Tweede concessie van Sowjetunie VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Amerikanen over 38ste parallel Lieftinck kan het wel alleen af Kolenprijzen gaan sterk omhoog Dolle honden aan de Duitse grens „Johan van Oldenbarnevelt" kwam in IJmuiden terug HET PRINSELIJK BEZOEK AAN URUGUAY Frankrijk voelt zich gepasseerd V.N -vertegenwoordiger naar Kasjmir DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN OOST EN WEST NADER TOT ELKAAR Bereid verdragen met Balkan- landen op agenda te plaatsen Maar dan ook Italië were6neteming "Mt Rus' ter sprake Geen Staatssecretaris van Financiën Binnenkort wet inzake toezicht op credietwezen Minister diende vele Kamer MET INGANG VAN MAANDAG Koud weer leidt tot tekort Weerbericht De Regering kan praten of conflict forceren Een ongedacht weerzien Twee dagen ge Wen naar Australië vertrokl en Het Shakespeare-raadsel SKÊÊÊSÊÊË' Ko-ït Beite& Geen accoord in Parijse Metrostaking Driehonderdduizend pechvogels geholpen Eersie Kamer bi'een BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Zaterdag 31 Maart 1951 f^4êe Jaargang No. 76 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p m.m Familieberichten 20 ct p m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen: tot 15 woorden f 1 elk woord meet 5 ct Uitslui tend contant Abonnementen f 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. I>e Sowjetunie heeft Vrijdag op de bq eenkomst van de plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken te Parijs medegedeeld, d»t zy bereid is de kwestie der vredesverdragen der Balkanlanden op te nemen op de agenda voor de ministerconferentie, indien het Italiaanse vredesverdrag en de viermogend- hedenovereenkomsten over Duitsland en Oostenrijk ook zullen worden besproken. De Sowjet-afgevaardigde, Andrei Gromyko diende twee nieuwe punten voor de agenda iat. Het ene luidt: „De vredesverdragen met Italië, Roemenië, Bulgarije en Hongarije alsmede de overeenkomsten Van de vier mogendheden aangaande Duitsland en Oostenrijk. Het andere luidt; „Het Atlantisch «aot en de inrichting van Amerikaan- ge militaire bases in Engeland, Noor wegen, IJsland en in andere Euro pese landen en in het nabije Oosten". De westelijke afgevaardigde ver klaarde, dat het nieuwe Sowjet-voor- gtel, dat Woensdag werd ingediend en waarin werd ingestemd met het ver binden van de ontwapening van Duits land met de algemene kwestie van vermindering van de internationale, spanning, de standpunten van oost en west dichter bij elkaar had gebracht. Zij vroegen echter om verdere uitleg. Gromyko's „plotselinge tegemoet komendheid" heeft in Bonn de reeds geuite reserves ten aanzien van een Chinese tegenstand sterker geworden Uit Tokio werd hedenmorgen gemeld, dat Amerikaanse tanks de 38ste breed tegraad hadden overschreden. Eerder was gemeld, dat de patrouilles der VN het Noordkoreaanse gebied bedreigden en dat de tegenstand van de Chinezen sterker begon te worden. De strijd krachten van de VN waren daardoor op zeker moment gedwongen terug te keren naar hun uitgangsstellingen. Het communistische offensief, dat werd verwacht, is nog niet tot ont plooiing gekomen. land nog eens naar voren gebracht Bij deze reserves is men er steeds van uitgegaan, dat een eventueel aecoord tussen de vier grote mogendheden mo gendheden mogelijk op kosten van Duitsland zou worden bereikt en dat dit met name gebaseerd zou zijn op een neutralisering van Duitsland. Ten aanzien van de jongste ontwikkeling te Parijs wordt dan ook verklaard, dat de Westduitse regering „met ver scherpte opmerkzaamheid het diplo matieke spel der plaatsvervangers moet volgen". Gromyko bij het verlaten van het „Palais Rose" leden van repliek (Van onze pari. redacteur) Zijn gewoonte getrouw heeft minister Lieftinck Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer uitvoerig de sprekers geant woord, die de vorige dag over zijn be groting van financiën het woord had den gevoerd. Minister Lieftinck zeide geen be hoefte te hebben aan een staatssecreta ris en verklaarde zich voorstander van preventief toezicht op de departemen ten. Allen zijn eigenlijk noodlijdend en daarom is het noodzakelijk, dat van een centraal punt uit controle wordt uitgeoefend. Wat de traagheid op zijn departement betreft, zei de minister, dat uiteraard een rangorde van urgen tie in acht genomen moet worden. Daardoor zijn de belastingen niet afge werkt met de snelheid, als hij zelf wel gewenst had. Bij de effectenregistratie is het grootste deel der aangemelde ef fecten vrijgegeven. Komende tot de klachten inzake de uitvoering van de wet materiële oorlogsschaden, stelde prof. Lieftinck enige definitieve uit voeringsbeschikkingen in het uitzicht. Voor de huisraadschade zijn 660.000 dossiers. De vaststelling der schade en Naar wij vernemen gaat Maandag een nieuwe prijsverhoging voor huisbrand kolen in. Zo zal prima anthraciet (eer ste soort Hollandse drietjes), die thans f 6.50 per mud kost, op f 7.75 komen, eierkolen, kachelnootjes en dergelijke, die nu f 4.30 per mud kosten, zouden worden verhoogd tot f 5.05 per mud Het ligt verder in de bedoeling, alleen voor de laatstgenoemde soorten brand stof per 1 Mei een zomerprijs vast te stellen van f 4.55 per mud. Deze zal daarna worden verhoogd tot f 4.90 en voor het eind van het jaar nog tot f 5.20 per mud. Ook andere soorten huisbrand zullen in prijs worden ver hoogd. Men wil deze prijzen tot 1 April 1952 op hetzelfde peil houden. Van de verhoogde brandstoffenprij- zen zullen de mijnen en de brandstof- fenhandelaren, die sinds 1 April 1950 (de laatste maal, dat de brandstoffen- prijzen werden verhoogd), voor steeds hogere kosten zijn komen te staan o.m. door de loonsverhoging van vijf procent, het minst profiteren. Het grootste deel van de verhoging zal ten goede komen aan het Rijkskolenbu- reau, teneinde de subsidies op de bui tenlandse kolen te kunnen betalen. De verhoging van verschillende kosten Verwachting, geldig tot Zondag avond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Overwe gend matige wind tussen Zuidwest en Zuidoost Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG: zon op 6.18, ondei 19.12. Maan op 4-50, onder 13.03. MAANDAG: zon op 6.15. onder 1914. Maan op 5.08, onder 14.29. de eerste uitbetaling zijn voltooid. Per 1 Maart zijn 220.000 gevallen voor een aanvullende bijdrage behandeld. Ge tracht wordt de urgente gevallen voor rang te geven. Van 1 Maart 1950 tot 1 Maart 1951 zijn de volgende bedragen uitbetaald: onroerend goed f 166 mil- lioen, landbouwherstel f 77 millioen bedrijfs- en handelsvoorraden f 35 mil lioen en huisraadschade f 42 millioen. (Zie verder elders in dit blad). In de Duitse gi. ..-.streek is thans up vrij grote schaal sprake van hondsdol heid. In de periode van 16 Januari31 Februari waren in Duitsland 46 geval len van besmette dieren, alle voorko mend m de aan ons land grenzende ge bieden. De Inspectie van de Vee/rtse- nijkundige Dienst in Overijssel heeft dan ook gemeend het signaal „Weest op uw hoede" te moeten geven. Het verraderlijke van deze gevaar lijke ziekte is, dat het van ennele da gen tot vier maanden kan duren voor de dolheid zichtbaar uitbreekt. Elke Duitse hond moet momenteel bij in voer in ons land ingeënt zijn of wordt anders in quarantaine geplaatst. Er zijn tot nu tpe nog geen gevallen van honds dolheid in ons land geconstateerd, doch het is gewenst de nodige aandacht aan elke hondenbeet te besteden Het kan een geruststelling zijn, dat Pasteurs serum, dat na inenting alle risico uit sluit, in Utrecht aanwezig is. CHINESE LANDEIGENAREN TER DOOD VEROORDEELD. Het Sowjet-persbureau Tase meldt, dat een aantal Chinese landeigenaren ter dood is veroordeeld, omdat zij ge wapend verzet tegen de regering van Peking hadden georganiseerd. Het NVV en de lonen Van de zijde van de Raad van Vak- centralen wordt er ernstig naar ge streefd om in de kortst mogelijke tjjd opnieuw met de regering om de tafel te gaan zitten en het hele vraagstuk van lonen en prijzen te bespreken. Het heeft het N. V. V. buitengewoon on aangenaam getroffen dat de staats secretaris van sociale zaken vorige week heeft verteld, dat komende je- sprekingen zeker niet zouden lopen over de verdergaande loonsverhoging. Indien de regering werkelijk van me ning is, dat door haar beslissing de zaak voor de vakbeweging is afgedaan dan maakt zij een zéér ernstige fout" aldus de heer Ad Vermeulen, secretaris van het N. V. V., die er voorts op wees dat „de regering er zeer verstandig aan zal doen het gesprek opnieuw te openen, tenzij men met alle geweld een conflict met de vakbeweging wil for- eeren, met alle gevolgen van dien". Het troepenschip „Dorsetshire" is op 28 Maart j.l. mét" repatrierende mili tairen uit Indonesië naar Nederland vertrókken. Justitie zocht naar oorzaak van scheepsbrandjes (Van onze speciale verslaggever) De „Johan van Oldenbarneveldt", van de Maatschappij „Nederland", waarmee Woensdag duizend emigranten voor Australië uit Amsterdam vertrokken, is gistermorgen in IJmuiden teruggekeerd. Aldaar is het onder streng politieel toezicht aan de Kanaalkade gemeerd. Geen der opvarenden mocht van boord Maar de mare van de terugkeer van het schip trok al gauw door dorp en stad van Nederland. Gevolg: een over weldigende belangstelling de gehele middag door aan de Kanaalkade Vrien den en bloedverwanten van de emi granten en bemanningsleden, lieten deze ongedachte mogelijkheid om nog maals op vaderlandse bodem contact met elkaar te krijgen, niet voorbij gaan. Waarom toch deze terugkeer? Wel, in de machinekamer van de „Johan" heeft een brandje gewoed. Niet ernstig, maar toch wel ernstig genoeg om even naar Nederland terug te keren. De een wist te vertellen, dat reserve-onderdelen vernield waren, zonder welke de ge- Een Londense hóeken-antiquair Alan Keen, heeft verklaard te kunnen bewijzen, dat Shakespeare inderdaad de schrijver is van de bekende toneel stukken. Hij baseert zijn mening op een in 1550 uitgegeven exemplaar van vHalls Chroniclesdat meer dan vierhonderd kanttekeningen bevat in een handschrift uit de tijd van konin gin Elisabeth. Dit werk zou het „no titieboek," van Shapespeave zijn ge weest. Omtrent het handschrift van de toneelschrijver is weinig bekend, daar men slechts zes handtekeningen van hem bezit, welke echter ellen van elkaar verschillen. stellen tal van handelaren voor finan cieringsproblemen. Teneinde hierin te gemoet te komen zijn er besprekingen gevoerd, om alleen tegen contante Be taling kolen te leveren. Dat momenteel de handelaren bijna niet kunnen voldoen aan de vraag van de consumenten, mag zeker niet wor den gezien als een gevolg van de aan gekondigde prijsverhogingen. Als be langrijkste oorzaken van de geringe voorraden bij de handel noemde men ons het koude weer van de laatste tijd en het feit, dat Duitsland momenteel vrijwel niets aflevert, waardoor schaar ste is ontstaan! zagvoerder Kap. A. H. Broere het niet aandurfde de grote sprong naar Aus tralië te wagen. Een ander wist perti nent te vertellen, dat het brandje een sabotagedaad geweest was. en nu maar eens eerst uitgezocht moest worden, wie daarbij betrokken was. De aanwezigheid van het Parket van de Officier van Justitie uit Amsterdam, dat zich met een staf van zeker zes rechercheur» vrijwel onmiddellijk na aankomst aan boord begaf, alsmede het minutieus» politietoezicht bij aankomst en gedu rende het onderzoek, leek de laatst» veronderstelling te bevestigen. Dat d» justitieautoriteiten de mogelijkheid van een pyromaan aan boord niet zouden verwaarlozen, kwam in de hoofden der toegesnelde familieleden niet op. „Sa botage" klinkt een beetje pikanter. En het is zo'n vertrouwd begrip geworden sinds de bezettingstijd (Zie verder elders in dit biacfc) Minister Schuman De Franae minister van buitenlandse zaken, Schuman, heeft aan zjjn Ameri kaanse collega Acheson te kennen ge geven, dat Frankrijk uitgenodigd moet worden bij de besprekingen over de verdediging van de Middellandse Zee. Schuman vestigde er de aandacht op, dat er reeds verscheidene conferenties te Malta zijn gehouden over dit onder werp, zonder dat Frankrijk was uitge nodigd. Van officiële zijde is verklaard, dat deze uitlatingen van Schuman niet als een officiële klacht moeten worden opgevat. Een tweetal beelden van het zoek van Z.K.H. Prins Bernhard aan Montevideo: Links: De Prins op een ongedwongen wandeling door de belangrijkste winkelstraat Rechts: Prins Bernhard tijdens een korte rede, welke Z.K.H. voor het filmjournaal van het Wereld nieuws uitsprak. De Veiligheidsraad heeft het Brits-Amerikaanse voorstel ten aanzien van Kasjmir aanvaard. De stemverhouding was acht vóór bij twee onthoudingen (de Sowjetunie en Joegoslavië). De resolutie stelt de benoeming van een ver tegenwoordiger der Verenigde Naties voor, die moet pogen het geschil tussen India en Pakistan te regelen. £EN GRIEKS communistisch echt paar, dat in het vaderland het ambt van verzetsstrijder bekleedde, is op een primitief vlot bij Catanzoro in Italië, aan land gespoeld. Ze hadden 3 tocht van 500 km over de Ionische zee achter de rug. Het echtpaar had ook een kansje in de V.S. gemaakt want daar mogen „onvrijwillige leden van fascistische of communistische verenigingen sedert Woensdag toe gelaten worden. Twee andere zoek- geraakten waren de twee Merino- schapen, die vijf jaar geleden m de woestijn van Victoria verdwenen, zonder èèn spoor na te laten. Kortge leden zijn ze teruggevonden. De wol leveranciers hadden een vacht van 45 kilo, die maar eventjes honderd pond waard was. Daar was Adolf ook weer eens! Marktbezoekers in Mi laan rapporteerden een gesnord per soon, die gerookte vis verkocht. Het moest de Führer zijn, zeiden ze. De visverkoper is wel ondervraagd, maar niet omdat hij de directeur van het voormalige derde rijk kon zqn, maar omdat zijn vissen in slechte conditie verkeerden. yiJN VRIEND Messerschmidt (van de Stuka's) drijft betere zaken, Ca- amba! Hij zegt in Spanje een verkeers vliegtuig met straalaandrijving te hebben ontworpen, dat een actie-radius heeft van 7000 km en een snelheid van 950 km per uur. Het was hem echter door de (voorzichtige) Spaanse sênores niet toegestaan met de fabricage te „Zou de prijzenstop nu nog behandeld worde»?" beginnen. De drie clandestiene radio amateurs uit de provincie Limburg Ln Belgie werden ook belemmerd in de uitoefening van hun liefhebberij. Toen ze net een gezellige serie plaatjes draaiden stormde de politie binnen De omroeper zei droog: „Het spijt me dat we ons programma moeten be ëindigen; hier is iemand van de poli tie. Maaaaaaarrrrr, wij komen terug De rest ging verloren in het arresta tiebevel van Hermandad. Een op- de-kop-af meerderjarige korporaal van het Britse bezettingsleger in Duits land kwam óók terug. Mèt de Duitse vrouw, waarmee hij tien maanden ge leden in het huwelijk was getreden en naar de Oost-zone gevlucht. Hij ver klaarde beu te zijn van het leven in de Sowjet-sector. Zijn vrouw wacht nu gelaten op zijn vrijlating, want de korporaal zal wegens desertie terecht moeten staan. Volgend (romantisch) bericht: Een Amerikaanse soldaat be loofde zeven jaar geleden een tien jarig meisje in Passiano (Italië), da' hij terug zou komen om haar te trou wen. Eergisteren was hij er. Laat ste (beschamend) bericht. Duizend mannen beloofden duizend vrouwen met haar te zullen trouwen. Ze kwa men nooit meer terug. Veiligheidsraad nam Anglo- Amerikaanse resolutie aan Na besprekingen met Pakistan en India zou de vertegenwoordiger van de V.N. een demilitarisatie van Kasj mir teweeg moeten brengen op basis van de resoluties, welke door India en Pakistan in 1948 en 1949 werden aanvaard. De resolutie verzoekt ver der beide landen in te stemmen met arbitrage inzake alle kwesties, die door de vertegenwoordiger der V.N. gerapporteerd worden. India heeft reeds verklaard zich niet te kunnen verenigen met de clau sules van de resolutie, in het bijzon der met die, betreffende de arbitrage. Pakistan zal zijn medewerking ver lenen, doch is niet van oordeel, dat men ver zou komen als India zijn standpunt niet zou herzien. Gedurende het debat heeft de Ne derlandse gedelegeerde, von Ballu- seck, die voorzitter was, zijn eerste grote rede in de Veiligheidsraad ge houden. Hij noemde het Engels-Ame rikaans voorstel een redelijke poging om tot een rechtvaardige oplossing te komen van een probleem, dat. als het onopgelost werd gelaten, een nieuw gevaar kon worden voor de vrede en veiligheid in een belangrijk deel van de zwaar beproefde wereld. Regering verhoogt de kolen-, gas- en electrieiteitsprijzen Op een middernachtelijke bijeen komst tussen de Franse minister van Vervoer en Openbare Werken, Pinay, de leidende leden van de Raad van Bestuur van de bus en metro en het stakingscomité is men er niet m ge slaagd een einde te maken aan de Pa rijse vervoersstaking. Het dode punt in de onderhandelin gen werd bereikt op de eis van de vakverenigingen voor een loonsverho ging van 25 procent. Leiders van de vakbonden zeiden later, dat zaj de vraag of de staking al dan niet zal worden voortgezet „in de handen van hun kameraden laten". De regering heeft besloten de prijzen van electri- teit met tien procent te verhogen en die van gas en steenkool voor huis brand met vijf procent. Vijl jaar wegenwacht Op 16 April zal het vijf jaar geleden zijn. dat de eerste zeven gele wegen wachtmotoren hun entree op de Neder landse wegen maakten. Thans zwermen dagelijks ruim hon derd wegenwachten uit over hun res pectieve routes. Vier inspecteur en een hoofdinspecteur dragen voor de con trole zorg. In de afgelopen vijf jaren werd aan een kleine 300.000 gemotori seerde pechvogels uitkomst gebracht. De „gele rijders" verleenden bij ruim 4000 ongevallen eerste hulp, doofden met hun snelblussers een 400-tal auto- branden en verleenden in 17.000 geval len persoonlijke diensten aan wegge bruikers, zoals het doorgeven van te lefoon- en telegram-boodschappen. Het aantal wegenwachtleden heeft inmiddels bijna de honderdduizend be reikt, een cijfer, dat in dit lustrum jaar wel zal worden overschreden. De Eerste Kamer komt Woensdag middag a.s. bijeen ter behandeling van het wetsontwerp houdende nadere voorziening met betrekking tot de be scherming van gegevens, waarvan de geheimhouding door het belang van de staat wordt geboden, alsmede van het wetsontwerp tot verhoging van de kinderbijslag. Volkswagenfabriek gesloten De Volkswagenfabriek, die 18.000 ar beiders m dienst heeft, heeft zich ge noodzaakt gezien wegens gebrek aan plaatstaal de productie te staken. Alles zal in het werk worden ge steld om voldoende materiaal te ver schaffen teneinde de fabriek, die de laatste tijd 400 auto's per dag heeft ge produceerd, te heropenen.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1