Sport in 't kort Belgie Botwinnik en Bronstein IJmuiden kreeg een bijzondere fileermachine voor vis Twintig exemplaren per minuut Kolen en benzine duurder Amerika kreeg zijndump- materiaal terug Gedeeltelijke ontheffing van inblikverbod Bond Street Communistische terugtocht is zo goed als tot stilstand gekomen Slachtoffer en dader zijn geïdentificeerd Vertragingsacties Al te spraakzaam r~ Acheson teleurgesteld over Sowjet- houding inzake Japans vredesverdrag Bonn nog geen lid van Raad van Europa Van Galen" vertrok naar Korea Algemene Vergadering der V. N. naar Parijs? Tom Conally in de Amerikaanse Senaat: Vijftig geallieerde divisies kunnen de Sowjetunie van aanval weerhouden Nederland presteerde bijna evenveel als de VS. Pleidooi voor troepen zending naar Europa Hongaars diplomaat vraagt om asyl Duitse arbeiders wachten op medezeggenschap Onnodige ongerustheid overNoorse tanker" Peking werd geweerd uit de waakhondcommissie Brits diplomaat spreekt geruchten tegen Twaalf jaar dwangarbeid voor Ir Gurnade Geen nieuws uit Parijs De weg terug ZATERDAG 17 MAART'1951 (Van onze speciale verslaggever) In een der vishallen van IJmuiden is dezer dagen voor rekening van de Rehaco de Reders-handelaren-com binatie een Duitse fileermachine ge plaatst, waarmee per minuut vijftig kilo vis bewerkt kan worden. Het is een apparatuur, die in brede kring de aan dacht getrokken heeft. Niet zozeer, om dat het de eerste machine is, die buiten Duitsland geplaatst werd, maar ook omdat de gehele Nederlandse vishandel er bijzondere verwachtingen van heeft. De machine wordt gehuurd voor het niet geringe bedrag van f 22.500 per jaar. De leverancier te Liibeck weigert namelijk te verkopen. Er zal maar een zeer gering aantal voorlopig slechts zes, en misschien daarna nog eens zes van deze apparaten geconstrueerd worden. Voorwaarde voor de hum' was, dat de gehele Nederlandse vishandel dus ook de zoetwatervisserij er gebruik van zou kunnen maken. Deze voor waarde is aanvaard. Met enige redelijk heid mag verwacht worden, dat het vis- verbruik in Nederland aanzienlijk zal stijgen, nu de handel op vereenvoudigde wijze panklare vis zal kunnen leveren, zonder al te sterke prijsverhoging. Ook voor de export worden ruime perspec tieven gezien. Onlangs is de IJmuider vishandel erin geslaagd de grondslag te leggen voor een nieuwe markt in Ame rika. Vooral voor de gerookte en ge droogde gefileerde vis ontmoette men belangstelling. Ook voor de export naar andere landen heeft de fileermachine betekenis. Het gebruik van gefileerde vis is de laatste jaren aanzienlijk ge stegen. Voor de oorlog was het gebruik ln Duitsland bijvoorbeeld 20 van de Naar wij vernemen, zullen de kolen- prijzen, zowel voor industrie- als voor huisbrand, met ingang van 1 April worden verhoogd. De verhoging van de laatste categorie bedraagt onge veer tachtig cent per mud anthra- ciet. Voorts vernemen wij van wel ingelichte zijde, dat onderhandelingen gaande zijn over de verhoging van de benzineprijzen. De noodzaak daarvan vindt haar oorzaak in de gestegen zee- transportprijzen. Een beslissing hier omtrent is nog niet gevallen, doch aan genomen mag worden, dat de benzine prijzen inderdaad omhoog zullen gaan. De Perzische olie Amerika wacht rustig af Onderminister naar Teheran De Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken, George McGhee, zal naar Teheran gaan, om daar met de Amerikaanse ambassadeur bespre kingen te voeren over de jongste ont wikkeling in Perzië. McGhee bevindt zich thans in Karatsji. Aangenomen wordt, dat deze ontmoeting van gro te betekenis zal zijn voor de Ameri kaanse politiek ten aanzien van de na tionalisatie der Perzische olie. Ameri ka neemt op het ogenblik een afwach tende houding aan. 100 000.000 dollar winst De Amerikaanse senaatscommissie, die een onderzoek instelt naar de ver koop van overtollig materiaal van het Amerikaanse leger, heeft de Engelsman George Dawson er van beschuldigd een winst van meer dan 100.000.000 dollar gemaakt te hebben, door overtollig ma teriaal, dat hij van het Amerikaanse le ger had gekocht, weer aan de Ameri kaanse regering te verkopen. Hij had auto's en auto-onderdelen van het le ger gekocht voor een prijs die 80 pro cent onder de productiekosten lag. De transacties hadden in '47 en '48 in Duitsland plaats. Zoals in de praktijk reeds werd toe gepast, geldt t.a.v. het verbod tot in blikken van voedselvoorzieningspro ducten een algemene ontheffing voor artikelen, die voor export of voor detensie-organen zijn bestemd. In ver ordeningen en besluiten van de be drijfschappen voor de voedselvoorzie ning is een en ander thans nader ge regeld. Voor enkele producten is daarbij ook ontheffing van het inblikverbod verleend ten behoeve van verkoop in het binnenland, n.l. voor leverpastei, spinazie, doperwten, spereie- en snij bonen, champignons, asperges en spe ciaal kindervoedsel. Deze producten zul len dus in blik verkrijgbaar blijven. Hoofdklasse kampioenschap libre, groot biljart De stand na de tweede dag is: 1. De Ruyter, 8 matchpunten, gemiddelde 51.28; 2. Tegelaar, 6 mp, gem. 27.20; 3. Kobus, 6 mp, gem. 21.18; 4. Kruythof, 6 mp, gem. 19.11; 5. Sweering, 4 mp, gem 17.12; 6. Eichelsheim, 2 mp, gem. 17.08; 7 Mol, 0 mp, gem. 13.26; 8. Beek man, 0 mp, gem. 14.55. vis die geconsumeerd werd. Thans liefst 80 Op 29 Maart zal de fileermachine of ficieel in gebruik gesteld worden. Het zal met enige plechtigheid geschieden in tegenwoordigheid van tal van autoritei ten uit de visserijwereld. Men hoopt, dat minister Mansholt bereid gevonden zal worden de officiële inbedrijfstelling te verrichten. Voor meer ingewijden melden we nog, dat de machine 8 meter lang en 2,808 m. breed is. Ze bestaat uit een ontkoppingsmachine, een fileermachine en twee apparaten om de filets van huid en wammen te ontdoen. Per minuut kunnen twintig vissen van 40—120 cm lengte worden verwerkt tot prachtige lappen visvlees. Voor de bediening zijn slechts zes personen nodig. Op de eergisteren door het ANP gepubliceerde foto van het nieuwe kabinet, ziet U: 1-14: De ministers met de formateur. 15: Actetas vol verrassingen. 16: Een doosje Bond Street sigaretten. Met sigaretten is succes steeds verzekerd De verbonden legers, die ten Noorden van het bezette Hongtsjon optrekken ondervinden toenemende, hoewel nog geringe tegenstand. Er zij tekenen dat de Chinezen Tsjoentsjon, de volgende stad die op het programma staat, niet zonder gevecht zullen opgeven en dat de massale terugtocht van de Noordelijken nu wel zo goed als tot stilstand is gekomen. Nog steeds blijven geallieerde oorlogs schepen de Oostkoreaanse haven Wonsan belegeren. Onder deze schepen bevindt zich ook de Nederlandse torpedobootjager Evertsen, die in de eerste helft van Juni in het vaderland wordt terugverwacht, na de aflossing door Hr. Ms. „Van Galen". Hameln heeft last van ratten De burgemeester van liet 600 jaar oude Hameln in Neder-Sdk- sen heeft de bevolking aange spoord een jacht te beginnen op het onrustbarend toenemend aan tal ratten. Er zal een beroeps rattenvanger worden aangesteld om het werk van zijn beroemde voorganger voort te zetten. Hij zal de ratten echter niet door zijn fluitspel trachten te vangen, maar met vergif. Het drama te Amsterdam De Amsterdamse politie heeft de identiteit kunnen vaststellen van het bijna achttienjarige meisje, dat Don derdagavond in het Achteroosteinde werd neergestoken. Ook de naam van de 21-jarige dader is nu bekend. Ver moedelijk is jaloezie het motief voor dit drama geweest. Televisie-experimenten in een oud kerkje Het oudste kerkje van Bussum wordt thans omgebouwd tot een experimen tele televisiestudio. De Nederlandse seintoestellenfabriek, die televisietoe stellen fabriceert, heeft in haar fa briekscomplexen in Hilversum onvol doende ruimte om de televisieappara ten in de practijk te toetsen. Men zocht hiervoor naar een goede ruimte en het oude Irene-kerkje, dat reeds sedert lang niet meer voor godsdienstoefenin gen gebruikt werd, bleek hiervoor uit nemend geschikt. In tegenstelling tot berichten, die de ronde deden, dat van de televisie-stu dio in Bussum uit televisie-uitzendin gen voor het publiek zouden plaats hebben, bereikte ons de mededeling van de N.S.F., dat dit beslist niet in de be doeling ligt. De studio zal alleen voor experimentele doeleinden worden ge bruikt. Aan de Westelijke sector van het front blijven Amerikaanse troepen ten Oosten van Seoel over de Han stro men. Waarnemers zijn van mening, dat de communisten slechts vertragings acties ten Zuiden van de 38ste breedte graad zullen ondernemen ten einde alle Noordelijken in de gelegenheid te stellen de verdedigingslinie ten Noor den van de grens tussen Zuid- en Noord-Korea te bereiken. In Amerika hebben tweeduizend „kruisvaarders voor de vrede" gede monstreerd tegen de Amerikaanse be wapening en de oorlog in Korea. De demonstranten hoorden echter uit de mond van de perssecretaris van het Witte Huis, dat men niet van plan is de Amerikaanse troepen terug te trek ken en het Koreaanse volk aan zijn lot over te laten zo lang het doel der Verenigde Naties niet is bereikt. Zekere S. uit Wormerveer stak Vrij dag nabij Udenhout zijn duim omhoog voor een lift. Een vriendelijke chauf feur nam hem mee naar Breda. De lifter bleek spraakzaam al te spraak zaam zelfs, want onderweg vertelde hij, dat hij kans had gezien een auto te stelen, die hij 'wegens benzinegebrek had moeten achterlaten. De chauffeur geloofde aanvankelijk weinig van het verhaal, maar in Breda nam hij het zekere voor het onzekere en lichtte de politie in. Deze vond de man in een park en arersteerde hem. Inderdaad bleek zijn verhaal te kloppen. Hij overpeinst nu in een cel de gevaren van een al te grote spraakzaamheid. ATTLEE NAAR HET ZIEKENHUIS De Britse premier, Attlee, zal Woens dag ter observatie in een ziekenhuis te Londen opgenomen worden. Peking negeert Commissie van Goede Diensten De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Acheson heeft Vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard dat hij teleurgesteld en ver stoord is over de mededeling van de Sowjetunie dat zij de besprekingen over het sluiten van een vredesverdrag met Japan niet wenst voort te zetten. Hij voegde hieraan toe te hopen dat er een wijziging in de Sowjetrussische houding zal komen. In principe toegelaten Hoewel het ministercomité van de Raad van Europa in principe accoord is gegaan met de toelating van West- Duitsland als volwaardig lid van de Raad is, om geen precedenten te schep pen, besloten de kwestie eerst voor te leggen aan de consultatieve Assemblee. Dit houdt in, dat West-Duitslands toe lating pas in Mei zal kunnen plaats vinden. De ministers zijn het voorts eens ge worden over de punten met betrekking tot de toelating en de aanwijzing van nieuwe leden en de bevoegdheden van het ministercomité. Men kwam verder overeen, dat elk land, dat lid is van de Raad van Euro pa een minister voor Aangelegenheden van de Raad kan benoemen. De landen zijn hiertoe echter niet verplicht. Mi nister Stikker was niet bij de zitting van Vrijdag aanwezig. De Franse Nationale Vergadering heeft de regering verzocht, alle nodige stappen te doen, opdat de komende Algemene Vergadering der VN in Parijs zal wor den gehouden. De regering, die aanvan kelijk tegen een uitnodiging aan de VN was, zal thans onder zekere voorwaar den instemmen met het houden van de ze vergadering in de Franse hoofdstad. In Lake Success is men algemeen van mening, dat het Franse aanbod door de algemene vergadering, welke de vol gende week bijeenkomt, zal worden aanvaard. PENICILLINE VERBETERD De chemisch-pharmaceutische fabriek Gruenenthal in Stillberg (Did.) heeft een nieuw product vervaardigd, dat vol gens haar mededelingen alle penicil- line-preparaten overtreft. Het nieuwe geneesmiddel zal onder de naam para- cilline op de markt verschijnen. Nederlands ijshockey-team won van _Lspeelden remise tijdnood. Ten slotte was de uitdager gedwongen remise te accepteren. De vierde etappe van Parijs Nice werd in twee gedeelten gereden. Emile Idee (Fr.) won de rit van Pri- vas naar Aix en Provence, voor De- vrese (Fr.), Gestri (It.) en Bondujen- ko (Fr.). Het tweede gedeelte, van Aix en Provence naar Vegeze, werd door de Fransman Bobet gewonnen. Hij werd op de voet gevolgd door De- ledda, Dubuisson (B.), Maelfait, Lam- bertini (It.). De Belg De Cock leidt nog steeds in het algemeen klassement voor Barbotin en Mallejac. Tijdens de biljartkampioenschap pen van Belgie 71/2 verbeterde Cle ment van Hassel in zijn partij tegen Rombouts het Belgisch record hoogste serie in dit spelgenre. In acht beurten maakte hij de 300 caramboles vol en noteerde daarbij een serie van 106. Het Nederlandse ijshockey-team boekte Vrijdag een kleine overwin ning op Belgie. Daar ook Italië en Frankrijk hun wedstrijden wonnen, blijven onze landgenoten op de derde plaats van de ranglijst in groep B staan. Slechts vijftig toeschouwers za gen de Nederlanders een 2-1 zege op onze Zuiderburen behalen. Het perso neel van de Metro en de busonderne mingen in Parijs is namelijk weer eens in staking gegaan. De eerste schaakpartij tussen Bot winnik, wereldkampioen en Bronstein, uitdager, eindigde na 29 zetten in re mise door herhaling van zetten. Bron stein paste de Hollandse verdediging toe op de dame-pion opening van Bot winnik. Bronstein bracht zijn tegen stander in ernstige moeilijkheden, doch in de beslissende phase kwam hij in Senator Tom Connally, woordvoer der van de Amerikaanse regering in het congres inzake de buitenlandse politiek, heeft Vrijdag het debat in de Senaat over het zenden van Ameri kaanse troepen naar Europa geopend. Hij was van mening, dat 50 tot 60 goed-uitgeruste geallieerde divisies in Europa met steun van lucht- en zee strijdkrachten de Sowjetunie van een aanval zouden kunnen weerhouden. Er zou een „huivering door de vrije wereld gaan" indien het zenden van Amerikaanse troepen zou worden te gengehouden. De troepen, zo betoog de Connally, werden gezonden in het belang van de veiligheid van de Ver enigde Staten, omdat een verzwakt Europa een „voortdurende uitnodi ging tot Russische aggressie" zou zijn. Indien de geallieerden hun verdedi ging thans, onder de beschermng van de Amerikaanse .atoomsuperioriteit' zouden opbouwen, „behoeven wij de dag niet te vrezen, dat de Sowjet unie een voorraad atoombommen zal hebben, groot genoeg om de vrede te bedreigen". Tegen die tijd zouden atoombommen alleen niet voldoende zijn om de geallieerde verdediging uit elkaar te slaan. Europa ging voort met zijn defensieplannen. Frankrijk deed naar verhouding meer dan de V.S. Engeland, België en Nederland presteerde bijna evenvee], aldus verklaarde Connally. Hjj voegde er aan toe, dat Engeland, Frankrijk en Nederland in 1950 naar verhouding een groter deel van hun bruto nationale producten aan mi litaire uitgaven hadden besteed dan de V.S. Connally verzette zich tegen de re publikeinse pogingen om de presi dent te beletten, troepen naar het buitenland te zenden zonder goedkeu ring van het congres. De handelsattaché 'der Hongaarse le gatie in Den Haag, die naar Budapest was ontboden, heeft aan de Nederlandse regering asyl gevraagd. Zijn verzoek is nog in behandeling. Vrijdagmiddag heeft Hr. Ms. Tor pedobootjager „Van Galen" van Den Helder uit zee gekozen om de grote reis naar Korea te maken, waar zij de „Evertsen" zal aflos sen, die daar opereert. Nagewuifd door de familie en vele belang stellenden vaart de „Van Galen" de haven uit. Vakbond wordt ongeduldig Een woordvoerder van de Westduitse vakbond heeft verklaard, dat de acht honderdduizend leden niet zullen aar zelen te staken als de rechtse partijen in het parlement blijven vasthouden aan hun vertragingspolitiek met betrekking tot de voorstellen over de medezeggen schap van de Westduitse arbeiders in de bedrijven. Woensdag had in de bonds dag een verhit debat over deze kwestie plaats, maar tot bepaalde conclusies is men niet gekomen. De behandeling zal twee weken na Pasen worden hervat, doch tevoren zal Adenauer een onder houd hebben met Vom Hoff, vice-voor- zitter van de Westduitse vakbond. Na alle ongerustheid over een tan ker, waarvan een boei op de Noordzee bij de Nederlandse kust werd aange troffen temidden van wrakhout en olie, is Vrijdagavond komen vast te staan, dat dit schip, de 947 brt metende tan ker „Amity", velig onder de Engelse kust vaart en niet is vergaan. De boei, met de naam er op, is van boord ge slagen en blijkbaar door een toeval te- midden van wat wrakhout blijven drijven. Voorts is gebleken, dat de „Amity" niet zoals eerst werd gedacht een Noor se tanker is, doch een Britse. De ver warring was ontstaan, omdat de naam „Amity" nog niet in het Lloyds regis ter is opgenomen. De tanker was tot vorig jaar „Fossarina" genaamd. Nadat Vrijdagmorgen de boei gesig naleerd was, trokken de motorredding boten „Neeltje Jacoba" uit IJmuideD en de „Arthur" uit Scheveningen de zee op om een onderzoek in te stellen Van het vliegveld Valkenburg steeg bovendien een „Airsea-Rescue" vlieg tuig op. Alle nasporingen waren vruch teloos. Acheson sprak verder de hoop uit dat Engeland en Pérzie een oplossing zul len vinden voor hun meningsverschil len inzake de voorgestelde nationalisa tie van de Perzische olie-industrie waardoor hun beider belangen zouden worden verzekerd en waardoor tevens zou worden bereikt dat de belangrijke uitvoer van Perzische olie dezelfde markten zou bereiken als voorheen Minister Acheson deelde verder nog mede, dat de commissie van Goede Diensten der Verenigde Naties tot dus verre nog geen enkel antwoord heeft gekregen van de regering te Peking op verscheidene brieven die aanbevelingen bevatten om tot een vreedzame rege ling van het Koreaanse geschil te ko men. Acheson weigerde de vraag t? bespreken of de strijdkrachten dei» Verenigde Naties de 38ste breedtegraat zullen overschrijden en Noord-Korea binnenrukken, om ook daar de vrede te herstellen en geheel Korea te ver enigen. Ogen en oren der VN De waakhondcommissie voor de vrede, welke door de algemene verga dering der V.N. werd ingesteld „om oog te houden op en verslag uit te brengen over de toestand in elk ge bied, waar er internationale spanning bestaat", heeft Vrijdag op haar ope- ningsbijeenkomst een Sowjet-voorstel om de Chinese nationalistische afge vaardigde te vervangen door een ver tegenwoordiger van de Chinese volks republiek, met negen tegen twee stem men (de Sowjetunie en Tsjechoslowa- kije), bij drie onthoudingen (Israel, In dia en Zweden) verworpen. Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., die de bijeenkomst opende, ver klaarde, dat de commissie „de ogen en oren" van de Verenigde Naties kon worden, waardoor de Veiligheidsraad en de algemene vergadering onpartij dige waarnemingen zouden kunnen verrichten aangaande plaatsen, waar wrijving zou kunnen ontstaan. Mao zo gezond als een vis Sir John Hutchinson, voormalig Brits zaakgelastigde te Peking heeft naar aanleiding van de beweerde ziekte van Mao Tse-Toeng medegedeeld, dat hij Mao het laatst op 26 Januari j.l. aan een diner ter gelegenheid van de her denking van de Indische onafhankelijk heidsdag had gezien. „Mao Tse Toeng scheen zich toen in een uitstekende ge zondheid te verheugen en hij was zeer goed gehumeurd", aldus Hutchinson, die hieraan nog toevoegde dat er te Peking geen enkel gerucht de ronde heeft ge daan over vermeende ziekte of afwezig heid van de leider van het communis tische China. Ir. Gurnade, de inwoner van Luik, die zich overdag als een fatsoenlijk huis vader voordeed en 's nachts optrad als een volleerd misdadiger, heeft zich voor het gerechtshof in zijn woonplaats moeten verantwoorden. Hij werd schul dig verklaard aan gewapende overval len, onwettig wapenbezit en diefstal en deswege veroordeeld tot twaalf jaar dwangarbeid. De verdediger voerde aan, dat zijn cliënt ontoerekenbaar was Hij wees daartoe op de abnormale houding van de beschuldigde bij de overvallen en op de naieve antwoorden tijdens de verhoren. De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier hebben Vrijdag vier uur vergaderd, maar volgens een Britse woordvoerder werden er geen vorderingen gemaakt. De westelijke afgevaardigden betreur den het, dat de Sow jet-vertegenwoordi ger, Andrei Gromyko, niet „een ver- zoenender" antwoord had gegeven op de Donderdag door de westelijke afge vaardigden ingediende nieuwe voorstel len. Gromyko critiseerde opnieuw de nieuwe westelijke voorstellen, welke, zo zei hij, de ontwapening van Duits land en de vermindering der bewape ning vermelden, maar deze punten be graven, zodanig, dat zij hun essentie verliezen. DE HAAGSE POST VERKOCHT. De Haagse Post is overgenomen door de N. V. Uitgeversmaatschaopij „Het Periodiek" (J. J. Krop) te Delft. Het blad zal op de oude voet blijven voort bestaan. Nadat de Arcense slagers voor gezamenlijke rekening een koe hadden gekocht van het klooster St. Paul aldaar, zetten zij het dier bij een hunner op stal. De volgende morgen kwamen zij tot de ontdekking, dat de koe ver dwenen was. Allerlei vermoedens kregen 'n onverwachte ontkno ping, toen er van het klooster een telefoontje kwam, dat de koe voor de poort lag te loeien om binnengelaten te worden. Het di«r bleek 's nachts te zijn tosgebro ken en had de vier kilometer lange weg in het nachtelijk duis ter weten terug te vinden. i

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 10