LAATSTE NIEUWS SUn/ur PAAS- Aanbiedingen DORRESTEIJN Rusland heeft vier millioen man onder de wapenen Drie doden op de „Maurits Scheepsexplosie te Napels eist twaalf doden Indonesië is ontevreden over regeringsverklaring Stichting Radioprogram ma gedagvaard Plaatsvervangers boek ten geen resultaat Oud-minister s'Jacob nam afscheid P.v.d.A. acht looncom- pensatie noodzakelijk Amerikaanse trein door Russen opgehouden Beter en goedkoper dan wie ook Natuurlijk MAANDAG 19 MAART 1951 lllli'lilliHtlillilllll'IIHIIilllillillllillll Verkoeling is onvermijdelijk De passage van de regeringsverkla ring over Nieuw Guinea is in Djakarta slecht ontvangen. De Indonesische mi nister van buitenlandse naken, mr. Moh. Roem, heeft in een commentaar gezegd, dat ook Indonesië prijs stelt op een goe de verstandhouding en vruchtbare sa menwerking. Daarnaar is in het eerste jaar van het bestaan van de Unie eer lijk en met enthousiasme gezocht. Het verschil over Nieuw Guinea betekent echter, dat Nederland in Azie een ko lonie vasthoudt, een gebied, dat naar de opvattingen van Djakarta een deel vormt van Indonesië. Een dergelijk geschil kan de wil te niet doen. een vruchtbare samenwer king en goede verstandhouding met Nederland te onderhouden. Een staats commissie onderzoekt thans de verhou ding tot Nederland om de door het faien van de Haagse besprekingen los gebarsten gemoederen te kunnen kana liseren. De verklaring van dr. Drees doet de deur wel niet geheel dicht, doph biedt weinig vooruitzichten. Een verkoeling van de verstandhouding tus sen Indonesië en Nederland zal dus moeilijk kunnen worden voorkomen. De Stichting Radioprogramma (nauw verbonden aan de Ver. van Radioluiste raars! is door de vier grote omroep verenigingen, n.l. AVRO, KRO. VARA en NCRV. gedagvaard, om op 27 Maart te verschijnen op de zitting van de Am sterdamse rechtbank. De omroeporgani saties eisen de vernietiging van alle exemplaren van het door de stichting uitgegeven programmablad. De stich ting zal worden verdedigd door mr. J W F. Donath uit Arnhem, voor de om roepverenigingen treedt mr. P. J. Wit teman uit Amsterdam op. Een enorme rookwolk stijgt op uit het 10.000 ton metende Italiaanse tank schip ..Montallegro". terwijl het achterste deel van het schip wegzinkt in het wafer, na een geweldige ontploffing, die het schip in twee stukken spleet. Het tankschip, dat gelukkig niet geladen was, lag in de haven van Napels voor reparatieDe ontploffing schijnt te zijn veroorzaakt door het vlam vatten van olie- of benzinedampen, tijdens werkzaamheden met een lasapparaat. 300 arbeiders stonden op de kade, om zich voor werk pp het schip aan te melden op het tijdstip van de ontploffing. Twaalf personen werden gedood, ongeveer zestig werden ernstig gewond. De ontploffing versplinterde een groot aantal ruiten van huizen aan de kade. Atlantische mogendheden nog sterker? Onthulling van het Brits ministerie van oorlog De Sowjetrussische en Chinese strijd krachten tellen samen meer dan achl- millioen man, aldus het Britse ministe rie van oorlog. De Sowjet-strijdkrach- ten, dus het leger, de marine, de' lucht macht en de troepen van het ministerie van binnenlandse zaken en het ministe rie van staatsveiligheid, tellen meer dan vier millioen man. Het leger zelf zou 2.800.000 man omvatten. De militaire opleiding der Sowjet- burgers begint op vijftienjarige leeftijd. In een periode, die tweemaal zo lang is als die van de Westelijke legers, krij gen zij een opleiding, die intensiever is dan in het Westen. De Sowjetunie heeft grote hoeveelheden eenvoudige, betrouwbare wapens en uitrusting en „zeer grote aantallen uitstekende tanks en artilleriewapens", waarbij zij „zeer geholpen werd door het leen- en paeht- materiaal van de Tweede Wereldoor log. De Chinese strijdkrachten zouden eveneens meer dan vier millioen man omvatten. Het militaire materiaal is meestal van Japanse, Amerikaanse of Chinese makelij, maar er komt steeds meer Russisch materiaal. Het Chinese leger kan met improvisatie en zuinig heid van weinig veel maken en kan uit een onbeperkte reserve manschappen putten, aldus de mededeling. De Britse minister van oorlog. John Strachey, heeft te Dundee verklaard, dat de Sowjet-strijdkrachten, noch „ontelbaar, noch onoverwinnelijk" zijn. De Noordatlantische mogendheden zou den, indien nodig, ongetwijfeld strijd krachten op de been kunen brengen, die veel groter zouden zijn dan de Rus sische en even groot als die van ae Russen en hun satellieten. Op last van de regering worden thans in Tsjeehoslowakije alle vrije verenigingen, van de grootloge der vrijmetselarij tot dorpsschaakclubs toe, ontbonden. Raad van Europa Morrison zet politiek van Bevin voort Herbert Morrison, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft op de vergadering van Zaterdag van het mi nistercomité van de Raad van Europa dezelfde lijn gevolgd als zijn voorgan ger Ernest Bevin door zich te verzet ten tegen een amendement op het sta tuut van de Raad van Europa, waarbij de consultatieve vergadering defensie aangelegenheden zou kunnen bespre ken. Tot dusver waren defensie-vraag stukken door de Assemblee besproken in verband met de politieke aspecten ervan. Het desbetreffende voorstel was aan het ministerscomité samen met an dere voorstellen, die amendementen op het statuut bepleiten, voorgelegd door een commissie van deskundigen. Het ministerscomité heeft besloten, overweging van de kwestie op te schor ten tot de bijeenkomst van de gemeng de commissie van de Assemblee en het comité. De financiële toestand van Perzie is kritiek De Perzische Kamer van Afgevaar digden heeft Zondag de kritieke finan ciële toestand van het land besproken. Een voorstel van de afgetreden rege ring tot vergroting van de bankbiljet- tencirculatie. teneinde een ineenstor ting van de nationale economie te voor komen, werd terzijde gelegd. Besloten werd, dat alle bankbiljetten van 1000 en 500 rial door kleinere coupures moe ten worden vervangen. Daarbij wordt er op gespeculeerd, dat een deel dezer biljetten niet terugkomt, hetgeen winst voor de staatskas zou betekenen. De lonen voor de lopende maand zijn tot op heden nog niet uitbetaald, als gevolg van de financiële moeilijkhe den. Men ziet de toestand somber in. Hoessein Ala is er nog niet in geslaagd een nieuwe regering te vormen. Noodtoestand in Albanië? Engelse bladen melden, dat in Albanië de. noodtoestand is afgekondigd nadat een complot was ontmaskerd, dat de huidige communistische regering wilde omverwerpen. Gezegd wordt, dat de .spanning vooral wordt veroorzaakt door de grote toevloed van Russen naar Al banië in de laatste weken. De Britse regering heeft hieromtrent echter geen enkele inlichting, in Belgrado kan men evenmin een bevestiging van deze be richten geven. Wel is daar bekend, dat een maand geleden voor de Russische ambassade in Tirana een bom is ont ploft en dat dertig personen zijn gear resteerd. POST VOOR DE „ROMA". Post. bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van het -troepejtischip. „Roma", moet. van daag nog op de post worden gedaan, Behalve de gebruikelijke gegevens dient liet adres uitsluitend de vermel ding te bevatten: Aan boord van het troepenschip „Roma" op thuisreis naar Nederland. SCHAAP WIERP VIJF DAMMEREN Een schaap van de veehouder F. Post te Genemuiden heeft het leven ge schonken aan niet minder dan vijf lam meren, hetgeen een vrijwel uniek feit is. Hetzelfde schaap heeft in de afgelo pen jaren reeds enige malen meer dan twee lammeren ter wereld gebracht. Als U aan karpetten denkt W 4 denktUaandeTijdgees^ Ruime sortering extra grote maten 8ILDERDIJKSTRAAT 77-85, AMSTERDAM Twijfel aan welslagen van de conferenfie der Groie Vier De plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken hebben Zater dag weer bijna drie uur zitten twisten over de agenda voor de conferentie van de Grote Vier zonder dat zij enig re sultaat boekten. Zij zijn thans zover ge komen. dat zij dezelfde stellingen ver dedigen, die drie maanden geleden in de eerste nota's weren geponeerd. Men begint zich af te vragen of een confe rentie van de ministers wel iets meer zal opleveren dan een voortgezette pro pagandistische strijd over het Duitse vraagstuk en de oorzaken van de hui dige internationale spanning. Oud-minister 's Jacob heeft Zaterdag in een dagorder afscheid genomen van land- en zeemacht en luchtstrijdkrach ten. De nieuwe minister van oorlog en van marine, ir. C. Staf, heeft op gelijke wijze zijn nieuwe ambt aanvaard en een beroep gedaan op aller steun en mede werking. Concept-PBO voor landbouw is thans gereed De wetgevingscommissie uit de Stich ting voor de Landbouw heeft een con cept voltooid voor een algemene maat regel van bestuur tot instelling van een bedrijfschap voor de landbouw. Het is voorgelegd aan de drie centrale land bouworganisaties en de drie landarbei dersbonden. Indien deze zich met de conclusies van de commissie verenigen, bestaat er tussen de zes organiaties overeenstemming over de vormgeving van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie voor de landbouw. Ongecorrtgeerd) Het bestuur van de Partij van de Ar beid heeft in een door hem uitgegeven verklaring er op aangedrongen, dat, nu een aantal prijzen van eerste levensbe hoeften aanzienlijk zal stijgen op uiterst korte termijn een tooncompen- satie tot stand k-omt. Alleen zo zullen de eerste schokken kunnen worden opgevangen. Tevens zullen er onmiddellijk krach tige maatregelen moeten worden ge nomen om de sociaal zwakke groepen te hulp te komen. Met volledige erkenning van dt noodzaak van de militaire verdediging mag geen ogenblik nit het oog worden verloren, dat aan de dreigende gevaren slechts het hoofd kan worden geboden door een gemeenschap, waarin een waarachtige sociale rechtvaardigheid wordt nagestreefd, aldus het bestuur van de P. v. d. A., dat met voldoening kennis neemt van de plannen tot be lastingverhoging. die de meest draag- krachtigen zullen treffen. De Partij van de Arbeid kan niet aanvaarden, dat tegenover de prijs verhogingen, die van ogenblikkelijke invloed zijn op het levenspeil van de grote massa, de maatregelen die deze prijsverhogingen in belangrijke mate zullen moeten opvangen, op zich laten wachten. Jo van AmmersKüller vrijgesproken De buitengewone kamer van de Am sterdamse arrondissementsrechtbank, die veertien dagen geleden het proces behandelde tegen de 66-jarige Neder landse schrijfster mevrouw J. van Am mersKüller, heeft vanmorgen, uit spraak doende, liet ten laste gelegde niet bewezen en de verdachte vrijge sproken. Tegen haar was veertien dagen gele den een geldboete van f 1.000. subs, vier maanden gevangenisstraf, geëist. DOSAlkmaarsche Courant 5—3 Een groepje redacteuren van de Alk maarsche Courant heeft Zaterdagmiddag, op uitnodiging van de schaakvereniging DOS in het lokaal van de vereniging een schaakwedstrijd gespeeld. De redacteuren verloren tegen de ge trainde DOS-mannen met 35, een resul taat, dat toch al beter is dan hetwelk on langs in een wedstrijd tegen het Hog#" Huys werd behaald (17). Gewonnen werd thans aan het 2e, Se en 8e bord, respectievelijk door de heren Tj. N. Ade- ma, J. Bijlsma Jr. en C. H. Adema. Het list in de bedoeling van DOS t« trachten aan vele grote bedrijven bedrijfs- clubs te doen vormen, teneinde onderling wedstrijden te spelen. De uitslag van de Zaterdagmiddag ge houden wedstrijd was: DOSAlkmaarsche Courant: 1. J. Kooi— G. C. v. Gulik 1—0; 2. P. van Hoven Tj. N. Adema 01; W. SpeetsJ. Bijlsma Jr. 01; A. NijmanJ. Vijzelaar 10; S de BoerK. de Boer 10; J. BoekeiE. de Wandeler 10; F. Appel—W. Middelbeek 1—-0; J. NijmanC. H. Adema 01. Kortsluiiing leidde foi explosie Gaslevering aan Brabant en Limburg gestoord Drie personen zijn Zaterdagmorgen omgekomen bjj een ontploffing in de Staatsmijn Maurits, te Lutteradé, die het gevolg was van een kortsluiting in de schakelruimte van de centrale der mijn. De explosie trad op in het pom pen- en ventilatorengebouw van de cokesfabriek en veroorzaakte daar een zodanige schade, dat de gaslevering aan Noord-Brabant en een deel van Lim burg gedurende bijna twaalf uur on derbroken is geweest. Het stikstofbin- dingshedrijf der Staatsmijnen heeft nog langer stilgelegen. Om negen uur Zaterdagmorgen trad de kortsluiting in de schakelruimte op. Als gevolg hiervan werd een man zwaar gewond. Kort daarop ontstonu een zware ontploffing in het pompen- en ventilatorengebouw. Deze richtte grote schade aan in de installatie en aan het dak van bec gebouw. Twee mannen werden hier op slag gedood, een aantal anderen ernstig gewond, van wie er later nog een in het zieken huis te Heerlen is bezweken. Twee hun ner. de 38-jarige machinist W. Bockting uit Wijk, en de 22-jarige J. Vermeulen uit Geleen, waren in dienst van de Maurits, de derde dode. die men pas uren later bij de opruimingswerkzaam heden vond, was de 64-jarige J. Hen driks uit Geleen, die voor een firma uil Sittard werkzaamheden aan het ge havende gebouw verrichtte. Twee ge wonden worden thans nog in een-zie- kewhwse verpleegd; z$ zijn buiten ge vaar. Door een aantal personen werd voorts licht letsel opgelopen. De slag van de ontploffing werd ver in de omtrek gehoord. Een groot aan tal ruiten bezweek onder de luchtdruk, zo in het dorp Geleen. Minister Van den Brink heeft de directie der Staatsmijnen telegrafisch zijr deelneming betuigd en haar ver zocht, zijn rouwbeklag over te bren gen aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. De commissaris der Konin gin in Limburg, mr. dr. F. Houben. heeft Zondag een bezoek aan de Mau rits gebracht. De Amerikaanse militaire trein van Bremerhaven naar Berlijn kon Zater dag niet de grens van de Russische zone passeren, omdat de Oostduitse spoorwegautoriteiten geen locomotief beschikbaar wilden stellen. Er werd geen reden voor de weigering gegeven In een officiële Amerikaanse verkla ring werd dit incident in strijd met de overeenkomst van New York van 1949 genoemd Deze maakte een eind aan de blokkade van Berlijn. Nieuwe lawines in Wallis Een nieuwe reeks lawines in Zwitsers Wallis heeft Zaterdag de spoorlijn naar Zermatt geblokkeerd. Ongeveer twee honderd toeristen, die het weekend te Zermatt wilden doorbrengen, moesten met een spéciale trein terugkeren. Per soonlijke ongevallen atjo niet gemeld. «K, v Mei Pasen in 1 zich! dat dit jaar wel zeer vroeg valt - een beeldig nieuw schoentje bij Uw mantelpak en Uw ge klede middagjapon. Gracieus van snit, op heerlijk gemakkelijke leest, behoren deze schoentjes tot het aller beste wat U m Neder land geboden wordt nu iedereen moei bezuinigen kon! U beier 'n paar gulden meer besleden Titnlurs zijn de Vosten van reparatie len volle waard omdat ze zoveel langer meegaan en locb mooi blijven ^SCHO£^5TAA/0/Afc NYLONKOUSEN, in alle voorjaarstinten HERENOVER HEMDEN, vaste boord in beige, bleu, grijs DE KOUS MET HET LOODJE, een kwaliteit KHAKI JONGENSPAKJES, alle maten, sanfor. DAMESKOUSEN, links geweven, enorme sortering, 2.65 MATROZENPAKJES prima Jeans, alle ma- HERENSOKKEN, met nylon versterkte voet, 2.98 JONGENSBLOUSES, DE ideale dracht, met borstzak, alle maten, KINDERKOUSJES, in diverse kleuren en strepen, alle maten vanaf 0,98 JONGENSBROEKEN, in blauw en khaki, alle maten, vanaf 5.85 TWEED HEREN PANTALONS, wollen stof, bruin; extra aanbieding 22.95 WOLLEN KINDER BLOUSES, diverse des sins, met korte mouw, alle maten, vanaf 6.65 WOLLEN KINDER BLAZERS, in rood en blauw, pracht kwali teit, vanaf 9.52 WOLLEN JONGENS BROEKJES, met bre tels of ceintuur, diver se kleuren, vanaf 6.16 Koopt bij voorkeur in de morgenuren ALKMAAR EGMOND AAN ZEE Steenenbrug

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 4