Triest geval van euthanasie houdt heel Parijs bezig Een atoombom ontplofte in de woestijn van Nevada Kaodisme: mengsel van Oosterse en Westerse elementen Gaat de Apollohal verdwijnen? Strijd tussen gevoel en verstand Den Haag heeft strop van 86 mille O-Duitse industrie maakt wapens voor Rusland Onbeperkte herbouw W-Duitse handelsvloot? Schietpartij kwam na acht jaar aan het licht Geld van olie-concessies wordt benut voor irrigatie van woestijn Men hoopt in het jaar 2000 klaar te zijn VI kunt weer volop genieten van «te qeionde en „erWW""" openbaring Grote plannen DINSDAG 80 MAART 1951 Rechters staan voor moeilijke beslissing (Van onze correspondent te Parijs) |N EEN armoedig huis in Rondy, een triest voorstadje van Parijs, woonde de 57-jarige juffrouw Suzanne Ouff met haar bijna 80-jarige moeder. De moeder was al jarenlang ongeneeslijk ziek en leed verschrikkelijk. De laatste spaar duitjes waren aan kostbare medicijnen opgegaan en de specialist had nog eens met grote stelligheid verklaard, dat er geen redding meer mogelijk was. De moeder heeft toen haar dochter gesmeekt, haar uit haar lijden te verlossen. Iedere dag weer. Tot de dochter besloot samen met haar moeder te sterven. Op de 36ste Februari 's avonds heeft zij het gaskraantje opengedraaid en zij is geheel verzoend met haar besluit, naast haar moeder op bed gaan liggen. De moeder werd uit haar lijden verlost, maar de dochter heeft men juist op het laatste moment kunnen redden. Zij zit nu in de gevangenis, beschuldigd van moord met voorbedachten rade op haar moeder gepleegd. ken gevraagd wat zij van dit geval dachten. Daarbij bleek, dat veertien van de vijftien voorbijgangers vonden, dat de vrouw vrijgesproken moest worden, daar men het medelijden en het gevoel hier voor de wet moet la ten gaan. Men was het er echter ook STAAT de doodstraf r\AAR STAAT óe doodstraf op iedereen vraagt zich met spanning af, vxit de rechters voor besluit zullen nemen. Suzanne Ouff, wier droevige gezicht op de voorpagina van alle kranten staat, zit in de gevangenis. Zij leest die kranten en heeft zodoende voor de eerste keer kennis gemaaKt met het woord „euthanasie". Haar ad vocaat heeft haar uitgelegd, dat met dat woord bedoeld wordt het uit het lijden verlossen van een zeker ten dode opgeschreven pijnlijdend mens, die zelf om die dood vraagt. Suzanne Ouff had er nooit een moment aan ge dacht, dat zoiets strafaar zou zijn vooral niet omdat zij besloten had zelf ook te sterven. Maar men heeft haar nu verteld dat dit proleem vele kanten heeft. Dat haar veroordeling of haar vrijlatig zo belangrijk kunnen zijn, omdat de euthanasie er mee ver oordeeld of geaccepteerd zal worden. Het gevoel zegt: Vrijlaten Een groot Frans avondblad heeft aan vijftien verschillende Parijzenaars, die gewoon op straat werden aangespro- Dure vergeetachtigheid De gemeente Den Haag staat voor een lelijke strop. Zij heeft een tijd ge leden grond verhuurd aan een bouw- stenenfabriek. Kortelings besloot de raad. een deel van deze grond te ver kopen aan een sigarettenfabriek. De ambtenaar, die het hiertoe strekkende voorstel had voorbereid, had echter geen rekening gehouden met het feit. dat de steenfabriek recht van voorkeur had bedongen. Goede raad is hier zeer duur gebleken. De sigarettenfabriek krijgt het stuk grond, maar de steen fabriek moet op kosten van de ge meente worden over geplaatst. Zij krijgt nieuwe grond, een nieuw gebouw en overplaatsing van installa ties. alsmede vergoeding van de Be drijfsschade. Voor de gemeente bete kent dit een netto-strop van 86.0U0 gulden. De Amerikaanse autoriteiten in Ber- liin hebben een lange lijst gepubli ceerd, welke een opsomming geeft var de wapenen en onderdelen van wape nen, welke thans door de Oostduitse ir lustrie voor de Sovjet-Unie worden vervaardigd. De lijst bevat onderdelen vnn luchtdoelgeschut, munitie, de!*m van tanks, oorlogsschepen en vliegtui gen, optische instrumenten voor on derzeeboten en artillerie en nog veel moer van die aard. Vele van de in de lijst genoemde fa brieken behoorden tot het oorlogspo tentieel van de nazi's. De vervaardi ging van vrijwel alle genoemde pro ducten is krachtens het verdrag van Peisdam verboden. De Wesfcduitse minister van verkeer Seebohm, heeft in Emden de hoop uit gesproken, dat de herbouw der West- duitse handelsvloot in de komende 70 mer met volle kracht ter hand sa] kunnen worden genomen. Hi? ver wacht, dat de geallieerden zullen be sluiten tot verdere opheffing van be perkinpprj en verboden van de Duitse scheepsbouw en zeevaart. Hongersnood in Noordelijk Brazilië In de stad Patos. in het binnenland van dz Noordbraziliaanse staat Ceara. komen per dag gemiddeld twintig kin deren vsn honger om. Ceara en de aan grenzende staat Parahyba worden reeds meer dan zes maanden door een onafgebroken droogte geteisterd. De boeren dreigen met plundering. De hongersnood, die thans heerst dreigt vergezeld te gaan van epidemie ën Reeds hebben zich gevallen van builenpest voorgedaan De plattelands bevolking vlucht naar de grote steden Belgische socialisten tegen regerinfsnolitiek De Belgische socialistische partij en rie vakbeweging zullen cerj uitgebreid volksactie np touw zetten tegen ie tweeiarigp dienstnlicht tegen de dun te en de eennomisebp nolitiek van T regering en tegen het partijdige drij ven van de CVP en aanverwante ver enigingen". Maandagmorgen is in de omge ving van haar woning aan de Jonkei Frnnsstraat te Rotterdam de 9-jarige Elia stoffels bij bet oversteken van de straat door een vrachtauto aangereden Htot meisje wa6 op slag dood. over eens, dat het zeer verkeerd zou zijn de euthanasie wettelijk toe te staan. De vijftiende voorbijganger was toe vallig een pastoor; hij antwoordde. ..De vrouw is te excuseren, maar de daad is strafbaar. Wanneer we het goed zouden gaan vinden iemand uit medelijden te doden, dan zouden we toe zijn aan het verdelgen van alle on geneeslijke ziekten, van de krankzin nigen, van de verminkten, enz. Als Christen kan ik dat nooit accepteren Voor ons heeft het lijden een grote be tekenis. Ik beschouw de zelfmoordpo ging van mile. Ouf als een uiting van lafheid, aangezien zij haar verantwoor delijkheid en haar leed zo heeft willen ontvluchten". Van medische zijde verwerpt men de euthanasie ook. aangezien men er nooit geheel zeker van kan zijn of iemand werkelijk ongeneeslijk is. Bovendien maakt de medische wetenschap zulke vorderingen, dat over zes maanden een ziekte misschien doelmatig bestreden kan worden met een medicament, dat men nu nog niet kent. Het geval van mile. Ouff Is echter wel heel triest. De oprechtheid van haar daad blijkt wel uit het feit, dat zij zelf ook heeft willen sterven. Boven dien was haar moeder oud en werke lijk niet meer te genezen. De rechters van het Parijse gerechtshof staan voor een moeilijke taak. Het is niet de eer ste keer, dat er een geval van authana- sie in Frankrijk berecht wordt, m.iar in geen enkel geval werd de ongeluk kige vrijgesproken. Zal ook in dit ge val de wet het weer winnen, of zullen de leden van de jury hun gevoel laten spreken? Vier jaar gevangenisstraf geëist tegen SD-er Bijna acht jaar nadat hij op 'n vluch tende Joodse onderduiker had gescho ten verscheen de 35-jarige G. W. uit Amsterdam, in 1943 agent van de S.D., voor de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank. W. stond na de bevrijding voor het tribunal terecht, dat hem wegens arrestaties van joden tot zes jaar internering veroordeelde. N drie en een half jaar was hij wegens goed gedrag op vrije voeten gesteld, maar eerst thans kwam de schietpartij- waarbij de 25-jarige Joodse kapper G. van Kaüferen ernstig werd gewond, de justitie ter ore. De kapper had zich bij zijn arrestatie op 20 Maart 1943 losge rukt en de vlucht genomen om zijn va der en moeder, die eveneens waren ge pakt, de gelegenheid te geven in het duister te ontkomen. Hij werd door vier kogels uit het pistool van W, ge troffen en zwaar gewond. Zijn ouders wisten evenwel van de verwarring ge bruik te maken om de vlucht te ne men, maar werden evenals hun zoon later opnieuw gegrepen en naar Duits land of Polen gedeporteerd, van waar zij niet terugkeerden. Wegens poging tot doodslag eiste de officier van justitie gisteren vier jaar gevangenisstraf. Verdachte vroeg om een voorwaardelijke veroordeling, om dat hij anders zijn moeilijk ver-kregen betrekking zou verliezen. VIER JAPANNERS TERECHT GESTELD. Een Frans executiepeloton heeft Maandag vier Japanse officieren te recht gesteld wegens moord op 600 Franse en Vietnamese krijgsgevange nen. Irak maakt water uit olie (Van onze correspondent te Cairo) yERWIJL de sterk geïndustrialiseerde landen tegenwoordig: op jacht zijn naar kostbare grondstoffen, van kolen en yzer tot wolfram en uranium, is in an dere gebieden, vooral in de zogenaamde „onontwikkelde" landen, de meest be geerde stof waarnaar men zoekt: het water. Ook in Irak, waar de olie rijkelyk vloeit is het water in de loop der eeuwen steeds schaarser geworden. Wat ligt dus meer voor de hand dan uit de inkomsten der olieconcessies het woestijnland door zorgvuldig uitgevoerde irrigatiewerken weer tot de eens spreekwoordelyke vruchtbaarheid te brengen? JNDERDAAD WERKT men thans in Bagdad aan plannen, die reeds ge deeltelijk in uitvoering zijn, waardoor vóór het jaar 2000 het kunstmatig be vloeide gedeelte van deze aan regen -o arme streek tot ongeveer 7 millioen hectare verdubbeld zal worden; de kos ten van dit project worden op 1 -nil- lard gulden geschat. De financiërina zal in principe geschieden uit de be dragen, die de Irak Petroleum Co. aan de Staat betaalt voor de exnioitatie van de oliebronnen. Na de uitbreiding van de nieuwe olievelden van Zubair in Zuid-Irak en de voltooiing van d? nieuwe olieleidng van Kirkoek naar Banais aan de Middellandse Zee zullen deze inkomsten bij een olieproductie van 20 millioen ton ongeveer 200 mil lioen gulden per jaar bedragen. Voor het ontwerpen van de gehele technische ontwikkeling is een staf van acht mannen benoemd, die onafhanke lijk van de steeds wisselende rege ringen continuïteit in de opbouw wek zaamheden moet brengen. Behalve de in functie zijnde minister-president en de minister van Financiën zullen in de staf zitting hebben een Engelsman als deskundige voor internationale finan ciële zaken, een Amerikaan als irriga- tiedeskundige en verder vier inheemse experts. Tienjarenplan LS eerste stap is een tienjarenp'an opgesteld, in welks middelpunt de aan leg van een reusachtig stuwbekken in de Wadi Tharthar tussen Euphraat en Tigris staat en dat bovendien een reeds in uitvoering zijnde verbetering van de stroomregulering in de Eupb- ohraat en 'n nieuwe irrigatie van 800 OOr hectare ten doel heeft. Ter verkriigi-w van de daarvpor benodigde deviezen heeft de Internationale Herstel-Bank een cmdiet van 12.8 milinen dollar ver leend Een commissie van dit Tnst.itnuf de grootste dip ooit hierdoor naar hc+ buitenland gezonden is. bevindt zien thans op een insn«ctiereis van drie maanden door Irak. om verdere pri ieeten te onderzoeken. Niet alleen irrigatie en drainage oe horen tot de taak van het tpehnisn' opbouw comité, maar ook de verbet" ring van het verkeersnet door rtr aanleg van autowegen, de verlengtn van de spoorweg van Kirkoek naai Ervil in het Noorden de bouw van e->r moderne brug aw da Tigm bil Bag dad en een nieuw station in deze stad verder nieuwe bebossing, bescher ming van de grond tegen erosie en het ontwerpen van landbouwkundige proef stations. Als alles goed gaat dat betek.-nt in dit geval als er geen oorlog tussen komt hoopt men in het jaar 2000 na Christus weer zover te zijn als men 2000 jaar vóór Christus was: een land. waarin melk en honing vloeien. In verband met de uitbreiding van de cementin'lustrie in ons land wordt naast de bestaande fabriek van de Eerste Nederlandse Cement Industrie 'ENCI) te Maastricht een nieuwe gebouwd van de zelfde onderneming. Deze nieuwe fabriek, welke men in het najaar in gebruik hoopt te nemen, zal 25 000 ton cement per jaar kunnen voortbrengen, waarmede de totale productie de half mi' ioen ton overschrijdt. Het voor de cementindustrie ten dele te ontgraven gebied in het Maasdal is toereikend tot het begin der volgende eeuw. De foto geeft een beeld van de afgravingswerkzaamheden aan de St.-Pietersberg te Maastricht. Rechts de nieuwe in aanbouw zijnde fabriek van de E.N.C.I. Alsof een vreemde zon opging bij nacht rjVER de laatste der proefexplosies in de woestijn van Nevada, 160 km van de stad Las Vegas, geeft Robert Junk in „Die Weltwoche" het volgende oog getuige verslag: LIET liep tegen vier uur in de morgen toen de uittocht uit Las Ve gas begon. Wagen achter wagen snorde over de „Highway 95" in de richting van Indian Springs de toegang tot de vlakte waar de proefexplosies plaats vinden. De „auto-parade" deed denken aan de drukte van een grote rugby wedstrijd op Zaterdagmiddag. Met als enig verschil, dat het nu aardedonker was. De zoeklichten van de auto's flits ten aan en betastten de verweerde rot sen, die op reusachtige dieren geleken: een kameel, een reusachtige, voorhis torische Dinosaurus of de kop van een olifant Plots vertraagde de snelheid van de lange rij auto's. Claxons loeiden, rem men gierden en toen stilte. Men kon niet meer verder en moest de wagens aan de kant van de weg parkeren. Het was koud buiten. Een scherpe, snijden de woestijnwind. Toen onze ogen wat aan het duister gewend raakten kon den we in de verte op ongeveer 30 km .afstand de bergtoppen onder scheiden: „Spotted Range", „Sheep Mountain" en „Skull Range". Boven die bergruggen, zo zeiden de genen, die al eerder een dergelijk ex periment van deze plaats af hadden aanschouwd, zou straks de vreemde, kunstmatige atoomzon opgaan. Een witgeschilderde jeep met een luidspreker kwam aanrijden en een metaal-aehtige stem waarschuwde de toeschouwers zich een zonnebril aan te schaffen. „Het is hoogst gevaarlijk zon der uw ogen te beschermen naar het licht te kijkenKoopt zonnebrillen ....Gevaarlijk.... gevaarlijk" Om tien over half zes werd het al wat lichter om ons heen. En dan, juist toen iemand naast ons opmerkte: „Het wordt toch niets van daag", toen gebeurde dat. waarop we allen hadden gewacht. Witgloeiende vlam. PIXLIDLOOS brak uit het saphier- blauw van de ochtendhemel een reus achtige, wit-gloeiende vlam. Het was alsof zij de aarde en al het leven ver teerde. Onwillekeurig had ik mijn ogen gesloten en toen ik ze opende leek het eerst of het gesneeuwd had, of de ber gen, de kraters en de straat bedekt wa ren met een dun wit kleed. Direct daarop bruiste een onheilspel lend schone oranje-rode gloed naar boven, exotisch en onwaarschijnlijk, als de kleuren van een opspringende bloem kelk. En nu verscheen daar, waar wij eerst de felle, reusachtige lichtflits hadden gezien, een langzaam stijgende blauwachtig-violette lichtcirkel. Dan volgde het tot een bal gevormde vlam mende oranje met aan .de rand zwarte, rode en grauwe rafels.. De wit-violette, bovenaardse gloed en de monsterach tige vlammen vloeiden ineen tot een langgerekte wolk in de vorm van een paddestoel. Dit alles speelde zich af zonder dat er ook maar een enkel geluid te horen was geweest. Eerst anderhalve minuut na het opgaan van de kunstmatige zon drong de doffe, dreigende toon van de explosie tot ons door. Instinctmatig bukten wij ons. Toen kwam warm. hef tig als de woenstijnwind. de eerste luchtstoot. We richtten ons op. Nog maals greep de luchtdruk ons aan. Dit maal enige keren snel achter elkaar. Eerst het gegrom, dan de hete adem van de explosie. fOEN we naar Las Vegas terugreden sprak niemand. De auto's gaven geen signaal .We slopen zwijgend terug als in een begrafenisstoet. De explosiewolken hingen nu grauw en smerig boven onze hoofden .Door een reusachtige W vloog een zilverglanzend controle-vliegtuig. Op zijn vleugels weerkaatste de zon. Ditmaal de echte Hans Kaart weer terug De 30-jarige Hans Kaart, die begia October 1948 met enkele collega- artisten en met Gerrit. de kraai, per ieep ons land uittrok op weg naar verre oorden, heeft Maandagavond, na omzwervingen van ruim 21/, jaar, weer voet op vaderlandse bodem ge zet. Hij werd op Schiphol verwelkomd door zijn oom, de acteur Johan Kaart. Samen gingen zij in het restaurant op het vliegveld gezellig wat nakaarten. Naar bekend trok Hans door heel Europa, Afrika en landde met zijn vrienden via Madagascar in Singapore. De reis naar Indonesië zetten zij met jeep en al per vliegtuig voort, maar in Indonesië kwam de eerste tegen spoed: Gerrit de kraai blies de kraaien mars. „Hij stierf een heldendood", ver telde Hans Kaart plechtig. „Hij werd opgegeten door een van de wilde kat ten, die daar veel rond lopen". De iongsie godsdienst ter wereld Zijn aanhangers bestrijden de Viet-Minh Spiritisme als middel van (Van onze correspondent te Parijs). £EN VAN de belangrijkste problemen van de Franse oorlog voering In Indo-China is de versmelting van de verschillende, weinig georganiseerde ethnische, religieuze en geographiscb sterk verspreide groepen inboorlingen tot een slagvaardig leger. Onder deze groepen, die alle anti-eommunistisch zijn, is de interessantste en belang rijkste wel die van de Kaodisten, die reeds thans, tot verschillende brigades samengevat en rond 17.000 man sterk, in de Westelijke zone van Cochin- China tegen de communisten vechten |_|ET BETREFT hier niet een volks stam, maar een religieuze secte, wie godsdienst zeer zeker de jongste ter wereld is, daar het Kaodisme pas in 1925 ontstaan is. In deze korte tijd heeft zij zich echter zeer snel en ster!, ontwikkeld. De naam komt van „Kar, Dai". waar oorspronkelijk zoiets ah .Hoogste Paleis" betekent, een uit drukking, die in de oudere Boedhis*'' sche gebeden herhaaldelijk voorkomt Het Koadisme Is een nieuwe ontwik kel'ng van het Boeddhisme, waarbij met groots gebaar een keuze werd ge daan uil alle godsdiensten. vopral uit Boeddhisme. Confucianisme en Taoismr maar ook voor Jezus en Mohammed heeft deze belijdenis plaats Zij is lang de om weg over het jpiritttm» oateteen De godsdienst werd gesticht door een bestuurs-ambtenaar op een eiland in de Golf van Siam, die het leven van :en wijze leidde; dit was Phu Ngo Van Chien, die langs spiristisehe weg de eerste mededelingen van Kao Dai ont ving. Tegelijkertijd ontving een groep spiritisten in Saigon dergelijke bood schappen, waarbij zich een geest als hoogste wezen onder de naam Kao Jai manifesteerde. Met deze groep kwam Phu Ngo Van Chien in verbinding, ge lovigen en aanhangers traden toe en in October 1926 werd de regering var, Cochin-China officieel met de oprich ting van de nieuwe godsdienst in ken nis gesteld. In de eerste twee maan den werden 20.000 aanhangers gewon nen. een jaar later telde ze 100.000 volgelingen en 400.000 sypathiserenden De leer. Het belangrijkste heiligdom van ie secte bevindt zich in Tay Minh. Het altaar staat op verschillende treden onder het symbool van het Heilige Oog. Op de hoogste trede troont Boed dha tussen Lao Tse en Confucius, op de tweede de drie dienaren Gods en op de derde Jezus Christus. Met deze plaatsing wordt geen waardering, doen alleen een chronologische volgorde zee verschijnen uitgedrukt Het Heiligdom is met swastica's versierd, het svm bool van de welvaart, dat aan de Boeddhistische tempels ontleend is Oe eredienst wordt dagelijks om 6 uur. 1? uur, 18 uur en te middernacht geho' den: offergraven zijn bloemen, wijn ev thee De Tan Loeat. het heilige bopx der Kaodisten verkondigt broederliikt »sehfbekl tegenover pMot R.V.B. zou ter plaatse kantoor willen bouwen (Van onze speciale correspondent) jpR bestaan grootse bouwplannen in de Amsterdamse bank-wereld. Want terwijl enerzijds de Nederlandse Bank voornemens zou zijn om aan het Rokin een nieuw gebouw te doen optrekken, waarin dan de vele (uiteengelegen) afdelingen van haar bedrijf in de hoofdstad centraal zullen worden gehuisvest, heeft ander zijds de Rijksverzekeringsbank het plan gemaakt om nieuwe ruimten te schep pen, waarin een twaalfhonderd man van haar personeel, dat nu in een houten noodgebouw aan de Lutmakade zijn werk verricht, kan worden ondergebracht. Het zijn met name de plannen van de R.V.B., die thans in veel Amsterdamse kringen onderwerp van gesprek zijn.omdat de Apollohal er mee is gemoeid. deze plannen doorgang vinden, zal dat betekenen, dat niet alleen een wijd en zijd bekende (én gewaardeerde) verga derruimte, waar duizenden een plaats konden vinden en waar in de loop der jaren talloze meetings gehouden wer den, zal verdwijnen, maar ook dat een bij sportliefhebbers zeer bekend cen trum binnen afzienbare tijd historie zal zijn geworden. De kunstijsbaan en de tennisbanen zijn in sportkringen bijzon der geliefd: hetzelfde geldt ook voor de vele exposities op schier elk gebied die steevast op een ruim bezoek konden rekenen. Dit alles neemt echter niet weg, dat bij de bouw van een Apollohal toch slechts aan een gebouw van tijdelijk ka rakter is gedacht, terwijl daarnaast reeds lang vast staat, dat de eenploita- tie van de enorme Ha] niet lonend meer is als gevolg van de bijzonder hoge grondbelasting. Voor de dire"*ie ven het gebouw zouden de plannen van de R V B. derhalve een uitstekende oplos sing kunnen zijn. J-JET is n.i. niet uitgesloten, dat de ■R.V.B. deze bij talloze Nederlan ders welbekende Hal wil aankopen om er een nieuw gebouwencomplex voor in de plaats te doen neerzetten. Indien en dier en dienstbaarheid aan de naas te. Vijf geboden werden opgestel 1: geen levende wezens doden, niet bega- ren. niet weelderig leven, zich niet. door luxe laten verleiden, niet in woorden zondigen. De volgelingen worden verdeeld in de asceten, ie massa der gelovigen en de twaalf me dia. die het spiritisme alleen in ie aanwezigheid der hoogwaardigbekle ders mogen uitoefenen. Eens vervolgd, thans aanvaard. Ook het Kaodisme heeft, zoals iedere godsdienst, zijn martelaren: in 1931 werd het door de gouverneur-generaal van Cochin-China en in Annam door de Keizer verboden, omdat men het als politiek gevaarlijk beschouwde met het oog op het grote aantal volge lingen: de belangrijkste secte, die van Tay Nunh. telde 790.000 aanhangers. Japanners wilden het gebruiken Cochin-China in hun handen te kr'j- gen. Zij trachtten uit de Kaodisten "en militie te vormen. De Boeddhistische swastica leek een goed aanknopings punt om in de oorlogsjaren een gunsti ge stemming te doen ontstaan. Toch hadden de Japanners eind 1944 slechts 2000 Kaodisten op een schoolschip oij een kunnen brengen, van wie er niet minder dan 1200 in Mei 1945 bij één enkele geallieerde luchtaanval werden gedood. Toen in 1945 de Viet, Minh ontstond, traden de Kaodisten in het begin tr groten getale toe. Maar al heel gauw werden zij zich bewust dat hun leer stellingen en de oolitieke concepties van de..Oom Ho" onveveenbaar waren en vielen ze weer in massa's sf In de ze situatie lieten de Fransen de in var banning levende wijze Phu Ngo Vm Chien naar Indo-China komen, die in middellijk een oproep tegen de Vlet Minh uitvaardigde. Sindsdien staan ne Kaodisten loyaal aan de zijde van Frankriik. wat Viet Minh hun niet jw geven heeft Herhaaldelijk zijn ge vangen Kaodisten het slachtoffer ge worden wm barbwin mpr«*aiïte«. of wolkenkrabber QVERIGENS is het eveneens mogelijk, dat de R.V.B. zal besluiten om ir, plaats van de Apollohal aan te ko pen een aantal verdiepingen op haar huidige kantoorgebouw te zetten. Dit gehouw (bekend als Amsterdams „twee de wolkenkrabber'l heeft nu zes eta ges. maar aanvankelijk lag het in de be doeling om het acht verliedinpen te ge ven. Er zijn echter verschillende facto ren, die op deze „aanvulling" op dit ogenblik belemmerend werken. In ieder geval heeft de bekende,Haag se architect, ir. D Roosenburg, die ook het huidige kantoorgebouw heeft ont worpen, de nieuwe bouwplannen in studie genomen, waarbij hij uiteraard „).aat met de gemeente Amsterdam. En de hoofdstedelingen zien met belangstelling uit naar de uit slag van deze studie, omdat er voor tal rijke kringen in en buiten Amster dam vele belangen mee gemoeid zijn. DODELIJK ONGEVAL. Op het terrein van de Nederlandse kabelfabriek te Delft is de 38-jarige schilder F Misset uit Hilversum be kneld geraakt tussen een achteruit rij dende auto en 'n haspel Hij overleed in het gasthuis aan de bekomen rer- wondinge». -stÊkf-

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5