Ging Globemaster tengevolge van sabotage ten onder? Sport in 't kort Slechis een explosie zou 50.5. verhinderd kunnen hebben De Prins in Montevideo toegejuicht Proces om de Kerkorde in de Ned. Herv. Kerk begonnen Prof. Lieftinck legt nieuwe basis voor de fiscale winstbepaling Benoeming van een Staatssecretaris van Oorlog te verwachten Werk aan de Oostpolder vordert Een tijdbom in het bagageruim Nieuw voorstel van Jessup te Parijs Mei eregarde en saluutschoten begroet „Goal!" Jeep sloeg over de kop verbod van eisen Links en rechts „lk lijk wel een emigrant" La Prensa" werd overgenomen invoering Vijf koeien vergiftigd WOENSDAG 28 MAAKT 1951 (Van onze correspondent te Londen) DUIM vijftig vliegtuigen en een aantal Britse en Amerikaanse oorlogsschepen waaronder het 45.000 ton metende Amerikaanse vliegdekschip Ceral Sea en twee kruisers zoeken nog dag en nacht naar het wrak van het kolossale Amerikaanse „Globemaster" transportvliegtuig, dat op Goede Vrijdag m de Atlantische Oceaan verdween met 58 hoge Amerikaanse luchtmacht-officieren aan boord. Meer dan drieduizend man van de Britse en Amerikaanse lucht- en zeemachten zijn thans ingeschakeld bij de „operatie-redding", die de grootste sinds de oorlog is. JAE 80 ton metende „Globemaster", het grootste type troepentransportvlieg tuig ter wereld, dat zitplaatsen heeft voor 125 man, was Donderdag J.L van het Amerikaanse vliegveld te Limestone (Maine) opgestegen en was via New foundland op weg naar de Amerikaan se vliegbasis Lakenheath in Engeland, waar het Vrijdagochtend om 6 uur ver wacht werd. Volgens zijn laatste radio bericht bevond het toestel zich toen 450 mijl ten westen van de Ierse kust boven de Atlantische Oceaan. Sinsdien is het vrijwel spoorloos verdwenen, maar alle hoop is nog niet opgeheven, dat men nog enkele overlevenden op vlotten zal vinden. Sabotage? INMIDDELS wordt in Londense lucht vaartkringen de mogelijkheid niet uitgeschakeld, dat er sabotage in het spel is geweest. De steeds meer grond winnende theorie, dat het toestel door een tijdbom ontploft zou kunnen zijn, wordt gebaseerd op de volgende feiten. De Globemaster zond zijn laatste radio bericht uit om 0106 uur, in de vroege uren van Goede Vrijdag. Het had zijn volgende routinebericht elf minuten la ter moeten seinen, om 0117 uur. Tussen deze tijdstippen moet de ramp hebben plaatsgevonden. En, zeggen de Engelse luchtvaartdeskundigen, de ramp moet zich zeer plotseling afgespeeld hebben. Anders zou de marconist tijd gehad hebben om direct op de speciale s.o.s.- golflengte over te schakelen. Als er een gewoon motordefect geweest was, of brand aan boord, zou er tijd geweest zijn om een noodsignaal uit te zenden, voordat het vliegtuig in de oceaan stortte. Want hoewel het uitbreken van brand een toestel in een minimum van tijd in een laaiende fakkel kan veran deren heeft de marconist toch altijd nog bijna een minuut speling om zijn s.o.s. te seinen. Hiertoe hoeft hij slechts een schakelaar over te halen, waarop er een automatisch noodsignaal uitge zonden wordt naar alle luchtreddings- posten op het vasteland. De verdwenen Globemaster heeft geen noodsignaal uit gezonden. De gevonden reistas r»IT feit heeft in Londen de vermoe dens gewekt, dat saboteurs in Ame rika vóór bet vertrek kans hebben ge zien een tijdbom in het bagageruim te plaatsen. Deze theorie wordt gesterkt door het feit, dat de militaire reistas, die het Britse weerschip „Charlie" op de vermoede plaats der ramp uit de Atlantische Oceaan heeft opgehaald, grotendeels verschroeid is. De tas is ge- De Dinsdag te Parijs gehouden acht tiende bijeenkomst der plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse za ken der „Grote Vier" heeft bijna vijf uur geduurd. De Amerikaanse plaats vervanger Jessup deed een aanval op de Sowjetunie wegens het „oogluikend toestaan van het niet-nakomen door Roemenie, Bulgarije en Hongarije van de met deze landen gesloten vredesver dragen". Hij stelde namens de westerse mogendheden voor een nieuw punt op de agenda, dat betrekking heeft op deze vredesverdragen, op te nemen, lui dend: „de vredesverdragen met Roeme nie .Bulgarije en Hongarije, met inbe grip van de daarin opgenomen bepalin gen over de menselijke rechten, de mi litaire clausules en de voor het regelen van geschillen getroffen regeling". identificeerd ais behorende aan Captain Lawrence Rafferty, een der inzittenden van de Globemaster. Men meent n.l. dat deze tas, die zich ongetwijfeld in het bagageruim had bevonden, slechts door de hittestraal van een zeer nabije, hevi ge ontploffing zodanig verschroeid kon zijn. Onder de 53 vermisten bevindt zich de 49-jarige Amerikaanse generaal Paul Cullen, de plaatsvervangende comman dant van de Amerikaanse Tweede luchtmacht. Televisie voor bloedgevers Het Amerikaanse Rode Kruis heeft nu ook een televisieontvan ger aangeschaft om de bloed donors in de gelegenheid te stel- het programa te blijven volgen. Reeds geruime tijd werden af spraken door donors niet nage komen. Een onderzoek wees uit dat de schuld hiervan bij de tele visie lag. Twee bloedgevers vol gen het programma. Prins Bernhard is Maandagavond half zeven plaatselijke tijd (half elf Nederlandse tijd) op het vliegveld van Montevideo aangekomen, waar de pre sidentiele garde aangetreden was, gekleed in blauw-groene tuniek, witte pan talon met kolbak, een uniform, die nog uit de Napoleontische tijd dateert. Op het moment, dat het vliegtuig de grond raakte, werden saluutschoten ge lost. Daarna inspecteerde de Prins, gekleed in generaalsuniform, de troep. De Prins begaf zich van het vliegveld met zijn gevolg naar de villa in Ame rikaanse stijl van de directeur van de rubberfabriek Saez. Op Paasmorgen wenkte een Haag se heer een surveillerende agent. „Ik heb een verrassing voor u" zei hij. De agent kreeg een groot cadeau: Vijf-en-dertig tennisbal len en voetballen. Jonglerend met de ballen dankte de politieman de milde gever. „Geen dank", zei die, „Kwajon gens uit de buurt trapten ze in mijn tuin en ik wou er af". De ballen liggen thans bij ge vonden voorwerpen". Passagier omgekomen Een jeep van de melkinrichting „St. Jan" te 's-Hertogenbosch is op de weg 's-Hertogenbosch-Engelen bij de Bai leybrug over de kop geslagen. Het weg dek was ter plaatse door sneeuwval spiegelglad. De naast de chauffeur zit tende 41-jarige H. Geerts uit Empel, werd uit de jeep geslingerd en kwam tegen het ijzerwerk van de brug terecht. Het slachtoffer overleed aan de beko men verwondingen. Onwettig besluit van een onwettige synode? Een groep predikanten, ouderlingen en kerkvoogden uit de Nederlands Her vormde Kerk, ten dele behorende tot de Gereformeerde Bond (de uiterste rechtervleugel in de kerk), anderdeels leidende figuren van de Zwinglibond ide uiterste linkervleugel) hebben te gen hun kerk een proces aanhangig ge maakt. Zij hebben de eis gesteld, dat het besluit van de Generale Synode tot invoering van de nieuwe Kerkorde in strijd zal worden verklaard met de re glementen van de Ned. Herv. Kerk. Op elke poging tot invoering willen eisers een dwangsom van f 100.000 gesteld zien.. De zaak diende Dinsdag voor de Haagse rechtbank. Mr. W. H. Vermaas, uit Middelburg, pleitte voor de eisende partij. Hij be twistte. dat de zittende Synode wettig is. Zij had op 1 Januari van dit jaar moe ten aftreden, doch heeft haar zittings- Nieuw waarderingsstelsel De minister van Financiën, prof. P. Lieftinck, heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer een nota inzake de fiscale winstbepaling gericht, waarin hij er o.m. op wijst, dat de sterke prijs stijgingen van de laatste tijd in be paalde sectoren van het bedrijfsleven grote fiscale winsten op voorraden hebben doen ontstaan. De belasting heffing daarover dreigt bij vele onder nemingen ernstige financieringsmoei lijkheden te veroorzaken. Met het oog hierop is de minister bereid voor de daarvoor in aanmerking komende be drijfstakken de mogelijkheid te ope nen van het waarderingsstelsel ten aanzien van voorraden, waaraan zij gebonden zijn, af te wijken en op een ander waarderingsstelsel over te gaan. Het fiscale waarderingsstelsel, waar toe de overgang thans mogelijk zal worden gemaakt, houdt in, dat bij een naar omvang gelijkblijvende voorraad op de eindbalans dezelfde waardering wordt toegepast als op de beginbalans, zodat de prijsstijging van deze voor raad buiten aanmerking blijft. Het zal de ondernemer in de bedoelde be drijfstakken vrijstaan al dan niet toe- De villa, die gelegen is in een schil derachtige buitenwijk van Montevideo, is geheel opgetrokken uit witte kalk steen. De Prins zal hier gedurende zijn verblijf in Montevideo wonen. Het huis baadde in het licht van veie schijnwerpers. Op weg van het vliegveld naar de villa werd de Prins luide toegejuicht. De reis zelf is vlot verlopen. In het vliegtuig nam de Prins nog de toespraken door, welke hij in de stad zou houden. Hierbij viel zijn uit stekende uitspraak op. „Ik lijk wel een emigrant," zeide de Prins, toen hij zijn blik over de grote hoeveelheid ba gage liet dwalen. Brj elke landing en bij elke start bevond hij zich in de cockpit. Gisteren heeft de Prins een krans gelegd bij het standbeeld van generaal Artigas, de grote bevrijdingsheld van Uruguay. In het paleis van de president zal een dejeuner gehouden worden. Voorts is nog een bezoek aan een kinderzie kenhuis ingelast. De eerste officiële daad van prins Bernhard was het bezoek aan de presi dent van de republiek Martinez Trueba. Bij dit bezoek overhandigde de prins de versierselen, behorende bij het grootkruis in de Orde van de Neder landse .Leeuw aan president Trueba. Deze zeide o.m.: „Deze mij toegedachte onderscheiding is niet slechts een for maliteit, doch manifesteert de vriend schap van twee landen, beide geogra fisch klein, doch groot van geest. Ik zie dit als een vriendschapsdaad, die de democratische inslag symboliseert van onze landen". De heer H. C. V/. Moorman blijft aan Marine (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen, is over enige tijd de benoeming van een Staatssecretaris voor Oorlog verzekerde van de hulp van blik is vice-admiraal H. C. W. Moorman Staatssecretaris van Oorlog en van Ma rine. Hij werd oorspronkelijk alleen aay, Marine benoemd; dat was onder minister mr. W. F. Schokking. die zich voo Oorlog verzekerde vn de hulp van een Staatssecretaris mr. W. Fockema Andreae. Toen op zijn verzoek aan mi nister Schokking op 16 October van het vorige jaar ontslag werd verleend en mr. H. L. s' Jacob tot zijn opvolger werd benoemd, werd het verzoek om ontslag van de heer Moorman, die evenals mr. Fockema Andreae tege lijkertijd wilde heengaan, niet aanvaard. Mr. Fockema Andreae verdween ech ter uit de politieke arena en de heer Moorman nam tevens het Staatssecre tarisschap van Oorlog op zich. De hear Moorman is van oordeel, dat alleen Marine hem al nagenoeg geheel opeist en dat het landsbelang ermede gediend zal zijn, vooral nu talrijke détailzaken op het gebied van de defensie geregeld moeten worden, als hij een collega van Oorlog naast zich krijgt. De nieuwe minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, deelt dit inzicht, doch wenst zich eerst met de hulp van de heer Moorman in te werken om daarna te beslissen, wie een geschikte man als Staatssecretaris van Oorlog zal zijn. Vermoedelijk zal de benoeming van deze functionnaris dus nog wel een maand of twee maanden op zich laten wachten. Dr Adenauer tekent het plan-Schuman Bondskanselier dr. Adenauer zal zich op 12 April a.s. naar Parijs begeven, om aldaar, in zijn tweede functie van Westduite minister van buitenlandse zaken, het plan-Sohuman te onderte kenen. a passing van het nieuwe stelsel te vra gen. Gaat hjj er evenwel toe over, dan dient de nieuwe methode van waarde ren uiteraard ook duurzaam te worden gevolgd. De aanwijzing van de betrokken be drijfstakken zal spoedig plaats vinden, zodat bij de fiscale winstbepaling over boekjaren, welke op of na 1 Januari beginnen van de tegemoetkoming ge bruik zal kunnen worden gemaakt. Ook zal in een later jaar op het nieu we systeem kunnen worden overge gaan. Er zal aan de ondernemer vrij heid worden gelaten welke soorten goederen van zijn voorraad hij op vo renbedoelde wijze wil waarderen. Ook zal de mogelijkheid openstaan om de toepassing van het nieuwe stel sel te beperken tot een bepaalde om vang van de voorraad. De belasting plichtige is dan echter gehouden ook in de volgende jaren deze stelregel te volgen, zodat voor een excedent het nieuwe stelsel niet geldt. PTT-ambtenaren pleegden kleine verduisteringen Vijf PTT-ambtenaren bij de afdeling verzending van de pakketpost van het Haagse postkantoor aan de Grote Markt hebben zich schuldig gemaakt aan kleine verduisteringen. Twee gro te Haagse zaken boden regelmatig postpakketten aan, welke zij zelf reeds gefrankeerd hadden. In twijfelgevallen werd een hogere waarde aan zegels geplakt. De ambtenaren haalden in dergelijke gevallen de te veel ge plakte postzegels van de pakketten en verkochten ze ten eigen bate. Vm. „Tjerk Hiddes" aan de grond gelopen Het vlaggeschip van de Indonesische marine, de Gadjah Mada (vroeger de Tjerk Hiddes) is verleden week tij dens een proefvaart nabij Madura aan de grond gelopen. Het schip bevindt zich op het ogenblik in reparatie. Over de toedracht van het ongeval zijn geen bijzonderheden verstrekt, evenmin over de omvang van de schade. duur verlengd op grond van een over gangsbepaling der Kerkorde, die even zeer ongeldig is als alle andere bepa lingen. Hij wees er op, dat de Synode geen geschillen, waarin zij partij is, kan la ten beslissen door een commissie uit haar midden. Het gaat niet op, het ge hele kerkelijke leven op stelten te zetten uit onwil, om de reglementen na te komen. Wel degelijk kan de rechter hieromtrent uitspraak doen. Spr. be riep zich hiervoor op de Nederlandse geloofsbelijdenis, inzonderheid op art. 36. Dat betekent niet, dat de kerk aan de staat onderworpen zou moeten zijn. Maar alle kerken hebben recht op be scherming door de overheid tegen mis bruik door haar bestuurders. Voorts betoogde spr. uitvoerig, dat het de bedoeling van de Generale Sy node is geweest, de belijdenisgeschrif ten af te schaffen. Ten slotte zette Hij zijn bezwaren uiteen tegen de regeling voor de tucht in de nieuwe kerkorde, alsmede tegen de autorisatie en appro batie van het beroepen van predikan ten, welke hij als een „incassomiddel" kwalificeerde. Jhr. mr. J. H. de Brauw, die namens de Ned. Herv. Kerk optrad, wees er op, dat de ambtsdragers onder de oude reglementen waren gedeformeerd tot ambtenaren. Uiteindelijk stimuleerde dat de richtingsstrijd. Gelukkig werd de kerk zich door de oorlog van haar taak bewust en zo werd de synode door de werkorde van 1945 niet langer bestuursorgaan, doch kerk. De kerk en niet de synode, heeft nadien de nieu we kerkorde vastgesteld. De eis tot verbod van invoering kan niet worden toegewezen, omdat de kerkorde al is ingevoerd en steeds sterker zal gaan functionneren. De bepalingen van deze orde gelden alleen voor de verhouding tussen sy node en gemeenten. Individuele leden kunnen hiertegen niet protesteren ten zij bij in hun privébelangen worden benadeeld. Spreker bettvistte, dat de rechter een uitspraak zou kunnen doen over kwes ties als belijdenis, leertucht, approba tie en stemrecht. Hij moet zich van een uitspraak over geloofszaken ont houden. Overigens bestreed mr. De Brauw, dat de synode de belijdenisge schriften wil afschaffen. Hij wil slechts voorkomen, dat deze boven de bijbel worden gesteld. Pleiter achtte het voorts volkomen normaal, dat de approbatie van een beroep afhankelijk wordt gesteld van het nakomen der financiële verplich tingen door een gemeente. Ook be streed hij de bezwaren van eisers te gen aanneming van de kerkorde door de verdubbelde synode. De veehouder H. te Beets verloor de zer dagen, vijf koeien tegelijk door ver giftiging. De oorzaak moet gezoen t worden in het feit, dat deze koeien veevoeder hadden gebruikt, dat bij een auto-ongeluk in het water had gelegen tegelijk met enige zaken kunstmest. JONGEN DOODGEREDEN Een achtjarige jongen, die Dinsdag avond in de Egelantiersstraat te Am sterdam, op de verbindingsstang tus sen 'n vrachtauto en aanhanger wilde klimmen, toen de wagen reeds reed, viel en geraakte met zijn hoofd onder de achterwielen. Hij overleed vrijwel onmiddellijk. De beide Argentijnse Wetgevende Kamers hebben beslist dat het onafhan kelijke dagblad „La Prensa" voortaan door een oommissie uit de volksver tegenwoordiging beheerd zal worden, daar het blad „onvoldoende eerbied betoond heeft voor het Argentijnse Congres". Bovenstaande foto werd ge maakt toen het nieuwsblad door de regering werd overgenomen. Zittend notaris Alfred Guide. Staand van links naar rechts Senator Gruz, twee niet nader genoemde personen, Tomassi, Senator Giavanini, voorzitter van de beheerscommissie m Houggier. Bouw van slaperdijk Harderwijk-Flevostad begonnen Aanleg van gemaalput Dr. Alberto Gainza Paz, de direc teur van „La Prensa", die inmid dels, teneinde zich aan de arres tatie door de Argentijnse politie te onttrekken, naa/r Uruguay ie trtt- geweken. Thans is een aanvang gemaakt met de werkzaamheden aan perceel S. van de Oosterpolder. Dit Vierde perceel omvat de bouw van een slaperdijk en de aanleg van een bouwput, beide bjj Harderwijk. De slaperdijk zal in de toekomst de Oosterpolder aan de Zuidwestelijke zijde beschermen tegen het dan over gebleven water van het IJsselmeer. In het Sportfond senbad-Oost te Amsterdam organiseerde de zwem vereniging het Y gisteravond inter nationale zwemwedstrijden, waaraan werd deelgenomen door de Engelse vereniging Cheltenham Swimming- olub. Op de persoonlijke nummers kwamen de Engelsen niet aan bod. De 100 meter vrije slag heren werd na spannende strgd met Ad Boxem gewonnen door Joris Tjebbes in 59,8 sec. Boxem verbeterde zjjn persoon lek record met 0,4 sec. en kwam nu op 60 sec. rond. Het zal waar schijnlijk niet lang duren of de Alk maarder zwemt ook binnen de minuut. De volgende Belgische spelers zijn uitgenodigd voor de training te Brus sel op Woensdag 28 Maart met het oog op de samenstelling van de A- en de B-ploeg, die op 15 April respectie velijk tegen Nederland en Luxemburg zullen uitkomen: Doel: Careis (F. C. Brugge), Daenen (Tilleur), Meert (Anderlecht) en Se- ghers (La Gantoise)Achter: Diddens (Mechelen), H. Diricx (St. Gilloise), Matthys (Anderlecht), Van Brandt (Lierse), Vaillant (Anderlecht), en Vanneste (Kortrjjk); Midden: Blaise Uitstekende tijd van Ad Boxem Belgische keuze-commissie maakt zich gereed (Standard), Carré (Luik), De Buck (Eendrecht Aalst), Delmulle (La Gan toise). Mees (Antwerp F. C.), Valet (Anderlecht), Van der Auwera (Me chelen) en van Pottelberghe (F. C. Brugge). Voor: Annicq (F. C. Renaix), Anoul (F. C. Luik), Freddy Chaves (La Gantoise), Henri Coppens (Beer schot), A. de Hert (Berchem Sport), Dimanche (White Star), Givard (Her stal), Huysmans (Beerschot), Lembe- rechts (F. C. Mechelen), Mathonet (Standard), Mermans (Anderlecht), Reyniers (F. C. Mechelen). Sermon (Anderlecht) en van Steelant (St. Ni- oolaas) De uitslagen van de gisteren voor de Engelse league gespeelde wedstrij den luiden: Aston Villa—Wolverhamp ton Wanderers 10, Huddersfield TownWest Bromwich Albion 12. Woensdagavond 18 April worden ui de Ahoy-hal te Rotterdam wedstrij den gehouden met als hoofdnummer van het programma een partij tussen Luc van Dam en Jack Marr, een Aus tralische halfzwaargewicht die 26 jaar oud is en in 1941 voor het eerst in de ring verscheen. Hij heeft in zijn boksloopbaan herhaaldelijk tegenover de bekende Dave Sands gestaan. Wanneer de aan de Oosterpolder gren zende Zuiderpolder later gereed zal zijn, zal de slaperdijk de scheiding aan geven tussen beide polders die dan fei telijk een grote polder zullen vormen. Deze dijk loopt van Flevostad in de richting Harderwijk. Begonnen wordt nu aan dat deel van deze dijk dat, op enige afstand van Harderwijk, in het IJsselmeer in de richting van Flevo stad zal lopen. Dit gedeelte zal onge veer zeven kilometer lang worden. Er zijn op het ogenblik baggermolens bezig een scheepvaartgeul en een z.g.n. werkgeul te maken. De slaperdijk zal, in het op Harderwijk gerichte eind, aansluiten op de Meerdijk van het toe komstige Eemmeer. Dit meer komt, zo als bekend is, tussen de Oosterpolder en de kust van Gelderland. Een klein deel van de meerdijk n.l. van de sla perdijk de richting Kampen uit zal eveneens tot perceel S behoren. In de zo ontstaande „punt" zal een bouw put voor een der drie gemalen van de Oosterpolder komen. De bouwputten voor de andere twee gemalen zijn in wording bij Flevostad en bij de mond van de Ketel. Verder wordt in Harderwijk zelf ten Oosten van de bestaanre haven een werkhaven aangelegd. Er wordt thans op vier plaatsen aan de Oosterpolder gewerkt, n.l. midden in het IJsselmeer bij Flevostad aan de mond van het Keteldiep en ten Zuiden van Kampen. NEDERLAND—NOORWEGEN IN ROTTERDAM Naar wij vernemen zal de interland wedstrijd NederlandNoorwegen op Woensdag 6 Juni in het Feijenoord Stadion worden gespeeld. De aanvang van de wedstrijd is op 19 uur bepaald. In een wedstrijd over vijftien ron den om het kampioenschap van Euro pa zwaargewicht heeft de Britse kam pioen Jack Gardner op punten gewon nen van de Oostenrijker Jo Weidin, houder van de titel

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 5