De grote strijd op de Veluwe Wj Uw shag dat pakje Voor de ministers dit pakje Meningen der werkers verdeeld in °t kort Zwaluwen-team Jan de Bruin was ongenaakbaar Een genaturaliseerde Engelsman spionneerde voor Praag Dikke Martha stierf op de electrische stoel in Sing Sing Ontsnapte saboteurs renden door Raalte Het 445-ste bataljon infanterie oogstte lauweren en een blauw oog Drinkwater uit het Apeldoorns kanaal Crescendo" heeft eigen dagblad Grote groep bereid tot langer werken NIPO deed onderzoek Buitenkansje voor philatelisten Kunt U niet slapen Politie vond rapporten Vuur werd aangewakkerd door Zuidwester storm Nederlandse coaster bij Abo in het ijs Drama der „Eenzame Harten Samen met haar minnaar minstens vijf vrouwen en een baby vermoord Huwelijksbureau trok de slachtoffers WOENSDAG 14 MAART 1951 (Van onze speciale verslaggever te Velde) MET grote kracht botsten hedenmorgen tijdens de oefening Crescendo op de Veluwe de blauwe en rode strijdkrachten op elkander. Het eerste legerkorps van blauw, voorgesteld door de 44ste regiments-gevechtsgroep, overschreed tegen de middaguren bij verrassing de grens. De eerste divisie van dit corps deed een aanval op Putten en Garderen, maar de rode troepen verdedigden dit zo hard nekkig, dat de aanval tussen Ermelo en Nieuw Millingen vast liep. Desondanks schijnt het ons toe, dat het initiatief bjj de blauwen berust. De gehele dag waren de luchtmachten van beide partijen actief. Hun optreden werd begunstigd door het weer. bataljon acht commando's plus hun vol ledige plannen veroverd, een resultaat, waar heel het bataljon trots op is. De twee ontsnapte commando's vlo gen ondertussen als hazen door Raalte. Na een halsbrekende klimpartij, waar bij een van ien zijn hand openhaalde, belandden zij in de woning van de fa milie Middendorp. Sportief bood de dame de jongens een schuilplaats aan. Hun uniformen borg zij weg onder de divan in de voorkamer en zij voorzag hen van oude kleren van haar man. De vertoornde achtervolgers kwamen echter op een gegeven ogenblik tot de ontdekking dat de vluchtelingen in het huis van de familie Middendorp moes ten zitten. Zij belden aan. Mevrouw Dinsdag werd het reeds duidelijk dat grootscheepse militaire operaties niet lang meer op zich zouden laten wach ten. Over de bruggen bij Zwolle, De venter en Zutphen stroomden troepen naar de denkbee'dige grens. Gedurende de nachturen reden lange geblindeerde met munitie en voorraden vol geladen trucks naar het gebied direct achter de fronten waar opslagplaatsen wer den aangelegd, vanwaar uit de troepen van het nodige werden voorzien. De opmars benaderde zozeer de werkelijk heid, dat verscheidene burgers met de slaap nog in hun ogen uit hun huizen kwamen en angstig vroegen: „Is er oorlog?" Het drinkwater voor de door de lange vermoeiende marsen dorstige mannen wordt verkregen uit 't Apeldoornse ka naal. Niet ver achter 't blauwe front staat een waterzuiveringsinstallatie, geschenk van de Amerikanen, die per uur van onrein kanaalwater 10.000 liter drink water maakt. Saboteurs in de val. ]~\E belangrijkste gebeurtenissen van Dinsdag geschiedden niet aan de „grens" maar in het achterland van Oostland. Da?r oogstten de mannen van het 445ste bataljon infanterie lauweren en een van hen een blauw oog. Het bataljon was belast met de bewaking van de belangrijkste opmarswegen van het eerste blauwe legercorps, t.w. de spoorlijn van Almelo naar Zwolle en de kunstweg, die daarmee ongeveer parallel loopt. Deze wegen werden „bedreigd" floor lieden, die sympathi seerden met Westland, een rol die door commandotroepen werd vervuld. De commando's moesten proberen Imitatie springladingen aan te brengen bij Je spoorweg en bij bruggen, het bataljon diende dit te verhinderen. Onpartijdige scheidsrechters noteerden aan beide zijden de successen. Muzikaal bataljon. T\e vier compagnieën van het bataljon hadden ieder een vak van de weg AlmeloZwolle onder hun hoede, in code „trompet", „viool", „piano" en „cello" geheten. De belangrijkste ver keersknooppunten waren aangeduid als: do, re, mi, fa, sol. Het wachtwoord van dit muzikale bataljon was „Con certgebouw". Om 12.00 uur kwam de melding bin nen, dat op de weg van Raalte naar Heino twe commando's in een drieton ner en twee op de fiets waren aange houden. De drietonner lag vol imitatie springstof. De buit was geweldig. Een van de „saboteurs" bleek luitenant Tummers te zijn. Bij zijn papieren werd een volledig overzicht gevonden van alle sabotagedaden die de commando's ten uitvoer wilden leggen. TRIOMFANTELIJK ging de chef operatie van het bataljon, majoor Janssen, in het burgerleven de man van „het bier is weer best", zijn maat regelen nemen. Plotseling werd even wel alarm geslagen. Twee commando's waren ondanks de scherpe bewaking gevlucht. Op een gegeven ogenblik hadden zij zich op hun bewakers ge worpen. Een van hen kreeg een ge weldige klap op zijn oog en in de ver warring, die daardoor ontstond, ont snapten er twee. De bewakers zeiden later, dat die ontsnapping niet eerlijk in zijn werk Was gegaan. „Als het echt was ge weest, hadden we ze al lang aan de bajonet geprikt". De scheidsrechters zullen hier beslissen. De twee vluchtelingen werden spoe dig ontdekt en in triomf teruggevoerd. Met de vier andere gevangenen, die in tussen waren binnengebracht, had het De eerste B'auwe krij jr gevangenen worden binnengebracht „Het Lichtspoor", het weekblad voor de strijdkrachten, geeft ter gelegenheid van de oefening Cres cendo 'n speciaal dagblad uit voor de militairen, die aan deze opera ties deelnemen. Twee redacteuren van het Lichtspoor maken de strijd mee. Zij zenden elke dag hun kopij per telefoon en per treinbrief naar de drukkerij in Den Haag. Voorts bevat het krantje, dat zes pagina's ter groot te van een vel schrijfmachine papier omvat, een speciaal voor de Veluwe opgesteld weerbericht, het menu voor de volgende dag en een korte samenvatting van het nieuws uit binnen- en buiten land. Om zes uur 's avonds verlaat de krant de drukkerij, om negen uur is ze bij de troep. Middendorp beweerde van niets te we ten. Zij weigerde de toegang tot haar woning, doch toen de achtervolgers bleven aandringen op een huiszoeking, gaf zij toe. Onder bescherming van een brenguncarrxer gaan de Roden tot de aanval over. Moei werktijd worden verlengd? Het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO) heeft aan vele mannen en vrouwen over het ge hele land de vraag gesteld, of zfj ver lenging van de werktijd een goede maatregel achten ter vergroting van de productie. Niet minder dan 51 pet. van de ondervraagden keurde de maatregel af, dertig pet. ging er mee accoord en negentien pet. had geen oordeel. De voorstanders verwachten, dat de productie daardoor inderdaad zal stij gen of menen, dat de verlenging nodig is om ons land zo sterk mogelijk te maken. De tegenstanders achten de productie reeds hoog genoeg, vinden dat eerst de werklozen aan het werk moeten worden gezet, of duchten na deel in de vorm van lagere- arbeids prestatie, oververmoeidheid, ontevre denheid. Niettemin is van de werkers van Nederland een belangrijk deel, t.w. 44 procent, bereid, langer te werken, het zij omdat men het als een nationaal belang ziet, hetzij omdat men een eventuele verplichting ertoe zou aan vaarden. 39 pet. stelt zich op het stand punt, dat de arbeidsuren reeds lang genoeg zijn en er reeds hard genoeg wordt gewerkt. Ook wil men zich de met zoveel moeite verworven acht urige arbeidsdag niet meer laten ont nemen. Overigens blijken kantoor personeel en ambtenaren het meest, boeren en landarbeiders het minst be reid tot verlenging van de arbeidsdag. Hetgeen zich laat begrijpen: laatstge noemde categorie heeft reeds een veel langere arbeidstijd dan de groep kan toormensen. Gefrankeerde enveloppen van Oostenrijkse ballonvlucht (Van onze Haagse redacteur) Zwitserland bezit reeds zijn Pesta- lozzi-dorp, waar oorlogswezen van ver scheidene nationaliteiten worden ver pleegd hier te lande zijn stemmen opgegaan, om eveneens een kinderdorp te stichten. De Oostenrijkse kinder dorpvereniging „Pro juventute" orga niseert reeds enige jaren ballonpost- vluchten. De baten, die worden ver kregen uit de verkoop van speciale, gefrankeerde enveloppen van deze bal- lontocht, zijn bestemd voor de bouw van een kinderdorp. Bij de Nederlandse philatelisten be staat grote belangstelling voor deze bijzondere enveloppen Teneinde hen op een gemakkelijke manier in de ge legenheid te stellen zich ervan te ver zekeren, zal de Stichting „Voor het kind" haar medewerking verlenen. De eerstvolgende ballonvlucht wordt gemaakt op 25 Maart. Zij, die in het bezit willen komen van een enveloppe, kunnen zich tot 19 Maart uitsluitend per postwissel, waarop f 2 wordt over gemaakt, melden bij de stichting „Vooj het kind", Herengracht 478, Amster dam-C. Op het strookje dienen in blokletters naam en volledig adres van de afzender te worden vermeld, met de aanduiding „6de Dallonvlucht Oos tenrijk". De Oostenrijkse organisatie zorgt dan, dat men ongeveer 30 Maart de enveloppen thuis krijgt. Een buitenkansje dus voor de post zegelverzamelaars, maar tevens de ge legenheid om wat voor het misdeelde kind te doen. HUISHOUDBEURS IN R.A.I.-GEBOUW TROK REEDS 45.000 BEZOEKERS. De Huishoudbeurs in 't RAI-gebouw te Amsterdam die Vrijdagmiddag werd geopend, heeft in 4% dag (tot en met Dinsdagavond) 45.000 bezoekers ge trokken. Gewijzigde opstelling van het Johnny Leach, die het wereldkam pioenschap tafeltennis voor man nen verwierf, en Rosalind (rechts) met Diana Rowe, de 17-jarige tweelingen die de titel wonnen van het dames-dubbel, keerden een dezer dagen uit Wenen terug. Het triomferende trio bij hun aankomst op de Londense vlieghaven. door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoen de die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.83, f 2,08 en f 7,94. (Advertentie, Ing. Med.) Volgens 'n verklaring van de Engelse procureur-generaal Sir Hartley Shaw- cross heeft een tot Engelsman genatu raliseerde Tsjech, Carl Strauss ge naamd, gedurende enige jaren als spion in zijn tweede vaderland gewerkt. Hij stond te dien tijde in dienst van de re gering te Praag. Toen hij zijn naturali satie aanvroeg, deelde hij mede, dat werkzaam was bij een Engelse firma maar hij verzweeg zijn andere werk zaamheden. Toen de politie in Februari van net vorige jaar een huiszoeking in Strauss' woning deed, vond zij een rapport, Jat hij had samengesteld en dat hij in han den had gespeeld van een lid van de V N.-luchtmacht gebruikt bestuurbare bommen De Amerikaanse luchtmacht heeft in Korea gebruik gemaakt van enige exemplaren van een nieuw type bom Het is de Tarzan, een bom van acht me ter lengte, die zes ton weegt en als be stuurbaar geldt. Er zijn een aantal bruggen mee bestookt, die alle werden vernield. De bemanning van de bom menwerpers, die deze projectielen heb ben uitgeworpen, verklaarden, dat zij een goede controle op de beweging van de bommen hebben. Tsjecchische geheime dienst. In 1949 was Strauss Brits onderdaan geworden. Hij ontving toen uit Praag microfilms. Zijn rapporten voor de Tsjechische re gering tikte hij op dun rijstpapier. Hij verpakte ze in doosjes sigaretten en overhandigde ze zo aan zijn contact man. Fabriek in vlammen Met twintig stralen bestreden de brandweren van Apeldoorn en Beek bergen vannacht een felle brand, die door onbekende oorzaak was uitgebro ken in een van de magazijnen van de N.V, Asbest- en kurkwarenfabriek H. Geerdink aan het ApeldoornDierens kanaal te Beekbergen. Het vuur dat in een partij kurkisolatieplaten woedde, werd van alle kanten ingesloten, maar door de stormachtige Zuidwester won nen de vlammen zienderogen terrein. Een verstikkende rook bemoeilijkte in hoge mate het blussingswerk. Om vier uur vannacht had de brand vrijwel alle magazijnen aangetast, doch men slaagde er in de fabriek zelf en het kantoorge bouw voor algehele vernietiging te spa ren. Op een onbewaakte overweg nabij Venlo is een inwoner van Lottumdoor een trein gegrepen. De man overleed later in een ziekenhuis. Wegens het niet beschikbaar zijn van enkele spelers, is het Zwaluwen-elftal, dat vandaag in het Feyenoord-stadion te Rotterdam tegen de Rode Duivel* uitkomt, gewijzigd. De ploeg ziet er thans als volgt uit: doel: Van Raalte (Blauw Wit)achter: Van Rheenen (RCH) en Odenthal (Haarlem)mid den :Klaassens (VW), Möring (Ensche de) en Dijkgraaf (AGOVV)voor: J. van der Gijp (Emma), Snoek (Eindho ven), Van der Weerd (Wageningen), Quaadvliet (BW) en Groeneveld (Haar lem). Het Nederlandse hockey-elftal, dat Zondag 18 Maart in het Wagener stadion te Amstelveen tegen het Bel gische nationale team uitkomt, is als volgt samengesteld: doel: Gouka (HDM) achter: Derckx (Venlo) en Drijver (TOGO)midden: Ancion (Kampong), Loggers (Laren) en Tiel (HHYC); voor: Van Heel (HHIJC), Boerstra (HHIJC), Kruize (HHIJC), Reyntjes (Venlo) en Esser (TOGO). De eerste etappe Parjjs-Nevers (231 km) van de wedstrijd Parijs-Nice is gewonnen door de Fransman Teissei- re voor Caffi, De Cork en Remy. De renners arriveerden met een uur ver traging op het tijdschema te Nevers. De toestand van de Noorse ijs- hockey-speler Leif Gulbrandsen, die in de wedstrijd tegen de Ver. Staten zijn neusbeen brak, is bevredigend. Hij heeft geen schedelfractuur opgelopen, zoals aanvankelijk gevreesd werd, en zal over enkele dagen het ziekenhuis kun nen verlaten. Voor een uitverkochte Riviëra-hal te Rotterdam behaalde de Rotterdamse middengewicht Jan de Bruin, in een ge vecht dat lang in het geheugen zal blij ven, een even fraaie als duidelijke zege in de hoofdpartij van de Nederland— Belgie wedstrijden. In de vijfde ronde staakte de Belg Réné Knockaert de strijd na een buitengewoon moedige partij. De 650 ton metende kustvaarder „Fraternite", kapitein J. Ruiter te Delfzijl, ligt sinds Maandag vast in het ijs bfj Abo (Finland). De „Fraternite" is met hout onderweg van Abo naar Amsterdam. Het schip heeft een be manning van negen koppen. Bij Abo, de enige ijsvrije haven van Finland wordt gewoonlijk de vaargeul opengehouden door ijsbrekers. Daar, zoals bekend is, de bemanningen der ijsbrekers in staking zijn, is de vaar geul dichtgevroren. Tengevolge daar van zitten verscheidene schepen o.a. het genoemde Nederlandse, in het ijs. M - 32 - M (Van onze correspondent te New York) JfEVEN EN DERTIG MINUTEN vóór middernacht haalde een van de top- electriciens van Sing-Sing (wie spreekt nu nog van „beul"?) een handle om in de betrekkelijk kleine zaal, waar de electrische stoel staat opgesteld. Op het zelfde ogenblik plantte een electrische lading zich voort langs de draden, die op tal van punten contact maakten met het lichaam van de driehonderd pond zware Martha Beck. Zij was de dertiende vrouw, die in de geschiedenis der V.S. is geëlectrocuteerd. Luguber relaas, zult ge zeggen. Maar minder gruwelijk en zeker minder pijnlijk dan Jiet lot van de vijf vrouwen en één baby, die in Martha's handen waren gevaften en dat niet hadden overleefd. De moordenares en haar handlanger Raymond Fernandez hadden hun slachtoffers uitgeschud, beroofd en omgebracht. yfOOR FERNANDEZ is er maar één beschrijving mogelijk: een imbeciel, ijdel als een pauw, dom als een zeker lichaamsdeel van een doorgaans op een boerenerf knorrende viervoeter. Hij leefde met Martha in concubinaat en was haar willig werktuig. Hun gemeen schappelijk gebrek aan moraal en in tellect uitte zich in het duivelse plan, dat zij beraamden om zich te vestigen als een huwelijksbureau. Doch, zoals dit in Amerika gebruikelijk is, hingen ze niet dit zakelijk uithangbord aan de voordeur, maar adverteerden in duiste re blaadjes de wonderen van hun „club voor eenzame harten". Elkeen kon lid worden, mannen en vrouwen. En dank zij het secretariaat van de club zouden de geschikte partijen met elkaar in contact worden gebracht. Dit bracht met zich, dat de naïevelin gen, die op deze advertenties reageer den, de secretaris „in hun vertrouwen" namen omtrent hun financiële positie. Na verloop van enige tijd was het lid maatschap gesplitst in een groep niet- kapitaalkrachtigen (die daaraan hun leven te danken hebben!) en een aantal lieden uit de meer bezittende klasse. Op hen concentreerde het tweetal zich. De vrij welgestelde dames werden uit genodigd het secretariaaat van de club te komen bezoeken de strikste ver trouwelijkheid was daarbij uiteraard gegarandeerd om over de mogelijk heden van een bepaald „contact" te spreken. De trouwlustige dames waren in de wolken, dat haar geval er zo goed voorstond. Charmante man. De ontvangst was uiteraard aller- charmanst. Martha was één en al glim lach, schonk thee en cocktails. Na ge ruime tijd verscheen de potentiële echtgenoot op het to cel. Ge raadt het al: Fernandez, één en al beminnelijk- htid en charme. Zijn regelmatige Spaanse gezicht trok de dames aan en hij maakte keer op keer een diepe ir druk op de vrouwen. Ja, hij voelde er wel wat voor om te gaan trouwen. Dat leven van een man alleen was op zijn leeftijd (36 jaar) toch niets gedaan. Iemand, die voor hem kon zorgen, had hij nooit gekend, zei hij. Spaar uw tranen, lezer. De trouwlus tige weduwen of oude vrijsters hadden na een week al hun bezittingen op zijn naam geplaatst. Er hadden zich plotse ling moeilijkheden voorgedaan. Fernan dez moest de stad verlaten. Een zaken relatie dreigde hem een proces aan te doen wegens een patent-kwestie. Zijn „aanstaande" had hem inmiddels met een paar duizend dollar uit de knoei geholpen. Wanneer hij een paar dagen later, van al deze „zakelijke zorgen" be vrijd, naar zijn „aanstaande" terugkeer de, dan was het met hamer of worg- touw. De dames werden één voor één om zeep gebracht. Eén harer, die uit een vorig huwelijk een baby had, werd in een kelder geworpen en met ce ment overgoten: Martha Beck (de be- raamsler van alle plannen) verdronk het kind in een badkuip. Het tweetal had vijf moorden bekend. Maar het aantal vrouwen, wier spoorloze ver dwijning bij het Bureau voor Vermiste Personen werd aangegeven, is uiterst groot. En wie weet, of hier of daar nog het overschot van meer slachtoffers van Martha en Raymond wordt gevonden. Beiden werden ter dood veroordeeld en alle gratieverzoeken werden af gewezen. Hü was „onschuldig" De dag vóór de terechtstelling bracht een Amerikaans blad een „exclusief in terview" met Raymond Fernandez, dat geschreven heette te zijn in de doden cel. De gevangenisdirecteur van Sing- Sing verklaarde prompt, dat dit larie was en dat er niemand in de cel bij Fernandez was geweest. Niettemin mocht de op sensatie beluste menigte nog vernemen, dat Fernandez „onschul dig" was en dat noch jury noch rech ters ook maar iets van zijn problemen hadden begrepen, volgens hem. Er was heel veel te doen geweest over het feit, wie eerst de hoogspannings draden zouden worden aangebonden. De steeds galante Fernandez wilde de laatste zijn, „zodat hij zeker kon zijn in het hiernamaals met zijn geliefde te worden verenigd". De gevangenisdirec teur besliste ten slotte anders. Martha, zwaar onder de rouge en lipstick, was de laatste, die naar de stoel toewaggel- de na een maaltijd van gebakken kip en gebakken aardappelen. Toen zij stierf had zij bloemen in de handen, „die een onbekende haar had gezonden" en waarvan de pers vermoedde, dat deze in opdracht van Fernandez door diens advocaat waren gestuurd.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5