Huiduitslag DÉBRAIIIME Nieuwe snufjes op de Jaarbeurs Practische emigranten-voorbereiding r Duizend Amsterdammers' per dag voor de camera De Nederlandse industrie komt met talrijke noviteiten Interpellatie-Nederhorst voor de radio MINISTER PETERS KWAM TWEE DAGEN LATER Sociaal werk van de eerste orde ER zijn gelukkig vele Nederlanders, wier sociaal gevoel zo ver strekt, dat ze zich zorg maken over die dui zenden, die Nederland de rug toe keren. Ze zien hoe honderden eigen lijk volkomen onvoorbereid terecht komen in hun tweede vaderland. We vinden deze van groot verantwoorde lijkheidsbesef getuigende vrienden terug bij de Gew. Arbeidsbureaux, de Stichting Landverhuizing Nederland, aan de Departementen en ook aan de legaties van de landen, waarheen deze ondernemende en doortastende men sen zich begeven. Maar die allen bij elkaar weten, dat er ongewild, maar noodzakelijk nog veel nuttige voor bereiding van de emigranten ongedaan gelaten moet worden, omdat de tijd cn mogelijkheden nu eenmaal beperkt zijn. Zij vecht voor terugkeer van haar man uit de gevangenis Vijftien jaar voor ver meende spionnage (Van onze speciale verslaggever) JS het volslagen onmogelijk voor één mens ook maar bij benadering in enkele dagen tijds kennis te nemen van alles wat een Utrechtse Jaarbeurs aan schoons en nuttigs te zien en te koop geeft, hst is zelfs bijna ondoenlijk kennis te nemen van datgene wat zich als nieuw cn „noch nie da gewesen" annonceert. Er is veel nuttigs bij, waarvan het ons onmogelijk is de precieze betekenis tc bevroeden. Er zijn onder die snufjes ook dingen, die onmiddellijk tot onze, in sommige opzichten nog kinderlijke, verbeelding levensgroot spreken. Laten we er ons een ogenblik mee bezig houden en dan vooreerst de „kinderachtige" af deling betreden. Is dit wetensehapsproduct bestemcl voor de binnenkamer, de staalglas-se- eurit deuren, die we al hier en daar langs de weg ontdekten, zijn dit paaldelijk niet. Ze bedoelen ons vol ledige inzage te geven van wat er achter geschiedt en hebben dus voor zakengebouwen de betekenis, dat do gehele winkel étalage wordt. Het is een moderne zakelijkheid, die merk waardig genoeg op ons een zekere aantrekkingskracht heeft. Maar ja, wat dat betreft, zijn er meer dingen. Het rijk der vrouw DE gestroomlijnde Waldorp naaima chine met ingebouwde electromo tor waarmee de huisvrouw voor- en achteruit kan naaien, alle soorten kou sen Iran stoppen, kan borduren, zo men, een Engelse naad kan stikken en een ritssluiting kan naaien, is er een van. Een huisvrouw, die al deze be drijvigheid verstaat, heeft onze bij zondere waardering. Wanneer de ge legenheid er is haar met moderne vindingen tegemoet te treden, die haar het werk zullen vergemakkelij ken, mogen we dat niet nalaten. Wan neer dc portemonnaie zulks natuurlijk gedoogt Maar och, ook voor de smallere beurzen biedt deze voorjaarsbeurs wel een en ander. Te dezer zake introdu ceren wc dc .baanbreker der vooruit- De sprekende robot f)AN blijven we geboeid staan voor de plastic Robot-pop, die zelfstandig een flesje leeg kan drinken, een plasje kan doen, kan bijten, paedagogische lessen kan geven, als baby-sit kan fungeren, draaiende ogen heeft, echt haar en echte oren, antwoord kan geven op iedere gestelde vraag en sprookjes kan vertellen. Men vergeve ons, wanneer wij met deze aankondiging een sprookje zouden vertellen. De vermelde bijzon derheden zijn ons zwart op wit gege ven en wij achten de Utrechtse Jaar beurs een te ernstige instelling om ge interesseerden in het ootje te nemen. Van dit constig speelwerk kuieren we even naar Van Geeds Metaalwaren fabriek uit Boxtel, die ons als feestar tikel een magische spiegel voorhoudt, die om de drie seconden van een spiegel in een normale vensterruit verandert. En voor degenen, wie deze dingen nog niet speels genoeg zijn, is er het Pad der-Tennisspel. Het is een spel, dat in Engeland in korte tijd een groote po pulariteit verworven heeft en beoefend kan worden op een ruimte ter grootte van ongeveer een vierde van een ten nisbaan. Vier houten slagplankcn in de vorm van een tennisracket, een net, twee netpaien en drie ballen vormen de volledige uitrusting. Onschuldige lijkenklem. VJIE zich bij meer ernstige zaken wil houden, zijn keus is overvloedig. Hoogst ernstig achten we op zeker ogen blik dc annoncering ,,Lijkenklcm". Wel dra bleek ons, dal we tegenover een of ander gereedschap voor havenwerkers stonden en de mededeling, dat de „Draad niet meer door het lijk getrokken be hoeft te w-orden" niet zo ernstig behoef den tc nemen, als we aanvankelijk dachten. Van geheel andere aard zijn enige snufjes van de fa. De Jonge uit Nijme gen. Wij hopen, dat de automatische diminrichting voor automobilisten, waardoor verblinding wordt voorko men, een goed onthaal zal vinden. En dat mogen we ook wensen voor dat andere snufje, dat een waarschuwings signaal is van achteropkomend verkeer. „Ik wil inhalen" wordt de bestuurder van d« voorrijdende auto kenbaar ge maakt, Deze bestuurder geeft een mel ding ijrug naar achter, dat waarneem baar ig voor degeen. die wil passeren, en dat wil zeggen „Ik heb u gehoord. Haai mij maar in". De tandartsen zullen ongetwijfeld met enige tevredenheid kennis nemen van Tholens aankondiging, dat deze fir ma thans een apparatuur voorhanden heeft, die de tandarts in staat stelt zijn practijk zowel staand als zittend tc be oefenen. De vermoeidheidsfactor kan belangrijk gedrukt worden door wie zich zo'n rijdbare Unit aanschaft. Even technisch is de demonstratie Argonarc Lassen, speciaal voor het lassen van non-ferrometalen als alu minium, magnesium, koper, brons, messing, monel en dun roestvrij staal. We wandelen er dus maar stilzwij gend voorbij, al is het ons volkomen duidelijk, dat het vakmensen in hoge mate moet interesseren. En zo is het toch eigenlijk ook met dat andere nieuwigheidje, dat Electro-Eneepha- lograaf genoemd wordt Door de stormachtige ontwikkeling van de ra diotechniek, kunnen wonderbaarlijke meetmethoden worden ontwikkeld. Dit instrument is er een resultaat van. Het is een instrument voor do medici, waarmee de electrische stromen in de menselijke hersens kunnen worden ge meten. Die hersenstroom wordt maar liefst 20.000.000 maal versterkt. Het is een prettige gedachte te weten, dat het een Nederlandse vinding is, die buitenlandse producten op dit gebied voorbijstreeft. j Uw- i£eld,êag.fyeiA&b 1 Cti w-atideiCand I gang, het universele bak- en braad- apparaat „Teca". Het is een soort wonderpan, met dit verschil, dat de verhitting electrisch geschiedt. Moe ten wc de reclame geloven, dan is met dit apparaat het bakken cn bra den kinderspel geworden en misluk ken van het gebak is uitgesloten. Alvorens naar deze Tèca te kijken, is het zaak ook de Electroluxstand even binnen te lopen. Daar staat na melijk een apparaat, dat goede dien sten bij het voorgenomen bak-proccs kan bewijzen. Het is de „Electrolux- assistent", een machine, die kneedt, maalt, mengt, perst, raspt, roert, klopt, aardappels schrapt, snijdt, stampt, wast, wrijft en zeeft. Speciaal aanbevolen vermoeden we voor lief hebbers van een goede hutspot Met dit soort apparaten komt wel begrepen in figuurlijke zin Busshik uit Deventer op de koffie, met zijn nieuwe cake-koek. Die cake- koek houdt het gulden midden tussen cake en koek, is zoet en geurig en met een vakterm kort in de mond, dus niet taai. Voor de liefhebbende mannen, die nu nog niet weten, wat ze vrouwlief voor verjaardag of ander hoogtij- moment cadeau zullen doen, hebben we nog een tip. Wat dacht u van die electrische handdroger, die de handen snel en intensief droogt met een anti septische warme luchtstroom? Hot is een apparaat, dat een aanval doet op het bestaan van de handdoek, die al tijd baeillendraagster is. We geloven niet dat wé er ons zorg over hoeven te maken, wie zal winnen, al wensen we de vooruitgang een „good chance". Horloges op lagers ■yyANNEER mevromv na al deze ver rassingen eens iets aardigs wil terugdoen, hebben wij ook voor liaar een idee. Wat zoudt u denken van oen Eterna-Matic? U weet niet wat dat is? Wel een kogellagerhorloge, dat vol-automatisch is en dus nimmer be- Atoomspionnen zullen terecht staan hoeft te worden opgewonden. Het ko gellager van dit horloge bevat vijf microscopische kogeltjes met een doorsnede van 0,65 nj.m. Duizend van deze kogeltjes gaau inéén gram. De volkomen rondheid wordt met ra dar geprobeerd in de Zwitserse fa briek, die deze horloges maakt. Het opwindgewicht een slingergewicht kan 360 graden vrij ronddraaien. Bij elke polsbeweging komt het dus in werking, om de veer te spannen. Wanneer men het horloge aflegt, blijft het nog veertig uur doorlopen. Nog meer bijzonderheden? Het is prac- tisch onbreekbaar, cn het kleinste en platste van alle automatische horlo ges met centrale secondenwijzer. Mogen we dan ten slotte nog iets zeg gen van de televisie. Philips en Erres komen voor het eerst met enkele tele visie-toestellen. De laatste zegt tot in verre toekomst gedacht te hebben door de ontvanger nu reeds uit te rusten met een kanaalkiezer, waardoor alle vier de kanalen, die West-Europa zijn toegewe zen bij de laatste Televisie-Conferen tie, ontvangen kunnen worden. Voorlo pig kunnen alleen uitzendingen ver wacht worden in kanaal 2 (Eindhoven) en kanaal 4 (Lopik). De ontvanger voor 220 volt gelijk- of wisselstroom kost f 985. De antenne compleet f 105. Wie na deze indrukwekkende feiten reeks zich soms onwel is gaan voelen, we adviseren hem (haar) temperatuur op te nemen met de als volmaakt ge annonceerde Zwitserse koortsthermo meter, die op een langstelig horloge ge lijkt. en waarop men dus even gemak kelijk zijn temperatuur kan aflezen, als de tijd op een duidelijke klok. Het ge heel is van roestvrij staal vervaardigd, absoluut onbreekbaar en bestand tegen schokken. Zelfs het glas van de wijzer plaat. Noorclhollandse nieuwtjes. VOOR degenen, die zoals wij, bijzon der geïnteresseerd zijn bij de bedrij vigheid in Noord-Holland boven het IJ. zij ten slotte gereleveerd, dat Aspa- Zaandam het onderstel voor een niet machine als nieuw introduceert. Dit on derstel is voorzien van een hefboom mechaniek, waardoor het mogelijk wordt, ieder soort nietmachine met de voet te bedienen. Ceta-Bever, Beverwijk komt met een automatische vlekverdrij- vcr, en Gebr. Laan, Wormerveer met een nieuw compleet kindervoedsel. Voorts ,,'t Eiland"-Alkmaar met een op bijzondere wijze vervaardigd houtpro duct, dat Durofol genoemd werd. Rade ren, lagers e.d. werden uit deze stof ge perst. Voorts 'voert dit bedrijf een naadloze vloerbedekking in. Ook de Ncd. Linolcumfabrick-Krommenie heelt uiteraard het oog gericht op onze vloer. Haar coloriet-tegelvloeren trekken in bouwkringen de aandacht. Snufjes van de Hoogovens-IJmuidcn zijn de ruw- ijzer gictelingen die machinaal gegoten werden, cn van „Kenncmerland"-Bevcr- wijk het centrifugaal gegoten lager- brons op een speciale machine. „De Nij-' verheid"-Beverwijk, zich bewegend in deze zelfde sector, heeft centrifugaal in covuille gegoten en gewalste kraagbus sen, die in vakkringen ongetwijfeld aandacht verdienen, zo goed als de Co- nex-dakelementen van de fa. G. A. Co- nijn 7.n. te Alkmaar cn de hydrauli sche fineerpers en lijmopbrengmachine van de Noordhollandse Machinehandel te Wormerveer. O mieren heejt 'men op de „Eilan den" een begin gemaakt met de doorlichting op grote schaal van de bevolking van Amsterdam. Het is de bedoeling om met een tempo van 1000 personen per dag te wer ken. Het initiatief gaat uit van de Amsterdamse Vereniging tot be strijding van de T.B.C. 1 vergalt Uw leven. Gij zult - ====- verbaasd zijn over de snelle ^Éj =="en afdoende werking van hef -== beroemde huidgeneesmiddel Vandaag wordt in de Tweede Kamer de interpellatic-Nederhorst inzake de loon- cn prijspolitiek van de regering gehouden. Hedenavond om half tien zal over de zender Hilversum I een reportage van het gebeurde in de Rid derzaal worden gegeven. Ir. L. A. H. Peters, de nieuwe minis ter van Uniezaken en Overzeese Rijks delen, die reeds Zaterdagmorgen werd verwacht, is Maandagmiddag op Schip hol gearriveerd met dc KLM-constella- tion „Vcnlo". De vertraging was een gevolg van een storing aan de radio van het toestel, dat dc passagiers naar Newfoundland had gebracht. Er moest toen een speciale machine van de KLM uit New York komen, om hen verder te brengen. MINSTER PETERS Op 5 April zullen de Amerikaanse atoomspionnen Julius Rosenberg en zijn vrouw voor de rechter moeten verschijnenHet echtpaar in afwachting van hun transport naar New York. Taalcursussen, die gericht zijn op spreekvaardigheid en kennis van land en volk (Van onze speciale verslaggever) UONDERDEN Nederlanders hebben de laatste jaren een tweede vaderland in een ander werelddeel gevonden. Duizenden zullen die honderden in een nabij gelegen tijd nog volgen. Naar Canada, Zuid-Afrika, Australië, Nieuw-Zecland cn nog een paar andere landen emigreren ze, op zoek naar mogelijkheden voor zich en de hunnen, die zij hier in het vertrouwde, maar verwarde Nederland van na de oorlog niet meer kunnen vinden. W'ic deze levensstap doen uit zucht naar avon tuur en zonder zich voldoende rekenschap gegeven te hebben van de moeilijk heden waarmee ze in den vreemde in aanraking zullen komen, wacht daar een desillusie, die Ievensvernictigend kan zijn. Er zijn mensen, wier karakterstruc tuur zodanig is, dat ze volkomen ongeschikt zijn voor emigratie. Ze zullen de moeilijkheden niet aan kunnen. Geschikt zijn alleen de mensen met een pioniers geest wien een ideaal voor ogen staat. De mensen met een vast karakter en het nodige doorzettingsvermogen. Wie deze kwaliteiten mist, mislukt, of zal op moeilijkheden stuiten, die schier onoverkoomhaar zijn. die zich bundelde in de Stichting .Practische Emigranten-Voorberei- ding", welke Stichting domicilie koos Singel 98, Amsterdam. Verscheidene deskundigen en instellingen hebben aan de oprichting en voorbereiding daarvan meegewerkt. Die voorberei ding heeft ongeveer een jaar geduurd. In dat jaar heeft men een taalcursus opgezet, waaraan misschien op dit moment nog fouten kleven, maar waarmee men de emigranten-in-spe in het Engels in aanraking brengt met het milieu, dat hij en niet te ver geten de huisvrouw straks het zijne en het hare mogen noe men. In betrekkelijk korte tijd en kele maanden zullen de emigran ten zoveel woorden leren kennen, dat ze straks in het nieuwe land tenminste wegwijs kunnen worden. Het onder richt zal gegeven worden door uiterst deskundige krachten, dank zij de mede werking van de Onderwijzers-organi saties gerequireerd uit de kring van bevoegde leerkrachten, en overigens uit de kring van die mensen, die het nieuwe land zelf in al zijn geledingen leerden kennen. Aan die grote groep van verant woordelijken is thans een nieuwe groep toegevoegd. Het is de groep, Lucille Vogeler's bittere strijd Plan tot boycot van Hongarije ging niet door (Van onze correspondent te New York) AP Vrijdag 18 November 1949 arresteerde de Hongaarse regering Robert Voge- ler, waarnemend directeur voor Oost Europa van de Amerikaanse Internatio nal Telephone Telegraph Company, toen hij in zijn auto op weg was naar Budapest naar Wenen, waar zijn vrouw, Lucille en zijn twee zoontjes Bob en Billy thuis op hem wachtten. Hij werd beschuldigd van „spionnage" tegen de Hongaarse volksrepubliek. Het proces in Budapest begon op 17 Februari 1950 voor dezelfde rechter, die Kardinaal Mindzenthy had veroordeeld. Robert Voge- ler en zijn mede-beschuldigde Saunders (een Brit, die onder Vogeler manager van het bedrijf der I.T.T. in Hongarije was) onderscheidden zich niet van andere beschuldigden, die voor een communistisch gerechtshof ter verantwoording werden geroepen. Zij betoonden zich gedwee; zij ratelden hun „bekentenissen" af, alsof het een uit het hoofd geleerd lesje gold; zij betuigden hun spijt. ogen had: zijn werk voor de I. T. T. in Hongarije teil uitvoer brengen en onmiddellijk daarna terugkeren naar zijn gezin in Wenen. In telefoonge sprekken, die Lucille vóór de arresta tie van haar man vrijwel dagelijks met hem in Budapest hield, had hij te dui delijk doen uitkomen, dat het leven in Budapest hem alles behalve beviel. Zijn brieven aan Lucille spraken steeds „over een paar weken ben ik weer te rug". Plan niet uitvoerbaar. J^UCILLE heeft zich niet alleen tot de President der V.S. gewend, maar heeft verleden jaar ook een langdurig gesprek gevoerd met dc minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson, die haar alle hulp en steun toezegde. Te genover hen ontvouwde Lucille haar plan, waarmee zij hoopte Robert's vrij heid te kunnen „kopen". Het bestond uit het stopzetten van de toevoer naar Hongarije van bepaalde grondstoffen, waaraan de Hongaarse regering dringend behoefte had. Deze grondstoffen kwa men grotendeels uit do geallieerde zone van West-Duitsland. Aan haar plan zou niet de minste publiciteit worden gegeven. Zij wilde n.l. voorkomen dat de Hongaarse rege ring in een positie geplaatst zou wor den, waarin zij zich „gekleineerd" zou kunnen voelen. Want dan zou de op zet, namelijk het herstellen van do toe vloed van grondstoffen tegenover de uitlevering van Vogeler zeker geen voortgang hebben. De deskundigen van het State Departement aan wie dit plan was voorgelegd, eerst door Lucille Vo geler, en vervolgens door oen lid van het Huis van Afgevaardigden, Jacob K. Javits, achtten het echter „niet uit voerbaar". Vandaar, dat Lucille thans vrijelijk over het plan kan spreken. Het State Departement was van oor deel, dat de voorziening van deze grondstoffen een voor de Hongaren niet te belangrijke zaak gold. Maar wel verklaarde het Amerikaanse Mini sterie van Buitenlandse Zaken met na druk. dat men alles in het werk bleef stellen om langs diplomatieke kanalen pressie op de Hongaren uit te oefenen om Vogeler vrij te laten en deze po gingen niet zou staken. Niettemin resultaten zijn uitgebleven en in Wo nen is een steeds rampzaliger Lucille nieuwe plannen aan hot beramen in de hoop de invrijheidsstelling van haar echtgenoot te kunnen bewerkstelligen. Complicatie. Een complicatie heeft zich nog voor gedaan, toen betrekkelijk korte tijd na de veroordeling van Robert Vogeler, do Amerikaanse marine attaché in Bu dapest, Kapitein-ter-zee Eugéne Kar- pe, een vriend van Robert Vogeler, dood langs de spoorlijn BudapestWo nen werd gevonden. Was Karpe uit de trein gevallen of geduwd? Hij was op weg naar Wenen. Had hij wellicht bij zondere inlichtingen over zijn vriend? Deze vraagtekens zullen niet licht be antwoord kunnen worden. Inmiddels blijft Lucille Vogeler sr bij de autoriteiten van haar land op aandringen, dat men „iets doet". Maai de dagen schieten voorbij. En vijftien jaar cellulair is een afgrijselijke straf voor een man, die zich van geen kwaad bewust is p|ET was niet voor het eerst, dat bui tenlanders hier voor het gerechtwa ren gebracht. Maar het was voor me nigeen, die het proces volgde, een pijn lijke gewaarwording, dat Vogeler cn Saunders zo grif op de communisti sche beschuldigingen bekenden. Lucille Vogeler was hierdoor niet verontrust. Indien ik ooit met dc communistische overheid in aanraking kom", had Ro bert haar eens gezegd, „dan moet ik alles maar bekennen, waarvan men mij beschuldigt: dan kom ik er het bes- af". Lucille wachtte het resultaat van het proces in schier ondraaglijke span ning af. Zij geloofde nog steeds, dat Roberts verbanning uit Hongarije de zwaarste straf zou zijn, die men hem kon toemeten. Dat was n.l. het lot, dat ook andere buitenlanders had getrof fen. De uitspraak was een schok: 15 jaar voor Vogeler, 13 jaar voor Saunders. Twee Hongaren, die van medeplichtig heid in het „complot" waren beschul digd, werden ter dood veroordeeld. Geen rust meer. Y?AN dat ogenblik heeft Lucille Vo geler geen ogenblik rust meer gekend. Zij wist, dat haar man onschuldig was veroordeeld, dat hij geen spion was, on dat hij slechts twee belangen voor gEGIN APRIL wordt met de eerste cursussen begonnen. Het zullen cursussen zijn voor beginners. Dat wil zeggen voor emigranten, die nog niets weten van de Engelse taal. In Mei zul len cursussen voor gevorderden vol gen. Om een zo efficiënt mogelijke werkingssfeer te krijgen, is het land verdeeld in dertig rayons. Voor wat onze provincie betreft, zetelt één rayonleider, de heer J. Slabbekoorn in Alkmaar en overigens mevr. Blom- kvvistLub te Amsterdam. Het materiaal, dat ten behoeve van het beoogde doel is samengescld, staat eveneens ter beschikking voor be staande instituten, wier doel het is de emigranten die steun te verlenen, die hun straks in zo hoge mate te stade zal kunnen komen. Het ligt voorts in de bedoeling van de Stichting door middel van de radio voorlichting te geven over land en volk van de emigratiegebieden, en even eens de mogelijkheid te scheppen voor bepaalde gediplomeerden hun diplo ma's in den vreemde zo spoedig moge lijk de rechtsgeldigheid te geven, die zij ook hier te lande bezitten. Dit zal geschieden door de organisatie hier te lande van voox-bereidende cursussen, die straks zonder verdere kósten in het nieuwe land van vestiging zullen kunnen worden voortgezet. Het komt ons voor, .dat met bijzon dere belangstelling het streven van deze jonge stichting gevolgd mag wor den. De aanvankelijke opzet was puur commercieel. Al werkende en streven de is deze commerciële instelling vol komen op de achtergrond komen te staan. In een te Utrecht gehouden bijeenkomst is dit toegelicht met de mededeling, dat de cursussen prac- tisch tegen kostprijs gevolgd kunnen worden, hoewel de voorbei-eiding en grondlegging van een en ander al vele tienduizenden guldens gevergd heeft. huidaandoeningen. I Zuivert de poriën, doet dal jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels..

Alkmaarsche Courant | 1951 | | pagina 6