt beseft, ware niet te bedenken geweest. De Wieringermeerbevolking mag wat trots zijn op haar land. Overig Nederland is het ook. De ontworsteling van dit gebied aan de zee is een nationaal stuk werk geweest. Een werk van formaat, waarmee we onze oude, goede' naam als waterwerkers weer bevestigden. En dat we kans zagen in slechts vier maanden tijds dit land ten tweede male te veroveren op de zee, nadat vreemde horden hadden getracht ons weerstandsvermogen in een vijfjarige bezettingsperiode te breken, heeft ook wel even tot de verbeelding van het buitenland kunnen spreken. Een Woensdag in deze beurszaal is een levendige afspiegeling van de be drijvigheid in deze polder. Uit alle windstreken van het land is deze graan- bèurs in trek. Ze evenaart of overtreft in betekenis voor wat de granen, zaden en peulvruchten betreft, vele andere beurzen van ons land. Er zijn zelfs men sen, die de graanbeurs van Middenmeer willen vergelijken met de Amster damse koopmansbeurs, waar alleen meer facetten van het handelsverkeer tot hun recht komen. Een trefplaats. De beurs van Middenmeer is uiter aard geheel op het boerenbedrijf ge richt. Vandaar dat men er naast han delaren en kooplieden hetzij indivi- DRECIES vijf jaar na de vijftiende Maart 1946, toen eindelijk na een lange en strenge winter pas goed me/ het herstelwerk in de opnieuw droog, gevallen polder kon worden begonnen bezochten we dit nieuwe land. Met stille bewondering en verbazing hebben we kennis genomen van wat hier in een zo korte spanne tijds tot stand is ge bracht. Het is op dit moment zeifs moeilijk nog merktekens te vinden vat) de duizend wonden, waaruit dit land na de onderwaterzetting van April 1945 heeft gebloed. Het leven der nijvere bevolking heeft Weer een normaal verloop ge kregen. De boer bebouwt zijn akker met de liefde en de rust, die Huibert Cornelisz. Poot al van de landman be zongen heeft. De onderwijzer staat weer voor zijn klas, de figaro scheert en knipt zijn klanten onder een vro lijke kwinkslag, en de middenstand zoekt naar steeds nieuwe wegen om zijn klanten in hun verlangens tege moet te komen. Stad en land. De Wieringermeer bezoekt men bij voorbaat 's Woensdags. Op die dag is het beurs in het riante hotel Smit in Middenmeer. Stad en land ontmoeten el kaar dan in de grote beurszaal met zijn 79 boxen en tafels, waar een levendig zakenverkeer is. Middenmeer is het Amsterdam van de jonge Wieringer meer. Een natuurlijke, en dus onge zochte ontwikkeling heeft dit plekske grond van de 20.000 H.A. Wieringer meer, tot het handelscentrum gestem peld, terwijl Wieringerwerf groeide tot Wieringermeer-Haagje, i.e. 't bestuurs centrum. Een gelukkige wisselwerking van krachten en omstandigheden speelde in die ontwikkeling van Middenmeer een roL Vooreerst zijn centrale ligging Daarnaast de behoefte van boeren en handel tot regelmatige afzet en koop van oogstproducten, waarvoor een beurs sinds overoude tijden de vorm is. Bij mannen met inzicht en energie«rees de gedachte aan deze beurs. Een dezer pioniers is de handelsman H. D. Tel uit Zaandam, het enige ere-lid van de Beurscommissie van de Wieringermeer, onderscheiden als zodanig bij zijn twaalf en een half jarig bestuurslid maatschap. Gedurfd initiatief. JAERDE MACHT in dit spel van na tuurlijke krachten dat Middenmeer zo'n voorname plaats bezorgde, is. hotelhouder Smit. Een bescheiden fi guur. Een prettig mens. Iemand, die meestal bij het overwegen van degenen, wier arbeidskracht een voorname fac tor was in de ontwikkelingsgeschiede nis van dit nieuwe land, te gering ge schat wordt De vestiging van dit groot steedse hotel-restaurantbedrijf, annex beursbedrijf op deze plaats, is een ge tuigenis van goede ondernemingszin en gedurfd initiatief. Er is een zeer groot kapitaal mee gemoeid geweest. Geen overheidsgeld, maar particulier bezit In de Noord-Oostpolder tweemaal zo groot als de Wieringermeer staat men ook voor de noodzaak een beurs- centrum te vestigen. De plannen ervoor zijn juist gereed gekomen. Maar geen particulier is te vinden om ze met eigen kapitaal tot uitvoering te brengen, omdat de rentabiliteit te gering geacht wordt. Het plan omvat de bouw van een restaurantbedrijf en een tweemaal zo grote beurszaal als in Middenmeer. Nu particulieren verstek laten gaan, hebben belanghebbenden zich voor de financiering tot de overheid gewend. De regering is bereid gevonden geld te verstrekken voor de bouw van de beurs zaal. De Amstelbrouwerij zal de bouw van het restaurantbedrijf voor haar re kening nemen. Men moet schatten, dat de uitvoering van het gehele plan om streeks een millioen gulden zal gaan kosten. De beurszaal van Hotel Smit in'Mid denmeer was aanvankelijk heel wat kleiner dan thans en eigenlijk is de ruimte ook nu alweer te klein. Vier en twintig aanvragen voor een box of ta feltje wachten reeds lang op vervulling. Voorlopig zal aan deze wens echter stellig niet tegemoet gekomen kunnen worden. leider van de prof. dr. J. M. van Bem- melen-hoeve, het proefbedrijf, waar voor van overheidswege de grondslag werd gelegd, maar dat in de practijk zonder overheidsgeld rentabiliteit wist op te leveren. De heer Schipper heeft zo hier en daar elders in ons land gewerkt. De ervaringen, die hij daarbij heeft opgedaan, en die culmineren in een warme smpathie voor de harde werkers op en bew erkers van het ruige land, ge ven aan zijn woorden diepe inhoud. Zo verstonden we zijn mededeling, dat bij nergens elders in Nederland een gebied getroffen heeft, waar zo snel gerea geerd wordt op wat de wetenschap aan nieuwe mogelijkheden ontdekt, als juist hier in de Wieringermeer. Deze uitspraak is geen diskwalificatie van het oude land. Het is een simpele kwalificatie van het nieuwe land, dat Wieringermeer heet. Er wordt mee ge- tpeerd, dat zich hier een jonge, durven de boerenstand heeft gevestigd die het allernieuwste niet schuwt. Een jonge, energieke pioniersgroep, die vertrou wen heeft in deze tijd met zijn onge kende mogelijkheden. Het heeft zich daardoor in een paar jaar werken ip die stugge zeebodem reeds in en buiten Nederland een naam verworven, waar aan het gezag van de meester verbon den is. Hebben we teveel gezegd in het be gin, dat we een weinig trots zijn op dit jonge land me', zijn energieke, hardwer kende bevolking? dueel of in coöperatief verband in granen, zaden en peulvruchten de leve ranciers vindt van landbouwwerktui gen, motoren enz., alsmede vertegen woordigers van financierende bank instellingen. En om het beeld van deze zelfstandige handelseenheid te vervol maken, vindt men er ook een box voor de notaris. Alzo is de beurs van Mid denmeer gegroeid tot een onmisbare schakel in het actieve maatschappelijke verkeer van de polderbevolking, een trefplaats voor de honderden, die weten deel te hebben aan dit maatschappelijke verkeer. Het is op het spitsuur moeilijk zich een weg te banen langs die hon derden, die hier rokend en pratend transacties tot stand brengen, die vaak nogal in de papieren lopen. Een gezellig geroezemoes vult in die uren de beurs zaal, waarin de geuniformde plaatse lijke gezagsdragers zich even goed thuis voelen als de landlieden en handelaars. Mening van een Zeeuw. Van de vele landlieden hebben we er één gesproken die ons een treffend aspect schilderde van het leven in de polder. Het was de heer J. Schipper, een ronde Zeeuw, en sinds 1942 bedrijfs- MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 14 Maart 1951. Eierveiling, Aanvoer van 26 Februari—3 Maart: 212.884 eieren, prijs 1,96 per kg; aanvoer 5lü Maart 233.833 eieren, prijs 2,10 per kg. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE 14 Maart 1951. 5000 kg uien 3,30—3,90, grove 3,30—3,80 5.000 kg bieten A 6—6,60; 1500 kg rode kool 6,50—16,30; 25.000 kg gele kool 67,30; 24.000 kg Deense witte kool 5,507. Doorgedraaid: 3800 kg gele kool; 3700 kg witte kool. NOORDER MARKTBOND, 14 Maart 3500 kg uien 2.503.70, grove 3.204.50. drielingen 2.70; 6000 kg gele kool 6 7.10, 57.000 kg Deense witte kóól 67. WARMENHUIZEN, 14 Maart. - 78.900 kg rode kool 7-18,60; 3300 kg gele kool 6-6,70; 1700 kg witte kool: Deense 5,50; 500 kg peen 4. MEDEMBLIK. Koopmans blauwe 11; uien 2.303.20, grof 2.203; nep 8.30—10; bieten I rond 6.10—6.60. II 4.50 4.80; bieten I lang 6, II 4; gele kool 6.508.30; rode kool 7.5019.40; witlof I 38—41, II 32—34, III 22—26; breekpeen II en III 4; voerpeen 2.452.55; voer biet 2.302.35; voerkool 0.701.00. Purmerender markt PURMEREND, 13 Maart 1951. Aange voerd 652 runderen, waaronder 208 vette koeien 1,902,80 per kg, handel kalme gang; 151 melk- en kalfkoelen 6501050 per stuk, stil; 251 geldekoeien 425—750 per stuk, kalm; 12 pinken 375550 per stuk, kalm; 18 graskalveren 240—330 per stuk, matig; 963 nuchtere kalveren 3590 per stuk, kalm; 185 nuchtere kalveren, fokkers 50115 per stuk, kalm; 12 stieren 5501450 per stuk, goed; 184 schapen, voor de slacht 120185, vlug; voor de weiderij 90125. goed, voor de fokkerij 125—185. kalm; 18 bokken en geiten 10—50 per stuk, stug; 272 vette varkens 1,60—1,74 per kg, begin vlug, afloop minder; 967 schrammen en biggen, schrammen 42—65 p. stuk: zware biggen 32—60 per stuk; lichte biggen 22 32 per stuk, kalm; 15 fokzeugen 250—325 per stuk, kalm; 40 paarden 650—925 per stuk, stug en duur; totaal aanvoer 3296 stuks. Pluimveemarkt300 konijnen 2 10, handel stug; 7500 kipeieren 1112 per 100 s+uks; 5.000 eendeieren 9,50 per 100 stuks. OVERZICHT. Doordat het aanbod van de vette koeien in de vroegte niet groot was, begon de handel heel aardig, maar later op de morgen, toen de aanvoer nogal aanhield, werd het kalmer. De beste koeien bleven tot het einde goed prijshou dend. Op de geldemarkt ging het vrij kalm, alhoewel de prijzen vrij goed stand hielden. De handel in verse melkkoeien, die zo langzamerhand ook iets meer aan geboden worden, verliep vrij rustig. De aanvoer van jong vee blijft heel gering. Naar nuchtere kalveren is veel vraag met dientengevolge hoge prijzen. De beste die ren komen op 1,25 per kg geslacht ge wicht. Ook de fokkers brengen wel hoge prijzen op, maar de handel in deze rubriek had een kalm verloop. Op de stierenmarkt waren gistermorgen zware slachtstieren, die vrij vlug werden verhandeld. De scha- penmarkt was maar dun bezet, maar de slachtschapen waren heel duur. Daar voor de weiders ook al meer interesse komt, werd het kleine aanbod vrij vlug en voor hoge prijzen genomen. Het kleine aanbod van bokken en geiten werd nog maar stug verhandeld. Op de vette varkens- markt waren de prijzen beter, vooral in d« vroegte, maar door het iets te grote aan bod trad later een prijsdaling in. Ook de vette zeugen werden meer gevraagd en noteerden ongeveer 1,60. De biggenmarkt begon heel kalm en werd naderhand door het grotere aanbod stugger. Ook de han del in fokzeugen was stroef. De paarden waren wel duur, maar werden stug ver handeld. Op de pluimveemarkt was een vlugge handel in konijnen. 12 ONS VOOR K.G.-PRIJS. IN ALLE MODERNE LICHTE TINTEN UW VOORDEEL, ONZE RECLAME. FIRMA Alléén Verdronkenoord 121, Platte Stenenbrug. TEL. 3463 SINDS 1902 VAKLUI. H.H. LANDBOUWERS! ZIJN EENVOUDIG EN BETROUWBAAR. REEDS VERSCHILLENDE MACHINES IN DE OMTREK GEPLAATST. LEVERING OP PROEF VAN GOEDE WERKING. ENL. BIJ J. MET Jr., Landbouwwerktuigen, Vierstaten, Alkmaar, t

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3