Frankrijk dient nieuwe agenda in Europa krijgt nog vier divisies Engeland streeft naar een „levende vrede" Chinezen concentreren een half millioen man Truman wil Marshallhulp na April 1952 voortzetten De prijzen onder controle VERENIGDE NOORD-HOUANDSE DAGBLADEN Amerika wil hoofdkwartier van Atlantisch Pact splitsen Amerika werkt aan Pacificpact Dinsdag 3 April 1951 148e Jaargang No. 78 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN PLAATSVERVANGERS ZOEKEN COMPROMIS Russische en Westelijke voorstellen in één concept samengesmolten Sowjet-verlangens nog niet geheel bevredigd Sabotage Globemaster thans bevestigd Militaire deel in Parijs, de rest naar Londen Koningin en Prinsesjes zijn weer thuis Ned. Spoorwegen heffen locomotieven-depots op Weerbericht Ook Japan t.z.t. lid Minister Morrison formuleert vier bijdragen Alle problemen zijn oplosbaar Drie-en-zestig divisies worden gegroepeerd V N.-offensief voortgezet Selden Chapin blijft Winstmarges worden begrensd Negentig pagina's per uur AMERIKA'S PRESIDENT AAN BANDEN Congres beslist over voortgezette uitzending van troepen Senaat herriep eerder genomen besluit KoJit B&bJteJk Niet de juiste manier Formateur Sartono boekt nog weinig resultaat Somber perspectief voor agrarische export Vice-admiraal J. de Booy ambassadeur te Bonn ECA moet helpen bij uitvoering hulpprogramma's BUREAU: ADMINISTRATIE Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Redactie: Achterdam 20, Tel. 5541 Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAASSCm COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct p. m.m Familieberichten 20 ct. p m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen! tot 15 woorden f 1.—, elk woord meer 5 ct Uitslui tend contant Abonnementen f 1.72 per maand, 5.15 per kwar taal plus incassokosten. mui 'AAN HET BEGIN van de vijfde week der conferentie van plaatsvervangers te Parjjs heeft Frankrijk Maandagmiddag uit naam van de drie Westelijke mogendheden een nieuwe ontwerp-agenda voor een bijeenkomst der Grote Vier voorgesteld. Deze is het resultaat van een poging, om de jongste Russische voor stellen te combineren met 't vorige, door de Westerse mogendheden ingediende concept. De Britse plaatsvervanger, Davies, kenschetste de nieuwe Westerse voorstellen als een ernstige en zakelijke poging, om aan het standpunt van Gromyko tegemoet te komen. HE tekst van het voorstel luidt als u volgt: 1. Het onderzoeken van de oorzaken en gevolgen van de huidige internatio nale spanningen in Europa en de mid delen, om een blijvende en werkelijke verbetering in de betrekkingen tussen de Sowjetunie, de VS, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk te verzekeren, met inbegrip van de volgende kwesties: het bestaande peil van bewapening en strijdkrachten en maatregelen voor de internationale controle op en de ver mindering van de bewapening en de strijdkrachten, met inbegrip van die der USSR, de VS, Engeland en Frank rijk; de demilitarisatie van Duitsland; het nakomen van tegenwoordige ver plichtingen op grond van verdragen en overeenkomsten; het wegnemen van vree voor oorlog en aggressie. 2. Voltooiing van het vredesverdrag voor Oostenrijk. 3. De problemen aangaande het her stel van de Duitse eenheid en de voor bereiding van een vredesverdrag. QROMYKO gaf een voorlopig ant woord op de voorstellen. Hij had er overigens weinig goeds van te zeggen. Zo vond hij, dat de voorgestelde formu lering van punt 1 de kwestie van de Duitse herbewapening, een hoofdpunt Het onderzoek wordt hervat Het zoeken naar de vermiste Ameri kaanse Globemaster met 38 man aan boord is weer opgevat omdat „alles wijst op sabotage", zo wordt te Shannon van gezaghebbende zijde aan Reuter meege deeld. Het zoeken werd j,l. Vrijdag na ze ven dagen afgelast, maar Zondag deelde de Amerikaanse luchtmacht in Enge land mee, dat het onderzoek zou wor den voortgezet. Een hoge officier van de luchtmacht te Shannon verklaarde aan Reuter, dat men op het denkbeeld van sabotage was gekomen in verband met gevonden wrakstukken. Bepaalde andere wrak stukken waren nodig om deze theorie te bewijzen. Hij verklaarde voorts, dat het vliegtuig materiaal en plannen vervoer de, die de Amerikaanse autoriteiten liever niet in handen van onbevoegden zagen. C. TABAK OVERLEDEN Te Amsterdam is 69 jaar oud de heer C. Tabak overleden, oud-algemeen- secretaris van het Ned. Jongelingsver bond, het tegenwoordige Chr. Jonge Mannenverbond. Volgens de diplomatieke correspon dent van de New York Times, James Reston, zullen de Verenigde Staten in de Raad van Plaatsvervangers van het Atlantisch Pact voorstellen, het hoofdkwartier van de Pactorganisatie te splitsen. Het militaire gedeelte zou dan bij Parijs, het politieke en eco nomische deel in Londen moeten wor den gevestigd. Het Amerikaanse mi- Te ca. half ,negen Maandagavond is Koningin Juliana met de drie oudste prinsesjes per trein uit het Oostenrijk se wintersportcentrum Sankt Anton in Soestdjjk teruggekeerd. Hedenochtend zijn de prinsesjes weer naar school gegaan. Ook prinses Marijke is uit Apeldoorn in Soestdijk terugge keerd. Ook datte Alkmaar verdwijnt In verband met de voortschrijdende electrificatie der Nederlandse Spoor wegen zal het aantal stoomlocomotieven in de komende jaren worden terugge bracht tot op 300. Ook het aantal loco- motievendepots zal worden verminderd. Dat in Amersfoort verdwijnt reeds in Januari van het volgend jaar, zo is medegedeeld. In de komende jaren zul len voorts de depots te Venlo, Zwolle (of Hengelo), Eindhoven, Rotterdam en Feijenoord en Alkmaar worden opge heven. De stoomdepots te Heerlen, Nij megen, Roosendaal, Amsterdam, Gro ningen en Hengelo (of Zwolle) blijven bestaan Eindhoven, Venlo en Feijen oord worden depots voor diesel-electri- sche locomotieven, in Utrecht blijft net depot voor diesel-electrische treinstellen De electrische tractie zal worden on dergebracht in revisieloodsen te Leid- sendam, Maastricht en Amsterdam. Verwachting, geldig tot Woensdag avond: Aanvankelijk opklaringen, maar later weer toenemende be wolking met plaatselijk enige re gen. Matige, later vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Morgen overdag iets zachter dan vandaag. Woensdag: Zon op 6.11, onder 19.17, Maan op 5.34, onder 17.12. nisterie van buitenlandse zaken wilde het gehele hoofdkwartier in Parijs onderbrengen, maar Eisenhower was hier tegen. Misschien, zo veronder stelt Reston, wil hij op deze wijze de beide volkeren duidelijk maken, dat zij beide een integrerende rol spelen in de ontwikkeling van de interna tionale samenwerking. Eisenhower heeft Maandagmorgen om een minuut na middernacht offi cieel het bevel over de strijdkrachten van het Atlantisch Pact op zich geno men, zo verklaarde hij Maandag op een persconferentie. Deze strijdkrach ten omvatten de Engelse, Amerikaan se en Franse bezettingstroepen in Duitsland. Te Londen is medegedeeld, dat de Britse Atlantische strijdkrachten vrij wel onmiddellijk ter beschikking van generaal Eisenhower zullen worden gesteld. Hieronder bevinden zich een heden van de luchtmacht en kleine oorlogsvaartuigen. volgens hem, naar de achtergrond ver schoof. De redactie van de passage over het bewapeningpeil en de vermindering van de strijdkrachten maakte van dit onderdeel een nieuw voorstel en zette de kwestie op haar kop. Voorwaarde voor de vermindering der internatio nale spanningen was de vermindering der bewapening van de vier gnote mo- gedheden. Gromyko wilde voorts we ten, waarom het Italiaanse vredesver drag niet op de agenda stond en waar om er niet werd verwezen naar het Russische voorstel, om het Atlantische Pact en de aanleg van Amerikaanse' bases van IJsland tot het Midden-Oos ten te bespreken. De plaatsvervangers hebben vier uur lang over deze kwesties zitten harre warren. Hedenmiddag zou het debat worden voortgezet. Volgens berichten in de Amerikaanse pers zal het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deze week be ginnen aan de opstelling van een plan voor een verdedigingsverdrag voor de Stille Oceaan. Het Atlantisch Pact zou als voorbeeld hiervoor dienen. Het nieuwe verdrag zou behalve Amerika ook Australië, de Philippijnen, Nieuw- Zeeland en misschien nog andere lan den omvatten. Op de duur zou zelfs Ja pan tot het pact toetreden. Totdat Japan voor zijn taak in het kader van dit pact voldoende bewapend zal zijn zullen echter Amerikaanse troepen daar te lande blijven, teneinde de veiligheid van het land tegen een communistische aggressie te garanderen. Verwacht wordt, dat Engeland zijn aanvankelijke bezwaren tegen het pact zal laten varen. Engeland gelooft, dat alle interna tionale problemen door onderhande lingen kunnen worden opgelost. Wie echter door geweld een oplossing wil opleggen, zal ons gereed vinden, om datgene, waarin wij geloven te ver dedigen. Aldus Herbert Morrison, de nieuwe Britse minister van buiten landse zaken in een rede te Dudley (Worcestershire) Hij wees erop, dat Engeland op vier verschillende manieren poogt bij te dragen tot vestiging van een levende vrede. Het steunt de belangen van het Engelse volk in de gehele wereld. Het streeft er naar, door vestiging van internationale organisaties vre de, vrijheid en welvaart van de gehele wereld te bevorderen. Het heeft de welvaart in het Midden-Oosten bevor derd en zal tenslotte de banden met de volkeren van Zuid- en Zuidoost Azië aanhalen en versterken. Ten aanzien van de conferentie van plaatsvervangers te Parijs zei Morri son, dat men de grote vraagstukken onder ogen moet zien. Als men alleen over de kleine verschillen tracht te praten, kan men onmogelijk tot over eenstemming komen. Een oplossing van het vraagstuk- Korea alleen zal niet alle problemen in het Verre Oosten wegnemen meen de de minister. Niettemin ach hij het ogenblik gekomen om tl ie- ren, of de strijd in Korea niet oen eind kan worden gebracht. Generaal MacArthur heeft medegedeeld, dat de communisten in Korea min stens 63 divisies ruim een half millioen man aan het groeperen zjjn. Dit is het grootste aantal in de gehele Koreaanse campagne, aldus de opperbevel hebber, die voorts verklaarde, dat de compenserende factoren in de toestand de „kwetsbaarheid van de verbindingen van de vijand en zjjn beperkte verplaat singscapaciteit" zijn. Berichten van het front melden, dat aanzienlijke troepenmachten van de Noordelijken de nieuwe verdedigings linie ten Noorden van de 38e breedte graad hebben betrokken. Honderden voertuigen en kameelkaravanen stro men van de Mandsjoerijse grens naar het Zuiden. Ondertussen duurt het offensief van de verbonden troepen voort. In het ge bied van Tsjoentsjon zijn Amerikaanse tanks en infanterie opgerukt tot de heu vels juist ten Zuiden van de grens, waar de Noordelijken sterke concentra ties hadden opgebouwd De Noordelij ken verlieten hun stellingen aan de voet van de heuvels, vrijwel zonder tegen stand te bieden en Amerikaanse pa trouilles trokken tot op drie kilometer ten Zuiden van de breedtegraad. Ge allieerde infanterie trok over de Poe- chan en de Soejang. De geruchten over een mogelijke vervanging van de Amerikaanse am bassadeur in Nederland, Selden Chapin. door mevrouw Perle Mesta, thans ge zante van de V.S. in Luxemburg, worden in diplomatieke kringen te Washington niet ernstig genomen. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. v. d. Brink zal ver moedelijk hedenmiddag een prjjzenbeschikking afkondigen voor de gehele groot- en detailhandel, waarbij de winstmarges beperkt worden tot 103 procent van het peil in het tijdvak 1 Juni 194931 Mei 1950. De rechters van economische aan gelegenheden bjj de verschillende arrondissementsrechtbanken, die met ingang van 1 Mei de tuchtrechters voor de prijzen vervangen, zullen belast worden met de berechting van eventuele overtredingen. De economische controlediensten zullen opdracht krijgen strenge controle uit te oefenen op de naleving dezer prjjzenbeschikking. In New-York is een demonstratie ge geven met een nieuw seintoestel, een zogenaamde High Speed Fax, dat over elke willekeurige afstand geschreven en gedrukte stukken, alsook foto's kan verzenden en ontvangen. Zonder speci ale voorbereiding kan het toestel 3000 woorden per minuut overbrengen, het geen de grootste snelheid is, die ooit op communicatiegebied werd bereikt. Dit betekent, dat een tijdschrift van 90 pagina's binnen het uur naar elke be stemming kan worden overgebracht. nE AMERIKAANSE Senaat heeft Maandagavond de plannen van president Truman, om nog vier divisies naar Europa te zenden ter versterking van de reeds aanwezige troepen, goedgekeurd. Echter is besloten, dat elke verdere uit zending van Amerikaanse troepen naar het buitenland de goedkeuring van het Congres behoeft. In Washington acht men deze beslissing een ernstige tegenslag voor de regering. Deze was gekant tegen elke inperking van Trumans bevoegd heid, om troepen te bestemmen voor uitzending naar het buitenland. £)E SENAAT heeft zich uitgebreid met deze kwestie beziggehouden. Er wer den verschillende amendementen inge diend, die alle ten doel hadden, op enigerlei wijze de uitzending van troe pen naar Europa aan beperkingen te binden. Het merkwaardigste van het geval is wel, dat de motie, om alle ver dere troepenzendingen naar Europa te binden aan de toestemming van het Congres aanvankelijk werd verworpen met 46 tegen 44 stemmen. De democra ten stemden tegen, omdat de bewegings vrijheid van de president en de mili taire leiders er te zeer door zou worden beknot. De uitzending van troepen be hoort immers tot de competentie van de president als opperbevelhebber. Toen deze beslissing eenmaal was gevallen, werd twee uur later besloten, haar te herzien. Er waren nog enkele andere punten. Zo werd een voorstel verworpen, om geen Amerikaanse infanteristen bene- niTMAAL brengt uw lijfaap wat nieuws uit de operatiekamer. Daar is dan eerst die man, die in een New Yorks ziekenhuis zeventig procent van zijn huid liet vervangen door soortge lijk materiaal, dat door vrienden be schikbaar was gesteld. De patiënt was het slachtoffer van een vreselijke brand geweest. In totaal zijn 4680 vierkante Van jodoform en aether-geuren naai de walmen van Schiedam, evenwel in een onsmakelijke kwestie. In Waltham (U.S.) verschenen drie tienjarige meis jes voor de rechter, wegens openbare na ampele overwegingen geen invoer centimeters huid geleverd door veer- dronkenschap. Ze hadden het borreltje rechteD te heffenQ Die Britse Y^AT MOETEN die Engelsen dan wel niet? Onlangs is zestig ton sneeuw, verpakt in grote kisten uit Noorwegen naar Londen overgebracht. De koude vracht was bestemd voor de skispring schans op Hampstead Heath, waar Vrij dag de Brits-Noorse skiwedstrijden be gonnen zijn De Britse douane besloot tien vrienden getransponeerd. De genomen omdat het zo koud was. stichteres en voornaamste ballerina van het „International ballet", Mona Ingles- by, kreeg een hele nieuwe teen (ove rigens niet van een vriend), die van plastic is gemaakt. Iedereen dacht dat Mona nooit meer dansen zou en waar schijnlijk een kousenwinkeltje zou be ginnen. Maar ze huppelt beter dan ooit mei haar plastic-teen in haar plastic nylon. In hi Britse tijdschrift voor geneeskunde leest Theodoor, dat de ge leerden een kunsthart hebben uitge vonden, dat bij gevaarlijke operaties veertig minuten lang de bloedcirculatie kan overnemen. Je hou ie hart vast. Geef mij maar een dodt oorlog douaniers zijn bijna net zulke nobele mensen als de Zuid-Franse belasting ontvangers Deze „poliepenarmen van de fiscus" hebben in het plaatsje Grasse persoonlijk 300 mensen opgezocht ten einde hen de belasting, die ze in aet afgelopen jaar teveel hadden betaald, netjes en onder aanbieding van excuses terug te brengen De Amerikaanse mi litairen in Duitsland zijn ook mensen van goede manieren, zo verklaarde de Liga van Amerikaanse vrouwen in New York. De G. ï.'s leven tegenwoordig on der het motto „Drink bier inplaats van jenever". Nu nog een slogan „Drink melk inplaats van bier" en we zijn er. den de twintig jaar te laten dienen in het Atlantische leger. Voorts is ondanks de oppositie van de Democratische lei ders een amendement aangenomen, waarin als de mening van de Senaat wordt uitgesproken, dat Amerika moet trachten, de limiet voor Italie's strijd krachten in het vredesverdrag met dit land geschrapt te krijgen Het besluit viel met 67 tegen 20 stemmen. Een radiohandelaar in Den Haag had een toestel verhuurd aan een meneer, die niet al te vlot van betalen bleek te zijn. Dat verdroot de eigenaar. Hij besloot dat apparaat terug te halen en voorzag zich tot dat doel van de hulp van een kenniseen kermisreiziger. De heren begaven zich naar de wo ning van de nalatige en eisten het radiotoestel op. De huurder had niet veel lust in deze abrupte onderbre king van zijn radiogenot en weigerde. Daarom bracht de kermisreiziger de hand naar de achterzak en maakte toen een dreigend gebaar. „Wat ga je doen?" vroeg de lichtelijk verschrik te huurder. Jou voor je d.schie ten", was het dreigende antwoord. „Politie, politie!" gilde de „bedreigde" en holde het huis uit. Gunman en ra diohandelaar verdwenen daarop met het toestel. Kort daarop heeft de po litie proces-verbaal tegen beide man nen opgemaakt wegens bedreiging. Thans besprekingen over de samenstelling Indon. kabinet De Indonesische kabinetsformateur Sartono heeft zijn besprekingen in eer ste instantie afgesloten. Er zijn geen re sultaten bij de opstelling van het rege ringsprogramma bereikt. Sartono zal nu gaan spreken over de zetelverdeling en daarbij uitgaan van het programma, dat hij zich had gedacht. De Masjumi wei gert echter hardnekkig, aan het beleid, zoals Sartono zich dit voorstelt, deel te nemen. Binnenzee in Waterstaat Vleugel van rijksgebouw in Den Haag verbrand Een felle brand in het gebouw van de directie bruggenbouw van rijks waterstaat te Den Haag heeft vannacht gewoed. Een der vleugels van dit ge bouw is totaal uitgebrand. Typeka mers, archieven, de lichtdrukkerij en fotoinstallaties werden vernield. De Haagse brandweer heeft het vuur met groot materieel aangegrepen en slaagde er in een groot deel van het gebouw alsmede aangrenzende per celen in het dichtbevolkte deel achter de Prinsengracht-Kalvermarkt-Lange Lombardstraat te behouden. Enige waterschade kon echter niet worden voorkomen. Tijdens de blussing werd 12 tot 14000 liter water per minuut met negen slangen van vier zware motorspuiten an twee ladderwagens in de vuurpoel gespoten. Duitsland neemt niets meer af Voor onze export van agrarische producten naar Duitsland ziet het er uitermate somber uit. Lopende con tracten mogen nog worden uitgevoerd, maar voor de tuinbouw is nog slecbts zevenhonderd duizend gulden beschik baar zodat de uitputting van dit con tingent nog slechts een kwestie van enkele dagen is. Zo zal voor de vroege teelt onder glas een ramp niet kunnen uitblijven, wan neer zich intussen geen andere export mogelijkheden voordoen Grote hoeveel heden jonge groenten zullen dan wor den doorgedraaid, die niet kunnen wor den geconserveerd. Voor boter en kaas wordt de toestand al evenzeer precair. De export van eieren zal geheel komen stil te liggen, omdat Duitsland dit pro duct zal gaan betrekken uit Hongarije, dat niet bij de Europese betalingsunie is aangesloten en een gunstiger beta lingsbalans met Duitsland heeft. Bij K. B. is het hoofd van de Neder landse missie bij de geallieerde Hoge Commissie voor West-Duitsland, vice- admiraal J. de Booy, tot Nederlands ambassadeur bij de Westduitse Bonds republiek benoemd. De missie is tot is tot ambassade verheven. De nieuwbe noemde ambassadeur zal Woensdag zijn geloofsbrieven aan de bondspresident, prof. Theodor Heuss, overhandigen. Vice-admiraal de Booy behoudt zijn functie van hoofd van de Nederlandse militaire missie bij de geallieerde con- tröleraad in Berlijn. BOUWMATERIALENBEURS VERPLAATST. De bouwmaterialenbeurs is als gevolg van de sluiting van hotel Neuf, te Am sterdam, verplaatst naar de wintertuin van Krasnapolsky. PRESIDENT TRUMAN zal aan het Congres verzoeken, de Marshallhulp niet zoals het plan was op 1 April 1952 te laten eindigen, doch deze voort te zetten. Hij wil voorstellen, de ECA te bandhaven, teneinde hulp te kunnen bieden bij de uitvoering van programma's welke van essentieel belang zijn voor de vrije wereld „Er is in Europa, Azie en andere delen van de wereld nog veel te doen ter ondersteuning van de vrije landen bij de opbouw van hun militaire cn economische weerstand tegen aggressie van buiten en ondermijnende binnenlandse acties", aldus deze boodschap van Amerika's president.

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 1