Hoe het verzet in Noord-Holland groeide VI MER ifarine „4" wonderen tl Er vielen veel slachtoffers ■A Een overzicht van de daden der illegaliteit in het Noorden onzer provincie Britse mariniers-uniform in de loop der eeuwen ZATERDAG 24 MAART 19öi enomen. Dat zie je nou jr." De gepensionneerde lasse) bij de belastingen meewarig gezicht, toen aar de in nood verkeren- s. Deze begon aanstalten >or goed kopje onder te aten staan wat zij ge- n je moet ook eens be- aor moeite het is ge- dat kostelijke voedsel een te brengen, alg je de oenten, die hier gegroeid rekent. Bovendien, wat e te bereiken als je je t? Ik weet het niet, maar er erg ongelukkig mee, lukkig!" Twee tranen rol- omlaag. rown lichtte even haar iers op, zodat een paar zichtbaar werden. Toen end: ,,'t Spijt me; ik zal 1". Meteen schoof ze haar t en verliet met langza- in een slaapwandelaarster juffrouw Sophy in luid it getroost was en het :n, begaf juffrouw Silver ren. Na even op de deur Brown te hebben ge- zo vlug binnen, dat de ■an het vertrek, ondanks ilfbeheersing er van op- er, om eens met u te pra- frouw Silver op ietwat n. „Zullen we er niet bij CWordt vervolgd) U xich onbehaaglijk levige pijnen hebt, doel tl tabletje Chelarlne „4" n. Door de tamenwer» t 4 beroemde geneec if in dén tablet ver eelt U xich een ander eer in staat met plexier t te doen. IENSN GRIES. 10wW.Hwill0.7f vond was Vat ik me r is, dat ar niet in garet aan i jarig, ik seds. Toen ertrokken sigaret op tie kerel stopte de ker. >rgen was erken ge- •roeg van rein naar oupé was de kon ik latsje kr(j- van een zeer dikke oed en zo ig viste ik oker uit de sigaret :n stak de toen het nooit ipte de si- met een De tabak i en mijn zwart. De ;haterde 't n. En ik? ik moest \"4 HE DOORSNEE KP'er WAS begrijpelijk nogal individualistisch van aard. Hfl hield niet van regelen, nog minder van regels en van leiders had hy be paaldelijk een afschuw. Gold dit in het algemeen al, in deze provincie kwam het in zeer sterke mate tot uiting. Men voelde er eenvoudig niets voor zich de wet te laten stellen door mensen, die ten opzichte van het eigen vertrouwde pioeg- verband voor derden doorgingen, zelfs niet al was die „derde" b.v. de Top van de LKP. Zeker, men werkte steeds in de beste verstandhouding met een Top figuur als Bertus (Leendert M. Valstart), de LKP-leider voor het Westen, en men volgde zijn adviezen loyaal op, maar niet omdat hij de Westelijke LKP- 1 1 d r was, doch veel meer omdat hij werd beschouwd als een „geschikte vent", als „een van ons". Had hij deze predicaten niet kunnen verwerven, men zou maling aan hem hebben gehad en eigen gang zijn gegaan, zoals men in deze provincie zo dikwijls eigen gang is gegaan, uitsluitend afgaande op eigen, zeer persoonlijke inzichten. Een tweede omstandigheid, die de groei van een provin ciaal verband steeds heeft belemmerd, was het ontbreken van een krachtige centrale leiding. vormen. Op dat ogenblik had Fritz reeds enkele medewerkers aangetrok ken, een drietal leden van een ge deeltelijk opgerolde Haagse verzets groep, met wie hij de eerste voorberei dingen voor een overval op het distri butiekantoor te Alkmaar al had ge troffen. In diezelfde tijd kwam Fritz eveneens in verbinding met een nog in geen enkel verband werkende ploeg uit Koog-Bloemwijk. Bestonden haar werkzaamheden aanvankelijk uit ver- zorgingswerk, pilotenhulp en spion- nage, na de uitbreiding in November '43 met enkele leden van de uiteen geslagen ploeg Veenendaal, had men zich toegelegd op kraakwerk. Zo was op 9 November '43 het dis tributiekantoor Oegstgeest door hun toedoen „gevallen". De leiding was toen overgegaan in handen van de koopvaardij-stuurman „Kappie" (Al- bertus A. G. Hommersonf), een der uit Utrecht overgekomen KP'ers. Het was met hem, dat Fritz in Januari '44 een bespreking zou hebben, waarbij de intrede van deze ploeg in LKP- verband zou worden overwogen. On voorziene gebeurtenissen deden de plannen echter schipbreuk lijden. Kappie en het grootste deel van zijn ploeg werden na een geslaagde over val op het postkantoor te Purmerend In het laatste van Januari '44 gearres teerd. Slechts enkele leden ontspron gen de dans, waaronder de broer van Kappie, Ben, met wie Fritz kort daar op de uitgestelde bespreking hield. De missie was toen helaas een ander geworden: Fritz te verzoeken enige gewapende mensen af te staan om de arrestanten uit de Weteringschans te bevrijden. Fritz Zegde volledige mede werking toe en reeds was men In over leg getreden met een ljd van het ge vangenispersoneel toen het bericht werd ontvangen, dat Kappie en zijn vrienden op 22 Februari '44 waren ge fusilleerd. zy behoorden tot de eerste slacht offers van het gewapende verzet in deze provincie. Als een bloedige waar schuwing voor allen, die de weg van dit harde, meedogenloze verzet op wil den, was daar bij het begin deze fu sillade. Doch die achterbleven verdub belden hun krachten in plaats van zich terug te trekken. Nadat Fritz en enige zijner vrienden op 14 Februari '44 nog hadden geassisteerd bij de overval op het distributiekantoor te Houten en op 26 Februari d.a.v. by die op het po litiebureau te Delft, waaruit de ploeg van Bertus 38 pistolen kraakte en twee gevangenen bevrijdde, werd begin Maart de zelfstandige KP-Akmaar op gericht en, volledig erkend door de Top-LKP, in het landeiyk verband op genomen. De eerste belangrijke overval, uit gevoerd door de voltallige KP-Alk- maar, was die op het distributiekan toor Venhuizen op 28 Maart '44. In de ploeg waren medewerkers uit ver schillende delen van het land opgeno men; zelfs had zich een dridtal Lim burgers by haar aangesloten, nadat zy het Zuiden hadden moeten verlaten i.v.m. een daar door hen gepleegde overval op het gemeentehuis te Hae- lem. Eén van hen was Pierre, die ai spoedig de rechterhand werd van Fritz. By de samenstelling van de ploeg hadden noch religieuze noch po litieke inzichten een rol gespeeld, slechts was gelet op de persoonlijke eigenschappen der toegetreden leden. In de loop van de tyd vonden diverse mutaties plaats, maar met een vaste kern van ongeveer tien man kon steeds rekening worden gehouden. 6je getrippeld, r Mies!", riep zi. irk voor bezoekji er dan vaw mij. QE HAAS (Fritz G. M. Conyn fuit Alkmaar, een beminneiyke en on dernemende figuur, In wiens handen de leiding de langste tyd berustte, was niet alleen te jong om voldoende in vloed op de algemene gang van za ken te kunnen uitoefenen, ook kreeg hy daartoe te weinig gelegenheid door de vrij late start van het KP-werk op grotere schaal. Die start viel pas In de maanden FebruariMaart '44 en daarna had men de handen meteen zo vol aan het kraakwerk c.a., dat er van organiseren In den brede weinig te recht kon komen. Toen de leiding la ter in andere handen overging, bleef hetzelfde gelden: te veel direct tegen de bezetter gerichte acties dan dat er sprake kon zyn van belangrijk orga nisatorisch werk. Het gebrek aan een centrale leidinggevende figuur heeft zich ln enkele gevallen ook nog op ge heel andere wyze gewroken. Stonden de meeste KP-ers moreel sterk ge noeg om by hun werk, ook zonder toe zicht van een gezaghebbende leiding, binnen de grenzen van het toelaatbare te biyven, er waren er ook, die soms op droeve wyze eigen zwakheid of ge brek aan verantwoordelykheidsbesef demonstreerden door daden, die hoe wel verklaarbaar moeilijk vleten goed te kenren. Het ontbreken van een tegenwicht, gelegen ln een daadkrach tig centraal bestuur, was voor deze laatsten een weelde, waarvoor hun benen te zwak bleken. In Enkhuizen De plaats waar de officiële KP-vlag voor het eerst werd ontrold, was het oude Zuiderzeestadje Enkhuizen. Hier werd in Augustus '43 een knokploeg opgericht o.l.v. Han, een in Enkhui zen gestationneerde onderduiker, af komstig uit de provincie Groningen, die als LO'er reeds enkele keren de Xandelyke LO-Beurs had bezocht. Sa men met enkele andere LO-medewer- kers werd een tweetal pogingen on dernomen om een distributie kantoor te kraken, waarbij succes echter uit bleef. De eerste gelukte overval, die op het gemeentehuis te Hoogkarspel op 1 September '43 ter bevrijding van een falsificatie-contactman, werd te vens de laatste. De SD kwam de da ders op het spoor en wist na op 12 October drie LO'ers gearresteerd te hebben op 14 October vyf leden van de ploeg te arresteren. Gevolg van een en ander was ook de bekende ar restatie te Hoorn op 19 October '43. Han, die juist op de 14e afwezig was, vertrok daarop naar de Zaan streek, waar hy zy'n LO-werkzaam- heden voortzette en later naar Pur merend om daar weer een rol te gaar. spelen in de knokploeg, die in Maart '44 ter plaatse werd opgericht. De K.P. Alkmaar Werd dit eerste in Noord-Holland van „boven-af" geleide initiatief ai spoedig lam gelegd, belangrijker werd het initiatief, dat in diezelfde tyd van „onderen op" begon te groeien. Op twee, drie verschillende plaatsen in de provincie maakten zich in het najaar van '43 groepjes jongeren uit 't toen malige verzetsfront los om stellingen te gaan betrekken van waaruit de vijand het meest direct kon worden bestookt. Wy doelen hier op de acti viteit te Alkmaar, in de Zaanstreek en in Waterland. Als degeen, die hier- by het meest op de voorgrond is ge treden moet worden vermeld de reeds meergenoemde Fritz Conyn uit Alk maar. Reeds in '41, toen zeventien jaren oud en nog leerling van een rooms katholiek gymnasium, was hij begon nen met het inzamelen van gelden ten behoeve van nooddruftige gezinnen van zeevarenden. Na zyn eindexamen in '42, schiep hij zich de gelegenheid om zijn stedelijke hulpactie uit te breiden tot inzameling van gelden in wijdere kring, waardoor hy mede de basis leg de voor het werk van het Nationaal Steun Fonds, dat hy voor de kop van Noord-Holland beheerde tot aan het begin van zijn KP-activiteit. Dank zij de vele illegale verbindingen, waar over hy in de loop van de tyd de be schikking kreeg, kon er weinig op verzetsterrein gebeuren, waarvan hij geen weet kreeg. Dank zij vele nieuwe LO-relaties wist Fritz begin Januari '44 een ont moeting met Bertus, de LKP-leider voor het Westen, te bewerkstelligen, hetgeen tot resultaat had, dat zou worden getracht, zo spoedig mogelflk eeo knokploeg in Noord-Holland te De K.P. Purmerend £)E OPKOMST van de Purmerender ploeg viel ongeveer in dezelfde tijd als die van de KP-Alkmaar. Geboren uit de bonkaartennood en uit de wens om de Duitsers krachtiger te bestry- den, werd deze KP in overleg met ae plaatselijke LO-afdeling in het begin van Maart '44 opgericht op initiatief van enkele jongelui, die, naar Duitse maatstaven, geen van allen een brandschoon verleden hadden, t.w. de reeds eerder ter sprake gebrachte Han van de uiteengeslagen KP-Enkhuizen, de tuindersknecht Koen (Koenraad Rozendaal t), een bescheiden en uiterst consciëntieuze jongeman, en Ben, een beroepssergeant uit het Nederlandse leger. Koen, die als oudste van het drietal tot leider van de ploeg werii gekozen, en Ben waren afkomstig van de verzetsgroep Visser (Brune), van welke groep in de maand Januari '44 nadat enkele overvallen, o.m. op het distributiekantoor Midden-Beem- ster, met succes waren uitgevoerd een aantal leden was gearresteerd. Ook Brune zelf was gearresteerd, een volkomen karakterloos iemand, die 't dank zy zyn had weten te brengen tot een zeer invloedrijke positie in de illegaliteit. Koen en Ben waren enige tijd bezig geweest om hem vrij te krijgen, maar toen hun de onmogelykheid daartoe was gebleken, voegden zy zich te Purmerend by enige illegale kennis sen, met bovengenoemd gevolg. Als punt één werd maar direct een distributiekraak op de agenda ge plaatst. Op 17 Maart overviel men met goed gevolg distributiekantoor en po litiebureau (mef? het oog op het daar opgeborgen bevolkingsregister) te Edam. Het kantoor werd na sluitings- tyd bewaakt door een agent, die vol gens opgave NSB'er zou zijn. Er wer den daarom korte metten met hem gemaakt, toen hy na de sommatie i handen omhoog, even aarzelde. Drie kogels werden zijn deelhelaas, want de man bleek een goed Neder lander te zyn. Hy werd in het zieken huis te Purmerend opgenomen en mocht zich verheugen in de oprechte belangstelling der schuldbewuste KP- ers, die hem later, na de uitbreiding in September '44, gaarne als mede werker accepteerden. Ook deze ploeg wist al spoedig de verbinding met Bertus en daarmede met de KP-Alkmaar tot stand te brengen, zodat Noord-Holland voor taan de vertegenwoordigers van twee ploegen naar de gehouden KP-leiders- vergaderingen van het Westen kon zenden. Deze vergaderingen, die meestal in Amsterdam werden ge houden, kwamen de samenwerking in groter verband zeer ten goede. Dank zy dit onderlinge contact viel het Bertus b.v. niet moeilyk vlot aan het verzoek van Bolhoed (Gerrit Jan v. d. Veen feen bevriende RvV-relatie, te voldoen om enige mannen beschik baar te stellen voor een overval op het Huis van Bewaring aan de Wete ringschans ter bevrijding van een groot aantal gevangenen, onder wie De Ridder (Hendrik Dienske t), de LO-leider van Noord-Holland. Zowel leden van de KP-Alkmaar als van de KP-Purmerend kregen een belangrijk aandeel in deze riskante overval, die helaas op een ellendige mislukking uitliep. Burgemeester verdwenen |)IEZELFDE maand Mei '44 gaf nog drie overvallen te zien, die slaag den. Het distributiekantoor te Pur merend door Koen en zijn mannen, het DK te Heiloo door Frits en zyn kornuiten, en nog een „stunt" te Ur- sem, die nogal stof deed opwaaien door de geruisloze verdwyning van de burgemeester ter plaatse. Deze man werd liet meer vertrouwd, nadat eni ge Joden bij hem thuis waren gear resteerd zonder dat hyzelf daarvan verdere last ondervond. Dit wekte grote bevreemding en men achtte het maar het zekerst hem te dwingen tydelijk van het toneel te verdwynen. Komisch was, dat deze burgervader, tegen wie men zelfs nog even veel straffere maatregelen had overwogen, door Radio Oranje kort daarop ten voorbeeld werd gesteld voor zijn aan- biyvende collega's Op 31 Mei '44 vond te Blokker een nachtelyk treffen plaats tussen vyf van een autokraak terugkerende KP- ers en drie landwachters, waarby duchtig van de vuurwapenen werd gebruik gemaakt. Twee landwachters werden ge dood, de derde wist gewond in de aardedonkere nacht te ontkomen. He laas werd ook één der KP'ers dodeiyk gewond. De nacht daarop nam een Silbertanneploeg gruwelijk wraak. Voor de aanslag te Blokker en voor een even eerder plaats gevonden heb bende aanslag in de Zuidermeer, waai van ook een landwachter het slacht offer was geworden, moesten twee per sonen met hun leven boeten: Dr. Sa muel Wytema te Westwoud en de vee houder Nierop te Berkhout. Hoewel Dr. Wytema een verdienstelyk ille gaal werker was, waren beiden vol komen onschuldig aan de gepleegde aanslagen, zy werd by nacht uit hun bed gebeld en in de deuropening van hun woning in koelen bloede neerge schoten. Zware klap QP 22 MEI '44 kreeg de KP-Alkmaar de eerste zware klap te incasseren, toen twee zijner leden en een koerier ster op een contactadres in Amster dam in een val liepen. De koerier ster keerde na de bevrijding uit het Huis van bewaring terug, doch de twee KP'ers werden op 10 Juni te Bloemendaal gefusilleerd. Op 4 Juli speelde Brune zyn vroegere medewer ker Koen, die nota bene enkele maan den eerder alles in het werk had ge steld om zijn latere verrader uit ge vangenschap te bevrijden, in handen van de SD. Koen werd opgevolgd door Han. Op 23 Juni '44 vond de geruchtma kende overval op het distributiekan toor te Haarlem plaats, waaraan werd deelgenomen door leden van de KP's Alkmaar en Purmerend en een lid van de KP-Johannes Post (Johannus W. Wildschut f). Met medewerking van één der distributie-ambtenaren lieten Jan en Pierre zich in de kluis opslui ten, nadat zy zich als controlerende ambtenaren van het CDK toegang tot het bureau hadden verschaft. Toen zy zich na kantoortyd uit hun benarde positie hadden bevryd, met de bedoe ling de op 4lot gewaande deuren voor de buiten geposteerde makkers te ont sluiten, stootten zy op een bewakende agent, die een praatje met de schoon maakster stond te maken. De eerste werd vlug overmeesterd, doch de schoonmaakster, die, naar men dacht, toch geen enkele kant uitkon, rende luidkeels om hulp gillende de straat op. De deuren bleken n.l., zulks in stryd met het voorschrift, niet geslo ten te zijn. De kans op succes was daarmee verkeken en de enige red ding was nog te vinden in een over haaste vlucht. Het werd een sauve qui peut, waarby vooral Jan en Pierre in een uiterst netelige situatie kwamen te verkeren, daar zy hun schoenen, waarvan zy zich in de kluis hadden ontdaan, in de ontstane verwarring hadden achtergelaten en dus op sok ken door Haarlem's drukke straten renden. Pierre trof nog het geluk in de hem passerende KP-auto te kun nen stappen, doch Jan, die een andere richting had genomen, werd door hin der van het toestromende publiek ge arresteerd door een al te flverige po litieman. De anderen ontkwamen op het nippertje, hoewel het voor de chauffeur van de wagen, de KP'er Chris (Nicolaas J. Jonk t) slechts uit stel van executie betekende, daar hij kort daarop toch nog werd gevat. Het einde Twee dagen na de ontvluchting in Haarlem trof de KP-Alkmaar een ramp, die het einde van deze ploeg zou gaan betekenen. Terwijl Fritz en Pierre zich voor een bespreking naar Haarlem hadden begeven, werd een sinds kort meewerkend lid van de KP Ad (Ernst Kiyzingt) gedurende een ritje op de motor von Fritz door de stad by contrtle door de landwacht gearresteerd. Hy werd genoopt te ver tellen, dat de motor toebehoorde aan Fritz. Deze kon gelukkig tydig wor den gewaarschuwd. De hele ploeg werd aanvankelijk veertien dagen met va- cantie gezonden, maar er volgden een aantal arrestaties zowel te Alkmaar alg te Hoorn. Gelukkig waren ver schillende KP'ers erop voorbereid, doch niettemin behoorden twee leden van de KP-Alkmaar tot de slacht offers. Tezamen met Ad en de ge arresteerden bij de overval op het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam op 15 Juli '44, onder wie Johannes Post en Hilbert van Dyk, vonden zij op 16 Juli de dood in de duinen van Bloemendaal. Ook van de andere weggevoerden keerden en kelen niet meer terug uit de concen tratiekampen. Met dat al was de positie van KP- Alkmaar en Hoorn onhoudbaar ge worden. Zy, die door de mazen van het net waren geglipt, stoven naar alle kanten uiteen. Fritz en Pierre, zyn plaatsvervanger en naaste mede werker, trokken naar Amsterdam, waar zij onmiddellijk pogingen in het werk stelden om tot oprichting van een nieuwe ploeg te komen. Met onder meer de resten van de Amsterdamse ploeg, die op 15 Juli by de overval op de Weteringschans door verraad zo goed als geheel in de val was gelopen, gelukte dit inderdaad en reeds na enkele weken midden Augustus konden de eerste overval len van de KP-Amsterdam worden ge meld. Kort daarop gingen echter ook de sombere voorgevoelens, die Fritz al enige tyd met zich meedroeg, op af schuwelijke wijze in vervulling. Op de dag, dat Pierre met zijn mensen de provincie in was voor het plegen van overvallen te Schagen en Spanbroek, liepen Fritz en enkele hem vergezel lende illegale relaties in een restau rant bij de Beriagebrug in de val. Er zou daar een bespreking plaats vinden tussen Fritz en iemand van het NSF enerzyds, en iemand, die voorgaf te kunnen intermediëren bij de SD voor het loskopen van één van Fritz' zeer belangrijke contacten, anderzijds. De „intermediair" had de SD gewaar schuwd, die prompt tot arrestatie overging. Op 6 September werd Fritz op 20-jarige leeftyd in het concen tratiekamp Vught gefusilleerd Provinciaal apparaat gEGIN JUNI '44 was de invasie In Normandië een feit geworden. De spanning om wat komen ging steeg met name in de Illegale wereld tot haar hoogtepunt. De val der gehate bezet ters werd nog slechts een kwestie van kilometers geacht en het werd duide- lyker dan ooit, dat er hard, heel hard moest worden aangepakt, wilde men niet onvoorbereid met de bevryding kennis maken. De provinciale KP-organisatle, nog steeds bestaande uit slechts twee ploe gen, liet met het oog op de te ver wachten activiteit in de toekomst nog al wat te wensen over. Aan uitbouw van het KP-appavaat was nog in het geheel geen aandacht besteed, deels niet omdat zulks door de KP'ers on nodig was geacht, anderzijds niet om dat de leiding der twee ploegen de han den voortdurend te vol bad met de ge wone werkzaamheden. Op grond van verschillende overwe gingen werd de Westlandse KP'er Otto, die enigermate met de toestand in Noord-Holland op de hoogte was, door de Top-LKP naar Amsterdam gezon den teneinde de provinciale leiding in handen te nemen met als bijzondere opdracht de provincie voor de sabo tage gereed te maken. Toen kwam Dolle Dinsdag. Een golf van geruchten bracht heel het land in een opgewonden feest stemming. Voor de KP scheen het zo lang verbeide uur „U" aangebroken en met laaiend enthousiasme stortte men zich op de sabotage. Daar de sterkte van de KP-Noord-Holland by iange na niet was berekend voor de nieuwe, zeer omvangrijke taak (tot 8 September telde de KP-Noord-Holland slechts pl.m. 50 leden), werd in aller- yi begonnen nieuwe ploegen te vor men, waarby voornamelijk gebruik De uniformen van het Britse Corps Mariniers uit 1611, 1763. 1780, 1800, 1860, 1874, 1900, 1914, 1936 e» 1950, zoals deze op de a.s. vlootdagen te PortemouOk te steu suite» syn. Het mem}* Ut het midden ste* NeW llillilEiillilli *M ée «*1 mm KM* JJIT het standaardwerk „Het grote Gebod", dat het verzet van de LO en de LKP tegen de Duitsers beschrijft, publiceren wy hiernevens een groot deel van het hoofdstuk over de KP- Noord-Holland,. geschreven door Toon Mulder. werd gemaakt van krachten uit het voormalige Nederlandse leger. De geruchten bleken al spoedig on waar te zyn, maar de KP had er een belangrijke uitbreiding aan te danken. Nog in de maand September kreeg de KP-Purmerend (nadien KP-Water- land genaamd) de beschikking over meer dan honderd manschappen; de KP-Haarlemmermeer (die de be scherming van de op verschillende plaatsen ondermynde ringdyk tot taak had) over een zelfde aantal. Ook de Zaanstreek en het Gooi lieten zich niet onbetuigd. Hoorn kreeg zyn oude, in Juli ge deeltelijk naar Amsterdam uitgewe ken ploeg, begin September weer te rug, die toen onder leiding werd ge steld van Duitse Kareltje, een reeds in '42 ondergedoken Duitse militair, die tot de tegenslagen in Alkmaar op 12 Juli '44 voortdurend deel had uit gemaakt van de KP-Alkmaar. Al deze KP'ers werden ln ploegen ver spreid over diverse plaatsen en in een koortsachtig tempo getraind door oudere, by voorkeur militair geschool de KP'ers. Onder al deze bedryven door kwam de order af, over te gaan tot vorming van de Binnenlandse Strijdkrachten (BS). De K.P. in de B.S. [)E REGERING te Londen wees als dragers van het gewapende verzet aan: de LKP, de OD en de RvV. Deze drie volkomen gelijkberechtigde orga nisaties gingen samen vormen het Nederlandse ondergrondse leger of wel de BS. Een groot aandeel had de KP in het verzorgen van de droppings, dank zy een aantal afwerpterreinen in Wa terland en in de omgeving van Hoorn en Haarlemmermeer. Tevens dient ge wag te worden gemaakt van het Com mando Afwerpterreinen der BS, dat veruit de meeste wapens in ontvangst heeft genomen. Meer dan duizend ton gevechtsmateriaal plus diverse agen ten werden via de BS-terreinen aan de Zomerdyk aangevoerd. Toen de be vrijding op 5 Mei aanbrak, bezat de BS in gewest 11 evenveel wapenmate riaal als de aldaar vertoevende Duitse legeronderdelen. Belangrijk waren ook de door de gehele provincie verrichte overvallen op de bevolkingsregisters rond de jaarwisseling '44—'45, waarvan onge veer 50 secretarieën de dupe werden. Om deze actie was door de LO ge vraagd i.v!m. de zgn. Liese-Aktion, die erop was gericht om het laatste en grootste deel der Nederlandse manne- ïyke bevolking naar Duitsland te de porteren. Niet onvermeld mag Myven het gro te aantal liquidaties van provocateurs en dergeiyke lieden, na September ge pleegd. In het BS-district Hoorn wer den in het voorjaar '45 serieuze plan nen besproken tot het elimineren van de gehele landwacht. Toen het by plan nen bleef besloot de KP-Hoorn niet langer te wachten. Zwaar bewapend trok men er op zekere dag op uit in een vrachtauto, gecamoufleerd met stropakken, teneinde alle landwachters neer te schieten, die hun pad mochten kruisen. Na een tocht door heel West- Friesland trof men te Zwaag drie fiet sende1 landwachters, die zonder par don met kogels werden doorzeefd. De» avonds lag er (begrijpelijk) een tele gram van de districtscommandant der BS van de volgende Inhoud: „Alle ac ties tegen landwacht staken in ver band met droppingsvelden. Toestand moet rustig blijven in West-Fries land". Zeer geruchtmakend was de llq»'- datie van de NSB-burgemeester en de NSB-boerenleider te Edam, die op een allergeheimzinnigste wijze plotseling uit de dorpsgemeenschap verdwenen, ontvoerd door de KP-Waterland en na een lekenrechtspraak gefusilleerd. De gevolgen waren ernstig. Er lekte iets van uit en toen een nichtje van de boerenleider één der KP'ers herken de, volgde ze deze tot het huis van Klaas de Boer(f) by wie de KP steeds gastvrijheid genoot waarna zy de SD waarschuwde. Er volgde eerst nog huiszoeking by een verkeer de De Boer, maar even later werden toch Bert en zijn gastheer Klaas de Boer gearresteerd. De andere KP'ers waren reeds vertrokken. Beiden wer den op 13 Februari aan de Jan Gyzen- kade te Haarlem gefusilleerd als re presaille op een in die plaats gepleeg de liquidatie. Wat er ten slotte op het gebied der sabotage in Noord-Holland is ge beurd, is binnen het kader van dit hoofdstuk voor geen honderdste deel weer te geven. Zowel het verkeer te land (door het opblazen van bruggen, het leggen van bandenbommen, het spannen van explosieve kabel etc.) als dat te water (door het doen zinken van schepen en het onbruikbaar ma ken van sluizen) werd grotendeels lam gélegd. Wat in dit opzicht in de Zaan streek werd gepresteerd ie verbluf fend, terwfll het Waterland daerby »e- - •dbteugebleveo. i

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 7