„Dochter van minister Van Maarseveen" opnieuw voor de rechtbank UUruuüqing> Woltering Modelflats V room Dreesma nn AGENDA Achter letters B.B.T.B.B.A. verschuilt zich een loffelijk streven Een oud-zeeman vertelt van raas donders en scheepskaak ■ÉllI Parencomp Officier eisi 9 maanden gevangenis- siraf met aftrek Mevrouw Ansingh werd direct vrijgesproken QtAaAcL UtoAm „Kan ik U helpen, mijnheer?" Turnlust adspiranten zagen goed toneelstuk Dagvaarding klopte niet Op een tregat in 1892 Met het fregatschip „Tromp" keerde stuurman Straaijer in 1897 huiswaarts Negen maanden met de Van Speijk op zee De laatste pa Het Katholieke ai op actuele vr« WOENSDAG 28 MAAKT 1951 Ruim vier maanden geleden meende de officier van Justitie bi) de Meervou dige Kamer te Alkmaar, mr. A. W. Holsteyn, dat Jacoba Anna Johanna van Gel deren schuldig was aan het haar ten laste gelegde. Dat was niets meer of min der dan oplichting, diefstal en valsheid in geschrifte. De naam van deze ver dachte zal men zich wellicht niet meer herinneren. De naam Koosje v. Gelderen of de dochter van minister Van Maarseveen zegt wellicht meer. Welnu, heden morgen stond Koosje voor de tweede maal voor de Meervoudige Kamer te Alk maar terecht. Tijdens de eerste behandeling had mr. Holsteyn verzocht een psychiatrisch onderzoek te laten instellen alvorens hi) zijn eis zou uitspreken. De Utrechtse psychiater, mr. dr. Baan, werd met het onderzoek belast en zijn conclusie luidde: Ten tijde dat de patiënt het haar ten laste gelegde pleegde, was zij lijdende aan een zodanige ziekelijke storing van haar geestvermogens, dat zij, zo de feiten 'bewezen werden, in sterk verminderde mate toerekenings vatbaar moet worden geacht. chiatrisch rapport wenste. Ook dit ver zoek werd destijds door de rechtbank toegestaan. Deze zaak had een geheel ander ka rakter dan de voorgaande. Mej. van Gelderen bekende zonder meer, doch verdachte Ansingh bleef, ook nu weer, volhouden dat zij te goeder trouw had gehandeld. Wel gaf zij hedenmorgen toe dat na verloop van enige tijd op een enkel punt twijfel was gerezen. Overigens bleek uit de getuigenver klaring van dhr Van R„ een zaken man, dat mej. Van Geideren zeer over tuigend kon vertellen. Ook hij was aanvankelijk, evenals de pensionhouder en diens familieleden, onder de indruk van de weinig imponerende figuur van de vorige verdachte gekomen. Getuige Van R. nam zonder enige beperking de goede trouw van ver dachte Ansingh aan. Rapport. De psychiater meende dat deze ver dachte enigszins verminderd toereke ningsvatbaar was, ten tijde dat zij met Koosje van Gelderen omgang had. Mr dr. Baan gaf geen antwoord op de vraag of mevrouw Ansingh volkomen te goeder trouw zou hebben gehan deld. Officier: „Schuldig" Mr. Holsteijn meende dat ook deze verdachte schuldig moest worden be vonden aan oplichting van de Bergen se pensionhouder Willig. De officier vond het een zeer ernstig delict, doch meende dat de preventieve hechtenis welke verdachte had meegemaakt, vol doende was. De eis van de officier luidde als volgt: Een gevangenisstraf van acht maanden en zeven dagen met aftrek van de preventieve hechtenis, met jn- middellilke invrilheldsstelling van ver dachte. Wei meende de officier dat mevrouw Ansingh, na haar ontslag >n- der streng toezicht zou moeten worden gesteld. Pleidooi mr. Bondam De verdediger van mevrouw Ansingh ving zijn pleidooi aan met een protest Mr. Bondam meende dat de 4l/2 maand, welke tussen de eerste en tweede be handeling lagen, veel te lang waren. Een ieder zal zich na deze inleiding wel kunnen herinneren wat Jacoba Anna van Gelderen op haar „kerfstok" had. Deze drie-en-dertigjarige Amster damse modiste had met haar fraai klin kende namen en verhalen bij de Ber gense hotelier C. Willig een gewillig oor gevonden. „Koosje" had tezamen met verdachte H. J. Anzingh gedurende de zomer maanden van 1950 haar intrek geno men in het pension „De Boschhoek". Dat verblijf van deze dames kwam de eigenaar op een schadepost van onge veer zevenduizend gulden te staan. De justitie kende haar reeds Het was niet de eerste maal dat me juffrouw van Gelderen met de justitie in aanraking kwam. Reeds eerder was zij terzake van oplichting tot 'n gevange nisstraf veroordeeld. In de gevangenis had zij kennis gemaakt met mevrouw Ansingh, die als bewaarster het toe zicht op haar had. Dat was in het Huis van Bewaring te Amsterdam „Koosje" had deze be waarster met interessante verhalen de overtuiging gegeven dat zij niet als gevangene doch als spionne met ge heime opdrachten in het Huis van Be waring verbleef. Nadat mej. Van Gel deren in Mei 1950 werd ontslagen vroeg mevrouw Ansingh ontslag uit haar betrekking. Gezamenlijk gingen deze dames, in gezelschap van twee dochters van mevrouw Ansingh, naar Bergen. De heer Willig ruimde ter stond enkele kamers voor dit viertal in en bovendien werden kamers vrijge houden voor eventuele vrienden die op bezoek zouden komen. Er werd zelfs een kamer ontruimd voor „de paps" van de „dochter van minister Van Maarseveen". Requisitoir De officier zei in zijn requisitoir dat het ten laste gelegde oplichting was, diefstal van een chèque en vervalsing van die chèque. Mr. A. W. Holstejjn kon zi<:h, ko mende tot de strafmaat, wel met het advies van de psychiater verenigen, die meende dat een onvoorwaardelijke ter beschikking stelling van de rege ring de juiste oplossing was. Daarom eiste de officier een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek en het advies de verdaohte te laten over brengen naar de Rekkense inrichting. Het pleidooi De verdediger mr. A. V. M. Leesberg wees in zijn pleidooi op de moeilijke jeugd van zijn cliënte. Het is een ver waarloosd kind uit een gezin dat op alle gebied moeilijkheden kende. Reeds op zeer jeugdige leeftijd werd zij er door familieleden op uitgestuurd om geld te lenen. Zij heeft de neiging om „groot" te doen, doch aan de an dere kant voelt zij zich spoedig go- noodzaakt iemand te helpen. Verdedi ger verzocht de rechtbank de verzach tende omstandigheden in het rapport van de psychiater te overwegen. Hij verzocht verdachte Van Gelderen een gevangenisstraf op te leggen voor de tijd in preventieve hechtenis door gebracht. Mr. Leesberg achtte het wel nood zakelijk dat verdachte Van Gelderen onvoorwaardelijk ter beschikking van de regering werd gesteld om ter ver pleging in de Rekkense inrichting te worden opgenomen. Tot dezelfde con clusie was de phyehiater eveneens ge komen temeer daar mogelijkheden tot verbetering aanwezig werden geacht. Interessante verhalen Verdachte H. J. Ansingh, die zich als mevrouw Buitendijk, in pension „De Boschhoek" had laten inschrijven, ver klaarde dat zij alles wat „Koosje van Gelderen haar had verteld, voor „zoete koek" had aangenomen. Vier maanden geleden werd de zaak van deze ver dachte grotendeels met gesloten deu ren behandeld. Wel werd bekend dat de officier ook in deze zaak een psy- Onze modern ingerichte aan de Karl Marxstraat zijn vandaag en morgen, Donderdag 29 Maart, geopend van 19-21 uur „Er wordt wel wonderlijk omgespron gen met de preventieve hechtenis" zo zei mr. Bondam. Pleiter was er van overtuigd dat zijn cliënte volkomen onschuldig was. „Mocht er echter twij fel bestaan dan geldt toch de aloude regel „In dubüs pro rei". Bij de offi cier moet echter, vervolgde mr. Bon dam, twijfel zijn gerezen. Achteraf is het gemakkelijk te zeggen dat zij had moeten begrijpen, of anders had moe ten handelen. Andere, meer ontwik kelde personen, hebben echter even eens zonder meer geloof gehecht aan de verhalen van Van Gelderen. Na een diepgaande bespreking over het voorspel en de handelwijze van verdachte Ansingh tijdens het verblijf in Bergen, kwam mr. Bondam tot de conclusie dat zijn cliënte heden dien de te worden vrijgesproken en wel met onmiddellijke invrijheidsstelling. Sub sidiair verzocht mr. Bondam vrijspraak bjj de komende zitting, doch eveneens met onmiddellijke invrijheidsstelling. Ruim twintig minuten verbleven de president, Mr. A. D. van Regteren Alte- na en de raadsheren in raadskamer. Na afloop van deze bespreking deelde de president mede, dat mevrouw An singh was vrijgesproken en dat haar onmiddellijke invrijheidsstelling zou worden gelast. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Als mijn vrouw dat wist (alle leeft.); Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Altijd naar wens (alle leeftijden); Cinema Ameri- cain, 2.30 en 8 u.: Ultimatum (14 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Mon tana (14 jaar). Aula van het gymnasium, 1012, 2—5 en 7—10 uur: „De jeugd expo seert". „De Viersprong", Costerstraat 2, 10— 12 en 25 uur: Tentoonstelling werk van Gerrit Lugthart. stedelijk Museum (Breedstraat)10— 10 uur: tentoonstelling „Het circus komt". Gulden Vlies, 8 uur: Amsterdams To neelgezelschap met „Het dubbele leven van Sir William". Hotel de Nachtegaal, 8 uur: Open bare psychometrische avond door de Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". DONDERDAG Rex Theater, 2,30 en 8 uur: Als mijn vrouw dat wist, (Alle leeftijden); Har monie Theater, 8 uur: Altijd naar wens, (Alle leeftijden), Cinema Americain, 8 uur: Ultimatum (14 jaar), Victoria Theater, 8 uur: Montana (14 jaar). Tentoonstellingen als Woensdag. Gulden Vlies, 8 uur: Uitvoering dooi de zangklasse van Joh. Kuiper. Hiermede hebben wij de eer U uit te nodigen voor onze Modeshow „Voorjaar en Zomer 1951", welke op Maandag 2 April gehouden wordt in de Schouwburgzaal van 't Gulden Vlies ie Alkmaar Dit jaar zal onze Show worden gekenmerkt door een uitgebreide Zwitserse collectie Het zal ons een genoegen zijn U welkom ie mogen heten ALKMAAR Aanvang Middagshow 2.30 uur Avondshow 8.00 uur Entree incl. 'Ihé Complet: 1 3 00. Kaarten verkrijgbaar aan onze zaken Langestraat 40 en hoek Houttil, Teleioon 2943 EEN ROEP VAN .ALTIJD GOED" ALKMAAR UW HOED Herenhoeden Payglop 8 Herenmodes Telef. 3581 £EN bestofte Braziliaanse auto met koffers op het dak, zocht moeizaam z(jn weg door de Langestraat, totdat een jongeman op de fiets hem te hulp schoot. „Kan Ik u helpen, mijnheer?" hoorden wjj hem in het Frans vragen, en weldra verdween de auto weer en met hem de jongeman. Op zichzelf niets bijzonders. We zouden u er ook niet over geschreven hebben, als wjj niet diezelfde auto 's avonds voor een hotel hadden gezien, thans met een opval lend oranje-etiket op de voorruit: „Nederland Gast BBTBBA", terzijde: Holland-Pays Bas: Höte Guest". Wat is die BBTBBA vroegen wij ons af? Dezer dagen heeft de heer W. H. Schipper, consul van de afdeling Alkmaar van de BBTBBA het ons verteld. Gisteren was dan eindelijk de grote dag voor de Turnlustjeugd aangebro ken. Enkele maanden wisten de adspi ranten van deze vijftigjarige vereni ging reeds, dat zij in de Paasvacantie naar een echt toneelstuk mochten gaan kijken. Voordat het gezelschap „Puck" in het Gulden Vlies voor het voetlicht verscheen, ontlaadde de op gekropte spanning zich in de totaal met kinderen gevulde zaal. De be drijvigheid in een bijeenkorf was nog rustig, vergeleken bij al die druk ge barende en pratende kinderen, die op of onder de stoelen het grote mom'ênt nauwelijks konden afwachten. Het gezelschap is het dan ook als een ver dienste aan te merken, dat de aan dacht van die beweeglijke kinder schaar van de eerste tot de laatste minuut werd geboeid. Niettegenstaan de het feit dat de soms wat ingewik kelde dialogen, vooral in de proloog, het bevattingsvermogen van de jong ste kinderen te boven moest gaan. Het stuk, dat de kinderen te zien kre gen, was van een uitstekend gehalte en het werd bovendien op zeer aan trekkelijke wijze gebracht. Dit onder deel van de viering van het vijftig jarig bestaan van Turnlust mag dan ook als volkomen geslaagd worden De B.B.T.B.B.A. is een vereniging van studenten en scholieren, die zich ten doel stelt de buitenlander, die Ne derland bezoekt, in aanraking te bren gen met datgene, wat wezenlijk repre sentatief is voor ons land en volk en het persoonlijk contact met hem te be vorderen. Hoe men ertoe gekomen is die bond op te richten? Kort na de Olympische Spelen, die in 1928 in Amsterdam werden gehou den, maakten HBS'ers en Gymnasias ten in Utrecht er een hobby van bui tenlandse automobiel-nummerplaten te verzamelen. Nummerplaten met onlees bare hiëroglyphen werkten op hen als een rode lap op een stier. Het bleek hen echter al gauw, dat de buitenlan der, die Nederland per auto bezocht ons land zag als een openluchtmuseum, iets dat langs hem heengleed als een stomme film. Brochures en stoffige reisgidsen moesten hem vertellen wat er hier te zien was. Het zozeer be geerde persoonlijke contact strekte zich niet verder uit dan een autobewa ker hier, een hotelportier ergens an ders. Hier was een lacunede jon ge Utrechtenaren verplaatsten dan ook hun aandacht naar de inzittenden. ZIJ lieten hen datgene zien, wat wezenlijk representatief is voor ons land, niet alleen dat Nederland helemaal geen openluchtmuseum is, maar een land waar gewerkt wordt, waar niet alleen oude dromerige stadjes met veel zorg bewaard worden, maar waar ook mo derne nieuwe steden gebouwd worden Toen in 1933 bleek, dat ook in Dor drecht amateurgidsen de buitenlander belangeloos hun diensten aanboden, was contact gauw gelegd: „Bond ter be hartiging van de Toeristische Belan gen van Buitenlandse Automobilisten" zpu hun vereniging heten, af tekorten tot: „B.B.T.B.B.A.". Verdienstelijk werk Qf de B.B.T.B.B.A. succes heeft gehad? Juist 15 jaren na de oprichting: 15 Juli 1950 werd de 50.000e buiten lander, een Chileens kamerlid ge holpen. In 1950 werd in Alkmaar 849 maal assistentie verleend, hetgeen be tekent, dat hier 849 vreemdelingen met het werk van de bond kennis maak ten. Wat de buitenlanders betreft, hun dankbaarheid valt te lezen in de tien. tallen brieven, krantenkipsels en foto's, die leden, als dank, ontvingen voor de oorlog, maar ook daarna. Het meest geapprecieerd wordt wel, dat de amateurgids nooit geld of enige andere beloning accepteert: vandaar de term: Amateurgids. Ten slotte vertelde de heer Schipper ons, dat het de bedoeling is dit voor. jaar de afdeling Alkmaar uit te brei den met het oog op de grote stroom buitenlanders, die in 1951 in ons land verwacht wordt en zeker ook naar Alkmaar komt. Mocht u belangstelling voor het werk van de B.B.T.B.B.A ge kregen hebben, dan zal de heer Schip per, Nassaulaan 6 u gaarne meer over het interessante werk van de BBTBBA vertellen, dan wjj in dit korte bestek kunnen doen. De Alkmaarse koopman K. M. werd onlangs door de gemeentepolitie ge verbaliseerd, omdat hij in zijn markt kraam een tijdschrift had neergelegd, waarvan op de omslag het portj-et van een in badpak gehulde dame was af gedrukt. Op deze strandfoto was, naar de mening van de verbalisant, te veel vrouw en te weinig textiel te zien. M., die gisteren voor de Meervou dige Kamer terecht stond, zeide er zich niet van bewust te zijn geweest, dat hij in overtreding was. De handels waar, die hij aldus te koop aanbood, was op legale wijze ons land binnen gekomen en dus gecensureerd. De officier van Justitie, mr. A. W. Holsteijn, merkte op niet het geschrift zelve te willen beoordelen. Daar de dagvaarding niet juist was, requireer- de mr. Holsteijn ontslag van rechts vervolging. Over veertien dagen zal de recht bank uitspraak doen. jonge stuurman kijkt zijn ogen uit in de Bermuda's. De hitte neemt toe als die vreemde plaatsen en hij verzuimt niet dit alles in zijn dagboek op te te kenen. „Op zee gebeurde er weinig bijzon ders," vertelt de heer Straayer. „Van Bahia in Brazilië tot Simonsstad in Zuid-Afrika zagen we vier weken lang alleen maar water en lucht." Lange wachten. DE wachttijden waren niet karig, daar weet hij ook van mee te pra ten. Van de 48 uur was de bemanning A CHT EN ZEVENTIG JAAR is de heer Straaijer, maar zijn geheugen is nog zo practisch 37 uur in touw. De eerste schrp als een scheermes en zo komt het, dat hij in staat is ons nog precies te wacht liep van 812, daarna van vertellen wat h(j als pikbroek In 1892 kreeg te eten aan boord van het fregat 12j te kooi. dan volgde de dag- Van Speijk. Een vorstelijk menu was het bepaald niet: vijf dagen van de week wacht van 4 tot 6.30 en vervolgens erwtensoep met zout vlees, dat al een paar jaar oud was en de twee resterende was het de heie dag werken geblazen dagen bonen met spek en mosterd, 's Morgens bestond het ontbijt onveranderlijk aan dek De volgende nacht was het uit gort met zout en 's middags om vijf uur wachtte de driehonderd-koppige bemanning de bikkelharde scheepsbeschuit met een mok zwarte koffie. Maar de pikbroeken van de marine uit die dagen waren wel wat gewend. muziek. Het schip doorklieft de golfdalen in de richting van het Ka naal: de toegangspoort tot de blauwe golven van de Oceaan, die het fregat negen maanden lang zullen dragen, van Madeira naar Bahia, van Zuid- Amerika naar Kaapstad en vandaar £)E HEER Straaijer maakte in 1892/ 93 met het fregat „Van Speijk" een kruistocht over de Noord- en Zuid- Atlantische Oceaan en hij vertelt ons weer „dwars over" naar Bermuda en daarvan in zijn rustige woning aan de Amerika. En overal rollen de saluut- Corfstraat. Waar de zestig jaar, die schoten, waarmee de Nederlandse oor- tussen die reis en dit gesprek liggen, logsbodem en de buitenlandse haven- LIET fregat ploegt zich een weg door de herinnering hebben vervaagd, daar forten elkaar hoffelijk begroeten. De het golvenveld in de richting van Ry I 1 rooster juist andersom. Van 812 kooi, 124 hondenwacht, 46.30 kooi. We bladeren verder in de vergulde boeken en lezen van een vier meter lange haai, die het schip mijlen ach tereen bleef volgen en de oorzaak is van bijgelovige praatjes, dat er spoe- die iemand zal sterven. Een ogenblik lijkt het of de vrees bewaarheid zai worden als een licht matroos ernstig ziek wordt. „Maar de koortsen nemen af en de toestand van de zieke verbe tert met de dag." helpt het dagboek, dat de vroegere stuurman met een bewonderenswaar dige accuratesse heeft bijgehouden. We lezen de verbleekte regels. Ze voeren ons terug naar het Nieuwediep tegen het einde van de 19de eeuw en het ls alsof we voor ons op de rede het fre gat „Van Speijk" zien liggen, dat met volgetuigde masten aan zijn ankers ligt te trekken. Het is de 27ste Oc tober 1892. Het muziekcorps van de Marine speelt vrolijke marsen als de ankers worden gehieuwd en het slanks schip met behulp van een sleepbootje de haven uitglijdt. Een negen maanden lange kruistocht is begonnen. Het touwwerk zingt. QE 19-jarige derde stuurman Straaijei luistert naar het gebulder van de kanonnen, saluutschoten, die het fort de vertrekkenden nazendt. Hij ziet de grote lappen zeil bollen en hoort het touwwerk zingen alt machtige viool- .Si;:;.-!:.: Si! 'v' - - Het oude fregat, waarop de grote reizen gemaakt worden. het schip de keerkringen nadert en soms hangen de zeilen bij windstilte als slappe dweilen aan de ra's. Dan worden de stoomketels opgestookt Geen pretje met die warmte, maar de opvarenden slikken dat blijmoedig nu zij de „kwartjesbuurt" naderen. Want voor iedere dag, die zij tussen de keer kringen varen krijgen de mannen een kwartje extra! Zevenmaal slaat er iemand op deze reis over boord en zes keer loopt het goed af. De laatste maai gebeurt het als de „Van Speijk" op de rivier de Hudson bij New-York ligt. Eén van de matrozen, die uit de sloep aan boord klautert, glijdt uit en plonst in het snelstromende water, dat hem in enkele seconden van het schip weg sleurt. Reddingspogingen hebben geen resultaat. In de zomer van 1893 valt het fre gat de haven van Nieuwediep weer binnen. De eerste grote zeereis van stuurman Straaijer is ten einde, maar nog datzelfde jaar vertrekt hij naar Indie, waar hij van zeer nabij de strijd op Bali meemaakt en tot de opvaren den van de „Borneo" behoort, die als eerste blanken voet aan wal zetten op het Vleermuiseiland. „Dat ik vreemd opkeek, toen ik voor het eerst dit volk zag, laat zich be grijpen," schrijft de heer Straaijer in zijn dagboek. „Niemand, die hen ver stond, omdat geen enkele op de hoogte was van de Papoease taal, die zij spra ken Thuisreis. yiJF JAAR later keert hij met de „Tromp" naar Nederland terug als het corps stuurlieden bij de Marine wordt opgeheven. Stuurman Straaijer wordt landrot. Hij is dat nadien ge bleven, maar steeds heeft in hem dat verlangen geleefd naar de zee. Naar ,de onmetelijke blauwe verten, weg van de bedompte huizen en de smalle straten. Zijn leven is in andere banen geleid. Hij heeft de Kaap Verdische eilanden nooit meer gezien, noch de witte huizen van Madeira. Doch af en toe bladert hij in zijn dagboek en maakt hij in gedachten weer die zeil tocht over de Oceaan of beleeft hij op nieuw zijn avonturen tussen de eilan den van de Archipel.... Van de cel naar de kazerne Wilhelmus D., die terzake van een diefstal van 3 October in het huis van bewaring was opgeborgen zal reeds op 3 April des konings wapenrok kunnen dragen. Tijdens zijn verblijf in het huis van bewaring kreeg hij namelijk een oproep voor de militaire dienst. Vol gens de officier doorkruiste dit verzoek van de minister van oorlog alle plan nen, die men met verdachte, met het oog op zijn reclassering had. Hij meen de echter, dat de militaire tucht de nog jeugdige D. goed zou doen en eiste een gevangenisstraf van zes maanden, waar bij hij de rechtbank verzocht op 3 April uitspraak te doen, zodat D., direct van Alkmaar naar zijn garnizoen kan rei zen. Dit was noodzakelijk met het oog op de mogelijkheid, dat D.'s moeder hem tot verkeerde daden zou aanzet ten. De verdediger, Mr. Lesterhuis meende, dat men de jongen, die zelf naar zijn moeder verlangt, dit kleine genoegen niet mag misgunnen. Nadat de rechtbank zich over een en ander beraden had, volgde de uitspraak. D. werd veroordeeld tot een gevangenis straf gelijk aan de tijd in preventieve hechtenis doorgebracht en was dus op slag vrij man. Operettevereniging „Danza" Meer dan een jaar geleden gaf boven genoemde vereniging de laatste opvoe ring met de operette „Die Lustige Wit we" van Léhar. Thans staat echter een nieuwe op voering voor de deur met de bekende operette „De Geisha" van Sidney Jones. Deze operette speelt in een feeërieke sfeer van Japanse lampions, waaiers en geisha's. In de hoofdrollen treden wederom de oude Danza-bekenden op als Tom de Munk, Truus Schot, Leni Overtoom, e.a. De artistieke leiding is in handen van de heer Joh. Gerritsen als dirigent, de heer R. Vóórhaar als regisseur, me vrouw JonkerJonker voor de bal letten. De data der opvoeringen zijn: 25 April en 2 Mei a.s., in de Schouwburg 't Gulden Vlies. KAALHOOFDIGEN Zowel Heren als Dames die geen resultaat meer bereiken nieuw haar te krijgen kunnen toch weer over een volledige haardos beschikken door de nieuwe toepassing op gebied van Haar- werken. Zij die dit wensen kunnen zich wenden tot de Firma Johan Kalksma, Dameskapper Hoogstraat 6, Alkmaar, waar U zich een postiche kunt laten aanmeten, die in dragen en kleur niet van echt is te onderscheiden. Tevens kunt U daar terecht voor stukjes vlechten, enz. (Advertentie, Ing. MedJ Burgerlijke Stand Geboren Margaretha A., d. van N. Doets en F. de Waal. Getrouwd; Wilhelmus Th. J. van Hae- ren en Helena M. Martin. Jan van der Sluijs en Jacomina Jansen. Overleden: Frederik Wolda, 8 weken. BRANDJE IN BUNKER Het dienstdoende corps van de brand weer rukte gisteravond uit voor een brandje in de bpnker bij de molen van Piet. Enkele smeulende stukken kar ton, die een sterke rookontwikkeling veroorzaakten, werden op straat gede poneerd. De brSndweer behoefde niet te blussen. De laatste van de vier den is gisteravond in Hc gespeeld. Deze wedstrijd uitmaken welke twee par klasse (Hoofd-, eerste- klasse) in de finale van werden geplaatst. 42 paren verdeeld over (10), Eerste klasse (14) klasse (20) bonden onder de heer G. C. v. Gulik de na een spannende strijd v< uur kon de uitslag worden het eindresultaat worden 1 De voorzitter van het d maar, de heer D. Waster va avond. In verband met 't oi de Heer W. de Zwijger, de deerde leider van de bri Heilo sprak hij welgemeen van dank en hulde voor h de overledene, die zich in wereld zovele vrienden h Staande werden deze woe allen aangehoord, waarna stilte werd betracht. Hij br slot de leider hartelijk d: het werk aan dit tournoo verricht, en bood hem een De uitslagen konden nie afloop worden bekend gen- Hoofdklasse 10 paren. 1. de Rie 66% p., 2. Koning 59 p., 3. HoogvorstIjssels ning—Plomper 56 p., 5. Pla: p., 6. v. KleefKossen 51J ser—Govers 51 p„ 8. Mej. i partner 50% p., 9. Mevr. Mevr. Kohier 48 p., 10. H de Ruiter (reserve) 47 p. Eindresultaat: Geplaatst nale: de Ruiterde Rie, 227.80% en v. Kleef—Kos cum 214.81 Verder waren de total Mevr. EngelsMevr. Köhle nig—Plomper 207.96, Pias- VisserGovers 203.70, K( broek 196.76, HoogvorstI, Mej. SombroekMevr. 175.Hr. en Mevr. Padt 1 Eerste klasse 14 paren: 1 Bruin 99% p., 2. BuisSchi EngelsJansen 94 p., 3. v 90 p., 5. PijpersRes 88 Mevr. Kool 85% p., 7. Spru 84 p. (50%), 8. SnijdersLi 9. Brandon-BravoStadega 10. Hr. en Mevr. Wasterval en Mevr. Vasbinder 80% p., waav—Toepoel 77 p., 13. K ten 72 p., 14. De Lange—Ki Eindresultaat: Geplaatst nale: Snijders en Lieftinj 221.02% en RavenswaayT tricum 214.88%. Tweede klasse C 10 parer Govers 62 p., 2. BeekZ< p., 3. Hr. en Mevr. Koster 6( Men schrijft ons: De aankondiging van i morgen-conferenties „het antwoord op actuele vrage 22 en 29 April) heeft de al dacht getrokken en aanlei ven tot vragen, waardoor 1 is enige toelichtingen te ge Na de mededeling: „Dez ties zijn niet in eerste in doeld voor katholieken" i gewettigd, voor wie deze wèl in eerste instantie bi Als hierop het voor de hs antwoord gegeven zou wc ieder die niet-katholiek i: toch niet geheel in over: zijn met de bedoelingei comité. Alle niet-katholieken v groep van personen, waar grote verscheidenheid va aantreft ten opzichte van orde gestelde. Vooreerst een gefundeerde godsdien tuiging hebben en die dus i ste behoefte hebben aan ei antwoord op actuele vra een eigen antwoord hun vi vredigt. Voor hen heeft het voordrachten-reeks niet ge Immers, dan zou de Zondag kwalijk gekozen tijdstip zi zijn ze bedoeld voor hen, de aangekondigde onderw problemen maken en i staan tegenover het door liek gegeven antwoord op Ook degenen, die gekant elke kennismaking met v van katholieke problematic worden niet verwacht. Ma: overtuiging van het comité nog zeer veel niet-kathoi die belangstelling hebben katholieke opvattingen en met zulke opvattingen zoi kennismaken. Voor dezen plaats wordt nu een gele schapen, om het katholiel in enkele actuele vrage kennen. Het comité heeft getrach voegde sprekers uit te nod grond van hun vorming i het katholieke standpunt 1 te zetten. Er zal volop gel tot het stellen van vragen, richt zich niet tot bepaal niet in het bijzonder tot i en niet in eerste instantie ke geloofsgenoten, die zc gelegenheid hebben zich loofsleer te verdiepen, mai niet-katholiek, die een r< stelling heeft voor godsdi gen. Wanneer er echter zijn, die door banden va verloving, vriendschap of verbonden zijn met niet dan bestaat er geen bezw: zij hun vrienden of ken deae lezingen begeleiden.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 2