V.S. hebben bijna 3.000.000 man onder de wapenen Drie-jarig meisje gedood in laaiende vlammenzee Britse regering neemt oliekwestie ernstig op Bewapening drukt de consumptie „Force Ouvrière" gelast een spoorwegstaking van 48 uur oordijk Donderdag 22 M.art 1951 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Senator bepleit de verdediging Nieuwe wapens voor de van het Midden-Oosten marine Civiele productie moet wijken voor de militairë r~ Kroningssteen-mysterie opgelost Overleg inzake lonen en prijzen begonnen Weer twee employé's in Indonesië vermoord KoAi B&éleJk Senaat beslist 2 April over troepenzendingen feer I vulling Heer Moncélunaf Jeer vallij Heer queue vulfirsg Heer e Croquet en geven wi| uit de Heer's ortering Boa- Luxe, die een :rscheidenheid vullingen en naar ieders ct. per 100 gr. .AVEEZADEN ide weide en mstweide ETENZADEN. 'iecties. gplein MW-Mim BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN 148e Jaargang No. 69 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct. p. m.m Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Uitslui tend contant. Abonnementen 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. De Amerikaanse strijdkrachten zijn sedert het uitbreken van de Koreaanse oorlog thans negen maanden geleden verdubbeld. In totaal zijn nu 2.900.000 man onder de wapenen tegen circa 1.458.00 op 25 Juni 1950. Er zullen alsnog zes honderdduizend man onder wapenen moeten komen. Een kwart millioen G.I.'s bevinden zich in Korea en 127.000 in Europa. Hiervan zijn 97.000 bij het leger, 20.000 bij de luchtmacht en de rest bij de marine en de kustwacht. zijn olievoorraden, in plaats van Eu ropa, omdat een derde wereldoorlog in dat gebied zou kunnen beginnen. Hij verklaarde dat „het Oostelijk deel van het Middellandse Zeegebied niet alleen de koortsplek is, maar tevens het be langrijkste strategische gebied in de wereld en daardoor de juiste plaats, waar de V.S. hun militaire kracht moeten ontwikkelen". Het gebied van de Perzische Golf, aldus Johnson, is de „gevoeligste plek van de wereld" en in een nieuwe oor log zou zijn vitale olieproductie de be geerlijke prijs van beide zijden zijn. Hij voegde er aan toe. dat het zeer waarschijnlijk is dat de electrische vonken, die de derde wereldoorlog zouden kunnen doen ontvlammen, daar worden verwekt. „De huidige politieke moeilijkheden in Iran werpen wellicht de schaduw van dingen, die komen vooruit". John- Deze cijfers worden genoemd door Truman in een telegram aan de minis ter van landsverdediging Marshall, waarin Truman verder verklaart, dat de „Verenigde Staten vastbesloten zijn om, tezamen met de andere vrije lan den de wereldvrede te handhaven en he beveiligen", hetgeen als een nieuwe waarschuwing aan de Sowjetunie wordt opgevat. In de tweede wereldoorlog, aldus de president, werd de thans bereikte sterkte eerst na ruim 21 maanden be reikt. „De snelheid, waarmede de V.S. in staat zijn geweest hun weerwacht op te bouwen, moet een bron van in spiratie en aanmoediging zijn voor alle mensen, overal ter wereld, die de vrij heid lief hebben". Nieuwe wapens Schout-bij-nacht Malcolm Francis Schoeffel heeft medegedeeld, dat wel- dra zeer snelle torpedo's van een nieuw type geproduceerd zullen wor den. Zij zullen kunnen worden afge schoten van gewone schepen, onder zeeboten, of vliegtuigen en zullen een bedreiging betekenen voor iedere nu bestaande duikboot, aldus de Ameri kaanse marine-officier. Ook bestond er een nieuw lanceerapparaat, dat snel raketten afschiet onder water. „Militaire grap'' De democratische senator Edwin Johnson heeft in de Amerikaanse se naat er op aangedrongen, dat de V.S. zich zouden concentreren op de verde diging van het Midden-Oosten, met son verklaarde, dat de geweldige Per zische olievoorraden aan de Sowjet- unig onthouden moéten worden en aan de V.S. en hun bondgenoten ter beschikking moeten komen. ..Wie de toegang tot het zwarte goud van de Perzische Golf verkrijgt en behoudt zal de derde wereldoorlog winnen", aldus de senator. Ook de rest van het Midden-Oosten moest worden versterkt. Hij was van mening, .dat „niet minder dan twee honderd divisies" nodig zouden zijn. ir.dien de Sowjetunie zou aanvallen. Het plan om vier Amerikaanse divi sies naar Europa te zenden vond hij „een militaire grap" Hij verklaarde, dat de militaire kracht van de Sowjetunie niet moest worden overschat. De Sowjetunie kon niet genoeg olie' uit haar eigen pro ductie in de volgende twee of drie jaar opslaan om een grote oorlog te voeren en er was weinig of geen voed sel voor voörraadvorming. STRIJD OM DE OLIE Conservatieven wensen garantie voor Per zie De Engelse minister van buitenlandse zaken, Morrison, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hjj de Perzische plannen tot nationalisatie van de Anglo-Iraanse Petroleumcompagnie zeer ernstig op neemt. De regering had nog geen ant woord ontvangen op de nota van 14 Minister Van den Brink: Ter gelegenheid van de installatie van de Adviesraad voor de militaire productie heeft de minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink een rede uitgesproken, waarin hij de invloed schetste, die de defensieve krachtsinspanning op het economisch bestel van ons, grondstof- fenarm en dichtbevolkt land heeft. Scotland. Yard arresteerde gister morgen drie studenten uit Glas gow, die verdacht worden van de kroningssteen-diefstal. Hier ziet U twee verdachten: de 25-jarige stu dent in de rechten Ian Hamilton flinks) en de 24-jarige werktuig kundig student David Rolio. In verschillende kringen meent men. dat met deze arrestatie de opspo ring nabij is. De bewapening heeft de vraag naar bepaalde grondstoffen belangrijk doen toenemen, waardoor de prijzen 1 op de wereldmarkt aanzienlijk stegeii. Voor Nederland, dat voornamelijk aangewe zen is op invoer van deze grondstof fen betekent dit, dat voor dezelfde hoeveelheid invoergoederen thans lè pet. meer exportgoederen moeten gor den geleverd dan enige jaren geleden. Naast deze verslechtering van de ruil voet, die, naar de minister mededeel de voorlopig nog zal toenemen, ziet Nederland zich voor de taak gesteld een modern bewapend léger uit te rus ten, een uitermate kostbare aangele genheid. Beide factoren verkleinen de ruimte voor consumptie en investerin gen en belasten de betalingsbalans, aldus prof. Van den Brink. Het zal af hangen van de mate waarin de pro ductie wordt opgevoerd in hoeverre de bewapeningslasten ten koste moe ten worden gebracht van de consump tie. De resultaten, die in internationaal verband tot nu toe zijn bereikt ten aanzien van een coördinatie van het grondstoffenverbruik zijn niet bemoe digend. zo vervolgde de minister zijn toelichting, De OEEC is er nog niet in geslaagd een samenwerking tot stand te brengen, die toch dringend nodig is wil de economische integratie van Eu ropa niet op losse schroeven komen te staan. Aan het slot van zijn toespraak gaf spreker een overzicht van de mi litaire uitrusting, die in Nederland zelf kan worden vervaardigd. In be paalde bedrijfstakken zal de civiele productie in belangrijke mate dooi de militaire moeten worden vervangen in andere zal dit slechts ten dele hel geval zijn Maart, waarin werd betoogd, dat de nationalisatie onwettig zou zijn. Ook had de Engelse regering nog geen ver klaring van de Perzische autoriteiten over de nationalisatie van de bronnen en raffinaderijen van de maatschappij ontvangen. Het conservatieve lid Somerset de Chair drong er op aan, dat Engeland een militaire garantie aan Perzie zou geven als afweer tegen mogelijke ag- gressie. Morrison herhaalde de verkla ring van Bevin, dat Engeland het al lergrootste belang stelt in de onafhan kelijkheid. de integriteit en de veilig heid van Perzie, en dat het vastbesloten was, deze politiek ten aanzien van Perzie en andere landen te volgen, ge bruik makend van militaire en econo mische ma ïtregfelen ter waarborging van hun onafhankelijkheid en territo riale integriteit. De Perzen moedigen ons daarin jammer genoeg niet erg aan, voegde hijer aan toe. Tragische brand in Amsterdam Voor de tweede maal binnen enkele dagen heeft in Amsterdam een zware brand gewoed, waarbij het drie-jarige dochtertje van de familie Meuleman jam merlijk is omgekomen. Tien bewoners van het perceel Eerste Oosterparkstraat 161 hebben door uit de ramen te springen hun leven weten te redden. Drie van hen en een brandweerman werden gewond en moesten naar het O.L. Vrouwe gasthuis worden overgebracht. De brand is door nog onbekende oorzaak om kwart vóór twaalf uitgebroken op de tweede étage van het perceel, waarin zes gezinnen woonden. Met razende snelheid heeft het vuur om zich heen gegrepen en in een oogwenk alle verdiepingen in lichterlaaie gezet. Alle bewoners voor zover aanwezig, waren in bed en werden in hun slaap verrast door het geknetter van de vlammen, het springen van de ruiten en de rook die zich al direct in grote wolken een weg naar buiten baande. Tien mensen sprongen uit de ramen Slechts voor de bewoners van de eerste etage de 82-jarige heer Olthof eu zijn pleegzoon was de trap, die naar de straat leidde, nog vrij. De fa milie Adam, man. vrouw en twee kin deren, in wier woning de brand ont stond. zag geen andere mogelijkhed. dan aan de achterzijde van het huis op een uitbouw met plat dak van de eer ste verdieping te springen. De man sprong eerst, waarna de vrouw hem de twee kinderen, een meisje van om streeks 3 en een jongetje van ruim 4 toewierp. Toen deze veilig in de armen van hun vader waren beland, nam ook de vrouw een koene sprong, opge- Dinsdag en Woensdag is over de stijging van de kosten van levens onderhoud uitvoerig overleg gepleegd tussen de interdepartementale commis sie voor de loon- en prijspolitiek en de Stichting van de Arbeid. Naar aanlei ding hiervan zou hedenmorgen een be spreking worden gehouden met een delegatie uit de ministerraad. jaagd. als zij werd door de vuurzee, die zich achter haar ontwikkelde. De familie Homan, die de voorzijde van de tweede etage bewoonde vond hulp van de toegeschoten buren, die met jassen en dekens valschermen im proviseerden. Ook dit gezin, bestaan de uit man, vrouw en twee kinderen, waagden de sprong. De man die 68 jaar oud is probeerde langs een re genpijp naar beneden te klimmen. Hij viel echter halverwege en werd zoda nig gewond, dat hij naar bet O.L. Vrouwengasthuis moest worden ver voerd. Verschrikkelijk drama Op de derde etage in het achterhuig speelde zich inmiddels een verschrik kelijk drama af. Hier woonde de fami- milie Meulenman, man vrouw en een kindje van 3 jaar. Meulenman riep zjjn vrouw toe te springen, wat z\j ook deed. De man had toen het driejarig dochtertje in zijn arm. Hij is daarna zelf gesprongen, maar schijnt zozeer bedwelmd te zijn geweest door de rook, dat hij zijn dochtertje Mieneke in het huis heeft achtergelaten. Alle pogingen om later opnieuw de woning van Meuleman te bereiken, bleken tevergeefs. Meuleman en zijn vrouw waren op het plat terecht ge komen en daarbij ernstig gewond. De man kreeg snijwonden en brandwon den aan het gezicht, de vrouw brak haar pols en had eveneens brand wonden.' Ook zij zijn beiden door de G.G.D. naar het O. L. Vrouwegast huis vervoerd. Pas tegen kwart voor een was de brandweer, die moedig de laaiende vuurgloed bestreed, in staat het huis binnen te dringen. Zij vond op dé derde étage de stoffelijke res ten van het driejarige meisje. Eén der brandwachten moest even eens in het ziekenhuis worden opge nomen. De man was bij het nablus- singswerk door rook bedwelmd ge raakt en daarna in aanraking met electriciteit gekomen. Zijn toestand ls echter evenals van de andere drie gewonden, niet levensgevaarlijk. NAAR DE BOLLEN Met de Paasdagen zullen de vroege crocussen reeds verdwenen zijn, de a tere soorten zullen echter volop bloei en. Door het aanhoudend koude weer zijn nog pas enkele velden met narcis sen gaan kleuren. Op Keukenhof, lat reeds geopend is, bloeien de crocussen en enkele vrolijke tulipa's. In de kas is er reeds een ware tulpenweelde. Ook de Tr'eslongtuin is weer geopend. .ii/l(..^uv/l pUwö'U^At. fbi x..UOl LA' Parijse staking van de normale vervoermiddelen versloken zijn. w,achten hun beurt af om met de door de regering ingezette mili taire voertuigen te reizen. Passa giers, die niet met de transatlan- tique lie de France" konden vertrekken, moesten hun route met de militaire, transportmiddelen ver der afleggen. Maandagochtend zijn de employé's van de suikerfabriek „Padjie" H. J. Bovenlander en A. A. Rijkschrocff te Gununggangsir, ongeveer 100 km ten zuiden van Surabaja, door een bende ontvoerd en vermoord. Weerbericht Verwachting tot Vrijdagavond: Meest zwaar bewolkt met -af en toe enige regen of motregen, krachtige tot harde en aan de kust later wellicht stormachtige Zuid-Westelijke wind. Vrij zacht. Vrijdag: Zon op 6.38, onder 18.56: Maan op 19.22, onder 6.32. Cngelanü verkeert in nood; men heeft ontdekt, dat de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, nooit zijn haardos borstelt, zelden laat knippen en een geweldige lok over zijn voorhoofd heeft hangen. Zijn costuum is hobbezakkig en nu vragen Albions zo nen: hoe kan hij ooit het zo noodzake lijke respect afdwingen en leiding ge ven als hij er zó bijloopt? O Enfin, het Britse consulaat in Bratislawa zal het weinig kunnen schelen, want dat wordt wegens gebrek aan werk opgeheven. Na dit opluchtende nieuws de medede ling, dat zich in Engeland 122.000 per sonen hebben aangemeld voor de bur ger-luchtverdediging, sinds daartoe in November de gelegenheid was openge steld. De kinderen in Wilmslow (En geland) willen ook wat voor het eiland doen. In 'n jeugd-revue verzekerden ze zich van de medewerking van 'n levens grote python, voor de sketch: Things 1 do for England". De medewerkenden zullen wel niet iti aanmerking komen voor een van de 173 Stalinprijzen voor kunst en letteren, die voor het afgelo pen jaar zijn toegekend. Zo'n prijs kre gen wel de films „Moessorgsky", „Ge heime opdracht". „Weg van Moskou" en „Bevrijd China". In de laatste rolprent wordt hard op het Westen gescholden, O Tot troost overpeinzen we de spreuk van de Rus Ivan Turgenev (1818—1883), die zegt: „Als je de reputatie van je vijand grondig wilt vernietigen, moet je hem de slechte dingen aansmeren, die je in jezelf voelt". £)e mannen beginnen schaars te worden in Amerika. Voor hel eerst in de historie van de nieuwe wereld is het aantal vrouwen hoger dan dat van de mannen. Op elke honderd dochteren van Eva telt men acht en negentig en één tiende man. Wat zal die laatste een onderdeurtje wezen! Dat was waar schijnlijk ook de vrouw van meneer Wolf uit Johnson City. Die vroeg echt scheiding aan omdat haar man haar „vergif-dwerg'' had genoemd. Kun je „Een nieuwe Lente", een geluid, Alida!" oud doen. vindt Theodoor, als je in de meerderheid bent. En wat moeten we dan denken van dal bericht uit het Franse plaatsje Chamonix, waar dertig studenten na een smakelijke maaltijd in een jeugdherberg vergiftigingsver schijnselen vertoonden? Er waren ook elf Nederlanders onder. Maar wie gaat dan ook met zo'n aantal op reis? Geluk kig waren allen na doktersbehandeling weer gauw hersteld. Zo kan plezier in verdriet ontaarden. De vier en vijftig jarigé mevrouw Schnepf uit Detroit kreeg een grote schadevergoeding, om dat ze tijdens een dansles in het jitter - buggen een arm. had gebroken. Enfin, ze heeft wel iets van die lessen in het ..uitschudden'' opgestoken! In Den Haag weten ze anders ook van wanten. Daar kreeg de directeur, van een café restaurant herrie met een Chinese col lega en sloeg hem met een notitieboek je in het gelaat. De zoon van het he melse rijk rende hierop naar de' kèukeh en kwam met een kolossaal hakmes terug. Bijna was de eerste directeur, een man uit meer dan één stuk, (ergo een gespleten man) geweest. als hij de slag niet met zijn arm had afgeweerd. Nu is dit lichaamsdeel deerlijk geha vend. De man zal wel wat voelen voor het idee. dat in Durham werd ge lanceerd. Daar beweerde een aantal medici, dat ze stukjes huid zouden kun nen conserveren, in vloeibare water stof. Ze willen er zelfs een „huidbank" stichten. Als eerst de beer maar ge schoten is Vrijdag vaststelling van nieuwe lonen? Loonaccoord voor de Franse mijnen ondertekend Woensdagavond heeft de socialisti sche vakverenigingsorganisatie „Force Ouvrière een algehele spoorwegsta king voor geheel Frankrijk verordon neerd. Deze moet heden en Vrijdag duren. Verwacht werd, dat ook de CG'I en de andere vakorganisaties zich achter dit bevel zouden scharen. De niet- communistische vakverbonden hebben een communiqué gepubliceerd, waarin zij zeggen, dat zij niets van de regering hebben gedaan gekregen, afgezien van Hij kon hen wel aan een huis helpen De Amsterdamse politie heeft een bouwkundige gearresteerd, die er zijn werk van maakte, trouwlustige paren, die een woning zochten, op tq lichten. Hij deed het voorkomen, of hij door huiseigenaren was gemachtigd, onder zijn beheer staande woningen op te knappen. Na afloop van het karwei zou hij mogen uitmaken, wie in (Je huizen zouden- komen - te wonen. Tal van paren waren gaarne bereid, een deel van de herstellingskosten te dra gen en zo werd de man in totaal f 2600 rijker, i Hij slaagde er in. zijn slachtoffers volkomen te overbluffen en alle twijfel aan de juistheid van zijn verhaal weg te nemen. Echter duurde het spel gélukkig niet lang! Van het geld, dat hij had losgekregen was echter niets meer over. een belofte tot verhoging van de mi nimumlonen. Deze gebeurtenis heeft het beeld van de Franse stakingsbeweging aanzienlijk gewijzigd en de positie van de regering niet gemakkelijk gemaakt. De premier, Queuille, had des middags nog een conferentie met zes ministers, die in zijn kabinet een sleutelpositie innemen. Ook was de commissie voor herziening van de lonen bijeengeroepen, vijf da gen eerder dan de oorspronkelijk vast gestelde datum. De ministers besloten op hun confe rentie. dat Vrijdag twit nieuwe mini mumloon zal worden vastgesteld na overleg met de commissie voor herzie ning van de lonen. De spoorwegmaat schappij kreeg het recht, over. te gaan tot individuele requisitie van perso neel, teneinde de voedselvoorziening et, het voornaamste vervoer te verze keren. Ook werd de onverwijlde uit voering gelast van een plan voor weg vervoer, dat de vervanging van het spoorverkeer moest verzekeren. De mijnwerkersvakbonden hebben een overeenkomst met de regerings- kolenraad getekend, waardoor loons verhogingen in de mijnen een feit zijn geworden. Verwacht wordt, dat hier door een mijnstaking is voorkomen. De Amerikaanse senaat heeft beslo ten, op 2 April de resoluties over de zending van troepen naar Europa in stemming te brengen

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1