Stad en Omgeving r Modelflats Vroom «Jreesmaou Aat Soeeker Zaans Kamerkoor zong fragmenten uit Bach's Mattheus Passie AGENDA Samenwerking tussen de Alkmaarse Bestuurders Bond en het I. v. A. O. De gulden regels van Pythagoras De slachtveemarkt van Maandag PASEN Eierendrive Alcmaria Bigamist vrijgesproken Alkmaars Bedrijfsvoetbal gaat het eerste lustrum tegemoet Een eenzijdig gebruik van kunstmest betekent ramp voor ons land Zij reden mee... Aannemen Jan! DINSDAG 20 MAART 1951 Wijdingsavond in Huize Westerlicht De bewoners van Huize „Wester- licht" en hun gasten beleefden giste ren een zéér geslaagde Wijdings avond, met de uitvoering van frag menten uit Baeh's Mattheus Passie, uitgevoerd door het Zaans Kamerkoor o.l.v. dirigent Hein Graefing. Opval lend was, dat deze uitvoering in ka mermuziekvorm en met beseheiden middelen uitgevoerd, tooh boeide en aan de devote sfeer van Baeh's mu ziek niet de minste afbreuk deed. Naast de vele groots opgezette uit voeringen van dit werk was het zeker interessant ook in deze vorm te horen musiceren. Het Zaans Kamerkoor be schikt over uitstekend stemmateriaal en de dirigent laat muzikaal en met veel tekstbegrip zingen. Vocaal heeft dit ensemble ons van de choralen veel laten genieten; zij werden zeer kunst zinnig en prachtig vertolkt. Wat de solisten betreft het volgende; de so praan Dien Slop, heeft een goed stem geluid en muzikale voordracht, maar op deze avond althans stond zij met de zuivere intonatie wel eens op ge spannen voet. De alt Dora Graefing Koelman boeide door stijlvolle inter pretatie en mooi getimbreerde stem. De tenoren P. de Jager en Piet Ge- nemans zongen zeer verdienstelijk hun partijen. De bas Vreek Kaptein had uitnemende momenten, maar kan in de voordracht over het algemeen nog wel wat vrijer zijn. De bekende viool solo in Baeh's werk werd goed ge speeld door Wil Peeters. Een extra compliment komt toe aan de pianiste Rie de Jong, die de gehele avond voor een uitstekende en muzikaal verant woorde begeleiding zorgde. Jammer, dat haar spel tegen het einde door een Onze modern ingerichte aan de Karl Marxstraat zijn vandaag geopend van 14 17 uur en van 19-21 uur Woensdag 21 Maart van 19-21 uur ALKMAAR V. springende snaar in de vleugel, werd gestoord. Ds. Bloemhoff las tussen de frag menten het Evangelie van Mattheus. hetgeen voor de toehoorders veel bij droeg tot een goed begrijpen van Baeh's werk. Ds. Bloemhoff besloot de avond met de woorden: „Nu gaan we stil naar huis met dank aan God, Bach, koor en solisten." De algemeen indruk van deze Bach- avond was niettegenstaande het frag mentarische beeld, toch zeer indruk wekkend. en als wijdingsdienst op de eerste plaats bijzonder geslaagd. Ms. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Victoria Theater, 8 uur: IJscoman kijk uit (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Het liefdeleven van Carmen (13 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Man nen (14 jaar); Cinema Americain, 8 u.: The big lift (14 jaar). Wapen van Haarlem, 8 uur: Leden vergadering Witte Kruis. Harmonie, 2.30 uur: Ned. Ver. van Huisvrouwen „Het werk van de Na zorg". WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag, 's Middags om 2.30 uur matinee. Café Tom (Waagplein) 8 uur: Sport film „De midvoor". SchooEvoef hal wedstrijden Zes en twintig elftallen, samenge steld uit leerlingen van een groot aan tal lagere scholen uit Alkmaar, Bergen. Egmond en Heiloo zullen elkaar op 27 en 28 Maart op het sportpark bekampen in de jaarlijkse school-competitie. De finale zal op Maandag 30 April (Koninginnedag) worden gehouden. Vrolijke toneelavond in hei Gulden Vlies Toen wij trouwden, Ned. Volkstoneel De toneelavond die gisteren in het Gulden Vlies is gegeven, was georgani seerd door de Alkmaarse Bestuurders- bond en het Instituut voor Arbeiders- Ontwikkeling en heeft veel belangstel ling getrokken. De heer Schinkel, voor zitter van het Instituut, kon tenminste aan een uitstekend bezette zaal het welkom toeroepen. Hij sprak zijn vreug de hierover uit, omdat deze laatste avond van het seizoen een aansporing voor het bestuur was om ook het vol gende seizoen toneelavonden van goed gehalte te organiseren en ook de mu ziek er bij te betrekken door een op treden van de Haarlemse Orkest Ver eniging. Hij hoopte dat wederom velen het werk van het IvAO door steun mo gelijk zouden maken en dankte de heer Mooyman en Buwalda voor hun vele •werk en ook de heer Mooij, directie Gulden Vlies voor zijn steun. Wij twij felen niet of het Instituut zal slagen. Het comité had voor deze avond de keuze laten vallen op een vrolijk stuk, „Toen wij trouwden" van de bekende Engelse schrijver J. B, Priestley, dat gespeeld werd door het Ned. Volks To neel onder leiding van Groeneveld en Sterneberg. De aanwezigen hebben zich kostelijk geamuseerd. Priestley heeft zich met dit stuk wel sterk naar de komische kant gericht en het Volkstoneel heeft het ook geheel naar die zijde gespeeld. Het gegeven is een vreemd avontuur dat beleefd wordt door drie achtens- Laatste voordrachtavond der Blavatsky-loge Op de laatste bijeenkomst ln dit werk- seizoen van de Theosofische Vereniging sprak gisteravond in Valks Lunchroom mevr. E. v. d. BergBoldingh over „De gulden regels van Pythagoras". Zij gaf hierbij niet zozeer een beschouwing over zijn baanbrekend werk op mathematisch terrein als wel over zijn wijsgerige arbeid. De oude Grieken zochten de schoonheid en de harmonie in alle dingen en hebben grote invloed uitgeoefend op de bescha ving van de Westelijke landen. Grote en begaafde mannen werden door dit betrek kelijk kleine schiereiland voortgebracht: Plato, Socrates, Aristoteles en vele, vele anderen. Pythagoras, wiens vader een een voudig edelsmid was, werd reeds op jeug dige leeftijd getroffen door de grootsheid van het heelal, door de eeuwige banen en wenteling der hemellichamen en nij zag hierbij de mensheid als een donkere vlek in de schoonheid der schepping. Hij ver liet zijn land en zijn volk om een oplossing te gaan zoeken voor de diepste problemen van het leven. Hij maakte verre reizen en ontving zijn onderricht van de grote wijs geren van Indie, Egypte en Babyion. Na dat hij op zes-en-vijftigjarige leeftijd in Griekenland was teruggekeerd, stichtte hij daar een filosofische school en ver deelde zijn leerlingen in twee groepen: degenen, die nog in het volle leven ston den maar dorstten naar meer kennis, en anderen, die het zwaartepunt legden in het -niet-geopenbaarde en een verre vol maaktheid zochten. Hij stelde voor de eer ste groep een aantal .gulden regels" sa men, die eerbied voor de Schepper en alle schepselen bevalen, en een eenvoudig en waardig gedrag. Zelfbeheersing en zwijg zaamheid waren geboden en zijn leerlin gen mochten zich niet hechten aan de din- De handelaren, die in de afgelopen week duur moesten inkopen, hielden bij de aan voer van gister tevens nog rekening met het feit, dat vele slagers voor de Paasweek reeds hadden ingekocht op de verschillen de gehouden tentoonstellingen. Vandaar dan ook, dat er maar weinig vette koeien waren, die vlug en tegen hoge prijzen zijn verhandeld. Bij de nuchtere kalveren werd wederom een stug vasthouden aan de door de ver kopers bepaalde prijzen geconstateerd. Toch was de handel vlug, grotendeels doordat er veel werd aangekocht voor de vleeswarenf abrieken. De aanvoer van varkens was voldoende In het begin ging het even lui, later ech ter vlug, zodat een doorlopende goede handel kon worden vastgesteld. De prij zen. die boven die van verleden week uit gaan, waren mot korting op 't levende ge- wicht. De slachtveemarkt van 26 Maart a.s. (2e Paasdag) wordt gehouden op Dinsdag 27 Maart. gen der aarde, die alle vergankelijk warA. Bovendien dienden zij iedere avond de ge hele, afgelopen dag te overzien en zich hun verkeerde handelingen te verwijten. Het maat-houden was één van de voor naamste regels. Zij, die deze voorschriften navolgden, konden op een goede dag over gaan tot de tweede groep, tot de zoekers, die het heimwee in zich hadden naar de volmaakte schoonheid en de liefde ^an de Schepper. Ook voor hen golden dezelfde gulden regels, maar de zin was voor hen veel dieper. Zij doorvoelden inniger de wetmatigheid van de schepping, de ver bondenheid met hun medeschepselen en zij wensten aan de vervolmaking van deze schepping mede te werken. Pythagoras meende dat in iede.e mens een volmaakte mens sluimerde, die hunkerde naar open baring en dat zij, die aflieten van het aardse, konden doordringen tot in de voorportalen van de schoonheid der schep ping. aldus besloot de spreekster haar met veel bezieling gehouden voordracht. De avond werd besloten met een interes sant debat over verschillende problemen. waardige echtparen in een provincie plaatsje in Yorkshire. Als het stuk be gint vieren deze drie echtparen juist hun zilveren bruiloft, want zij zijn op dezelfde dag door dezelfde geestelijke getrouwd. Men voelt direct hoe de ver houdingen in deze drie huwelijken zijn geworden. Maar dan komt plotseling als het ware een bom m dit keurige familie-ensemble vallen. De nieuwe or ganist heeft n.l. ontdekt, dat de geeste lijke, die de echtparen vijf en twintig jaar geleden in de echt verbond op dat moment nog niet bevoegd was. De hu welijken waren dus niet geldig. En dan dringt het tot de echtparen door dat ze vrij zijn, wat aanleiding geeft tot aller lei dwaze verwikkelingen. Maar als dan ten slotte uitkomt dat het sluiten der huwelijken toch geldig was, ontstaan weer heel wat veranderingen ten gun ste van de verhoudingen tussen de paren onderling. Van de kluchtige zijde gespeeld Het Ned. Volkstoneel heeft het stuk geheel gespeeld'naar de kluchtige zijde, ten minste het grootste deel der uitvoe renden. Een enkele maal leidde dit tot overdrijving, waardoor enige scen-s minder tot hun recht kwamen. Het op treden van de persfotograaf was meer malen wat al te veel gericht naar de klucht en niet naar het blijspel. Dit deed de vertolking van Hans Tiemeyer schade. De drie echtparen, zowel de dames als de heren waren uitstekend. Elly van Stekelenburg als Annie Par ker en Annie Verhulst als mevrouw Soppitt waren bijzonder op hun plaats in deze familiegeschiedenis. De rol van Tine Medema was minder succesvol uit gewerkt door de auteur. Ferd. Sterne berg, Hans van Meerten en Wim Kou- wenhoven vormden een kostelijk trio, dat veel tot het welslagen heeft bijge dragen. Opmerkelijk was ook nu weer Marie Faassen, die in de iets kleinere rol van Juffrouw Northrop een groot succes behaalde. Tine de Vries bracht een aardig getypeerde dienstbode, ter wijl Guusje de Bree en Anita Menist door hun attractief optreden zeer de belangstelling hadden. Wim Hart maak te van de rol van Gerard wat mogelijk was. De auteur had deze rol wel iets meer kunnen uitwerken. De toeschouwers hebben door een langdurig en hartelijk applaus getoond met deze vrolijke toneelavond zeer inge nomen te zijn. Voor het volgende sei zoen heeft men de beste verwachtingen. G. MAN AANGEHOUDEN De Alkmaarse politie heeft in een logement alhier een man aangehou den, die vanwege Justitia nog een vonnis te goed had. Ook voor een an der geval was zijn opsporing gevraagd. Bij uw kop koffie NOUGAT-EIEREN EN SCHUIMKUIKENS MET SLAGROOM en bij uw diner PAASTAARTEN SLAGROOMPUDDING VAN RITSEVOORT Tel. 2801 b.g.g. 5708 Chocolaterie Patisserie Het is langzamerhand traditie gewor den, dat de klaverjasafdeling van de voetbalvereniging Alcmaria Victrix, ter gelegenheid van feestdagen, een drive organiseert. Daarom was natuurlijk het aanstaande Paasfeest een dankbare ge- legnheid een eieren-drive te houden. Achtenveertig klaverjassers hadden zich gisteravond in café „Tom" verzameld, om elkaar met lagen en listen de eieren „af te snoepen". In groep I ging het koppel Frans StennebergFrits Helderman met de eerste prijs naar huis. Op de tweede plaats eindigde Jan de Ruijter en Jan Untied, op de voet gevolgd door Wim Muller en Piet de Buijzer. Theo van der Leek en Hans Bedijn werden winnaar in de B- afdeling. De winnaars van de twee af delingen gingen daarna tegenover elkaar zitten om elkaar de Grote Paas- prijs te betwisten. Het was het koppel van afdeling I, dat het grootste aantal punten verzamelden. Frans Stenneberg en Frits Helderman waren toch goed cp dreef. Met Ab Helderman en A. Govers moesten zij namelijk boven dien nog de prijs voor het grootste aantal marsen delen. Veertien dagen geleden eiste de of ficier van justitie mr. Meischke drie maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk tegen Antoon v. d. O. te Egmond aan de Hoef. De officier had de ver dachte bigamie ten laste gelegd, v. d O. verontschuldigde zich voor de rechtbank dat de vrouw, waarmede hij in Indonesië samen leefde, nadat zijn eerste vrouw niets meer van hem wil de weten, hem geheimzinnige drank jes had toegediend. Ten slotte is hij met haar getrouwd, zonder te weten dat zijn eerste vrouw nog in leven was. De rechtbank meende dat niet was komen vast te staan dat verdachte kon v/eten dat zijn eerste vrouw nog leef de en meende daarom dat v. d. O. •moest worden vrijgesproken. DOOPPLECHTIGHEID VAN DE BAPTISTE GEMEENTE Mede naar aanleiding van een inge zonden stuk in dit blad, betrekking hebbend op het verslag inzake de doopdienst der Baptiste Gemeente te dezer plaatse, deelt men ons van wel ingelichte zijde mede, dat het (ter re dactie ingekorte) verslag de mogelijk heid heeft geschapen voor het ont staan van een misverstand. De plaatse lijke predikant ds. C. van Wier heeft n.l. niet gesproken over de onkies heid van nieuwsgierigen, zodat enig vgrwijt, ais zouden bezoekers niet wel kom zijn geweest, geen deel treft. Het verslag is op dit punt niet geheel juist geweest. MEESLEPEND GEVAL Gisteren om ongeveer acht uur kreeg een veekoper de schrik van zijn leven, toen hij plotseling voelde hoe hij let terlijk werd voortgesleurd langs het toch reeds levendige tafereel van de Maandagse slachtveemarkt. Wat was het geval? De portierknop van een passerende auto was in zijn leren jas blijven haken, met het bovengenoemde gevolg. De jas scheurde op twee plaat sen, maar de bestuurder van de auto beloofde de schade te zullen vergoe den. Nieuwe seizoen staat voor de deur In de gisteren in de bovenzaal van café-restaurant „Tom" gehouden alge mene vergadering van de Alkmaarse bedrijfsvoetvaiverenigingen heeft een groot aantal afgevaardigden van ge dachten gewisseld over de competitie in het vorige jaar, waarna de plannen gesmeed zijn voor het komende sei zoen, dat begin Mei zal aanvangen. Voor het zover is, zullen nog verschil lende hindernisen, waarvan de ter rein-schaarste de voornaamste is, ge nomen moeten worden, maar het wel dadig enthousiasme, waarmede de „ge- uoeR !ij:th( irisvoetballers" gisteravond hun belangen bespraken, doen voor de nieuwe competitie het beste verwach ten. Reeds thans is vastgesteld, dat op Zaterdag 9 Februari 1952 in het „Wa pen van Heemskerk" de traditionele huldigingsavond gehouden zal worden waarop tevens het eerste lustrum her dacht zal worden. Het uitgebreide jaarverslag van de secretaris, de heer C. Neef, maakte gewag van een zeer geslaagd seizoen waarvan 30 elftallen 180 wedstrijden speelden. Weliswaar was de regen in vele gevallen spelbreker en moest men zich deswege bij de bekerwed strijden bepalen tot de winnaarsronde, maar toch hebben velen ook in 1950 hun vreugde en ontspanning aan het bedrijfsvoetbal beleefd. In de 180 wed strijden werden 671 doelpunten ge maakt. De medewerking van de scheidsrechters was ook nu weer zeer groot, waarvan met erkentelijk heid -werd getuigd. Er waren arbiters, die 16 tot 18 wedstrijden hebben ge leid. Op het Randers-terrein werden 97 wedstrijden gespeeld, op het terrein van Kolping Bops 37, het veld van Alkmaar 34 en op het Gem. Sport park 12. Dat de competitie een vlot verloop had, was voornamelijk te dan ken aan de competitieleiders, de heren H Brinkman en J. Nijhuis. Op 1 Januari 1950 waren 29 bedrijven met 30 elftallen aangesloten. In de loop van het jaar trad nog een elftal toe. Het traditionele zwemfeest. Na afloop, van de competitie orga niseerde de A.B.V. weer het traditio nele zwemfeest, dat door 586 personen werd bezocht, 113 deelnemers, 74 mede werkers en 111 genodigden telde. De heer Neef besloot zijn keurig jaarver slag met de opwekking de richtlijnen na te leven, opdat het bedrijfsvoetbal ook_ inderdaad genoeglijkheidsvoetbal zal blijven en uitte de wens, dat het vijfde seizoen een bijzonder goed en sportief lustrumseizoen zou worden. De voorzitter, de heer G. P. Hart- land, dankte de secretaris niet alleen voor zijn verslag, maar tevens voor het zeer vele werk, dat de heer Neet ook in 1950 voor de Alkmaarse be drijfsvoetbalverenigingen heeft ver richt. Indien ooit dan was in dit geval het klaterend applaus, waarmede de aanwezigen hun instemming met deze woorden betuigden, verdiend. Uit het financieel overzicht van de penningmeester, de heer N. Schats. bleek, dat het batig saldo f211,36 be droeg. De begroting voor 1951 sloot met een bedrag van f 1850.—. Ook hem werd hartelijk dank gebracht voor zijn nauwgezet beheer en de arbeid, welke hij zich getroost heeft. In de nieuwe kascommissie hebben zitting de heer A. Bruin ('t Hooge Huys), alsmede vertegenwoordigers van S.O V.A. en Chevrolet Boys. Bij de bestuursver kiezing werden de heren G. P. Hart- land, voorzitter en P. Nijhuis, compe titieleider, bij enkele candidaatstelling herkozen. Verschillende bedrijven bleken in teresse voor volleybal te hebben. Hier over zal binnenkort een causerie wor den gehouden. Uitvoerig werd gespro ken over het komende seizoen, de in deling van de competitie, de terrein- moeilijkheden en wat verder met het bedrijfsvoetbal samenhangt. Besloten werd ook dit jaar weer een zwem feest te organiseren. De winnaars (res- sen) zullen op de jaarlijkse huldigings avond de prijzen ontvangen. De voor zitter, de heer G. Hartland, memo reerde, dat de onlangs gehouden hui- •iigingsavonri perfect geslaagd is. Hu dankte de tonelisten, die hieraan heb ben medegewerkt, de feestcommissie en in het bijzonder de heer A. Bruin, die zeer veel tot het succes van de avond heeft bijgedragen. Prof. Hudig tot oud-leerlingen: „Laten we goed begrypen, dat we opnieuw voor ernstige problemen staan,H aldus professor Hudig op de bijeenkomst van oud-leerlingen van Rijkstand- bouwwinterscholen in zaal Igesz te Schagen. „Het gaat niet goed met onze grond en het gaat niet goed met de bemesting. Het is niet mijn bedoeling hier sensatie te verwekken. Men zal uit mijn mond niet horen, dat we de kunstmest moeten laten varen en men zal evenmin van my horen, dat we uitsluitend stalmest of compost moeten gaan proberen. Maar wel wil ik n er van trachten te doordringen, dat we niet kunnen doorgaan op de manier waarop we op het ogenblik bezig zyn." Naast kunstmest, stalmest en compost Prof. Hudig vervolgde zijn betoog met op te merken, dat Nederland zich niet de weelde kan veroorloven van misgewassen of steeds maar durende veeziekten. „We zullen ons bewust moeten worden, dat deze misgewassen en de veeziekten voor een groot deel zijn terug te voeren op de verkeerde wijze van bemesten van onze grond. De strijd die we moeten voeren om deze zienswijze ingang te doen vinden, is even zwaar geweest als die van pro fessor Liebig en zijn medewerkers een honderd jaar geleden. Het conserva tisme, dat de mens en vooral de boer eigen is, maakte, dat zij met grote ge reserveerdheid stonden tegenover dé kunstmest. Maar de toenemende bevol king dwong de mensheid uit te zien naar nieuwe wegen. De uitgemergelde grond moest hogere productie opbren gen, wilde men een einde maken aan het gebrek, dat Europa ieder jaar meer bedreigde. Die nieuwe wegen heeft men toen ingeslagen. Over alle linies heeft de kunstmest de strijd gewonnen en de productie is met sprongen omhoog ge gaan. Tot men plotseling ontdekte, dat de gift van kunstmest niet voldoende was en de misoogsten terugkeerden. Gelukkig vond men het middel om de kwaal te bestrijden en het bodem onderzoek, dat aantoonde, waar de grond behoefte aan had en waarvan een te veel was, deed zijn intrede. Met tal van voorbeelden demon streerde professor Hudig de moeilijk heden en tegenstrijdigheden, die zich voordeden, waardoor de boer niet kon begrijpen, dat hij na jarenlang kalk of kali te hebben gegeven er plotse ling mee moest ophouden, omdat de werking tegenovergesteld was. Geen magazijn. De grond is geen magazijn, waarin men de kunstmest maar in ongelimi teerde hoeveelheid kan opslaan, aidus spreker. Alles moet weloverwogen ge beuren. De boer, die eens zei, dat het in plaats van eenvoudiger moeilijker was geworden, heeft gelijk gehad. Meer dan een eeuw geleden bond men de strijd aan voor een hogere productie. En de steeds toenemende bevolking van de aarde is er oorzaak van, dat die strijd nog niet gewonnen is. Laten we bedenken, nu we ons weer moeten bezinnen op nieuwe we gen. De wetenschap heeft aangetoond, dat de grond een prachtige buiferwer- king heeft ten aanzien van bepaalde kunstmeststoffen. Ten opzichte van de stikstofhoudende meststoffen is dat echter slechts het geval, indien de grond voldoet aan bepaalde eisen. Er moeten bepaalde bacteriën in de grond voorkomen. En deze bacteriën worden er niet door de kunstmest ingebracht. Spreker had in Indonesië en Engeland onderzoekingen gedaan en met ver schillende vooraanstaande mensen ge sproken en hij is tot de overtuiging gekomen, dat men er met kunstmest alleen niet kan komen. Wij zullen, zo betoogde spreker, wil- De tandarts Elema uit Bergen stapte in zijn auto, die hij voor een winkel had geparkeerd en reed met 'n vlot gangetje naar de ma nége, die anderhalve kilometer verder ligt. En daar werd hij tot zijn verbouwereerde verbazing door 'n zwaaiende manége- meester begroet met wilde waar schuwingskreten Van de achterbumper stapten een jongetje van drie en een meisje van vier jaarZe wa ren voor de winkel op de auto geklommen en ze hadden zich tij dens de snelle rit goed vast ge houden. ,,'t Ging jèkker hard", zei het knulletje. En het meisje peuterde bedachtzaam in haar neusje. Burgerlijke Stand Geboren: Maartje M„ d. v. L. J. Schouten en M. Pieters. Johannes P. J„ z. v. C J. Kraakman en J. C. Blanken- daal. Arend F„ z. v. H. Knol en R Zwage. Hendrika E. C., d. v. C. Ploeger en H. E. Steur. Anna H., d. v. C. Hes- sing en A. Veis. Overleden: Cornells Kroon, 77 jaar. Franciscus C. de Munk, 72 jaar, geh. m. A. C. Jongbloed. ONPRACTISCHE REM. Een 19-jarige wielrijder kwam giste ren wel zeer plotseling tot stilstand, toen de stang van zijn spatbord in een der wielen geraakte. Hij viel van zijn fiets en bekwam een niet ernstige ver wonding aan zijn hand. In het politie bureau werd het beschadigde li chaamsdeel verbonden, waarna de wielrijder naar huis kon terugkeren om zich onder behandeling van de huisarts te stellen. DEZELFDE INITIALEN Om misverstanden te voorkomen de len wij op verzoek van de heer A. de Vet, bleekwaterfabrikant alhier, mede. dat het berichtje over een door een ze kere A. de V. gepleegde houtdiefstal, niet op hem betrekking heeft len we het micro-organisme in de grond weer tot nieuw leven wekken, onze toevlucht moeten nemen tot com post, omdat ook de staimest niet de gunstigste levensvoorwaarden voor de in de grond noodzakelijke bacteriën schept. De handen ineen. In een hartstochtelijk pleidooi wees prof. Hudig er op, dat het noodzakelijk is, dat de boerenstand en de weten schap zich op dit probleem bezinnen. „We komen er niet, door met elkaar te kibbelen en te trachten elkaar op fou ten te wijzen. Laat het besef toch tot u doordringen, dat we voor precies dezelfde problemen staan als onze voorouders: de productiviteit van de grond opvoeren en behouden. We heb- ben nog enkele jaren om deze proble men op te lossen. Ze zullen steeds urgenter worden, vooral ook omdat de medische wetenschap onomstotelijk aantoont, dat producten van een te eenzijdig bemest land, schadelijk kun nen zijn voor mens en dier. Het gaat er bovendien om onze grond te redden'. Sprekende over de structuur van de grond wees prof. Hudig er op, dat de stofwolken in de IJpolder een waar schuwing zijn. Verschillende boeren komen nu tot mij, aldus spreker en zeggen: „Je hebt gelijk gehad". Laat dit besef algemeen worden. Dat is noodzakelijk, omdat de compost een duur product is en de vervaardiging ervan nog in de kinderschoenen staat. Probeer het in het klein, of wat nog beter is, sla de handen ineen en tracht op coöperatieve grondslag tot de ver vaardiging van compost te komen. Een uitvoerige gedachtenwisseling volgde na deze, onder grote aandacht gevolgde lezing. De voorzitter van de vereniging van oud-leerlingen, de heer Kriller, maak te zich tot de tolk van alle aanwezigen, toen hij prof. Hudig hartelijk dankte voor zijn zeer verhelderende rede, die ondanks het vergevorderde seizoen door velen werd bijgewoond, om. ook door de leerlingen van de Rijksland- bouwwinterschool. Alkmaarse Schaakclub VVV ln de onderlinge wintercompetitie van VVV werden gisteravond de volgende resultaten be haald: Hoofdklasse: P. Deugd-R. Pijning 1-0; A. Haksteen-P. Hoekstra 0-1; E. G. Kayser-A. Vis 1—0; N. Telmaat—P. Seewald 0—1; P, Seewald-R. Pijning 0-1; W. Kwnk-E. G. Kay- ser 0—1; D. Appel—C. Meyer afgebroken. Eerste klasse: G. Groenowoud-F. Boscli 1-0; P. Groenenberg-ir. Van Rossum du Chattel af- gebr.; P. Bastiaanse-J. de Wolf 1-0; P. v. d. Struys—F. Bosch 1—0. Tweede klasse: mej. C. Bouwman—D. Oudes 1—0; F. v. Vliet—F. Hol afgebroken. Derde klasse; M. Wolters-mevr. Dagelet V»-Vl. Voor het Faastoumooi hebben zich in de afd. Jeugdtoumooi zeer veel spelers aangemeld. In de overige afdelingen zijn nog slechts enkele plaatsen over. GEWIJZIGDE TARIEVEN HEFFINGSBESLUIT WARENWET Door de keuringsdienst van Waren in het gebied Alkmaar is uitgegeven een exemplaar „Gewijzigde tarieven Heffingsbesluit Warenwet". Voor tal van bedrijven bevat deze kennisgeving tal van wetenswaardige bijzonderhe den. INGEZONDEN STUKKEN (Buiten verantwourdelijkheid van de Redactie) Naar aanleiding van hei artikel „Aan nemen Jan" in uw blad van 14 dezer, zou ondergetekende gaarne even het woord willen vragen om ook zijn visie op deze zaak te kunnen geven. Tot Maandag is het steeds zo geweest, dat een kellner practisch leefde bij de gunst van het publiek en om van gunsten en gaven te moeten leven is voor die mens die nog niet geheel gespeend is van zelf respect en eigenwaarde, nu niet bepaald prettig. Persoonlijk heb ik de fooi echter nooit als gunst beschouwd, want het is toch niet meer dan normaal, dat iemand, die een prestatie levert, hiervoor wordt betaald. Dat hiervoor nu eindelijk een regeling wordt getroffen, juich ik van harte toe. en ik ben er zeker van: met mij duizen den collega's in ons bedrijf. Dat in het Horeca-bedrijf de kellner door de klant wordt betaald, is voor mijn gevoel voor beide partijen nooit erg pret tig geweest. Maar in welk ander bedrijf wordt het personeel niet betaald door de klant (uit de winst welke het bedrijf in dat geval op de klanten maakt)? Het is nu echter zo, dat de prijzen in dien de ondernemer zulks wenst, mogen worden verhoogd met de vastgestelde per centages en dat hiermede de kellners wor den betaald, wat in wezen in de toestand niet veel verandert. Er zijn voorbeelden te over van mensen, die op provisie werken, wat heel logisch niet als fooi wordt beschouwd, doch als loon naar werken. Dat in ons bedrijf dit zo sterk door de klant wordt gevoeld, is (ik zei het reeds) ook voor ons niet erg prettig, maar mis schien wordt hier mettertijd een voor bei de partijen prettige regeling getroffen Waar ik echter de nadruk op wilde leg gen is. dat de fooi geen fooi meer is. doch een redelijke betaling voor bewezen diensten met een aanvaardbaar minimum als bestaanszekerheid. Mochten er echter collega's zijn die het met mijn betoog niei eens ziin dan zal ik gaarne op een afgesproken tijdstip met hen van gedachten willen wisselen. De redactie hierbij dankend voor de plaats ruimte, S. PLINSINGA.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2