Een vuurgloed boven de gasfabriek I&2SS8,°X33a I Bloemenventer werd van roofoverval slachtoffer Volksonderwijs geeft schoolblad uit voor ouders van leerlingen KLEDING De nachtstoker liiki een wezen uit de onderwereld lijkt In de propere machinekamer wentelen de vlieg wielen in het schijnsel van de lampen Dader voortvluchtig, doch bekend AGENDA Werf ,/t Hondsbosch" gaat verdwijnen ter eryoy, one ojj tfiie State SxpieJd farwdfy, $T^TE (KPRgSS Gevonden voorwerpen DE ALKMAARSE WASSERI) ZATERDAG 34 MAART 1951 WERKERS IN DE NACHT (jEWELDIG en zelfs een weinig beangstigend steken de diepzwarte gedaan ten van de gebouwen der Alkmaarse gasfabriek tegen de avondhemel af. Grillig tekenen zich de contouren van de transportbrug af. Het laatste ge deelte grijpt omhoog naar de donkere lucht. Achter dit deel van de brug slingert zich een constructie van ijzeren balken boven het grote terrein van de gasfabriek. Overdag kruipt de kraan langs deze kronkelige weg. Nu is het kleine hokje van de kraanmachinist verlaten. De nachtploeg arriveert. Zeven mannen betreden het terrein, waar hun collega's van de middagdienst rich reeds klaar maken voor vertrek. Het gaat alles vlot in zijn werk. Er wordt een korte groet gewisseld, een enkel woord. Er vhlt ook niet veel te praten. Ieder kent er zijn taak en weet wat er van hem verlangd wordt: acht uren zwaar en gestadig werk, waarbij het warme zweet je tappelings langs de leden stroomt. De nachtdienst is begonnen voor deze continu-arbeiders, die zich over het schaars verlichte terrein naar de plaats begeven, waar hun taak hun wacht. Het is precies tien uur in de avond. We volgden elk van deze mannen op hun tocht en waren gedurende enige tijd getuigen van het zware en moeilijke werk, dat ze in het holst van de nacht voor de gemeen schap verrichten. Gas: onzichtbaar product van moeizame arbeid £)E HOGE RAMEN van de machine kamer stralen een helder licht uit. Daarbinnen, tussen de zware machi nes ontmoeten we de nachtmachinist, de heer Molenaar. Hij staat bij een viertal kastjes en bestudeert de curve, die door een naald op een draaiende rol wordt geschreven. Op deze manier heeft hij de contróle over de hoeveel heid gas, die regelmatig naar de ver schillende houders stroomt. De heer Molenaar zouden we „De kok van de gasfabriek" willen noemen. Niet al leen omdat zijn machinekamer helder der is dan de properste keuken, maar vooral omdat hij toezicht houdt ovei de juiste samenstelling van het gas, waarvan hier vannacht tienduizend kubieke meter wordt geproduceerd. Verder heeft hij de verantwoordelijk heid over de machines en apparaten, die het gas van zijn schadelijke be standdelen zuiveren. Die keurige machines, de betegelde wanden en de kraakzindelijke vloeren: dat alles zou men niet verwachten in een gasfabriek, waar steenkool het voornaamste materiaal is. Men ver wacht hier bulderende, roetzwarte motoren. Maar niets van dit alles. Ge luidloos en soepel draaien de vlieg wielen en bewegen de exentrieken in regelmatige gang. Glanzend wentelen de delen van twee stoompompen in eendere regel maat. Deze pompen zuigen het gas uit de dikke leidingen, die als een waar labyrinth onder de fabriek liggen, en persen het door de installaties naar de gashouders. Lnagzaam maar zeker, via een heel lange weg bereikt het gas de toestand waarin het bruikbaar is als brandstof. Van een smerige walm wordt het tot kleurloos en zui ver gas. Daarvoor zorgt mede de ma chinist. Bezoek aan een inferne gOVEN HET DAK van de „koolgas fabriek" hangt een vurige gloed. Daarbinnen zijn de kamers, waarin de steenkool tot een hitte van duizend graden Celsius worden opgezweept, geopend. Er hangt een benauwende lucht. We volgen de machinist langs duistere galerijen, stalen trappen en donkere gangen en belanden ten slotte op de plaats, die wel het toppunt van warmte is. Hier wordt uit de steen kool het gas vrijgemaakt. Achter zwa re gietijzeren deuren loeit een kolom van twee ton witgloeiende kolen. Door een verhittingsproces hebben de kolen het gas losgelaten en hetgeen na deze bewerking in de ovenkamers achter blijft noemt men cokes. Zo'n kamer is enkele meters hoog. De gehele ko lom kolen is weldra „gedestilleerd". Dat wil zeggen, dat ze geen koolgas meer bevat. Dan rijdt er een enorme machine voor, die de deuren verwijdert. Van de andere kant perst een niet minder gi gantisch apparaat de gehele loeiende massa vuur naar buiten. Met donde rend geraas stort deze dan naar bene den. Gloeiende stukken cokes vliegen in het rond. Een vurige gloed danst langs de wanden. En in die overwel digende hitte, vóór de enorme vuur massa staat de stoker. Met een lange stang beukt hij in het gloeiende ge weld. Uit een deksel, boven de kamers loeit een grote vjam. 5n deze omgeving, bij het onzekere licht van twee ton gloeiend vuur schijnen de stokers we zens uit de onderwereld. Het wit van hun ogen licht fel op, huil gezichten glimmen van het zweet. Aan hun voe ten dondert en brult het vuur. „We doen het maar een paai' maal in de nacht," zegt één der stokers Hard a/s graniet JN DE „WATERGASFABRIEK", die een belangrijk bestanddeel van het gewone gebruiksgas levert, torenen vier geweldige cylinders. Er klinkt op geregelde tijden een luid geraas. Hef bomen vliegen heen en weer, zonder dat ze aangeraakt worden. Want deze inrichting werkt vol-automatisch. De man, die hier het toezicht houdt lijkt overbodig, na het bezoek aan de men sen bij de gasovens. Maar hij is het niet en zijn taak is eveneens zwaar. In één van de ketels, tegen welks afmetingen de arbeider een dwerg lijkt, wordt een massa cokes opge jaagd tot een hitte van pl.m. 740 gra den Celsius. Op geregelde tijden wordt een hoeveelheid gasolie in de ketel gespoten. Door de geweldige hitte splitst de olie zich in milliarden on zichtbaar kleine deeltjes, carbureert het watergas en vormt zodoende een belangrijk bestanddeel van het ge bruiksgas. De Alkmaarse gasfabriek beschikt over drie van deze installa ties, waarvan er twee met de hand worden bediend. Zolang er „gas gemaakt wordt" heeft de man in deze afdeling het niet druk. Maar op bepaalde tijden moeten de vuren worden „schoongemaakt". Dan slaat de stoker ijzeren beitels ln de gloeiende massa, onder in de ketel en beukt met zijn zware werktuigen de „slakken" los. De cokes, die versmol ten is tot een koek is hard als gra niet. De stoker schilfert deze laag let terlijk af, tot achter de grijze en rode slakken de wanden van de ketel zicht baar worden. Niets dan vuur gEHALVE IN DE MACHINEKAMER het laboratorium, de kantoorver- trekken en enkele andere gebouv^en, lijkt dit gehele bedrijf te bestaan uit vuur, niets dan vuur! In het ketel huis brult de aanjager, die een sterke luchtstroom onder de vuren perst. In het ketelhuis zorgt men er voor, dat de machines in het heiligdom van de machinist steeds voldoende stoom krijgen. Tijdens de nacht is dit niet zo moeilijk, maar tegen de ochtend, als alle wielen in de machinekamer snel ler beginnen te wentelen en overal in het bedrijf stoom wordt afgenomen, beult de stoker zichzelf om de ketel V.Ai onder de gewenste druk te houden. Dan gilt het vuur en loopt het zweet in brede stromen langs zijn gelaat. Ook hij heeft een belangrijk aandeel in de arbeid, die hier dag en nacht wordt verricht. Dank zij deze mensen stroomt het gas onzichtbaar product van zwaar werk door het ingewikkelde net van buizen en apparaten. Gestadig draaien de cjjfers van de enorme gasmeters in de machinekamer. In het laboratorium dansen dag en nacht twee gasvlamme tjes. De machinist k(jkt er naar en zegt: „Ziet er goed uit!" In een kastje trekt een naald een vrijwel kaarsrech te streep op een strook papier: het mengsel ls de gehele nacht van de juiste samenstelling geweest. De vuurgloed boven de fabriek ver bleekt bij het ochtendgloren. Het is zes uur. Een klein groepje mannen haast zich naar het badlokaal en laat daar stromen helder water over het bezwete lichaam lopen. In de afvoer- goot vormt zich een roetzwart beek jeHet vuil van een nacht van zware arbeid. Bij de reusachtige ma chines staan nu weer de mensen van de dagploeg en nemen de werktuigen van hun voorgangers in de hand. De loopkraan begint zijn eerste reis over de brug en laat de grijper in het ruim van een Rijnaak zakken. Overal loeit het lied van de arbeid. Vermoeid passeren zeven mannen het hokje van de portier DE MOORDAANSLAG TE BEVERWIJK Gisteravond omstreeks elf uur is op de Romerkerkweg te Beverwijk een laffe moordaanslag gepleegd op de ruim 40-jarige bloemenventer P. van Amersfoort. De man, die zich met zijn kinderen reeds ter ruste had begeven, werd in bed aangevallen. De dader sloeg later op de vlucht, toen de kinderen uit het raam sprongen en luidkeels om hulp begonnen te roepen. De heer Van Amersfoort werd door degenen die op dit hulpgeroep afkwamen, hevig bloedend uit hoofd wonden aangetroffen. Even vóór elf uur werden de omwo nenden voor het huis Romerkerkweg 20 opgeschrikt door schreeuwende kin deren die „Moord!, Moord!" riepen. Ijlings toegeschoten buren zagen het elfjarige zoontje van de bewoner een raam uitklimmen en op het baicon gaan. Van dit baicon sprong het luid schreeuwende kereltje in de handen van de omstanders. Ook het iets oudere zusje kwam op deze wijze naar bui ten. De kinderen vertelden hevig ver schrikt, dat hun vader was overvallen door een man die het huis was bin nengedrongen. De inbreker had" de heer Van Amersfoort met een hard voorwerp, vermoedelijk een breekijzw. een paar keer op het hoofd geslagen De aangevallene was met zijn belager aan het worstelen geraakt, maar door de klappen versuft, moest hij de man loslaten. Men ging direct de woning binnen, waarop de dader de deur uitvluchtte. Het slachtoffer liep beneden; hij was gekleed in nachtgewaad en bloedde uit vier hoofdwonden. De politie weid onmiddellijk gealarmeerd Dader op de vlucht' De omstanders hebben terstond een poging gedaan om de omstreeks der tig-jarige dader te grijpen. De man wist te ontkomen via een tuin gelegen achter de Stumphiu'straat. Zijn ach tervolgers gaven het echter niet op en in de Stumphiusstraat kon men hein opnieuw benaderen, maar met een uitgetrokken schoen wist hij zijn ach tervolgers van het lijf te slaan. Via het Moensplein werd de jacht voort gezet, doch in de Koolstraat raakte men het spoor bijster. Dit zal hem weinig baten want men heeft zijn iden titeit kunnen vaststellen. Slachtoffer naar het ziekenhuis Aangezien na ruim een half uur nog geen arts was komen opdagen, werd Van Amersfoort per politie-auto naar het Rode Kruis Ziekenhuis vervoerd. De kinderen, die door het gebeurde totaal overstuur waren, werden bij buren ondergebracht. Politie-agenten en rechercheurs hebben direct "n onder zoek ingesteld naar de toedracht, waarbij ter plaatse diverse foto's wer- Noorderbank stelt 5 procent dividend voor Op de vergadering van commissaris sen der N.V. Noorderbank te Alkmaar is besloten aan de aandeelhouders voor te stellen over 1950 een dividend uit te keren van 5 pet. (v. j. 6 pet.) De jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders wordt op 20 April gehouden. den genomen. Op aanwijzingen van de omstanders vond de politie tegen een schutting de fiets van de dader. Het rijwiel werd in beslag genomen. Het motief van de daad is vermoe delijk roof geweest. De dader heeft waarschijnlijk geweten, dat de venter enig handelsgeld in huis had. Toestand slachtoffer redelijk Nader vernemen wij, dat de toestand van het slachtoffer, welke zich gister avond zeer ernstig liet aanzien, heden morgen redelijk genoemd kan worden. Hij heeft het ziekenhuis inmiddels verlaten. (Ontleend aim onze Advertentie-rubriek) ZATERDAG Rex Theater, 2,30 en 8 uur: Als mijn vrouw dat wist, (Alle leeftijden); Har monie Theater, 8 uur: Altijd naar wens, (Alle leeftijden), Cinema Americain, 8 uur: Ultimatum (14 jaar), Victoria Theater, 8 uur: Montana (14 jaar). Aula van Murmellius-gymnasium 3 uur Opening van tentoonstelling ,De jeugd exposeert". Harmonie: Paastournooi van Alkmaarse schaakclub V.V.V. Stedelijk Museum (Breedstraat): ten toonstelling ,Het Circus komt". „De Viersprong", Costerstraat 2, 10 12 en 25 uur: Tentoonstelling werk van Gerrit Ligthart. ZONDAG Rex Theater, 2. 4.30, 7 en 9.30 uur: Als mijn vrouw dat wist; Harmonie Thea ter, 2, 4.30, 7 en 9.30 u.: Altijd naar wens; Cinema Americain, 2, 4.30, 7 en 9.30 u.; Ultimatum (14 jaar); Victoria Theater, 2, 4.30, 7 en 9.30 uur:Montana (14 jaar) Gulden Vlies, 8 uur: Gezelschap Joh. Kaart: Potasch en Perlemoer. Tentoonstellingen: „De jeugd expo seert" en werk van Gerirt Ligthart. MAANDAG Bioscopen als op le Paasdag. Gulden Vlies, 8 uur: Potasch en Perlemoer. Bondsdag van CJVF en CJMV. Sportpark, 2.30 uur: Sintelbaanraces. Tentoonstelling: „De jeugd exposeert" seert" en „Werk van Gerrit Ligthart". Donderdag zullen de machinerieën en verdere inventaris van de Alk maarse scheepswerf ,,'t Hondsbosch" openbaar worden verkocht. Dit zal ge schieden ten overstaan van notaris mr. C. J. de Lange. Naar wij bij geruchte vernemen zal in de gebouwen van de scheepswerf een papierwaren-fabriek gevestigd worden. Deze gebouwen zijn onlangs reeds van eigenaar verwisseld. Pension Zonneschijn Onder deze titel schreef de bekende acteur Cor Hermus een toneelstuk, dat, hoewel het de naam komedie draagt, eerder een toneelspel genoemd mag worden. Het behandelt het leven van enig# pensionbewoners, mensen, waarvan er zo velen zijn in onze maatschappij en waarvan de auteur de verschillende, soms zeer sterk uiteenlopende karak ters zeer goed tot zijn recht laat ko men. De bekende Alkmaarse Toneel groep ,,'t Voetlicht" heeft dit werk in studie en tijdens een repetitie hebben wij mogen constateren, dat er onder leidipg van regisseur Jan Huygen met groot élan en serieus gewerkt wordt. De liefhebbers van goed toneel kunnen op Dinsdag 24 April in het Gulden Vlies de opvoering van Pension „Zon neschijn" tegemoet zien. Inspecteur Van der Worp sprak over Frankrijk Op de vergadering van de afd. Alk maar van Volksonderwijs is besloten een proef te nemen met de uitgave van een schoolblad voor de ouders van de leerlingen der lagere scholen. Ver wacht wordt, dat in de kosten bijge dragen zal worden door de N.O.V. en de schoolfondsen. De heer J. van der Worp, inspecteur van het L.O., sprak op deze vergadering over het onder wijs in Frankrijk. De aftredende bestuursleden, de he ren C. H. de Vroorne en A. B. Narold, werden herkozen. In de vacature, ont staan door het vertrek van de heer De Jong, werd gekozen mevr. E. G. Meydam—Verwey. In zijn causerie wees de heer Van der Worp er op, dat in Frankrijk van een bepaald systeem in het onderwijs geen sprake is. Het onderwijs in da! land is eigenlijk een soort staatsbedrijf 1000/o zuiver wollen kamgaren DAMES HEREN - KINDEREN LANGESIRAAT HOUTT If POTASCH EN PERLEMOER IN HET GULDEN VLIES. Op de beide Paasdagen brengt het gezelschap Johan Kaart in het Gulden Vlies een voorstelling van „Po tasch en Perlemoer" met Johan Kaart en Johan Boskamp in de hoofdrollen. Over het tijdvak van 15 tot en met 21 Maart werden aan het Bureau van Politie te Alkmaar de volgende voorwerpen als gevonden aan gegeven: een paspoort, want, dameshand schoen, foudraal, handschoen, paar wanten, rap port en schrift, benzinedop, rode want, sjaal, portemonnaie, huissleutel, riem, groene dop potlood, huissleutel, portemonnaie, glacé hand schoen, kinderwantje, bril, portemonnaie, sjaal, handschoen, zwarte portemonnaie, gele want, ring' met sleutels, gymschoen, ballpoint, étui met ballpoint, beige want, rijwielsleuteltje, haarkam, bruine handschoen, zakmes en ball point. Gevonden en te bevragen op particuliere adressen: geldsbedrag, armband, damesporte- monnaie met inhoud; sjaal, mandje met in houd, geldsbedrag, portemonnaie met inhoud, regenjas, zakmes, kinderportemonnaie met pho to's, dubbele armband, want, witte dameshand schoen, kinderwant, bedel-armbandje, porte monnaie, geldsbedrag, broche, glacé bruine hand schoen, schakelarmband, springtouw, zeem, vulpen, damesportemonnaie, broche, windjack, wole sjaal en schakelarmband. Inlichtingen aan het bureau van politie, kamer 14, eerste etage, iedere werkdag van 17—18 uur, behalve op Zaterdag. Stad- en streekgenoten in de Tulpen-rallye Aan de Tulpen Railye, welke op 23 April aanvangt, zullen ook enige stad- en streekgenoten deelnemen. Dr. P Groenhart uit Dirkshorn heeft de ver erende uitnodiging ontvangen om met Hans Kreisel, een jong coureur uill Rotterdam, deel uit te maken van het Renault-fabrieksteam. De Renault-fa- brieken brengen drie oranje gespoten wagens in de strijd en een dezer auto's zal door de équipe Kreisel-Groenharl gereden worden. Zij starten in Brus sel. Uit Den Haag vertrekt het team J. Kokkes, Alkmaar en J. Moejes. Heer- Hugowaard. Zij rijden de Tulpen Railye in een Austin A 40 Tenslotte is onze stadgenoot, de heer klaver de „third man" in de équipe Kampfens, Middelharnis en Volkmaars, Amster dam, die met een Kaiser Frazer uitko men. - Bij de dienst der Rechterlijke Macht is be vorderd - gerekend per 1-1'49 - tot admini- stratief-ambtenaar B le klasse P. M. Timmer man, werkzaam ten parkett* Arr. Rechtbank t. Alkmaar. Alles wordt van Parijs uit geregeld en voorgeschreven. Er is vrijheid van on derwijs, doch geei- gelijkstelling. Wie bijzonder onderwijs wil moet dit zelf betalen. Frankrijk is het land van examens en er wordt grote waarde aan diploma's gehecht. Er is leerplicht van 614 jaar. Het lager- en middel baar onderwijs is kosteloos. Er wordt veel gedaan aan testing en voorlich ting en het onderwijs oriënteert zich naar de beroepen. Op dit terrein is Engeland het verst gevorderd. In Frankrijk gaan de kleuters op twee jarige leeftijd naar de kleuterschool. Het moederlijke element ontbreekt wel een beetje. De kleuters van 23 jaar moeten leren tellen tot 20 en kleuren onderscheiden, de 45-jarigen leren lezen, schrijven en rekenen. Het on derwijs op de lagere school staat op een hoog plan en is aangepast aan de practijk van het leven. Het middelbaar onderwijs is naar het oordeel van spr. sterk intellectualistisch. In de lagere klassen worden de leerlingen bestu deerd. De klassen zqn klein gehouden en krijgen van niet meer dan drie leraren les. Ook aan kunsi en kunst geschiedenis wordt veel gedaan. Er is een nauw contact met de ouders. In de middenklassen zijn hoofd- en keuze vakken, zodat de leerling zich naar zijn aanleg kan ontwikkelen. In de hoogste klassen worden de leerlingen voorbereid op het eindexamen. De op leiding voor onderwijzer is zwaarder dan in Nederland. Ook zijn er ln Frankrijk zeer goede ambachtsscho len voor 1417-jarigen. De opvoeding is in dit land het doel en het onder wijs is het middel daartoe. Ook da schoolsport draagt zijn steentje bij. De spreker besloot zijn voordracht met een beschouwing over de taak van de inspecteur. In Frankrijk is de inspecteur een soort controlerend ambtenaar, in Nederland moet hij het leerplan beoordelen en kan hij acti verend en stimulerend optreden. Na de rede ontspon zich tussen spreker en toehoorders een geani meerde gedachtenwisseling. Vóór de vergadering herdacht de voorzitter van de afd., de heer H. W. Holsmuller, de op 14 Maart j.l. over leden algemeen secretaris, de heer A. van Wijngaarden, wiens heengaan ook voor Volksonderwijs een groot verlies betekent. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN. Op eerste Paasdag hebben dienst dokter Degenaar (tel. 2310) en dokter Lourens (tel. 2892); op tweede Paasdag dr. Maats (tel. 23875 en dokter Grans- bergen (tel. 2294). ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Apotheek Hartong van Ark (tel. 3107) zal gedurende de beide Paasda gen voor spoedgevallen zijn geopend. WE-2ACH7 WASWATER WESTER WEG bij de v. d. Woudestraat

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2