Hei Stationsplein over NEEMT Alkmaarsche Courant! Vroom «Jreesmaiiii r Modelflats Alkmaarsche Courant „De jeugd exposeert" Tentoonstelling van knutselwerk is als een goed muziekstuk Het Katholieke antwoord op actuele vragen Familiedrama Het dubbele leven van Sir William CjMV-mars door Alkmaar HEILOO Nagekomen predikbeurten nu een abonnement op de WAT DE THEATERS BRENGEN REX THEATER CINEMA AMERICAIN: Tïtr VICTORIA THEATER; HARMONIE THEATER: r~ ZATERDAG 24 MAART 1951 In vele Alkmaarse huiskamers en verenigingsgebouwen heeft in de afgelopen wintermaanden na het beëindigen van de dagtaak, nog het lied van de arbeid geklonken. Zaag, hamer, beitel, vyl en boor werden in nijvere handen de muziek instrumenten waarmede de kunstenaar zyn compositie tot leven bracht. Er zijn vele toondichters en enkelen van hen deden zich spoedig kennen als grootmees ters, wier arbeid getuigt van waar vakmanschap. Hun composities zijn de smeedwerken, de tekeningen en de sierlijke boten waarvan kleur en lijn samen vloeien tot een harmonisch geheel. Een boeiend geheel Er zjjn ook enkele beginnelingen, wier arbeid nog niet die hoogte heeft bereikt. In bun composities bemerkt men wel eens een te lang aangehouden toon van de zaag en een overbodige paukenslag van de hamer. Doch ook deze werken getuigen van grote Ijver en liefde en zjj houden een belofte in voor de toekomst. Al deze composities, al deze werkstukken zijn thans samen gebracht in de aula van het Murmel- lius Gymnasium, dat-hierdoor een bij zonder feestelijk aanzien heeft gekre gen. „De jeugd exposeert" is de titel van de tentoonstelling, die een overzicht geeft van het knutselwerk dat door jeugdige stadgenoten van 10 tot 21 jaar in de afgelopen wintermaanden werd gemaakt. Een ieder die even in de auia van het Gymnasium ronddwaalt, komt onder de indruk van wat hier is bij eengebracht. Er zijn werkstukken bij die men niet als huisvlijt zou onderscheiden; zij ma ken de indruk ontworpen en uitgevoerd te zijn door ervaren vaklieden inplaats van door jongens en meisjes van nog geen twintig jaar. Het zijn niet alleen de leerlingen van de Ambachtsschool die hier een goede beurt maken, doch ook die van de middelbare en lagere scholen. Zo is er fraai houtsnijwerk van een zeventienjarige H. B. S.-er en ook de uit karton samengestelde Waag- toren welke door enkele leerlingen van de Bosboom Toussaintschool werd in gezonden, mag er zijn. Buitengewoon aardig en origineel is het „Sprookje" dat een meisje van de ULO schiep. Met wat eikels, kastanjes, sparappels en dennenaalden maakte zij een natuur tafereeltje waarbij zelfs kaboutertjes en elfjes niet ontbreken. Jongens van de Nic. Beetsschool toonden hun interesse voor de scheepvaart door in de vrij# avonduren een complete haven te bou wen. Grote oceaanstomers, getrokk m door minutieuze sleepbootjes, geven de maquette een levendig aanzien. Aardig zijn ook de twee uitgebreide verzame lingen van schelpdieren. Met middelpunt van de tentoonstel ling wordt gevormd door een groot bassin, waarin drie zeer fraaie motor kruisers varen. Een straaljager, die wekelijk kan vliegen, bewaakt het luchtruim boven de kruisers. Een expositie is als een boek; een dorre opsomming kan niet boeien. Al leen door beweging, afwisseling er- kleur kan men de aandacht van de be zoekers gespannen houden. De heren Speur en Balder zijn er in geslaagd de ze tentoonstelling tot leven te brengen en uit al die kleine kunststukjes van jeugdige knutselaars een boeiend ge heel samen te stellen. Zij maakten ,.De jeugd exposeert" tot een goed boek dat- naar wij hopen, een best-seller zal blij ken te zijn. Een bezoek aan deze expo sitie. die hedenmiddag wordt geopend en tot en met Zondag 1 April te be zichtigen is, kunnen wij van harte aan bevelen. Welke zekerheid biedt het Christen dom? Wat is de betekenis van de Paus voor de Wereld? Is de katholieke op vatting over het huwelijk voor de mo derne mens aanvaardbaar? Wat is de strekking van het nieuwe Maria-Dogma? Ziehier enkele kwesties, die in he dendaagse gesprekken van velerei per sonen herhaaldelijk aan de orde ko men. In een viertal Zondagmorgen-con ferenties te houden in de Marijke- zaal van Hotel Victory zullen deze vragen door deskundige sprekers uit genodigd door een hiertoe gevormd co mité behandeld worden. De bespreking van de aangegeven onderwerpen wordt ingeleid door: Prof. dr. J. H. Gerretsen. hoogleraar te Groningen, dr. A. A. Olierook, di recteur van de Ontwikkelings-Centrale van de KAB te Doorn, dr. J. G. H. Holt. sexuoloog en gynaecoloog te Bilthoven en prof. dr. C. Friethoff, O. P., hoogleraar te Amsterdam. Het comité heeft het juist geoordeeld om voor deze conferenties een kleine toegangsprijs, ter bestrijding van de onkosten, te heffen. De conferenties beginnen om 10.45 uur. Leerlingen van de Nic. Beetsschool bouwden in hun vrije avonduren een natuurgetrouwe maquette van een haven. JICH heerlijk koesterend in het lente- zonnetje zat de oude man op het. bankje bij de apenkooi, terwijl zijn vierjarige kleinzoon aan zijn verweer de voet speelde. Kennelijk had grootpa het kind beloofd, het de bezienswaar digheden van Alkmaar te tonen en hij paf daarbij deskundig explicatie. „Kaik me knecht", zei de de oude. „Deer hew je nou 'n baviaan". Zijn tanige vinger wees naar een aapje, dat zich ernstig zat te vlooien. „Zukke heeste ben puur gevaarlijk", lichtte opa toe. „Je hewwe d'r bat, die je je vinger ofbalte, as ze mar effies de kans hewwe!" Kleinzoon schrok merkbaar. „Heb ie den tande?", vroeg het kind. „Nou en of", antwoordde de grijsaard, zelf reeds onder de indruk van zijn verhaal: „Hai heb tande, die ben zo groot as je hille hand! D'r ben wel mengse opvrete door zo'n beest". Het kind besteedde zijn aandacht aan een vogel, die juist langs trippel- ■de. „In Afrika", vervolgde de oude, „hewwe ze oerwoude, die ben nag groter den de hille hout met de spoor buurt d'rbai. Oh!, wat 'n oerwoude hewwe ze deer.' Nou, en deer leve zukke baviaanders nou. De hille dag doene ze niks aars als mekaar opvrete en d'r aige vlooie. Nou, en je hewwe d'r vanzellef Ml wat soorten. Kaik!", en de vinger wees naar 'n ander lid van het apenras: „da's nou weer "n hil are aap. Die heb 'n rood merrek onder z'n steert. As 'k me niet vergis is 't 'n oerejoetang. Die ben gek op mengse vlees. D'r ben al puur wat mense door die merakels opvrete Het kind luisterde met gespannen aandacht en bekeek met angstige blik ken het geringe aapje, dat van de juist gereleveerde misdaden werd be ticht. „Zou jai in Afrika wone wille opa?", vroeg het kind. De oude zette een krijgshaftige blik. „Kaik", zei hij manhaftig", voor ons grote mense is vanzellef gien durf an. Maar aêje nou zo'n klain manneke ben as jai ken je d'r beter efkes over denken!" Hij keek zijn kleinzoon innig aan. Dan begaf het kind zich naar de andere zijde van de kooi, waar een man bezig was met een reparatie aan het hekje. Het knaapje bleef geruime tijd het werk bestuderen en sprak ge animeerd met de arbeider. Toen het ten slotte tot zijn opa terugkeerde had het een wijze blik in de ogen. „Jai ben niet goed wais, opa!", zei het kind diep zinnig. „D'r ben hier gieniese oerejoe- tanks en baviaanders. Die man zait: ze kenne uit je hand vrete as je dat Wille!" Toen hief de oude man zich over eind: een gebroken grijsaard, nu alle verwachtingen omtrent zijn nageslacht de bodem waren ingeslagen. „We gan" Wimpie", zei hij koel Bi: de hoek keek hij nog even om en strak zijn vuist on tegen de Werkman. „Stinkerd!", riep hij kwaad. TOM Woensdag zal in het Gulden Vlies de derde abonnementsvoorstelling van de serie B worden gegeven. Het Amster dams Toneelgezelschap zal dan optre den met een werk van de bekende Amerikaanse schrijver Emlyn Wil liams, n.l. „Het dubbele leven van Sir William". Dit stuk, waarvan de oorspronkelijke titel is „Accolade", is gebaseerd op het vaste geloof, dat wij allen iets heb ben, waarover wij ons schamen, dus dat wij allen, zij het in meerdere of mindere mate, dualistische persoonlijk heden zijn. Hoofdpersoon is Will Trenting (ge speeld door Cruys Voorbergh) een auteur, die gevierd wordt eti in de adelstand is verheven. Hij heeft zich echter zijn hele leven onweerstaanbaar aangetrokken gevoeld tot een lager milieu, de z.g. zelfkant der maatschap pij en duikt dan ook af en toe, met medeweten van zijn vrouw in dit leven onder. Tot welke resultaten dat leidt, laat het stuk in zes taferelen zien Naast Cruys Voorbergh treden in dit stuk onder meer op Elise Hobmans, Louis Saalborn, Carla de Raet, Ben Groenier, Edwin Thomas en Jenny van Maerlant. Dit stuk heeft reeds meerdere suc cesvolle opvoeringen beleefd en zal ook zeker in Alkmaar veel belangstel ling vinden. Op Tweede Paasdag zal na afloqp van de morgenbijeenkomsten door de deelneemsters en deelnemers aan de Bondsdag van het C. J. M. V. en het Meisjesverbond C. J. V. F. een mars worden gehouden langs de volgende route: Doelenveld via Lombardsteeg, Nieu- wesloot, Hofplein, Korte Nieuwesloot, Marktstraat, Waagplein, Voordam, Lut- tik Oudorp, Bierkade, Verdronken- oord, Kraanbuurt, Langestraat, Kerkt plein, Gasthuisstraat, Zevenhuizen, Bergerbrug, Geestersingel, Kennemer- singel, Kennemerstraatweg naar de Prinses Julianalaan (Muziektuin). Bjj het standbeeld van mevr. Bosboom Toussaint, („Truitje") gaat een deel via de Heilooërbrug en Ritsevoort naar „Het Wapen van Heemskerk" aan de Breedstraat. Start pl.m. 12.15 uur. DAMCLUB „HEILOO" De strijd om het kampioenschap gaat nu alleen nog tussen C. de Graaf en K. Tuinman. C. de Graaf heeft 24 punten uit 16 partijen, K. Tuinman 20 uit 14. Er is dus nog spanning genoeg als men weet, dat er 18 partijen gespeeld moe ten worden. De uitslagen van Donder dagavond zijn: Groep-I: C. AdrichemJ. Geuzebroek afgebr.; K. TuinmanJ. de Geus 20; C. de Graaf—S. de Geus 1—1; H. Ver verJ. Sprenkeling 20; beide laatste zijn afgebroken partijen. Groep II: C. de Jong—D. Langedijk 02: J. SpaansP. Oud 11. (EERSTE PAARDAG) ALKMAAR, Grote Kerk, 5 uur, paas- gezinsdienst o.l.v. ds. Wesseldijk - Oud- Kath. Kerk, in de Luth. Kerk, Oude gracht, 10 uur, dienst. Leger des Heils (William Booth), 10 uur, Paas- evangelie, 8 uur getuigenisavond, kapt. Hassoldt, luit. Hartog, 12 en 5 uur Jeugddiensten door serg.-maj. v. d. Wal. Zondag 25 Maart, 10.30 uur Morgen wijding in Hotel de Nachtegaal, Lange straat. Spr. mevr. Elsa Kaiser uit Den Haag. BERGEN, Rehoboth, 10.30 uur ds. Gijs man van Den Haag. SCHOORL, 10 uur, ds. de Jong (Koor zang). EGMOND-BINNEN, 10 uur, ds. Plug. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roo- bol. LIMMEN, 10 uur, ds. Teriet. NIEUWE-NIEDORP, 10 uur, cand. Hoekstra, doopsgez. gem., 10 uur, da FrankenLiefrinck. Verbeterde opgaaf: DIRKSHORN, 10 uur, ds. Post. WARMENHUIZEN, 7 uur, ds. Post. (TWEEDE PAASDAG) ALKMAAR. Leger des Heils, Limmer- hoek (William Booth), 8 uur, openbare samenkomst, kapt. Hassoldt, luit de Hartog; Donderdag 8 uur, Heiligings dienst. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur, ds. Plug. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roo- bol. OUDE NIEDORP, 10 uur, ds. Appel. Wie zich thans opgeeft betaalt na 1 APRIL het eerste abonnementsgeld Betaling is mogelijk per kwartaal, per maand of per week. Gemakkelijker kan het niet. Maakt gebruik van onderstaand formulier. Invullen, ondertekenen en verzenden naar ons bureau of afgeven aan onze bezorger of agent ter plaatse en de zaak is in orde. Ondergetekende Straat Huisnd. te wenst zich met ingang van 1 APRIL te abonneren op de Betaling zal geschieden per; Kwartaal a 5.30; maand a 1.77; week a f 0.42 (incasso inbegrepen) Handtekening Datum J Ultimatum De Nederlandse filmclub heeft aan „Ultimatum" het praedicaat „film van de maand" verleend, in verband met de culturele waarde welke dit product van London-films zou hebben. „Ultimatum" verdient inderdaad het praedicaat „film van de maand", maar echter niet om dat het zo 'n cultureel hoogstaande film is. Daarvoor hebben de Boulting Brothers, de knappe regisseurs, te veel concessies gedaan aan 't sensatie eisen de bioscooppubliek. Zij hebben van hun product echter wel een thriller ge maakt, zoals wij na de oorlog nog zel den zagen. „Seven days to noon", de titel waaronder de film in Engeland werd uitgebracht, behandelt het ver haal van een atoomgeleerde die zich heeft gerealiseerd welke vreselijke ge volgen zijn werkzaamheden voor de mensheid kan hebben. Zijn geest be zwijkt onder de voortdurende spanning waaronder hij heeft moeten werken en ten slotte schrijft hij een dreigbrief naar de minister-president. Zeven da gen nadat de premier de brief heeft ontvangen zal een atoombom Londen vernietigen, tenzij wordt besloten dat de productie van atoombommen wordt gestaakt. Scotland Yard wordt aan het werk gezet en onder steeds toenemen de spanning wordt een achtervolging op de professor ingezet. Twee dagen voor het fatale uur wordt Londen ge ëvacueerd. Speurders en soldaten zoe ken in het angstaanjagende verlaten Londen naar de geesteszieke met zijn atoombom. Op het laatste moment wordt hij ont dekt in een kerk Hij heeft de auto matische ontsteker reeds in werking ge zet. De assistent van de professor de monteert onder hoog spanning de bom. Dit is de climax van de film en onwil lekeurig, hoewel natuurlijk op een happy-end wordt gerakend, haalt men verlicht adem. Nogmaals het is een zeer knap geregisseerde film met fascine rend spel van vrijwel alle spelers. Ook filmtechnisch voldoet Ultimatum aan de hoogste eisen en deze motieven zouden voor ons eerder aanleiding zijn geweest het praedicaat „film van de maand" te Als mijn vrouw dat wist Er zal tijdens de Paasdagen in het Rex Theater gelachen worden, zoals ei in weken niet gelachen is. Want „Als mijn vrouw dat wist" is een film. waar mede men de zorgen over de stijgende prijzen vergeet en waarin men het oe- treurt als de lichten opgaan en de film ten einde is. Een oergeestige rolprent met humor van hoog gehalte en een prima rolbe zetting met Paul Douglas als Leonard Borland, de sloper, die een prachtige bariton blijkt, Linda Darnell als de opera-ster Cecil Carver en Celeste Holm als Doris Borland, die dolgraag zange res wil worden, maar de capaciteiten mist. In de kostelijke bijrollen zien wij Charles Coburn als major Blair, Lucile Watson als Ma Blair en John Hoyt in de creatie van de pianist Wilkins. In de huize Borland gaat de man ge bukt onder de aspiraties van zijn echt genote, die coüte que coüte zangeres wil worden en in dit streven gesteund wordt door een leraar en haar moeder. Borland organiseert ten einde raad een recital, waarvoor hij al zijn vrienden en zakenrelaties optrommelt. „Gestérkt door het succes" is het hek van de dam en wil zijn vrouw op tournee. Borland ontmoet de opera-zangeres Cecil Carver en laat zich bewegen een legeriiedje te zingen, opdat Cecil zich de tekst zal herinneren. In de besloten heid van de badkamer zingt hij en zijn stem doet een glas springen. Terwijl zijn vrouw in een bioscooptheater wordt uitgejouwd, viert Borland grote triomfen. Ook voor hem is echter een triest einde weggelegd, een slot. dat voor de toeschouwer evenwel een hoog tepunt in dit humorrijke .geval betekent. Hoe Borland in benevelde toestand een opera-voorstelling om zeep brengt, zullen wij niet vertellen. Wij advise ren u slechts: Ga de film zien en u bent verzekerd van een kostelijke avond. verlenen, dan het motief van de film club, de culturele waarde. Actuele journaals leiden het hoofd nummer in. De desords, dia reeds lange tijd op het Stationsplein heerst en die het steeds ruim perron worden aangelegd, dat ten dele door groen wordt omzoomd. In het toenemende verkeer voor moeilijke problemen stelt, zal mogelijk reeds over vier midden van dit tegelplateau komt een overdekt wachthokje voor buspassagiers, maanden tot het verleden behoren. Al zal men ook dan nog moeten woekeren Het pleintje loopt uit in een lang trottoir van ongeveer twee-en-een halve meter met de zeer beperkte ruimte, de veiligheid en verkeersorde zal door de nieuwe breedte. Aan <rie Zuidzijde hiervan komen de bussen te staan voor Heiloo, Haar- toestand in sterke mate worden bevorderd lem etc. Aan de Noordzijde van het perron komen de ongeveer twintig andere D, te., jammer voer ..„me. ff, 'StTSTjUS", PTTT bomen omzoomde paikeeuuimte vooi vtI o w nigpai'p"rijwielen ten Noorden en Zuiden van deze standplaatsen worden afgesloten voor het par- Naast1 de stationsteappenfwaw thans de stadsbusseti trottoU-iT'dle #^'iSndSaatg'vinden *wt diwf biyf? er'no^een^link^Smte2^»?'^oor""»^ een standplaats voor taxi's. Deze piek zal worden omsloten door trottoirs, die w, wmrrit. viiivn ti«n tei'llC eveneens zoveel mogelijk met groen zullen worden beplant. plantsoen. De scherpe bocht bij de Helderseweg wordt ruim tien meter terug gelégd en zal daardoor veel verbeteren. Voor beide bloemenperken en de monumentale lantaarn is in het nieuwe plan jje verkeersweg aan de Zuidzijde van het Stationsplein, zal over een breedte geen ruimte over gelaten. Voor het stationsgebouw is een breed trottoir gepro- van ongCVeer elf meter van een nieuw dek worden voorzien. Het trottoir voor pecteerd, dat ter hoogte van de hoofdingang in een V-vorm uitloopt. Hier en (je huizen zal hier twee meter breed worden. Het gedeelte van de Spoorstraat voor de tunneluitgang worden met witte stenen drie oversteekplaatsen over de (n de richtlng van de Stationsstraat zal in breedte varleren van twee tot vier ongeveer elf meter brede verkeersweg gemarkeerd. In het midden van het metev. plein, voor de restauratie, komt een standplaats voor particuliere auto's Het jjet gehele pieiq ïal op moderne wijze woiden verlicht. De rijwegen worden rijverkeer zal zich bewegen rond een vluchtheuveltje dat daar is geprojecteerd, uitgevoerd in kllnkerbestrating cn de trottoirs en perrons worden belegd met Voor het nieuwe Naco-gebouwtje, ter hoogte van de Stationsstraat, zal een tegels. Het gehele vernieuwingswerk vordert vier maanden. Montana Errol Flynn is in „Montana" de alles-overheersende figuur. In deze zuiver-Wildwest film speelt hij de rot van schaapherder, maar geloof niet. dat ze hem dientengevolge met een breikous te paard zien zitten. Om zich in het bezit te stellen van een weide plaats voor zijn kudde schapen moet hij meermalen naar de wapens grijpen en als die niet terstond bij de hand zijn, welnu dan balt Errol Flynn da vuist. Er komt menig vechtpartijtje op het doek alvorens de uiteindelijke be slissing valt. Dan blijkt tevens, dat de eigennaresse van Sunset Valley (Alexis Smith) toch niet zo erg haatdragend staat tegenover de man, die,haar wei degronden belaagt met zijn schapen. Een echte „Western" met knallende revolvers en donderende stampedes, opgenomen in technicolor. Behalve deze, voor liefhebbers goe de ontspanningsfilm, biedt het Victo ria Theater met de Paasdagen een uit gebreid voorprogramma; journaals, te kenfilmpjes en een film over de training van geleide-honden. Altijd naar wens Wat de film „Altijd naar wens" de liefhebber biedt, mag tot het beste ge rekend worden wat deze op gebied van zang, muziek, variété, shows, dans- orkesten, dans enz. kan wensen. Dit in fraaie kleuren opgenomen verhaal is met zeldzame fantasi uitgewerkt en doet b.v. de grote pianist en orkest leider José Iturbi als buitengewoon artist kennen. Zijn pianospel is prach tig. De zang van Kathryn Grayson is even aantrekkelijk als haar spel. Dat zij in Gene Kelly (die men zich nog herinnert als d'Artagnan uit De Drie Musketiers) een bekwaam en sympa thiek tegenspeler heeft spreekt haast van zelf. John Boles en Mary Astor, trekken de aandacht als de ouders van Kathryn. Tal van scenes worden kos telijk gespeeld en de revue voor de miltairen, die als conferencier geleid wordt door Mickey Rooney, kenmerkt zich door uitstekende nummers, waar in bv. de bekende tapdanseres Eleanor Powell toont, dat zij in haar genre nog tot de allerbeste behoort. Ook Judy Garland en June Allyson dragen tot het succes bij evenals enige uitsteken de orkesten, waarvan dat onder leiding van José Iturbi prachtig musiceert. Zo is deze film in alle opzichten boeiend en verrassend van het begin tot het einde en zal zeker met de feestda gen velen een bijzondere ontspanning brengen. De twee journaals, die het hoofdnum mer inleiden zijn zeer actueel. Beide geven o.a. fraaie opnamen van de na- noeuvres op de Veluwe, maar daar- naast ook andere zeer aantrekkelijke beelden. Een Paasprogramma, dat er zijn mag. Onze modern ingerichte aan de Karl Marxstraat zijn vandaag geopend wegens enorme toeloop van 14—17 uur en 19-21 uur. 1e PAASDAG gesloten 2e PAASDAG v 14-17 uur en 19 21 uur. Dinsdag 27 Maart van 19-21 uur ALKMAAR

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 12