LAATSTE NIEUWS Adellijke immigranten moeten echter weten aan te pakken Konijnen sterven als ratten langs Australische rivieren Sombere geluiden bij Middenstand Moeilijke bestaansstrijd Gemeente-secretarie in een nieuw kleed r fleemt nu een GRATIS! V,. Zaterdagmiddag-elftal de N.H.V-B. J van HEILOO West-Graf tdijk Schooljeugd op de planken De Rijp Zuid-Scharwoude Ziekenkas „Helpt Elkander" Stompetoren Noodlottige aanrijding Koedijk Marktberichten Kabinetscrisis in Inclonesse? DINSDAG 30 MAART 1951 Organisatie zal kleine bedrijven kunnen redden Voor de gisteravond in het „Wapen van Heemskerk" gehouden bijeenkomst van de Midden standsvereniging „Alkmaar en Omstreken" bestond helaas maar weinig belangstelling, hoewel hetgeen er geboden werd in hoge mate belangwekkend was. De informatie-dienst van de Amerikaanse ambassade vertoonde op deze avond enige interessante films over leven en werken in do Verenigde Staten, nadat de voorzitter van het bestuur der Middenstands vereniging in Alkmaar, de heer G. P. Hartland, een welkomstwoord tot de aanwezigen had gesproken. concurrentiestrijd van de zaken onder ling verscherpt zal worden. Het is het streven van de Bond om de verspilling van arbeidskrachten zoveel mogelijk te gen te gaan en een goed resultaat te verkrijgen door hechte samenwerking. De eerste spreekster voor deze avond, mevrouw Huysing uit Den Helder, was wegens ziekte verhinderd en in haar plaats sprak thans de secretaris van het Nederlands Verbond van Middenstands verenigingen over het onderwerp ,.Wat de middenstand ontbreekt". Hij zeide in ^»jn betoog, dat de middenstanders een «eer moeilijke bestaansstrijd leveren, zonder dat zij enig uitzicht hebben op een rustige oude dag. Het is de bedoe ling van de Nederlandse Middenstands bond om tot een menswaardiger be- staanspeil voor haar leden te komen. De middenstand kent ongeveer 80 bran ches. Bij de kruideniers heeft 60 procent practisch geen omzetmogelijkheid. Het bakkersbedrijf heeft te kampen met zeer grote overbezetting. In sommige plaatsen heeft men in onderlinge sa menwerking het aantal bedrijven sterk kunnen reduceren, waardoor de ar beidsproductiviteit veel groter wordt. De regeringsverklaring heeft ongetwij feld tot resultaat, dat de kooplust van het publiek vermindert, waardoor de De gemeente-secretarie, die wegens verbouwing in de eigen lokaliteit, tijde lijk in het museum aan de Breedstraat was ondergebracht heeft gisteren en vandaag „de weg terug" aanvaard en zetelt weer achter de glazen deuren in hei Gemeentehuis. Het lokaal is in een geheel nieuw kleed gestoken. In de eerste plaats is daar de balie, die veel verbeterd is. Er zijn welgevormde opstanden aange bracht. waarin glasruiten zullen komen. Men beschikt daardoor over een soort loketten .De verlichting is veel verbe terd door de plaatsing van de zoge naamde „T.L.-buizen" aan de zolder. Ook de wanden en de vloer ondergin gen een complete gedaanteverwisseling. Alles is in heldere tinten gehouden. Dit is niet het geval met het hout werk, dat ook hier en daar werd ver- ni'.'UWd en dat geschilderd is in een minder aantrekkelijke^ kleur bruin. Het personeel van de gemeente-secre tarie is enthousiast over de verbeterin gen. want het werken in dit lokaal is veel prettiger gemaakt, In het museum daveren momenteel de hamerslagen van een aantal werklie den, die de tentoonstelling ,,Het circus komt" aan het inrichten zijn. Parfumeriezaak in nieuwe gedaante Hedenmiddag om drie uur werd in de .Koorstraat de parfumerie- en dameskapperszaak van de heer A. Overpelt na een verbouwing, die een week of drie in beslag nam, heropend. De zaak is niet meer te herkennen. Terwijl de winkel voorheen werd ge voerd in een woonhuis, waarvan twee ramen tot etalages waren omgebouwd, behoort zij nu tot een der meest mo derne parfumeriezaken in Alkmaar De pui is geheel vernieuwd en bestaat thans uit een groot etalage-raam met aan de linker zijde een ingebouwd portiek, waarin men een aardige vitrine heeft aangebracht. Ook het in terieur van de winkel is het aanzien alleszins waard. In verschillende bui tengewoon mooi uitgevoerde boxen vindt men uitgebreide collecties Bor aoot, Cot. Soir de Paris en andere parfums of Eau de Cologne's. Van ieder merk heeft men een speciale stand ingericht, waardoor een prac tisch overzicht van de diverse merken wordt geboden. De boxen werden ver licht door de nieuwste T.L. boog-bui- zen. wat een goed effect geeft. Een ovale deur geeft toegang tot de gezellige salon, die achter de winkel gelegen is. Alle tinten in de winkel zijn zeer licht gehouden en er is in ruime mate mt\. lampen gewerkt. Vanmorgen prijkte de winkel reeds in een weelde van bloemstukken, waarvan de geuren om het hardst wed- ijverden met die van de lotions, par fums en andere reukwerken. Aan be- iangstelling heeft het de firma niet ont broken. Kleine Middenstanders in gedrang. het ALKMAARDERS TIPPELDEN IN WATERLAND Tien leden van de Alkmaarse wan delvereniging ,De Kaaskoppen" namen Zondag deel aan de vijf-en-twintig ki- lometertocht door Waterland, georga niseerd door de Kromhout-fabrieken te Amsterdam. De afstand werd in vier uur afgelegd. Zondag 8 April or ganiseren „De Kaaskoppen" een wan deltocht door de duinstreek over af standen van tien en dertig kilometer, waarvoor ongetwijfeld grote belang stelling zal bestaan. Zij, die zich nu op dit blad abonneren, ontvangen de tot 31 MAART a s ver schijnende nummers De heer A. Greeuw behandelde hierna de vraag of de positie van de midden stand onhoudbaar wordt. Hij herinner de er aan, dat de regering van plan is zaken met credietwaardigheid te helpen waardoor de kleinere middenstanders geen behoorlijke bestaansmogelijkheid meer zullen hebben. Er zijn in Neder land 600.000 kleine middenstandsbedrij- ven. Slechts een goede organisatie zal deze bedrijven staande kunnen houden, aldus spreker. Verder vestigde hij er de aandacht op. dat vele middenstan ders nog niet aan een regeling voor hun oude dag denken, maar dat de bond een ouderdomsvoorziening verzorgt. Hij sprak tot slot de wens uit, dat ook in Alkmaar de middenstandsvereniging zou groeien. Hierna werden enkele ge vallen van overbezetting van bedrijven besproken. On-economische arbeidsver deling doet zich wel heel sterk voor in de bakkers- en kruideniersbedrijven. De heer de Kruif behandelde ten slot te nog de saneringsmogelijkheden, waarna de voorzitter de sprekers dankte voor hun leerzame en duidelijke voor dracht De Directie De afdeling Noord-Holland van de KNVB heeft een voorlopig Zaterdagmia- dag-afdelingselftal samengesteld, dat op Zaterdag 7. April in Enkhuizen een oefen wedstrijd speelt tegen Dindua. De opstel ling is als volgt: J. Schouten (Blauw-Wit); B. J. R. Kou wen (Jong-Holland) en G. Burgers (Blauw Wit); G. J. van Wensum (Jong Holland), P. Slot (Jong Holland) en P. Kaars (Gouw zee Boys); J. van Veen (HCSC), W. Bos song (Gouwzee Boys), A. Jansen (Blauw- Wit), D. van Bergen (Blauw Wit) en KI. de Vries (Blauw Wit). Reserves: F. H. Vos (d) Jong Holland; D. Rustenburg (m.) DEK en P. Ruiter (v.) HCSC. DAMCLUB HEILOO De uitslagen van de onderlinge wed strijden luiden als volgt. In groep II heeft Slijkerman, die uitgespeeld is, de leiding met 24 punten uit 18 wedstrij den, gevolgd door Schurer en Kroon met 18 uit 14. Zij kunnen hem dus nog bereiken. Groep I: J. GeuzebroekJ. Sprenke ling 02; P. BeukersJ. de Geus 20. Afgebroken partij: C. de GraafH. Verver 2—0. Groep II: D. LangedijkP. Oud 02; A. KroonC. van Lieshout 20. Groep III: KraakmanCremer, af- gebr.; v .d. WerffSnel 11; Sluisman Bijwaard afgebr. Vrijdag en Zaterdagavond gaf de schooljeugd een tweetal uitvoeringen. De eerste vond plaats in de zaal van de heer T. de Haan te Oost-Graftdijk; de tweede avond werd gegeven in de zaal van de heer J. Schoon. Beide avonden waren druk bezocht. Na een toespraak door het hoofd der school, de heer Slootmaker, volgde het optreden van de zangklassen van de heer Cuijpers, waarna de kleuters met hun al leraardigste lentespelletjes voor het voet licht kwamen. „De Sneeuwman", „De To venaar" en de „Mosselman" verdienen eveneens een pluim. Het geheel werd af gewisseld door declamatie en zang. Na de pauze trad de zangklas weer op en wer den enige sketches opgevoerd. Het laatste toneelstukje van de avond was getiteld: „Jan Lustig", waarvoor de kinderen een verdiend applaus kregen. De heer Sloot- maker sloot de avond en deelde nog me de, dat de collecte ruim 53 had opge bracht. Tezamen met de collecte, die in Oost-Graftdijk is gehouden, is men een bedrag van 96 rijker geworden. Knaapje aangereden Maandagmiddag liep het 4-jarig zoontje van de heer P. Kweldam op het Oosteinde plotseling naar de overkant van de weg, juist op het moment, dat de heer G. Klink hamer met zijn auto van de Beemsterbrug af het dorp inreed. Een aanrijding kon niet meer worden voorkomen, maar door direct en zeer krachtig remmen en 't feit dat het kind na de klap van het spatbord enige meters voor de auto uitrolde, werd een ernstig ongeluk voorkomen. Met en kele diepe hoofdwonden en een beenwond werd de knaap door de heer Klinkhamer de woning van de heer Molenaar binnen gedragen. Later bleek opname in het zie kenhuis noodzakelijk. In de bovenzaal van het café van de heer P. Kramer te Zuid-Scharwoude werd gister avond een bijeenkomst gehouden van de onder linge ziekenkas „Helpt Elkander" te Zuid- Scharwoude, onder voorzitterschap van de heer Tac. Weel. Het bestuur der vereniging wilde een half jaar de gelegenheid open stellen voor leden tot en met vijf-en-vijftig jaar zich hoger te ver zekeren van f 8,— tot f 10,—, f 20,— of f 30,— per week. Dit alles op een premie van drie- en-een-halve cent per verzekerde gulden, per week. Voor eventuele nieuwe leden geldt de zelfde regeling, met een leeftijdsgrens van vijf- en-veertig jaar. De regeling g'aat in per 1 April a.s. en ein digt per 1 October a.s. i Dit besiuit werd zonder dücusaie aanvaard. Beeldgroep voor gemeente Heer Hugowaard De beeldhouwer H. J. Etienne uit Delft vervaardigde een beeldgroep voor stellende Christus met zijn leerlingen in de storm op het meer van Genesareth en is getiteld „Heer redt ons". Deze beeldgroep zal op een voetstuk geplaatst het monument vormen, waarmede de gemeente Heer- Hugowaard haar dank betuigt voor de vrijwel ongeschonden bevrijding uit de oorlog 1940-1945. Het wil de materieele nood uitdrukken van de bevolking in die bange tijd. Zondagavond omstreeks half elf reed de mo torrijder De Geus van de Westdijk aan de Noor dervaart in de richting Alkmaar. Door de hevige slagreg'en werd het uitzicht belemmerd, met het noodlottige gevolg, dat hij het echtpaar J. Brouwer—Floor aanreed. Beiden werden tegen de grond geslagen. Mevr. Brouwer werd met een hersenschudding en een hoofdwond bij dr. H. Heringa binnengedragen en de volg'ende dag naar het ziekenhuis vervoerd. De heer Biouwer klaagde over hevige pijn in de rug. BAZAR VOOR VERZORGINGSHUIS In de zaal van de heer Schuit werd Za terdag en Zondag een bazar gehouden ten bate van het nieuw te bouwen verzorgings huis. Ondanks de slechte weersomstandig heden bestond er flinke belangstelling en hieraan waren de vele attracties niet vreemd. In de zaal stonden diverse aardi ge stands opgesteld, waarvan vooral de stands met de diverse textielgoederen de aandacht trokken, evenals die van 't „Wit te Kruis", verzorgd door zuster Gerissen. Het toneel was in een fraaie theetuin her schapen. waarin de plaatselijke Centra kruideniers een kopje thee of koffie ser veerden. Dat de bazar aan alle verwach tingen heeft geantwoord, blijkt wel uit de netto-opbrengst, die ruim f 900 bedraagt. „HELPT ELKANDER" WAS ACTIEF De tuindersvereniging „Helpt Elkander" hield dezer dagen haar ledenvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereni ging het afgelopen jaar vier leden daad werkelijk steun had verleend bij ziekte. Dertig leden hadden in totaal zeshonderd dagen arbeid verricht op de desbetreffen de vier bedrijven. BEHOUDEN THUISKOMST Voor een luisterrijke erepoort en begroet door vele wapperende vlaggen arriveerde Zondag middag de heer W. Hes na een jarenlange diensttijd in Indonesië weer in zijn ouderlijk huis. 's Avonds bracht het fanfare-corps „Irena" uit St. Pancras de teruggekeerde een serenade. Wim Hes is de „eerste van de laatsten", die uit Indonesië terugkeert. Glimlachje „Waarom zouden toe eigenlijk een ladder kopen?" PURMEREND, 20 Maart. De aan voer bestond hedenmorgen uit 750 runderen, waaronder bij de vette koeien enkele prima tentoonstellings- dieren. De prijs voor deze koeien be droeg f 3 per kg. De handel in vette koeien was overigens ook zeer gun stig, hetgeen eveneens gezegd kan worden van de geldekoeien. De vraag naar melkkoeien was daarentegen zeer stil. Nuchtere kalveren waren opnieuw zeer duur en vooral het fokvee bleek zeer gevraagd. Op de wolveemarkt waren slechts een honderdtal schapen. Deze beperkte aanvoer droeg ertoe bij, dat de prijs opnieuw steeg. Voor paas- lammeren werd zelfs f 2 per kg be steed. Voor vette varkens was de markt kalm gestemd ondanks het kleine aanbod. De hoogste prijs was f 1.82, doch de gemiddelde notering zal niet hoger dan f 1.76 zijn geweest. Biggen waren zelfs heel slecht ver koopbaar. ALKMAAR, 19 Maart. Aarappelen: Be velanders 11,50; witlof 19—38; rode kool 6,50 —19.60; savoye kool 6—8.40; groene kool 13;. spruitkool 35—75, spinazie 54—70; andijvie 77 —81; radijs 23; rabarber 26—59; bieten 4—6; winterpeen 4—6.6(f; waspeen 26—27; uien 2—4; prei 16—26; soepgroenten 3.50—7.50; peter selie 14.50; knolsoepgroenten 5.50. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 20 Maart. 13.000 kg uien 2,80—3,50, grove 3,70—3,80 en drielingen 2,70; 5000 kg bieten A 7,10—7,70; 800 kg' groene kool 7—18,40; 70.000 kg rode kool 6,50-21,50; 100.000 kg gele kool 6—8,80; 90.000 kg witte kool: Deense 5,50—6,60. Doorgedraaid: 2000 kg rode kool, 20,000 kg gele kool en 9600 kg witte kool. NOORDERMARKTBOND, 20 Maart. - 1200 kg bieten: A 6,60 en B 4; 600 kg witlof 21- 41; 20.000 kg uien 2,50—2,80 en g'rove 3,30— 3.60; 44.000 kg rode kool 6,50-16,30; 62.000 kg gele kool 6—8,30; 128.000 kg witte kool: Deense 5,50—7,10. WARMENHUIZEN, 20 Maart. - 71.000 kg rode kool 6.50—23.10; 12.800 kg g'ele kool 6-9,60; 21.700 kg witte kool 5,70-6,80; 3800 kg uien 2,50—3,10; 4o0 kg peen 4; 425 kg bieten 4. OBDAM, 19 Maart 1951. 6000 kg uien 2,403.60, drielingen 2,70, grove 1,80—3,80; 3500 kg bieten A 6—6,70, B 4; 1100 kg gele bewaarkool 66,70; 710 kg witlof I 3134, II 30, III 2526; 38.000 kg breekpeen B 3,50 —4, C 3,50. CASTRICUM, 19 Maart. - Spruiten: A 45- 68 en B 15; prei 8Va—17; boerekool 27; ra barber 40—47; schorseneren 18; witlof 29— 36; sjalotten 8; peen III 4.80—6. ZWAAG, 19 Maart 1951. Aardappelen 7,9011,50; groene kool 1318; spinazie 65 86; uien 14,90; bieten 68,10; prei 11 20; gele bewaarkool 811,90; rode kool 9,90 18,60; boerenkool 2830; spruitkool 45 66; witlof 2340; breekpeen 46,60; an dijvie 7682; Goudreinetten 2445; Pre sent van Engeland 3051; Zoete Ermgard 3244; Zoete appel 3840; Jonahan 2759; Present van Holland 3641; Winter jan 42 —50. WOGNUM, 19 Maart 1951. Uien 1,30— 3,40; prei 812; gele bewaarkool 9,50; rode kool 8,9015,20; spruitkool 48; 10.000 kg witlof A 31—37, B 26—35, C 23—32, stek 15 27; rabarber 35; Goudreinetten 2544. HEM, 19 Maart 1951. Kroten 4—6; uien 1,502,80; spruiten 4257; witlof 1736; rode kool II 7,8011; Gieser Wildeman 50; Winterjan 4256; Zoete Ermgard 3639. Stamboom is goede introductie in Amerika (Van onze correspondent te New-York) IJET is ongetwijfeld het verlangen naar „dat wat je zelf niet hebt", dat de leden van de Amerikaanse „society" zich zozeer het lot doet aantrekken van die uitzonderlijke categorie immigranten uit Europa, die „blauw bloed" of-te-wel een adellijke titel met zich hebben meegebracht naar de Nieuwe Wereld. Niet lang geleden woonden wij een zeer formele plechtigheid bij, toen een aantal immigranten uit Europa Amerikaans burgerrecht verwierven. De gewone man legde de eed van trouw af en was onmiddellijk daarna een volbloed Amerikaan geworden, De Prinsen, Hertogen en Graven, Markiezinnen en Baronessen moes ten echter nog een andere stap verrichten, alvorens zij hun nieuwe burgerrecht verwierven: zij moesten hun titel en alle daaraan verbonden privileges af zweren. Zij deden dit op loffelijke wijze, met een glimlach, als een hond die de hinderlijke waterdruppels van zich schudt. Maar diezelfde avond werd „mister" Gialma Odeschaichi, voormalig grootgrondbezitter in Hongarije, weer aan gesproken als „Prins Gialma"; Irene de la Bergasier, die overdag een reisbureau exploiteert, was weer „Madame la Contessa"; Sandra Spaletti, die mannequin is voor een van Fifth Avenue's meest exclusieve dameshoedenwinkels, kon zich weer op en top markiezin gevoelen. vvenlange titulatuur, die de blauwbloe- dige emigré's met zich uit Europa brengen. Trouwens, dat er in het de mocratische Amerika voldoende be wondering bestaat voor de Europeso traditie, blijkt uit het grote aantal producten, dat onder merknamen als Lord Calvert, Lady Esther, Countess Mara en zovele anderen in de handel worden gebracht. Voor menigeen der dollararistocraten is een relatie met de oude Europese adel en symptoom van distinctie. Zo is het voor een Amerikaans bedrijf van behangselpapieren ongetwijfeld 'n aanbeveling te kunnen adverteren met een nieuw dessin, ontworpen door nie mand minder dan de voormalige (en voorzorgen zijn genomen, om deze voormaligheid in het kleinste letter type te vermelden) Aartshertog Josef en zijn echtgenote Prinses Martha, die zich tevens als binnenhuisarchitecten hebben gevestigd. Een Hongaars adel lijk echtpaar, dat vóór het IJzeren Gordijn zakte, het vaderland ontvlood met medeneming van al het huisraad van het familiekasteel, heeft zich hier een aardig basiskapitaal verworven door de verkoop van een aantal erf stukken, In plaats van de negen land goederen, waarover zjj m eigen land beschikten, zijn Graaf Imre en Gravin Stella Andrassy uiterst gelukkig in vrijheid te wonen in een betrekkelijk klein New York's appartement. Ook Hollywood. QRAVIN CAROLINA Maria Pelicita3 Agatha Elizabeth von Furstenberg Herdingen is de twintigjarige doch ter van een Duitse vader en een Ame rikaanse moeder: aij viert momenteel haar eerste artistieke triomphen op Broadway, waar zij een belangrijke rol speelt in een toneelstuk en waar zij ongetwijfeld eerlang door Hollywood zal worden „ontdekt". Ook Hollywood is gevoelig voor blauw bloed. Er zijn nog zeer veel adellijke lie den te vermelden, die hetzij ais restau- rateur (Prins Paul Chavchavadze), hoteleigenaar (Prins Serge Obolensky) huisknecht en -meid (het Poolse echt paar Graaf Jan Lubienski), portret schilder (de Turkse Prins Fehridden), winkelbediende (Graaf Arturo Albani uit Italië) hun brood verdienen. Er zijn zelfs journalisten bij: Baron Nikie de Ginsberg werkt voor een modeblad. Wie derhalve van plan mochl zijn voor goed naar de V.S. te komen en ergens in zijn stamboom een voorvader aantreft met wat blauw bloed, hij zij niet bescheiden: de eerste schreden in het nieuwe land zullen een tikje mak kelijker zijn voor Prins Pieter Jansen dan voor Pieter Jansen tout-court. Prins Paul, de restaurateur £EN WONDERLIJKE en afzonder lijke wereld is het waarin de rü- ke Amerikanen en de veelal berooide Europese aristocraten zich amuse ren, Het is natuurlijk dwaasheid te ontkennen, dat er een Amerikaanse aristocratie bestaat. Een belangrijke tak in de Verenig de Staten is die der „dollararistocra- tie". Hier speelt geld de voornaamste rol. De zwarte schapen dezer fami lies zijn de stugge werkers, die het familiekapitaal op peil trachten te houden, tegen alle verspilzucht van de hen zo nauw verwante vrolijker frans jes in. Deze laatsten spenderen het grootste deel van hun leven in nach- clubs in New-York, Palm Beach of Miami, waar indien men althans de veelgelezen „society-rubrieken" in on ze pers mag geloven him conversa tie zelden veel dieper gaat dan het bijhouden van de nieuwste romances en echtscheidingen van hun mede- society-genoten. Dit vereist inderdaad meer geheugensterkte dan de onnozele lezer zou vermoeden; in deze society verwisselt men even gemakkelijk van echtgenoot of echtgenote als een ha gedis van huid. Symptoom van distinctie. yOORAL in deze kringen is men diep geïnteresseerd in de voormalige Europese adel en de traditie van eeu- KERKELIJK NIEUWS Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Wilsum: A. J. Jorissen, candidaat te Rijssen; te Jaarsveld: A. J. Jorissen, cand. te Rijssen; te Wijk bij Heusden: J. van Rootselaar te Oud Al- blas; te Meppel: K. G. Kwint te Hengelo (Gld.)te Maarsen: A. L. van der Smit te Onstwedde; te Bodegraven: J. Vermaas te Amersfoort. Bedankt voor Daarle J. C. Tërlouw te Otterloo; voor Valburg: (toezegging)H. Jongebreur te Masten broek; voor Ophemert: J. van Vliet te Haamstede. Benoemd te Ankeveen tot bijzonder hulpprediker: P. A. Tiche laar te Santpoort. Beroepbaar stelling: de heer Hendrik P. Zwets, candidaat te Tricht, stelt zich beroepbaar. Gereform. Kerken. Aangenomen naar BerlikumE. Jansen te Uithuizen. Bedankt voor Beetgum: J. Brouwer te Middelstum; voor Scherpenzeel (Geld.) H. Numan te Hat- tum; voor Reitsen: J. Dijk te Raams- doncksveer. Beroepbaar: De classis Assen heeft préparatoir geëxami neerd en beroepbaar verklaard: J. Kuntz, candidaat aan de Vrije Universiteit en wonende te Assen. Gereform. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) Beroepen te Groningen (8e pred. plaats)C. Stam te Ermelo. Baptisten Gemeente. Bedankt voor Gronmgen-Z.A. A. Hartjenberg te Hengelo (Overijsel). Gereform. Gemeenten. Tweetal te Borselen: M. Heerschap te Wageningen en K. de Gier te Lisse. Christ. Gereform. Kerken. Beroepen te ÏJmuicten: C. v. d. Weele te Harderwijk. Examens. Aan de Vrije Universiteit zijn geslaagd voor het candidaats-examen theologie de heren P. L. Smilde te Zeist. J. van Tuinen te Dokkum, K. Ubels te Groningen en H. R. Zijlstra te Amsterdam. Giften en legaten. De Ned. Herv. Gemeente van Vlaardin- gen ontving een gift van 1000 voor de kerkvoogdij en een gift van f 400 voor dezelfde instantie. De Gereformeerde Kerk van Zwolle ontving van wijlen mej. R. Oosterkamp aldaar een legaat, groot 2500, waarvan f 2000 voor de kerk. De Gereformeerde Kerk van Miüwolda- Oldambt ontving een legaat, groot f 2000, van wijlen de heer B. Breuker, aldaar. (Van onze correspondent te Sydney.) MOG pas enkele weken geleden kwamen de eerste berichten binnen over de fantastische uitwerking van de eigenaardige konijnenziekte Myxomatosis op Austraiië's staatsvijand nummer 1: het gewone wilde konijn. Deze ziekte, is kunst matig door de met de konijnenbestrijding belaste autoriteiten geïmporteerd en wordt door muskieten overgebracht zoals malaria en andere ziekten. Zij heeft in een zeer korte spanne tijds geweldig huisgehouden onder de konijnenwereld in de rivierdalen in het zuiden van de staat Nieuw Zuid Wales en het Noorden van de staat Victoria. heugenis de Australische boeren jaar lijks voor milliarden schade heeft be rokkend. Het oorverdovende gejuich, dat bij het vrijkomen van deze eerste berich ten ongetwijfeld over het gehele Au stralische platteland zou zijn opgegaan, is echter in de kiem gesmoord door het uitbreken van een uiterst eigenaardige soort hersenvliesontsteking onder de bewoners van precies dezelfde, streek, waar de met myxomatosis-virus be smette muskieten op het gehate konijn waren losgelaten. Veertig ziektegeval len, waarvan 13 met dodelijke afloop, in een paar dagen tijd in dezelfde streek! Het sloeg de bevolking als het war» mat stomheid »n men kon zelfs Experiment met vreemde virus brengt schrik teweeg TJE LANDBOUWERS in de dalen van de Murray en de Murrumbidgee- rivieren meldden, dat het gehate konijn bij duizenden tegelijk het loodje legde, nadat eerst blindheid was opgetreden. Uit het vruchtenteelt-centrum Mildura werd zelfs gemeld, dat de myxomato sis de gehele konijnenstand had ver delgd in een 400 kilometer lange strook langs de Darling Rivier. Het leek, uit deze eerste rapporten, of men eindelijk het afdoende middel gevonden had te gen «en plaag, welk» sinds mensen- spreken van een paniekstemming. Het kon natuurlijk niet uitblijven, of de opgeschrikte bevolking ging het uit breken van deze zeldzame en onbeken de infectieuze hersenvliesontsteking epidemie in verband brengen met de eerste successen van het myxomatosis- virus onder de konijnenstand. De betrokken autoriteiten beijverden zich om het hardst bij hoog en bij laag vol te houden, dat het toch een toe vallige samenloop betreft. Het zou een nieuw en onbekend virus zijn, dat men Murraydnl hersenvliesontste king genoemd heeft. Was deze epidemische hersenvlies ontsteking niet vlak na de eerste suc cessen met de myxomatosis-ziékte voor gekomen, de mannen, die voor dit ex periment verantwoordelijk zijn, zouden als de redders des vaderlands zijn uit geroepen en met lauweren zijn ge kroond. Zoals de zaak nu is gelopen, worden zij door bepaalde groepen ge-, stenigd. Het is hopen, dat dit Muuray Dal drama een „happy ending" zal hebben. Dat de wonderlijke hersenvliesontste king weer even plotseling zal verdwij nen als zij gekomen is en dat het dood vonnis getekend zal zijn voor Austra iië's staatsvijand nummer één: het huis-, tuin- en keukenkonijn. .'.je rd> Mof). Naisir zou aiireden Nadat de partij Indonesia Raija haar ministers Wongsonegoro en Johannes verzocht had zich uit het Indonesische kabinet terug te trekken omdat de par tij zich niet langer verantwoordelijk kan stellen voor het beleid van de re gering, hebben mr. Moh, Natsir en zijn ministers zich hedenmorgen naar pre sident Sukarno begeven. In welinge lichte kringen meende men, dat het welhaast zeker is, dat de premier heden nog zijn mandaat ter beschikking stelt. Het conflict in de Indonesische rege ring is een gevolg van een voorgestel de bespreking over de regeringsverkla ring inzake de motie-Hadikusumo, waarin ontbinding van de daerahraden werd gevraagd. Het parlement zou he denochtend debatteren, maar door het wegblijven van de P.N.I., de P.S.I.I. en kleine linkse groeperingen werd 't quo turn niet bereikt. De wegblijvende le den schreven in een brief aan de voor zitter van het parlement dat zij na aan neming van de motie-Hadikusumo de besprekingen hierover als geëindigd be schouwen en verdere besprekingen schadelijk zijn voor het prestige van het parlement. OUD-MïNISTEE Dr. J. C. KONINGS BERGER OVERLEDEN Op 84-jarige leeftijd is gisteren te Scheveningen overleden de oud-minis ter van Koloniën, dr. J. C. Konings berger. Toen in 1926 het ministerie-De Geer het eerste ministerie-Colijn ver ving, werd dr. Koningsberger daarin opgenomen als minister van Koloniën, welke functie hij tot het aftreden van dat kabinet in 1929 waarnam.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 3