Onverwachte critiek van de P.v.dA VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Zware brand op Nederlandse coaster „Bonaire" in Kanaal Regering moet drie problemen trachten op te lossen Stakingsgolf veroorzaakt een grote verkeerschaos in de lichtstad Dinsdag 20 Maart 1950 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Debat over de Regeringsverklaring begonnen Socialisien aan de grens van hun samenwerking mei de K.V.P Dr. Schouten lanceert felle aanval op Mr. Oud Moeilijk, maar succesvol reddingswerk En de plaatsvervangers twistten voort Aanslag op 'n Perzische oud-minister Door student, die spiekte bij examen Productschap voor zuivel en voor pluimvee? Griekse studenten wensen Cyprus bij Griekenland VERBAZING IN DJAKARTA Over verklaring van Hoge Com nrussaris Het eerste kievitsei? Beperking van consumptie en investering een middel Maatregelen zijn logisch en verantwoord „Vrij wittebrood" vier cent duurder Prijzen van broodjes, koek en beschuit nog onbekend Weerbericht KoAi B Zeen en wasrrvddelen ook in prijs verhoogd Als een strovuur Kabinet vergaderde, maar besloot niets BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel 3320 Postgiro 187294 Redactie-, Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN 148e Jaargang No. 67 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p m.m. Familieberichten 20 ct. p. m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e handk goederen) tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct Uitslui tend contant. Abonnementen f 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. RAUWELIJKS had de voorzitter van de Tweede Kamer gistermiddag de be raadslaging over de Zaterdag afgelegde regeringsverklaring geopend en me degedeeld, dat prof. Slimme het wegens zijn kwaliteit van formateur onjuist achtte de debatten bq te wonen, of er werden reeds aan het adres van de rege ring, haar formateur eti 't regeringsprogram onvriendelijke dingen gezegd. Zq kwamen uit de mond van mr. Burger, de wnd, fractieleider van de PvdA, die vjjf partijgenoten op ministerszetels heeft. ten goed maken wat in de regeringsver klaring ontbreekt. r\g HEER BURGERS, die tot 1 Sep tember wnd. fractieleider blijft, waarna mr. L. A. Donker als voorzitter van de PvdA-fractie zal optreden, be gon met een aanval op mr. Oud, wien hij verweet de crisis onnodig te hebben uitgelokt en daarmede de democratie schade te hebben toegebracht De belas- tingverlagings-politiek van de V.V.D. is niet erg gelukkig geweest, aldus spr. De conservatieve aanval op 't regerings beleid heeft geen effect kunnen hebben. De politiek van de heer Oud is op een jammerlijk en kostbaar fiasco uitgelo pen. Volgens spr. heeft de kleine V.V.D.- fractie door toedoen van prof. Romme een onevenredige positie in de rege ringsconstellatie gekregen. Verder meende de heer Burger, dat de vraag rijst of minister Van den Brink niet een minder progressieve koers gewenst acht en sprak als zijn oordeel uit, dat de P.v.d.A. aan de grens is gekomen van het volgen der K.V.P.. als deze op hoop van zegen nieuwe ministers cre- eert. Wat Nieuw- Guinea betreft, drukt de regering zich zeer pessimistisch uit. De wnd. fractieleider van de P.v.d.A. be toogde, dat de Sowjetunie tot het bren gen van offers dwingt, welke door het gehele Nederlandse volk gedragen moe ten worden. Evenals de KV.P staat ook de P.v.d.A. op het standpunt, dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen. Spr. hoopte, dat de ze de Kamer het tempo van de minister van financiën zal volgen. Het komt op de juiste uitvoering van de mogelijkhe den in het regeringsprogram aan. De arbeidsvrede komt z.i. echter in gevaar als men niet terstond tot een nieuwe Iconronde komt. De heer Burger be sloot met de opmerking, dat er tal van vragen openblijven. Het beleid zal moe- QE critiek van dr. J. Schouten (A.R.) was in grote lijnen dezelfde als die, welke hij reeds op de vorige week te Dordrecht gehouden vergadering had uitgesproken. Ook nu verklaarde hij, dat de A.R. volkomen vrijheid van han delen wil behouden, dat de formatie een continuering van het beleid van het afgetreden kabinet is en dat hij slechts had willen medewerken, indien A.R.- mannen met politiek-pariementaire ervaring op behoorlijke posten waren opgenomen. Met leedwezen had de heer Schouten gezien, dat de heer Van Maar- seveen weer in het kabinet is gekomen Hij verklaarde niet begrepen te heb ben, dat de heer Oud heeft medege werkt aan de totstandkoming van dit kabinet. Aangenomen moet worden, dat dit nu het sterke kabinet is, dat de heer Oud wenste. En dan zitten er tien mi nisters in uit de oude regering, die de heer Oud zwak en vermoeid heeft ge noemd. Na erop gewezen te hebben, dat ons volk de ernst van de toestand te weinig inziet, zei de heer Schouten, dal zijn fractie bereid is medewerking te verle nen als het enigszins mogelijk is. Het beleid, zal principieel zakelijk beoor deeld worden. (Zie verder elders in dit blad) De Nederlandse coaster „Bonaire" welke ledig' onderweg was van Lon den naar Bayonne, is Maandagmiddag ten Westen van Dungeness in brand geraakt. Het Noorse stoomschip „K. •I. Knudsen" heeft op twee na alle opvarenden aan boord genomen en heeft koers gezet naar Pernis. De drie overige manschappen zijn aan boord gegaan van de Franse trawler Tarana, welke tevergeefs heeft ge tracht, het brandende schip een haven binnen te slepen. De Britse marine sleepboot „Freebooter" heeft tenslot te het schip naar Brinxham Devon gebracht, nadat haar bemanning de brand had weten te blussen. De Bonaire, een coaster van vijf- 1 honderd ton bruto en thuisbehorende in Groningen, zond gistermiddag plot seling noodseinen uit, nadat er branü was ontstaan in de machinekamer. Tal van schepen, die zich op dat moment in het druk bevaren Engelse Kanaal bevonden, vingen de seinen op en zet ten koers naar het in gevaar verke rende vaartuig. De K. J. Knudsen was het eerst in de omgeving en nam de meeste opvarenden over. Toen de be manning van boord ging, stonden de machinekamer en de. hutten reeds in lichterlaaie. De brand is waarschijnlijk ontstaan in de oliestookinrichting, door het bre ken van het „dagtingglaasje" een met olie gevuld onderdeel van de machine. Vermoedelijk is in de machinekamer gerookt. De Bonaire stond onder com mando van kapitein J. Luit uit Delf zijl. Ook de Maandag gehouden vergade ring van de plaatsvervangers van de Grote Vier bleef zonder enig resultaat De Russische en de Westelijke plaats vervangers beschuldigden elkaar over en weer van maatregelen, die de heer sende internationale spanning hadden veroorzaakt. Na vier uur harrewarren ging men uiteen zonder dat men ook maar iets was opgeschoten. Een student heeft Maandagmorgen geschoten op de president van de uni versiteit van Teheran (Perzie), dr Zan- goeneh. De aanslag werd gepleegd op de trappen van de universiteit. Het slachtoffer kreeg een kogel in de buik, doch verkeert niet in levensgevaar. De dader, die zich thans in arrest be vindt, zou enige tijd geleden betrapt zijn op spieken, toen hij een examen aflegde. Hij zou zich nu hebben willen wreken, omdat hij twee maal voor zijn exar.ten gezakt was. De politie onder zoekt thans nog, of hij relaties heeft met de communistische Toedehpartij. dan wel met Islamitische fanatici. Dr Zangoeneh, die 46 jaar oud is, was minister van onderwijs in het ka binet van de onlangs vermoorde gene raai Razmara De subcommissie organisatie voed selvoorzieningssector heeft de instel ling van een productschap voor zuivel en van een productschap voor pluim vee en eieren in overweging genomen. „Speciale bescherming van Nederlanders is misplaatst" „De verklaring van de Nederlandse Hoge Commissaris wekt verbazing. Het zou misplaatst zijn, indien van de Indo nesische veiligheidsorganen speciale maatregelen werden gevraagd ter be scherming van have en goed, speciaal voor de Nederlanders", aldus heeft de woordvoerder van het Indonesische mi nisterie van defensie, majoor Bachter Lubis tegenover Aneta verklaard. Hij zeide, dat voor de regering de kwestie van de veiligheid een zaak voor het ge hele volk is. „Na de souvereiniteitsoverdracht wer den het leger en de politie, die gecon- co' freerd hadden kunnen worden voor de bestrijding van het bendewezen en de criminaliteit, gedeeltelijk aan deze taak onttrokken om het hoofd te bieden aan relletjes, die georganiseerd werden door Westerling, gesteund door Neder landse troepen, en aan andere opstan den. zoals die te Makassar en te Ambon De aanwezigheid van de KL-troepen op verschillende grote plaatsen is even eens weinig geschikt om ongewenste incidenten te voorkomen. Zodra de troepen van de KL Indonesië verlaten hebben, zullen de vrijkomende TNI- troepen aangewend worden voor de be strijding van het bendewezen", aldus de woordvoerder. Op geheel Java en Madura zijn tot op heden 10.000 bendeleden en leden van strijdorganisaties gevangen genomen van wie 6000 leden van de Darul Islam sedert 1 Maart. Majoor Lubis zeide tenslotte, dat tij dens een zuiveringsactie in de omgeving van Bogor een Nederlands bendelid werd doodgeschoten, die geïdentificeerd werd als Kerkhoven. De bende, waartoe hij behoorde, bestaat uit 200 man, onder v/ie veertig Nederlanders en Ambone zen, aldus de woordvoeder. Voorts zijn Zaterdag in Semarang vijf Nederlandse rampokkers gevangen genomen. Door de heer G. Klok te Lunteren, is in de omgeving van de Rudolfstichting in de gemeente Barneveld een kievits ei gevonden. Hij heeft het de Konii gin aangeboden, in de hoop dat het eerste kievitsei van dit jaar is. DE PRIJSVERHOGINGEN (Van onze economische medewerker) J^RIE PROBLEMEN moet onze regering trachten op te lossen. De vergroting van Nederlands bijdrage in de versterking van de Westeuropese veiligheid (probleem 1), het sluitend maken van de staatsbegroting (probleem 2) en het dekken van het tekort op de betalingsbalans (probleem 3). Doch zulks moet dan zo gebeuren, dat die extra kosten voor de bewapening op zo weinig moge.-jk storende wijze worden verwerkt in de staatsbegroting en de betalingsbalans. Het gaat hier om enorme bedragen. Tot nu toe werd voor onze defensie rondweg ,f 1000 millioen per jaar uitgegeven. Er zal nu gedurende vier jaar 500 millioen per jaar bijkomen. Per jaar vergt onze defensie van 1951 t/m 1951 dus f 1500 millioen zijnde tien procent van ons nationale inkomen. Dit is meer dan welk ander Westeuropees land ook. Egalisatiefonds moet toepassen name lijk gestegen tot f 450 millioen. Dit bedrag heeft men nu terugge bracht tot f 200 miüioeni zodat de con sument moet bijpassen in de vorm van hogere prijzen een totaal bedrag van f 250 millioen. M.a.w., wij allen moeten reëele prijzen van de wereldmarkten nu grotendeels volledig betalen in de prijs van het artikel, dat wij in de winkel kopen. Doeh dit betekent ook, dat in feite onze indirecte belastingen met f 250 millioen zijn gestegen. Uit rechtvaardigheid heeft de regering voor haar andere belastingen daarom nieuwe bronnen gezocht. Nu naderen wij ook het verband tus sen bewapening, begroting, betalings balans. Hoe werd de invoer beperkt Wij kopen veel te veel in het bui tenland en wij voeren veel te weinig uit. Wij moeten dus minder invoeren. De consumptie is echter vrij en men wenst ook geen distributie in te voeren. Om nu toch die consumptie te be perken, zoekt men een omweg: men laat de prijzen stijgen en men verhoogt de belastingen op de, vooral luxe arti kelen. Automatisch kan men dan min der kopen. Overstappen naar andere artikelen is ook moeilijk, daar juist de eerste levensbehoeften in prijs stijgen. Die prijsstijging wordt bereikt door de subsidies gedeeltelijk af te schaffen, hetgeen tevens een verlichting van de schatkist is van f 250 millioen. (Zie verder elders in dit blad.) Die f 500 millioen extra komen voor de - (dus f 250 millioen) uit nieu we belastingen. Voor de andere f 250 millioen zal er een langlopende lening worden gesloten (eventueel verschei dene kleinere). De nieuwe belastingen ad f 250 mil lioen per jaar worden slechts ten dele gezocht bij de gewone man Groten deels haalt men die uit verhoging van de vennootschapsbelasting en invoering van een inkomstenbelasting op de v/insten, die men uit bedrijven trekt (wij schatten deze opbrengsten teza men op f 100 millioen) verhoging om zetbelasting op luxe-artikelen en mo torrijtuigenbelasting. Men heeft niet de gewone man ook nog met deze belastingen willen ver zwaren, omdat hij (en dat geldt dan voor het gehele volk) toch al de druk op zich krijgt van de opheffing van de subsidies op suiker, meel, marga rine en spijsvetten. Door de enorme stijgingen van de grondstoffenprijzen na het conflict in Korea is het bedrag, dat de regering uit het Landbouw Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de bakkers van hun organisaties zeer binnenkort een advies omtrent de nieuwe prijs van „vrij wittebrood" zui len krijgen. Verhoging is onvermijde lijk door de stijging van de prijs der witte bloer.. Dit advies zal waarschijn lijk een prijsverhoging van vier cent per br ad van 800 gram behelzen. Men verwacht geen adviezen omtrent de prijzen van artikelen als luxe broodjes, koek en beschuit, doch aangenomen kan worden, dat deze en dergelijke producten, afhankelijk van de prijsver hoging van de grondstoffen waaruit leze zijn samengesteld, in dezelfde verhouding als die van het wittebrood zullen stiigen. Op banket heeft de stij ging van de meelprjjzen minder in vloed, al zal de verhoogde suikerprijs ook r.oeten meetellen. Verwachting, geldig tot Woensdag avond: Overwegend droog weer met overdrijvende wolkenvelden, vooral in het Zuiden van het land. Zwakke tot matige wind uit Noor delijke richtingen. Vannacht vooral in het Noorden van het land zware nachtvorst. Morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als van- j^AAR de B.O.A.C. op de route Singa poreLonden geregeld dieren moet vervoeren, heeft deze Britse iuchi vaar,maatschappij de eerste dieren- steward in dienst genomen. Dat dit geen overbodige luxe is, bleek toen dezer dagen enkelen van een vijfhon derdtal apen, met een BOAC-toestel op weg van Cairo naar Rome, uit hun kooien wisten te ontsnappen en vervol gens eerst hun soortgenoten en daarna vier en twintig papagaaien bevrijdden welke snode vogels prompt goed met kwaad vergolden en op hun bevrijders gingen jagen, zodat het grondpersoneel in Rome ter apen- én papagaaien- jacht moest tijgen. Zal me een gekrijs geweest zijn. O Het jachtavontuur van Frank Perkins uit Pearl River, een dorp bij New York, was echter nog oorverdovender. Die legde aan op een (kennelijk bonte) kraai, maar raakte een vuurwerkfabriek. De wegen in de omtrek waren uren lang geblokkeerd door auto's met lieden die voor „de atoomontploffing" trachten te vluchten. Nu we toch door de jachtkoorts ge grepen zijn: De „Miami Herald" heeft ontdekt dat er een „fantastisch plan" bestaat om ongehuwde mannen uit Miami als echtgenoot te verkopen aan rijke vrouwelijke toeristen die bij de mannenjacht geen geluk gehad hebben. Binnen drie weken zou in een groot hotel „veiling" gehouden worden, de bruidegom zou 90 van de koopsom krijgen, de organiserende vereniging 10 »/o. Wie er ook voor dat onge trouwd blijven verantwoordelijk moge zijn, zeker niet de asbest-millionnatr Ibmmgr BfonvBJ». Dte Mat ttch voute* week van z'n achtste eega scheiden. „De volgende moet een verstandige rij pere vrouw zijn, zoiets als Ava Gard ner of Paulette Goddar.d", aldus Tom my. Mevrouw Anna Sosnovsky uit San Francisco mag ook scheiden. Omdat de rechter het met haar eens was dat het geen pas gaf dat (gepensionneerd) manlief haar elke morgen om vijf uur wakker maakte met een fluitketel. Nog meer muziek: Op order van gene raal Ferenbaugh. commandant van de in Korea vechtende zevende Ameri kaanse divisie, moet de militaire kapel Die duurdere zeep wordt natuur lek weer gecompenseerd, doordat van de divisie in de frontlinie zoveei mogelijk muziek maken. Zo kon her dezer dagen gebeuren dat enkele uren nadat de Amerikanen een heuvelrug veroverd hadden, de Chinese doden opgeruimd werden terwijl het divisie- dansorkest „Stardust" speelde. „Some times I wonderSoms vraag ik me wel eens af) luidt het begin van deze „song" En Theodoor zich maar afvragen wanneer hij nou eens zo'n steentje vindt als ze in die mijn aan de monding van de Oranje rivier in ZW Afrika gevonden hebben: Een blauw witte diamant van ongewone zuiver heid waarvan de waarde op achthon derd duizend gulden geschat wordt. Over gevonden voorwerpen gespro ken: In San Diego plaatste de heer Bargenet' in de „tPnion-Tribune" de volgende advertentie: Verloren een bruinieren portefeuille bevattende fo to's en persoonlijke papieren en 350 dollar. Vinder mag portefeuille, pape rassen en foto's houden maar ik ben zeer aan die 350 dollar gehecht. Dat het overigens de moeite loont de krant goéd te lezen bleek in New York waar 'tl inbreker, die de vorige maand 10.000 dollar uit een juwelierszaak stal, nog eens terug kwam omdat hij in de krant gelezen had dat hij voor 150.000 dollar aan juwelen in de geopende safe had laten liggen. Ditmaal was z'n buit 200.000 dollar waard, Q Rita Hay- worth ook terug. Uit Nairobi naar de Riviera. Echtgenoot Alt Khan blijft nog een beetje op groot wild jagen. Theodoor hoopt maar dat hij geen bonte kraaien en Rita geen Tommy ontmoet. Een grote menigte Griekse studen ten demonstreerde dezer dagen te Athene voor een vereniging van het eiland Cyprus met Griekenland- Het massale karakter van deze be toging is op de foto duidelijk te zien. De stijging van de prijzen van oliën en vetten heeft in de maand Feb tari verder doorgewerkt. De heffingen op deze grondstoffen zijn dientengevolge aanmerkelijk verhoogd. De fabrikanten van toiletzeep, huis houdzeep, zeeppoeder en zelfwerkende wasmiddelen hebben zich dan ook ge noodzaakt gezien de prijzen van deze producten te verhogen. De stakingsgolf in Parijs heelt zich gisteren met de snelheid van een strovuur uitgebreid. Taxichauffeurs en het personeel van de buurtspoorwegen hadden zich 's morgens reeds op bevel van hun vakorganisaties aangesloten bq de staking van de buschauffeurs en een deel van het metropersoneel. Enkele uren later legden ook een duizendtal arbeiders van de vrachtvervoersbedrijven het werk neer. teravond overtuigd, dat de staking zich zou uitbreiden tot buiten Parijs en ook tot andere bedrijven. De premier, Queuille. heeft Maandagavond een ka binetszitting bijeengeroepen, ter be spreking van de situatie. Deze verga dering eindigde zonder dat er besluiten werden genomen. Vandaag zal de Raad Van Ministers bijeenkomen om de toe stand verder onder ogen te zien. Voorts ontstonden er moeilijkheden bij het treinverkeer op de grote lijnen. Ten slotte riepen ook de vakverenigin gen van employé's in de gas- en elec- triciteitsbedrijven een onmiddellijk in gaande staking uit ter verkrijging van hogere lonen. Door de snelle uitbreiding van de vervoersstaking moest het leger drie honderd vrachtauto's extra inleggen, om althans enigermate in de behoefte aan vervoer tegemoet te komen. Ltcten wm bat pavtemeoi warm gis- In Zwitserland is een onafhanke lijke communistische partij gevormd, die los van het Kremlin staat. Oprich ters zijn een aantal personen, die uit d« officiële communistische partij zijn getreden.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1